MET INGANG VAN 1 JANUARI 1974 GEEN FLUOR MEER IN DRINKWATER OP GOEREEEN OVERFLAKKEE Onderzoek seheuren in Vossemeerbrug STREEKNIEUWS Zwembad voor meervoudig gehandicapten Demonstratieve tekst op parkeerterrein AGENDA PROGRAMMA INITIATIEF VOOR SAMENWERKING KLEINE BAKKERS „Rechtsgrond toevoeging weggevallen" GOES, 28-8. Het algemeen bestuur van de „Stichting De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" heeft besloten om met ingang van 1 januari 1974 te stoppen met hel toevoegen van fluoride aan liet drinkwater. De verbruikers op Gceree-Over- flakkee krijgen sinds december 1961 gefluorideerd drinkwater vanuit hel pompstation te Ouddorp geleverd. De stichting kreeg daarvoor al in juli 1961 een vergunning van de mi nister. Het besluit van het algemeen bestuur van de stichting is genomen tegen de achergrond van de uit spraak van de Hoge Raad, waardoor de rechtsgrond voor het toevoegen van fluoride aan het drinkwater is weggevallen. Het beëindigen van de fiuoridering moei door de stichting neg worden meegedeeld aan de betrokken ge meentebesturen, gedeputeerde staten van Zuid-Holland, liet ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne en diverse instanties op het. ter rein van de volksgezondheid (waar onder de inspekteur van de volks gezondheid en de schooltandartsen dienst). Het arrest van de Hoge Raad dat aanleiding was vcor een besluit, had zoals bekend betrekking op een ge ding dat zes Amsterdammers tegen de gemeente Amsterdam aanspan- - den, met als inzet een verbod tot fiuoridering van hel drinkwater. In het arrest overwoog de Hoge Raad onder andere dat de waterleidingwet er zich tegen verzet dat de eigenaar van een waterleidingbedrijf een fluorverbinding aan het drinkwater toevoegt en dal water aflevert- De DEN HAAG, 28-8. Rijkswaterstaat gaat een onderzoek instellen naar scheuren die zijn gevonden in de op hanging van de nieuwe Vossemeer brug tussen Tholen en Noord-Bra bant. De scheuren zitten in de verticale stalen hangers onder de hoog van de brug. Waarschijnlijk is hierbij sprake van een materiaal- fout in het staal, maar 'het onder zoek meet di-t definitief uitwijzen, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en waterstaat. De brug ligt over het Rijn-Schelde kanaal. De oorzaak van de scheuren ligt vermoedelijk in bepaalde tril lingen die mede door de wind kun nen zijn veroorzaakt en moeilijk zijn te voorzien, aldus deskundigen van het ministerie van verkeer en wa terstaat. De stalen hangers zullen onder zocht worden in het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium De officiële ingebruikneming van de brug, die eind dit jaar moet plaats vinden. lioeft niet te worden uitge steld. Alleen auto's zullen niet van de brug gebruik kunnen maken voordat de gescheurde hangers de finitief vervangen zijn. De brug zal wel open zijn voor fietsers en voet gangers. Overigens is er volgens deskun digen van verkeer en waterstaat geen gevaar dat de brug instort. Men is begonnen met het monteren van hulpstangen die voorlopig de funktie van de gescheurde hangers móeten overnemen. Hoge Raad stelde zich op het stand punt dal de toevoeging niet nodig is voor de bereiding van het drinkwa ter, maar bedoeld is om het landbe derf tegen te gaan. Toevoeging van stoffen voor een buiten de eigenlijke watervoorzie ning gelegen doel is zó ingrijpend - aldus de overwegingen van de Hoge Raad - dat daartoe niet mag worden overgegaan zender speciale wettelijke regeling. De Hoge Raad verwees het geding van de Amsterdammers terug naar het gerechtshof te Amsterdam voor de regeling van de gevolgen van het arrest. Overwegingen van grote betekenis Hei algemeen bestuur van de stichting vond de overwegingen van de Hoge Raad van dermate grote betekenis - met name het wegvallen van de rechtsgrond - dat men een beslissing over het toevoegen van fluoride niet wilde opschorten tot. de nieuwe uitspraak van he-t gerechts hof, temeer omdat daarin geen van het arrest afwijkende elementen kunnen voorkomen, zodat deze aan gelegenheid principieel gelijk blijft. Gok het door de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne toege zegde wetsontwerp was voor het algemeen bestuur geen reden tot uit stel van een besluit, omdat te voor zien, is dal met het tot standkomen van een wettelijke regeling op dat omstreden terrein geruime tijd ge moeid zal zijn. Als het wetsontwerp er te zijner tijd is, dan zal het alge meen bestuur zich opnieuw met de materie bezig houden. NICOSIA. De Cyprische minister van justitie. Öhristos Vakis, die een maand geleden weid ontvoerd door aanhangers van generaal Grivas, is vrijgelaten. De fluoridering heeft geen invloed cp dc kwaliteit van het drinkwater als zodanig. Indien de toevoeging in 197-1 stopt, betekent dit automatisch dat dc in 1961 verleende vergunning komt te vervallen. Het tijdstip van 1 januari 1974 is vastgesteld om in stanties cp het gebied van de volks gezondheid in de overgangstijd ge legenheid te geven eventuele alter natieve maatregelen ter bestrijding van het tandbederf voor te bereiden. Openingstijden Provinciale Griffie Met ingang van 3 september a.s. is wijziging gebracht in de openings tijden van de provinciale griffie voor het publiek. In het vervolg is het provinciehuis geopend maandag lot en met vrijdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. ZIERIKZEE Irma la Douce" in Concertzaal Zaterdag 1 september zal in de Zierikzeese Concertzaal de film „Ir ma la Deuce" van regisseur Billy Wilders vertoond worden. Hoofdrol spelers'speelsters in deze film zijn: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Lou Jacobi, Bruce Yarnell en Her schel Bernardi. Het verhaal speelt in Parijs, in een straat die bekend staat om zijn pro stituees. De argeloze politieman Nes tor Patou (Jack Lemmon) organiseert in zijn eentje een raid, maar ontmoet daarbij zijn politiechef. Dat maakt een einde aan zijn politionele car rière. Nestor wordt verliefd op een van de meisjes (Shirley MacLain), maar dat brengt problemen met de „beschermer" van Irma. Na een ge vecht wordt beslist daat Nestor haar „beschermer" wordt. Nestor speelt een dubbelrol, namelijk een gefortu neerde Engelsman, die Irma, uiter aard legen een redelijk bedrag, zo nu en dan opzoekt. Een boeiende film, die (natuurlijk) een happy-end heeft. Landelijke aktie: HILVERSUM, 27-7. In het najaar zal een landelijke aktie starten met als doel gelden in te zamelen ten be hoeve van het Koninklijk Instituut voor Blinden. De opbrengst van deze aktie is bestemd voor de bouw van een'aangepast zwembad, waarvan de kosten worden geraamd op 650.000 gulden. Het bijzondere zwembad komt bij hel Elizabeth Kalishuis te Huizen (N.H.), waar woon- en werkgelegen heid geboden wordt aan meervoudig gehandicapten, zoals spatistici wier gezichtsvermogen in meer of minder ernstige mate is aangetast. Het gaat daarbij om gehandicapten die maat schappelijk zover zijn aangepast, dat zij zich in de woonsituatie in het Eli zabeth Kalishuis min of meer zelf standig kunnen handhaven. Zij die nen over een redelijke handvaardig heid te beschikken, zodat zij kunnen deelnemen aan het arbeidsproces in de eigen werkplaatsen in het tehuis. Gecoördineerd door de Lions Club Blaricum/Laren vinden verscheidene aktiviteiten plaats, waaronder een landelijke loterij met tal van prijzen. Aan de aktie zal voorts bekendheid worden gegeven door de TROS-tele- visie, met een door Theo Koomen te presenteren kwis-programma „Een gulden de man". Tot dusver is ruim 225.000 gulden met deze aktie bijeen gebracht. ZIERIKZEE. 28-8. De parkeerterrein-kwestie in de Zierikzeese binnenstad is bepaald nog niet tot rust gekomen. Dat bleek wel heden (dinsdag)morgen toen het bericht de ronde deed dat er op het terrein (zoals bekend, in aanleg bij de kleuterscholen), „iels bijzonders te zien was". Er bleek inderdaad „iets te zien". Iets wat te Zierikzee, waar enige vorm van demonstratie immers tot de bijzonderheden kan worden gerekend, bepaald niet elke dag te zien krijgt. Onbekenden hadden namelijk op het terrein een tekst gedepo neerd luidend „Asma Ga". De letters waren gevormd van paaltjes die normaal dienen als uitzet- paaltjes voor bouwterreinen en die voor de vórming van het opschrift ken nelijk uit de grond waren gehaald. Commentaar van wethouder H. Asma: „Ik lach er om. Dit wordt gedaan door mensen die zich niet kunnen neei'leggen bij een aktie die ze verloren hebben". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dprp voor geestelijk gehandicapten ENSCHEDE, 27-8. Overijssel krijgt een dorp voor geestelijk gehandi capten, dat wordt gebouwd op grondgebied van de gemeente En schedé. In de leefgemeenschap moe ten 450 personen, verdeeld over zes woonpaviljoens gehuisvest worden. Tevens komt er huisvesting voor 450 personeelsleden. STOCKHOLM. Het drama in de Stockholmse Kredietbank duurt voort: hier stapelen politiemannen zandzakken bij de ingang van de grote kluis, waar de terrorist zich met zijn vriend en de gijzelaars op houdt. I'cr brief zijn de warme bakkers in Nederland uitgenodigd toe te tre den tot een franchisc-organisatie, waarvan de heer mr. H. de Koning, directeur van een adviesbureau te Hilversum, de initiatiefnemer is. DUIVELAND Gemeenteraadsvergadering Duiveland De gemeenteraad van Duiveland hoopt donderdagavond 30 augustus a.s. iii een openbare vergadering bij een te komen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Op de agenda staan de volgende punten: Verlening eervol ontslag aan de heer L. M. Steketee als gemeente secretaris; benoeming van een nieuwe secretaris - aanbeveling: 1) de heer J. van der Maas Cz te Oostei'land, 2) mej. N. J. Boogaart te Nieuwerkerk; benoeming ambtenaar van de bur gerlijke stand en vaststelling veror dening organisatie financiële admi nistratie. OOSTERLAND Geslaagd Onze dorpsgenote mej. Jo van Driel Md. slaagde vorige week bij de ge houden examens in huize „Vita Nova" te Doom voor het diploma kraamverzorgster. Het. komt niet veel voor dat dit diploma reeds op 19- jarige leeftijd wordt gehaald, zoals dit hier het geval is. Collecte kankerbestrijding In de week van 27 augustus t/m 1 september wordt ook hier weer de jaarlijkse huis-aan-huis-collecte ge houden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding. Ditmaal worden eerst zakjes aan huis bezorgd, waar men zijn of haar gift in kan deponeren. GENEVE. De Wereldraad van Kerken freeft de aangesloten kerken gevraagd met speed 250.000 dollar op tafel te brengen voor een eerste aanzet tot de hulp aan slachtoffers van de watersnood in Pakistan, India, en Bangla, Dcsh. Een stafme dewerker van de Wereldraad gaat blezien welke hulp in dit stadium het meest nodig is. Doel van deze franchising is de kleine ondernemers in het bakkers bedrijf in staat te stellen zich beter op het bakken en verkopen van een zo goed mogelijke kwaliteit brood in staat te stellen, door de dingen, die men goedkoper gezamenlijk kan doen, zoals de administratie, de pu blic relations en de reclame, centraal te laten gebeuren. De franchising houdt in, dat de bakkers zich onder dezelfde naam („De Waere Bakker") en met dezelfde winkelinrichting aan het publiek presenteren. Als model dient het bedrijf van de Amsterdamse kampioenbakker L. T. Hofmeijcr, die vele prijzen met zijn brood heeft gewonnen. Zijn zaak is hiertoe ingericht als een brood winkel uit vroeger tijden. Bakker Hofmeijer is ter beschik king van de organisatie voor het geven van adviezen aan die bakkers, die hierin een mogelijkheid zien om nog lekkerder brood te bakken. De organisatie verstrekt hulp en voort durende begeleiding van de deelne mers (die volkomen zelfstandig blij ven), bij vaktechnische, administra tieve en economische problemen. Zij verzekert de deelnemers een. soepele financieringsregeling voor investe ringen en kan ook wat de financie ring betreft jonge bakkers, die een nieuw bedrijf willen stichten, de hel pende hand bieden. Het gaat dc bakkerij op het ogen blik niet slecht, aldus dc heer Dc Koning. Dc sanering van deze be drijfstak is zo ongeveer achter dc rug en door het verdwijnen van een groot aantal bakkerijen is in de branche een zekere stabiliteit ont staan. In een periode van tien jaar is ongeveer de helft van de bakke rijen verdwenen. In 1970 waren er volgens dc cijfers van dc bakkerij - stichting nog 5542 over, dat is 47 procent minder dan in 1960. DODELIJKE ONGELUKKEN MEERSSEN. In het Limburgse Meerssen is de 35-jarige L. J. Pluy- maekers uit Meerssen om het leven gekomen toen hij te vcet de weg overstak en 'tijdens een inhaalma noeuvre door een personenauto werd gegrepen. ASTEN. De twintigjarige J an Verberne uit Someren is omgeko men toen hij op de Gezandebaan in Asten met zijn auto uit de bocht vloog. GELDERMALSEN. De 59-jarige J. Winkel uit Schalkwijk is maandag middag door een achteruitrijdende heftruck overreden. De man was op slag' dood' Het ongeluk gebeurde op het fabrieksterrein van De Jongh- Lavir.o, waar de heer Winkel bezig was met grondwerkzaamheden. NIEUW-BUINEN. De 76-jarige mevrouw 'H. Janseijs-Smits uit Nieuw-Buinen is om het leven geko men tengevolge van een verkeers ongeval in haar woonplaats. Dinsdag 28 augustus Zierikzee Gasthuiskerk 20.00 uur. orgelconcert Jaap Nieuwenhuijse. Donderdag 30 augustus Zierikzee 20.00 uur, Vredesmarkl, .jeugdsoos Brogum, Kerkplen 1. Duiveland 19.30 uur gemeenteraadsvergadering in hel gemeentehuis te Nieuwerkerk. Zaterdag 1 september Zierikzee Sportpark „Bannink", 13.30 uur, at letiekwedstrijden s.v. Delta Sport. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Irma la Douche". Maandag 3 september Westerschouvven 19.30 uur, vergadering gemeenteraad M!lll!!|||imil||||||||||||||i||||mi||||||mi|||]ll!l!llll!IIIIIIIIM!!!llllllllill!!llll!lllllllllll! van de Zierikzeese Oranje Vereniging op woensdag 5 september E 1973 ter viering van het 25-jarig regeringsjubileum van Hare Ma- E E jesteit Koningin Juliana. 10.30-11.30 uur Hulp en begeleiding deelnemers DEN HAAG, 28-8. Maandag is een nieuwe organisatie bekendgemaakt, die zich ten doel steil de kleine zelf standige bakkers door samenwerking in staat te stel len zich beter en gemakkelijker te weren in de strijd om de broödmarkt met het grootbedrijf. 14.00-15.30 uur 14.00-15.30 uur E 16.00-16.30 uur E 16.30-17.00 uur E 19.30-20.00 uur 20.00-22.30 uur 22.30-23.00 uur Interkerkelijke herdenkingsdienst in de Kleine- of Gasthuiskerk. 1-Iet herdenkingswoord wordt uitgesproken door de Edelachtbare Heer Th. H. de Meester, burge meester van Zierikzee. De dienst zal worden geleid door ds. P. op den Velde te Zierikzee. Medewerking verlenen een koor en de Kon. Har monie „Kunst en Eer". (De volledige orde van dienst wordt in de kerk uitgereikt). Kinderspelen voor de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Wij kindeling: Plan West verzorgd door de buurtvereniging. P. D. de Vosstraat, Slabberswerf. Zuid-Welle- straat: verzorgd door de buurtvereniging. Hoofdpoortstraat. Krepelstraat: verzorgd door de buurtvereniging. Plan Malta, Grachtweg, Scheepstimmerdijlc, Lan ge Blokweg: vex-zorgd door de speeltuinvereni ging. Voor de niet inet name genoemde straten of wijken worden op het Havenplein de kinder spelen geox-ganiseei'd. Puzzel-wandeltocht door oud Zierikzee. Vertx-ek vanaf het Havenplein. Route af te halen onder de Beurs vlak voor het vertrek. Waterfestijn verzorgd door de Zierikzeese Bi-and- weer op het weiland, hoek ScRëldestraat-Laan van St. Hilaire. Paalklimmen voor de jeugd van 15 tol 60 jaar, eveneens op genoemd weiland. Lampionoptocht. Ieder kind zorgt voor zijn eigen lampion. Route: vertrek Ki'aanplein, Korte Groeifdal. Sint Domussli-aat. Fonteïjne, Pietei-seliestraat, Man huisstraat, Poststraat, Patex-nostei'sti'aal, Meel- straat, Dam, Mol, Haven plein. De optocht wordt voorafgegaan door het Tam boer- en trompetterkorps met majorettes van de G.V. „Rust Roest". Oranjemarkt op het Havenplein met vele attrac- ties. Opening door het Tamboer- en trompetter korps met majorettes van de G.V. „Rust Roest". Op de Oranjemarkt vexzoi-gl de boerenkapel van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" de muzikale omlijsting. Het is niet verboden om op het Ha venplein te dansen. Optreden in de „muziektent" monie „Kunst en Eex-". ran de Kon. Har- Alle inwonex-s worden vex-zocht de stad een feestelijk aanzien te E E geven en de vlag uit te steken. De opbrengsten van de Oranjemarkt zullen ten goede komen aan de jeugd- en spox-tvex-enigingen en'aan E E de bejaai'denzoi'g. Daar het niet mogelijk was om huis-aan-huis programma's te ver- E E spreiden verdient het aanbeveling deze publikalic, «lie tevens als E programma dient, uil te knippen en te bewaren, E ÏT111111111111111111111i111111111111111II1111i M111111jIIf1111111i111111i1111iII11111{IMI111111111111 tT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2