STADHUIS BROUWERSHAVEN WORDT ZETEL BESTUUR ■eternhII IAC. MOURER Luchtmacht: Drie gevallen van onregelmatigheden in de Bondsrepubliek AGENDA Aardgaslevering steeg 22 procent LAATSTE NIEUWS Verbouw pnti!d Noorddijkstranl 1 BROUWERSHAVEN, 13-8. Maandagavond hoeli de raad der gemeente Brouwershaven met 7 stemmen voor (PvdA-fraelie en WD fracfie) en B stèmmen le gen (PCG-fraclie, de heren J. A. v. d. Bijl, J- j. Klaasse en A. C. Dalehout) besloten he! stadhuis le Brouwers haven voor de zetel van bestuur en administratie van het gemeentebestuur in le richten en over te gaan tol verbouw van bet pand Noorddijkstraat 1 gelegen naast bet stadhuis. Burgemeester A. P. Schouwenaar noemde deze beslissing een histori sche gebeurtenis en hoopte dat ze in het belang der bevolking zou zijn. Alvorens het voorstel ter discussie te steilcn deelde de raadsvoorzitter mede, dat er naar gestreeld word! de restauratie medio december a.s. klaar te hebben. De drie fractievoorzitters gaven eerst nog een stemverklaring. Als eerste deelde de heer J. A. v. cl. Ei.il (PCG) mede. dat zijn fractie de toelichting van het college maar zeer summier vond, Er was weinig hou vast te vinden in het. cijfermateriaal. Spreker had graag een zinsnede ge zien waarin opgetekend, dat er over deze zaak gesproken was met hc'. personeel ter secretarie en of er een mogelijkheid is in dit gebouw ie wer ken. De heer v. d. Bijl releveerde dat ~fE[ectrcwische1 fprecise )eeft eon eigen jeluid: hetjj&mt. Gegarandeerde nauwkeurigheid van max. 1 sec afwijking per 24 uur ETERNA-DEALER voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee JUWELIER-HORLOGER neaal 's Qravonsloan Havenplein 1 ZIerllaee TeL (01110) 2443 HAAMSTEDE. Zoals reeds gisteren werd vermeld in het maandagnum mer had op de Serooskerkseweg tus sen Serooskerke en Haamstede een ongeval plaats, waar één auto bij be trokken was. De bestuurster mevr. K. H. L. van E.-M. uit Rotterdam. is waarschijnlijk door duizeligheid en te hoge snelheid in een slip ge raakt, en in een naast de rijweg ge legen sloot terecht gekomen. De foto toont, de auto, op zijn kop in de sloot, nadat deze eerst door een sloot, over een dam en vervolgens weer door de sloot tot stilstand kwam. De be stuurster werd met een lichte hoofdwond naar het ziekenhuis ie Zierikzee gebracht.. (Foto: Zierikzeeschc .Nieuwsbode) in 1968 de raad van Brouwershaven een uitspraak heeft gedaan dat ze - sterk geporteerd was voor het vor men van één gemeente op Schou wen-Duiveland". Onze fractie vraagt zich af of deze zaak. waar vooral de PvdA sterk vóór was, voldoende on derzocht is on navraag is gedaan bij. het Provinciaal Bestuur. Zou binnen afzienbare tijd één gemeente gereali seerd worden, dan vinden wij dit voorstel een vroegtijdige zaak en stellen voor'het stadhuis alleen re presentatief te maken. Met de ver huizing naar Brouwershaven van de administratie en het voorstel tot ver bouw van het aangrenzende pand naast het stadhuis kan onze fractie zich niet verenigen", aldus de heer v. d. Bijl. Burgemeester Schouwenaar ging uitvoerig op de vragen van de heer vu d. Bijl in. Er is inderdaad over de ze materie gesproken met het perso neel. Op de vraag of er in gewerkt kan worden zei de voorzitter: „neen" want daarom ligt juist het voorstel tot verbouw van Noorddijkstraat 1 ter tafel. Dan is de mogelijkheid er wél. Wat. de plannen betreft voor het v urmen v an 1 gemeente, daar is geen navraag naar gedaan. De gemeente volgt de bestuurlijke ontwikkeling op de voet en zoais bekend is staat de gewestvorming bij de nieuwe mi nister onderaan het lijstje. Het col lege heeft gemeend dat het verant woord is dit voorstel te doen aan de raad. De fractievoorzitter van de PvdA- fractie de heer C, J. de Munnik. zei graag het voorstel van b. en w. uit te voeren. Ook de VVD-voorzitter de heer P. C. S. van Hattem zei er wei nig moeite inee te hebben. Er is.des tijds een ingrijpende beslissing ge nomen waarvan men nu zegt, hadden ze het maar anders gedaan. Laten we er nu voor waken dat we over iien jaar weer niet hetzelfde horen zeggen", aldus de heer Van Hattem. In stemming gebracht werd het voorstel met 7 voor en 3 tegen aan genomen (de heer F. Dooge was af wezig wegens ziekte). Verkoop Waaggebouw De verkoop van het Waaggebouw te Brouwershaven aan de heer v. d. Wolk te Bruinisse voor de prijs van f 10.000,met de bepaling dat het pand onder Monumentenzorg geres taureerd moet worden ging niet zo vtok =door do raad Heen. Dat de heer v, d. Wolk het PSP cl wil inrichten voor de horecasector, was juist het struikelblok bij de raadsleden. Op de uitvoerige toelichting aan de raad deelde de raadsvoorzitter nog mede dat het college reeds jaren bezig is het pand af te stoten, daar het voor de gemeente te duur zou zijn het te laten restaureren. Er kwamen vrij regelmatig kopers op dagen. maar deze lieten het dan weer afweten. De voorzitter stelde dat de prijs slechts de m- prijs bedraagt, daar het pand op instorten staat en van onder tot boven moet worden opgebouwd. Om bepaalde speculaties legen te gaan dient het onder be paalde voorwaarden te worden her bouwd. De heer C. J- de Munnik was er niet gelukkig mee dat het pand in de horecasector komt. Hij stelde voor het stuk terug te nemen tot de volgende raad, temeer, daar de stukken die er betrekking op heb ben de fractie veel te laat hebben bereikt om de zaak grondig te kun nen doorspreken en een oordeel te vormen. Dé heer P. C. S. van Hattem vond hef. een goede zaak dat het pand ge restaureerd wordt, maar stelde dat de gemeente niet de eigen horeca mensen schade moet berokkenen. Straks legt misschien de betrokken persoon beslag óp nog grotere pan den zodat de concurrentie nog gro ter wordt, De heer J. A. v. d. Bijl herinnerde er aan dat zijn fractie bij de alg. be schouwingen steeds heeft gestreefd de leefbaarheid in de kernen te ver groten. „We -hebben de indruk dat er te weinig bekendheid is gegeven aan c!e verkoop van het Waagge bouw. Vandaag nog wercl ik door 2 serieuze kopers gebeld," aldus de heer v. ci. Bijl. De burgerlijke ge meente heeït de plicht de plaatselij ke middenstanders te helpen hun bestaan voort te zetten. Ook hij was voor terugneming van het voorstel en een ieder in de gelegenheid te stellen in te schrijven. De raadsvoorzitter ging uitvoerig in op de gedane opmerkingen. Er zijn voordien veel liefhebbers ge weest. Wat de onbekendheid betreft lean men stellen dat men na infor matie zeker dit pand had kunnen kopen, dus de bekendheid was wel aanwezig. Men had dan in 1965 of 1966 al een advertentie moeten plaatsen. Aan de heer v. d. Wolk is meegedeeld, dat de gemeente met iemand anders in onderhandeling was, maar deze liet het afweten. Het college heeft toen de heer v. d. Wolk aangeschreven met de gestelde voor waarden. Het is een bouwval en een goede zaak dat het gerestaureerd wordt. Toen er klachten binnen kwamen heeft het college een be spreking gehad met de plaatselijke horecamensen. Het .college heeft daar betrekkelijk begrip voor. De voorzitter citeerde de oude drankwet waarin gesteld wordt dat het aantal horecabedrijven in verhouding moet staan met een bepaald aantal inwo ners. De nieuwe drankwet zegt (vol gens de wensen van de horecamen sen zelf) dat er een vrije vestiging is. Wanneer de raad weigert thans het pand te verkopen zal het nog verder in verval geraken. „We zullen dan moeten afwachten welke gegadigden dan komen opda gen en of er dan weer geen andere groep neringdoenden, in de gemeen te wordt geschaad. Men moet reke ning houden met de consument, die een keuze moet kunnen maken", al dus de voorzitter. Burgemeester Schouwenaar stelde voor met de middenstanders uit de gehele gemeente een bespreking, te hebben met deskundigen inzake de materie van vestigingen. Het college zal, wanneer het punt wordt terug genomen dan wel graag van de raad vernemen welke kant het dan op moet. Op voorstel van de heer de Munnik weid tenslotte het besluit tot verkoop aan de heer V. Wolk te ruggenomen tot de volgende raad. Zeer tot genoegen; van de aanwe zige horecamensen op de tribune Tolgeld Zeelandbrug De raad betuigde unaniem adhesie met het schrijven van de gemeente Duiveland inzake de verhoging tol geld Zeelandbrug. De heef de Mun nik zou graag.zien dat inwoners van Schouwen-Duiveland een redüktie genieten daar z-owei het beroepsver voer als de mensen die naar een ziekenhuis moeten zwaar gedupeerd worden. De heer v. d. Bijl stelde dat de provincie grote bedragen in de brug moet steken. Als Zeeuwen moet geprobeerd de brug zo goed mo gelijk te laten renderen. Het is een winstpunt dat de tienrittenkaart blijft voor dezelfde prijs. De fractie stond achter de adhesiebetuiging wat ook de VVD fractie onderstreep te bij monde van de heer v. Hattem. Meegedeeld werd door de voorzit ter dat de heer L. J. v. d. Wielen pea* 1 juli is benoemd tot adjunct- commies. In stemming kwam vervolgens de benoeming van een nieuwe gemeen tewerkman. Benoemd werd met 7 stemmen de 'heer C. v. Ast te Brou wershaven, de heer M. Quist te Drei schor kreeg 3 stemmen. Vastgesteld werd de verordening Geldelijke Steun Doorstroming. Tot vertegenwoordiger in het bestuur Gem. Reg. Beatrixschool werd aan gewezen burgemeester Schouwenaar en als diens plaatsvervanger wet houder Ph. van Ast. Akkoord ging de raad met de uit treding van de gemeente St. Philips- land uit de gem. reg. Beatrixschool. Voor de financiering van de ver werving van grond in het plan aan de Delingsdijk werd een geldlening aangegaan van f 49.000,- m KINSJASSA, Zaire - President Mo- buto van Zaire is door Prins Bern hardt onderscheiden met de versier selen behorende bij het comman deurschap in de Orde van de Gouden Ark van het World Wildlife Fund. Aankoop grond Voor de ontsluiting van het wan delpark, de Voorburglaan en Gracht- weg te Brouwershaven ging de raad akkoord met.de aankoop.van .grond van de Ned. Herv. Kerk voor de prijs "van f 1275,- De heer.v. d. Bijl steldé voor de mogelijkheid te on derzoeken in dit park reeën en dwerggeiteri te zetten, wat het aan zien van Brouwershaven zal vergro ten. Burgemeester Schouwenaar zei dat de gemeente reeds in een „befg- sfeer" l'eel't daar er ter plaatse twee koeien lopen met grote bellen aan. In verband met de verwezenlijking van 't toekomstige bestemmingsplan Zuidwal. werd een pêrceelgrond aangekocht van de heer M. Smalheer voor de som van f 3238;40 en pacht- ontbinding tegen een' schadeloosstel ling Van f 2257,92. Aan de heer J. v. d. Zande, Lage- weg, te Bürgh werd voor de bouw van een -bungalow aan de Weth. Dekkerstraat te Brouwershaven een stuk grond' verkocht vóór de prijs van 14.520, Akkoord' ging de raad met. een éénmalige bijdrage, aan de Commis sie Gereformeerd Verenigingsgebouw te Zonnemaire ad. f.2500,— voor het uitvoeren van schilderwerk. De heer. J. K, Góemans diende een Voorstel in, dat behelsde,, dat de mu ziekvereniging „Nut en Uitspanning'' Welke momenteel'.als noodoplossing in één dér: schoollokalen speelt voor de'.tijd van'2 jaa.r gratis in het. Vere nigingsgebouw -mag. repeteren, wat door de raad werd- ingewilligd. De .héren De Munnik en v. d. Bijl Stelden voor een gesprek te hébben met het bestuur vér,gebouw, ge- meentebestuuf en muziekbestuur in- zaké-dë vaststelling, Van de -avonden dat héf :gêbpüW'ter beschikking kan staan' van dé muziek. Geen bezwaar ondervond het punt verbouw lokaal openbare school tot noodlokaal t.b.v. de kleuterschool en de inrichting van genoemd lokaal. Op de vraag door de heer Van Hat tem waar de Nutsbibliotheek naar toe moet antwoordde de voorzitter dat naar een andere plaats wordt uitgekeken. Een crediet werd uitgetrokken groot f 1134,voor straatherstel- werkzaamheden na aanleg van het aardgas te Schuddebeurs. Tenslotte werden vastgesteld de 11e en 12e wijziging der begroting 1973 behelzende posten vernieuwing voetbaldoelen en ballenvangers sportterrein Brouwershaven en idem te Dreischor; aanschaf turnbrug gymnastiekzaal te Dreischor. MAMMOETKAAK GEVONDEN ARNHEM. 13-8. Op een diepte van achttien meter heeft de 42-jarige amateur duiker Freek van Balen uit Velp met behulp van zijn 23- jarige vriend Sjaak Schrijvers uit een zandwinning skolk tus sen Elsl en Arnhem een vrij wel complete onderkaak van een mammoet opgedoken. De kaak weegt 28 kilo en meet 47 bij 34 cm. De juiste ouderdom moet nog worden, vastgesteld. De onderkaak zat in steen harde grond. Van Balen wil de kaak voor zijn eigen verzameling hou den. Naar meer resten van de mammoet gaat men nog zoe ken. Koiiijnenpl aag in Midden-Brabant UDEN (N.B.), 13-8. In Uden en om geving komen op het ogenblik zoveel wilde konijnen" voor dat zelfs groen stroken, planten, heesters en rozen perken totaal worden kaal gevreten. De konijnen laten het. hierbij echter niet. Zelfs op het kerkhof van Uden worden bloemen en grafkransen op de graven opgeknabbeld. Juwelierszaak leeggeplunderd UTRECHT, 14-8. Bij een inbraak bij dé juweler Begeer van Kempen en Vos aan het Oud Kerkhof in Utrecht is In de nacht van zondag op maandag voor naar schatting f 240.000 a f 300.000 aan horloges en sieraden buitgemaakt. De kluis van de juwelier waarin zéér dure siera den en losse edelstenen lagen bleef ongemoeid. Dé etal'agebescherming, bestaande uit traliehekken en hangsloten werd aan de binnenzijde geforceerd en ook vitrines in de zaak werden gekraakt én leeggehaald. Minder luxe artike len liet men links liggen. Nederlandse vrouw in Zwitserland verongelukt WARNS, 13-8. De 54-jarige me vrouw H. Bekkema üit Warns (gem. Hemelumer Oldeferd, Fr. is in de omgeving van Zürich (Zwitserland) verongelukt. De vrouw en haar echt- genoot, werden tijdens een wandeling aangereden door een-auto. waarvan de bestuurder onder invloed van al cohol bleek te verkeren. De vrouw overleed ter plaatse, de man werd licht gewond, aldus een mededeling van de politie in Warns. Door vallend verpletterd schot MAASBRACHT, 14-8. De 61-jarige heer A. Domeni uit Sliedreeht is maandagmorgen in Maasbracht ver pletterd door een vallend houten schot van enkele honderden kilo's en ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Aantal pendelaars in de bouw nam af AMSTERDAM, 14-8. Het aantal pendelaars in de bouwnijverheid be droeg in mei 1972 51.500, hetgeen neerkomt op 20,6 pet. van het aantal werknemers in de bouw. Dit percen tage was een jaar daarvoor nog 22,3 procent. Militairen slapen buiten uit protest UTRECHT, 14-8. In de legerplaats „De Wittenberg' in Garderen werd maandagavond en maandagnacht door 500 a 600 dienstplichtige militai ren in de buitenlucht geslapen. Dit uit protest tegen de slechte be huizing in deze legerplaats waar een 1500 a 2000 militaren van verbin- dings- en bevoorradingscompagnieën zijn gelegerd. Volgens de Vereniging van Dienst plichtige Militairen moeten op zeer korte termijn bouwkundige vérbete ringen worden aangebracht en moe ten sanitair en verlichting worden verbeterd. DEN HAAG, 14-8. Onderzoeken die sinds midden vorig jaar in de bonds republiek Duitsland zijn ingesteld, hebben aan het licht gebracht dat in drie gevallen militairen van de Koninklijke Luchtmacht, betrokken bij personeelswïnkels van twee in de bondsrepubliek gelegerde onderdelen onregelmatigheden hebben gepleegd. Dit heeft de Luchtmachtvoorlich- tingsdienst maandagavond meege deeld. Naar aanleiding van deze onregel matigheden, die hun oorsprong von den in de jaren voor 1972, zijn de controlemaatregelen, in het in 1972 in werking getreden nieuwe regle ment voor alle personeelswinkels, op enkele punten nader verscherpt. Uit de onderzoeken is vooralsnog niet. gebleken van andere onregelma tigheden. Dinsdag 14 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Concert Zeeuwse Koorschool. Aanvang 8 uur. Woensdag 15 augustus Kenesse 29.00 uur concert door de Brassband Excelsior uit Kloelinge in cle herv. kerk. Oosterkim! Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. Raif- feisenbank. Maandag 20 augustus Westerschouwen 19.30 uur gemeenteraadsvergadering. Zaterdag 25 augustus Haamstede 15.00 uur vertrek ruiterstoet L.R.V. „Westelijk Schouwen" voor kruis tocht; 17.00 uur aankomst slot Haam stede start toernooi. Donderdag 30 augustus Zierikzee 20.00 uur, Vredesmarkt, jeugdsoos Brogum, Kerkplen 1. DEN HAAG, 13-8. Dé Neder landse gasunie heeft in de eerste helft va.n dit jaar 22 procent meer aardgas afgeleverd dan in de eerste helft van het vorige jaar. De gasafgifte bedroeg in de eerste helft van dit jaar 35,2 miljard ku bieke meter tegen bijna 29 miljard kubieke meter in de eerste helft van 1972. Ziekteverzuim groter dan verleden jaar DEN HAAG, 13-8. In. het eerste kwartaal van dit jaar was het ziekte verzuim in' ons land groter dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar Dit is hoofdzakelijk het gevolg van een. forse stijging van het ziektever zuim door vrouwen. Deze verzuim den in januari jl. 12 procent van de werktijd wegens ziekte (in januari 1972 10,5 prcent), in februari 10,5 pet. (v. j. 9,6 pet) en in maart 10,8 pet (v. j. 9.0 pet), zo blijkt uit gegevens van het CBS DODELIJKE ONGELUKKEN VOORTHUIZEN". De 82-jarige heer H. Jansen uit Voorthuizen kwam in zijn woonplaats om het leven toen hij op de Appelseweg met zijn fiets een uitrit uitreed en werd gegrepen door een auto. FRANEKER. De 60-jarige veehou der Marten Zijlstra uit Oosthem (gem. Wymbritseradeel) is maandag morgen gedood toen de landbouw- tractor die hij bestuurde werd aan gereden door een vrachtauto. Dat ge beurde op de Sexbierumerweg in Franeker. MAASBRACHT. De 35-jarige kas telein J. M. Hulsman uit Sittard reed op Rijksweg 75 onder Maasbracht met de linkerzijde van zijn auto te gen de vangrail, vermoedelijk door dat hij de macht over het stuur had verloren. Tengevolge van dit ongeval over leed de man ter plaatse. Redder van 14 paarden beloond BEMMEL, 13-8. De VVV van het Betuwse plaatsje Bemmel heeft dit jaar de prijs van de internationale ponymarkt voor degene die op het gebied van de dierenbescherming het beste figuur heeft geslagen toe gekend aan de 20-jarige lasser Joop Hut uit Hoek van Holland. Hij kreeg een Shetland-pony en namens de gemeente Bemmel een gouden plaquette. Joop Hut die thans nog zijn militaire dienstplicht vervult, was op de late avond van 27 januari op weg naar zijn ouderlijk huis, toen hij een vuurgloed zag in de manege „De Caepruiter" te Hoek van Hol land. Joop, die lid is van de vrij willige brandweer, sloeg direct al arm. Intussen wist hij met een koe voet de deur van de manege te for ceren. Hij heeft daarna de veertien paarden in veiligheid gebracht. Dai- was geen eenvoudige zaak want de dieren waren al in paniek geraakt door het vuur. Toen hij het 'tweede paard losmaakte, kreeg Joop Hut een trap ioaardoor hij getoond raak te en naderhand in het ziekenhuis moest worden verpleegd. Veiligheidsraad en anti-Israël-resolulie NEW YORK, 14-8. Onder de niet- gebonden landen van de Veiligheids raad circuleerde maandagavond een onhverp-resolutie waarin Israël „krachtig wordt veroordeeld" voor het onderscheppen van een Arabisch verkeersvliegtuig boven Libanon. Er was echter niets in te vinden van een door de Russen gesteunde Ara bische oproep tot het uitvaardigen van sancties. De resolutie zal naaf alle waarschijnlijkheid in de raad worden behandeld als deze heden dinsdagmiddag in tweede zitting bij eenkomt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2