VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT KLACHT VAN LIBANON Enorme nieuwe koperlaag ontdekt Grootste woningnood bij jonge gezinnen en bij laag inkomen Skylab weer te zien Spaans vliegtuig verongelukt: 85 doden GIGANTISCH TRANSPORT PASSEERDE ZEELAND-BRUG Zeegevecht voor de Egyptische kust ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE U 129ste jaargang Nr. 21334 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J, Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per Jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze conlractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie, '4 B.T.W. In dit nummer: Stadhuis Brouwershaven bestuurszetel De gedwongen vliegtuiglanding in Israel NEW YORK, 14-8. De Veiligheidsraad van de V.N. is maandagavond bijeengekomen om te spreken over de klacht van Libanon over het feit dat Israël op 10 augustus een Arabisch vliegtuig met bestemming Bagdad heeft gedwongen in Israël te landen. Israël hoopte dp Arabische guer rillaleider George Habasj te kunnen arresteren, maar deze was niet aan boord. De Libanese afgevaardigde Edou- ard Ghorra eiste dat de raad de „pi raterij" in krachtige termen zou ver oordelen. Hij sprak van „staatster- rorisme". Stem van Israël De Israëlische vertegenwoordiger Josef Tekoah vroeg zich af waarom „een aartsmisdadiger als Habasj nog op vrije voeten is en de regering van Libanon hem toestaat het leven van onschuldigen te blijven bedreigen." De Veiligheidsraad, zo zei hij, is bij een om te praten over het feit dat een vliegtuig twee uur lang is opge houden om „internationale moorde naars uit te roeien", terwijl de raad het zwijgen is opgelegd wat betreft de Arabische terreuracties in Athene, Chartoem, München en Lod. Tekoah kritiseerde het ontbreken van een doeltreffend internationaal optreden tegen de guerrillastrijders, geïllustreerd door het feit dat 70 van de 100 „Arabische terreuragenten" die in diverse landen waren gearres teerd, zonder proces of bestraffing weer waren vrijgelaten. Onder die landen waren ook leden van de Vei ligheidsraad. SANTIAGO, 14-8. In de Cordilleras van het Andesgebergte in Chili is een enorme nieuwe koperlaag ont dekt die wordt beschouwd als de be langrijkste ter wereld. De vindplaats ligt 1500 km ten noorden van San tiago op een hoogte van 3000 meter, vlakbij de mijn van Chuquicamata. De totaal aanwezige kopervoorraad wordt geschat op 700 miljoen ton maar zal pas in 1977 kunnen worden geëxploiteerd. DEN HAAG, 13-8. Jonge gezinnen zijn in sterke mate het slachtoffer van de woningnood. Bij de lage in komens manifesteert de woningnood zich het duidelijkst. Dit heeft de Ne derlandse Gezinsraad vastgesteld bij een onderzoek, dat, vanwege de praktische uitvoerbaarheid, werd verricht in de gemeente Den Haag. De Gezinsraad spreekt van een triest beeld van de situatie, waarin de jonge gezinnen verkeren. Voor het onderzoek richtte de ge zinsraad zich tol jonge mensen, die in 1965 in Den Haag trouwden, er bleven wonen en niet uit elkaar gingen. Uit bijna 3000 echtparen werd een steekproef getrokken: 226 echtparen deden aan het onderzoek mee. In de loop van de eerste vijf hu welijksjaren bleek 80 procent een of meermalen verhuisd. De helft van alle was nog op zoek naar passende woonruimte. De gemeente bleek in slechts tien procent van de gevallen effectief hulp te hebben verleend. Geen groen Uit het onderzoek is voorts geble ken, dat niet minder dan de helft van het aantal ondervraagde gezin nen bleek te zijn ondergebracht in enkele dichtbevolkte en volkomen dichtgebouwde wijken In deze wij ken waren vrijwel alle woningen voor 1940 gebouwd, was nagenoeg geen ..groen" meer en was veilige speelgelegenheid voor kinderen slechts in geringe mate aanwezig. Ter vergelijking: ongeveer een kwart van de totale Haagse bevolking woont in deze wijken. Een fraai overzicht „op afstand" van het gigantische transport giste ren (maandag)middag over de Oos- terschelde van twee enorme voet stukken vootde havenlichten van Hoek van Hollafid. (Zie ook onder aan de pagina). (Foto: Zïerikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 7 7 De roem is even bevriend met J de leugen als met de waarheid. f Virgilius 4 Vassily Stepanowitsj van de Sow- jet-Unie sprak zich uit voor doel treffende maatregelen tegen Israël, sancties inbegrepen, „om een eind te maken aan het terrorisme van die militaristische zionistische staat". Spoorweg-ongeluk in Oost-Duitsland BERLIJN, 14-8. Zes mensen zijn maandag bij een ernstig spoorweg ongeluk op de lijn Reichenbach- Wardau bij Karl-Marx-stad in Oost- Duitsland omgekomen. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. ont spoorden vier wagons door onbeken de oorzaak. Dodental in India stijgt NIEUW DELHI, 14-8. Minstens 110 mensen zijn omgekomen bij de over stromingen in India in de laatste vier dagen, volgens maandagavond beschikbaar gekomen cijfers. Het ergst getroffen zijn Kasjmier met 68 doden en Oettar Pradesj met 38 do den. Honderden dorpen in het noorden van het land zijn afgesneden en tien duizenden zijn dakloos. DEN HAAG. 14-8. Het Amerikaan se ruimtelaboratorium „Skylab" kan de komende dagen bij heldere hemel weer met het blote oog worden waargenomen, het ruimtevaartuig beweegt zch als een heldere ster ten opzichte van de andere sterren. „Skylab" heeft een helderheid die gelijk is aan die van de Poolster. LA CORUNA, 13-8. Een vliegtuig ongeluk in het noordwesten van Spanje heeft maandag aan 85 men sen het leven gekost. Een Caravelle van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Aviaco is op een lijnvlucht van Madrid naar La Coruna bij de landing in laatstge noemde stad brandend neergestort. Er hing een dichte mist en het toe toestel had al enige malen een lan dingspoging gewaagd. Het raakte met een vleugel enige bomen, ont plofte en brak in drie stukken, die brandend op huizen in aanbouw vie len. De bouwvakkers waren juist enkele minuten tevoren gaan koffie drinken. Er waren 79 passagiers aan boord en een bemanning van zes. Identifi catie van de slachtoffers zal in vele gevallen onmogelijk zijn. SANTIAGO, CHILI. Dvnamiet- aanslagen zyn er de oorzaak van geweest dat acht plaatsen in Chili maandagavond in het duister ge dompeld werden en president Allen- de zijn rede moest onderbreken waarin hij had gewaarschuwd dat het land aan de rand van een bur geroorlog stond. Funderingen lichtopstanden Hoek van Holland Verwachting tot woensdagavond: Droog en zonnig Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer; meest matige wind uit oostelijke richtingen; minimum tem peraturen ongeveer 14 graden, maxi ma van 27 tot 31 graden, maar in het Waddengebied enkele graden lager. Voor donderdag: Aantal uren zon: 6 tot 14. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 3 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.04 Maan op 20.06, onder 7.02 16 aug. Zon op 5.25, onder 20.02 Maan op 20.22, onder 8.16 Laatste kwartier: 21 aug. (11.22). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 15 aug. 4.10 16.17 9.36 21.59 16 aug. 4.44 16.49 10.05 22.32 Springtij: 16 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Naar het zich laat aanzien zal er ook woensdag nog geen einde ko men aan het fraaie zomerweer van de afgelopen dagen. Dit stabiele weertype houdt verband met de aan wezigheid van een krachtig hoge- drukgebied boven Zuid-Scandinavië waardoor oceaanstoringen op grote afstand van het continent worden gehouden. Aan de zuidflank van dit hogedrukgebied staat een oostelijke stroming, waarmee warme continen tale lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. In deze lucht kunnen tem peraturen tot rond de dertig graden oplopen. Eenzelfde weertype als bij ons wordt ook vrijwel overal elders in Europa aangetroffen. Daarbij liggen de maxima in Zuid- Europa op een nog iets hoger niveau. In Andalusië, Zuid-Spanje. bereikt het kwik zelfs de 40 graden. De Combinatie Oosterseheldc heeft meerdere projekten op stapel staan, o.a. de métrosegmenten en een brug in Zuid-Afrika. Deze ponton zal waarschijnlijk gebruikt worden voor een transport naar de Bahama's. Drie jougelui van brand op Man gevonden LIVERPOOL, 14-8. De drie jonge lui die worden gezocht in verband met de brand in het vermaakcen- trum op het eiland Man zijn in de Britse stad Liverpool gevonden. Hun identiteit is niet bekendgemaakt. De politie heeft hen ondervraagd maai er is nog geen aanklacht ingediend. Zoals bekend hadden overleven den van de brand, die aan 50 men sen het leven kostte, verteld dat ze drie jongelui zagen wegrennen kort voordat het gebouw een prooi werd van de vlammen. Doodstrafeisen in Marokkaans proces RABAT. 14-8. Het Hoogverraads- proces voor de militaire rechtbank in Kenitra bij Rabat in Marokko heeft de advocaatfiscaal maandag vijfentwintig maal de doodstraf ge vorderd. Tegen 30 beklaagden eiste hij levenslange gevangenisstraf. CAIRO. 14-8. Maandagmiddag is het voor de Egyptische kust tot ccn treffen gekomen tussen Israëlische en Egyptische oorlogsschepen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten naderden twee pa trouilleboten van de Israëlische ma rine de kust toen zij ter hoogte van Ras Sudar, ten zuiden van Caro, door Egyptische oorlogsschepen werden onderschept. Tijdens een kort vuurgevecht wer den. zo is in Tel Aviv meegedeeld, twee Israëlische matrozen licht ge wond. Volgens een in Cairo uitge geven communiqué werd de terug tocht van de Israëlische oorlogsbo dem gedekt voor de luchtmacht. SANTIAGO. President Salvador Allende van Chili heeft de hulp in geroepen van de strijdkrachten en de politie om de staking van de tran sportondernemers te breken. De sta king duurt al 19 dagen en heeft ge leid tot ernstige tekorten aan voedsel brandstof en medicamenten. ZIERIKZEE, 13-8. Gisteren (maandag)middag om streeks drie uur passeerde het tot dusver grootste transport de Zeelandbrug. Drie sleepboten, de Maas- bank van Smit-International, en de Van Woelderen en Evertsen van de Nieuwe Vlissingse Sleepcentrale sleepten bet gevaarte. Een zeewaardige ponton Tak 10 die twee funderingen voor lichtop standen, elk 3.600.000 kg, naar Hoek van Holland moest vervoeren. Deze bü de Combinatie Oosterschelde ge bouwde, nu nog drijvende funderin gen worden bij aankomst in Euro poort, bij de ingang van de Nieuwe Waterweg tot zinken gebracht. De ponton Tak 10 laat men vollo pen met water waardoor de beton nen onderbouw komt te drijven en deze wordt dan ter plaatse tot zinken gebracht. De onderbouw zal dienen voor o.a. een helicopterplatform en automatische lichtopstanden. Sleepkunst Met veel vakmanschap werd de Tak 10 door het doorvaargedeelte van de Zeelandbrug gemanoeuvreerd Van diverse zijde, zelfs vanuit de lucht, werd belangstelling getoond voor dit staaltje sleepkunst. Hel was dan ook een magnifiek gezicht de twee betonnen kolossen, vlak langs de brug te zien komen. Na deze spannende hindernis ging het in een kalm tempo verder richting Euro poort. Wie zich mocht afvragen wat de ponton in de Valhaven doet, deze is wel bestemd voor de Combinatie Oosterschelde, maar heeft verder niets te maken met het transport voor de1 Combinatie Havenmond in Hoek van Holland. Het monstertransporl passeert de brug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1