BEA WINT HET PLEIT Twee miljoen extra voor Bangla Desj Mozaïek, een der oudste kunstvormen VERMOGEN KERNCENTRALE BORSELE NAAR 80 PROCENT ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 23 augustus 1973 Nr. 21339 THIS IS TO CERTIFV THAT DEKUYPER-EXPOÊT KLINKKLARE JONGE JENEVER met KWALITEITS CERTIFICAAT DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER In beperkte mate verkrijgbaar in stenen of aardewerk kruik, voorlopig zonder prijsverhoging komende seizoen samen. Want niet alleen armband- en zakhorloges ver anderen van uiterlijk overeenkom stig de mode, voor ivand- en tafel- klokken ontwikkelen de producen ten eveneens steeds weer iets nieuws. Ideeënrijke designers goud smeden en vakkundige technici werken nauw samen opdat iedere chronometer tot kopen noodt. Over grootmoeders' wekkers zijn weer in trek, in groot formaat met 30 cen timeter diameter en in mini-uitgave. Het bellen klinkt blikachtig, als in oude tijden en maakt ook de hard nekkigste slaapmuts wakker. DEN HAAG, 22-8. De Nederlandse regering: heeft in New York een cfceque ten bedrage van f 2 miljoen laten overhandigen aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties ten behoeve van Unrob, de herstel activiteiten van de V.N. in Bangla Desj. Het is een extra bedrag om de V.N. mogelijk te maken haa.r activi teiten in Bangla Desj die aanvanke lijk eind maant zouden worden be ëindigd voort te zetten. Mede door deze {bijdrage van ons land kan de V.N. doorgaan de havens van Ban gla Desj weer geschikt te maken voor verbetering van het vervoer van hulpgoederen naar het achter land. De f 2 miljoen komt boven het bedrag voor de bilaterale samenwer king tussen Nederland en Bangla Desj. Dat beloopt in 1973 f 16 mil joen gulden voor de financiële en 4,7 miljoen voor technische samenwer king. Rusland heeft tekort aan boeren MOSKOU. 22-8. Russen die zich in gebieden vestigen die door ontvol king worden bedreigd, krijgen een bedrag in contanten en een nieuw huis en hoeven de eerste acht jaar geen belasting te betalen. De Izwestia, het blad van de rege ring dat dit meldt, zegt dat deze voorrechten speciaal bestemd zijn voor vrijwilligers die gaan werken op de staats- en collectieve boerde rijen in het zuidelijk gebied van de Wolga, de Oekraine, Wit-Rusland en bepaalde gebieden in het noorden van de Kaukasus. Toerist in Amsterdam omgekomen AMSTERDAM, 22-8. Om half acht is woensdagochtend op de Valken- weg in Amsterdam-noord door voorbijgangers in het gras langs de weg het lijk aangetroffen van de 21- jarige Italiaanse toerist Benici Lo renzo uit Benna in Italië. Volgens zijn Italiaanse vriend, die door de recherche van het bureau Mosplein werd verhoord, heeft Be nici de dood aan zich zelf te wijten. Hij zou zich 'snachts ter plaatse op ondeskundige wijze twee inspuitin gen in de rechterarm hebben toege diend met heroïne. De middelen daartoe zijn echter niet gevonden, zo deelt de recherche mede. Dodelijk ongeluk op boerderij BREDA, 22-8. De 18-;arige H. Kooien uit Lage Mierde (N.B.) is dinsdagmiddag op de boerderij van zijn vader om het leven gekomen doordat een trekker met oplegger in een gierkelder reed. De jongeman viel van de aanhangwagen op stenen en was op slag dood. De combinatie viel in het geheel in de gierkelder, maar de bestuurder kwam er goed af. „Rijnpoorthaven kan goedkoper in Sloegebied" VLISSINGEN, 22-8. Een haven ge richt op het verwerken van contai ners, zoals Rotterdam ten noorden van de Waterweg wil aanleggen (de Rijnpoorthaven) - kan met minder kosten in het Sloegebied tot stand komen. Dit heeft de directeur van het havenschap Vlissingen, de heer J. van Konijnenburg, woensdag ver klaard) op een persexcursie. De burgemeesters van Vlissingen en Middelburg spraken zich uit voor een haimonische ontwikkeling van het midden-Zeeuwse gebied met minder fouten dan elders zijn ge maakt. WACO-Beton sluit vestiging in Goes GOES, 22-8. Balast Nedam heeft in een persbericht meegedeeld, dat de vestiging van Waeo-beton in Goes (producent van betonwaren ten be hoeve van weg- en waterbouw) met ingang van 1 november a s. haar ac tiviteiten zal beëindigen. De vestiging, die sinds 1948 be staat. heeft in haar haussepeiriode ongeveer 25 mensen in dienst ge had en was gespecialiseerd in de fa bricage van inspectie-putten ten behoeve van riool-leidingen. De markt voor deze putten is de laatste jaren sterk gegroeid. De kleine fa briek Goes kon deze groei niet meer meemaken zodat besloten moest worden om de productie over te brengen naai- de grotere fabieken (Krimpen aan de IJssel en Meppel). de Egyptenaren verstonden deze kunst tot in een hoge graad en vele vloermozaïeken, die wij bij hen aan treffen zijn van uitzonderlijke schoonheid en getuigen van een knap kunstenaarschap. Bijvoorbeeld in de oude stad El Amarna werden in de opgegraven ruïnes van oude paleizen mozaïeken gevonden met diervoorstellingen in zulke schone kleuren, dat deskundigen versteld stonden over de prestaties die deze oude Egyptische beeldende kunste naars hadden geleverd. Reeds om streeks 4000 jaar vóór Christus blijkt deze kunst beoefend te zijn, gezien de vondsten die men heeft gedaan. Het bleek geen typisch Egyptische kunst te zijn, want ook bij de oude Perzen en Grieken werd de mozaïek- kunst beoefend en dit heeft tot re sultaat gehad, dat vele prachtige mozaïeken voor ons bewaard zijn gebleven. Door de wijze waarop een mozaïek wordt vervaardigd, is het minder vergankelijk dan vele andere kunstwerken. Als een legpuzzel De kunstenaar bouwt een bepaalde voorstelling op, door het aan en te gen elkaar voegen van stukjes steen in de gewenste vorm en van de ge wenste kleuren. Populair gezegd maakt hij een grote legpuzzel, waar bij de steentjes door vorm en kleur een beeld vormen. Dergelijke mozaïeken kunnen ge weldige afmetigen krijgen en uit groeien tot enorme stenen schilde rijen, waar de beschouwer wordt ge fascineerd door de schitterende kleuren en vormen die de kunste naar in zijn werk heeft weten te leg gen; een werk dat zeer moeilijk ge noemd mag worden en dat ontzet tend veel geduld eist. Daarom kun nen wij werkelijkschitterende scheppingen niet hogelijk genoeg waarderen. Oorspronkelijk ontstond het mo zaïekwerk door de behoefte de vloer, die bedekt werd met stenen, aan trekkelijker te maken door invoe ging van stenen van een andere kleur. Allengs kwam men nu tot de ontdekking dat op deze wijze be paalde figuren waren te leggen. De techniek werd verder uitgebreid en men ging over tot het werken in meer kleuren en met kleine kleur nuances, waardoor het mogelijk was vloeiende overgangen te krijgen, waardoor het beeld aan aantrekke lijkheid won. Zo ontstond langza merhand de mozaïekkunst. Ook in ateliers Het bleef echter niet bij de vloe ren. Ook taanden werden met stenen belegd. Zo ontstond het wandmoza- iek. Dit begon op een schilderij te lijken en het gevolg was, dat de kun stenaar het in zijn atelier ging ver vaardigen en niet op de plaats waar het diende te komen. De mozaïek kunst is oud en heeft een ontwikke lingsgang van duizenden en duizen den jaren doorlopen. Zij mag daar om één der oudste vormen van beel dende kunst genoemd worden en we dienen reeds daarom met eerbied te gen haar op te zien. Geruime tijd beleefde de mozaïek kunst een periode waarin zij weinig werd beoefend, hetgeen wij zeer mo gen betreuren. Hier is echter veran dering in gekomen. Steeds meer kunstenaars voelen zich tegenwoor dig tot deze vorm van beeldende kunst aangetrokken en zijn tot de beoefening ervan overgegaan. Ook het publiek begint er meer belang stelling voor te krijgen, waardoor zich nieuwe mogelijkheden openen in onze kommercièle eeuw. Een oude, bijna vergeten kunst vorm, het mozaïek, herleeft en gaat weer een nieuwe toekomst tegemoet als wand- en interieursversiering. Ook onze huidige kunstenaars kun nen prachtige mozaïekwerken ver vaardigen die een aanwinst voor on ze kuituur zijn. Velen zullen wel eens vol bewon dering gestaan hebben voor een vloer- of wandversiering uitgevoerd in mozaïek, terwijl zij zich verbaasd afvroegen hoe een kunstenaar dit geschapen had. Inderdaad mogen wij mozaïek re kenen tot de ware beeldende kunst. De manier waarop kunstenaars kans zien een prachtige voorstelling te geven, uitgevoerd in ontelbare ste nen en steentjes van diverse kleuren, grenst soms aan het ongelooflijke en wij kunnen hiervoor niets dan grote bewondering hebben. Reeds 40 eeuwen v. Chr. werden mozaieken gewrocht Het mozaïek is één van de oudst bekende kunstvormen. Reeds de ou- Sreng bewaakt als juwelen werden de rond 12.000 klokmodellen voor 1974, die klokkenmakers uit West- Duitsland op het Hamburgse jaar beursterrein bij de vakhandel intro duceerden. Wederverkopers stelden hier hun monsterkollektie voor het Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 24 AUGUSTUS NED. I: De vrijdagavond op het eerste net is voor de AVRO, die een afwisselend programma te bieden heeft. Allereerst om zeven uur een aflevering van de serie Survival „De verboden woestijn van Danakil". Na het journaal iets nieuws van de AVRO, „Samenspel" een programma dat ruim anderhalf uur duurt. Het spel wordt gepresenteerd door Pe ter Knegjens, voornamelijk bekend in de motorsport. Voor de muziek tekent Tony Eick. Het laatste pro gramma is Simon van Collem's Avroskoop, waarin de kleine alles weter van de film zich bezig houdt met films waarin de figuur van Christus centraal staat. Het laatste woord op deze zender is voor de NOS-rubriek Studio Sport, dat twee onderwerpen op de buis brengt. Een. reportage van de wedstrijden die vandaag gespeeld zijn in het hockey- toemooi om de wereldbeker in Am stelveen en iiervolgens beelden van de wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan in San Sebastion. NED. II: Drie kwartier eerder dan gewoonlijk, om zes uur al, komt het tweede net in werking. De aanlei ding: het hockeytoernooi dat zich in Amstelveen afspeelt en de wieler kampioenschappen in het Spaanse Sebastian. De TROS tekent voor het avondprogramma. Zorro heerst hei eerste half uur op de buis. Voor acht uur ook deel twee van „Levens web", de serie die zich bezig houdt met de invloeden van de verande ringen in het milieu op mensen, die ren en planten. Na het journaal ver keert de t.v.-kijker weer anderhalf uur in het gezelschap van de Ame rikaanse acteur James Stewart. Hij speelt opnieuw een westernrol, dit maal.-in de speelfilm ,J3end of the river". De film vertelt over pioniers die in de jaren tachtig van de vorige eeuw een trektocht maken naar een gebied waarin zij goede levens- en woonomstandigheden denken op te bouwen. Een bekeerde bandiet is hun gids. Een half uurtje zang en muziek kan men tegen tienen verwachten. Zang o.a. door Liesbeth List en het trio José Marcello, een vertelsel van Vrijdag 24 augustus, 22.05, Neder land I: Avroskoop. Een scene uit Jesus Christ Superstar. Jesus bij de zondige vrouwen. Bueno de Mesquita en een optreden van het duo Mini en Maxi. Tot be sluit van de TROS-avond volgt dan de documentaire „Diepzee energie voor morgen". Rond de klok van elf uur het eerste deel van een zesdelige serie „Kunst in de knoei" van de NOS. VRIJDAG 24 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws; 19.05 De verboden woestijn van Danakil; 20.00 Journaal; 20.20 Marathon kwis; 20.22 Samenspel; 22.05 Avroskoop; 22.40 Studio Sport; 23.10 Journaal. NED. II: 18.00 Studio Sport; 18.45 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Zorro; 19.25 Levensweb; 20.00 Jour naal; 20.20 Bend of the river; 21.50 Zomer'73; 22.20 Diepzee energie voor morgen; 22.50 Uit de kunst; 23.20 Journaal. BORSELE, 22-8. Technici van de kerncentrale in Borsele hebben het vermogen van deze kerncentrale woensdagavond opgevoerd tot 80 procent. Leden van de Commissie Reactor Veiligheid hebben de fasege- wijzigde ingebruikneming van de centrale tot op heden op de voet gevolgd. Het opvoeren van de capaciteit van de kerncentrale gebeurt in vijf fasen. Op 20 juni jongstleden, on middellijk na het verlenen van de vergunning tot in werking stelling werd begonnen met het kritisch ma ken van de centrale. De fasen tot 3, 30 en 50 procent zyn zonder moei lijkheden verlopen. De direloteur van de kerncentrale, ir. A. Tiktak deelde woensdagmor gen tijdens een excursie van onge veer 30 journalisten, die Zeeland naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de VJissingse havens, de spoorweg en het kanaal van Wal cheren. bezoeken mee, dat de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij inmiddels een afvoer gooi heeft aangebracht om de vissen, die op het spoelrooster van het koelwa ter afvoerleidingssysteem in de Wes ter schelde terechtkomen, af te voe ren naar het stroomgebied van de Westerschelde. Enige tijd geleden ontdekten enke le sportvissers grote hoeveelheden dode vis bij de monding van de af voerbuis van het koelwater in een ka-eek van de Westerschelde. Deze vissen komen volgens de heer Tiktak op het rooster terecht en - worden er met een sterke waterstraal afge- spoten, waardoor ze worden ver doofd of gedood. De goot moet er voor zorgen dat de vis niet meer als een rottige massa in de kreek blijft drijven, maar door zijn grote ver spreidingsgebied als voedsel voor de meeuwen kan dienen. Als de fasegewijze ingebruikne ming van de centrale zonder moei lijkheden verloopt, dan zal de cen trale nog dit najaar op volledige sterkte kunnen draaien. De centrale heeft een capaciteit van 477 mega watt DOOR 38 HENK VAN HEESWIJK „Naar huis," antwoordde hij droog. „Dat bedoel ik niet. Wat betekent dit vraag- en antwoordspelletje?" Even kwam er een ontspanning in zijn strakke trekken, maar onmid dellijk vermande hij zich weer. „Juf frouw Van Laar, u hebt, als onder wijzeres, wel wat mensenkennis. Geeft u mij eens een definitie van de voorzitter van het schoolbestuur". „Op gevaar af, dat die voorzitter nijdig wordt en mijn ontslag krijg. Of hij stopt ergens op een stille plek en zet me in het gunstigste geval zonder pak slaag aan de kant van de weg. Ik kijk wel uit." Nu schoot Sangelaar even in de lach. „Op mijn woord, juffrouw Van Laar, ik zal geen represailles ne men. Overigens Heintje is in staat om me wat te doen, als u niet meer zoudt komen." Ze vertederde. „Heintje dat is een schat. Weet u, wat dat kind mankeert?" „Een gebroken enkel." „Ach nee, dat bedoel ik niet. Dit wilde ik zeggen. Het kind heeft be hoefte aan liefde. Is u dat nooit op gevallen?" „Juffrouw Van Laar, ik heb een groot bedrijf, het grootste in de wij de omgeving. En bovendien heb ik een dozijn functies, waarvan op het ogenblik die van waarnemend bur gemeester ongetwijfeld de zwaarste is. Ik kan me niet altijd met m'n kinderen bemoeien." „Dat is erg jammer voor de kin deren, meneer." „U zult wel gelijk hebben, juf frouw, zoals u tot op heden altijd gelijk hebt gehad. Ik ik zal u een bekentenis doen. Ik heb in ja nuari gepoogd u te ontslaan." „En dat is u niet gelukt," ant woordde Bea droog. „Nee, dat is me inderdaad niet ge lukt. Weet u wat dit betekent? Dat voor het eerst in mijn zes en dertig jarige leven iets niet gelukt is wat ik me in m'n hoofd had gezet. Hooge- boom heeft u verdedigd, een advo- kaat waardig. Aan hem hebt u het te danken, dat de bestuursleden, voor het eerst in een tijdsverloop van negen jaren, mij de voet dwars durfden te zetten. Mijn voorstel werd verworpen." „Maar waarom wilde u mij ont slaan, meneer Sangelaar? Wat hebt u tegen mij? Wat is er op mijn werk aan te merken? Ik heb liefde voor mijn vak en ik doe mijn best om mijn kinderen zo goed mogelijk te leren en op te voeden. Nogmaals: Wat hebt u tegen mij?" De wagen reed over de spoorweg overgang bij Harderwijk en Sange laar had al zijn aandacht nodig voor het drukke verkeer. Toen hij rechts af geslagen had en in de richting Hïerden reed, zei hij: „Momenteel heb ik niets meer tegen u, juffrouw Van Laar. Ik ik heb u al die tijd verkeerd beoordeeld. Misschien, om dat u te zelfstandig was. Mis schien ach, wat doet het er °°k toe. Ik heb in deze veertien dagen, dat u mijn dochtertje bezoekt, kun nen merken dat u ontzettend veel van kinderen houdt. Meer dan ooit enige onderwijzeres aan onze school heeft gedemonstreerd. En dat is me veel waard. Ik mag een lompe boer lij ken, maar de belangen van m'n school die sla ik hoog aan. De ouders moeten tevreden zijn en ik moet eerlijk bekennen: de ouders zijn nog nooit zo tevreden geweest als de laatste maanden. Tenminste zij, die kinderen in de beide laagste klassen hebben. En dat hebben we aan u te danken." „Och," antwoordde Bea, een beet je in de war gebracht, „ik houd van al mijn kinderen, zonder enige uit zondering." „Maar ik heb nog geen ant woord gehad op mijn vraag: Wat is uw oordeel over mij?" Ze keek hem van terzijde aan. „Meent u dat? Wilt u dat met alle geweld weten?" Hij knikte. „Zeer beslist. En ik zal er niet boos om worden. Nu niet en later niet." „Wel begon Bea aarzelend, „nu ja u u hebt heer- sernatuur en bent een geboren or ganisator. Twee eigenschappen, die met elkaar in overeenstemming zijn. Dat men u gekozen heeft voor be langrijke leidende functies, is daar om niet zo vreemd. Maar iemand, die leiderscapaciteiten bezit, moet zich zelf steeds weer onderzoeken en zich afvragen: Hoe ver mag ik gaan en ben ik soms in bepaalde opzichten al niet te ver gegaan? Die zelfkritiek ontbreekt u. Ik ken u nog maar kort, maar mijn indruk is, dat u meer geleerd heeft dan alleen dat gene, wat men gewoonlijk op de la gere school meegeeft. Met andere woorden: U hebt meer onderwijs ge noten. Misschien op een land- en tuinbouwschool. Misschien iets an ders. U bent in wezen een verstandig mens, maar u bent ook wraakzuch tig, als men u de voet dwars zet. En dit laatste is een karakterfout. Als u daar overheen zop kunnen komen, dan zoudt u een ideaal mens zijn. Een andere fout van u is, dat u zich te vaak verheven voelt boven ande ren. Ik bedoel boven mensen, die la ger in ontwikkeling en rang staan. U schept bewust een afstand tussen u en vele medemensen. Dat kan on- onder bepaalde omstandigheden no dig en nuttig zijn, maar in het al gemeen genomen is dat niet goed. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9