BEA WINT HET PLEIT BRAZILIË WIL DE MACHT Het Wereldnatuurfonds en padvinders samen in natuurbescherming Boek van de Maand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 augustus 1973 Nr. 21342 BLIK DOOR HET WERELD In Latijns Amerika Latijns-Amerika zorgt de laatste tijd nogal voor nieuws: Argentinië en de terugkeer van Peron, Chili en de stakingen tegen president Allen- de, staatsgrepen en andere geweld dadigheden in o.a. Paraguay, Bolivia - het is maar een willekeurige keus uit een overvloed. In al deze zaken speelt mee dat in dit werelddeel zich langzaam maar zeker een Brazi liaanse hegemonie aan het ontwik kelen is - vooral ekonomisch, maar daarmee gepaard gaande ook poli tiek. En niet ieder is daarmee even blij, wat vooral geldt voor de Argen tijnen. De kansen voor Peron zijn mede geschapen door de Argentijnse angst voor Brazilië en een zekere wil om zelf de eerste viool te spelen in Latijns-Amerika. Hierbij speelt een kontroverse tussen Spaans en Por tugees sprekenden mee. Wanneer men alleen let op de ty pische kenmerken van welvaart, dan wint Argentinië het voorlopig van alle landen in Zuid-Amerika: ge middeld inkomen per hoofd van de bevolking, levensstandaard e.d.Maar terwijl in Argentinië de ekonomische ontwikkeling stagneert, gaat die steeds meer vooruit in Brazilië. Duitse, Amerikaanse en tegenwoor dig ook Japanse bedrijven stichten er fabrieken bij de vleet en de pro- duktie neemt snel toe. Dat de bevolking er veel beter van wordt kan niet beweerd worden - voornamelijk wordt de kloof tussen rijk en arm alleen maar breder. Een bovenlaag profiteert en het legioen bezitlozen wordt eerder groter dan kleiner. Iets wat verklaart waarom een niet zachtzinnig regime het enige is dat de macht in handen kan hou den. President Medici gaat uit van het standpunt dat olie aandacht zich moet konsentreren op het behalen van ekonomische suksessen en dat de bestrijding van de armoe alleen stap voor stap langzaam daarop kan volgen. Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren CAOHXf <*M LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE NEW YORK. De secretaris-gene raal der Verenigde Naties heeft de ontwerp-begroting van de volkeren organisatie voor de jaren 1974 en 1975 gepubliceerd in een rapport aan de Algemene Vergadering. Principiëél hier tegenover staat de opvatting die wel populistisch wordt genoemd en die prioriteit geeft aan het verdelen van wat er is om daar op misschien iets langzamer, maar dan wel over een bredere laag van de bevolking, de welvaart op te bouwen. Peru is er van uitgegaan en het is een opvatting die ook in het peronisme van Argentinië is terug te vinden. Andespakt Helaas heeft het populisme tot dusver de konkurrentie van de kon- servatieve Braziliaanse methode ner gens aangekund - ekonomisch amper en politiek evenmin in die zin dat populistische landen tot machtsfak- toren werden. De verdiende kapitalen van Bra zilië, die niet gebruikt worden om de armoede te bestrijden binnens lands, worden wel in het buitenland gebruikt om de macht van Brazilië uit te breiden. Voorbeelden zijn er vele: Braziliaans geld bekostigt de bouw van een grote stuwdam annex elektriciteitscentrale aan de Parana- rivier - Brazilië betaalt zelfs het grootste part van het aandeel van Paraguay, wat Brazilië zonder meer zeggenschap geeft in dit buurland. Aan diezelfde rivier ligt ook het Ar gentijnse centrum van de metaalin dustrie, daar gevestigd om de aan voer van erts uit Bolivia te verge makkelijken. Niet alleen zijn de Ar gentijnen boos omdat zij van de op gewekte energie niet meeprofiteren, maar bovendien is de waterhuishou ding van ook hun rivier uit hun han den genomen. Brazilië heeft zelf ijzererts bij de vleet, maar poogt toch zijn invloed ook tot deze Boliviaanse mijnen van El Mutun uit te breiden, waardoor de Argentijnse staalindustrie aan Braziliaanse hand komt te lopen. Brazilianen bouwen ook wegen dwars over het kontinent naar Peru als middel om ook aan de andere kust een faktor van betekenis te worden. Het Andespakt, een tot dus ver weinig florissante poging een soort EEG te stichten, sliep lange tijd; thans maken de Brazilianen zich op om het pakt nieuw leven in te blazen - onder Braziliaanse lei ding vrezen Argentijnen, maar ook Peruvianen. Tegen de Braziliaanse agressie met het geld in de hand kunnen de an deren echter weinig stellen. Wat Brazilië, tegen zijn zin, echter wel bereikt, is dat het ouderwetse kon- servatieve kapitalisme dat dit land kenmerkt niet alleen als idee, maar nu ook als een vorm van overheer sing door Brazilianen steeds meer verzet ondervindt bij Zuid-Amerika nen, die haast automatisch politiek meer naar links worden gedreven. Chili en Argentinië bijvoorbeeld hébben zich niet ontwikkeld zoals ze verwacht hadden alleen maar om binnenlandse redenen, de schaduw van Brazilië heeft er het zijne toé bijgedragen. HAMBURG. Als een startklare raket rijst deze reuzenboei noordwestelijk van het eiland Helgoland (West-Duitsland) uit de Noordzee op. Het 24 meter hoge, 30 ton zware monster, diameter tien meter, zal de kustbewoners in de toekomst voor stormvloeden waarschuwen. Op haar ankerplaats liet men de boei vol water lopen, waardoor ze tien meter zonk. Daar zij zich ook by golf slag nauwelijks beweegt, kunnen daarin voor de eerste maal op zee uiterst gevoelige apparaten worden geïnstalleerd. Zes maanden zal het meetstation gehel onderhoudsvrij werken en gegevens over golfslag en -hoogte, wind snelheid en ook watervervuiling naar Helgoland overseinen. Slaagt de test, dan wil men met zeven boeien in totaal voor de Duitse Noordzeekust een voortijdig waarschuwingsstysteem opbouwen, waaraan ook andere landen kunnen deelnemen. Ontwikkeld werd de nieuwe reuzenboei in opdracht van het Bondsministerie van wetenschappen door een onderneming uit Kiel. Het prototype kostte rond 2,5 miljoen DM. Flitsen" uit het buitenland BUENOS AIRES. De Argentijnse communistische partij heeft besloten bij de presidentsverkiezingen op 23 september de kandidatuur van Juan Peron te steunen. LONDEN. Een hoge Egyptische di plomaat is van de negende verdie ping gevallen van een flatgebouw in Londen en om het leven gekomen, aldus een mededeling van de Lon- dense politie. ATHENE. De Griekse componist Mikis Theodorakis, heeft besloten in december naar Griekenland terug te keren, zo meldt het Griekse blad „Nea". 1 SAIGON. De twee pro-regerings- 'groeperingen hebben een grote over running behaald bij de senaatsver kiezingen in Zuid Vietnam. Dit blijkt uit de volledige voorlopige uitslagen. AGANA (GUAM). De Amerikaan se luchtmacht heeft disciplinaire maatregelen genomen tegen de be manningsleden van de B-52 bom menwerper die op 6 augustus bij vergissing een bombardement uit voerde op de Cambodjaanse plaats Neak Luong, waarbij 137 mensen om het leven kwamen en 282 werden gewond. BARSTOW. De Califomische au toriteiten gaan op het ogenblik na welke maatregelen er getroffen kun nen worden in verband met de dood van de elfjarige Wesley Parker. De jongen overleed woensdag aan sui kerziekte. Zijn ouders die ervan overtuigd waren dat Christus hem zou genezen, hadden de insuline die hij nodig had in de vuilnisbak ge gooid. BONN. Een woordvoerder van Ford heeft bekendgemaakt, dat maandagochtend de Ford-fabriek te Keulen-Niehl is gesloten in verband met- aanhoudende wilde stakingen. TERESINA (BRAZILIË). Vier do den en een vijftigtal gewonden was de balans nadat tijdens een voetbal wedstrijd in Teresina een tribune was ingestort. BELLUNO. Uit het museum van de Noord-Italiaanse plaats Belluno ten noorden van Venetië zijn schil derijen, munten en religieuze kunst voorwerpen ter waarde van 500 tot 800miljoen lire (tussen de 2,5 en de vier miljoen gulden) ontvreemd. ATHENE. Veertien Griekse kot ters worden volgens de bond van Griekse vissers reeds enkele dagen door Libië vastgehouden omdat zij de internationale bepalingen voor de visserij geschonden zouden hebben. Zij zouden in het bijzonder de Li bische territoriale wateren binnen gevaren zijn. TURIJN. Een elfjarige emigrant uit Sicilië die zonder geld en eten vanuit Essen in West-Duitsland pro beerde naar zijn geboorte-eiland te rug te keren, is in Alessandria in Noord-Italië uitgeput aangetroffen in een trein naar het zuiden. Hij was toen al tien dagen onderweg. WENDOVER (UTAH) Allan Ab bott (29), een arts uit Califdmië, heeft op de grote zoutvlakte in Utah het wereldsnelheidsrecord op de fiets gebroken. Abbott kwam (ge- gangmaakt) over een mijl tot een gemiddelde van 223 kilometer per ■uur. CATANZARO. Margareta Verona, een Toscaanse schone van 19 jaar is in Catanzaro gekozen tot miss Italië. Dat zij een groen en een bruin oog heeft, was kennelijk geen be zwaar voor de jury die overigens dik tevreden was over de diverse maten (88, 67 en 88). DAMASCUS. De fedeatie van Arabische handelsemployé's heeft een rooster opgesteld voor een boy cotactie tegen Amerikaanse goederen die binn entwee weken begonnen moet worden. De boycot geldt j-de Amerikaanse steun aan Israël'". SANTIAGO. A. Robert Thieme, de leider van de door de Chileense regering verboden, uiterst rechtse goepering „Vaderland en Vrijheid" die verantwoordelijk wordt geacht voor vele aanslagen die de afgelo pen weken in Chili zijn gepleegd is in Santiago gearresteerd. Daders bankroof Bergen gearresteerd BERGEN, 27-8. De vorige week gepleegde bankroof op de Boeren leenbank in het Noord-Hollandse dorpje Bergen is opgelost. De Am sterdamse recherche heeft in samen werking met de Bergense politie in de hoofdstad twee buitenlanders gearresteerd verdacht van deze bankroof. Onder (hen was de 28-ja rige Tunesische student F. O. De naam van de andere verdachte is nog niet vrijgegeven. Beide mannen zijn door twee vrouwelijke bankem- ployees als de daders herkend en hebben inmiddels een volledige be kentenis Vader schiet per abuis zoon dood ALMELO, 27-8. De 39-jarige G. R. uit Almelo heeft zondagavond per abuis zijn 14-jarige zoon met een schot uit een buks zodanig verwond dat de jongen na aankomst in het ziekenhuis is overleden. G. R. was van plan nog wat te gaan stropen en haalde zijn buks uit de slaapkamer. Hij verwijderde de patroonhouder, maar vergat in de kamer te kijken of daar nog een pa troon was achtergebleven. Toen hij door nog onbekende oorzaak werd opgehouden zag hij van zijn stroop- plan af. Hij wide de buks naar bo ven brengen, maar raakte per onge luk de trekker aan, waarop een kogel zijn zoon in de halsslagader trof. Er is volgens de politie van op zet absoluut geen sprake. DEN HAAG, 27-8. He Internatio nale Wereld Natuur Fonds en de in ternationale padvindersbeweging (hebben besloten samen te gaan wer ken op het gebied van het behoud en de bescherming van het natuur lijke milieu. De twee organisaties hebben gezamenlijk een programma opgesteld, dat zit(h in de eerste plaats richt op het aankweken van het pu bliek bewust zyn jegens de gevaren die het natuurlijke leefmilieu be dreigen. Ook de bevordering van opvoe ding en opleiding met betrekking tot het natuurbehoud, het stichten en beheren van nauurreservaten en het bijeenbrengen van fondsen voor het natuurbeschermingswerk staan op dit gezamelijkee aktie-programma van het Wereld Natuur Fonds en de internationale padvindersbeweging. Het Wereld Natuur Fonds, waar van prins Bemlhard president is, werd opgericht in 1961. Man verbrandt zich in auto AMSTERDAM, 27-8. De 23-jarige H. J. T. uit Krefeld (Duitsland) is zondagavond bij de Rai in Amster dam om het leven gekomen nadat hij zijn auto" in brand had gestoken terwijl hij erin. zat. Eerder had de Duitser in de Roerstraat opzettelijk een aanrijding gemaakt. Toen de politie ter plaatse kwam stapte hij, met achterlating van zijn vrouw, in zijn auto en reed naar de parkeerter reinen van de nieuwe RAI. Toen de politie hem daar vond zat hij in de afgesloten auto benzine te sprenke len. Zonder te reageren op de men sen buiten stak hij de wagen in brand die vrijwel direct explodeerde De politie vermoedt dat de man tct zijn daad kwam door een slechte vei-houding met zijn wouw. Het heeft thans nationale onder afdelingen in 20 landen in Europa, Azië, Afrika en Amerika. Sinds zijn oprichting heeft het fonds meer dan 10 miljoen dollar bijeengebracht voor het uitvoeren van bijna 900 projelcten. Daarbij ging het voornamelijk om het redden van met uitsterven bedreigde dier soorten en planten en om het be houd van natuurgebied. Advertentie „Het schetsboek van Robinson Crusoë'.' Het aloude verhaal van Robinson Crusoë, op een geheelnieuwemanierverteld. Met tientallen prachtige kleurenillustraties. Nü f. 8,90.Verkrijgbaar bij: „Nou, ik ging er maar heen, als ik u was," adviseerde Van Schagen. „Je kunt nooit weten, hoe zulke re laties je nog eens te pas kunnen ko men." „Wij hebben tenminste zulke goeie relaties nooit gehad," zei Miep, kneep haar lippen op elkaar en keek haar man veelbetekenend aan. „Inderdaad," antwoordde Bea Piet, zonder op de insinuatie van Miep in te gaan, ..je kunt nooit weten. Voor al in Elshoven." Om acht uur was Bea in de burge meesterswoning en de begroeting was allerhartelijkst. De burgemees ter zei, toen hij haar hand drukte: „Zeg hier maar gewoon Jan, hoor. Éen oude schoolvriendin van mijn vroLiw nietwaar?" „En ik heet Bea," antwoordde ze. „Maar dat wist u natuurlijk al van uw vrouw. Geesje Tesselaar was een en al beweeglijkheid. „Leuk dorp hier. Ik ben er al mee verzoend, zo ver van m'n ouwetjes vandaan te zijn. En zulke aardige mensen in Elshoven. O, ik vind het fijn, dat Jan hier be noemd werd. Zeg, wat moet je heb ben? Eerst maar koffie? Ik heb ook lekkere gebakjes. Of moet je soms aan je lijn denken?" Bea schoot in een lach. „Aan die lijn van mij is toch niet te bederven. En het overtollige vet loop ik er in de school wel af. Ik heb twee klas sen tegelijk." „Hoe lijkt het jou hier?" infor meerde Geesje. „Gaat wel. Je zult de Elshovena- ren nog wel eens van een andere kant leren kennen, misschien. Nu ja, jij bent de vrouw van de burgemees ter, dus zo ongeveer „the first lady". Maar ik, armzalige dorpsschool juf „Was je niet in Amsterdam op een school?" Bea knikte., „Ja. Maar daar ben ik BRUINISSE. Zoals gemeld werd door de firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse afgeleverd de kotter Crystal Sea II, bestemd voor Schotland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vaktentoonstelling hout ROTTERDAM, 27-8. Van 24 t/m 27 oktober a.s. wordt in de Ahoy-hal- lën voor de derde keer de houitvak- tentoonstelling gehouden. Op de ex positie wordt alles getoond wat met hout als bouw- en decoratimateriaal samenhangt. De voorlichtingsinsti tuten uit Nederland, Canada en Finland zullen vertegenwoordigd zijn. Expositie 25 jaar Julianazegels DEN HAAG, 27-8. In het Post- museum te Den Haag wordt ter ge legenheid van het zilveren rege ringsjubileum van H.M. de Koningin in de maanden september en okto ber een tentoonstelling gehouden van 25 jaar Julianazegels. Naast postzegels, briefkaarten en luchtpostbladen van Nederland en de overzeese rijksdelen uit de perio de 1948-1973, worden ook de bijbe horende originele postzegelontwer- pen geëxposeerd. Eerste schooldag W illem-Alexander en Johan Friso BAARN, 27-8. Prins Willem-Alex ander - het oudste kind van prin ses Beatrix en prins Claus - is maan dagmorgen voor het eerst naar de „grote school" gegaan. Zijn vader en moeder brachten hem gezamenlijk naar de nieuwe Baarn.se school in Baam. Prins Johan Friso modh-t mee en is even later voor zijn eerste school dag de Baarnse Montessori kleuter school binnengestapt. Prins Wilïem-Alexander is een week na de andere kinderen naar school gegaan, omdat hij moest her stellen van een zomergriep. vijf jaar geweest. Ik wilde ook wel eens wat ander. O, het is hier wel een interessant dorp. En de kinderen zijn schatten, als je weet, hoe je ze moet aanpakken. Als je ze mee hebt, kun je ze om je vinger winden." „De heer Sangelaar is voorzitter van het schoolbestuur, nietwaar?" Bea's gezicht betrok even, maar ze liet verder niets merken. „Ja, dat klopt. Overigens wat is de heer Sangelaar in Elshoven eigenlijk niet?" „Burgemeester," antwoordde Geesje ad rem en ze keek meteen verheerlijkt naar haar man. Bea schaterde het uit. „Die Gees nog altijd dezelfde. Maar dat is hij ook geweest, waarnemend dan. Je zult, als burgemeester, nog wel eens met hem te maken hebben. Over een half jaar moet je me maar eens zeggen, wat je van hem denkt." De burgemeester knikte. „Ik heb mijn oordeel over hem al gevormd." antwoordde hij voorzichtig. „We zul len wel zien." Toen de koffie gedronken was, stond Tesselaar op. „Jullie excuseren me wel, he? Ik moet nog wat wer ken. Met van alles een beetje op de hogte stellen." „Maak het niet te laat," adviseerde zijn vrouw, toen hij wegging, en Bea zag, hoe Geesje haar man met een verliefde blik nakeek. Toen hij de deur achter zich ge sloten had, wendde de gastvrouw zich tot Bea en vroeg: „Hoe vind je hem?" Bea lachte een beetje verlegen. „Tja, wat moet ik daarvan zeggen?. Als ik antwoord: knap, dan word je misschien jaloers Geesje leunde achterover in de feuteuil en schudde haar hoofd. „Ik ben helemaal niet jaloers van aard. Maar je hebt gelijk: Hij is reuze knap. Niet alleen in zijn gezicht. Ook voor zijn werk." FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK „Hoe lang zijn jullie getrouwd?" informeerde Bea. De gastvrouw bloosde en keek even naar haar bezoekster. „Een maand We zijn eigenlijk nog in de wittebroodsweken. Zie je, we wa ren al bijna twee jaar verloofd, maar er was nergens een huis te vinden. Vader wilde er wel een bouwen, maar Jan vond het beter van niet. Ik solliciteer op het ogenblik zei, hij toen, en het is best mogelijk, dat ik een baan krijg in een heel ander deel van het land. Nou, eind februari wist Jan, dat hij een goede kans maakte om hier burgemeester te worden. Als dat doorging, was het woningprobleem meteen opgelost. We waren al in ondertrouw en toen de officiële benoeming kwam, zijn we eftkele dagen later getrouwd. We hebben een kort reisje gemaakt naar Zuid-Frankrijk'' en geweldig genoten. Ik was er nog nooit geweest. Maar we moesten weer te gauw terug naar Holland, omdat Jan voorberei dingen moest treffen voor hier. En nu zijn we er dan. Een geluk zeg, dat jij hier ook woont. Ben ik niet zo moederziel alleen." Bea lachte. „Je verveelt je zeker al Geesje knikte. „Ja. Na die verhui zing, toen het zo'n rommel was, ja, toen was er van alles te doen. Maar Jannie is een juweel Ken je haar? Ze is een boerendochter, maar ze is geknipt vctor dienstbode. Nu ja, ze doet zowat alles. Als ik eens stof wil afnemen, kijkt ze me kwaad aan en vraagt: Heb ik het niet goed ge daan, mevrouw? Vorige week zei ik: Ia wil zelf ook eens wat werk doen, maar toen zegt me dat wicht: Dat kan niet, mevrouw. Dat doet een burgemeestersvrouw niet. Wat zeg je me van zoiets? Alleen m'n slaapka mer, die doe ik zelf, ondanks de pro testen van Jannie. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9