„PARKEERFONDS" UIT MET VUUR COLLEGE SLEEPT Gebouw met fundering en al in de grond „verdwenen" STREEKNIEUWS Berging wrak „Atlantic" Bij veel andere zaken ook plan Kaaskenswater aan de orde Gonit'cn h'raad Zierikzep ZIERIKZEE, 14-8. De Zierikzeese gemeenleraa.d trotseerde niet zonder dapperheid dinsdag de zomer hitte, om een lange agenda al te werken. Het was geen verbeelding, dat de warmte zorgde voor een lichte agitatie; de raad was nogal eens „in de clinch" met het college, hetgeen overigens als symptoom van een ge zond democratisch bestel kan worden aangemerkt. De raad, onder voorzitterschap van burgemeester Tli. H. de Meester, had vooral moeite met hel agendapunt: „Parkeerfonds", zulks in verhand met de plannen tol vestiging van een restaurant dancing en Engelse „Pub" in de panden Nieuwe Boogerdstraat 2, 4 en 6. De aanvraag voor de inrichting is uitgegaan van Brouwerij Van Alken N.V. die van het college bericht ontving dat zij ten behoeve van de bezoekers van de genoemde inrichtingen voor een behoorlijk aantal parkeerplaatsen zal moeten zorg dragen. Deze eis grondt het college op artikel 258 van de bouw verordening, maar in de praktijk blijkt toepassing een novum. Niet eerder nog werd aan een zich hier vestigend horecabedrijf een dergelijke eis gesteld B. w. menen echter „dat men ergens en ooit moet beginnen", waarbij wordt gestipuleerd dat ook toekomstige potentiële vestigers aan deze bepa lingen zullen moeten voldoen. De N V. Van Alken zou in een in te stellen stedelijk „parkeerfonds" f 1500 per plaats moeten storten, hetgeen neerkomt op een totaal bedrag van f 16.500. De affaire werd: onder 'het hoofd: „mededelingen" gedaan, maar de heer Doeleman vond het een typisch agendapunt. Goedkeuring' van de raad bleek nodig, om zo'n „parkeer fonds" .'n te stellen. In wezen wordt derhalve een raadsbesluit genomen. De heer L-'eleman wilde de zaak te rug verwezen zien naar de commissie P.W. Hij vroeg zich - los van de pro cedure - trouwens af, of men op de ze wijze wel geld van een bedrijf kan vragen. De voorzitter wees er op dat de regeling in het belang van de be trokkene is en hij vond op de totale inrichtingskosten van het bedrijf, de bedragen niet veel uitmaken. „De trammelant eromheen, heeft al on geveer evenveel gekost", zo vond hij. De 'heer Doeleman vond hét met name vreemd, dat een bedrijf moet betalen voor „iets dal er misschien niet komt", in casu een parkeerter rein; want betalen betekent - zo be grepen wij - hog niet onmiddellijk aanleg van- een terrein. Naar Commissie P.W. De heer Groen was het ook niet eens met het voorstel van het col lege. Hij voelde meer voor een be paalde heffing voor de gehele mid- RECREATIEPLAN TE BRUINISSE (vervolg van pag, 1) De stuurgroep is samengesteld als -volgt: ir. R. M. Th. Adriaansens, (dir. Prov. Plan. Dienst); ir. F. E. Kuyken, (dir. Stad en Landschap, adviesbureau voor ruimtelijke orde ning en vormgeving b.v.); F. J. Schellekens, (arcbitekt); G. Hokken, (burgemeester van Bruiiiisse); drs. I. v. d. Sluijs, (direkteur WILMA Pro- jektontwikkeling' b.v.); H. Verhey, ing., (hoofd dienstkring Zeeland Rijkswaterstaat) en ir. G. D. Kloos terboer, (hoofd, techn. dienst Wa terschap Schouwen-Duiveland). De Stuurgroep zal verder, aldus deelde burgemeester Hokken mee, kunnen rekenen op de medewerking van ad viseurs en hulpcolleges. Uitgestrekt Burgemeester Hokken liet niet na te wijzen op de enorme uitgestrekt heid van het Grevelingenmeer: niet minder dan 11.000 hectare. En dit indrukwekkende watersportgebied is gelegen op een half uurtje met de auto van Rotterdam. Dat betekent dat er toch wel een enorm aantal mensen „in de buurt" woont. Voor de bezetting van. d'e ligplaatsen in de nieuwe jachthaven verwachtte de bux-gemeester een grote belangstel ling. denstand. Hij vond hel onjuist geen gelegenheid te hebben gehad in de commissie P.W. iets té ku-nnen zeg gen. Hij verwees naar een belasting op onroerende goederen en dacht dat hier een heffingsmogelijkheid in stak. Hij wilde het voorstel terug veiwijzen naar de commissie P.W., om -te zoeken naar de beste .oplossing Tenslotte - zo meende de heer Groen - vergt elke winkel pai'keerrüimte en het gaat -om een zo eerlijk mogelijke 1 a sténverd eli n g Een „nieuw iets" De voorzitter onderlijnde dat het gaat 'om een wijziging" van bestem ming. De heer van den Doel vond het allemaal wel' erg, ïtia-ar geloofde toch dat het in dé toekomst gaat 'cm iietbetalen'van kosten buiten het be drijf. Alleen zullen horeca - en, andere „verkeersaantrekkende bedrijven" nader gepreciseerd aangegeven die nen te worden-. Hij vond het een ty pische zaak voor een commissie be handeling, maar zou voor toepassing va-n de regeling ook alleen aan nieu we vestigingen willen denken. De heer Simmers wilde de zaak ook -eerst behandeld zien- in P.W. De voorzitter vond het uitgesloten be staande zaken, met de affaire lastig De heer Hokken zei verder dat hij met het gemeentebestuur bijzonder vei-heugd is over de inzet van de maatschappij WILMA om te komen tot; een goede ontwikkeling in het betrokken gebied, dat is ingepast in de inrichtingsschets Grevelingenbek- ken. „We zijn ook verheugd met het akkoord van WILMA inzake onze wens om onze eigen Bruënaars de eerste keus te geven bij de komende werkgelegenheid in het nieuwe jachthavengebied. Ik hoop dat de mensen het belang hiervan willen inzien", zo zei de heer Hokken. Bruinisse's burgemeester kon de aanwezige persvertegenwoordigers nog van een voor de gemeente be langrijk projekt mededeling doen, en wel betreffende de Plaat van Oude Tonge-Nooi'dzijde. De eerste fase van dit plan van het rijk voor de ont wikkeling van het dagtoerisme zal namelijk op 11 september aanstaan de woi'den aanbesteed en dus op korte termijn van de grond komen. „Wij zijn bijzonder blij met dit be sluit van de overheid", aldus de heer Hokken. De heer Van der Sluijs wees er in deze bijeenkomst op dat de stuur groep er vooral ook zal zijn ter „be waking" van allerlei vragen die zich ongetwijfeld bij de realisering van het enorme projekt in de komende tijd zullen aandienen. te vallen. „Het gaat om een nieuw iets. Feitelijk begon het al met het horecapand Havenplein 2, maar en de aanwezigheid van een parkeer plaats (Havenplein) en bijzond'erre omstandigheden hebben dit geval nog laten passeren", aldus de voor zitter. De -heer Doelman persisteerde bij zijn wens, de zaak bader in. P.W. te beldjlcen, sameri met de verkeers- commissie. De voorzitter: ..we heb ben toch een zeer bestudeerd advies aan de -raad gestuurd". Tegenvoorstel Verworpen De heer Den Boer was (ook) ver baasd dat het college besloten 'had de nieuwe regeling toe te passen. Er had eerder en beter benefit aan de raad: gestuurd moeten worden. De 'heer De Moor vond art. 258 in het kader toch belangrijk, maar de heer Groen vond het -niet erg, als de aan vrager nog zou moeten wachten Wei- houder Asma: „twee maanden zijn toch lang genoeg om de stukken te bestuderen". De heren Groen en Doeleman: „wij hadden geen stuk ken". De 'heer Doeleman diende een voorstel in de zaak terug te verwij zen naai- P.W., 'het. werd. verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Het b en w. - voorstel werd aangenomen met 5 tegen 8 stemmen, in dier voege evenwel - het gold een soort amen dering -' dat alle in d'e toekomst voorkomende gevallen wel eerst naar de commissie P.W. worden, ver wezen. De heer Becu: ,-,ilc vind het - déze aanvraag niet en ander wel - ge woon treurig" NIEUWERKERK Beroepen Geref. Gemeente Óp de onlangs gehouden vergade ring heeft men van het dubbeltal ds. J. Mol te Giessendam en ds. Chr. v. d. Poel té Yerseke dé eerst genoemde beroepen. Hervattingen trainingen junioren SKNWK Voetbalvereniging .SKNWK heeft de trainingen van de junioren elf-tal len hervat. De D-junioren trainen 's maandagsavonds, om half zeven. De B- en A-junioren op dinsdag avond, aanvang zeven uur en de C- junioren op woensdag eveneens ze ven uur.. Trainers zijn respectieve lijk 'Pëtér de Vlieger, Theo de Bruin, Huib de Valk en Jan v. d. Zande. OOSTERLAND Noodzaak parkeerverbod Van verschillende zijden wordt gewezen, op de noodzakelijkheid om op de Sint Jostdijk, vooral ter hoog te van het Ned. Herv. Verenigings gebouw, een parkeexwei'bod-aan-één kant van de weg in te stellen. Nu het vei-enigingsgebouw zo intens wordt gebruikt voor alle mogelijke verga deringen en feestviei'ingen enz. koprt het dikwijls voor dat aan beide kan ten van deze niet te brede weg rijen, auto's staan. Dan kan men elkaar niet passeren, en ontstaan er vaak moeilijkheden die niet van gevaar ontbloot zijn. Brandweer gealarmeerd naar scheepssloperij Omstreeks 10 uur in de morgen van woensdag 15 augustus werd de brandweer alhier gealarmeerd om dat er brand was uitgebroken op een sloopschip in de haven te Viane, waarop ai'beiders van de firma M. van der Marei bezig waren om te slopen. Men wist het vuur niet te bedwingen omdat het juist boven de machinekamer was uitgebroken waar veel olie lag. Het vuur brandde dan ook als een fakkel en de brand weermannen, die onder bevel van commandant Ista spoedig ter plaatse waren, zagen zich voor geen. gemak kelijke taak gesteld. Het dek van het schip was namelijk bloedheet en het was er bijna niet uit te houden. Men liet onmiddellijk de tweede wagen aanrukken, die ook voor het nodige water zorgde, omdat dit ook een pro bleem was. Deze was ook spoedig te Viane en toen was het vuur vrij vlug bedwongen. Na enige uren konden manschappen en materieel weer in rukken. BRUINISSE T.V.opnamen „Merijntje Gijzen" Zoals bekend, zal deze winter de romancyclus van A. M. de Jong, „Merijntje Gijzens jeugd'', de boe kenserie, die veertig jaar geleden vele herdrukken beleefde, voor de televisie worden vei'toond. Momenteel is men druk bezig met het maken van opnamen in de buurt van Steenbergen, omdat de geschiedenis van Merijntje zich af speelde in Nieuw Vossemeer. De verhuizing van Merijntje naar Rot terdam per beux'tsc-hipper van uit de Steenbergse Vliet, werd dinsdag en woensdag opgenomen, waarbij men gebruik maakte van het scheepje van schipper G. Oomens van Brui- nisse thans in gebruik als sportvis- sersvaartuig, maar vroeger als beurtscheepje in gebruik. Schipper Oomens heeft ook in zijn jonge tijd als beurtschipper gevaren, zodat de. sfeer van vroeger niet alleen met de medewerking van zijn vaartuig, maar ook met zijn persoon zeker goed zal kunnen worden getroffen. HOEK VAN HOLLAND, 15-8 Op de Maasvlakte is het ko el water pom- pengebcuw, onderdeel van de daar in aanbouw zijnde elektriciteitscen trale door middel van de z.g. pneu matische caisscmmethcde gefundeerd (hetgeen wil zeggen dat men het ge bouw met fudering en ai in de grond heeft laten verdwijnen door het zand eronder weg te spuiten. Men had ook met behulp van damwanden het gebouw in de grond kunnen bouwen. Maar door de ge volgde werkwijze heeft men sneller kunnen werken en bovendienheeft men dé grondwaterstand niet behoe ven te verlagen. Het is het grootste koelwaterpom- pengebouw, dat voor zover bekend, op deze' wijze gefundeerd is. Twee weken geleden is de „fun- deringstechniek Nederland B.V." met het karwei begonnen, dat, thans op een oor na is gevild. Gemeenteraad Zierikzee In de vroegere beschikking is be paald dat de minimale huur voor de woning f 140 moet zijn, -terwijl i-n de verordening opgenomen is dat dit. minimaal 14 n/o van het geldend mi nimum - maandloon (thans f 985,40) moet bedragen. De voorzitter wees er op dat in het. kader van de nieu we verordening verhuizen „van groot naar klein" ook gehonoreerd wordt. E'en regeling - op voorstel van G.S, - inzake vervoer va-n ge vaarlijke stoffen in- Zeeland, ging on der de hamer door. Aan de heer C. J. T. Simmers wordt de ondergrond van de gesloopte krotwoning St. Jan straat 36, verkocht voor f 35,- per m2. De Staat der Nederlanden, -biedt een perceel grond van 13.90 are te koop aan voor de prijs van f 2,50 per m2. De grond is gelegen aan het Groenewecgje. Voorheen stonden op deze grond houtenwoningen. De raad besloot tot aan koop. Plan Kaaskenswater Gp voorstel van b. en w. besloot de raad aa-n Kavero B. V. te vei'ko- pen twee percelen grond in het be- stemm ingsplan Kaaskenswater, vooreerst de bouw van 14 woningen (3.4o ha.) en een perceel va-n 10.84 are. Plet A-perceel „doet" f 10.- per m2 en het B-perceel f 7,- omdat de gemeente praktisch geen kosten voor bouwrijp maken heeft gemaakt Be koper is verplicht binnen drie maanden na 'het realiseren van het bouwrijp maken de wegen en alle inrichtingen dienend ten openbare nutte vco-r de prijs van f 1,- aan de gemeente te Zierikzee wederom i-n eigendom over te dragen. Verder is de koopster verplicht de ijsbaan-ten behoeve van deze gemeente te ver plaatsen- naar een terrein aan de Van Veenlaan. Voorzichtige waarschuwing De heer Becu - sprekend uit de praktijk - vond d'e voorwaarden niet voldoende. Ten eerste wilde hij we ten of nooit de lelijke bouw als bij Den Osse zal kunnen worden toege past en principieel stelde hij de eer ste tijd van onderhoud, die voor de aannemer (Kavero) dient te zijn. Er ontspon zich «en wat technisch de bat over d'e verantwoordelijkheden; de voorzitter achtte de waarborgen voldoen d'e. De heer Becu wilde de grootst mogelijke voorzichtigheid betrachten en wilde ook weten wat Kavero eigenlijk is. Wethouder Asma bleek gevoelig voor de opmerkingen va-n de hear Eeeu. „We moeten zijn bedenkingen niet in de wind slaan". Wethouder Bij de V'aale merkte op dal het be stemmingsplan nog in de raad komt. Tevoren, was het gebouw, dat de aanvoer van het koelwater bestemd voor de centrale moet verzorgen, op de grens van land. en water, maar hog net op het land gebouwd. Het meet 31 bij 36 meter en heeft een hóogte van ongeveer vijftien meter. Om het zakken mogelijk te maken is de grond onder :t gebouw-verwij derd, waarvoor zich aan de.onder zijde een zg. werkkamer voor. het personeel bevond. Om ook beneden- de grondwaterspiegel te kunnen werken, wat de werkkamer onder verhoogde luchtdruk gezet, hetgeen het vollopen van dé werkkamer heeft voorkomen. De gewenste luchtdruk werd dooi' een compres- sorstatiön -• geleverd, terwijl een luc'h-tsluis ervoor zorgde; - dat de werkkamer veilig kon 'worden be treden en veriaten. Opn de bodèm onder het gebouw te verwijderen moest 14.000 kubieke meter grond met krachtige water stralen worden weggespoten. Op voorstel van de heer Becu zal in de overeenkomst worden opgeno men de clausule, dat het onderhoud - na eerste oplevering - gedurende drie maanden zal plaats vinden door de koopster. Volgens de voorzitter bestaat geen gevaar voor uit de toon vallende bouwsels. De ijsbaan kómt in de zuidwesthoek -van het gebied en gaat er qua ligging nog op vooruit. De wethouder zei nog dat er voor het tweede deel) een bestemmingsplan komt: er komen huizen van allure, die zeker geen tweecle woningen zul len. worden. Kampeerterrein weg De heer Van der Wielen vroeg naar de speelweide voor de jeugd terplaatse, en wilde de mensen van de ijsbaan over het gebeuren infor meren. Mevrouw Beije informeerde naar het kampeerterrein. De voor zitter deelde mede dat dit gaat ver dwijnen en niet ergens anders wordt aangelegd. (De raad had o.i. toch wel enige droefheid moeten, uitspre ken hierover, evenals over de aan tasting van de fraaie omgeving van het Kaaskenswater, dat - door om - standigheden gedwongen - gebied wordt waa-r woningbouw gaat plaats vin-den (R,ED.) Andere zaken Remplacerend, in vex'band met pacht-afstand, wordt aan de heer J. den Boer een perceel grond aange boden van 8 ha. aan de Nieuwe Kooiweg, voor de tijd van zes jaar. Een herziening (grondprijzen) ex ploitatie bestemmingsplan West I en II werd aangenomen. Per 1 augustus werd' in vaste dienst benoemd aan de openbare kleuterschool „De Woel waters", mevr. J. P. Kotvis-Jansen. Een wijziging jbezoldig'ingsregelïng ging onder de hamer door. Geaccep teerd werd het uittreden van de ge meente St. Philips-land! uit de ge meenschappelijke regeling Beatrix- school. Aanvragen voor het Chr. Onderwijs worden gehonoreerd. Aan de heer J. Louwerse wordt het pand Gude Haven 26-28 verkocht tegen de prijs va.-n het taxatierapport. De voorzitter merkte op dat ge ruchten als zou een dichtbij gelegen pand veel meei* hebben opgebracht, onjuist zijn. Het publiek heeft ken nelijk vraag- en verkoopprijs ver wisseld. Kamerstuk - hoewel be langrijk - was het voorbereidingsbe stuit bestemmingsplan „Havenkwar tier". De gemeente gaat een vaste geldlening' aan van f 280.000 ten be hoeve van de stichting „Onderdak" ad 1" 28.0000 ROTTERDAM. Onder zeer grote be- belangstelling is de 251.000 ion me tende mammoettanker „British Pro mise" tewatergelaten. Het schip werd gebouwd in opdracht van de BP-tanker Company. WASSENAAR, 16-8. Voor de kust bij Wassenaar is donderdagmorgen begonnen met de bergingsoperatie om de -woensdag op zee gelande breguet Atlantic!" van de marine- luchtvaartdienst naar Den Helder te brengen. De drijvende bok „Arend" van het bergingsbedrijf Smit-Van der Tak.is donderdagmorgen bij het wrak 'aangekomen en zal in de loop van de morgén hét toestel aan boord hijsen. Om dat mogelijk te- maken zijn 'gisteren al hijsogen aan 't vlieg tuig bevestigd.Het is de. bedoeling dat de „Atlantic" op de drijvende bok naar Den Helder wordt, ge sleept en vandaar naar het, vliegveld „De Kooi" wordt gebracht. Beroepschrift De Stichting Algemene en Indivi duele Blindenbelangen krijgt een subsidie van f 20,per jaar per hulpveiiening. Het college kreeg machtiging tot het h1 de toekomst eventueel aan stellen van een procureur in een rechtsgeding, in verband met een beroepschrift van de 'heer A. Tim merman Czn. B.V. tegen het door het college vastgestelde nieuwe verkeersplan. Inmiddels heeft de heer Timmer man bericht dat men voorlopig af ziet van het 'beroepschrift en thans content is over de getroffen regeling met de.geineente. Goedgekeurd werd een begrotings wijziging i.v.m. aanschaf leermidde len voor het achtste lokaal van de basisschool 't Kofschip. Idem betref fende de eerste inrichting van het eerste lokaal van de iiieuwe chris telijke kleuterschool in West. Idem betreffende de bouw van een achtste lokaal aan de basisschool 't Kof schip. De heer Groen herinnerde er aan. dat destijds al een achtste lo kaal nodig werd geoordeeld. De rondvraag In de rondvi'aag wees mevr. Beije opnieuw naar het stinkende kam- peer-horecawagentje aan de Nieuwe Haven. Zij pleitte verder voor ver laging van de zitbanken voor be jaarden aan het Luitje. Zij kreeg de mededeling dat een bouwvergunning is afgegeven voor een winkel in, plan-West. De heer Den Boer kreeg desge vraagd de informatie dat de Ver. v. B. W. S. zich nog niet heeft kun nen uitspreken over eventuele snel heidsverlaging op de wegen in de regio. Dc heer Gx'oen kreeg de- in formatie dat de chr. kleuterschool in West in september zal worden geopend. Hij deelde mede dat er voor het ene - aan de openbare kleuterschool toegestane - lokaal reeds 36 aanmel dingen zijn. Er is nu een leerlingen stop Zicht op een openbai"e kleuter school is er nog niet, maar de voor zitter zei dat door bepaalde maatre gelen wel enig opvang'soulaas kan worden geboden, zulks uitgevoerd in eigèn beheer. Be loopstraden De heer Becu Inreeg van de wet houder de mededeling, dat er m.-b.l. de loopstraten nog een „hearing" komt. De heer Simmers werd duide lijk gemaakt, dat het 'systeem van loopstraten op zich, niet zal verdwij nen. De heer Simmers wilde soepel heid in de wintei'maanden. De wethouder formuleei'de het zo; er woi'dt gekeken na het seizoen, welke plooien zijn glad te strijken. De wethouder zei ook nog steeds meer te denken in de richting van „de auto er uit", maar de voorzitter waarschuwde voor overhaaste uitr spi'aken. Burgemeester Hokken: belangrijke mededelingen inzake de toekomstige re creatieve ontwikkeling van Bruiiiisse. ZIERIKZEE, 14-8. Op de jongste gemeenteraadsvergadering, deed de voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester mededeling van een komend bezoek van de commissaris der koningin in Zeeland aan Zierikzee, op 26 september a.s. Vragen met betrekking lot de Dienst Bouw- en Woningtoe zicht, gesteld in een vorige vergadering, zullen met de antwoorden van het college - voor een volgende vergadering ter visie worden gelegd. In verband met stijging van het minimumloon, werden de bijstandsnormen per 1 juli aangepast. Een voorgestelde wijziging bestemmingsplan „Groeneweegje" ging onder de hamer door, terwijl de doorstromingsverordening werd vast gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6