Mj n BEA WINT HET PLEIT GEEN INFLATIEBESTRIJDING Bruinisse wacht grote taptoe op zaterdag 25 augustus a.s. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 augustus 1973 Nr. 21334 VAN HET VADERLANDSE ERF Uit een pas gepubliceerd onder zoek blijkt, dat de beheersing van lonen en prijzen, bestrijding van de inflatie dus, door de meeste Neder landers als de momenteel voornaam ste laak voor de regering wordt ge zien. Veel belangrijker dan b.v. de milieubeheer sing, werkloosheid en enige andere van belang zijnde za ken. Maar dat ook de bestuurders van onze vakverbonden de inflatiebe- strijding als de voornaamste taak zien, kan bepaald niet gezegd wor den. Wel met de mond zullen ze dat beleiden, doch zeker niet met de daad. Een als aanwijzing voor de re gering bedoeld rapport van de So ciaal Economische Raad (SER), voor namelijk opgesteld door het kroonlid pro), dr. D. B. J. Schouten, waarin sterk werd aangedrongen op beheer sing van lonen en prijzen, werd eerst al danig afgezwakt op verzoek van NKV en CNV, waarna het NVV ook dit afgezwakte advies niet voor zijn verantwoording wilde nemen en daarom de erover beslissende ver gadering van de SER verliet. Waar nemend-voorzitter De Boon noemde de inhoud en toon van het rapport voor hel NVV onaanvaardbaar. Deze houding wordt verontschul digd met het argument, dat de be stuurders zich niet willen binden aan een advies, hoe vaag ook, voor zij eerst de leden hebben geraadpleegd. Eerst moet er vanonder af bepaald worden wat de verlangens op so ciaal- ekonomisch gebied zijn, waar na het bestuur de diverse eisen zal samenstellen. Om deze redenen wilde men zich niet vooraf binden aan wenselijkhe den in het belang van onze sociale ekonomie. Hierbij speelt natuurlijk een rol de houding van bepaalde vakbondsbestuurders, als b.v. Arie Groenevelt, die o.a. ten aanzien van de nivellering van de inkomens het onderste uit de kan wil zien te ha len en dat liever niet in direkte on derhandelingen met de betrokken werkgeversorganisaties. Bij zulke le den - en daar gaat het bij de vak verbonden om - telt het te verove ren eigen direkte voordeel hoger dan het algemeen belang. Zij willen via direkte harde onderhandelingen zo veel mogelijk eigen verlangens trachten te verwezenlijken en daar bij niet geremd worden door tevoren vastgestelde adviezen die daaraan niet voldoen. Geen gemeenschappe lijk vastgesteld sociaal-ekonomisch beleid, met het daaraan gekoppeld loon- en prijsbeleid, maar los daar van onderhandelen met de werkge vers en zien het onderste uit de kan te krijgen. Aan de hand van de dan te stellen eisen moet de regering dan maar zien hoe en welk sociaal-eko nomisch beleid zij nog willen pre senteren. Welke adviezen onze knapste koppen op ekonomisch ge bied ook geven, die worden wegge- ivuifd omdat het eigenbelang van de werknemers, uiteraard toch vastge steld door enkele gedreven bestuur ders, de boventoon moet voeren. En voor de verwezenlijking van die ver langens is een voortgaan van.de in flatie juist van belang, anders kan er weinig of niets van terecht ko men. Dat anderen daar de dupe van worden, daaraan wordt niet zo zwaar getild. De heren vakbondsbe stuurders weten hun leden wel zo te manipuleren dat hun inzichten, van ingrijpende politieke betekenis, als de wil van het werknemende deel van ons volk, te berde worden ge bracht. Daarin hebben de politieke partijen dan niets meer te vertellen, het is al door hel vakverbond be paald. En geen van de politieke par tijen, zeker niet die thans de rege ring vormen, durven het aan om DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus daar tegenin het algemeen belang de voorkeur te geven. Bij deze gang van zaken heeft een Sociaal Economische Raad eigenlijk weinig zin meer. Een gezamenlijk overleg om tot een voor ieder aan vaardbaar kompromis-advies te ko men, blijkt niet meer mogelijk. En het heeft trouwens ook geen bete kenis meer, zoals met het vorig jaar tot stand gekomen Sociaal Akkoord is gebleken, waar Arie Groenevelt en zijn bond zich niets van aan wil de trekken en liever stakingen uit riep om eigen hardere eisen te trach ten te verwezenlijken. Het is alsof de klassenstrijd opnieuiv leven moet worden ingeblazen, alsof we hier nog verworpenen der aarde" ken nen, hetgeen door de vele welvaarts uitingen, ook bij en in de woning- wetwoningen, wordt tegengesproken. Speleologen gered PAU, 13-8. Een reddingsploeg heeft vijf Poolse spelelogen die sinds maandag in de grot van St. Pierre Martin bij de Zuidfranse stad Pau werden vermist, teruggevonden. De mannen waren in de onder de Pyreneën 1 opende grot verdwaald nadat ze zonder licht waren komen te zitten doordat een van hen een rugzak met reservebatterijen in het water had laten vallen. Ze waren er in geslaagd een hulpkamp te berei ken waar zij levensmiddelen vonden die door een vorige expeditie ach tergelaten waren. r Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Volgens het Ameri kaanse weekblad Time in zijn jong ste nummer hebben artsen ex-presi dent Juan Peron van Argentinië ge waarschuwd dat een nieuwe ambts termijn van vier jaar hem jaren van' zijn leven kan kosten. MOSKOU. Een militaire rechtbank in Minsk heeft vier Russische oud militairen wegens collaboratie met de Duitsers tijdens de Tweede Wereld oorlog en deelneming aan een mas samoord op ruim 1300 vrouwen, kin deren en bejaarden in Wit-Rusland in februari 1943, ter dood veroor deeld. HAIFA. De officieren van de Is raëlische koopvaardijvloot hebben besloten neutraal te blijven in de staking van zeelieden van Israëlische koopvaardijschepen, die reeds zes dagen duurt en het scheepvaartver keer van Israël verlamt. HAMBURG. Het is niet onmogelijk dat liefdespoppen van gummi of plastic in Westduitse gevangenissen worden toegelaten om de sexuele nood van de inwoners te helpen ver minderen. LONDEN. In een flat in de Lon- dense wijk Chelsea heeft de politie een partij van 3300 gram cocaine ter waarde van ongeveer 300.0000 gulden gevonden. De drie bewoners van de flat, die de politie in samenwerking met de douane na een maandenlang onderzoek op het spoor was gekomen zijn gearresteerd. Het zijn twee vrouwen en een man. MADRID. Met al het beschikbare materieel probeert de Spaanse brandweer aan de Costa Brava. waar honderdduizenden mensen op het ogenblik hun vakantie doorbrengen, meer dan 250 bosbranden een halt toe te roepen. SANTA MARIA. Minstens 17 men sen zijn omgekomen doordat bij San ta Maria in Columbie een bus op een overweg door een trein werd gegre pen. Vijftien mensen werden gewond sommigen zeer ernstig. CARTAGENA. Vier rovers hebben uit de kluis van een filiaal van de Columbiaanse bank in Cartagena bankbiljetten ter waarde van meer dan zes miljoen gulden gestolen. Vol gens de politie wijst alles erop dat zij de combinaties van beide sloten kenden. SRINAGAR. In het dal van de ri vier Jhelum in Kasjmier zijn min stens 17 mensen door overstromingen omgekomen, zo heeft een hoge funk- tionaris in Srinagar meegedeeld. In het betrokken gebied zijn deze week tevens meer dan 2.000 stuks vee ver dronken en zijn meer dan 6.000 hui zen ingestort. LAHORE. Moessoenregens hebben dood en verderf gezaaid in het noord-oosten van Pakistan en de ergste overstromingen sinds 18 jaar in de provincie Pendjaab veroor zaakt, zo hebben woordvoerders van de Pakistaanse regering zondag meegedeeld. PIETERSBURG. In Pietersburg in Zuid-Afrika zijn vierennegentig Afrikaanse studenten veroordeeld tot elk een jaar gevangenisstraf wegens verstoring van de openbare orde eind mei van dit jaar. CAIRO. De Libische revolutionaire raad heeft bij decreet 51 procent van de activa van de Amerikaanse olie maatschappij ..Occidental Company of Libya" genationaliseerd. GENEVE. In West-Duitsland is een tweede geval van cholera gere gistreerd. Hiermee is het aantal men sen in Europa dat na een bezoek aan Tunesië cholera kreeg, gestegen tot zeven. SLOPEN OM BETER TE KIJKEN MAASSLUIS, 11-8. De ge- meente Maassluis wil twintig woningen van een flatgebouw aan de burgemeester Zane- veldstraat slopen om er achter te komen wat de oorzaak is van hel verzakken van twee negen- en tïenverdiepingen hoge flatgebouwen aan ge noemde straal en aan de bur gemeester Wesselinkstraat. Een voorstel van b. en xo. zal aanslaande dinsdag aan de ge meenteraad worden aangebo den. In genoemde flat aan de burgemeester Zaneveldstraat zijn reeds geruime tijd gele den vijftig woningen ont ruimd. Als de sloop van deze wo ningen is beëindigd, zal de laatste rij palen van de funde- ringsbalken worden losge maakt. Vervolgens zullen op een in overeenstemming met de deskundigen vast te stellen ivijze enkele palen uit de grond worden gehaald. Deze werkzaamheden moeten voor 1 januari 1974 zijn voltooid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur" van de E.E.G., zal de ministerraad voor het einde van het jaar een program ma voorleggen voor de verbetering van de bescherming en voorlichting van de consumenten. ROTTERDAM. Op de werf van Verolme in Rozenburg is de 251.000 ton metende mammoettanker „Bri tish Promise" te water gelaten. Het is de tweede van een serie van vier tankers, die in opdracht van de .,BP Tanker Company'-" in Londen door de Rijn-Schelde-Verolme groep wordt gebouwd. Belangrijke korpsen presenteren zich BRUINISSE, 13-8. Op zaterdagavond 25 augustus a.s. zal er te Bruinisse een grootse taptoe worden uitgevoerd. De voorbereidingen hiervoor zijn reeds in een vergevorderd stadium. Deze taptoe beloofd een groots evenement te worden, want de organisatoren hebben zich verzekerd van de medewerking van een landelijk samenwerkende muziekkorpsen combinatie. CA0U& DAM9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE SCHOUWEN. De oogsl is gerooid; het stro wordt - netjes in vierkante pakken geperst - afgevoerd van hel veld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Als medewerkende korpsen zijn ondermeer uitgenodigd: A. Het Tamboer- en Trompetter korps Euroband uit Rotterdam. Wie in Nederland kent dit korps niet, be kend om haar spectaculaire shows op moderne muziek, trad herhaalde malen op in Duitsland. België, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Ve le nationale en internationale con coursen werden met eerste prijzen gewonnen. Vele malen trad men op bij grote sportwedstrijden in sta dions zoals in Rotterdam en Amster dam. Ook in Bruinisse zal de Euro band het publiek weten te boeien. B. Het Tamboer- Pijper- Trompet ter- en Majorëttenkorps Jong Hol land uit Zwijndrecht. Een keurig ge üniformeerd korps met een char mant majoretten peleton. Het korps werkte vele malen mede aan tal rijke taptoe's en muzikale shows. Niet alleen in eigen land maar ook in België en Frankrijk is dit korps een graag geziene gast. C. Het Tamboer- en Trompet ter korps Juliana uit s-Gravendeel. Evenals het voorgaande korps een zeer gewaardeerd medewerker aan talrijke evenementen zoals optochten en shows in binnen- en buitenland. Sinds kort 'n nieuwe gala unifor men. gestoken en enkele jaren terug werd een geheel nieuw instrumenta rium aangeschaft. D. Muziekvereniging Nu met Hope uit Bruinisse. „in samen werking met de fanfare Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk". Bij een taptoe be hoort op z'n minst één Harmonie- of Fanfarekorps aanwezig te zijn. Uiteraard is in Bruinisse het plaat selijke korps present, dat zeer zeker voor eigen publiek zich van haar beste zijde zal laten zien. Kijk- en luisterspel Genoemde korpsen treden in een 'groot muzikaal gebeuren op, in een kijk en luisterspel van licht- klank en kleur, dat taptoe heel. De samenstelling vandeze taptoe is in handen van de landelijk optre dende ..Combinatie van Korpsen" waar vele gerenommeerde muziek korpsen, showbands, etc. deel van uit maken, onder andere de korpsen welke te Bruinisse zullen optreden, De coöi'dinatie en algehele leiding van de avond berust bij de heer A. Kros uit Santpoort, sekretaris en za kelijk leider van de Combinatie van Korpsen. De taptoe wordt uitgevoerd op het sportterrein van Bruinisse, de aan vang is 20.00 uur precies. Ongetwij feld zullen velen dit evenement niet willen missen, men doet er evenwel goed aan om vroegtijdig aanwezig te zijn, omdat een grote publieke be langstelling wordt verwacht. Verder is een gespecialiceerd ver- lichlings-technicus aangetrokken om mei prachtige kleur- en lichteffec ten de taptoesfeer nog meer te ver hogen. Wanneer het eerste openings- signaal zal klinken staan meer dan 200 enthousiaste amateurs gereed om het publiek van Bruinisse en omge ving een verantwoorde muzikale non-stop-show van allure te presen teren, welke sinds enkele jaren reed's tot een goede traditie begint uit e groeien in onze gemeente „Ter bestrijding van de hoge kos ten houdt het comité een verloting met enige prachtige prijzen als een opblaasboot (compleet), een radio een Polaroid camera e.v.a. Loten zijn verkrijgbaar in diverse winkels in Bruinisse en tijdens de Taptoe Direct na afloop van de Taptoe wor den de prijswinnaars bekend ge maakt. DEN HAAG. In de eerste helft van 1973 werd begonnen met de bouw van 75.054 woningen (79.403 in de zelfde periode van vorig jaar) en werden 77.700 (70.685) woningen vol tooid. Dit blijkt uit de woningbouw- gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. HELMOND. Bij een inbraak in Stiphout, gemeente Helmond, is voor een bedrag van circa 100.000 gulden aan herenconfeetië gestolen uit de zaak van firma Adriaans. ENSCHEDE. De laatste maanden zijn bij inbraken in Enschedé vijftien antieke staartklokken gestolen. De gezamenlijke waarde ervan loopt in de tienduizenden guldens. De inbre kers sloegen hoofdzakelijk hun slag in woonhuizen langs de binnenstad singels. ROTTERDAM. Tijdens een steek partij in de bar „Anita" in de Jonker Fransstraat in Rotterdam zijn de tweelingbroers G. B. en V. B. (25 jaar) gewond geraakt. AMSTERDAM. Bij een inbraak in het modemagazijn Metz en Co is het afgelopen weekeinde f 40.000 gestolen tiet geld bevond zich in een brand kast. die door de inbreker(s) mei een snijbrander werd geopend. DEN HAAG. De Europese Com missie. het „dagelijks bestuur' van de E.E.G.. stelt een onderzoek in naar de subsidie die de Franse re gering verleent voor de bouw van kassen. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen die het Tweede Kamerlid drs. J. de Koning (A.R.P.) als lid van het Europese Parlement had gesteld. 33 ..Ik wil naar huis.dreinde het kind. „Ik wil naar vader „Dat doen we ook. Maar het wordt met je voetje misschien erger, als we niet eerst naar de dokter gaan." Ze liep voorzichtig naar de straat weg en zei op zachte toon: „De juf kan best begrijpen, hoor, dat het erg pijn doet. Want weet je. Heintje, toen de juf nog zo klein was als jij is de juf ook eens uitgegleden en heeft ze ook haar voet bezeerd. Net als jij nu. Toen ben ik ook door ie mand naar de dokter gedragen. En weet je, wat die dokter toen gedaan heeft? Die heeft er alleen maar even naar gekeken en er toen een stukje verband omheen gedaan. En toen heb ik een poosje moeten zitten. Tot het beter was. En kan ik nu niet weer flink lopen?" Terwijl Bea vertelde, was het hui len minder geworden. Het. kind had zich wat dieper genesteld in de ha rige wintermantel en had aandach tig geluisterd. Ze keek op het laatst naar haar gezicht en toen Bea uit gesproken was, vroeg ze: „En deed die doleer geen zeer?" „Nee hoor, helemaal niet," ant woordde Bea beslist. „En deze dok ter is toch ook een aardige man? Jij kent hem toch wel?" „Ja." „Hoe heet hij ook weer, Heintje? De juf is zijn naam helemaal verge ten. Wat een domme juf, he?" „Dokter Vermaat, heet-ie." „Aach ja, natuurlijk: dokter Ver- maat. Nou moet ik dat goed onthou den. En vind jij dokter Vermaat niet aardig?" „Hij heeft me eens een keer in de wangen geknepen, toen ik op straat langs hem liep." ..Zo? Dat is toch niet aardig. Dat valt me echt van 'm tegen. Doet hij dat om je pijn te doen?" „Nee. want hij lacht altijd tegen me. „Zie je nu wel? Dat het toch een aardige dokter is? En zal ik jou eens wat vertellen? Ik ga met je mee naar dokter Vermaat En wee zijn gebeente, als hij jou pijn doet, dan zal ik hem ook eens in zijn wang knijpen. Ondanks de pijn begon het kind even te lachen. „Dat durft u toch niet „Help eens onthouden?" Maar bij de dokter, die gelukkig net thuis was gekomen, vergat Heintje alles weer. Ze begon op nieuw te huilen, maar de dokter trok voorzichtig de wollen kous van haal been en voet en bevoelde enkel en tenen. Toen keek hij de onderwijze res aan, die Heintje s hand vasthield en liefkoosde, en knikte alleen maar. Bea begreep, dat het een breuk was. „Ik zal even een ziekenauto laten komen." zei hij zacht tot de onder wijzeres. „Moet ze naar het ziekenhuis?" vroeg ze, doch zo, dat het kind het niet kon horen. „Ja, naar Ermelo, dat is het dichtstbijzijnde. Salem". „Och zo'n kind Bea had opeens diép medelijden met Heintje. ..Kan het n'et met de wagen van Hansen?" vroeg ze. ..Bedoelt u een gewone taxi?" „Ja, dokter." „Och ja, maar wie gaat er mee? Ik wacht liever niet, tot Sangelaar er zelf is. Die is in staat het kind zo mee naar huis te nemen en dat ri sico wil ik niet nemen. Er kunnen zich complicaties voordoen." ..Dan ga ik wel mee." besloot Bea. die geen ogenblik aarzelde. „Het is een kind uit een mijner klassen." „Nou, als u het op u durft nemen, zonder dat haar vader het weet mij best." SAN FRANCISCO Hel is won derbaarlijk waj mensen soms ver zinnen. Hier de Amerikaanse vlieg- tuigkundig ingenieur Robert W. Kross, die een computer-bar con strueerde, in staat 50 verschillende coklaildrankjes te maken in 5-7 se conden. Moboetoe Krijgt prijs uit handen Prins Bernhard KINSJASA, 13-8. Prins Bcrnharü heeft 'n Kinsjasa aan president Mo boetoe Sese Seko van Zaire dc on derscheidingstekenen overhandigd behorend bij de orde van de Gouden Ark een onderscheiding van het wc- rctdnatuuiTonds. Moboetoe is het eerste staatshoofd dat deze onderscheiding ontvangt. De prins is zaterdagmorgen aangeko men in Zaire voor een privé bezoek van vier dagen. Hij werd op het vliegveld ontvangen door de voor zitter van het Zairaanse parlement Boboliko. de minister van landbouw Kayinga Onsi n'Dal, de ambassadeur van Nederland in Zaire en de am bassadeur van Zaire in Nederland- De regerings-fellowship, die dooi de prins zelf werd bestuurd, was vrijdag uit Italië vertrokken, waai de koninklijke familie vakantie houdt in Porto Ercole. Na een tus senlanding in fort Lamy. de hoofd stad van Tsjaad, dineerde de prins met, Francois Tombalbaye, de presi dent van Tsjaad. Zaterdagmorgen werd de reis naar Zaire voortgezet. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK „En u dan?" „Ik ben tenslotte arts, dus ik kan het verantwoorden." „Laten we niet verder redeneren, dokter. Wilt u een wagen bellen? En het ziekenhuis verwittigen? Ik ga met het kind mee." Anderhalf uur later reed de wagen van Piet Hansen de „Ruige Hoeve" op. „Wilt u op me wachten?" vroeg ze. „Ik zal het niet te lang maken." „Komt in orde, juf'. Sangelaar was thuis. Toen de huis houdster hem had verteld, dal de nieuwe juf hem wilde spreken, kwam hij. boosaardig kijkend, naai de achterdeur. „Wat mot u van me?" vroeg hij op barse toon. Bea negeerde zijn onbeschoftheid en antwoordde: „Kunnen we binnen even rustig praten of laat u me hier buiten staan?" „Waar gaat het dan over?" vroeg hij, vooralsnog niet van plan om haar binnen te laten. Bea kneep een oog dicht en keek hem enkele seconden zwijgend aan „Waar is uw dochtertje, meneer Sangelaar?" „Heintje?" De man verschoot van kleur. „Geert!' riep hij op korte toon. „Waar is Heintje?" „Nog niet thuus!" was het ant woord. Toen draaide hij zich weer naar Bea en greep haar ruw bij de arm. „Is er wat met haar?" Ze knikte zwijgend. „Niets ern stigs. maar „Kom binnen." nodigde hij uit, nu op een wat andere toon. Hij ging op zij. zodat ze over de drempel kon komen en volgde hem toen naar een grote woonkeuken. In een hoek zat een vrouw een kous te stoppen. Ver der was er niemand in het vertrek. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7