BEA WINT I IET PLEIT Vreemde franse verwijten over duitse on-europeesheid RESTAURATIE 500 JAAR OUDE WONING NIEUWERKERK 616de Staatsloterij Vlissingen krijgt weer dagelijkse lijndienst met Engeland BLIK DOOR HET WERELD Wantrouwen jegens de bedoelin gen van Frankrijk is een tweede na tuur geworden bij de anderen in het Europa der negen - dit dankzij eni ge lessen uit de historie. Daarom ge looft men zeker in Bonn niet erg dat het toevallig^as'dal eerst de naaste omgeving van president Pompidou en vervolgens diens minister van landbouw vermanende woorden spraken oAer- de vermeende Duitse neiging helemaal af te drijven naar Oost-Europa. Het vreemde hierbij is dat Frankrijk nog meer dan de an dere westelijke geallieerden de be nodigde steun heeft gegeven aan Brandt, toen hij eerst als minister van bxiitenlandse zaken en later als bondskanselier zijn best deed om de betrekkingen tussen de Bondsrepu bliek en Oost-Europa te normalise ren en liefst ook nog een beetje har telijk te maken. Liepen de Britten, zowel als de Amerikanen hierbij goedkeurend mompelend achter Brandt aan, de Fransen gaven hem goede voorbeelden bij de vleet zoals het afspreken met de Polen dat de Oder-Neisse voortaan de Poolse westgrens zou zijn, nog voor de Duitsers dit zelf ook maar overwo gen. Intussen heeft Bonn op dit gebied al aardig wat bereikt, maar het is overdreven om te zeggen dat alles nu al zo hartelijk loopt. Juist nu bijvoorbeeld heeft Brandt moeilijk heden met Praag en Boedapest over de kwestie Berlijn. In de akkoorden siaat weliswaar dat de Bondsrepu bliek in de buitenlandse betrekkin gen namens de vroegere hoofdstad kan spreken zonder dat deze tot het eigen grondgebied behoort, maar de Hongaren en Tsjechen voelen er nog niet veel voor om dit ook op papier toe te geven. Daarvoor zal waar schijnlijk eerst nog wat druk uit Moskou moeten komen. Het is maar een voorbeeld dat Bonn zijn relatie met Oost-Europa nog lang niet koek en ei kan noemen. De ekonomische betrekkingen van de Bondsrepubliek met de Sow jet- Unie en de landen van Oost-Europa nemen snel toe, maar hetzelfde geldt voor die van Frankrijk zelf en van vrijwel alle andere landen, de VS voorop. In dit opzicht is er dus niets bijzonders aan de hand en past het zeker de Fransen niet om verwijten te maken. Reeks krises Het verwijt is door mensen uit Pompidous omgeving, die zeker niet zonder diens toestemming hun mond open deden, nog uitgebreid met diverse kurieuze argumenten. Juist voor het geval dat de Bonds republiek als het ware uit de West- Eurpese en Atlantische samenwer king zou wegglippen moet Frankrijk militair sterk zijn en ook zijn kern macht uitbreiden. Als Bonn dan bij voorbeeld belooft neutraal te zijn in ruil voor Russische gunsten, dan blijft West-Europa toch sterk staan, zo gaat de redenering. De feiten zijn dat met name Bonn herhaalde muien aangedrongen heeft om als West-' Europa met één stem te spreken zo wel jegens de Russen als jegens de Amerikanen - niet alleen op ekono- misch, maar ook op militair en di plomatiek terrein. De enigen die hier eigenlijk de voet dwars zetten waren uitgerekend de Fransen. Wat betekent deze vreemde op stelling van Pompidou dan? Daar naar mag men raden. Maar logisch is het in verband te brengen met enige Europese potjes die op het vuur slaan. Zo is er een Europese Unie op stapel gezet, die in 1980 uiterlijk de diplomatieke samenwerking en eens- 1 STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers gezindheid der negen moet belicha men. Zo is er een monetair samen gaan der negen beraamd. Plus nog enkele dingen, die na veel maren wel de Franse instemming hebben ge kregen, maar dan alleen omdat ze er niet onderuit konden - van harte ging het niet, al was het maar omdat het allemaal in gaat legen de Franse voorliefde om alles liever zelf te doen. Op kortere termijn komen al mo netaire zaken aan de orde, gesprek ken met d,e VS. de landbouwpolitiek - allemaal zaken waarin het onge veer acht tegen één staat in de EEG en die eenling is natuurlijk Frank rijk. Dat wordt dus zo tegen de win ter weer een reeks krises, waarbij de Franse verdediging misschien profijt kan trekken van eventuele andere twisten die in de EEG woeden. De verwijten over Duitse on-E-uropees- heid kunnen misschien uitgebuit worden voor zo'n extra-krisis die de andere debatten misschien genoeg overschaduwt om daarin uitstel af te dwingen of als het een beetje wil afstel. Pompidou is niet als zijn voorganger een generaal, maar wat strategisch inzicht heeft hij hem wel afgekeken. UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN ROTTERDAM. Onbekenden heb ben 13.500 gulden en een hoeveel heid sieraden buitgemaakt bij een inbraak in een huis in' Hoek van Holland. DOETINCHEMDoor de aan houdende droogte dreigen vele tien tallen' jonge boompjes in de Doetin- chemse nieuwbouwwijk Overstegen af te sterven. De gemeentelijke plantsoenendienst ziet door drukke werkzaamheden geen kans het jonge groen dagelijks van water te voor zien. Daarom trekken de wijkbewo ners er n'Ui zelf metemmers water op uit om de boompjes in stand te hopden. AMSTERDAM. Een onbekende heeft in de nacht, met een bewerkte steen een ruit van de ambtswoning van Amsterdams burgemeester Sam- kalden aan de Heregracht verbrij zeld. GENNEP. In het Nood-Limburg se plaatsje Gennep is een goederen loods van de fabriek Aincilla b.v. (verband en celstoffen) praktisch ge heel door brand verwoest. In de loods lagen goederen opgeslagen, die voor verzending' klaar lagen. De schade wordt geraamd op een mil joen gulden. DEN HAAG. De continu-scholen voor schipperskinderen zijn niet in gang" van dit schooljaar omgezet in scholen met een zesjarig programma. Hiermee komt de zogenaamde derde schooltijd voor de schipperskinderen te vervallen. ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft een vrouwelijke kantoorbediende aangehouden, die in de afgelopen vier weken geld stal uit kleding van het kantoorpersoneel op de luchthaven Zestienhoven. Zij was vroeger zelf op het vliegveld werk zaam geweest. AMSTERDAM. Ford Nederland n.v. in Amsterdam heeft meegedeeld, dat de prijzen van een aantal Ford modellen met ingang van gisteren (maandag) met ongeveer vier pro cent werden verhoogd. De prijsver hoging geldt voor alle uitvoeringen van de Ford Capri, Consul en Gra nada. UTRECHT, Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben Provinciale Staten voorgesteld het tarief van de verontreinigingsheffing' voor 1974 te handhaven op f 18,24 per inwoner equivalent. Voor 1974 rekent het provinciebestuur op een totaal bedrag van ruim f 19,5 miljoen dat betaald zal moeten worden aan het beheer van de waterkwaliteit. Dit betekent een verhoging met f 1,3 miljoen in vergelijking met de ra ming van 1973. AMSTERDAM. Een tramstel van lijn 3 is maandagmiddag in Amster dam uit de rails gevlogen, heeft een tegemoetkomende vrachtauto ge ramd en is tegen de gevel van het pand op de hoek van de Ruysch- straat en de Weesperzijde tot stil stand gekomen. Bij deze affaire lie pen zeven trampassagiers en de be stuurders van de tram over het alge meen lichte verwondingen op. De be stuurder van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. DEN HAAG. Op 5 september (na tionale feestdag i.v.m. regeringsjubi leum van de koningin zullen de beurzen voor de geld- en fondsen handel zijn gesloten. Deze dag zal voor de geldleningen als bedoeld in afdeling vijf der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag worden be schouwd, aldus het ministerie van financiën. DEN HAAG. De Nederlandse parlementaire missie die op uitnodi ging van het Chinese volkscongres China bezoekt, 'heeft maandag een uitstapje gemaakt naar de grote muur en de minggraven bij Peking. Advertentie DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE AMSTERDAM. Het treinstel van de Amsterdamse metro tijdens de eerste proefrit in de Amsterdamse Venser- polder. Tweede klasse 20 augustus 1973 Prijzen van f 15,- Prijzen van f 50,- Prijzen van f 50,- Prijzen van f 100,- Prijzen van f 100,- Prijzen van f 200,- Prijzen van f 400,- Prijzen van f 1.000,- Een prijs van f 2.000,t- Een prijs van f 2.000, Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- De prijs van f 5.000,- De prijs van 1 50.000,- op: 6 op: 99 op: 23 op: 188 op: 263 op: 612 op: 041 op: 8809 is gevallen op het nummer: bn op het nummer: jevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: 043667 054562 080459 029885 067626*) 016191 allen op het nummer: 032623*) is gevallen in serie E op nummer: 076284 - op nummer: 076284 Een extra prijs van 100.000,— en een troostprijs van 2.000,- van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,— is gevallen in serie I en een troostprijs van 2.000,— op nummer: van elk van de andere series. Attentie: Op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. t op nummer: 063666*) 063666*) f—- -v NIEUWERKERK, 20-8. Het meer dan vijfhonderd jaar oude huis aan de zuidzijde van de Kerkstraat, aan le ingang van het kleine slop naast cafetaria „De Fijnproever", wordt gerestaureerd. Men is reeds enkele weken geleden aan dit karwei (waar voor ongeveer twee jaar nodig zal zijn) begonnen. Het huis, dat uit Zeeuwse moppen is opgetrokken, werd in 1453 ge bouwd door W. de Reus, die waar schijnlijk in Nieuwerkerk woonde. De achtergevel, welke nu gesloopt is, was maar liefst 56 cm dik. Verder rusten de moederbinten op zandste nen. Verdere bijzonderheden zijn de prachtige deuren, die op fraaie wijze gemaakt zijn en de geglazuurde ste nen. In de kamer (aan de Kerkstraat) is ook nog een koperplaat te zien, die in de muur is aangebracht (en de schoorsteen), waar men vroeger op stookte. Uit de muur steekt de haak waaraan men een ketel met water hing, die men verwarmde boven de open haard. Grote kelder Onder de achterkamer is een zeer grote kelder, welke in vakken is ver deeld en waar men, indien men deze kelder wil betreden, gebukt in zal moeten. Het verhaal heeft de ronde wel eens gedaan, dat er een gang zou lopen van de Kerkstraat naar de hervormde kerk, hetgeen echter nooit bewezen is, evenals het gerucht dat er een schat aanwezig zou zijn, waar (waarschijnlijk) naar gezocht is, ge tuige de gaten in de muur van de „kelder". In deze kelder werd tevens „gekarnd", het laatste door de fami lie Tuinman. Het huis werd het laatst bewoond door de familie Mol en voorheen door de familie Tuinman. De allereerste bewoners wpren naar alle waar schijnlijkheid de grootgrondbezitters „De Kervincks". In Nieuwerkerk vond men een ambacht dat genoemd werd „Kervinckskinder ambacht" en in de grafelijke rekeningen is sprake van vijftig gemeten ambacht, die zij hadden gekregen van graaf Jan van Henegouwen, De laaste ja ren diende het „huis" als pakhuis van de firma A. S. Flikweert. Het gebouw, gekocht door een uit België afkomstige heer Meewis, wordt gerestaureerd in oude stijl, met lijst- goten, enz. Timmerbedrijf Radewalt en Pieter C. Tieleman (architect) hebben opdracht gekregen tot res tauratie over te gaan, iets waarmede men nu al druk bezig is. VLISSINGEN, 20-8. Vlissingen krygt met ingang van 28 augustus a.s. weer een vaste dagelijkse lijn dienst met de Engelse havenplaats Ramsgate. De kort geleden opgerichte maat schappij B.K.S. Traction Ltd, gaat de „Thanet Shipping Line" exploiteren, voorlopig met één schip. De Admi ral Carrier. Het ligt in de bedoeling, aldus de haven-direkteur van Vlissingen de heer Creel, de lijndienst twee keer per dag te" laten varen. Maar steeds op tijden, dat het schip bij hoog wa ter de 'haven van Ramsgate binnen kan lopen. De havendirektie is mo menteel ook in onderhandeling met enkele andere Engelse havensteden voor vaste lijndiensten tussen deze plaatsen en Vlissingen. Vorig jaar werd een dienst tussen Vlissingen en Ramsgate, The Chan nel Bridge Line na vier maanden op geheven, omdat de getijdehaven Ramsgate niet genoeg capaciteiten bood voor een dagelijkse dienst op schema. Inmiddels zijn in Ramsgate echter nieuwe aanlegsteigers maakt. Flitsen uit het buitenland NEW ORLEANS. President Nixon heeft op een bijeenkomst van circa 4.500 oudstrijders in New Orleans verklaard dat hij persoonlijk op dracht had gegeven tot de geheime bombardementen op Cambodja in februari 1969. Hy had dit gedaan „om de levens van Amerikanen te beschermen". HYANNIS, (Massachussetts). Art sen in Hyaumis, Massachussetts, heb ben meegedeeld dat de 18-jarige Pamela Kelley die ernstig aan de ruggegraat gewond werd bij een au to-ongeluk waarbij twee zoons van wijlen senator Robert Kennedy be trokken waren, weer enig" gevoel in haar benen en voeten heeft gekre- HAMBURG. De Chinese kok Kam Pjoe Tang (50) van het Nederlandse vrachtschip Sinoutskerk van 8309 ton is in Hamburg aangehouden bij een poging 4,5 kg heroïne ter waarde van een kwart, miljoen gulden te verkopen. MEXICO-STAD. Achttien men sen vonden de dood en veertig lie pen ernstige brandwonden op bij een botsing tussen een autobus, een vrachtauto en een personenwagen: op een snelweg in het noorden van Me xico, zo deelde de politie van Mexi- costad mee. Direct na de botsing vlogen de drie voertuigen in brand. Duur telefoontje AMSTERDAM, 20-8. Een voorge nomen telefoongesprek is een 32- jarige inwoner uit Hoorn duur ko men te staan. De man zette in de nacht zijn auto met draaiende motor naast een telefooncel op het Katten burgerplein in Amsterdam en wilde gaan telefoneren. Voordat hij bij de cel was werd de Noordhollander door twee kleurlingen neergeslagen. Toen hij bijkwam was zijn auto ver dwenen. De inwoner van Hoorn m,oest met hoofdletsel in een zieken huis worden opgenomen. 37 Ze dacht een poosje na. „Ik vraag me dan af, of de familie Hansen en ik wel1 van dezelfde stand zijn Hij schoot in een lach. „Die? Die hebben maling aan al die flauwe kul. Let maar eens op. 17 Bea had op het postkantoor het ziekenhuis opgebeld en de bezoek uren ge noteerd. Toen reed.ze iedere avond op de fiets naar Hulshorst en ging vandaar met de trein naar Er- melo. Om Heintje te bezoeken. Het kind fleurde dadelijk op, zodra Bea de kinderzaal betrad. Het wantrou wen zakte geleidelijk aan weg en er begon een zekere vertrouwelijkheid te groeien tussen de juffrouw en het ldnd. Af en toe was Sangelaar er ook. Er werd tussen hem en Bea niet veel gesproken.. Maar op een avond, toen: ze beiden na het bezoekuur het ziekenhuis verlieten, hield Sange laar haar in de gang staaande. „Waarom bezoekt u Pleintje steeds?" vroeg hij met een frons in zijn wenkbrauwen. „Omdat het de dochter is van de voorzitter van het schoolbestuur?" Ze keek hem laatdunkend van ter zijde aan. „Wat verbeeldt u zich ei genlijk wel? Ik bezoek het kind, om dat ze in mijn Idas zit. Ik zou het voor ieder ander kind in mijn lokaal doen, begrijpt u?" Meteen liep ze door naar de uit gang. Sangelaar was een ogenblik verbluft blijven, staan. Toen kwam hij achter haar aan. Maar buiten had Bea al de weg naar het station in geslagen en Sangelaar liep naar zijn autotje, en reed in de duisternis weg. Enkele avonden later zei hij, ter wijl ze beiden aan het bed van Hein tje zaten: „U kunt wel met me mee rijden maar Elshoven." Zonder hem aan te kijken, ant woordde ze: „Dank u. meneer San gelaar, ik 'heb een retour met de trein en in' Hulshorst staat ni'n fiets" Maar op een avond, toen ze als gewoonlijk samen weer zwijgend naar de uitgang liepen, greep San gelaar de onderwijzeres bij de arm en zei op een toon, die geen tegen spraak duldde. „U rijdt met mij mee naar Elshoven. Ik heb wat met u te bepraten." Bea wilde protesteren, maar toen ze hem aankeek, was er iets in zijn blik, dat 'haar weerhield. Ze bleef buiten op de stoep staaan. „En mijn fiets bij het station?" „Die zal ik morgenochtend laten ophalen" antwoordde hij kalm „Kom mee, daar staat m'n wagen. Zonder verder nog wat te zeggen, ging ze met hem mee en stapte in, Sangelaar startte de motor en even later reden ze weg, in de richting van Elshoven. Toen ze op de Rijksweg reden, pakte Sangelaar een envolop uitzijn zak en overhandigde die, zonder te kijken, aan Bea. „Dat is voor u. U zult er het geld in vinden van de autorit met Heintje. Ik was vanmor gen bij Hansen om te betalen en van hem moest ik horen, dat u de rit al betaald had. Was u van mening, dat ik me zou laten kennen voor een tientje?" „U had geen opdracht gegeven," ontweek Bea handig zijn vraaag. Maar ze deponeerde de envelop zon der meer in. haar tasje. „Ik sta niet zo best bekend in Els- hoven, nietwaar?'' vroeg hij, nadat ze een poosje gereden hadden. „Het ligt niet aan mij, om dit te beoordelen, meneer,'" antwoordde Bea diplomatiek. Weer reden ze een poosje zwijgend tot Sangelaar, zonder haar aan te FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK zien, opeens zei: „juffrouw van Laar, wat zou u gaan d'oen, als ik u op staande voet ontsloeg?" Bea keek hem verrast aan. „Waar om?" „Geeft u mij antwoord alstublieft Welke stappen zoudt u ondernemen? Laten we zeggen: tegen het school bestuur." Bea dacht een poosje na en haal de toen haar schouders op. „Het hangt er van af, welk motief u zoudt gebruiken." Hij knikte. „Ja", vervolgde hij, meer in zichzelf dan tot zijn passa gier: „U bent geen gemakkelijk per soontje, he?" „Ook dat hangt ër van af. Ik heb nu eenmaal eon sterk ontwikkeld r echt v a ardlghei dsge v o elWan neer men mij onrechtvaardig behandelt, wel, d'an sla of bijt ik van me af." „Slaan en bijtentypisch vrou welijke bezigheden." „U schijnt uit ondervinding te spreken," vinnigde Bea hatelijk. Hij ging er niet op in, maar zei: „U slaat de kinderen bijna nooit, wel?" „Helemaal nooit, verbeterde ze, „Dergeleijke middeleeuwse metho den bezig ik niet. Ik meen, gezien de orde en de i-ust in mijn klassen, dat het resultaat even bevredigend is." „Als bij uw collega Van. Schagen," vulde hij aan. „Die er wel op los timmert." Er was een poosje stilte. De wagen reed niet een rustige gang over de drukke weg en Sangelaar keek onafgebroken voor zich uit. ..Weet u wel, juffrouw Van Laar, d'at u in het verkeerde dorp'terecht gekomen. bent?" Bea draaide zich naar hem toe en keek de man enige tijd onderzoekend aan. „Meneer Sangelaar, waar wilt u naar toe met me?" (wordt vervolgd) (Foto: Xierikzeeschc Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6