POSITIE GIJZELAARS BANK UJKT MINDER BENARD VERHOGING LOONGRENS ZIEKEN FONDS TOT f 22.900,- Prins Bernhard in Zuid-Afrika Zilveren eremedaille Oranje-Nassau oud-kapitein C. de Keizer WAT UQT 01 BIL T C^fO Antillianen omgekomen bij vliegramp bij Bogota (40 doden) Nixon wint terrein in publieke opinie TROS op weg naar A-omroep ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 augustus 1978 130ste jaargang Nr. 21342 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave. 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z'erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie, 4 V. B.T.W. m dit nummer: Feest programma' s jubileum koningin Het drama in Stockholm STOCKHOLM, 28-8. De Zweedse politie heeft maan dagavond de lioop uitgesproken dat de positie van de vier gijzelaars in de kluis van een bankgebouw in Stockholm, waarin zich sinds vrijdag een gewapende bankrover en zijn later binnengekomen vriend op houden, iets minder benard is geworden. Volgens haar mogen de drie vrou welijke en een mannelijke bankbe diende nu rusten en krijgen ze eten en drinken door een gat in het pla fond. Aanvankelijk had de als „uiter mate gevaarlijk" omschreven bank rover die geen respect voor een men senleven zou hebben, twee gijzelaars om beurten laten staan met een lus om de hals. Op deze manier zouden Concept-advies: UTRECHT, 27-8. In een concept-advies aan de staatssecretarissen van volksgezondheid en milieuhygiëne en van sociale zaken, waarover de Zieken fondsraad donderdag een beslissing zal nemen, wordt voorgesteld de inko mensgrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering op 1 januari 1974 te verhogen van f 20.900,tot i' 22.900, Deze verhoging is overeenkomstig het gebruikelijke aanpassingssysteem dat zowel is gebaseerd op de stij ging van de loonindex als die van de prijsindex. Van dit systeem kan wor den afgeweken als het ernaar uit ziet, dat zich tussen 1 juli (de datum waarop de indexen worden bere kend) en 1 januari (de datum waar op de wijziging van de inkomens- grens van kracht wordt) bijzondere ontwikkelingen zullen voordoen. Dat zou dit jaar het geval kunnen zijn tengevolge van de loonnivelle- ringsmaatregelen. Een meerderheid van de commissie meent evenwel, dat de stijging van de lonen die rond de huidige loongrens liggen niet duidelijk van de gemiddelde loonstij ging zal afwijken, zodat van de ni vellering ook geen grote invloed op het aantal verplicht verzekerden moet worden verwacht. Een minderheid van de commissie acht een wetswijziging gewenst in die zin, dat voortaan alleen de loon stijging als norm voor de aanpassing van de inkomensgrens zou moeten gelden. Dit omdat de lonen sneller stijgen dan de prijzen. De gemengde indexering heeft tot gevolg, dat werknemers wier loonstijging de ge middelde stijging niet overtreft, door het achterblijven van de loongrens toch niet langer verplicht verzekerd kunnen zijn. Dit deel van de commissie wil de loongrens op 1 januari 1974 vaststel len op f 24.200,en dit bedrag daar na uitsluitend aanpassen aan de hand van de loonstijgingen. Deze minderheid voert hierbij ook ;aan, dat in alle andere sociale ver zekeringswetten alleen de loonindex als maatstaf wordt gebruikl voor de aanpassing van de uitkeringen en van het minimumloon. Standpunt meerderheid De meerderheid van de commissie staat echter op het standpunt dat bij een stijgende welvaart een geleide lijk toenemend aantal werknemers in staat moet worden geacht, zelf de verantwoordelijkheid te dragen voor de dekking van het ziektekos ten-risico. Ze bestrijdt ook het dooi de minderheid gehanteerde argu ment dat een bijzondere verhoging van de loongrens en een wijziging van de aanpassingsmethodiek als een overgangsmaatregel zouden kun nen worden beschouwd in afwach ting van een volksverzekering tegen ziektekosten. Dit omdat over een eventuele volksverzekering nog geen enkele beslissing is gevallen. Het is de vraag of de verhoudingen in de voltallige ziekenfondsraad het zelfde liggen als in de commissie. RIO DE JANEIRO. Als gevolg van een kwalijke grap zijn in het nieuwe voetbalstadion in Teresina, Noord- Brazilië, zondag vier mensen omge komen en meer dan honderd ge wond. ze vallen en stikken wanneer de po litie een gas in de kluis zou pompen om aan het drama een einde te ma ken. De politie meent dat de bankrover, Jan-Erik Olsson, enkele safe-loket ten in de kluis heeft opengebroken, in de hoop er vuur of andere wapens in aan te treffen. Neurose Dr. Jan Agrell, hoofd van het In stituut voor Militaire Psychologie, heeft, verklaard dat de gijzelaars door een „ernstige neurose" getrof fen zouden kunnen worden als ze nog veel langer opgesloten zitten. „Hun situatie is vergelijkbaar met die van mensen in een schuilkelder of bunker in ooi-logstijd, zei hij. De politie deelde mee dat ze in formeert naar het bestaan van een Brits apparaat dat tijdelijke epilep sie door straling opwekt. Zij zou de bankrover en zijn vriend en de vier gijzelaars er lang genoeg bewuste loos mee kunnen maken om de kluis binnen te dringen. Bijzonderheden over het apparaat ontbreken. JOHANNESBURG. 28-8. Prins Bernhard is maandag in Zuid-Afrika aangekomen en wel in Johannes burg na een bezoek te hebben ge bracht aan Gaberone, de hoofdstad van de republiek Botswana, waar hij een cheque van 15.000 rand (onge veer 67.000 gulden) overhandigde aan president sir Seretse Karna voor diens onderzoekingswerk ten behoe ve van het natuurbehoud. Rassenscheiding C van invloed op de dieren KAAPSTAD, 28-8. De rassenschei ding heeft haar invloed doen gelden op dieren op De Ka.ap. De Vereni ging voor dierenbescherming heeft geweigerd in haar hokken honden en katten toe te laten die van niet- blanken zijn. De voorzitter van de vereniging verklaarde „verplicht te zijn de die ren van niet-blanken af te wijzen daar de regering had besloten dat al leen blanken lid van de vereniging mochten worden". BOGOTA, 27-S. Bij een ongeluk met een Colombiaans vliegtuig dat op weg was naar Curacao zijn maan dag kort na de start in Bogota alle ca. veertig inzittenden onder wie een tiental Antillianen. BRUINISSE, 28-8. Het 40-jarig jubileum bij de R.T.M. van de heer C. de Keizer, kapitein op de veerpont Zijpe, dat 2 augustus werd gevierd, had gisteren (maandag) 27 augustus, nog een vervolg. Bij Koninklijk Besluit van 11 augustus 1973 no. 54 werd namelijk aan de heer C. de Keizer te Bruinisse, kapitein I bij de N.V. Rotterdamse Tramweg Mij de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver toegekend. Loco-burgemeester S. A. Jumelet van Bruinisse heeft de medaille maandagnamiddag aan de heer De Keizer uitgereikt, in gezelschap van wethouder Van Gilst en gemeente secretaris B. de Groot. Wethouder Jumelet zei, dat in sommige, zich progressief noemende kritische kringen, een 40-jarige jubi leum bij één en dezelfde werknemer, niet meer zo gewaardeerd wordt. Maar de mensen voor wie en bij wie hij zijn werk verricht, alsmede de burgerij en het gemeentebestuur van Bruinisse, waarderen dit nog wel. De heer Jumelet zag het leven van kapitein De Keizer als een 40-jarige aaneenschakeling van plichtsbe trachting, dat ook bij de R.T.M. de aandacht had getrokken en waarvan deze onderscheiding een uiting was. In de ogen van wethouder Jumelet zijn figuren als De Keizer, die aan boord stappen en hun beroep uitoe fenen als hun dienst hun roept meer waard, dan met stakingen en prik- akties werkende „avant gardisten". Veel veranderd Wel was er bij vergelijking 1933 met 1973 enorm veel verbeterd, ook bij de R.T.M. Namens de R.T.M., was aanwezig directeur dr. H. J. van Zuylen, die aan het echtpaar De Keizer een set fraaie lepeltjes overhandigde met in de schep een fraai gegraveerde uit voering van een schip, een autobus en een stationsgebouw. Ook een fraai uitgevoerd boek over de ge schiedenis van de R.T.M. behoorde bij de cadeaux namens de Rotter damse Tramweg Mij. De heer De Keizer dankte voor de hem verleende onderscheiding. In de familiekring werd het feest ter ge legenheid van de onderscheiding nog enige tijd gevierd. Voor de oude me vrouw De Keizer-Dorst, moeder van kapitein De Keizer, zelf kapiteins weduwe, was het een voorrecht, dit op haar hoge leeftijd nog te mogen meemaken. De heer C. de Keizer kreeg reeds op 36-jarige leeftijd de rang van kapitein. Burgemeester G. Hokken was door ambtsbezigheden verhinderd aanwezig te zijn. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Het is moeilijker acht dagen jj f een fatsoenlijk mens te zijn f dan een kwartier een held. J Jules Renard f LONDEN. Politiemannen bewaken de ingang van de befaamde Bank van Engeland, waar drie mannen werden gewond bij een bomexplosie. De drie waren bezig met het plaatsen van zandzakken rond de bom, toe?i deze ex plodeerde. Op verschillende plaatsen in de Britse hoofdstad zijn de laatste dagen bommen gevonden. Het toestel, een viermotorige Lock heed Electra van „Aerocondor" (Na tionale Colombiaanse Luchtvaart maatschappij) was om ca 13.45 uur (onze tijd) opgestegen van het vlieg veld „El Dorado". Vijf minuten later vloog het in dichte mist tegen een 3.200 meter hoge berg in de omgeving van de hoofdstad te pletter. Het vliegtuig explodeerde en vloog in brand. Het wrak brandde ruim vijf uur lang. De vlammen kon men ondanks de mist in verscheidene voorsteden van Bogota zien. Het toestel zou tus senlandingen in Cartagena en Bar- ranquilla maken om. te tanken al vorens de vlucht naar Curagao voort te zetten. Tot de inzittenden behoor de ook functionarissen van de Co lombiaanse luchtvaartmaatschappij die op de Nederlandse Antillen be sprekingen zouden voeren over uit breiding van de diensten tussen Co lombia en de Nederlandse Antillen. WASHINGTON. 27-8. President Nixon wint langzaam terrein, zo blijkt uit een onderzoek van het In stituut Harris in verband met de Watergate-affaire. Uit dit onderzoek, dat maandag gepubliceerd is door de Chicago Tri bune, is 62 procent tegen 32 procent het eens met de verklaring die Nixon vorige week aflegde, waarin hij zei dat het tijd is de hele zaak over te laten aan de justitiële instanties ten einde de president in staat te stellen zich aan belangrijker kwesties te wijden. Hotelbrand in Londen LONDEN, 28-8. In de Londense wijk East End is dinsdagochtend vroeg het hotel „Tudor" uitgebrand. Er zijn twee doden en zeker acht gewonden bij gevallen. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Voordat de brandweer aanwezig was, zijn er mensen van hooggele gen verdiepingen op straat gespron gen. Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Perioden met zon, maar voorname lijk in de nacht ook hier en daar een bui en in de vroege ochtend enkele mistbanken; eerst weinig wind, latei- zwakke tot matige zuidwestelijke wind; minimumtemperatauren onge veer 13 graden, maxima morgen rond 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon; 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 aug. Zon op 5.46, onder 19.34. Maan op 7.35, onder 19.32. 30 aug. Zon op 5.48, onder 19.32. Maan op 8.54, onde,. 19.50. Nieuwe maan: 28 aug. (4.25). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 29 aug. 3.58 16.13 9.20 21.48 30 aug.- 4.42 16.49 9.58 22.28 Springtij: 30 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front dat dinsdagmorgen boven de zuidelijke Noordzee en Frankrijk lag, trok langzaam naar het oosten en veroorzaakte plaatse lijk wat lichte regen of een bui. Het front wordt gevolgd door een smalle rug van hoge luchtdruk die in de nacht en vroege morgen ons land met opklaringen zal passeren. Vanuit het westen nadert een nieuw fron tensysteem, dat woensdagmorgen boven de Britse eilanden wordt ver wacht en 'n de loop van de dag ook bij ons de bewolking en de wind weer zal doen toenemen. We gaan nu toe naar een periode met minder standvastig weer. HILVERSUM, 27-8. De TROS zal nog voor het einde van dit jaar bij minister Van Doorn van CRM de status van A-omroep aanvragen. De TROS heeft op dit moment ruim 450.000 leden, zo deelde TROS-direc- teur mr. J. M. Landre maandagmid dag op een persconferentie mede. Een aantal daarvan telt niet mee in de zin van de omroepwet, maar te gen het eind van het jaar hoopt de TROS voldoende „echte" leden (400.000) -ïte hebben om in aanmer king te komen voor een zendmachti ging voor een A-omroep. Het aantal leden van de TROS is de laatste vier jaar gemiddeld met 58.420 per jaar gestegen. Kantelende tractor doodt jongeman MAURIK, 28-8. De 15-jarige C. Lagerwei uit het Gelderse Maurik is maandagmiddag om het leven gekomen, toen hij onder de tractor die hij bestuurde -terechtkwam. De jongen raakte de .macht over het stuur kwijt en reed een dijk af. Zijn vader die ook meereed sprong bij tijds van de tractor af. Peuter verdronken HOOFDDORP, 27-8. Het anderhalf jaar oudé meisje S. E. de Best uit Hoofddorp is maandagmiddag bij haar huis verdronken. Het kind is vermoedelijk spelenderwijs in het water terecht gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1