KORENMOLEN NIEUWERKERK WORDT GERESTAUREERD „gesloten circuit voor be jaardenzorg" AGENDA Goed slot rekening 1971 gem. Bruinisse OVERSTROMINGEN RAMP VOOR PAKISTAN EN INDIA 4, intermeubel Besluit gemeenteraad Duivelaml: Walclierpil liTljgt als eerste TCgio Geen verlichting verkeersborden naar Sirjanslancl DUIVELAND, 18-8. De gemeenteraad van Duiveland vergaderde op vrij dagavond in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Alle leden waren aanwezig; de voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed en een welkomstwoord. Als naar gewoonte begon de voorzitter met enige vragen te beantwoorden door leden gesteld op de vergadering van 12 juli j.l. De heer Stouten (SGP) kreeg o.m. te horen naar aanleiding van een door hem gestelde vraag dat de werkzaamheden aan de openbare verlichting op 1 oktober a.s. gereed zullen komen. Verder had deze afgevaardigde gewezen op de slechte toe stand van een dreef aan de Nieuwstraat te Oosterland, bij de schuur van de heer Lambert van der Werf, en gevraagd hier iets aan te gaan doen. Wethouder Kuijper (PvdA) had dit bekeken doch geconstateerd dat het wel meeviel zodat hij nog geen termen aanwezig achtte om tot herstel over te De heer op 't Hof (AR) had ge attendeerd dat het moeilijk is by avond en mistig weer, de weg naar Sir Jansland te vinden vanaf de rijksweg. Hij zag graag de verkeers borden verlicht. De voorzitter ant woordde dat dit f 7.000,zou moe ten kosten, wat niet verantwoord is. Besloten werd eerst nog eens te pro beren de borden wat te laten zakken, zodat de lichten van de auto's ze be ter beschijnen kunnen. Bij de lijst van ingekomen stukken waren goedkeuringen van Ged. Sta ten voor een geldlening van de ge meente, groot één miljoen gulden, en verder tot het garanderen van een geldlening voor woningbouw voor A. Voorbeijtel en M. Stam, en vervol gens goedkeuring van het raadsbe sluit tot verkoop van de woningwet woning Sandströmstraat 42 aan M. C. de Valk te Oosterland. Viering Regeringsjubileum H.M. de koningin Ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van H.M. de ko ningin zullen in de gemeente Dui veland feestelijkheden worden geor ganiseerd. De Oranjeverenigingen in de gemeente zullen een feestelijk ca chet aan die dag geven. Door deze verenigingen zijn begrotingen opge steld, en verzoeken om subsidie in gediend. De gemeente zal een kre diet van f 4.000,beschikbaar stel len, dat samengesteld is als volgt: Nieuwerkerk f 1.500,Oosterland f 1.500,Sirjansland f 500,en Ouwerkerk f 500,mits aldaar feestelijkheden zullen worden geor ganiseerd). Daar er geen bezwaren waren ging men unaniem met deze subsidieverlenng accoord. Via de Stichting Bemiddelend Or gaan „Rohyp" is een verzoek om ga rantie van rente en aflossing van een lening groot f 100.000,voor de bouw van een woning aan een nieuw aan te leggen straat in het bestem mingsplan Nieuwerkerk II, door de heer P. M. Le Noble te Rotterdam ingediend. Hiertegen bestond geen bezwaéV. f -* De schoolhoofden van de openbare scholen te Nieuwerkerk, te Ooster land en te Ouwerkerk hebben het college geadviseerd om de thans in tijdelijke dienst zijnde vakonderwij zeres: mevrouw A. M. Hage-Hage, in vaste dienst aan te stellen. Ge zien de zeer goede 'ervaringen in het afgelopen tijdvak van ongeveer zes jaar, kon de raad zich unaniem met dit voorstel verenigen. Per 1 november a.s. zal de heer R. A. Snoek, momenteel gemeente-ont vanger van de gemeente, annex ambtenaar van de burgerlijke stand, met pensioen gaan. Besloten werd hem dit eervol ontslag te verlenen, met dank voor het geen hij in die functies voor de gemeente heeft ge daan. In een volgende vergadering zullen mededelingen worden gedaan met betrekking tot de reorganisatie, die van dit ontslag het gevolg zijn. Verkoop grond Aan een viertal personen nl. de .heren C. L. Icke te Moordrecht, P. M. le Noble te Rotterdam, H. J. van Leeuwen te Moordrecht en J. M. Meijnders te Roekan je, werd beslo ten een perceel bouwgrond, gelegen in het bestemmingsplan Nieuwer- ATLANTA, (V.S.) Everett Wal drop de vader van twee van de slachtoffers van de moordpartij in het Amerikaanse Houston vertelde dat de politie hem „als een soort idioot" behandelde toen hij in 1971 aangifte deed van de vermissing van zijn twee kinderen. De twee jongens Jerry Linn (boven) en Donals Wayne verdwenen na een bezoek aan een vriend. laten verpauperen, en wethouder Kuijper was het hiermee roerend eens. „Laten we toch zuinig zijn op onze molens, er zijn er niet zoveel- meer", zo zei hij. De heer Van Klinken (SGP) infor meerde of er soms nog andere bron nen zijn waar subsidie te krijgen is, b.v. bij de vereniging „De Hollandse Molen". De burgemeester deelde me de dat deze bijdrage reeds in de 40 is vervat. Met algemeen goedvinden werd besloten het krediet voor de restauratie te voteren. Schenking voor natuurbehoud GRIJPSKERKE, 18-8. Het eiland Walcheren zal waarschijnlijk per 1 januari 1974 als eerste regio in ons land kunnen beschikken over een gesleten circuit vcor bejaardenzorg met een eigen sociale geatrisclie dienst. Er is een groot tekort aan plaat singsmogelijkheid voor zieke bejaar den. Tijdens een vergadering van de werkgroep „gesloten circuit voor be jaarden" vrijdag in Grijpskerke, liet de directeur-psychiater van het Zeeuws Instituut voor de Volksge zondheid zich ontvallen dat er nog meer doden zouden gaan vallen als er geen verandering komt in het op- namebeleid van de ziekenhuizen. Noodsituaties Het blijkt in de praktijk vaak heel moeilijk doodzieke bejaarden opge-" nomen te krijgen in een ziekenhuis. De sociaal geatrische dienst zal in de toekomst in samenwerking met de nieuw in te stellen gemeentelijke adviescommissies zoals deze worden voorgeschreven in de wijziging op de wet bejaardenoorden, bindend advies uitbrengen aan de diverse bejaar deninstellingen zodat noodsituaties niet meer voor zullen komen. Het gesleten bejaardencircuit moet er voor zorgen dat alle instellingen en personen op het gebied van de bejaardenzorg op vrijwillige basis gaan samenwerken en om de be jaarden die behandeling te geven welke gewenst en noodzakelijk is. Maandag 20 augustus Westerschouwen 19.30 uur gemeenteraadsvergadering. Zaterdag 25 augustus Haamslede 15.00 uur vertrek ruiterstoet L.R.V. „Westelijk Schouwen" voor kruis tocht; 17.00 uur aankomst slot Haam stede start toernooi. Donderdag 30 augustus Zierikzee 20.00 uur, Vredesmarkt, jeugdsoos Brogum, Kerkplen 1. kerk II te verkopen, groot resp. 680 ..ca voor de prijs van f 42,63 of in to taal f 28,988,40 verder een perceel, groot 803 ca, voor de prijs van in to taal f 34.231,89. Een perceel groot 671 ca voor de prijs van in totaal f 28.604,73 en aan de vierde gegadig de een perceel groot 500 ca voor de prijs van in totaal f 21.315,Binnen twee jaar moeten deze kopers op hun perceel een woning hebben gesticht. In de inmiddels door de raad vast gestelde gemeentebegroting voor 1973 is een bedrag groot f 43.300, vastgesteld, waarvan f 40.000,is bestemd voor de kosten van herbe stratingen. Deze werken zijn thans aanbesteed, doch er dienen meer herbestratingen te worden uitge voerd dan aanvankelijk geraamd is. Dit is mede veroorzaakt door de aanleg van gasleidingen. Daarom, en omdat er inmiddels een prijsstijging heeft plaats gevonden, ligt de huidi ge inschrijving f 12.500,hoger dan het geraamde bedrag van 40 mille. Besloten werd een extra krediet van f 12.500,— te voteren om dit werk te kunnen laten uitvoeren. Restauratie korenmolen Verder kwam ter tafel de verle ning van een krediet voor restaura tie van de korenmolen te Nieuwer kerk, die destijds door de gemeente werd aangekocht. Van het ministe rie van CRM is bericht ontvangen dat eerst in het jaar 1976 een subsi die aangevraagd kan worden, en wanneer hierop dan gunstig wordt beschikt, zal er 40 procent subsidie worden verleend. Het Ministerie raamt de restauratiekosten op f .75.000,Wanneer met de restau ratie gewacht wordt-tot 1976 zullen de huidige geraamde kosten ad 75.000,inmiddels gestegen zijn tot f 120.000,gerekend naar een indexcijfer van 17 procent per jaar. Bovendien zal het herstel dan uitge breider worden, omdat de molen elk jaar achteruitgaat. Als het herstel 'thans uitgevoerd wordt in plaats van over drie jaar, dan zou dit - afgezien van de meerkosten, in 1976 wegens j j/erdergaand verval - een voordeel opleveren van f 45.000,waar te genover echter een renteverlies staat van het thans te investeren bedrag ad f 75.000,Dit rentevei'lies over drie jaar wordt geschat op rond f 18.000,Bij restauratie in 1976 kan de subsidie zijn 40 procent f 120.000, of f 48.000,—, terwijl ze bij de restauratie nu de subsidie 40 pro cent van f 75.000,of f 30.000, wordt. Dus f 18.000,minder, zodat, bij huidige restauratie een netto geldelijk voordeel optreedt van f 9.000,afgezien nog van het feit dat de molen dan drie jaar eerder in zijn oude luister is hersteld. Beslo ten werd met de restauratie niet'te wachten tot over drie jaar, doch dit zo spoedig mogelijk ter hand te ne men, en een krediet groot f 75.000, beschikbaar te stellen. De heer Bakker PvdA) informeer de wat er nu eigenlijk prioriteit krijgt: de bouw van een toren in Nieuwerkerk, de bouw van een zui veringsinstallatie of de molen aldaar. De zuiveringsinstallatie verdient vol gens de heer Bakker voorrang te hebben. Hij vreesde: „als we alles moeten laten uitvoeren zullen de be lastingen weer drastisch omhoog moeten". „Over die toren kunnen we nog geen verstandig woord zeggen want we weten helemaal niet wat dit pro ject in de toekomst zal gaan kosten" aldus de voorzitter, terwijl hij ver der betoogde dat de zuiveringsinstal latie een zaak van het waterschap is. De heer Romeijn (WD zei dat de gemeente de korenmolen heeft aan gekocht, niet om deze nu weer te MORGES. 18-8. De Amerikaanse Ford'stichting beeft 300.000 dollar geschonken aan de internationale bernd voor het behoud van de natuur (I.U.C.N.), voor conserve rings wei" k aldus is meegedeeld in het Zwitserse Morges. Met de schenking kan de bond zijn kosten voor het uitbreiden van zijn internationale, wetenschappelijke en opvoedkundige programma's voor 1973 en 1974'helpen bestrijden. Hollandeis ontdekten Parijs PARIJS, 18-8. „De Hollandse toe risten hebben Parijs ontdekt", zo deelde het Parijse toeristenbureau mee over-het buitenlandse bezoek. Met 1,6 miljoen overnachtingen zorgden de Nederlanders gedurende de zomervakantieperiode voor een recordStijging van 15 procent t.en op zichte van 1972. De Belgen boekten 1,85 miljoen overnachtingen, een stijging van 3 procent. Het Duitse bezoek aan de Franse hoofdstad spande de kroon met 2,5 miljoen. Stijgende verkoop spuitbussen in Nederland 'S-HERTOGENBOSCH, 20-8. In Nederland zijn vorig jaar ruim 64,8 min. spuitbussen verkocht tegen ruim 54 min. in 1971. De produktio vertoonde een kleine stijging van 119,1 min. tot 119,9 min. bussen, al dus het jaarverslag van de Aerosol vereniging. Voor d'e Nederland aerosblimdu- strïe is 1972 geen gemakkelijk jaar geweest. De vrij ongunstige algeme ne economische situatie drukte ook een stempel op de fabricage van ae rosols en op die van. de toeleverings bedrijven. Verscherpte concurrentie verhoudingen waren hier 'het gevolg van. De export van spuitbussen ver liep stroever dan vroeger. „Al met al kan voor onze industrie zeker niet vani een zorgeloos jaar worden gesproken", aldus het bestuur. Twee Duitsers omgekomen bij botsing WOLVEGA, 20-8. Bij een kop- staart-botsing waarbij twee vracht auto's en een Duitse personenauto waren betrokken, zijn heden (maan dag) ochtend in Oldeholtpade (gem. Weststellingwerf twee Duitsers, om het leven gekomen. De Duitse auto werd gemangeld tussen een vrachtauto en een tweede vrachtwagen die met betonblokken was beladen. Nadere gegevens ont breken nog. BRUINISSE, 18-8. De rekening 1971 der gemeente Bruinisse kon, tegen de verwachtingen in, toch hog met een gced slot worden gesloten, al is dat goed slot met een bedrag van f 166,05 wel erg" klein, omdat het in wezen toch ging om bedragen van f 2.700.000 in ontvangst en uitgaaf in totaal. Een beter resultaat heeft het wo ningbedrijf geboekt, dat in de aan staande raadsvergadering zal worden opgeheven omdat dé woningen zijn overgedaan aan „Beter Wonen". De liquidaliewinst bedraagt f 101.000. maar. er moet nog een rekening wor den betaald van plm. f 30.000,voor reparaties aan dakbedekking en go ten van de inmiddels verkochte zo merwoningen Het betreffende werk wordt'nog uitgevoerd. Kinderbrieven aan koningin in boekje DEN HAAG, 1S-S. Van af 1 sep tember is in de boekhandel het boekje „Ik vin u zo lief' verkrijg baar, een selectie van brieven en te keningen die honderden kinderen onlangs aan de koningin hebben ge schreven. Zij deden dit op initiatief van hel nationaal comité Zilveren Regeringsjubileum, Koningin Julia na. Het boekje zal in een aantal ge meenten aan schoolkinderen worden uitgereikt. Het boekje gaat in de boekhandel 2,50' kosten. DODELIJKE ONGELUKKEN NIEUWENHAGEN. Bij een brand in een kippenfarm in het Zuidlim burgse Nieuwenhagen is de 15-jarige Johanna Eggen'om het leven geko men. Het is niet duidelijk of het meisje zich bij het uitbreken van de brand in de kippenfarm bevond of dat' zij bij een poging om de kippen te redden te veel risico heeft geno men. MUNTENDAM. In Meeden (gem. Muntendam) is de 59-jarige H. Veen- dorp uit Muntendam om het leven gekomen toen hij plotseling de afrit van rijksweg 33 opliep en werd ge schept door een personenauto. Vol gens de politie zou het slachtoffer onder invloed hebben verkeerd. Dreigend voedseltekort RAWALPINDI, 18-8. De overstromingen die Pakistan, India en Bangla Desj hebben getroffen zijn bezig tot een grote ramp uit te groeien. Het dedental loopt al in de honderden en er wordt nog meer zware regenval verwacht. Vooral de staat Pendsjaab in Pakistan is er erg aan toe, aldus een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken, Mahboeb Bhatty. De schade wordt daar voorlopig geschat op meer dan 300 miljoen dollar en het zou hem niets verbazen wanneer na het terugtrekken van het water blijkt dat dit bedrag twee maal zo groot is. Bhatty zei dat het economische beeld van het lopende begrotings jaar door een 'enkele overstroming volledig in de war is gestuurd. Ge vreesd wordt dat de uitvoer van Pakistan ernstig wordt aangetast "en dat hét bruto nationaal produkt een teruggang te zien zal geven in plaats van de voorspelde groei .van 6,5 procent. Dreigend voedseltekort De overstromingen zijn volgens hem de ergste sinds mensenheugenis. Meer dan twee miljoen- hectare be bouwde akkers zijn vernield, meer dan een miljoen ton opgeslagen graan is verloren gegaan. Voor de komende acht maanden dreigt dan ook.éen ernstig voedseltekort.. Min stens acht miljoen ontheemden zul len. van voedsel moeten worden voorzien tot de nieuwe oogst. Er zal een grote wedcropbouw- a.ctic nodig zyn. Honderden huizen zijn weggevaagd, bevloeiïngskanalen raceten worden hersteld, evenals honderden kilometers wegen en spoorwegen. Het gevaar van epidemieën vindt Bhatty het ergste. Er zijn al gevallen van malaria en dysenterie gemeld uit de overstroomde gebieden. Ge- zondheidsl'unclionavissen in Lahore zeiden vrijdag dat voor het uitbreken van cholera wordt gevreesd en dat het ministerie van gezondheid snel begonnen is met massale inenting. In het saldo van f 101.000,minus f 30.000,is de winst, voortvloeiend uit de verkoop van de zomerwonin gen, begrepen. ROTTERDAM. In de noordelijke insteekhaven-Beerkanaal werd het lijk opgevist van de 25-jarige schil der G. Velthuis ook uit Rotterdam. Deze was 2 augustus tijdens zijn werk op de blokkenlegger Libra te water geraakt. MIDDELBURG. De 78-jarige mej. M. Wijkhuijs uit Serooskerke is in het ziekenhuis te Middelburg over leden, nadat zij in Domburg door een auto was aangereden. Zij wilde met haar fiets plotseling oversteken, toen er een auto naderde. VIANEN. De 30-jaiige W. O. A. Koster uit Vianen is in de gemeente Everdiin'gen met zijn auto te water geraakt en verdronken. Bij een in haalmanoeuvre was de auto in de middenberm gekomen, geslipt en van de weg af in de sloot langs de zuid- oostbaan gedoken.' BREDA. De 8-jarige Nicole van Geel is in 'een ziekenhuis in Breda bezweken aan de verwondingen, die zij bij een verkeersongeluk had op gelopen. Bij het ongeluk waren haar ouders om het leven gekomen. BRAKEL. De 17-jarige E. B. M. C. van Trigt uit Giessen (N. Br.) is bij een verkeersongeluk in het Geldei-se Bralcel om het leven gekomen. Het meisje zat als duo-passagiere op een bromfiets die in een bocht door een auto werd geschept. Het meisje werd van de bromfiets geslingerd en kwam tegen een betonnen paal te recht, HELLEVOETSLUIS. De 25-jarige Ch. G. Korevaar uit Oud-Beijerland is in Hellevoetsluis bij een verkeers ongeluk op de Haringvlietdam om het leven gekomen. Toen hij met zijn auto naar links uitweek kwam hij frontaal in botsing met een andere auto. DEN BOSCH. In h.et Grootzieken- ^usühuiis le Den Bosch is de 25-jarig. R. H. Dulon-Barre uit Dordrecht overleden aan de gevolgen van eeri verkeersongeluk in Vlijmen (N.B.). OOST-DONGERADEEL. De ne genjarige J. de Braak uit Ee (gem. Oost-Dongeradeel) is op de Humal- daweg in zijn woonplaats toen hij plotseling de weg overstak door een auto gegrepen. De jongen overleed ter plaatse. In Lahore en in Sialkot zijn ai twee mensen aan deze ziekte bezweken. Ook worden al voorzorgsmaatregelen getroffen tegen de pest omdat in een dorp op 100 km ten zuiden van La hore twee gevallen zijn geconsta teerd. In de getroffen streken van de staat Pendsjaab breidt de malaria zich snel uit. In Karatsji zei minister van fi nanciën Moebasjir Hassan dat 15 miljoen mensen medische hulp en verzorging nodig hebben met het oog op dezev epidemieën. Hulp noodzakelijk Bhatty zei dat verscheidene rege ringen en instellingen van de V.N. snel hebben gereageerd en hoopt dal; andere landen ook hulp zullen aan bieden wanneer de volle omvang van de ramp bekend wordt. Dringend nodig zijn hefschroefvliegtuigen, bo ten, medicijnen, pompen, voedsel (waaronder .melkpoeder), tenten, zware machines, transportvliegtuigen kleding', kookgerei en bouwmateria len. Voor de overlevenden ziet het er nog slechter uit door het huidige wereld tekort aan graan - „een toe stand die gunstig voor ons was zo lang wij nog rijst konden uitvoeren, maar nu staan wij er heel anders voor", aldus Bhatty. Het water heeft dc, vruchtbare vlakten van de Pendsjaab net een maand voordat dc rijstoogst zou worden binnenge haald grondig vernield. Ook de ka toen en het suikerriet stonden er goed voor. DEN HAAG. Zes duikers van de brandweer hebben zaterdagavond enkele uren tevergeefs in het water van dc Valkenboschkade in Den Haag gezocht naar dc vijf-jarige Johnny Geelen uit Den Haag. De po litie neemt aan, dat het jongetje is verdronken. bureaus al vanaf 109,- meelstraat 31 zierikzee Eendensterfte door grote liitte AMSTERDAM, 18-8. De grote hitte van de afgelopen dagen is er de oorzaak van dat vooral in de siergrachten in de buitenwijken van Amsterdam een grote sterfte onder de eenden valt waar te nemen. Deze sterfte wordit veroorzaakt door een toacteriegif, afkomstig van de bacteriesoort clostridinum botuli- num, die van nature in water en bo dem voorkomt. Deze bacterie ver meerdert zich echter alleen onder zuurstofloze omstandigheden', voor al bij een - watertemperatuur van meer dan 20 graden celsius en in het 'bijzonder in kadavers. Gezonde eenden kunnen via vliegenlarven met het door de bacterie gevormde gif besmet worden. Drie doden bij verkeers ongeluk in Den Haag DEN HAAG, 20-8. Bij een ver keersongeluk in Den Haag zijn in de nacht van zondag op maandag drie mensen om het leven gekomen. Het waren drie van de vier inzit tenden van een personenauto die omstreeks 'half vier op de Lijnbaan tegen een lichtmast reed, na een an dere personenauto geschampt te hebben. De vierde inzittende werd zwaar gewond. De verongelukte wagen had vol gens ooggetuigen met zeer 'hoge snelheid gereden. De bestuurder van de andere auto, die stil stond om de auto met die vier inzittenden voor rang te verlenen, bleef ongedeerd. Twee jongelui gedood bij inhaalmanoeuvre MARKELO, 18-8. Het vijftienja rig meisje W. II. Paalman uit Mar- kelo en de zestienjarige jongen T. Dreijerink uit Rïjssen zijn zaterdag bij een verkeersongeluk in Markelo op sla.g gedood. De jongelui zaten achter elkaar in een personenauto die bij een inhaal manoeuvre mef grote snelheid; op een met melkbussen geladen wagen reed. De personenauto werd in de lengte in tweeën gescheurd. Vrouw verdronken LEEUWARDEN, 19-8. De 59-jarige mevr. J. Katsma-Kikstra uit Het Bildt (bij Leeuwarden) is in de macht van zaterdag op zondag in haar woonplaats in een sloot geval len en verdronken. De slechtziende Vrouw stond met haar man (even eens zeer slechtziend) op de bus te wachten. Beiden zijn in het water gevallen, maar de heer Katsma kon uit het water komen. Hoe het echt paar in de sloot bij de bushalte kon vallen, is onbekend. Paniek om gaswolk LOS ANGELES, 19-9. Za terdagmiddag heeft een grote wolk giftig zwavellrioxyde, ontsnapt wit een chemische fabriek in Carsonpaniek ge zaaid in Los Angeles en New port Beach. Via radio en televisie en mei helikopters en patrouilleboten werd aan tienduizenden men sen de raad gegeven een goed heenkomen te zoeken. Hel ad vies iverd een half uur later ingetrokken toen bleek dat de wolk over zee verdween. In Newport Beach ontstond een enorme verkeerschaos doordat 90.000 slrand.bezoe.kers zich met hun auto's in veilig- J heid trachtten te stellen. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2