BEA WINT HET PLEIT VEEL SLACHTOFFERS, NIETS BEREIKT Bliksemaktie voor nationaal geschenk Per 1 oktober dag en nacht Hilversum III BLIK DOOR HET WERELD Balans van de Indo-Chinese strijd: Met een keurig op tijd beëindigd laatste massaal bombardement in Cambodja is het hele Amerikaanse militaire avontuur in Indo-China afgesloten. Officieel - president Ni xon kan nog wat hulp verlenen in de vorm van militaire uitrusting geld en adviseurs en het is niét on mogelijk. dat Thaise huurlingen voor Amerikaanse rekening nog een tijd in Cambodja opereren zoals ze dit ook in Laos hebben gedaan. Zelfs kan de Züidvietnamese president Thieu met zijn leger en luchtmacht zijn benarde buur Lon Nol te hulp snellen, maar dit allés kan niet zul ke effekten hebben als de direkte- Amerikaans e interventie. De sfeer in Senaat en Huis van Afgevaar digden is wel zo dat deze president Nixon beslist niet zullen toestaan opnieuw militaire operaties in lndo- China te beginnen - tenslotte was het niet de president die overeen komstig zijn plannen de kampaghe besloot, maar dwongen de parlemen tariërs dit af door geen geld meer beschikbaar te stellen. Hel einde van het avontuur kan Nixon geen aanleiding geven een optimistische balans op te maken.- Zeven maanden geleden sloot hij dé Parijse akkoorden, die vrede met eer" moesten brengen. Dat was ook toen al wat veel gezegd, want be reikt had hij eigenlijk niets. De VS zijn zich. met de zaak gaan bemoei en om te voorkomen dat Zuid-Viet- nam kommunistisch werd en daarna vervolgens andere demokratische regimes in dit gebied zouden vallen. De toestand is thans nagenoeg zoals toen men. begon. Het enige verschil is dat 'Zuid-Vietnam onder een dilc- taluur van beslist niet kommunis- tische signatuur flink wat versterkt is, zonder dat ieinand al te veel geeft voor de kansen van Thieu om zich op de duur te handhaven. Vrede is een woord dat helemaal niei van toepassing is - er wordt tegen alle akkoorden in nog lustig gevochten en de verzoeningsmaatregelen die in Parijs zijn afgesproken zijn stuk voor stuk gesaboteerd. Veel eer valt er daarom al evenmin te zien, maar niemand in de VS die zich daarover druk. zal maken. Het ging eföm de soldaten terug te halen naar huis en dat is althans gelukt. Russen en Chinezen Om Thieu nog enige kans te geven hel tegen de Noordviétnamese en Vietcong-legers uit te houden, was het, van belang dat het buurland Cambodja geen basis voor deze le gers zou zijn. Kissingerde man die Nixon's politiek eigenlijk maakt, had hiervoor al een aardige oplossing be dacht, waarvoor evenwel Chinese medewerking nodig was. Die mede werking kwam niet al te vlot. Be zoeken van Kissinger aan Peking werden uitgesteld op Chinees vèr- Opmieuw teruggang verkeer Zestienlioven ROTTERDAM, 18-8. Het verkeer op de lucht/haven Rotterdam is ini de eerste zes maanden van dit jaar op nieuw teruggelopen. Zestienhoven registëerde in die periode 7,234 luchtreizigers (bijna 3 procent) min der dan in het eerste halfjaar van 1972. Het vrachtvervoer gaf een sterke daling te zién. Er werd' bijna 900.000 kg' goederen minder aan- en afgevoerd. Over prehistorische rotsschilderin gen in verschillende delen van Afrika wisl men al lang voordien. Maar het was Leo Frobenius (1873-1938) die meer dan 5000 van deze getuigenis sen van vergane kuituren weten schappelijk vastlegde. De voorstel lingen van een kudde runderen vond Frobenius in 'de Lybische woestijn. Zij leverden het bewijs, dat in de thans verzande Sahara eens mensen als jagers en veefok kers leefden. Misschien nog revolu tionairder echter waren de ontdek kingen in Nigeria, waar Frobenius bij opgravingen talrijke werken van- de Ife-kunst. aan hel daglicht bracht en daarmee een tot dan in Afrika onbekende natuurlislische stijl aan toonde. zoek - mogelijk omdat men daar toen al inzag dat het Amerikaanse kongres Nixon de tijd niet zou gun nen om het. plan uit te voeren. Dat plan hield in de verjaagde presi dent Sihanouk terug te halen via. een akkoord met Lon Nols regering. De prins-president zou daarvoor de Rode Khmer moeten laten vallen, wat hem niet zoveel moeite, kosten zou, want toen hij regeerde vocht hij daar al mee als vertegénwoordïgers van het Noordviethamese kommu- nisme dat hem, hoe links hij ookivas niet zinde: hij wilde een neutralis- tïsch land. Nu, die ivens hadden de Amerikanen 'voor hem willen ver vullen met Chinese zegen omdat Pe king liever'een met China bevriend neutraal Cambodja ziet, dan een ou der Noordvietnamèse hegemonie ge steld land,, al Was het alleen maar omdat Hanoi heel handig dé Ricssen en Chinezen tegen elkaar .uitspeelt. Goed, mooie plannen Waarvan niéts meer is gekomen. Het resid- taat is dat de Khmer Rouge de hoofdstad Phnom Penh' wel zal ver overen binnen kortere of langere lijd, Sihanouk mag clan ivel terugkomen misschien, -maa.r de aan: N'oord- Vielham. verwante Rode - Khmer deelt de lakens uit- En Zuid-Vietnam is geheel ingesloten: een onhoudbare positie, waarvan alleen de vraag is hoe lang die Thieu nog toestaat te regeren. Ruim Hen jaar hebben cle VS gevochten om te voorkomen clat die toestand zóu ontstaan en het is toch gebeurd. Zelfs de fervente bombardementen van de laatste we ken met de tijdslimiet in zicht kon den dat niet veranderen. Ze hebben wel tal 'van slachtoffers gemaakt, waarvan niemand weet waarvoor ze eigenlijk gevallen zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SNEEK. 'De Heidemij Nederland b.v. wordt voorlopig niet meer uit genodigd bij onderhandse aanbeste dingen in de stad Sneek. Oorzaak is 'het feit dat de maatschappij bij de aanbesteding'van 750 meter riool in de Friese stad met een goedkope prijsaanbieding uit de bus is geko men, die later op een foutieve be rekening bleek te berusten. ROTTERDAM. Driezigeunerin nen hebben een winkelier in Rotter dam f 4500,- afhandig gemaakt. Zij stapten' de winkel aan de Overschie- se dorpstraat binnen. Twee van, hen hielden de eigenaar van de zaak aan, de praat.Dé derde zag ondertus sen' kans naar de slaapkamer van de woning boven de winkel te glip pen, waar zij het geld' uithaalde. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam heeft de 21-jarige H. T. die onlangs bij een overval op een.bank in het Oostenrijkse Linz 78:000 shil ling (f 13.000) buitmaakte, aangehou den. Hij is voor'de officier van jus titie in Rotterdam geleid. De dader, van wie de uitlevering door Oosten rijk was verzocht, zal aan de poli tie. van het land worden overgege ven. UTRECHT, De overheid start binnenkort met een jaarlijkse inen ting van. elfjarige meisjes tegen ro de hond. De Nederlandse vereniging voor kindergeneeskunde vindt hel daarnaast dringend nodig, dat ook aan meisjes van 12-14 jaar op grote schaal gelegenheid vóór vaccinatie tegen rubella (rode hond) wordt ge boden. AMSTERDAM. Het Amslerdam- se gemeenteraadslid Roel van Duyn (Kabouters) heeft b. en w. geva-aagd in het centrum van de stad een post van de afdeling beplantingen te ope nen waar de stadstuin man gevest igd zal zijn. Deze zal de bewoners die openbaar groen in hun buurt willen aanleggen met raad en daad kunnen bijstaan. DEN HAAG. Van de 26 man, die de Haagse politie in Sc® evening en van de Britse kotter „April Dia mond" heelt gehaald, blijken er 23 uit India afkomstig te zijn en drie uit Pakistan. Een aantal van hen heeft een tijd iri een kamervei-huur- bedrijf aan de Nieuwendijk' in Am sterdam gehuisd. DEN HAAG. Madurodam in Dén Haag heeft, de miljoenste bezoeker van dit seizoen op feestelijke wijze ingehaaald. De gelukkige was de 28- jarige mevr. G. Builenhek-Buds uit Deventer, die met, haar man en haar twee kinderen voor de eerste maai een bezoek bracht aan „Nederland -in-de-dop". SCHIPHOL. Uitgeleide gedaan dopr hun vrouwen en kinderen zijn van Schiphol dertien leden van de eerste en tweede kamer van Schip hol naar China vertrokken. De dele gatie, die wordt geleid door de voor zitter van de tweede kamer dr. ir. A. Vondeling, maakt de reis op uitnodi ging van het permanent comité van de nationale volksvergadering van de volksrepubliek China. WASSENAAR. De Indonesische ambassadeur in Nederland, generaal Alamsjah, heeft op een bijeenkomst van de Indonesische gemeenschap ter gelegenheid van onafhankelijk heidsdag, 17 augustus, zijn dank baarheid jegens Nederland en ande- ire IGGI-land'en uitgesproken voor de ent wikkelingsh ulp AMSTERDAM. De 24-ja,rige chauffeur G. C. R. uit, Amsterdam is aangehouden nadat hij een 15-jarig meisje in het Sloterpark in de hoofd stad van haar fiets had gesleurd en gepoogd had haar te verkrachten. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 21 AUGUSTUS NED. I: Een vrij afivisselend programma heeft de NCRV te bie den. De serie Follyfooi bijt om ze ven uur de spits af. Dora, de eige naresse van de farm, voelt zich he lemaal niet happy. Zij heeft name lijk de indruk, dat zij schuldig is aan de dood van cle arme, oude Fo ley. Voor acht uur valt ook nog te genieten van een aflevering van „Op het Europese wildspoor". De beeldbuis brengt de kijkers midden in Zweden, waar men de zogenaam de zingende zwanen aantreft. De NCRV blijft doorgaan met herha lingen uit „De goeie ouwe koffer grammofoon". Na het journaal is het weer zo ver. Middelpunt is dit maal Edwin Rutten. Na dit vocale en muzikale half uur maakt de NCRV een. start met een nieuioe Engelse serie. Een serie wa.arvan DEN HAAG, 18-8. Het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum Koningin Juliana heeft, tamelijk laat in de tijd, besloten een bliksemactie te houden voor het „nationaal ge schenk". Tijdstip van de actie: maan dagavond 3 -september van 20.25 tot 21.45 uur. Vorm: een huis-aan-huis- collecte in zoveel mogelijk Neder landse gemeenten. Het Nationaal Comité stelt zich voör de benodigde vrijwilligers (naar schatting ongeveer 100.000) voor een belangrijk deel te recruteren uit de Nederlandse sportwereld, met name de jeugd. Dit onder het motto „het gezonde kind helpt het zieke of on gelukkige", want de binnenkomende gelden zullen, overeenkomstig de wens van de koningin, in hoofdzaak worden, bestemd voor concrete pro jecten t.en behoeve van het „Kind in nood". Hieronder vallen - in Neder land - de bouw van een tweede kin derdialyse-centrum voor nierpatiën tjes en - buiten Nederland - projec ten voor geïntegreerde kinderzorg en hulp aan het door oorlogsgeweld invalide geworden kind. De buiten landse projecten zullen worden ge coördineerd door de Stichting Ne derlands Kinderhulpplan, waarvan, mr. V. G. M. Marijnen voorzitter is. Het nationaal comité heeft zich via een open brief gewend tot de sport- jeugd van Nederland daarin bijge vallen door de Nederlandse Sport Federatie (N.S.F.). Voordat sprake was van een bliksemactie was het aan elk van de Nederlandse gemeen ten overgelaten actie ten behoeve van het nationaal geschenk te voeren of niet. DEN HAAG, 18-8. Minister Van Doorn van CRM wil de radiozender Hilversum III per 1 oktober a.s. dag en nacht laten uitzenden. Hij heeft hierover schriftelijk advies gevraagd aan de Omroepraad die 24 augustus a.s. daarover vergadert. De minister heeft ook een brief geschreven aan zijn collega Wester terp van verkeer en waterstaat. Dit ministerie is verantwoordelijk voor de PTT, dat de zendfaciliteiten be heert. Op het ministerie van verkeer en waterstaat vinden al geruime tijd besprekingen plaats over een even tuele uitbreiding van de zender. Volgens de secretaris van de Om- ZURICH. Een oud kanon x>an het Zwitserse leger op een ongebruike lijke laatste rustplaats: een auto sloperij in de buurt van Zurich, roepraad, de heer Van Stegeren, staat de raad vooraf beslist niet af wijzend tegenover het voornemen van de minister. ..In het algemeen heeft de raad altijd geadviseerd om Hilversum III 's nachts langer te laten zenden." men veel mag verwachten, want in Engeland is ze maar liefst twee keer herhaald. „Tot aan de schemering", cle titel van het zesdelige produkl, is het verhaal van de strijdtussen ambitie en plich tsbesef van een jong meisje. Dat meisje is de zestienja rige Chris Gutriem, de enige dochter van een hard werkend echtpaar. De serie speelt in het begin van de ne gentiende eeuw in Schotland. Na deze kennismaking is het tijd voor Hier en Nu en de NCRV gaat er uit met tien minuten zang cloor hel Christelijk Residentie Mannenkoor. NED. II: Een' uurtje licht amu sement in de vooravond. Eerst vijf minuten met Klaartje Tip en Bal- thasar, dan een aflevering van de Stratemakeropzeeshow en tenslotte nieuwe dolle avonturen van de jonge dokters uit de. verrukkelijke serie „Volgende patiënt". Duncan, een van de jonge artsen, heeft het allemaal niet op met een co-assistent, die twee linkerhanden schijnt te bezit ten. Eveneens van Engelse fabrikaat is de serie „De Onedin Lijn", waar van na het journaal aflevering tien ziet uitkomst voor zijn slechte fi nanciële positie als zich iemand bij hem meldt die als passagier mee naar Italië roil. Er is wel enig risico aan verbonden. Eenmaal op de boot blijken er zich onder, clé bemanning enkele heerschappen te bevinden, die alleen maar willen, dat de Italië- ganger zijn reisdoel niet zal b er ei ken. Om tien over negen is het tijcl voor het spelletje „Wie, wat-, waar?" gepresenteerd door Herman Stok. En als gebruikelijk in het zomerpro- gramma besluit Koos Postema cle uitzending met zijn „Een groot uur U". Eerst de muzikale gasten: jazz zangeres Carmen McRae, de groep Trombone Inc. en als altijd hel Trio Louis van Dijk. Koos Postema praal vanavond met deskundige over de verruiming van de mogelijkheid voor sectie op het menselijk lichaam. Secties zijn van groot belang voor de opleiding van artsen en specia listen. DINSDAG 21 AUGUSTUS NED. I: 18A5 Kiri de clown; 1S.55 Nieuws; 10.09 Follyfoot; 19.30 Op hel, Europese wildspoor; 20.00 Journaal; 20.20 Zo vader zo zoon; 20.45 Goeie ouwe koffergrammofoon; 21.10 Tot aan de schemering: 21.55 Hier en Nu; 22.35 Chr. Residentie koor; 22.45 Journaal. NED. 11: 18.45 Kiri de clown; 1S.55 Nieuws; 19.05 Klaartje Tip; 19.10 Stratemakeropzeeshow; 19.30 Vol gende patiënt; 20.00 Journaal; 20.20 De Onedin Lijn; 21.10 Wie, wat, waar?; 21.35 Een groot uur U; 22.45 Journaal. WOENSDAG 22 AUGUSTUS NED. I: Hel woensdagavond- programma op het eerste net komt ditmaal van de NCRV. Het eerste onderdeel dal deze omroep op hét scherm brengt, is Follyfoot, om ze ven uur. Follyfoot-eigena.resse Dora, heeft een enge droom gehad, en ze vreest, dat het verhaal inderdaad uit, zal komen. Tot. acht uur blijven de kijkers in het wereldje van de paarden, want het tweede program ma iri' de vooravond gaat over het Nederlandse sportpaard. Na het journaal allereerst de trekking van de Staatsloterij. Vervolgens biedt de beelcl-buis het Engelse tv-spel „Dood door schuld". Dit. spel is een. gedra matiseerde reconstructie vain een geruchtmakende moordzaak in .1952 in Engelandwaarbij twee jongens van'16 én 19 jaar waren betrokken. Iets heel anders om tien over tien Dan zingt de Griekse zangeres Nana Mouskouri. een half uurtje vol, Zo dra ds. A. Klamer dédagsluiting. 36 „Ik hoop, dat deze tweede portie net. zo lekker zal smaken, juf". Ze was uit bet veld geslagen. Na tuurlijk begreep hij, dat ze vanavond niet gegeten had bij de Van Scha- gens. Ze was immers naar Apel doorn, gegaan om daar eens rustig heerlijk te eten? Ze keek hem even aan en zei toen zacht: „Het spijt, me, Maas,.maar ik kan je geen uitleg geven.." „Dat hoeft ook helemaal niet, juf. Eet, u dit nu ook maar lekker op. Dan roken we daarna samen een, si-' garet, Goed?" Ze knikte hem vriendelijk toe. Een poosje later, toen ze beiden zaten te roken, zei Bea: „Heintje Samgelaar heeft een ongeluk gehad." Hij schrok en keek 'haar aan. „Erg'?" „Enkel gebroken. Ik vond het kind huilende aan. de weg. Ze was geval len. Ik ben met. .haar naar de dok ter gegaan en die adviseerde zieken huis. Nou, toen is Hansen met een auto gekomen en hen ik maar mee gegaan. Zo'n kind alleenze heeft toch al geen moeder. „Wist Sangelaar ervan?" „Van. wat? Vaii dat, ongeluk?" „Alles, Ook die rit naarhefrzieken- huis." „Daar was geen gelegenheid voor. Sangelaar heeft geen' telefoon. Na dat ik Heintje had afgeleverd, ben ik naar de „Ruige Hoeve" gegaan en heb de vader op de hoogte gesteld." Hij dacht een poosje na. „Bent u met een wagen van Hansen gegaan, zei u?" Ze knakte. „Strop voor Piet." .„Piet? Welke Piet?" „O, Piet Hansen. Dat belaa.lt San gelaar nooit, die rit bedoel ik. Hij zal wel zeggen: daar heb ik geen opdracht voor gegeven." „Hansen heeft geen strop." ant woordde Bea wenkbrauwen'fronsend „Ik heb de rit betaald." Hij keek haar verbaasd aan en schudde toen zijn-.hoofd. „Echt iets voor juffrouw Van Laar, Dacht u, dat u dat 'geld ooit terugkreeg van Sangelaar? Dan kent u hem niet." Ze haalde 'haar schouders op. ..Mijnentwege, k. zal er niet armer van wórden. Wat moest ik dan doen? Dat arme kind „Heeft Piet' heeft Hansen u daarna thuis gebracht, met de wo gen?" ..Allicht''. Hij knikte begrijpend. „En toen was u ver na zessen bij Van Scha- gonen toen zei Miep: „Het spijt me wel, juffrouw van Laar, maar wij hebben al broodgegeten." Leef mij Miep kennen. Vandaar, dat de juf zo'n trek had nietwaar?" Een zacht 'rood golfde over haar gezicht. „Nu ja," gaf ze toe „je had het toch al' begrepen, ik zag het aan je 'gezicht. Maar praat er verder niet over. Daar 'heeft niémand wat mee te maken." „Ik toen geen kletskous, juf," ant woordde hij, eon beetje gepikeerd. „Sorry, Maas, dat bedoel ik niet. Maar je weet,hoe ze in Elshoven zijn." „Vanzelf, juf." „Maas, we lcenneh elkaar al zo lang, he?" Ze keek hem schalks aan. „Al vanaf de eerste dag, dal ik in Elshoven ben." Hij grinnikte. Nou, juf, dat ver geet ik niet, dat ritje. „Juist. En doe mij dan een plezier en zeg geen juf meer. Voor mijn vrienden heet ik Bea, Maas." Hij keek haar verrast aan en zijn sigraret viel bijna uit )zijn mond. „Meent u dat?" Ze knikte 'hem, vriendelijk hi erop heeft zitten, eist. Studio Sport de buis op. NED. II: Het eerste uur op deze zender brengen de kijkers door in circussfeer. Bij de KRO is hei weer lijd voor Piste. Na. het journaal op deze woensdagavond een alfevering van Een man van gezag", de serie die in feite op cle maandagavond thuis hoort. Burgemeester Tom Al- cala (Anthony Quinn) is het vaak oneens met het vrouwelijk raadslid Jill Stafford. Toch waardeert de burgemeester haar werkzaamheden voor de stad erg. De KRO heeft- hierna nog slechts vijftig minuten over voordat, de IKOR zijn zendtijd opeist. En deze minuten gaan op aan een portret in woord en beeld van de thans 65-jarige schilder Vascara- ly. In deze kleurenfilm wordt uit voerig aandacht besteed aan de op bouw van de schilderijen van deze kunstenaar van Hongaarse afkomst. Hel IKOR zet de kijker na vijf-mi nuten Kenmerk-kort het eerste deel van de Duitse produktie „Tribunaal 1982", een proces over ontwikke lingshulp voor. Hoewel een Duitse werkstuk, twee Nederlandse acteurs hl'. Tori van Duinhoven en Otto Sterman. WOENSDAG 22 AUGUSTUS NED. 1: 17.00 Koza Lapka; 18.45 Kiri de elown; 18.55 Nieuws; 19.05 Follyfoot; 19.30 Het Nederlandse sportpaard; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Staatsloterij20.25 Dood door schuld; 22.10 Na-na Moits- kouri; 22.40 Dagsluiting; .22.45 Stu dio Spórt; 23,05 Journaal. NED. 11: 18.30 W.K. wielrennen; 18.45 Kiri. de clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Piste; 20.00 Journaal; 20.20 Een man vangezag: 21.10 Vasarely; 22.05 Kenm.erk-kprt; 22.10 Tribunaal 1982; 22.40 Journaal: FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK chend toe. „En mijn vrienden zeg gen ook. niet „u" tegen me." „Goeie, Bea, dat vind ik gewel dig.." „Oké. Nog altijd bij Hansen in de kost? Dat is waar ook.. Hansen heeft ine-uitgenodigd om een avond je té komén buurten." „Dat moet je dóen," antwoordde de jongen enthousiast. „Het zijn zul ke fijne mensen." Ze keek hem nadenkend aan. „Nu I-Ieinfje' ;'het. ziekenhuis ligt, zal er 1 cle eerste ..tijd niets - van kunnen komen. Ik wil dat kind 's avonds be zoeken." „Goed. Maar na het bezoekuur heb jé toch wel een paar uurtjes?" Ze dacht na en knikte bedacht zaam. „Goéd. Wanneer ben je vol gende week 's avonds vrij?" Hij begreep haar onmiddellijk. „Al leen zaterdagavond," antwoordde hij spijtig. „Zeg dan maar tegen Hansen en zijn vrouw, dat ik zaterdagavond om een uu;r of negen kom. Als het niet gelegen komt, moeten ze maar een. boodschap sturen." „O, maar Bea, dat komt altijd ge legen. Ik verheug me èf al op." „Ik ook," antwoordde de onderwij zeres eerlijk. „Ik ben nu al zoveel maanden in Elshoven, maar de men sen, zijn er zo gesloten." „Ze zien teveel tegen je op, Bea. Je bent nu eenmaal import, dat wil zeggen: je komt uit een andere plaats, een andere streek. Kortom: uit de grote stad. Niet alleen, dat ze altijd een soort, mmderwaardigheids- complex gevoelen tegenover een ste deling, maar dan is er ook nog het standsverschil. En dat spreekt een woordje mee in ons dorp." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6