ADHESIE ZIERIKZEESE RAAD OP MOTIE DIJIVELAND MINISTER WESTERTERP - VERKEER EN WATERSTAAT - INSTALLEERT NIEUWE „COMMISSIE OOSTERSCHELDE" AGEiPH Rijksstudietoelagen '73-74 verhoogd POPPER T0IÜUTJEI Toltarieven Zeelandbrng ZIERLKZEE, 14-8. De vakantieperiode bleek zich dinsdag tijdens de raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester Th. Ii. de Meester in zoverre te hebben gewroken, dat - behalve een lange agenda - een dito lijst van ingekomen stukken (34) werd ge presenteerd. In verband met een schrijven van de Ned. Vereniging Bescherming Voetgangers, informeerde de heer Simmers naar het bruggetje over de gracht, dat er komen zou. Wethouder Asma deelde mee, dat het nog niet verder gekomen is dan contact met enkele personen uit de burgerij, dié zich voor de realisering willen inspannen. Deze „commissie" heeft echter nog niets van zich laten horen. Een schrijven van G.S. was ingekomen inzake herziening van de uitgifte prijs gronden voor het industrieterrein II en goedkeuring van de nieuwe uitgifteprijs. De heer Sprèngelmeijer wees er óp dat G.S. het percentage (6) wat laag vinden en uitgiftetijd (10 jaar) wat kort. Hij wilde weten of door deze regeling geen nadelige invloeden voor de gemeente ontstaan, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Het bestemmingsplan West VI zal worden ver daagd met zes maanden. De heer Sprengelmeijer vroeg of zulks geen belem mering voor de bouw oplevert. Wethouder Bij de Vaate zei dat er voorlopig nog bouwruimte is in plan V, terwijl voor VI de berekeningen nadien komen, hetgeen een voordeel betekent by het geraken tot type-woningen. Belangrijk punt was verder hel bekende schrijven van de gemeente pui vela nd inzake de tolheffing voor de Zeelandbrng, gevolg van een mo tie in die raad, waarop adhesie werd gevraagd. De voorzitter vond de formulering wat onzorgvuldig. Zo is de suggestie - tolheffing na 1978 - overbodig, want G.S. waren dat toch al van plan. Niettemin wil het col lege aanbevelen de motie te onder steunen. Wethouder Asma „worstelde" nogal met bet probleem. Alle prijzen gaan omhoog, waarom dan tolpfijzeri niet?, zo vroeg hij. Voor de inwoners van Schouwen-D'uivëlahd echtër zou de toi omlaag moeten, medé met liet oog óp ziekenbezoek te Goes- én vooral ook in verband met sportui.t- \visselihgen. Het reizen over de brug lcosi de clubs vele duizenden. Lawaai maakt dorstig DORTMUND, 15-8. Lawaai is slecht voor de gezondheid - dat was al bekend - maar dat de dorst stijgt mei het aantal decibels is een nieuwe? vondst, van onderzoekers van het wetenschappelijke instituut Mdx Piahck te Dortmund, Het zal de drank- en grammofoonplatenhandel ongetwijfeld genoegen doen ie horen dat onophoiLdelijk, voortdurend la waai een samentrekking in de dorst veroorzakende -vaten veroorzaakt. Andere onderzoekers, die op het zelfde gebied werken voor een der grootste sociale verzekeringsmaat schappijen van West-Duitsland, heb ben vastgesteld dat hei tikken van een horloge het gedrag van een mens beïnvloedt. Bij vijf tikken per se conde vermindert het zuurstofgehal te 'van het bloed, wat tot een gevoel van vermoeidheid leidt. Bij 25 en meer tikken per seconde wordt het zuurstofgehalte weer normaal of stijgt het zelfs, zodat het horloge dan een stimulerende werking heeft. Rollend trottoir moet centrum ontsluiten DORDRECHT, 15-8. Drie stu denten. aan de TPI in Dell't hebben als afstudeerproject een. onderzoek verricht naar d-e mogelijkheid' om in Delft een Rolland trottoir aan te leg gen, dat 'het centrum via het station moet verbinden met de wijk Cris- pijn. Zij verwachten, dat het rol pad in de avondspits 20Ó0 tot 4000 per sonen per uur zal vervoeren, wat de aanleg ervan volledig rechtvaardigt. Hei Rolland 'trottoir levert met veer tig procent van de verplaatsingen een redelijke bijdrage in de ontslui ting van het centrum, schrijven zij. De meeste mannen weer aan het iverk de kinderen naar school, maar desondanks enorme drukte op de stranden Altijd al kon het in Zeeuws-Vlaan- deren wel (boottarief) en waarom voor Sohouwen-Duiveland dan niet? De voorzitter: „de tol is „sowieso"' ongewenst". De heer Asma: „wij hebben destijds nu eenmaal ja ge zegd." De heer Den Boer was het er allemaal mee eens, maar was al blij met de gunstig blijvende regeling m.b.t. de tienrittenkaart. Het bad allemaal nog erger gekund. Marechaussee adopteert ijsbeer NUNSPEÉT. 15-8. De manschap pen van het 103é Marechaussee es kadron üit.-Nuhspeet gaat voor 1000 gulden, een 'ijsbeer adopteren. Zij hebben zich zeii' ertoe verplicht elk jaar een dergelijk bedrag bij elkaar te brengen voor de instandhouding van dierentuinen in Nederland. Vrij dagmorgen wordt in het Noorderdie renpark in Eraraen de eerste duizend gulden aangeboden. Daarvoor wil men de ijsbeer adopteren. Het dier is intussen ook de mascotte van het eskadron gewbrden. Het is de eerste keer, dat een legeronderdeel een wild dier adopteert. Het' idee' voor de adoptie ontstond tijdens een oefening in Duitsland. Dreigde daar iets mis te gaan, dan werd nogal eens de kreet gehoord: de beer is weer los. Postzak met tien mille gestolen GOUDA. 16-8. Een hulppostkan toortje in Gouda is donderdagoch tend beroofd van een postzak met f 10.000. Volgens de eerste berichten drongen vier jongemannen van 18 tot 20 jaar het postkantoortje bin nen. Zij 'gingen er met het geld van door in een personenauto, waarvan het. kenteken niet kon worden geno teerd. De wagen zou een witte Peu geot zijn. Het is nog niet bekend of de overvallers gewapend waren. Naaktloper gearresteerd VENLO. De politie in Venlo heeft woensdag een naaktloper aangehou den die al maanden lang de buiten wijken van Venlo onveilig maakte door zich hier en daar aan de ach terzijde van woningen voor de ven sters naakt te vertonen aan vrouwe lijke personen die alleen thuis wa ren. Hij had hierbij altijd een jas over zijn hoofd. Herhaaldelijk kwa men aangiften bij de politie over het optreden van de naaktloper binnen doch het gelukte tot dusverre niet hem te ontmaskeren. Reeële tegemoetkoming De heer De Moor herinnerde er aan. dat. de P.\ d.A al in 1969 ver mindering van tarieven voor de be volking van Sehouwen-Duiveland heeft bepleit. Het zou een reëele te gemoetkoming zijn voor de bewo ners van de regio. Tenslotte is het zo dat .-.wij" naar Midden-Zeeland moeten, en niet omgekeerd. Boven dien moet men een mogelijke trek naar het noorden in de gaten hou den, als straks de Haringvlielbrug tolvrij is. De heer Simmers zei dat er veel ziekenbezoek naar Goes is. De'heer Asma pleitte voor meer gepreciseer- der tarieven voor de Schouwen-Dui- velandse bevolking. De raad besloot tot, adhesiebetuiging, met de toevoe ging van de noodzaak van tclverla- ging voor de regio-bevolking, in ver band met om- ziekenbezoek en spörtuitwisseling. Drie broers ernstig gewond bij steekpartij SINT WILLEBRORD. 15-8. De drie broers Jaspers uit Sint Wille- brord zijn in de nacht vrij ernstig gewond geraakt bij een-steekpartij in hun woonplaats. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Roosendaal. Woensdagmiddag heeft de rijks politie de 24-jarige D. B. uit Sint- Willebrord, de 19-jarige P. B, uit Sint-Willebrord en de 24-jarige A. de R, uit Ëtten-Leur i.v.m. de steek partij aangehouden. De steekpartij ontstond na een caféruzie in een café. Ongeveer tien personen die waren betrokken bij de ruzie gingen naar buiten om de zaak uit te vechten. Daarbij trokken en kelen van hen een mes. Winterswijk in trek bij ooievaars WINTERSWIJK, 16-8: Winters wijk heeft sinds kort eën unieke vo gelgemeenschap. Het zijn elf ooie vaars die er vrijwel tegelijk zijn neergestreken in weilanden bij een boerderij aan de rand van- de ge meente. Volgens kenners is deze massale samenscholing een gebeur tenis die hoogst zelden voorkomt. De ooievaars kunnen dagelijks in over vloed van hun lievelingsgerecht, kikkers, genieten. In hun directe omgeving staat namelijk een zuive ringsinstallatie, waardoor het water er ter plaatse zo goed is gereinigd, dat de kikkers in erg grote getale rondzwemmen. DEN HAAG, 15-8. De rijkstoe lagen voer het studiejaar 1973-'74 zijn voor het wetenschappelijk en het hoger beroepsonderwijs ver hoogd, respectievelijk met f 470,- tot f 6.130,- en met f 435,- tot f 5.700,- het de maxima betreft. De nieuwe normen voor de vast stelling van'dié. rijk'sstudie toelagen zijn aan'de eerste en-twee keer aan gebeden. Voó-r he.t - afgelopen studiejaar wer'dten bij \het W.O. en hei H.-B.O. 44.80(1 én .3.4:100. toelagen toegekend. Grote en primaire belangen op het spel DEN HAAG, 15-8. Minister drs. T. E. Westerterp van verkeer en water staat heeft woensdagmiddag op zyn ministerie in Den Haag de „Commissie Oosterschelde" geïnstalleerd, die in de regeringsverklaring werd aangekon digd als een commissie, die nogmaals de mogelijkheden zal onderzoeken om het behoud van het natuurlijk milieu in overeenstemming te brengen met de noodzakelijke bescherming tegen stormvloeden. De minister herinnerde aan de tot standkoming van de Deltawet in 1957 en wees erop, dat in de afgelo pen jaren over de afsluiting van de Oosterschelde, het laatste Deltawerk, discussie is ontstaan. De argumenten van de actiegroepen zijn samen te vatten onder de noemer: negatieve verwachtingen over het toekomstige milieu in een afgesloten Ooster schelde. De minister wees erop dat de commissie over alle thans voorhan den gegevens kan beschikken om deze tegen elkaar af te wegen. Grote belangen De bewindsman merkte verder op dat het inderdaad een moeilijke af weging zal zijn. Er staan grote en primaire belangen op het spel een beveiliging die aan moderne inzich ten beantwoordt, de hoofddoelstel ling van de Deltawet met de daar mee 'gediende en daardoor getroffen belangen, naast de zorg voor een goed milieu in de meest uitgebreide zin des woords. Een aantal facetten zal voor een belangrijk deel niet te berekenen of af te wegen zijn. Toch hoopt de regering, in de wetenschap dat een der commissieleden vooral ook een economisch gezichtspunt zal inbrengen, dat de commissie erin zal slagen ook tot enige kwantitatieve benadering van het vraagstuk te komen. Dat het project waar het hier om gaat, reeds in een zo ver gevorderde staat van uitvoering verkeert, maakt een heroverweging lot een wat pre caire zaak juist waar het een zo ver gaande ingreep betreft. Bij een der gelijke onderneming is het nodig, al dus de minister, dat het gehele maatschappelijk bestel zich tijdig in stelt. op de veranderingen, die komen gaan. Het thans reeds op gang ge komen aanpassingsproces wordt ze ker beïnvloed door de onzekerheid, die nu is ontstaan over het toekom- s l i g r egeri ng'sb el ei d De voorzitter van de commissie, mr. J. Klaasesz, oud-commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land, schetste de commissie als een naturlijk kind. De moeder, de over heid, is er wel, maar de vader, de milieugroepen, niet. „Uit een innig maar niet liefdevol contact heeft de conceptie plaatsgehad." aldus de voorzitter, die verder opmerkte dat men zich kan afvragen op wie het kind zal gaan lijken. Misschien op niemand en zal het als verschoppeling door niemand worden erkend. Het kind is vroeg rijp, zo stelde hij verder, en wil on afhankelijk ven de ouders opgroeien en zijn taak volbrengen. De commissie is bereid in alle ge moedsrust van alle argumenten ken nis te nemen en zal zich niet laten beïnvloeden door de vader of moeder of familieleden van weerskanten. Hij noemde in dit verband de onlangs in Yerseke gehouden bijeenkomst, van een actiegroep, dié bezwaren had te- Vrijdag 17 augustus Duiveland 19.00 uur, gemeentehuis Nieuwerkerk gemeenteraadsvergadering. Maandag 20 augustus Wesferschouwen 19.30 uur gemeenteraadsvergadering. Zaterdag 25 augustus Haamstede 15.00 uur vertrek ruiterstoet L.R.V. Westelijk Schouwen'' voor kruis tocht; 17.00 uur aankomst slot Haam stede start toernooi. Donderdag 30 augustus Zierikzee 20.00 uur, Vredesmarkt, jeugdsoos Brogum, Kerkplen 1. MI 111111 e 111 tl 111M11 i 1111111E M1111111111111111N 1 BIOSCOOP DE CONCERTZAAL 1 ZEERIKZEE 1 telefoon (01110) 2770 brengt deze week: E Er Wegens enorm succes E E geprolongeerd: Vrijdag 17 augustus, 8 uur E E Dinsdag 21 augustus, 8 uur j= (absoluut laatste voorstelling) E Bij een temperatuur van zo. rond de 3.0 graden is het in je blootje wassen van papa's auto. een pretje. Alleen 'móet je natuurlijk oppassen geen natte voeièn te krijgen waarmee bedragen - waren gemoeid "van achtereenvolgens bijna 216 mil joen gulden en ruim 185 miljoen gulden. Voor hét nieuxye studiejaar zijn thans 63.000 en 66.000 aanvragen geregistreerd1 voor rijksstudietoela gen voor respectievelijk hef W.O. en hét H.B.O. Wie een rïjkssludietöel'age voor het W.O. ontvangt, krij;gt bovendien f 1.000,- collegegeld en f 100,- in schrijfgeld ais studietoelage. Het bo- demjbedrag van det rijlcssfudietoela- ge, dat als renteloos voorschot wordt verstrekt", is verhoogd va.n f 1.100 tot f 1.200,- toegang. 18 jaar mimmmmimiiiiiimmmmnm Zaterdag 18 augöfetus, 8 uur 'n Adembenemende speedboat chase door de grachten! gen Rijkswaterstaat. Men moet zich daarvoor wenden tot het goede adres: de commissie sluit voor deze zaak haar oren. Voortgang werken Ook haakte hij in op het feit, dat de Deltawerken thans voortgang vinden. De overheid zit aan bepaal de contracten vast en de commissie» kan er vrede mee hebben dat be paalde leveringen doorgaan. De bui tenwacht zal het echter niet kunnen billijken dat niet zes maanden met diverse werkzaamheden zou kunnen worden gewacht. Hij wees erop, dat de minister had gezegd, dat reeds f 200 miljoen waren besteed, maai de commissie zal geen rekening hou den met de miljoenen, die na van daag nog zullen worden uitgegeven, zo vervolgde hij. De commissie zou verder rekening houden met de ar gumenten die haar van ver-schillende kanten zullen worden voorgelegd. Ook de voorzitter kwam te spre ken over de gegevens waarover de commissie kan beschikken, maar er zijn nog tal van commissies, die nog aan het studeren zijn op verschillen de facetten van de problemen rond de Oosterschelde. De commissie zal zich ook op de hoogte stellen van de verordeningen van deze studies. Daarbij zijn gegevens, die pas in de verdere toekomst nodig zijn, van be lang. Maar deze gegevens zijn bitter noodzakelijk .voor de commissie. Hij somde vervolgens lal van mogelijk heden op die het resultaat zouden kunnen zijn van het werk van de commissie. Openheid Tenslotte merkte hij op dat de commissie aanvankelijk in besloten heid zal werken, maar er zullen ook momenten zijn, dat de commissie de genen die pro of contra de sluiting van de Oosterschelde zijn, in de ge legenheid zullen stellen de puntjes op de i te. zetten. Hij kon zich voor stellen dat b.v. in Midelburg of West-Brabant in bijeenkomsten ge sprekken zullen worden gevoerd met hen die daaraan behoefte hebben. Gediscussieerd zal er niet worden. De commissie wil dit in alle open heid doen. „Over de Oosterschelde moet in openheid kunnen worden gesproken" aldus mr. Klaasesz, die tenslotte nog toezegde dat de commissie haar best zou doen in de zes maanden met haar rapport gereed te komen. Dit in nauw contact met de vader en de moeder. Ai' en toe zullen we bij bei de aankloppen, zo besloot hy. mil m mot SVEN-BERTILTAUBE BARBARA PARKINS E Geen voorverkoop. E kassa open 19.00 uur, E zaal open 19.30 uur. E rf11111111111 ii 1111 n 11111111111111111111 11111 ,T Sigaartje vindersloon voor cheque van 4 ion ARNHEM, lb-S. Een doosje siga ren van zegge en schrijven f 2,70 heeft de 17-jarige Arnhemse maga zijnbediende Chris Driessen gekre gen voor het vinden van een enve loppe met een cheque van het bouw fonds Nederlandse Gemeente, ten bedrage van f 395.000. Driessen stond, bij het girokantoor op zijn meisje te wachten, Loen hij de en veloppe over de grond zag waaien. Hij raapte hem op, opende de en veloppe, maar toen hij er toi. zijn verrassing de cheque die een. ■ver mogen betekende, in ontdekte, bracht hij hem linea recta naar de politie. Van de man die de cheque later kwam halen, kreeg de eerlijke vinder een dank je wel Maar de jonge magazijnbediende had daarbij toch wel op een ietsje meer gerekend dan tien sigaren die hij niet rookt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2