S.O.S.: „OOSTERSCHELDE-NOTA IS EEN PERSIFLAGE" Belangrijke wijzigingen STREEKNIEUWS bij Melkunie-vestiging te Zierikzee Vijfjarenplan kankerbestrijding in V.S. RAAD WESTERSCHOUWEN ACHTER VOORSTEL DUIVELAND INZAKE BEZWAREN HOGERE TOLGELDEN AGENDA LAATSTE NIEUWS GOES, 21-8. Naar aanleiding van de Oosterschelde- nota van minister Westerterp van juni 1973, is een eerste reaktie-nota verschenen van de aktiegroep „Oostersclielde Open". De aktiegroep noemt de P»os- tersehelde-nola een persiflage op dat wat dit rege ringsstuk had behoren te zijn. De aktiegroep meent dat dit stuk niets te maken heeft met de opsomming en behandeling van alle facetten voor het afsluiten of openhouden van de Oostersclielde. „Deze nota is niets anders dan een pleidooi voor afsluiting. Om dat te bereiken is men voor geen middel teruggeschrokken. De noodzaak van beveiliging tegen stormvloeden wordt breed uitgemeten, maar de ver derfelijke gevolgen van de afsluiting worden niet genoemd of gekleineerd", aldus de eerste reaktie-nota van het S.O.S. (Samerwerking Ooster Schelde) die schriftelijk ter kennis werd gebracht aan de Eerste- en Tweede Kamer leden, de Ooslerschelde commissie en de Provinciale Staten van Zeeland. Onwil kenmerkt volgens het sa menwerkingsverband de bespreking van het alternatief der dijkverhoging Weliswaar erkent de nota, dat het mogelijk is om de bestaande dijken te versterken en op Delta-hoogte te brengen, maar onmiddellijk worden de bez.waren aangevoerd. Bezwaren, die volgens het SOS geen bezwaren hoeven te zijn als men de wil had om zijn technische kennis en inven tiviteit te gebruiken. Hieronder volgen enige bezwaren in nota Westerterp tegen het verho gen van de dijken, met de reaktie van het SOS. a. Voorwaarde voor een optimale veiligheid is de aanwezigheid van een tweede waterkering achter een „delta-dijk". Bij dijkverho ging zou er langs de Oosterschelde niet overal zo'n tweede watei-- kering liggen en dus is de veilig heid niet optimaal. De aktiegroep: Nergens wordt de vanzelfsprekende vraag gesteld, of zo'n tweede waterkering niet is te realiseren. Zonder twijfel is dat wel mogelijk en op de meeste plaatsen zelfs zonder veel moeite en kosten. b. Het gevaar van dijkyallen. blijft bestaan bij een open Oosterschel de. De aktiegroep: Een onwaarheid, want de nota erkent zelf, dat een afdoende beveiliging tegen dijkval- len wel degelijk is te realiseren. c. De relatieve stijging der zeespie gel maakt in de toekomst het ophogen der dijken over een enorme lengte noodzakelijk (en du extra duur). De aktiegroep: Als men de dijken nu op Delta hoogte brengt, gaat dat probleem pas over enkele eeuwen spelen. Omdat het zeker niet: is uitgeslo ten, dat die relatieve stijging intus sen tot stilstand komt, is het beter om de regering dan te laten bepalen, wat er moet gebeuren. Tenslotte be draagt de stijging niet meer dan hoogstens 20 cm per eeuw. d. Dijkverhoging kan pas na 1978 voltooid zijn, dus blijft het gebied langer onveilig. De aktiegroep: Volgens de voor standers van afsluiting kost het op hogen der dijken 20 jaar. Indien men dus na de ramp daarmee was begon nen, zou het hele gebied nu achter deltadijken hebben gelegen. De prak tijk is dat het gebied thans onveili ger is dan in 1953. Dat risico werd en wordt bewust genomen door hen, die zeggen voor een „optimale" veilig heid te zijn. Het is zeker dat als nu wordt be gonnen met het aanpakken van de zwakke plekken, er in 1978 al een véél grotere veiligheid is bereikt dan waarmee men anders tot 25 jaar na Advertentie de ramp genoegen mee moet nemen Daar komt bij dat als het voor de aktiegroep aanvaardbare alternatief van de Keeten-dam wordt uitge voerd, meer dan 35 van de dijken niet op delta-peil gebracht hoeft te worden. In dat geval kan men langs de Oosterschelde op hetzelfde mo ment gereed zijn als het (volgens de rijksbegroting 1973 aanvaardbare) streefjaar 1985 voor de rest van het delta-gebied. De onwil om ernst te maken met de alternatieven blijkt, volgens S.O.S. het duidelijkst bij de behandeling- van het Keeten-plan. In de nota heet het „een compromis-plan, dat dan ook geen van de gestelde doelen op bevredigende wijze kan dienen". „Minister Westerterp voelt kenne lijk niets voor een compromis. De Oosterschelde moet. kost wat het kost dicht. Daarom worden de voor delen van dit compromis niet of nau welijks genoemd. Terwijl het toch om aspecten gaat, die blijkens de nota zwaarwegend zijn." De aktiegroep doelt op: het ver dwijnen van de hoge stroomsnelhe- den in Krammer,Zijpe en Keeten; het verdwijnen van de erosie in de len van de Oosterschelde; het afne men van de - nu door de sterke stroom veroorzaakte - extra druk op dé klist van Noord-Beveland; het met ruim 35 inperken van de dijk- lengte, die op delta-hoogte gebracht moet worden; het verdwijnen van dé verkeersopstoppingen in de zomer door de extra (en snellere) oost wést-verbinding tussen Schouwen en Brabant (30 °/o der Schouwse toeris ten komt uit Brabant en Limburg); een directe verbinding van Tholen met de rest van Zeeland; beveiliging van de Oosterschelde tegen ernstige vervuiling uit het Schelde-Rijnka- naal, dat dan n.l. achter een dijk komt te liggen. „Compromis" In plaats van die voordelen op te noemen, zoekt de nota louter nadelen van het compromis, aldus de aktie groep. Die blijken er volgens S.O.S. weinig te zijn: ^8 a. De scheepvaart tussen Gent en Rotterdam moet een extra-sluis in de Keetendam passeren wat in strijd is met een tractaat van 1863. De aktiegroep: Die scheepvaart bedraagt hooguit 25 °/n van de totale Belgisch-Nederlandse scheepvaart in dit gebied, die - via de Schelde-Rijn- verbinding - veel sneller kan op schieten. Een voordeel van de open Oosterschelde voor de scheepvaart is, dat er door het zoute water prak tisch geen ijsgang optreedt, een ar gument, dat door Schuttevaer al jaren wordt benadrukt. Daarnaast behouden de Belgen een uniek zee- visgebied voor vele tienduizenden hengelaars en houden ze de door hen zo geliefde mosselcultuur naast de deur (en dus: vers!). b. Het zoete Volkerak-békken zou doorgespoeld moeten worden op de open Oosterschelde, wat risi co's voor het Oosterschelde-milieu inhoudt. De aktiegroep: Verzwegen wordt, dat er vroeger altijd enig rivierwa ter afstroomde zonder ernstige ge volgen. Verzwegen wordt ook, dat bij uitvoering van het Keeten-plan er veel meer zoet water overblijft voor de zoutbestrijding in Nieuwe Maas in Waterweg. Want, als de Oosterschelde wordt afgesloten en een zóet meer wordt, is daar voor de doorspoeling vanzelfsprekend veel meer zoet water nodig. Het doorspoelprobleem hoeft ove rigens helemaal geen probleem te zijn indien men de spoelstroom op de Grevelingen (die volgens het oor spronkelijke plan zoet moet worden.) laat uitkomen. c. De kans op dijkvallen in de open Oosterschelde blijft bestaan en is door de verticale waterbeweging bij de Keeten-dam zelfs groter. De aktiegroep: Afgezien van het feit, dat de nato zelf erkent, dat af doende beveiliging tegen dijkvallen te realiseren is, hoeft de verticale waterbeweging bij een goede situe ring vap de Keeten-dam niet toe te De aktiegroep vindt de Öoster- schelde-nota gekenmerkt door „on wil en onwaarheid'' en somt daarvan een aantal voorbeelden op. „Geen 'complete lijst maar dit is dan ook slechts een eerste reaktie. Bédoeld als waarschuwing voor parlements leden die via de nota Westerterp maar éen kant van de delta-medaille getoond wordt, namelijk de blinken de. Binnenkort hopen wij de keerzij de in een uitvoerige nota duidelijk te belichten", aldus S.O.S. De aktiegroep meent dat er één belangrijk punt is dat nu reeds drin gend aandacht vraagt en wel de kwestie dat het kabinet „de belofte heeft laten vallen om het afsluitings- werk te temporiseren en zo nodig stil te leggen". Vólgens het S.O.S.- comité maakt Rijkswaterstaat gretig gebruik van deze kans door met ver hoogde snelheid te starten met werk zaamheden die duidelijk te maken hebben met een nieuwe fase in de afsluiting. „Uit alles blijkt dat met man en macht geprobeerd wordt om zo snel mogelijk het „point of no return" te bereiken". In het comité S.O.S. (Samenwer king Oosterschelde) werken samen: Actiegroep Oosterschelde Open; Co- ordiriatie-orgaan voor Natuur, Land schap en Milieu in Zeeland; Konink lijk Nederlands Watersport Verbond; Nederlandse Onderwatersport Bond; Studiegroep Oosterschelde; Vervoex (Vereniging van Ooster Exporteurs); V.M.D. (Vereniging Milieu Defensie); V.M.Z. (Vereniging Milieuhygiëne Zeeland); Zevibel (Zeeuwse Visserij Belangen). Bit UlNlSSE Goed geslaagde taptoe Eén zeer goed uitgevoerde taptoe, door de muziekvereniging Lucior .et Emergo uit Renesse op de muziek-, tent, een afdeling van Kunst en Eer Zierikzee op 'het platte dale van het geschenksnhuis Braber, werd zater dagavond ten gehore gebracht op Bruinisse.. Het weer werkte mee, waardoor er tamelijk veel publiek was, die ge- nol en van het goede samenspel' dat de heren Blom van L. et E. en de Loof van Kunst en Eer, met de on der hun, hoede staande korpsen werd bereikt. Natuurlijk had ook de drumband van L, et E. een. groot aandeel in de goede muziekavond. Bejaarden sociëteit De bejaardensoos te Bruinisse gaat weef beginnen. Woensdag 22 augus tus, onder leiding van mevr. IJze- lenberg-Olree, en woensdag 29 au gustus onder leiding van mevr. Be- zemer. Allen zijn hartelijk welkom. Casco voor nieuw schip In de indüstriehaven te Bruinisse arriveerde een casco voor een nieuw schip, de SLD 42 voor de heer C. Blinkman te Stellendam. Dit schip werd door de heer Brinkman besteld bij de firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse. Het casco werd gebouwd in opdracht van Padmos bij scheepswerf Velthuijs te Zuidbroek. De afmetingen van het nieuwe schip zijn 28 x 7 x 3,80 m. Padmos zal deze Noordzeekotter weer geheel inrichten en klaar ma ken. Een 820 pk Stork-Werkspoor dieselmotor (750 omw. per minuut), zorgt straks voor voortstuwing en trekkracht voor de visserij. LONDEN. Volgens het Londense blad „Evening Standard" opereert het Rhodesische leger thans op grondgebied van Mozambique ten einde de oostelijke flank tegen „ter roristen" te beschermen. Bij de Melk Unie-vestiging te Zie rikzee zullen eind oktober begin no vember enkele wijzigingen worden doorgevoerd. De vestiging doet mo menteel dienst als melliontvangst- station en cok als uitgifte-depot voor het gebied Schouwen-Duiveland. Naar wij vernemen is besloten dat het bedrijf zijn funktie als meikont- vangst-station zal beëindigen, mede in verband met het feit dat veel vee- LEIDEN. Na Albert Heyn heeft nu ook de Spar besloten geen Outspan- sinaasappels meer te verkopen. Dit is althans het advies van het hoofd kantoor aan alle 1200 aangesloten winkels. Dé tien groothandelskan toren van dé Spar kopen al geen Outspan meer in. WASHINGTON, 20-8. Bij het voortduren van de huidige tendens zullen 34 miljoen van alle nu levende Amerikanen aan kanker sterven. Minstens 60.000 Amerikanen zouden per jaar gered kunnen worden als zij ophielden met roken. Dit staat in het eerste vijf-jarenplan van het natio nale programma ter bestrijding van kanker in V.S. Er wordt op gewezen dat een van de drie aan kanker lijdende mensen vijf jaar na de behandeling de kans heeft, niet aan deze ziekte te sterven. Veertig jaar geleden was het maar een" van de vijf. In het door president Nixon inge- Voorstel inzake weiland Burgh terug naar b. en w. WESTERSCHOUWEN, 20-8. De gemeenteraad van Westerschouwen kwam onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwün in openbare verga dering bijeen. De mededeling dat de wijziging van de verordening vermakelijkheidsbe lasting koninklijk was goedgekeurd en verder enkele punten werden voor kennisgeving aangenomen. Het financiële rapport rondom de problematiek van de Zeeuwsche Muziek school ontlokte de vraag door mevr. Friederichs gesteld hoe het kwam dat het aantal leerlingen aan de school uit Westerschouwen zo sterk is terug gelopen. De leerlingen van de muziekver. „Witte van Haemstede'' werden weer door de vereniging opgeleid. Maar zodra er goede leerkrachten aange trokken kunnen worden zal daarin weer verandering komen. Door G.S. is het tracé secundaire- weg.no 1, gelegen tussen Seroosker- ke en Renesse. vastgesteld. Niet he lemaal zoals de raad had gevraagd. De heer Kloosterman was zeer ver ontrust over de toenemende drukte in de Westhoek. Hij vroeg toch voor al niet overhaast nieuwe wegen te ontwerpen of verbreding van wegen te overwegen. Elke nieuwe weg of verbreding brengt weer nieuwe drukte. Gedurende de verbouw van de kleuterschool te Haamstede z.al de gehele school ondergebracht worden in de Beatrixschool. De heer Hen- drikse wees er op dat er dan wel of door het personeel of door de politie toezicht moest zijn als de school uit gaat. Naar aanleiding van een medede ling aan de aandeelhouders van de N.V. Water Mij Zeeland, werd mee gedeeld dat binnenkort, de raadsle den worden uitgenodigd een dag er op uit te trekken met de technische staf van de N.V. Ondermeer zal dan een bezoek gebracht worden aan Goeree-Overflakkee, waar via be- vloeiïng water,in de duinen wordt gebracht. Er zal dan ruim gelegen heid zijn alle vragen te spuien aan deze staf die nu bij de raad leven. Petitie inzake weiland In een uitvoerig schrijven hadden b. en w. een antwoord opgesteld in zake een petitie van een gedeelte van de inwoners van Westenschouwen, tegen bebouwingsplannen van een weiland aldaar. De raad had deze zaak uitvoerig besproken bij de vaststelling het plan voor dat gebied. Men was toen teruggeschrokken van de finan ciële konsekwentie als men dat ge bied nog aan de bestemming die er in 1958 reeds aan was gegeven zou onttrekken. Het college stelde dan ook voor deze petitie voor kennisge ving aan te nemen, nu de zaken er zo voor stonden. De raad dacht er anders over. Ver schillende voorstellen kwamen ter tafel. De heer Tieleman wilde zeker niet zonder meer deze zaak voor kennis geving aannemen. Nu Stad en Lande en vele bewoners zich hierover uit hebben gesproken moet de raad al les in het werk stellen hier nog iets aan te doen. Hij wilde kontakt op nemen met de eigenaars om" de schade vergoeding te bespreken als de gemeente deze grond zou kopen. Als dat niet gelukt, trachten een ander bebouwingsvoorschrift voor dit gebied voor te schrijven. De heer Kloosterman stelde dat. de gemeente de agrarische waarde zou vergoeden en dat zowel Stad en Lande als de ondertekenaars voor 'de rest maar over de brug moesten komen. B. en w. namen hun voorstel terug en zullen later via de commissie Ruimtelijke Ordening de raad op de hoogte houden van hetgeen nog mo gelijk is. De raad wilde het college ook niet volgen bij het voorstel geen adhesie te betuigen aan een schrijven van de gemeente Duiveland inzake de brug tarieven. Via persbericht was duidelijk ge worden dat de rittenboekjes niet duurder zullen worden. Allen die veel gebruik maken van de brug maken ook gebruik van deze boekjes. Nu de brugmaatschappij daartoe besloten heeft vinden b. en w. het onjuist nog verder aan te dringen, Vrijdag 24 augustus Haamstede C.N.S. „Onder de wieken", 20.15 uur buitengewone ledenvergadering. Zaterdag 25 augustus Haamstede 15.00 uur vertrek ruiterstoet; L.R.V. „Westelijk Schouwen"' voor kruis tocht; .17.00 uur aankomst slot. Haam stede start toernooi. Donderdag 30 augustus Zierikzee 20.00 uur, Vrë'desmarkl, jeugdsoos Brogum. Kerkplen 1. houders overschakelen op tank-melk -installaties, waarvoor de vestiging te Zierikzee niet voldoende is toege rust. Wel zal te Zierikzee een uitgifte depot gehandhaafd blijven, zij het dat deze funktie in de toekomst waarschijnlijk vanuit een andere huisvesting zal worden vervuld. Enkele medewerkers zullen een funktie in een van de omliggende bedrijven van C.M.C.-Melk Unie werden aangeboden. Waarschijnlijk behoeft niemand te worden ontsla gen. Be vakorganisaties zijn van de plannen op de hoogte gesteld. De consumenten op Schouwen-Duive land zullen van de veranderingen niets beriierken. De inelk-ontvangst zal werden overgenomen» door het Melk Unie bedrijf te Maasdam (Hoekse Waard). leide plan Waaraan 250 deskundigen hebben gewerkt, wordt het fis een van de belangrijkste doelen bestem peld de publieke opinie beter over de bestrijding van de ziekte in te lichten. Met voorrang moet bovendien de mogelijkheid onderzocht worden hoe kankerverwekkende stoffen in het leefmilieu bestreden kunnen wor den. Volgend jaar zal worden begon nen met een breedvoerig program tot het onderkennen van gevaren voor kanker die veroorzaakt worden door waterwegen die door industrie afval' vervuild zijn, televisie-appara- tuur e.d. op andere voorzieningen. Als de brug er niet was zou het veertarief zeker flink gestegen zijn en zouden de wachturen wel sterk uitgegroeid zijn. Met elkaar was men dankbaar dat er een brug kwam, nu ook de konsekwenties samen dragen. De heer Dalebout kon het wel in grote trekken eens zijn met b. en w. maar wilde toch duidelijk stellen dat het voorstander bleef voor vermin derde tarieven voor ziekenhuis be zoek. De heer Lustig wilde niet in het verleden duiken om te zien hoe het misschien wel zou zijn als de brug er niet gekomen was. Hij wilde wel degelijk adhesie betuigen aan het schrijven van de gemeente Duive land. Hij zowel als de heer Tieleman hadden er bezwaar tegen dat de brief van de gemeente Duiveland niet aan de raadsleden was toege zonden. Vorige vex-gadering wilde b. en w. niet ingaan op een kranten bericht omdat de brief nog niet bin nen was. Nu werd een besluit ge vraagd op een krantenbericht. De heer Lustig wilde een schrijven rich ten aan de aandeelhoudersvergade ring van de Brug maatschappij en aandringen op verlaging van de kosten voor de bewoners van Schou wen-Duiveland. Hij achtte dat van belang voor het schoolbezoek, het ziekenhuisbezoek, de sportbeoefening De heer Kloosterman stelde zich namens zijn fractie V.V.D. achter b. en w. Nu niet terug krabbelen was zijn mening. Tenslotte kwam het voorstel van de heer Tieleman om wel adhesie te betuigen aan het schrijven van de gemeente Duiveland in stemming en werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de drie VVD-leden en de beide wethouders. In zijn openingswoord richtte de voorzitter burgemeester H. P. Ever wijn zich tot het raadslid Van de Berg, hem geluk wensend dat hij weer in de vergadering kon zijn na een auto-ongeluk en hem en zijn huisgenoten een spoedig algeheel herstel toewensend, De heer Hen- drikse was in deze vergadering linkshandig daar zijn rechterarm in een draagverband de gevolgen van éen operatie moest ervaren. Ook hem werd spoedig herstel toegewenst. Tenslotte een goede, wens voor de heer Kloosterman inzake het herstel van zijn zoontje, die gewond i'aakte in de vakantie Alle frakties hadden dus persoonlijke aandacht. Protest t egen c v an i cl es t o r t in g DEUR-NE, 21-8. In het gemeen- schrpshuis van het Brabantse Deur- ne hebben maandagavond ongeveer 300 mensen geprotesteerd tegen de aanwezigheid van giftig cyanide af val op vuilnisbelten en stortplaatsen in, het. plaatsje. Op een emotionele vergadering namen zij een, aantal moties aan waarin zij de gemeente raad vragen het git' zo snel mogelijk te laten opgraven. DODELIJKE ONGELUKKEN EINDHOVEN. De G-jarige Jan H. van de Graaf is in zijn woon plaats Eindhoven, toen hij plotseling de weg overstak door een auto aan gereden. Hij was op slag dood. VLAARDTNGEN. Eij een ver keersongeval in. Vlaardingen is de 15 jarige Wouter van Diggelen uit die stad om het leveni gekomen. De jon gen fietste met een groepje naai school. Dóór onbekende oorzaak raakte 'het slachtoffer een andere fietser kwam ten val en raakte met zijn hoofd onder het achterwiel van een. juist, passerende tankauto. Hij was cp slag dood. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Kortere werktijd en langere vakantie hebben ook in de Sowjet-Unie vrijetijdsproblemen op geworpen. Uit sociologische onder zoekingen is gebleken dat de meeste Sowjet-burgers rijkelijk' over vrije uren beschikken maar deze niet op de juiste manier benutten. ROME. De Amerikaanse journalist Jack Begon (62). die in Italië door de Mafia ontvoerd zou zijn, is volgens de politie weer in zijn woning in Ro me verschenen. WASHINGTON. De 35-jarige sergeant van de Amerikaanse lucht macht James D. Woed is vrijdag in verband met spionage voor de Sow jet-Unie in staat van beschuldiging steld. Dit heeft het ministerie van defensie in Washington maan dag meegedeeld. MONTREAL. De raad van; de in ternationale organisatie voor de bur gerluchtvaart heeft op zijn bijzonde re bijeenkomst van maandag in Montreal, Canada, Israël eenstem mig veroordeeld voor zijn onder schepping van een Arabisch lijn- vliegtuig op 10 augustus. Gezinskaart N.S. vervangt auto's UTRECHT, 20-8. Verschillende gezinnen hebben na de introductie van de gezinskaart van de Neder landse Spoorwegen besloten, geen auto te kopen of hun oude auto niet te vervangen. Dat blijkt uit een steekproef van NS onder de kopers van de gezinskaart. Een arts (acht kinderen en twee auto's) vertelde, dat zijn gezin nu al leen nog maar met de trein op stap gaat. Anderen die al half en half be sloten hadden, tot de aankoop van een auto over te gaan, zagen er van af. Een kantoorbediende met negen kinderen liet weten dat hij zijn be- stelwagentje van de hand gaat doen. In veel andere gevallen zijn uit stapjes die vroeger alleen door man of vrouw roerden gemaakt (regelma tige familiebezoeken bijvoorbeeld) nu trips voor het hele gezin gewor den. De gezinskaart. geeft, voor 50, gedurende een jaar recht op onbe perkt reizen van ouders en kinderen tot en met 19 jaar plus een hond voor de prijs van twee enkele reizen of retours. Bovendiens mag het gezin één dag naar keuze helemaal gratis op reis en kunnen met de gezins kaart ook „koppelingskaartjes" worden gekocht voor de dagtochten van NS. Tot nu toe zijn er al 20.000 gezins- kaarten gekocht. Volgens NS is dat een veelbelovende start, want de 65+-kaart - waarvan er nu 215.000 in omloop zijn - bereikte na vier jaar pas een „oplage" van 30.000. Toestand koning Gustaaf Adolf is kritiek STOCKHOLM. Koning Gustaaf Adclf van Zweden heeft heden dins dagochtend vroeg een spoedoperatie aan de maag endergaan. Hij i§ thans buiten bewustzijn. Zijn lijfarts noemde zyn toestand kritiek. De koning, die 90 jaar is, ligt in een zuurstoftent in het ziekenhuis van Helsingborg in Zuid-Zweden waar hij zaterdag werd opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2