SEAN CONNERY als JAMES BOND O Verhoging vergoedingen vrijwillige brandweer Westerschouwen JAMES BOUD intermeubel Vakantiespreiding in 1974 P.T.T. VERHOOGT SPAARRENTE AGENDA WERELDGRAANAANBOD IN EVENWICHT MET BEHOEFTE Giftig chloorgas ontsnapt bij brand Aantal begrotingswijzigingen vastgesteld Advertentie ni 11111111111111111111111111111111111111111111111111111 ii 11111111 ii 11 ii 1111111111111 ti 11 1111 ii 111 1111 BIOSCOOP »,,DE CONCERTZAAL" 1 vertoont a.s. zaterdag 25 augustus E Harry Saltzman en Albert R. Broccoli presenteren URSULA ANDRESS JOSEPft WISEMAN 1 JACK LORD BERNARD LEE Scenario: Richard Maibaum Johanna tferwood en Berkley Mather RegieTerence YoungL. J ProduktieHarry Saltzman en Albert RÏ Broccoli Muziek: Monty Nórman Technicolor United Artists®^Nova Film .Kaartverkoop: 19.00 uur. 2 5 Aanvang: .20.00 uur. E Leeftijd: 14 jaah oli 1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 ii n 111 ii 11111111111 in 1111 ii 111 n11111 gil WESTERSCHOUWEN, 22-8. Nadat ruim aandacht was geschonken aan de lijst van ingekomen stukken zette de raad van Westerschouwen zich aan het afwerken van de" overige agendapunten. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de financiële arbeidsvoor waarden voor het gemeente perso neel aan te passen aan de richtlij - nen gegeven door de minister van binnenlandse zaken. Zo ook werd het ambtenarenregelement gewijzigd voor wat betreft het aantal vakan tiedagen met terug werkende kracht tot 1 januari 1973. Zoals reeds gemeld waren de be loningen voor de vrijwillige brand weer na 1971 niet meer aangepast. Voorgesteld werd een vijftal verho gingen ineens -te verwerken, zodat de stijging ongeveer 23 1/2zal be dragen. Tevens werd besloten dat in het vervolg b. en w. de eventuele loonstijging direkt zullen verwerken en later daarvan mededeling zullen doen aan de raad. Ook hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming beslo ten. De heer Van Sluyters deelde nog mee dat een bepaald deel van. het salaris in de kas blijft van de vereniging. Punt 7 van. de agenda, voorstel b. en w. instemming verklaring van ge dogen in verband met riolerings- werkzaamh.ed.en tussen Haamstede en Renesse. Als vertegenwoordiger in het bestuur van d:e Beatrixschool te Zierikzee werd gekozen weth. M. J. Steur, als zijn plaatsvervanger de heer J. Lustig. Beter Wenen Onder punt negen kreeg de raad de financiële afwerking te behan delen van een reeds in 1971 genomen besluit n.l. de overdracht van de wo- Advertentie Groi bu al van af ïring JS 109,- meelstraat 31 zierikzee Bijenzwermen vielen dorp arm RECIFE, 22-8. Bijenzwermen heb ben in het, dorp Goiana op 4S kilo meter van Recife in de Braziliaanse staat Pernambuco 213 mensen zoda nig toegetakeld dat ze in ziekenhui zen moesten worden behandeld. Een ■man van 78 zal de si eken waar schijnlijk niet overleven. De bijèn ivoren van een Afri kaanse soort die mens en dier in trossen aanvallen, zo deelde de po litie van Recife mee. ningwetwoningen aan de woning bouwvereniging ..Beier Wonen'" De lieer Krijnse Locker vroeg of de be woners van deze huizen nu nog hun buis konden kopen. De heer Lustig stelde de vraag of het voor de tegen woordige huurders niet nadeliger wordt en of de gemeente nog in spraak heeft bij de verhuur toewij zing. Verder of er een mogelijkheid in zit dat een vertegenwoordiger uit deze gemeente zitting kan krijgen, in het bestuur „Beter Wonen". Geantwoord werd dat alle huur ders aangeraden wordt lid te worden van „Beter Wonen". Via het lid maatschap heeft men inspraak in de vereniging. Vast staat dat de ge meente voor 25 »/o zeggenschap heeft bij de toewijzing van de woningen. Nu de woningen in het bezit komen, of in feite reeds waren vanaf 1 ja nuari 1972, is hel zo dat de vereni ging dit bezit liever niet meer ver koopt, om een goed beheer te kun nen waarborgen. De financiële afwerking heeft heel wat hoofdbrekens gekost. Ge steld kan worden dat er nu een re geling gevonden is, waarmee beide partijen te vreden kunnen zijn. De woningwetwoningen gefinan cierd met rijks voorschotten, totaal 69, gaan over tegen een gezamenlij ke boekwaarde van f 1.405.394,23. Zes en negentig woningen, op ande re wijze gefinancierd, tegen een to tale boekwaarde van f 1.028.157,41. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van b. en w. aangeno men, Verkoop grond Aan de heren J. v. d. Putten, J. M. Tournier, J. C. Schoneman en mevr. G. M. P. L. C. Grooten werd grond verkocht in de kernen Seroos- kerke en Noordwelle. De beschik bare bouwgrond in die kernen is daarmee uitverkocht. In elke koop- acte werd verwerkt dat de te bou wen woningen voor permanente be woning gebruikt zullen worden. Besloten werd om een geschenk dat aangeboden werd doof de bezit ters van 2e woningen in deze ge meente, bij de opening van het ge meentehuis te. aanvaarden1 en; dat het. in beton uitgevoerde geschenk een plaats zal krijgen bij de .ingang van het gemeenthuis. Aan.-de heer F. A. Boom werd on der nader tè bepalen gebruikelijke voorwaarden, vergunning verleend tot het bouwrijp maken van eem. ge deelte grond van het perceel E. no. 531, gelegen nabij de Hoge Hill en-weg Gok voor een perceel gelegen aan de Steenweg werd een zelfde ver gunning verleend. Wel had de heer Hendrikse bezwaar dat met de uit voering van het werk reeds was be gonnen was. Hij was van mening dat dit niet meer moet voorkomen. Gemeentewerken had toestemming verleend in verband met bepaalde werkzaamheden voor het grote rio leringsplan. De heer Hendrikse en andere leden hadden daar wel be grip voor, maar vonden dat ze in het vervolg aan dergelijke hande ling hun goedkeuring moeten kun nen geven. Werken, waarvoor geen goedkeu ring van de raad aanwezig is, moe ten wachten tot die goedkeuring er is. Men. wil niet meer in een dwang positie een besluit nemen. Om de z.g.n. „doorstromingsregeling" beter te doen functioneren werd op voor stel van b. en w. en de andere col leges van het eiland besloten dat Sehouwen-Duiveland als regio aan gemerkt zal worden, binnen welk gebied deze regeling zal gelden. Regrotings wijzigingen Een' flink aantal begrotingswijzi gingen werd behandeld. Eerst werd door de voorzitter mee gedeeld dat de begroting 1973 tot en met de 9e wijziging door G.S. waren goedge keurd, Hij noemde dit een zeer gun stig resultaat voor de samenstellers van de begroting en wilde hun daar voor de dank van de raad overbren gen. Voor de verbouw van de brand weer garage te Renesse werd' f 2800 gevraagd. Dit is nog maar een begin men wil de verbetering in fases uitvoeren. Ineens kon deze zaak niet aangepakt worden om dat geen dek king smiddelen aanwezig zijn. Voer de nieuwe duinovergang té Renesse moest de begroting gewij- zichd worden, omdat de aanbeste ding hoger was dan de destijds ge maakte raming. Gestegen houtprij- zen enz. zijn daarvan de oorzaak. Hel is niet mogelijk een juiste ra ining fe maken die op de dag van de aanbesteding nog geheel juist zal zijn. Omdat het b. en w. ernst is met de verbetering van de kruising Ho- gezoorh-N oordstra at, Serooskerke- weg vroeg men een krediet van f 6000,- voor hef maken van. een gc-ed plan. Dit geld is nodig omdat men een' opdracht daarvoor wil ge ven aan een bureau en niet kan wachten lot de eigen diensten er t'jjdi voor vrij kunnen maken. F 1500,- werd gevraagd om een plan voor een toeristisch rijwielpad door de dominate bossen te laten ontwerpen. De wens dat er ook een verhard pad van de vuurtoren naar de uitkijktoren aangelegd kan wor den zal niet spoedig in vervulling kunnen gaan. Alstublieft niet. was de reactie van de heer Kloosterman. Rijwielpaden in natuurgebieden is uit den boze, volgens hem. Mevr. Friederichs vroeg aandacht, voor eventuele kruisingen van rijwielpaden en rui terpaden. Daaraan wordt natuurlijk de nodige aandacht geschonken. Tot grote vreugde van de voorzitter wa ren de verschillende Oranjecommitcs tot een vorm van samenwerking ge komen voor de aanstaande jubileum feesten. Een crediet van f 4400.- werd ge vraagd; f 90.,- voor; de scho.olkin.der- tracfalïe en f 3500.- als garantie be drag voor de commités. Er was een klein verschil van mening tussen de fèesteommisie en de leerkrachten der scholen, maar die zullen (of zijn reeds) uit de wereld geholpen. Ho pelijk zal heel de bevolking zich in spannen om vooral de optocht te doen slagen, was de wens van de heer Hogerhuis als lid van de feest commissie. De heren H. Sutterland en A. C. W. van der Vet werden herkozen in het bestuur van de Stichting Renesse. De raad koos de heer M. J. Steur weer in het bestuur van de Stichting Rusthuizen Weste lijk Schouwen. Vastgesteld werd dat op maandag 3 september weer een openbare vergadering van de raad gehouden zal worden. DEN HAAG, 23-8. De bedryfs- vakanties van ondernemingen die nog een collectieve sluiting kennen, zijn voor 1974 als volgt vastgesteld: le periode (29 juni t/m 13 juli): het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, alsmede Gel derland ten noorden en westen van de rivieren) plus de metaalindustrie. 2e periode 13 juli t/m 27 juli: het oosten en noorden van Nederland plu§ de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie. 3e periode (27 juli t/m 10 augus tus): het gedeelte van Nederland be zuiden de grote rivieren (Noord- Brabant, Limburg en Zeeland). Be Stichting van de Arbeid heeft deze regeling aanbevolen voor het tijdvak van zaterdag 29 juni tot en met zaterdag 10 augustus waarin 'het algemeen de zomervakanties van de basisscholen vallen. Minister Boers- ma van sociale zaken heeft hiermee ingestemd. De wereldproduktie van t:rw,e en voedergraan in 1973-'74 zal volgens d instellingen van het ministerie uitkomen op 895 miljoen (metrieke) ton vergeleken met 844,8 miljoen ton in het afgelopen jaar. Daarbij zal de tarweproduktie toenemen van 313,9 miljoen tot 333 miljoen ton en de voedergraanproduktie van 530,9 mil joen tot 562 miljoen ton. De voorraden tarwe in de belang rijkste exportlanden (Verenigde Sta ten, Canada. Australië en Argentinië) zullen naar verwachting op 30 juni 1974 ongeveer 25 miljoen ton groot zijn tegen 29,4 miljoen ton op 30 juni van dit jaar. De voorraden voeder- graan in dezelfde vier landen zullen afnemen van 75,8 miljoen tot 71 mil joen ton. In een speciaal rapport over de wereldsituatie voor graan schrijft het ministerie dat de voorraden op het noordelijk halfrond en dan voor- Toestand koning Gustaaf c Adolf slechter STOCKHOLM, 23-8, De toestand van koning Gustaaf" Adolf van Zwe den is woensdagnacht „duidelijk" slechter gewórden, zo is in een me disch bulletin van de lijfarts van 'de 90-jarige vofst bekendgemaakt. De koning die dinsdagochtend- vroeg wegens een aanhoudende maagbloe ding een spoedoperatie moest onder gaan, kreeg moeilijkheden met de ademhaling en vertoonde tekenen van uitputting'. Bij een röntgenon derzoek bleek dat zich „waarschijn lijk" een longontsteking heeft ont wikkeld. Om het. adem halen te ver gemakkelijken werd een beade mingsapparaat ingeschakeld, aldus het communique van prof Gunnar Bioerck. ROTTERDAM, 23-8. Een brand in de chloorfabriek van Alczo in het Botlekgebied, waarbij uiterst giftig chloorgas in de lucht kwam. heeft het Rijnmondgebied woensdagavond laat een benauwd uur bezorgd. De vrees bestond dat het gas bij de noordoostenwind naar de woonwij ken van de op anderhalve kilometer afstand gelegen gemeenten Geer vliet en Heen vliet zou drijven. Rond middernacht bleek, dat de paar dui- al in de Verenigde Staten een netto vermindering te zien zullen geven, maar dat een deel van deze vermin dering later in 't jaar zal worden ge compenseerd, door vergroting van de voorraden op het zuidelijk halfrond nadat daar de oogsten binnenkomen De wereldhandel in graanzaden zal dit jaar in de buurt liggen van hei, record dat in het vorige jaar werd bereikt, zo verwacht het ministerie. Verkleining van de handel in tarwe zal vermoedelijk voor een groot deel worden gecompenseerd door uitbrei ding van de handel in voedergranen. Goede vooruitzichten Tot nu toe zijn de vooruitzichten voor de wereldoogst goed, zo schrijft het ministerie verder. Het. merkt op dat er in de Verenigde Staten een re cord tarweoogst wordt binnenge haald en dat de oogsten van mais, sorghum en sojabonen eveneens re- DEN HAAG, 23-8. De rente op de gewone spaarbankboekjes van de Rijkspostspaarbank, de direct op vraagbare tegoeden, zal door de PTT met een half procent worden ver hoogd van vier tot vier en een half procent. Deze vier en een half procent zal ook gaan gelden voor girorekenin gen, die op het ogenblik een rente van vier procent geven. De PTT volgt met het verhogen van de rente de verhoging, die de handelsbanken enige tijd geleden voor direct opvraagbare tegoeden hebben gebracht van vier op vier en een half procent. zend bewoners van deze plaatsen voor een ramp gespaard waren ge bleven. Burgemeester A. ,J. M. Derksen van Heenvliet en Geervliet verklaar de woensdagnacht, dat men geen moment evacuatie van de bevolking heeft overwogen, omdat de aard van de melding daar niet naar was. Hij meende zelfs, dat de bevolking niets van het gebeuren heeft gemefkt. cords tegemoet gaan, waardoor de produktie in de V.S. sterker zal toe nemen dan in enig jaar het geval is geweest. De Canadese tarwe-oogst, die naar schatting tenminste zeven tien miljoen ton zal bedragen, zal tezamen met nog beschikbare voor raden gelijk zijn aan de binnenland se consumptie, waardoor ongeveer een even grote export als de vijftien miljoen ton van 1972-'73 mogelijk wordt. De vooruitzichten in Australië wij zen in de richting van een verdub beling van de tarwe-oogst, die vorig jaar slecht was, en op een toeneming van de voedergraanoogst. Argentinië daarentegen verwacht een kleinere tarwe-oogst De oogst in Oost- en West-Europa zal waarschijnlijk even groot woi'den als die van het vorige jaar. De mais dogs t in Zud-Afrika en Thailand zal bijna tweemaal zo groot uitvallen, waardoor er tegen het eind van het marktjaar per 30 juni meer mais voor export beschik baar zal komen. Het ziet ernaar uit dat de winter - oogst in China goed is geweest en dat de in het voorjaar ingezaaide granen zich normaal ontwikkelen. Vrijdag 24 augustus Haamstede C.N.S. „Onder de wieken", 20.15 uur buitengewone ledenvergadering. Zaterdag 25 augustus Haamstede 15.00 uur vertrek ruiterstoet L.R.V. „Westelijk Schouwen-' voor kruis tocht; 17.00 uur aankomst slot Haam stede start toernooi. Dinsdag 28 augustus Zierikzee Gasthuiskerk 20.00 uur, orgelconcert Jaap Nieuwenhuijse. Donderdag 30 augustus Zierikzee 20.00 uur, Vredesmarkl, jeugdsoos Brogum, Kerkplen 1. Dinsdag 4 september Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, opening bridgeseizoen Z.B.C. Zaterdag 8 september Zierikzee J. L. de Jongeschool, 't Vrije, 14.00 uur, start wandeltochten Lions club. Protest tegen verdwijnen bomen DEN BCSCI-I, 23-8. Ruim twin tig" leerlingen en de biologieleraar ■van1 hel atheneum in. Den Bosch gaan zich donderdagmiddag vastke tenen aan bomen langs de weg Ros- malen-Veghel, die het slachtoffer dreigen te worden van wegverbre- ding. De weg loopt langs het land goed Wamberg. In telegrammen onder meer aan de koningin en diverse ministers heeft een actiegroep „behoudt Wam berg" gevraagd de verbreding van de weg af te gelasten. Klandestiene alcoholstokerij TIEL, 22-8. In Tiel en wel in de woongemeenschap Drumpt is een. gróte klandestiene alcoholstokerij docr de douane-recherche in samen werking met de recherdhe van de -gemeentepolitie ontdekt. Er beston den reeds geruime 'tijd vermoedens dat in Tiel of in de directe omgeving een klandestiene stokerij werd ge ëxploiteerd. Woensdagmorgen had men zoveel gegevens in handen dat men tot de inval besloot. In de boerderij van de heer H. aan de Rijksakkerweg werd de stokerij in vol bedrijf aangetroffen. Man dood na val van paard KOOTWIJK, 23-8. De 37-jarige S. J. M. Giele uit Baard is woens dag in Kootwijk van een paard ge vallen en overleden. Hij heeft ver moedelijk zijn nek gebroken. Bacterie maakt slacht offers onder de eenden BEN HAAG, 22-8. De bacterie, die in de zomermaanden op vele plaatsen in iiet land een dodelijke ziekte ender de eenden heeft ver- ccrzaakt, heeft alleen al in Den Haag ruim zevenhonderd slachtoffers ge maakt. Dit hebben b. en w. van Den Haag- meegedeeld. De bacterie, „Clostridium botuli- num c", ontwikkelt zich vooral in dode eenden op plaatsen waa,r het. water zuurstofarm is en warmer- dan 20 graden celsius. De bacterie, die voor mensen ongevaarlijk is, maakt ook slachtoffers onder andere wa tervogels als zwanen, meerkoeten, meeuwen en waterhoentjes. De eni ge maatregel om uitbreiding van de ziekte te voorkomen, is het verza melen en vernietigen van de dode watervogels, aldus b. en w. Jongetje verdronken LELYSTAD, 23-8. In Lelystad is woensdagmiddag de 2-jarige Jeroen de Haan uit die plaats verdronken, toen hij spelenderwijs in het water van een van de grachten van de stad viel. De afrastering aan de water kant was vernield. „Speelplaatsen eigenlijk nit den hoze DEN HAAG, 22-8. Waarom zou hel kind niet met natte voeten, met ■modder of zand aan zijn schoenen thuis mogen komenKrijgen de kin deren de kans hun eigen wereld te scheppenDeze vragen leidden een ■jaar of wat geleden tot de oprich ting van de stichting Ruimte voor de jeugd", 'waarvan de consulenten nil durven stellen: Speelplaatsen zijn eigenlijk uit den boze, wantmeestal is de aanleg ervan een antwoord op een foutieve situatie. Dit valt te concluderen uit een boekwerkje van de stichting en dl toelichting erbij, die dinsdag in Den Haag werd gegeven. Spelen is zo verweven met het wezen van het kind, dat de mogelijkheid ertoe zich niet laat afzonderen, De mogelijkhe den dienen door hel gehele woonge bied verspreid ie worden. Speel ruimte betekent volgens de stichting een stuk geestelijke ruimte, die min der gemakkelijker verstrekt wordt dan ruimte in kubieke meters. De stichting meent, dat er behoef te is aan specifieke speelruimte als onderdak voor groepen en als werk plaats voor aktiviteilen. Ongeveer voldoende WASHINGTON, 22-8. De wereldproduktie van graan zal in het oogstjaar 1973-1974 (per 30 juni) aanzienlijk toenemen en zij zal ongeveer voldoende zijn om te voorzien in de behoeften. Het Amerikaanse ministerie van landbouw ziet voor die verwachting aanwijzingen in de graansituatie per 10 augustus. HAARLEM. Marline het dochtertje van de concierge van het provinciehuis te Haarlem biedt prinses Beatrix bloemen aan. Rechts de commissaris der Koningin mr. J. Kranenburg. Prinses Beatrix en prins Claus brachten deze week een driedaags bezoek aan de provincie Noord-Holland Benauwd uur in Rijnmond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2