AANBESTEDINGSPERIKELEN IN RAAD VAN BRUINISSE Rapport van inr. K. A. Keuning over hygiënische toestanden in de kazernes Concert „Luctor et Emergo" bij het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis Zierikzee Ergste wateroverlast uit geschiedenis van Pakistan lijkt nu onder controle Jongen (7) schiet broertje (5) dood Grote opiumvangst AGENDA Valse dollars in Terneuzen HET NATIONALE GESCHENK Slachtoffers ontploffing in Noord-Ierland Nieuwe jachthaven en milieuhygiëne BRUINISSE, 25-8. In de vrijdagavond te Bruinisse gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse was de heer Van de Velde de tolk van alle raadsleden, toen hij zijn misnoegen te kennen gaf, over de onbevre digende. uitslag van de aanbesteding van liet z.g. inrichtingsbestek voor de nieuwe jachthaven op 2 augustus j.l. De laagste inschrijver, de aannemerscombinatie Gebrs. Van 't Verlaat, Aannemers My Schouwen-Duiveland en Van der Straten, resp. gevestigd te Werkendam, Zierikzee en Hansweert kwamen als laagste inschrijvers uit de bus met een aanneemsom van f 1.198.000,terwijl de raming f 1.026.109. was. In een schriftelijke toelichting van de Grond Mij, de makers van het bestek, wordt nu wel gezegd, dat de houtprijzen in beweging zijn en dat er een geruime tijd verliep tussen het opmaken van de berekeningen voor het bestek en de aannemings datum. maar dan had de Grond Mij de prijs moeten bijsturen. Als amb tenaar bij Rijkswaterstaat meende de heer Van de Velde dat dit toch gebruikelijk 'is. Maar met de hout- prijzen is nog niet alles .verklaard. Het argument, dat de Grond Mij, een te lage eenheidsprijs berekende voor het slaan van 1612 palen, spreekt hem niet aan. De prijs die de Grond Mij daarvoor berekende was vrij normaal. De meerkosten Namens de Grond Mij waren ter toelichting aanwezig, de heren Es- huis en Spaxrentak. De heer Eshuis zei dat bijsturen van een kostenra ming, bij de Grond Mij niet gebrui kelijk is, de heer Van de Velde moest ook rekening houden met de meer kosten, omdat in een bepaald geval, het vervangen van ijzeren bouten, door houtdraadbouten, een verklaar bare en voorziene kostenstijging het gevolg was. Opnieuw gaf hij voor beelden, van de rigoureuze stijging van de houtprijzen, vooral van de tropische houtsoorten, die bij het maken van steigers etc. moeten wor den gebruikt. Als gesproken wordt over meerkosten van het slaan van palen, moet ook rekening worden gehouden met het schoorwerk. De voorzitter wees er op, dat ook hij liever had gezien, dat het ver schil tussen aanneemsom en begro ting kleiner was geweest, maar nu het na de aangebrachte correcties een toelaatbaar verschil oplevert van plus, 7 °/o, zou hij toch willen gunnen, 'zoals ,het advies van b. en w. ook luidde. De Dienst uitvoering D.A.C.W.- werkèn ging met het verschil ac- coord, het wachten is nu nog op de goedkeuring van Economische Za ken. Van belang is dat het werk op 1 april 1974 zal kunnen worden op geleverd. Vertraging wat nieuwe kosten zal mee brengen. De heer Van Sparrentak zei, dat aan de omwerking van het bestek al wordt gewerkt. De meerkosten, voor zover daarvan sprake zal zijn, mee zullen vallen. De heer Eshuis wees op verande rende inzichten op het gebied van de milieuhygiëne. Op het Veerse Meer mocht nog wel door jachthavens c.a. worden geloosd. De gemeentelijke zuiveringsinrich ting zal tijdelijk de mecrcapaciteit nog wel aankunnen. De plannen voor de persleiding, aan te besteden, door het Waterschap Schouwen-Dui veland, samen met de gemeente Duiveland zijn in een vergevorderde staat van voorbereiding, d.w.z. het bestek is bijna klaar. De heer Groe- neveld zou graag zien, dat bij het waterschap toch op bespoediging van de uitvoering van het perslei dingsobject zal worden aangedron gen. Het Riza was van oordeel, dat ook geen gezuiverd afvalwater op de Grevelingen mag worden geloosd, nog veel minder de afvoer van toi letgebouwen. terwijl het niet is toe gestaan dat water uit de waswater tank via een grindfilter in de bodem zakt, een en ander gelet op het grondwaterpeil. Voorts betwijfeld het Riza of de afvoer van de stort plaats voor chemische toiletten door middel van een kolkenzuiger uit hy giënisch oogpunt kan worden geac cepteerd. Hoe het wel moest, zonder dat de eigen gemeentelijke waterzuivering van Bruinisse overbelast zal worden vormde enige tijd, een onderwerp van bespreking tussen gemeentebe stuur en raad. Het Waterschap Schouwen zit heus niet stil. Het architectenbureau Wit- teveen en Bos uit Deventer, zal zeker alles doen, om tijdig klaar te zijn. Geen vakantie voor „muziek" van Renesse Meer nog dan de prijsverhogingen was de heèr Groeneveld geschrokken van de brief van de heer Verheij, hoofd van de Dienstkiïng van Rijks waterstaat in het Arrondissement Goes. De heer Verheij gaf bij schrij ven van 16 augustus een uitslag van het. Rijks Instituut voor zuivering van .afvalwater, dat wel eens vertra gend zou kunnen werken. Waar moet het vuile water heen, uit toiletten en de waswatertank als niet op de Grevelingen mag worden geloosd en de andere zuiveringsin richting nog niet klaar is?, aldus de heer Groeneveld. Waarom was dit Riza rapport er niet eerder, nu moet het bestek in dit opzicht weer worden omgewerkt, Actie Nederlandse kinderdorpen in Zuid-Vietnam DEN HAAG, 25-8. Een Ne derlandse stichting gaat actie voeren om oorlogsweesjes in Zuid-Viétnam onder te kun nen brengen in kinderdorpen. In deze kinderdorpen zal per huis een pleegmoeder de zorg krijgen voor tien twaalf kin deren. De in Den Haag geves tigde „Stichting Nederlandse kinderdorpen Zuid-V ietnam" waarvan dr. M. W. J. Broek- meijer voorzitter is, zal alleen het geld bij elkaar trachten te krijgen. Voor het bouwen en beheren van de dorpen zal de stichting de internationale stichting „SOS-kinderdorpen" inschakelen. •RENESSE. 25-8. In de tijd dat veel verenigingen de aktiviteiten i» ver band met de vakanties tijdelijk stop pen hebben de muziekkorpsen van Schouwen-Duiveland het veelal juist erg druk omdat er nogal eens een beroep op wordt gedaan de voor de toeristen georganiseerde evenemen ten op te luisteren. Dat is zeker ook het geval voor het fanfare korps „Luctor et Emer go" van Renesse. Het korps heeft gedurende het zomerseizoen niet al leen verschillende evenementen ie Renesse muzikaal omlijst (bijv. de driedaagse avondwandeltoöh't en de lampionoptocht), maar is ook meer dere .malen buiten Renesse opgetre den. In de periode die licht tussen de afsluiting van het seizoen en de start van de repetities van het nieuwe ré pertoire hebben de muzikanten ech ter ook geen vakantie. Deze adem pauze wordt door „Luctor et Emer go" n.l. 'gebruikt om voor eigen re kening en uit eigen initiatief een optreden te verzorgen bij het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee en een bij het bejaardentehuis Duin oord te Haamstede. Concert te Zierikzee Woensdagavond 22 augustus be zocht 'het korps het- Zweedse Rode Kruis ziékerlhuis te Zierikzee. Onder leiding van de heer J. H. Blom speelden de muzikanten gedurende drie kwartier marsen op het gazon voor het ziekenhuis. De muzikanten werden ondersteund en afgewisseld door het tamboerkorps van „Luctor et Emergo" o.l.v. de heer A. J. Pad mos. Na het optredien werden de mu zikanten. in het ziekenhuis getrak teerd op een kopje koffie. De direk- trice van het ziekenhuis hield een korte toespraak. Zij toonde zich erg dankbaar over het initiatief van „Luotor et Emergo" en ze merkte op dat haar agenda altijd erg vol was, maar dat ze bemerkt had dat het .programma van het korps daar voor niet onderdeed. Verder memo reerde zij dat het optreden van Luc tor et' Emergo bij het ziekenhuis is uitgegroeid tot een jaarlijkse tradi tie. De direlcrice vond het erg fijn dat zoiets op Schouwen-Duiveland nog mogelijk is. Tot slot dankte ze alle leden van. het korps voor het feit dat ze hun vrije avond hadden opgeofferd en ze zei er zeker van te zijn dat Luctor et Emergo ook vol gend jaar weer zal komen spelen. Raby gestikt in kiiiclertuigje AMSTERDAM, 25-8. Mevr. S. M. W. Oerlemans-Hali uit Amsterdam heeft haar 1-jarig dochtertje Anouch- ka aangetroffen hangende in een kindertuigje naast het bedje, waarin zij te slapen was gelegd. De baby bleek door verstikking om het leven te zijn gekomen. RAWALPINDI, 25-8, Dertigduizend mensen zijn vrijdag geëvacueerd van de oevers van de woeste rivier de Indus in Pakistan's centrale provin cie Sind, maar er zyn tekenen be speurbaar dat de wateroverlast spoe dig onder controle is. Tot dusver zijn officieel 263 men sen in Sind om het leven gekomen, maar onofficieel spreekt men van vijftienhonderd doden, In de provincie Poenjaab, dat met Sind het spits ih de misère en chaos als gevolg van de overstromingen heeft moeten afbijten, zijn 171 men sen verdronken. Een bestuursambtenaar in Lahore die dit meedeelde, zei dat in Poen jaab 20.000 stuks vee zijn verdron ken. De 30.000 mensen die van de oevers van de Indus geëvacueerd moesten Woensdagavond 29 augustus kwart voor ac'ht verzorgt Luctor et Emergo het even traditionele concert by het bejaardenhuis „Duinoord" te Haam stede. worden, werden met bussen, vracht wagens en een extra-trein uit het 96 vierkante km grote rampgebied ge haald. Drie achttien meter brede ga ten in dijken laten water door, dat de steden Moro en Sjahpoer Jahania bedreigt. Premier Moemtaz Ali Bhoetto van Poenjaab heeft gezegd dat de over stromingen van de Indus de ergste waren uit de tachtig jaar waarin daarvan statistieken zijn bijgehouden. Hij noemde bet feit dat dijken, dam men en kanaalwerken in het alge meen de wervelende watermassa hebben doorstaan, „niets minder dan een wonder". In Rawalpindi werden berichten ontvangen dat vele honderden van de 50.000 overstromingsslachtoffers die een toevlucht in Soekkoer heb ben gezocht, op straat bedelen. Hij was het zelf TEL AV1V. Op het mini sterie van buitenlandse zaken in Tel Aviv vertelde men dat mi nister Abba Eban onlangs op het Londense vliegveld Heathrow, voor dat hij in een vliegtuig stapte, even nauivkeurig werd gefouilleerd als de andere reizigers. Toen hij zijn mis noegen daarover kenbaar maalde, zeiden de ambténaren van de veilig heidsdienst dat zij er opdracht voor hadden gekregen omdat de Israëli sche minister van buitenlandse za ken met het vliegtuig mee zou gaan. „Maar dat ben ik zelf', had de mi nister uitgeroepen, waarna de ont stelde ambtenaren zich uitputten in verontschuldigingen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NAARDEN. Meer dan tweehon derd Nederlandse gemeenten sturen zaterdag 8 september hun gemeente bode met de gemeentevlag naar Naar- den om deel te nemen aan de vlag- genpresentatie. Het belooft het groot ste heraldisch gebeuren te worden dat ooit in Nederland heeft plaatsge had. Het gaat vooraf aan een ge- ensceneerde intocht van stadhouder prins Willem III in de vesting. DEN HAAG. Tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie heeft de defensiedeskundige van DS'70 in de Tweede Kamer, mr. K. A. Keu ning, bij een verslag over zijn bevin dingen in 32 Nederlandse kazernes en legei-plaatsen opgemerkt er voor te voelen, dat er een proef zou wor den genomen met een mess voor alle rangen DEN HAAG. Ten onrechte koeste ren buitenlanders, die illegaal in ons land zijn, de veronderstelling dat zij begin volgende maand hun verblijf in Nederland kunnen legaliseren bij gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van de koningin. Het is een misvatting, aldus het ministerie van justitie, dat bij eerdere nationale feestelijkheden zo'n generaal pardon zou zijn afgekondigd. MARKELO. De 18-jarige B. L. Lubbers uit Bom is in Markelo om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets zonder licht tegen een trekker met oplegger aan. ROTTERDAM. Een constructie werker in Rotterdam heeft zijn vroegere echtgenote met een mes be werkt. De vrouw, de 23-jarige M. M., moest met snijwonden in armen en bovenlichaam in een ziekenhuis wor den opgenomen. De man, de 26-ja- rige G. B., werd gearresteerd wegens zware mishandeling. DEN HAAG. Koningin Juliana is zaterdagmiddag tegen half zes in Nederland teruggekeerd van haar zomervakantie, die zy in Porto Er ode in Italië beeft doorgebracht, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst mee. UTRECHT. De rechercheschool van de rijks- en gemeentepolitie en de kaderschool van de gemeentepo litie gaan samenwonen in een splin ternieuw gebouw in Zutphen, dat ac- comodatie biedt aan 200 inwonende cursisten. HEERLEN. Gezien de groeiende belangen en de vele contacten in de V.S. gaat D.S.M. (staatsmijnen) per 1 september een centraal kantoor in Amerika openen, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. De taak van het nieuwe kantoor zal zijn de coördi natie en stimulering van de activi teiten en contacten in de V.S. SCHIPHOL. Zondagmiddag zijn op Schiphol voor de tweede maal binnen een week 2 koffers vol met hasjiesj aangetroffen. Ze stonden onbeheerd in de aankomsthal. Blij kens de labels kwamen de koffers uit het KLM-tocstel, dat uit Bombay kwam. DEN HAAG, 25-8. De defensiedes kundige van DS'70, mr. K. A. Keu ning. heeft begin dit jaar 32 Neder landse kazernes en legerplaatsen be zocht, om een onderzoek in te stellen naar de daar heersende hygiënische toestanden. Zyn bevindingen heeft het Tweede Kamerlid neergelegd in een omvangrijk rapport, dat hy heeft aangeboden aan minister Vredeling en zijn beide staatssecretarissen en aan alle Tweede Kamerfracties. CHICAGO, 25.-8. Een ruzie tussen twee broertjes in Chicago eindigde zaterdag met de dood van de jong ste. De 5-jarige Mickey Merriweather was samen met twee vriendjes op straat aan het vechten met zijn 7- jarige halfbroertje Emmanuel Rang- lelo.- Toen Mickey de ouderlijke wo ning iwldc binnenkomen, bedreigde Emmanuel hem met een geweer dat per ongeluk afging. Mickey kreeg een schot in de nek en overleed op' weg naar het ziekenhuis. ANKARA, 25-8. De Turkse politic heeft in het' zuiden van het land bij Persin een vrachtauto aangehouden, waarin zich ruim twee ton ruwe opium bevond. Vier personen, onder wie de chauffeur, werden aangehou den. De vondst had ongeveer 215 kilo heroïne kunnen opleveren. Overvaller postkantoor verdween met alle sleutels GRONINGEN,. 25-8. De naar schatting ongeveer 30-jarige man die zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur eeri roofoverval op' het postkan toor van het Groningse Kantens pleegde, bleek niet alleen f 7000, te hebben meegenomen, maar ook alle sleutels van het postkantoor. De postkantooi'houder, de heer O. Rui ter, kon de man niet achtervolgen toen hij met het geld verdween, om dat de roofovervaller de voordeur van het postkantoor op slot gedraaid had. De overvaller wandelde naar een 100 meter verder staande auto - een rode Fiat - en reed weg rich ting Usquert. Van de man is een re delijk signalement beschikbaar, maar de speuractie heeft tot nu toe geen resultaat gehad. Dertig auto's betrokken Mr. Keuning begon zijn onderzoek, nadat hij verschillende legerplaatsen in oktober en november 1972 had be zocht' in het kader van zijn verkie- zingstoernee. Regelmatig kreeg hij toen van militairen te horen: laat de minister eerst maar eens zorgen dat wij ons behoorlijk kunnen wassen en douchen en voor een goeie legering zorgen in plaats van over de lengte van debar ten te praten". Hygiëne Het onderzoek is beperkt gehouden tot die factoren die bepalend zijn voor de hygiëne. Het kamerlid heeft, behalve het informeren naar het aan tal wasplaatsen, douches, toiletten, urinoirs, de ligging van deze gelegen heden en de accomodatie voor sport, ook tientallen wachtlokalen, keukens, eetzalen en kantines bezocht, In beginsel richt het rapport zich op de omstandigheden van de dienst plichtige militairen, terwijl met vele betrokkenen (commandanten maar ook dienstplichtigen) gesprekken, zijn gevoerd over uiteenlopende zaken. De heer Keuning bracht bezoeken aan Den Haag, Leiden, Amsterdam, Utrecht, Ossendrecbt, Breda, Amers foort, Oirschot, Vught, Roosendaal, Tilburg, Ede, 't Harde, Ermelo, Arn hem, Schaarsbergen, Deventer, Eelde, Harskamp, Nunspeet, Vlissingen, Middelburg en Harderwijk. In som mige plaatsen bezocht hij meerdere kazernes. Dinsdag 28 augustus Zierikzee Gasthuislcérk 20.00 uur, orgelconcert Jaap Nieuwenhuijse. Donderdag 30 augustus Zierikzee 20.00 uur, Vredesmarkt, jeugdsoos Brogum, Kerkplen 1.. Zaterdag 1 september Zierikzee Sportpark „Bannink", 13.30 uur. at letiekwedstrijden s.v. Delta Sport. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Irma la Douche". Maandag 3 september Westerschouwen 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Dinsdag 4 september Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, opening bridgeseizoen Z.B.C. Zaterdag 8 september Zierikzee J. L. de Jongeschool, 't Vrije, 14.00 uur, start wandeltochten Lions club. bij kettingbotsing BAARN, 27-8. Bij een serie ket tingbotsingen op Rijksweg 1 (Am sterdam-Hoevelaken) by de gemeen ten Baarn en Eemnes, zijn zondag avond bijna dertig auto's betrokken geraakt. Hoewel de materiële schade zeer aanzienlijk was, raakten slechts vier mensen dusdanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis gebracht moes ten worden. Gezien de enorme chaos die op de drukke rijksweg op ver schillende plaatsen binnen een half uur was ontstaan, werd de assisten tie van politie en ambulances van omliggende gemeenten ingeroepen. Het verkeeir over de rijksweg heeft ruim anderhalf uur oponthoud ge had. DODELIJKE ONGEL,UKKEN KESSEL. De 28-jarige mevr. Ca- tharina van Aarle-Nelissen is in haar woonplaats Kessel (Limburg) bij een auto-ongeluk omgekomen. De auto waarin zij zat en die werd bestuurd door haar echtgenoot, kwam in een flauwe bocht in bot sing met een sportwagen. NIJMEGEN. De 61-jarige smid B. Heldink uit Valburg is in de nacht bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij werd op de fiets aangereden door een automoblist, die niet op de eigen op de eigen weghelft bleef'. BEDUM. De 18-jarige Itje van Bellen uif, Kantens bij Delfzijl is in de nacht om het leven gekomen. Het meisje zat in de auto van een 21-ja- rige Amsterdammer, die in Onder- dendam (gem. Bedum) tegen een ge parkeerde vrachtauto botste. EINDHOVEN. De 35-jarige N. Wólvert uit Hedel is bij een ver keersongeluk in het Brabantse Eer- sel om het leven gekomen. Hij be stuurde een personenauto die door onbekende oorzaak tegen een boom reed. TERNEUZEN, 25-8. De politie in Terneuzen heeft, in samenwerking met Amsterdamse collega's, de 24-ja- rige Amsterdammer J. v. K. aange houden, die in het bezit bleek te zijn van duizend valse 50-dollarbiljetten. Het gaat om een nieuw falsificaat, dat bij Interpol in Parijs nog niet be kend was. De biljetten zijn in beslag genomen en zijn door de firma Enschedé Zo nen in Haarlem, die de Nederlandse bankbiljetten drukt, onderzocht. K. is intussen voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Kampeerder dood in caravan gevonden MOLENSCHOT, 25-8. In een cara van op het kampeerterrein in Molen schot (gemeente Gilze-Rijen) is het stoffelijk overschot aangetroffen van de 63-jarige Rotterdammer L. Wrag- ge, gemeente-ambtenaar in Rotter dam. De politie sluit een gewelddadige dood uit. Tegenover andex-e camping- gasten had de man, die de weekein- den in zijn caravan placht door te brengen, geklaagd over zijn gezond heid. Waax-aan de. Rottei'dammer px-e- cies is ovei'leden, is niet bekendge maakt. Jongen verdronken tij dens scliooIzweinnien HOOGERHETDE, 25-8. Tijdens het schoolzwemmen is vx-ijdagmiddag de 11-jarige Jan van Bavel uit Moer straten (gemeente Wouw) verdron ken in het ovex-dekte zwembad van een carnping in het Brabantse Hoo- geiixeide. Jan van Bavel maakte deel uit van een klas van de Theresiaschool uit Moex-straten. Toen de klas terug naai school wilde gaan, miste men de jon gen. Hij werd aangetroffen op de bo dem van het ongeveer anderhalve meter diepe zwembad. Mond-op- mond-beademing hielp niet meei\ Onder zand bedolven meisje gered ZANDVOORT. 26-8. Een lid van de Zandvoox-tse Reddingsbrigade, de heer E. van Duijn, is er zondagmid dag in geslaagd de 13-jarige Heidi Nottke uit Gelsenkirchen, dat een dagje in de badplaats verbleef, het leven te redden. Het kind had een kuil gegraven van anderhalve meter diepte, die op een zeker moment in stortte. Het meisje wei'd geheel be dolven. Na ongeveer drie minuten werd het bewusteloze meisje bevrijd en paste de heer Van Duijn mond- op-mond-beademine toe. Vier (loden bij verkeersongeluk DEURNE, 26-8. Een verkeex-songe- val op de Meerkampseweg in Deurne 'heelt zondagavond aan vier mensen het leven gekost. Tijdens een inhaal manoeuvre kwam een motorrijder op het linkerweggedeelte terecht. Daar reed hij tegen een tegemoetkomende personenauto. De motorrijdex-, zijn duopassagier en twee inzittenden van de auto, werden op slag gedood. Naar de identiteit van de slachtoffei-s wordt een ondex-zoek ingesteld. BELFAST, 26-8. Door de ontplof fing van een bom die in een auto was verborgen, zijn zondag voor een katholieke kerk in Ballycastle 200 mensen gewond, va<n wie drie zwaar. De lichtgewonden werden geraakt door splinters van glas-in-lood ra men van de kerk. De daders zijn onbekend, maar een extremistische protestantse or ganisatie die zich ,,de vrijheidsstrij ders van Ulster" noeirxt, heeft de N.B.M.-vestigingen in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 25-8. Wan neer dè gemeenteraad van Bei-gen op Zoom er mee akkoord gaat, zullen twee wei-kmaatschappijen van de N.V.- Verenigde N.B.M.-bedrijven (Rijswijk, Z.H.j, nieuwe bedi'ijven vestigen op het industrieterrein TheodorushaveiT van Bergen op Zoom. De grootste vestiging is van het pijpleidingenbedrijf Algex-a B.V. te Wolvega, die op een hectax-e gx-oot tei'rein (met optie op nog twee hec taren) een constructiehal wil vesti gen voor de produktie van geprefa- bi-iceei'de pijpstukken voor de mon tage van pijpleidingconstructies ten behoeve van o.a. de chemische, pe trochemische en andere industrieën, alsmede voor de toelevering dan de offshore-industrie. Vaste jaarlijkse vergoeding voor gemeenteraadsleden? DEN HAAG, 25-8. Gemeente raadsleden moeten een jaarlijkse vergoeding krijgen in plaats van' het huidige presentiegeld. Die vergoe ding moet afhankelijk zijn van de zwaarte van de functie, de door het raadslid gemaakte kosten en het fi nanciële nadeel' door inkomstender ving. Dat zegt de commissie positie raadsleden van de vereniging van Nederlandse gemeenten in haan- in- terrimrappoït. De coinmisie pleit in het .rapport voor 'een snelle wijziging van de ge meentewet op dit punt. DEN HAAG, 25-S. Het blijkt dat het nationaal comité zilveren rege ringsjubileum koningin Juliana nog regelmatig wordt gevraagd waar giften kunnen worden gestort voor het aan de koningin aan te bieden nationaal geschenk. De mogelijkhe den cm geld te sorten, zo wordt ous verzocht mee te delen, zijn: a. op bankrekening nummer 825 van de bank, waarbij u een rekening 'heeft. Dit eensluitende nummer is tot stand gekomen voor alle banken, aangesloten bij de Nederlandse ban kiersvereniging, op initiatief van de ze bmkiersvereniging. Met de Ra- bo-bank is overeengekomen dat dit zelfde bankrekeningnummer ook zal gelden voor alle Rabo-banken in Ne derland. b. op postgirorekening nummer 25073 van het nationaal comité zil veren regeriixgs jubileum koningin Juliana, Nassauplein 41, 's Graven- hage. c. op nummer j 25073 van de gemeentegiro van Amsterdam. Als onderdeel van de inzameling verlenen de grootwinkelbedrijven hun medewerking aan de actie dooi de verkoop van een sticker. De op brengst daarvan komt geheel ten goede aan het nationaal geschenk. verantwoordelijkheid op zich geno men voor de dood van veirsclieïdene katholieken in: de afgelopen weken. Door bomontploffingen elders lie pen twee mensen lichte verwondin gen op. De bom buiten de kerk in Bally castle, ten nooi'den van Belfast ont plofte even voordat de mis was af gelopen. De slachtoffers vielen onder degenen die te vroeg waren vertrok ken. J- Vlooienplaag ROME, 25-8. Rome xvordt bedreigd door een vlooien- i plaag die zuordt veroorzaakt door een bevolkingsexplosie onder de talrijke katten die op bouwterreinen en braaklig gende gronden aan de bidten- kant van de stad huizen. De Italiaanse hoofdstad telt. naar schatting 300.000 katten. In 1967 deed zich een der gelijke vlooienplaag voor. Toen moest een openbare in stelling als het Romeinse na tionale museum lijdelijk ivor- den gesloten. SANTIAGO. CHILI. Circa dertig marinemannen hebben zondag een regerings-radiostaticn in de haven stad Valparaiso bezet en een beroep op alle strijdkrachten in Chili uit gezonden hun officieren niet te ge- 'hoorzaxnen. Volgens de politie heb ben zij zeven mannen en een vrouw die by de omroep werkten, aange houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2