Amsterdamse fotograaf toont „agrarisch werk" in ..De Minder BURGEMEESTER OPENT NIEUWE GARAGE BRANDWEER STREEKNIEUWS Bakkerij Rotte in Oosterlandse Kerkstraat voorgoed gesloten ZIFTMKZFFSCTIF NIEUWSBODE Vrijdag 17 augustus 1973 Nr. 21336 NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank Aan- en verkoop <*n he waarneming effecten RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. augustus - is wegens omstandighe den uitgesteld. Als nieuwe datum voor de eerstvolgende vergadering werd vastgesteld 17 september aan staande, KERKWERVE Strobrand Donderdagavond omstreeks half zes werd Kerkwerve opgeschrikt door brandalarm. In de Duivendijk- seweg was brand ontstaan in een stapel stro. Dit kon geschieden om dat op het land een restant van stro werd verbrand, zonder dat hier iemand aanwezig bleef. De brand weer van Kerkwerve. die onder lei ding van hoofdbrandwacht P. Ber- revoets snel ter plaatse was. be perkte zich tot het beschermen van de langs de weg aanwezige beplan ting. De eveneens gealarmeerde brandweer van Scharendijke behoef de geen water meer te geven. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over de maand juli 1973 Geboren: 10. Monique d.v. S. Duinhouwer en A. M. P. van Stok- kum (Brouwershaven); 14. Adriaan Marius Eduard z.v. A. L. Berrevoets en S. Prinsen (Brouwershaven): 22. Martinus Jan Pieter z.v. P. Deurloo en K. Bienefelt. Overleden: 7. Tonis Jan Jonker. 73 j„ e.v. M. J. Steenpoorte (Brou wershaven). Gehuwd: 27. Lambertus van Bo- degom (Leden) en Marjan Boom (Capelle aan den IJssel). ZIERIKZEE. <16-8. In Café „De Vlinder" is op het ogenblik een ex positie te zien van de Amsterdamse fotograaf Wijndel Jongens. Na zich in Amsterdam in de fotografie geo riënteerd te hebben, o.a. door het ontwikkelen van amateurfilmpjes, bezocht hij van 1961 tot 1965 de School voor Fotografie en Fototech niek, de tegenwoordige IVITS voor Fotografie, in Den Haag. De, in Mid den Beemster geboren en getogen fotograaf keerde terug en werkte op de Hoeve Jacatra, fotograferend op free-lance basis. In 1968 ging Wijn del Jongens naar Amsterdam waar hij tot op heden werkt in Studio Prinsengracht 145. het „Huis met de Diamantroos". Jongens werkte voor diverse ar chitecten. w.o. Monumentenzorg, de Westfriese Flora te Bovenkarspel, de Vereniging tot Behoud van het IJs- selmeer en verder voor reclamebu reau^ en uitgeversmaatschappijen (boekillustraties). Momenteel werkt hij aan een opdracht voor een foto boek van een gebied in Noord-Hol- BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse hoopt vrijdagavond 24 augustus in openbare vergadering bijeen te ko men, voor het afwerken van de vol gende agenda (na de gebruikelijke openingspunten) Krediet ontwerpen bestemmingsplan Riekusweel. her ziening erfpachtovereenkomsten fir ma P. Maaskant en Zonen, verkoop perceeltje grond aan de Stelberg- straat, Instelling van de ere pen ning der gemeente Bruinisse, aan bieding van de ontwerp jaarreke ning over 1971, intrekking beheers- verordening op het woningbedrijf. Derde wijzing, gemeentelijk wo ningbedrijf 1972 en idem 1973. Gun ning inrichtingsbestek jachthaven, vaststellen tarieven van de weeg brug, nieuwe verordening op de studiefaciliteiten gemeentepersoneel. Aankoop grond ter uitvoering van het Bestemmingsplan West fase III. afgesloten door de verder voorko mende zaken en de rondvraag. Herv. Vrouwenvereniging Dinsdag 28 augustus hoopt de Hervormde Vrouwenvereniging te Bruinisse weer bijeen te komen (voor het eerst na de vakantie) op de be kende tijd en plaats, (half acht, Ned. Herv. Ver, Gebouw). land. Daarnaast staat een tentoon stelling over deze provincie op hel programma, waarbij gedacht wordt, aan een combinatie van foto's en gedichten. Evenals uit de hier vorig jaar gehouden expositie, blijkt ook nu zijn belangstelling voor het spe cifiek Hollandse landschap. Wijndel Jongens maakt dan ook zijn studie reizen naar Urk, Texel, Wieringen enn de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Geen franje Ontdaan van alle overbodige fran je, resulteert deze belangstelling vaak in bijzonder gave opnames van boerderijen en hun directe omgeving. Dankzij een grafische inslag weet deze fotograaf details zodanig uit hun context te lichten, dat ze een eigen, nieuw leven gaan leiden. Vo rig jaar vielen in dit verband vooral de witbelijnde schuren van Walche ren en Zuid-Beveland op. Dit jaar is er o.a. een markante serie van drie foto's van knotwilgen. Door verschuiving van hetzelfde onderwerp, binnen het vlak. krijgt het geheel een eigenzinig en dwin gend karakter. Overigens blijkt deze grafische inslag ook uit 'het fraaie „boerekoeiebont" van de koeien Dirkje en Klaartje of hoe ze ook heten mogen. Zin voor het detail, en met name voor oerdegelijke orna mentiek komt tot uitdrukking in een foto van een voor een raam hangen de olielamp, met alweer een volko men eigen karakter. Verder zeker noemenswaard een silhouetachtige foto van huisje mensje boompje, tegen een prachtige avondlucht en een foto, eigenlijk meer geschikt als illustratie, van een sneeuwlandschap waarin een klein hondje zowel diepte als een humo- risties tintje aan de foto geeft. Wijndel Jongens, die vorig jaar verder ondermeer exposeerde in het Shaff.v-theater café en de Wieringer Museum Boerderij in Den Oever, geeft in „De Vlinder" een originele kijk op het ons omringende land schap en facetten daarvan. Advertentie Vis-spe<JaMteiten Hotel ^AN OPPEN ZIERIKZEE Korps Zierikzee houdt zaterdag 18 augustus „open dag"''' ZIERIKZEE, 17-8. Het uiterst moderne en zeer praktische nieuwe onderkomen van het Zierikzeese brandweerkorps aan het Jannewekken zal heden (vrij dagsavond om 19.00 uur officieel door burgemeester Th. H. de Meester worden geopend. Dit gebeuren betekent officieel de definitieve afsluiting van een jarenlange periode waarin de brandweer het moest doen met het tot pakhuis'' gedegradeerde oude koets huis van het Weeshuis in de Wevershoek. Iedereen zal overigens met eigen ogen kunnen zien hoe de Zierikzeese brandweer er op vooruitgegaan is, want morgen (zaterdag 18 augustus) houdt het korps „open dag" en dat betekent dat de deuren van het garagecomplex van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur voor alle belangstellenden wijd open zullen staan. Er is dam uftePaard ook alle gele genheid tot bezichtiging van het uitstekende materiaal waarover hel korps de besefiikking heeft, met als pronkstuk de ongetwijfeld indruk wekkende" gecombineerde hoge- en lage druk auto-spuit: sinds vorig jaar de trots van het korps. Verder natuurlijk de Ford-hogedruk-auto- spuit (1962) en hel andere (blinkend gepoetste) materieel de motorpomp- spuit, middelvermogen (lage druk) en de 250 kg poederwagen. Zoals in een modern onderkomen van een actief brandweerkorps kan worden verwacht staat alles in de nieuwe garage gereed om bij het eer ste alarmsignaal te kunnen uitruk ken. De nieuwe garage beschikt over niet minder dan drie enorme grote kanteldeuren, zodat er bij brand di- rekt „vol gas" kan worden gegeven. Alle dertig korpsleden zijn over de nieuwe voorzieningen - garage, werkplaats, leslokaal en wasgelegen heden bijzonder te spreken. Commandant C. Berrevoets noemt het nieuwe onderkomen zonder voorbehoud prachtig: „Dit is wel de meest ideale staat die we ons wensen konden". En dal mag dan ook wel zo lijkt het want de Zierikzeese brand weer bestaat in de nieuwe organisa tie tenslotte al sinds 1930 Volop ruimte De Zierikzeese brandweer heeft „de ruimte" gekregen en dat is on getwijfeld een zaak in bet belang van de hele gemeenschap. Van de garage wordt natuurlijk niet alleen gebruik gemaakt „als er eens brand is". In het gebouw vindt immers re gelmatig onderhoud van het blus- materiaal plaats; verder speelt zich er het hele korpsleven af zoals dat kan worden verwacht van een brandweer met een teamgeest als hel Een kijkje in de praktische ga rageruimte. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zierikzeese korps. Daarvan getuigen in hel nieuwe leslokaal, waar de stoelen en tafels netjes gerangschikt staan, de in de loop der jaren ver gaarde bekers en medailles. Tien manschappen bereiden zich intussen voor op de cursus brandwacht twee- RENESSE. 17-8. Woensdagavond 15 augustus werd in de Nederlandse hervormde kerk van Renesse de reeks van bijzondere diensten, die gedurende liet toeristenseizoen wer den gehouden, besloten met een op treden van de Brassband Excelsior uit Kloetinge. De avond werd geopend door de heer J. IJ. Blom die de ongeveer 160 aanwezigen verwelkomde en vervol gens vermeldde dat de zes bijzondere diensten die gedurende dit seizoen werden gehouden tezamen ruim 1300 belangstellenden hadden getrokken. Verder praatte de heer Blom het programma aan elkaar, door voor iéder nummer een explicatie te ge ven. Brassband Excelsior o.l.v. Ko den Toonder opende zijn optreden met Sandon Hymne-tune van G. H. Pur- day. Van de tien gespeelde nummers waren Quo Vadis Svmphonisch Ge dicht: van Rimmer en Ilalienne in Algiers Ouverture van G. Rossini het meest opvallend. In The Paragon van A. Suttel speelde de heer W. van Boven erg mooi een zeer moeilijke cornet-solo. En de heer Kees Pol.fiiel speelde een cornet-solo in The Losl Chord van A. Sullivan. Fraaie klank De band had een opvallend fraaie klank en bewees niet alleen gedra gen mélodieën te kunnen spelen zo als bleek uit de Hymne-tunes als Sandon van G. H. Purday. Triomph- Het vrijwel voltallige vrijwillige brandiveerkorps, in „uilvalsposilie" bijeen, opgesteld met de twee auto- spuiten voor het nieuwe garagecom plex in het Janneivekken. de klas. Verder is het aantal pers- luchtmaskerdragers al opgelopen tot 13 man en zijn er voldoende pomp- d rij vers. Als nu ook hel publiek bij voor komende brand zal willen meewer ken en de brandweer „de ruimte" wil geven dan zou geconcludeerd kunnen worden dat Zierikzee op )Uet punt van de brandblussing de toe komst met vertrouwen tegemoet kan zien. En die gevraagde medewerking van het publiek is bepaald niet over bodig, want het is duidelijk dal de brandweer niet van plan is een „straatje om" te rijden, zodat men in voorkomende gevallen best eens de autospuiten tégen de verkeersin- richtïng in kan verwachten. Als er bijvoorbeeld brand zou uitbreken in het centrum moet er niet op gere kend worden dat de brandweer bui len om zal komen, maar tegen het éénrichtingsverkeer in. Ruim baan dan voor de Zierikzeese brandweer! mars uit Aida van G. Verdi en Blaenwern van W. Rowlands, maar ook speelse en vrolijke melodieën als Punchinello van W. Rimmer en Sem- pre van Sousa. Aan het eind van het programma toonden de aanwezigen hun waarde ring voor het programma met een hartelijk applaus. Een deel van de cornet-solo van de heer W. van Bo ven werd als toegift herhaald. De heer Blom slooi de avond met het uitspreken van de wens dat c!e commissie voor het organiseren van bijzondere diensten volgend jaar weer tot een serie aantrekkelijke avonden kan komen. ZIERIKZEE Opening kleuterschool West Naar wij vernemen zal met de les sen in de nieuw gebouwde kleuter school in Plan West een aanvang worden gemaakt op 10 september aanstaande, 's morgens om 9.00 uur. Bijeenkomst „Philatelica" uitgesteld De bijeenkomst van ..Philatelica" - die gehouden zou worden op 20 Brassband „Excelsior" besloot bet seizoen te Renesse (Van een medewerker)) OOSTERLAND, 17-8. Nu bakkerij Rotte in de Kerkstraat alhier voor goed de poorten gesloten heeft en de laatste eigenaar, Adam J. Rotte (Arie) zijn bakkersattributen aan de wilgen heeft gehangen, lijkt het wel interessant de geschiedenis van deze middenstandszaak eens onder de loupe te nemen. De stichter Adriaan Rotte, geboren in 1836 te Oosterland. als zoon van kleer maker Adam Rotte, verkoos het bakkersvak, en ging in de leer bij bakkerij Beaufort te Bruinisse. om omstreeks 1870 in de Kerkstraat alhier een eigen zaak te beginnen. Naast het ouderlijk huis stonden een drietal woningen ach ter elkaar, en de voorste werd ingericht als bakkerij, terwijl de bijbehorende kruidenierswinkel in het ouderlijk huis voorlopig werd ondergebracht. Bakkerij Rotte was geboren en door harde arbeid wist Adriaan Rot te spoedig een flinke klantenkring te vormen wat in die tijd niet zo meeviel. De meeste inwoners hadden een grote of kleine bakoven aan huis waar men zélf brood bakte. Van lie verlede echter begon men in te zien dat het zelf brood bakken veel be slommeringen met zich meebracht, men moest b.v. altijd een flinke vooraad ■muslerds of rijshout in voorraad hebben, zomede turf etc. Men ging liever 3 of 4 cent uitgeven om bij de bakker het brood te laten bakken dan het zelf te doen. Zelf kneden is nog lang de gewoonte ge bleven nadien. In 1873 trouwde Adriaan Rotte met een dochter van ds. P. Siemense, predikant van de Ger. Gemeente on der hel Kruis alhier, uit welk hu welijk een tiental kinderen geboren werden. Op 4 december 1889 over leed bakker Rotte na een kortston dig ziekbed, zijn vrouw achterlatend met negen, merendeels jeugdige kin deren. waarvan de tiende nog gebo ren moest worden. Broer Jacob Rotte die in het klein agrariër was, en van de bakkerij genoeg afwist, heeft hierna met behulp van een knecht de zaak voortgezet totdat de oudste zonen van de wed. A. Rotte groot ge noeg waren zelf de zaak te drijven. Nieuwe zaak Zo heeft de zaak gereild en gezeild tot het jaar 1901 aanbrak en de jeugdige bakkers het initiatief na men een nieuwe zaak te bouwen op dezelfde plaats in de Kerkstraat, an nex kruidenierswinkel, In 1906 (broer Arie was inmiddels bakkerspatroon geworden in het Walcherense Grijpskerke) werd Piet Rotte eigenaar van de bakkerij, na dat hij gehuwd was met Neeltje Hendrika Boot, uit welke huwelijks verbintenis een achttal kinderen ge boren werden, waarbij vier zonen, die allen het bakkersvak kozen. Op 27 januari 1932 overleed zeer onver wacht bakker Piel Rotte, op de leeftijd van slechts 51 jaar, en de oudste zoon Adrie was toen nog maar 17 jaar. Met behulp van fami lieleden etc. heeft deze er zich dapper doorgeslagen. Toen zijn jon gere broers in de hand kwamen gin gen deze de zaak beheren, en werd zoon Adrie bakkerspatroon in Mid delburg. In 1948 trouwde de laatste Bakker A. J. Rotte voor het laatst aan de oven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bakker Adam J. Rotte met A. J. Beije, en deze heeft nu na 25 jaar de zaak te'hebben beheerd het bijltje erbij neergelegd. Hij zag er op den duur geen brood meer in, en ook zcon Piet (24) die zijn vader de laat ste jaren bijstond in de bakkerij, voelt er weinig voor om de bakkerij voort te zetten. Veel veranderd Er is in de ruim 100 jaar heel wal veranderd ook in dit bedrijf, brood beschuit- en kleingoedbakkerij zoals voorheen het predikaat luidde van een dergelijk bedrijf. Werd aanvan kelijk het brood gebakken in een oven gestookt met hout en turf. later kwam de stookolie het hout vervan gen. wat op zichzelf reeds een hele verbetering betekende. Alleen voor die klanten, die wekelijks houtskool uit de oven betrokken, was deze verandering niet aangenaam. Weer later kwam er een stalen heetwater- oven. die met bruinkoolbriketten ge stookt werd. Ook deze wijze van stoken veranderde doordat ook de heetwateroven «met olie werd ge stookt. In later tijden ging men zich meer wijden aan het bakken van banket, zodat de bakkerij van van daag het predikaat „brood- en ban ketbakkerij" voert. Het is nu stil geworden in de bak kerij in de Kerkstraat, waar altijd veel bedrijvigheid heerste. Velen van onze dorpsgenoten kunnen er nog maar moeilijk aan wennen, dat bak kerij Rotte nu voorgoed van het to neel verdwenen is. £,a. e.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5