DRIE GEWONDEN BIJ EXPIOSIE IN ENGELSE BANK Heftige aanval in „Prawda" op China Nieuwe Franse Kap kernproef Europese leiders zouden Nixon nu niet willen FELKE AANBOUWKEUKENS EUBE LR AM A er van vliegtuig geeft zich over Verkoop gebouw voormalige Chr. school te Burgh-Haamstede Stockholmse politie stelt aktie uit na dreigementen van bankrover In België eerste hart over plan ting r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 augustus 1973 130ste jaargang N'r. 21341 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: 8.V. Drukkerij v/h Lak.enman Ochtman, Z'erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie. '4 B.T.W. In dit nummer: Middeleeuws kijkspel te Haamstede Toenemende verontrusting in Londen LONDEN, 25-8. Zaterdagochtend omstreeks half elf heeft zich een ontploffing voorgedaan in het souterain van de Bank van Engeland in Londen. Volgens mede delingen van de politie zijn drie mensen gewond, van wie één ernstig. De ontploffing werd veroorzaakt door een bom, die in een pakje zat. Zij deed zich voor in een postkamer en terwijl drie mannen poogden het bewuste pakje met zandzakken te omringen. Deze drie mannen zyn door de ontploffing gewond geraakt. MOSKOU. 26-8. De Prawda, het orgaan van de Sowjetrussische com munistische partij, heeft de Chinese leiders er zondag van beschuldigd, dat zij van hun land snel een super mogendheid van kernraketten ma ken. De Maoïstische leiders zijn van plan een militair-politieke groep van landen in Zuid- en Zuidoost-Azië te vormen en deze in de Chinese in vloedssfeer te brengen, aldus het blad. Volgens de politie is er nog een pakje in het bankgebouw, dat gelij kenis vertoont met het ontplofte. Aan de ontploffing is geen waar schuwing voorafgegaan. Bij de in het geheel tien explosies, die zich de af gelopen dagen in Londen hebben voorgedaan is tot dusver elke keer van te voren telefonisch gewaar schuwd. Brandbom Enkele uren na de explosie in de Engelse bank ontplofte een brand bom in een dameskledingzaak, even eens in Londen. Een kwartier voor deze laatste explosie had iemand met een Iers accent telefonisch voor de ontploffing gewaarschuwd. De brandbom in de dameskleding zaak in Oxfordstreet ontplofte toen er klanten in de winkel stonden, maar niemand werd ernstig gewond. Een woordvoerder van de politie heeft nog meegedeeld, dat een gro tere bom in de winkel 'is gevonden, die onschadelijk gemaakt kon wor den. Als deze laatste was ontploft, zouden wellicht tientallen mensen het slachtoffer geworden zijn. Het bomalarm in Oxfordstreet veroorzaakte zaterdagmiddag een chaos in de drukke straat. Mensen die uit winkels en restaurants hol den liepen de politie in de weg bij 'het zoeken naar meer bommen. 1 Zaterdagmiddag was er ook bom alarm op „Lords", waar 2S.000 men sen de derde dag van de cricket- wedstrijd tussen Engeland en de Britse Antillen bijwoonden. De poli tie zocht de tribunes af. Die Oostduitsers per vliegtuig naar het Westen gevlucht c LUBECK, 26-8. Drie Oostduitsers zijn er zaterdag in geslaagd per vliegtuig naar West-Duitsland te vluchten. De piloot, die samen met zijn vrouw en een kind in Lubeck in de deelstaat Sleeswijk-Holstein arri veerde, bezat volgens de Westduitse televisie gen vliegbrevet en had zijn kennis van navigatie uit een boekje opgestoken. De namen van de vluch telingen zijn niet bekendgemaakt. CANBERRA, 25-8. Frankrijk heeft waarschijnlijk op het Mururoa-atol in Frans-Polynesië een nieuwe kem proef genomen. De Australische pre mier Gough Whitlam verklaarde za terdagmorgen „goede redenen te heb ben te veronderstellen dat Frankrijk in de proevenreeks in de Stille Zuid zee een vierde atoombom tot ontplof fing heeft gebracht". Whitlam zei niet hoe hij aan dit nieuws kwam of hoe krachtig de bom was. LONDEN, 25-8. De Europese lei ders zouden president Nixons aange kondigde bezoek in de herfst niet op prijs stellen, maar wensen dat hij het uitstelt lot volgend jaar, zo heeft men in diplomatieke kring in Londen gezegd. Et zou onder de Europeanen ver warring heersen en men zou niet klaar zijn voor de moeilijke bespre kingen met de Amerikaanse presi dent over de toekomstige vorm van het transatlantisch bondgenootschap. Een voortijdig begin van de onder handelingen zou meer kwaad dan goed doen, zo zegt men. Een andere rede zou zijn dat Nixon zich beter eerst wat kan 'herstellen van de schade die hij heeft opgelopen als gevolg van het Watergate-schandaal bij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Gewapende Noordjenieniet KOEWEIT, 25-8. De gewapende Ncordjemeniet die zaterdagochtend een lijnvliegtuïg van de Noordjeme- nitische luchtvaartmaatschappij had gekaapt, heeft zich in de loop van zaterdagavond op de luchthaven van Koeweit overgegeven. Het 'toestel - een DC-6 - was op weg van Taiz, de (hoofdstad van Noord-Jemen, 'naar Asmara in Ethio pië, toen de met een pistool en een handgranaat gewapende Nasser Ach- med Aboe Bakr zich meester maakte van het vliegtuig. Hij dwong de ge zagvoerder in Djiboeti te landen om brandstof in te nemen. Daarna werd de vlucht in noordoostelijke richting voortgezet. De piloot kreeg toestem ming op de luchthaven van Koeweit te landen nadat hij gemeld had dat er irook uit een der motoren van het toestel kwam. Na twee uur onder- handelen met de plaatselijke autori teiten gaf de kaper zidh over, nadat hij schriftelijke waarborgen had ge kregen van de regering van Koeweit De tien passagiers en de zes leden tellende bemanning konden toen het toestel verlaten. HAAMSTEDE, 24-8. Vrijdagavond kwamen de leden van de Christelijk Nationale School „Onder de wieken" byeen voor een buitengewone leden vergadering. De voorzitter, de heer C. A. van Oord. opende de vergadering met het lezen van een bijbelgedeelte en gebed. Op de agenda stond één punt ver meld, namelijk de verkoop van het pude schoolgebouw aan de Burghse- weg te Haamstede. Het bestuur stelde de vergadering voor het schoolge bouw met woning en terrein aan de gemeente Westerschouwen te ver kopen. Alle mogelijkheden van verkoop zijn bekeken en een adviesbureau werd ingeschakeld voor taxatie. Het gehele complex werd geschat op een bedrag van f 97.000.Daar de ge meente nog een claim heeft op de gebouwen van f 38.000,zal het verkoopbedrag neerkomen op de ta xatieprijs min f 38.000. Uit de vergadering kwamen nog enige vragen naar voren, o.a. of er publikatie aan de verkoop van de gebouwen en terrein is gegeven. Dit is niet gedaan, omdat men er van uitging dat alleen de gemeente een bestemming voor deze panden kan geven. Medisch centrum'? In een vorige ledenvergadering had men te horen gekregen, dat er een „medisch centrum" zou komen De voorzitter zei hierop, dat het woord medisch centrum een groot woord is. Wel bestaat er interesse van een arts voor uitbreiding van de prak- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tijk, maar deze zal na verkoop met de gemeente onderhandelen Het bestuur kreeg vrij mandaat van de vergadering, zodat besloten werd het schoolgebouw met woning en terrein, aan de gemeente te ver kopen. De voorzitter sloot deze korte bij zondere vergadering met dankgebed. STOCKHOLM. 27-8. De politie in Stockholm heeft heden (maandag- ebbend) vroeg een plari opgeschort om bedwelmend gas te verspreiden door een geboord gat in een bank kluis nadat bankrover Jan-Erik Ols- son had meegedeeld dat zijn vier gijzelaars door een koord om hun nek zouden stikken als het gas hcix zou aantasten. Hoofdcommissaris van politie Kurt Lindrot'h zei dat verdere poli'tie-actie was uitgesteld: tot 14-00 uur in het licht van de nieuwe dreigementen van de bandiet. -Wij hebben te ma ken met een absoluut onmenselijk individu. Wij willen de gijzelaars i-edden. Daarom besloten wij alle actie op te schorten tot de middag". Lindroth deelde mee dat de bank rover de gijzelaars langs de muren van de kluis zo met een koord had vastgemaakt dat zij zouden stikken als zij door het gas bewusteloos zou den raken. De bandiet had gezegd dat (hij geen vinger zou uitsteken om de gijzelaars te helpen wanneer er gas zou worden toegevoerd. De politie zou derhalve verantwoorde lijk zijn voor hun dood. Politie bestolen LIVORNO. 25-8. In de Italiaanse stad Livorno hebben dieven inge broken in het hoofdbureau van po litie. de brandkast geforceerd en salarissen van in totaal ruim 70.000 gulden meegenomen. De inbraak werd zaterdagochtend vroeg ont dekt. De politie had contact gehad met de vier jonge gegyzclde bankem- ployé's. Via een telefoon in de kluis had hij met hen gesproken. Zij zyn nu absoluut wanhopig en smeken ons hun leven niet in gevaar te brengen". De vier hebben wat water en voedsel gehad. Feesttent afgebrand STEENWIJK. Door tot nog toe on bekende oorzaak is in de nacht van zaterdag op zondag de grote feest tent afgebrand in het Friese dorp Steggei'da. De tent had. die dagen daarvoor onderdak geboden aan di verse festiviteiten in het kader van de jaaiiijkse volksfeesten, ging ge heel verloren. De inventaris werd zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De schade wordt op enige tienduizenden guldens geschat. Grote heroïne vangst PADUA, 25-8. Agenten van de Ita liaanse narcotica-brigade hebben in de bagageruimte van een auto, die geparkeei'd stond voor het station van Padua. 32 kilo heroïne gevonden, die op dezelfde manier verpakt was als salami-worst. De heroïne vertegenwoordigt een waarde van 12 miljoen dollar. Ze was bestemd voor de Verenigde Sta ten. Drie Italianen zijn in verband met de vondst gearresteerd. HAAMSTEDE. Zaterdag had de L.R.V. „Westelijk Schouwen" een middeleeuws feest. Hier de stoet op het vliegveld te Haamstede. Zo'n vijftig ruiters en amazones namen aan dit feest deel. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUSSEL, 25-8. In het Brugmann- ziekenhuis te Brussel is een hart- overplanting verricht door een ploeg chirurgen onder leiding van dokter Primo. Deze eerste harttransplanta tie in België duurde vyf uur. Volgens het Belgische blad „Le Peuple" was de donor een veertigja rige man, wiens haii werd overge- plant in een vijftigjarige vrouw. In dezelfde nacht waarin de harttrans plantatie wei'd verricht, werden ook beide nieren van de overleden donor overgeplant op twee andere patiën ten. In een telefonisch ondei-houd met Belga heeft dokter Primo zaterdag ochtend meegedeeld, dat de toestand van de vijftigjarige vrouw met het nieuwe hai-t bevredigend is. De ko mende dagen zal pas vastgesteld kunnen worden hoe het ovei-geplante orgaan reageert. De welvaart bevordert i woede. svordert de i Seneca WAT W 01 BILT Verwachting tot dinsdagavond: Meer bewolking Geleidelijk meer bewolking, maar slechts hier en daar een bui; eerst weinig wind, later zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen; minimumtemperaturen ongeveer 12 graden, maxima morgen van 19 gra den in het westen tot rond 23 graden in het oosten van het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen; omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 aug. Zon op 5.45, onder 19.37. Maan op 6.13, ooder 19.15. Nieuwe maan: 28 aug. (4.25). HOOG-* EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 28 aug. 3.13 15.30 Spi'ingtij: 30 aug. Laagwater 8.40 21.09 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl het hogedrukgebied boven het continent langzaam in be tekenis afneemt verplaatst zich een nieuw hogedrukgebied op de Atlan tische Oceaan naar het oosten. Tus sen beide systemen bevindt zich een koufront dat vanochtend met bewol king en plaatselijk wat regen de Blitse eilanden bereikte. Het front zal morgen ook over ons land trekken waarna de wind naar west of noordwest zal draaien en achter het front koelere lucht wordt aangevoerd. De neei-slagaktiviteit van het front lijkt niet groot maar wel zal de on stabiliteit van de atmosfeer toene men waardoor lokale buien mogelijk worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1