STREEKNIEUWS Op de vlucht voor de hongerj Grote vertraging levering schoolboeken Niet aflatende wreedheid in Noord-Ierland (van een medewerker) DUIVELAND, 22-8. Nogmaals de molen van Nieuwerkerk aan de „vooravond" van een ingrijpende restauratie. Al staat de molen er nu dan nog wat „zielig" bij, ongetwij feld zal de molen na de komende restauratie weer de trots zijn van Nieuwerkerk, zoals dat ook vroeger het geval was. De molen, gelegen aan het eind van de Schoolstraat - type grondzei- ler - werd in 1844 gebouwd op grond van J. Berman en is gelegen op een molenberg van omstreeks 1,50 me ter. De molen is gebouwd van gele baksteen (formaat 16 x 8 x 4 cm) en geheel wit. De kap is van hout, met daarover dakleer. Het windpeluw, dat is de benaming voor de korte, zware balk, waarop de halssteen rust is van hout. De wiekvorm is „oorspronkelijk" d.w.z. „vierkant" opgehekt, dus niet volgens een of ander systeem gestroomlijnd. De vlucht is 22,86 meter. Schoren, sprui ten en staartbalk zijn van hout. ter wijl er ook een krui rad aanwezig is. Het kruirad staat nu in de molen, dus in van de weg afgezien niet te zien, Inrichting De inrichting van de molen is als volgt: 1 koppel zeventiender blauwe stenen en 1 koppel zestiender kunst stenen. Op de begane grond is een buil die werd aangedreven door een 1 pk-elektromotor welke in 1969 werd verwijderd. De korenmolen vermaalde vroeger graan voor vee voeder en voor menselijke consump tie (boeren- en bakkersgemaal) tot 1963. Wegens gebrek aan onderhoud raakte de molen in verval hoewel het binnenwerk nog in uitstekende staat verkeerd. Dagje crimineel Amsterdam AMSTERDAM, 22-8. Hoe welig de misdaad in Amsterdam tiert blijkt uit een overzicht, dat de Amster damse politie van de gebeurtenissen in de periode van maandagochtend 20 augustus 7 uur tot de volgende ochtend 7 uur heeft opgesteld. In die tijd wercl in 176 gevallen aangifte gedaan van misdrijven, dat waren 5 gevallen van mishandeling, 17 van autodiefstal, 23 van diefstal len uit auto's, 3 van winkeldiefstal len, 10 van zakkenrollerij, 52 van eenvoudige diefstal, 5 van vernieling, 25 van diefstal met braak en 2 van beroving. Voor diverse vergrijpen werden 52 aanhoudingen verricht. Voorts wa ren er zeven branden, waarvan zes ter gelegenheid van de hartjesdag viering, 42 aanrijdingen met of zon der letsel en werden negen personen wegens openbare dronkenschap aan gehouden. Het was koud in de nacht van maandag op dinsdag. Daarom waren er in plaats van de gebruike lijke 2000 slechts 7S6 Vondelpark-sla pers. AMSTERDAM, 22-8. In de leve ring van bij de boekhandel bestelde schoolboeken voor het middelbaar onderwijs - inclusief het middelbaar en voortgezet beroepsonderwijs - is een ernstige vertraging ontstaan. Zo deelt de Nederlandse boekverkopers bond mede. Dit is een gevolg van de over plaatsing van het Centraal Boekhuis begin dit jaar van Amsterdam naar Culemborg. Er moest toen groten deels nieuw personeel worden aan genomen. Gezicht op molen van wat verdere afstand. Schaapjes grazen vredig rondom het molenbergje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Boven de westelijke deur is de gevelsteen gevestigd (30x45 cm) wel ke geheel cranje is geschilderd, het opschrift van deze gevelsteen luidt als volgt: De eerste steen is gelegd door Ks. Pr. Eerman Jr. op den 219 mei 1844. De houten baard is versierd, aan de onderrand is de baard eenvoudig geschulpt en groen geschilderd. In het midden een groen iets gehoogd vertikaal ovaal, links en rechts daarvan in de witte krullen, een groene eveneens gehoogde nop, die ook in de uiteinden van de baard in de witte krullen is aangebracht. Tussen de koppen van de voeghou- ten en de naaldstaat in wit: 1844, hetgeen ook nu nog duidelijk te le zen is, al is het wit niet zo wit meer. Op het hek van de molenwerf stond vroeger: „Door de Zeeuwse wet. Ben ik hier neergezet". Na het overlij den van J. Berman werd op 2 ja nuari 184.9 G. Berman. z'n zoon, ei genaar. Op 15 oktober 1857 volgde verkoop aan W. Dijkman. En als de naam Dijkman valt dan zijn we ge- kómen bij een echte molenaarsfa milie. Vele Nieuwerkerkers herinneren zich de familie Dijkman nog zeer goed. Handje meel „Ik herinner me nog wel", zo ver telt een bejaarde Nieuwerker, „dat we vroeger van ver op de fiets naar de molen kwamen om een half mud tarwe te malen. Als het dan gema len was (het was de eerste keer dat we bij Dijkman kwamen) zei de mo lenaar-: „Moet je eens ruiken, jon gens." We gehoorzaamden natuur lijk en toen wij wilden ruiken, duw de hij gauw het handje met meel in je gezicht". „Ieder jaar", zo vervolgt de man. „werd de molen gewit. Als dè mo lenaar dan helemaal bovenin bezig was, zag hij ons van ver komen, en groette ons al van ver". Op 28 januari 1888 werd de molen, na overlijden van de eigenaar, toe- bedeld aan mevrouw weduwe L. Dijkman-Bouman. Op 17 januari 1900 werd de molen ma haar overlij den publiek verkocht. »Een M. Dijk man werd weer eigenaar, op de mo len rustte een erfpacht van f 60, t.b.v. de ambachtsheer van Nieuwer kerk, terwijl dat vroeger zou zijn afgekocht. M. Dijkman verkocht op 6 juli 1918 aan J. Dijkman, die de molen op zijn beurt verkocht aan L. J. Dijkman, op 11 augustus 1932. Op 28 augustus 1948 werd A. Geuze ei genaar, die de molen in december 1970 verkocht aan de gemeente. Op 1 mei 1971 stelde molenmaker A. Doornbosch, Adorp een begroting op van f 65.000,-. Be Iheer Doorn bosch voorziet in vernieuwing van o.a. voeghouten, windpeluw, sprui ten, spanring, roostervloer, tuigage wiekenkruis, taartbalk, kruïpalen. 2 De aanloopperiode met de nieuwe apparatuur vergt aanmerkelijk lan gere tijd dan was voorzien. Het re sultaat is dat de tijd tussen de be stelling van de boekhandel bij het Centraal Boekhuis en de aflevering meer dan verdubbeld is, van ruim een week tot circa drie weken. Bo vendien is het aantal fouten in de verzendingen van het Centraal Boekhuis aanmerkelijk groter dan voorheen het geval was. De betite ling van de boeken voor de verschil lende schooltypen leidt gemakkelijk tot verwarring. vangstukken en het maalvaardig maken van het binnenwerk. In af wachting van de retauratie zijn in begin augustus 1971 alle gevaar op leverende onderdelen verwijderd. J. F. Zeeuws Tijdschrift Een dezer dagen kwam het derde Zeeuws Tijdschrift van dit jaar uit. Hierin opgenomen een artikel van de heer B. J. M. A. Abspoel, „Westkap- pel herrijst en de inspraak". Naar aanleiding van het zevenhonderd vijftig jarig bezit van stadsrechten van deze plaats, een stukje, welis waar vrij recente geschiedenis, en wel, de* wederopbouw van Westkap- pel na de oorlog. De heer Abspoel. na de oorlog directeur van de Stich ting Herbouw Walcheren geeft een overzicht van de voorafgaande oor logsgebeurtenissen en de specifiek Kappelse problemen rond de weder opbouw. Verder in dit nummer een inter view met ir. J. D. Dorst. „Maak dorst niet groter dan ie is", van de heer L. W. de Bree, over „Crisis, '53. kool hydraten en vetten", Ir. Dorst, woonachtig tussen Burgh en Wes- tenschouwen, kwam na afgestudeerd te zijn in Wageningen, in dienst bij de Z.L.M. voor één jaar. Na als le raar te hebben lesgegeven aan de Rijkslandbouwwinterscholen in Leeuwarden en Drachten, en inspec teur te zijn geweest, verbonden aan het Centraal Comité voor keuring van gewassen te Wageningen, keer de de heer Dorst terug bij de Z.L.M. om op de plaats van zijn vroegere chef terecht te komen. Hier stormen de crisisproblemen op hem af. Twee prachtige luchtfoto's van Wim Riemens zijn opgenomen in dit nummer. Verder een historische be schouwing „Walcheren in benauwd heid 1566-1574", van de heer 1VI. P. de Bruin, waarin voornamelijk over godsdienstige twisten en het beleid van Alva in die periode, voorzien van talrijke oude teksten en illus traties. ..In op Slikspoor" van André Oost hoek een visie op het onlangs ver schenen boek van G. A. de Kok, „Sporen in de slik". Verder bijdra gen van mr. J. C. J. van Schagen. beeldend kunstenaar en schrijver in de vorm van een sterke unicadruk Westkappel, en diverse literaire schetsen w.o. een gedicht en een pa- rabeltje. „Tijdschrift" van Kees Cij- 'souw biedt wat Zeeuwse wetens waardigheden, o.a. inzake een optre den van Eduard Flipse met zijn Ant werpse Phïl'barmonisch Orkest op eigen bodem, te weten in de Goese Grote kerk. ZIERIKZEE Orgelconcert in de Gasthuiskerk Op dinsdagavond 28 augustus aan staande vindt in de Zierikzeese Gasthuiskerk weer een orgelconcert plaats. Wegens omstandigheden zal deze orgelbespeling niet gegeven kunnen worden door de organist Jan Hora uit Praag. In zijn plaats zal te beluisteren zijn Jaap Nieuwenhuijse, organist te Rotterdam. Jaap Niewenhuijse werd in 1941 geboren te Middelburg en kreeg zijn eerste lessen van de heer Th. C. Ver werd a in zijn geboorteplaats. Hij studeerde verder bij organist Arie J. Keijzer aan het Rotterdams Conser vatorium, en sloot zijn studie af met het b'ehalen van het solistendiploma orgel. Thans is Jaap Niewenhuijse gevestigd als organist te Rotterdam. Hij gaf reeds een aantal concerten in verschillende plaatsen van het land, en was enige malen te beluis teren via radio-uitzendingen. Jaap Niewenhuijse is overigens geen on bekende voor Zierikzee: hij was eni ge tijd vaste organist van het orgel in de Grote kerk. Het programma zal worden ge opend met Variaties van Sweelinck over „Mein jungens Leben hat' ein end". Daarna volgt Preludium en fuga in d kleine terts van Buxte- hude. Als derde stuk zal ten gehore worden gebracht Voluntary van John Stanley en vervolgens drie ko raal-voorspelen van Brahms en Re- ger. Het programma - aanvang 20.00 uur - zal worden afgesloten met twee werken van J. S. Bach. BRUINISSE Inrichtingsbestek nieuwe jachthaven Uit de bij de raadsagenda gevoegde stukken blijkt, dat de Aannemers combinatie Gebrs. Van 't Verlaat, Aannemingsbedrijf Schouwen - Dui- veland en Firma Van der Straaten, die als laagste inschrijvers uit de bus kwamen voor het inrichtingsbestek van de nieuwe jachthaven, met een inschrijvingsprijs van f 1.198.000, een flink stuk boven de begroting uitkwam. Dit werd geweten aan de sterke stijging van de houtprijzen (die mo menteel nog sterk in beweging zijn); toen de begroting werd opgemaakt was dit nog niet het geval. In steiger- werk zit natuurlijk een flinke post voor hout. Een wijziging in het be stek voor ring-draadnagels in hout- draadbouten, nam ook een belangrijk stuk voor zijn rekening, terwijl ook het heiwerk duurder uitviel. Toch ad viseert de Grontmij, die het bestek maakte, het werk te gunnen. Motorrijder gewond Zaterdagavond reed de heer W. L. F. uit Zierikzee over de pax-allelweg van de Grevelingendam, komend uit de richting Oude Tonge in de rich ting Bruinisse. Op de duo zaten zijn vrouw en dochtertje. Bij de westkop werd de motor geraakt door een hem tegemoetkomende auto, als gevolg waarvan de motor in de berm te rechtkwam en omsloeg. De duo-pas sagiers kwamen er met lichte schaaf wonden af, de heer F. moest met rugletsel en een hersenschudding naar het Zweedse Rode Kruiis zie kenhuis worden vervoerd. De motor was onherstelbaar beschadigd. Wezel in het dorp Ratten en muizen behoren min of meer tot de (schadelijke) huisdieren". Van hen is althans bekend dat zij de woningen niet schuwen. Met de wezel is het toch wel een ander geval. Men zoekt die meer in het open veld. Groot was dan ook de schrik van een huisvrouw midden in de kom van het dorp, die buiten aardappelen zat te schillen, toen ze plotseling een lang slank diertje op nog geen meter afstand van haar op een muurtje zag, springen. Het marterachtige wezeltje' blies als een kat tegen haar en nam toen ijlings de vlucht. Later liet het zich nog een keer zien. Vastgesteld werd dat het een wezel moest zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Na lang onderhan delen heeft de baggerdivisie van IHC Colland in Peking het contract getekend voor de levering aan Ohina National Machinery Import and Ex port Corporation van tien sleephop perzuigers elk met een laadinhoud va,n 1500 m:!. Met deze order is een bedrag van ruim f 140 min. gemoeid. De schepen moeten, worden geleverd in de loop van 1975, aldus IHC. SCHIPHOL. Voor een werkbe zoek van één dag aan Bonn, waar zij besprekingen zullen voeren met de Westduitse bondskanselier Willy Brandt en diens minister van bui tenlandse zaken Scheel, zijn premier Den Uyl en minister Van der Stoel van buitenlandse zaken lieden (don derdagmorgen) met een Friendschip van de luchthaven van Schiphol naar Bonn vertrekken. Aan de orde zullen komen de bila terale problemen tussen de beide landen en de actuele problemen in de buitenlandse politiek. HENGELO. Een onderzoekteam van Akzo Zout Chemie B.V. "heeft aan de Indonesische regering een advies uitgebracht, dat het mogelijk is op de oostpunt van het eiland Ma diera bij de plaats Soemenep, een zeezoutbedrijf te bouwen met een produktiecapaciteiit van- ongeveer 300.000 ton per jaar, aldus AZC-In- texiokaal. DEN HAAG. Hoewel de Neder landse regering nog geen volledig inzicht heeft <in de omvang, strek king en uitvoering van de amnestie die i;n Griekenland is afgekondigd ter gelegenheid van de beëdiging van president Papadopoulos, en zich daarom van een definitief oordeel onthoudt, juicht zij elke verzachting van. strafoplegging toe. Dit 'heeft de i woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld UTRECHT. De vakbonden gaan volgende week met de raad van be stuur van Vredestein praten over allerlei geruchten die in het bedrijf de ronde doen over plannen d:ie er zouden bestaan voor bepaalde be drijfsonderdelen. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft een begin gemaakt met het opruimen van een jeugdbende, die de afgelopen elf maanden dn de hoofdstad meer dan 100 homofielen op straat heeft beroofd. Inspecteur J. C. van Riessen van de kinderpo litie zei te vermoeden dat het aantal berovingen wel kan oplopen tot on geveer 150. DEN BOSCH. De Gruyter, onder deel van 'het S.H.V.-concem, intro duceert eind september in Nederland een nieuw type winkel naar Ameri kaans model. Het is de catalogus- winkel, die het midden houdt tussen een postorderbedrijf en een show room. De eerste winkel' van dit type onder de naam „Kijkshop" komt in Ben Bosch, zo heeft De Gruyter be kendgemaakt. DEN HAAG. Binnen de inrichtin gen van het gevangeniswezen zullen geen vuurwapens meer zijn voor eventueel gebruik door het interne personeel. Deze wapens en munitie moeten worden ingeleverd. Dit heeft staatssecretaris Glastra van Loon van justitie beslist. AMSTERDAM. De Bloermendaalse beeldhouwer Eugene vain Lamsweer- de heeft als eerste Nederlander de „Prix de la jeune Sculpture" gewon nen. Deze prijs wordt jaarlijks uit geloofd tijdens de internationale tentoonstelling van de Salon de la jeune Sculpture, die dit jaar in het Jardi-n du Luxembourg in Parijs is gehouden. DEN HAAG. Meer dan. tien mi lieu- aktiegroepen hebben in een telegram de Wereldraad van Kerken in Genève verzocht zich uit te spre ken tegen de bouw van een natiïum- gekoelde snelle kweekreactor in 'het Duitse Kalkar. DEN HAAG. Volgende week, van dinsdag tot donderdag, wordt in de grafelijke zalen in. Den Haag een ambassadeursconferentie gehouden, waaraan 45 Nederlandse ambassa deurs en enkele tijdelijke zaakgelas tigden zullen deelnemen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. OTTERSUM. In het Noordlim burgse Ottersum is woensdagmiddag door nog onbekende oorzaak een boerderij met een naastgelegen land- bouwschuur geheel door brand ver woest. De schade bedraagt ruim 100.000 gulden. Eigenaar is landbou wer J. van Bergen. ROTTERDAM. 'Een aantal oude wijken van Rotterdam heeft het ge meentebestuur als mogelijke oplos sing van de prostitutieproblemen voorgesteld het passagiersschip „Nieuw Amsterdam" in te richten als eroscentrum. De H.A.L. zal het schip, zoals bekend, tegen het eind van dil jaar uit de vaart nemen. DODELIJKE ONGELUKKEN VENLO. De 42-jarige kastelein J. van Toledo uit Venlo is op de weg Venlo-Tegelen dooi- onbekende oor zaak met zijn auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. NIEUWLBUSEN. De 48-jarige K. Lucas uit Nieuwleusen (Ov.) is in zijn woonplaats om het leven geko men, toen hij - links van de weg lopend - werd aangereden door een inhalende personenauto. De man was op slag dood. HAAKSBERGEN. De 36-jarige Joh. C. J. Breuters uit Haaksbergen is om het leven gekomen, toen hij met zijn auto in zijn woonplaats door onbekende oorzaak tegen een boom reed. HELDEN. D 46-jarige Peter H. Gielen uit Helden (L.) is in zijn woonplaats^ om het .leven gekomen, toen hij - staande op d'e rijbaan naast zijn vrachtwagen - werd aan gereden door een personenwagen. Hij was op slag dood. STEENBERGEN. De. 35-jarige Jenny de Boer uit Steenbergen (N. Br.) is 'bij een autoongeluk om het leven gekomen. Op een kruising in haar woonplaats botste zij met haar auto tegen' een andere wagen. Gp weg naar een ziekenhuis overleed'zij „Snelle mensenredder DRIEBERGEN, 23-8. Op het ter- ren van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen is woensdagmiddag voor het eerst in Nederland een nieuwe hulpverle ningsauto gedemonstreerd, die reeds de bijnaam „snelle mensenredder" heeft meegekregen. Deze wagen werd een half jaar geleden in de Verenigde Staten geïntroduceerd en is ontworpen met het primairedoel mensen te redden in de eerste se conden na een verkeersongeluk. De rijkspolitie overweegt tezijnertijd een dergelijk voertuig aan te schaf fen, De reddingswagen - inclusief in richting f 50.000,werd in de Ver enigde Staten ontwikkeld door vei ligheidsfabrikant Hurst. De 8-cilin- der auto - een Gremlin van Ameri can Motors is onder andere uitge rust met brede banden en bekrach tigde schijfremmen en besturing. Speciale aandacht werd besteed aan de gewichtsverdeling in verband met de mee te voeren hulpstukken. Deze „snelle mensenredder" heeft behalve de twee bemanningsleden een grote hoeveelheidhulpmiddelen aan boord. Het meest kostbare ap paraat is de „reddingsschaar" (aan schafprijs f 16.000,die in staat is op haar armtoppen een kracht van 4500 kg te produceren. Daarmee kunnen alle mogelijke metaaldelen worden opengescheurd, doorgeknipt en doorboord, waardoor inzittenden, die na een ongeval in hun voertuig zijn bekneld, snel kunnen worden bevrijd. Andere hulpmaterialen: poederblusser, zuurstofkoffer, ver bandmiddelen, elektromotor, bran card, maar ook zwaailichten en mo bilofoon. KERKNIEUW S Ned. Herv. Kerk Beroepen te Opbeusden: A. Vliet- stra te Doornspijk; te Engwierum (toez.): mej. H. G. van der Waals te Groningen; te Werkendam (toez.): J. Nieman te Alblasserdam; te De Kaag (toez.): A. Carstens, kand. te Bunnik. Bedankt voor Hardinxveld: J. C. de Bie te Rijssen; voor Zetten-An- delst: C. Vos té Amersfoort. Benoemd tot geestelijk verzorger bij het Zentrum fü-r Klinische Seel- sorge Ausbildung te Zolligerberg bij Zürich (Zwitserlahd)J. E. L. van der Geest te Voorschoten, pred. voor bijz. werkz. psych. centrum Scha- kenbosch Leidschendam). Geref'. Kerken Beroepen te Scharendijke: kand. P. Paulus te Scharendijkè, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Veleen: H. J. Nieuwenhuis, kand. te Kam pen. Gereformeerde. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Axel: Joh, Strating te Bunschoten; te Spakenburg-Zuid (voor de miss. dienst op Irian Jaya): D. J, Zandbergen, kand. te Kampen. BELFAST, 23-8. Gewapende mannen hebben heden donderdag ochtend vroeg een jonge man uit de armen van zijn meisje gerukt en hem in de Noordierse grensplaats Newry. doodgeschoten, aldus een mededeling van de politie. De jongeman, ongeveer twintig jaar, kuste zijn meisje goedenacht Vale gier in Noordoostpolder J EMMELOORD, 23-8. Woens- i dagmiddag is op een boerderij j bij Luttelgeest in de Noord- i oostpolder een gier neerge- i streken, die door amateur-or- J nitho'loog M. de Jong uit Na- i gele is gedetermineerd als een 4 jonge vale gier. i Deze vogel die thuishoort in i Zuid-Europa is deze eeuw j slechts een keer of vijf binnen f onze grenzen waargenomen. f i Chr. Geref. Kerken Beroepen te Wilp-Siegerswoude: P. van Zonneveld te Leerdam. Gereformeerde Gemeenten .Beroepen te Apeldoorn: P. Blok te Dirskland; te Leerdam: J. C. van Ravenswaay te Arnhem; te Dor drecht: J. C. Weststrate te Melisker- ke. Unie van Baptistengemeenten Bedankt voor Groningen-Noord; Th. v. d. Laan te Bilthoven, pred. in bijz. dienst. INGEZONDEN STUKKEN „lugeileukï lilik" Geachte redaktie Indien er een persprijs bestond voor publikatie van het grootste aantal beschadigde auto's, dan had uw krant deze prijs al lang gehad. Maar helaas, deze prijs beslaat niet, maar ik zou u wel willen vragen met de publikatie van dat ingedeuk te blik te stoppen. Met dank voor plaatsing. G. C. van Weelden Zanükreekstraat 25, Zierikzee Goed dat er brandweer is! Als je een brandweerauto door de Zierikzeese straten ziet rijden, dan weet je dat er iets gaande is, want je hoort het duidelijk aan de twee tonige hoorn en het is bovendien te zien aan het blauwe zwaailicht. In de krant van dinsdag 21 augus tus jl. staat een onjuistheid. Dë brandweer van Scharendijke rukte niet uit op vrijdag jl. te 18.00 uur, dit moet zijn donderdag jl. te 18.00 uur. De tweetonige hoorn is alleen niet gehoord door de inzittenden van de personenwagen, ook niet door de 'tractorchauffeur. Als deze chauffeur de tweetonige 'hoorn gehoord zou hebben dan had hij tijdig maatrege len kunnen treffen', en was er in het geheel geen ongeluk gebeurd. Wat voor mij in de auto zichtbaar was. was een rode auto die met grote snelheid op mij afkwam. Het voorste gedeelte reed x*echt in onze richting, maar kon door corrigeren weer "enigszins recht getrokken Worden. De achterste wagen schaarde over de weg van links naar rechts. Ik stuur de' mijn auto uiterst rechts van de wég met mijn x-.echterwiëlén in de berm. (Mijn snelheid was ongëvëer 70 km per uur.) Ik durfde mijn auto niet in de berm tót stilstand te bren gen. want als ik over de kop zou slaan was ik in de sloot terechtgeko men, met alle gevolgen van dien. Met ëen geweldige klap sloeg het achtex-ste gedeelte van de brand weerwagen tegen mijn auto, zodat de linker flank werd opengei'eten; evën later, hoorden wij de tweetonige hoorn pas!!!! De giassplintei-s vlogen door de auto en verwondden mijix linkerarm. Door pompend te rém- men wist ik mijn slingerende auto vlak voor een sloot tot stilstand te brengen. Gelukkig was er verder geen verkeer op de weg anders had den. de gevolgen niet te overzien ge- ■weest. Een wónder is het dat wij ex- zo goed vanafgekomen zijn. Waarom moet een brandweerauto vooxTang nemen ten koste van alles? Wordt er eerst niet geïnformeerd naar wat voor een brand men moet; rijdt men zo maar klakkeloos weg?? In de eerste plaats is het volgens mij de taak van de brandweer men senlevens te redden maar niet om mensenlevens in levensgevaar te brengen Met dank vóór dë plaatsing, Hoogachtend, S. J. v. d. Heide, Calandweg 27, Zierikzee. toen 'hij plotseling werd gegrepen en in een auto werd geduwd. De man nen! zeiden tegen het meisje, 'dat de jongeman doodgeschoten zou warden. Zijn lijk is gevonden aan de a-a;nd van. Newry. Hij is bet 868ste slachtoffer, dat in de afgelopen vier jaar van voortdurende geweldple ging in Noord-Ierland om het leven is gebracht. CALCUTTA, 23-8. Meer dan 100.000 mensen zijn uit het door een hongersnood getroffen West/Bengalen en de provincie Bihar i naar de Indiase havenstad Calcutta gevlucht. Naar woensdag is f meegedeeld zijn de straten van de stad overvol met mannen, vrouwen en kinderen die trachten op een of andere manier in leven i te blijven. f De Indiase regering probeert deze trek naar Calcutta te voor- komen omdat het onmogelijk is in de stad werk te vinden. In de liongersnoodgebieden zijn de prijzen voor rijst en granen schrik- barend gestegen. De bevolking voedt zich met planten en etens- i resten. Het plunderen van winkels en pakhuizen is er aan de orde f van de dag. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6