BEA WINT HET PLEIT Britse kooplust op het kontinent FA O-lucht brug naar Afrika Schrijvers conlra gevangenschap Almarik BUK DOOR HET WERELD De Britten maken zich zoel merk baar op hel Europese vasteland nu ze ook deel uitmaken van de Euro pese Gemeenschap. Nederlanders zijn in het bijzonder met hun neus op dit feit gedrukt doordat een rij kelijk met publiciteit overgoten ge vecht is geleverd om de overneming van hei. verzekeringskpnsern Delta Lloyd. door de Londense assurantie- reus Commercial Union. Daarbij speelde de eng-nationalislische, over weging mee dat buitenlanders zo'n beetje het hele land opkopen - eerst de Amerikanen en nu de Britten. Een wat kortzichtige gedachte, want m de loop. der jaren zijn tal van voorbeelden aan te halen van Briise bedrijven die in Nederlandse handen overgingen. Wie becijfert; wat Ame rikanen in Europa hebben geïnves teerd en wat. Europeanen in de V.S. hebben gesticht, kan moeilijk vol houden dat het zo'n eenrichtings verkeer is geweest als wel wordt ge suggereerd. Het is een simpele konsckwentie van het feit dat de groei van som mige firma's hen over de landsgren zen heenjaagt in het al dan niet juiste geloof dal de reus. die op lal van fronten zijn /commerciële strijd voert, het sterkst slaat. Europa is daarbij de Amerikaanse markt zo min vergeten als omgekeerd. En aan weerszijden van de oceaan is het aantal firma's toegenomen dat men min of meer terecht, de naam „mul tinationaal" kan geven. Die multina tionals hebben niet :o'n beste naam - hun wordt veel verweten bij va- hUakrises-, b\j besluiten om in de „goedkope" landen te gaan produ ceren (veelal in Aziëliever dan de werkgelegenheid op peil te houden en dergelijke meer. Sociaal kontrakl In dit opzicht is juist de gerucht makende overneming van Delta Lloyd een bijzonder interessant ge val. Daarbij is de vakbeweging uit gebreid aan bod. geweest en deze met name zag liever de Britten komen dan de grote Nederlandse konkur- rent, die ook lust had in overneming. Ten dele was dit eigenbelang - bij de intern Nederlandse fusie zouden allerlei afdelingen dubbel bestaan en binnen korte tijd zouden hele groe pen overbodig personeel de laan uit gestuurd worden, een gevaar dat ten aanzien van de Brit die juist een bruggéhoofd bouwt niet bestaat. Maar wat bij deze overneming bij zonder in het oog loopt is dat een sociaal kontrdkt bij voorbaat is be dongen - men kan zeggen dat bij de geboorte van deze nieuive multina tional de vakbeiveging een der vroedvrouwen is geweest. En dit is tamelijk uniek. De Britten waren reeds geruime tijd bezig Europa te bewerken met twee van hun specialiteiten: geld verkeer en onroerend goed. Een za kelijk offensief dat geïntensiveerd xverd door de toetreding tot de EEG. waarbinnen enige harmoniserings maatregelen gelden die het de Britten makkelijker maken. Dal de Britten zo er op zitten kon nie mand verrassen - het is de konse- kwentie van het feit dat Londen een plek is waar veel geld - men kan denken aan de Arabische oliesjeiks - belegd wprdt in de verwachting dat Thaise strijdkrachten in alarm BANGKOK-, 11-8. De Thaise strijd- krachten in twee aan Cambodja grenzende provincies zijn in staat van alarm gebracht, zo hebben funk- tionarissen in Bangkok vrijdag ge zegd. De maatregel is getroffen om dat men vreest voor een aanval, van de Rode Khmer op de Preah Vihar tempels in Cambodja vlak over de Thaise grens. DJAKARTA. Een Chinese familie is teruggekeerd in haar huis om de ra vage te redderen, welke is aange richt door woedende Indonesiërs, tij dens antï-chmese onlusten. Tijdens de ongeregeldheden kivain een Chi nees om het leven. Hel leger maakte een eind aan het geweld. de Londense experts met dit geld winst maken. Dit in Europa te doen is thans makkelijker dan voorheen, zodat, de invasie voorspeld kon worden. Waarmee opnieuw een zwakte van de EEG is geëtaleerd maatregelen om dit zó op te vangen dat geen wanverhoudingen ontstaan, zijn uitgebleven. Oók maatregelen om. in sociaal opzicht eventueel pijnlijke konsekwenties te voorko men. Trouwens in het sociale vlak zowel alsop het punt van fusies over de 'grens is de integratie van de ge meenschap bedroevend onder-ont wikkeld. Dat in dit speciale geval de vakbeweging een aanzienlijke slem in het kapittel kon hebben om de so ciale konsekwenties behoorlijk te re gelen, is helaas alleen maar een toe val. geen Europese regel. ROME, 11-8. I)e voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.), heeft een luchtbrug ingesteld tussen Agadez in Niger en de-steden In-Gall en Marèndett, een honderdtal kilometers van Agadez verwijderd. Laatstgenoemde plaatsen zijn door stortregens van de buiten wereld afgesloten en worden door hongersnood bedreigd. De luchtbrug wordt verzorgd dooi de Britse maatschappij „Arax" waar van de vliegers in Nigerië zijn gesta tioneerd. Vrouw poogde bank te heroven FRANKFORT. 11-8. Een 34-jarige vrouw heeft in Frankfort twee keer vergeefs geprobeerd een bank te beroven. De eerste keer stapte zij een bank binnen en eiste daar van een loket beambte het geld dat deze in kas had Zij. trok een pistool en richtte dat op de man. Deze liet zich van zijn stoel vallen waarna ,de vrouw eèn schot loste en de straat op rende. Twee uur later drong zij een fi liaal. van de bank binnen en dwong de kassier haar 29.000 mark te geven Met haar pistool in de hand beval zij daarop een" jongeman met ,haar mee naar buiten te gaan. Daar liet zij hem vrij. Inmiddels was de politie bij het bankfiliaal gearriveerd die de vrouw overmeesterde en ontwapende De 29.000 mark die zij in een plastic zak bij zich droeg, zijn aan de bank teruggegeven. Fataal busongeluk in Egypte CAIRO. 11-8. Vermoedelijk 1.27 mensen zijn om het leven gekomen toen bij Fayyoem, 110 kilometer ten zuidwesten van Cairo een autobus in een b.evloeiïngskanaal reed. Naar de politie meedeelt zaten er 140 mensen in.de bus. Twaalf men sen zijn ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. De chauffeur bleef ongedeerd. Donderdagavond laat waren de stoffelijke overschot ten van 25 mensen geborgen. Hasj-olie in beslag genomen AMSTERDAM, 11-8. Wegens bezit van acht kilo hasjiesj-olie is donder dagavond op Schiphol een 26-jarige Amerikaanse correctrice aangehou den. De drugs bevonden zich in de dubbele bodems en deksels van twee koffers, waarmee de vrouw per KLM-toestel uit Damascus was ge arriveerd. Zij woonde in een kampeerauto op de camping in het Amsterdamse bos samen met een vriend die eveneens is gearresteerd. Bij onderzoek van de wagen werd 4,5 kilo hasj-poeder ge vonden. KORTE BERICHTEN HIT HET BINNENLAND BREDA. Bij een zware ontploffing- zijn een drogist uit Breda, zijn doch ter en een lokettiste van de PTT gewond geraakt. Geen van hen ver keert in levensgevaar. De drogist en zijn dochter liepen ernstige brand wonden op. de lokettiste een shock. De explosie vond plaats in een dro gisterij annex postagentschap aan de Ginnekenweg. DEN HAAG. De in Nederland werkzame levensverzekeringsmaat schappijen hebben in '72 g&amenlijk aan nieuwe verzekeringen voor een totaalbedrag van bijna f 29 miljard gesloten, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek berekend. AMSTERDAM. De te Londen ge vestigde Liberty Abd Co. Ltd. zal het gehele geplaatste aandelenkapitaal ad f 251.000 van Metz en Co. B.V, te Amsterdam overnemen, zo hebben de twee bedrijven meegedeeld. ARNHEM, In de Gelderse Achter hoek opereert thans een naar schat ting 25-jarige man met Oostduitse marken, die veel minder waard zijn dan Westduitse marken. Met deze markentruc heeft hij succes. De win keliers merken pas achteraf dat ze bedrogen zijn en met een soms flinke strop zitten. DEN HAAG. Het bezoek aan Chi na van een Nederlandse parlemen taire missie dat eind deze week be gint, kan samenvallen met het bij eenkomen van het Chinese volkscon gres (parlement) voor het eerst sinds jaren, aldus is van bevoegde zijde in Den T-Iaag vernomen. BREDA. Als eerste brouwerij in ons land komt ..Breda Oranjeboom" met een kunststoffen bierfles, die volgens de maatstaven van de KNVB ook verkocht mag worden in de voetbalstadions, HARDENBERG. In Lui te (gem. Hardenberg) zijn twee gezinnen, in totaal negen personen, dakloos ge worden doordat een bakkerij met woning door een felle brand-'in de as werd gelegd. DEN HAAG. De voorzitters van de lvVP, ARP en CHU hebben een drin gend beroep gedaan op de Neder landse regering en het parlement druk uit te oefenen op de autoritei ten in de Sovjet-Unie om te bereiken dat de schrijver Almarik een eerlijk proces en een menswaardige behan deling ontvangt. Dr. De Zeeuw (KVP), De Koning (ARP) en mr. Ba ron van Verschuer (CHU) zeggen dit in een verklaring. ROTTERDAM. Dieven hebben uit de manege Smitshoek in Rotterdam een groot aantal zadels gestolen met een gezamenlijke waarde van f 23.000 'Zij kwamen binnen door het force ren van een toegangsdeur. De polite heeft 'nog geen spoor van de daders, DEN. HAAG. Het'kabinet heeft be sloten om zowel voor 1973 als voor 1974 extra uitkeringen te verschaffen uit het gemeentefonds (het fonds waarin gedeelten van de opbrengst van rijksbelastingen worden gestort en waaruit de gemeenten gefinan cierd worden). STEENWIJK. Een felle uitslaande brand heeft de voormalige boerderij van de familie J. Bayle in het Steem wijkerdorp Kallenkote in de as ge legd. BERGEN. De Rijkspolitie van de Noordlimburgse gemeente Bergen heeft in die plaats de 65-jarige Simon Dura dood in zijn woning aangetrof fen. De man, die alleen woonde, moet reeds veertien dagen geleden zijn overleden. EINDHOVEN. Philips Telecommu nicatie Industrie heeft uit Zaire een order gekregen voor de levering en installatie van telecommunicatie-ap- .paratuur ter waarde van f 77 min. De order 'omvat apparatuur voor ne gen vliegvelden in Zaire. STEENDEREN. Het gemeentebe stuur van Steenderen is een-ernstige fraude op het spoor gekomen. Uit een onderzoek (dat noglnièt? is afge sloten) zou zijn gebleken, dat de kas sier, de 23-jarige M. H. uit Lichten voorde, door allerlei manipulaties de- gemeente voor minstens f 18.000. heeft benadeeld. DEN HAAG. De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties zal op 10 december de tienjarencampag- ne tegen rassenwaan inluiden, waar mee wordt beoogd een beslissende strijd te leveren tegen racisme en rassenvooroordeel, aldus het Unes- co-centrum Nederland. Marihuana-plantage in Bondsrepubliek DUSSELDORF, 11-8. Op een afge legen boerderij te Büttgen bij Düs- seldorf ontdekte de politie donder dag een marihuana-plantage, de eer ste in de Bondsrepubliek. De twee enige „overlevenden", van een com mune die het zaad uit Mexico en Ceylon toegezonden kregen, zijn voortvluchtig. De oogst, voor een waarde van 25.000 mark, werd in be slag genomen. Na; iform model QUINCY, V.S. „Wat een kanjer", schijnt dit ventje hier te zeggen, terwijl hij de zeebaars van ruim 20 kg bekijkt, die zijn vader wist te verschalken. Bij het huidig tekort aan vlees in Amerika is dit wel een zeer kostbard vondst. AMSTERDAM, 11-8. Het Neder- schrijversbond in Moskou en de lands comité ter verdediging van Russische ambassadeur in Den Haag. Andrej Almarik heeft het Russische staatshoofd Brezjnev in een brief f r —r_ laten weten „diep geschokt" te zijn dat „Almariks gevangenschap in een werkkamp-streng-regimo met drie jaar is geprolongeerd, zonder dat zelfs iets bekend is gemaakt van de nieuwe beschuldiging die tegen hem is ingebracht". De 35-jarige schrijver Andrej Almarik werd vorige maand aan het einde van drie jaar opsluiting in een kamp onder de poolcirkel opnieuw tot drie jaar veroordeeld. „Bovendien zijn wij verontrust- door het feit dat Almariks vrouw tegen alle voorschriften in niet in staat is gesteld het proces bij te wo nen en ook geen toestemming kreeg haar man te zien. Het is bekend .dal Almariks gezondheidstoestand slecht is na de hersenvliesontsteking die hij in gevangenschap opliep. Wij dringen er daarom met klem op aan dat Almarik uit het kamp-streng- regïme ontslagen wordt, zodat hij al le vereiste medische verzorging kan krijgen", schrijft het comité. De brief is ondertekend door de schrij vers Bernlef, Bouhuys, Carmiggell, Den Doolaard, Heeresma, Koolhaas. De Lange, Minco, Mulisch, Roland Holst, Rubinstein, Scheepmaker, Th. de Vries en Van Vriesland. Behalve aan Brezjnev is hij gericht aan het hoofd van de Russische inlichtingen dienst KGB, het bestuur van de Afperser Franse spoorwegen aangehouden TOULON, 11-8. Een gepensioneer de Franse onderofficier is te Olliou- les ten westen van Toulon aange houden, nadat 'hij had gepoogd van de Franse spoorwegen een miljoen frank (ongeveer 650.000 gulden) af te persen met het dreigement dat hij drie treinen zou opblazen. De ruim zestigjarige Joseph Poggio-Novo ver klaarde dat het hem in zijn loopbaan als kleermaker bij de Franse troepen overzee nooit meegezeten had en dat hij nu in één klap rijk had willen worden. Kamerlid Schakel (toch) naar Mozambique DEN HAAG, 11-8. Het Antirevolu tionaire Tweede Kamerlid M. W. Schakel heeft, het beroep, dat het da gelijks bestuur van de ARJOS (de jongerenorganisatie van de ARP) op hem gedaan heeft om vandaag (maandag) aanstaande niet' naar Mozambique te vertrekken, naast zich neergelegd. „Ik dacht niet dat et- enige aanleiding is om niet te gaan", zei hij. desgevraagd. voor persoonsgegevens DEN HAAG, 11-9. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid gaat inet het Nederlandse Rode Kruis en de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst overleg plegen over een uniform model voor identiteitsplaat jes of -papieren. De laatste tijd komt het meer en meer voor, dat mensen dergelijke plaatjes of papieren met algemene en medische persoonsgevens voor identificatie bij zich dragen. In antwoord op desbetreffende schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Heijmans en ir. Corne- lissen (beiden KVP) heeft de staats secretaris vrijdag gezegd dat hij uni formiteit ten aanzien van de formu lering en uitvoering van het plaatje of de papieren gewenst achl. Beestenboel in Den Haag DEN HAAG, 11-8. De Haagse po litie heeft in samenwerking met de dierenambulance uit Nootdorp een huis in de Honsbolredijkstraat ont ruimd, waar twintig honden en kat ten in schromelijk verwaarloosde toestand waren aangetroffen. In het huis heerste volgens de politie een „onbeschrijflijke toestand. Behalve de levende honden en katten werden ook enkele kadavers van katten ge vonden, die waren verpakt in servet ten. Volgens de eigenaar van hei- pand zou het huis bewoond worden door een vrouw, die echter nog niet is opgespoord. Koniiigiime-rellelje in raad Rhenen RHENEN, 11-8. Het komende re geringsjubileum van de koningin heeft in de gemeente Rhcncn al tot een politieke rel geleid. Hoewel was gevraagd een gekozen volksvertegenwoordiger af te vaardi gen. voor het bijwonen van een re ceptie bij de koningin, beslisten bur gemeester en wethouders zonder de gemeenteraad daar in te kennen een van de wethouders daarvoor aan te wijzen. De heer W. E. van Laar, voorzitter van de fractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij verwijt nu het collége een ondemocratische beslis sing te hebben genomen. 13 van de 15 raadsleden worden volgens hem hierdoor gepasseerd. Spaaroverschot Rabo-banken in juli UTRECHT. 11-8. De tegoeden op spaarrekeningen bij de Rabo-Ban- ken zijn in juli toegenomen met f 190 min. Ingelegd werd f 900 min. en terugbetaald f 710 min. In juli 1972 bedroeg het spaaroverschot f 171 min. In de eerste zeven maanden van 1973 heeft het spaaroverschot bij de Rabo-Banken 1' 1126 min. bedragen tegen f 1073 min. in dezelfde periode van 1972, Eind juli 1973 bedroeg het totale tegoed op spaarrekeningen bij Rabo f 20.470 min., aldus de b.anlc. Maar het lot was Bea bijzonder gunstig. Twee voorvallen in het dorpsleven waren er oorzaak van, dal Bea's ster, die op het punt had gestaan ten onder te gaan, weer ging rijzen. Daar was éérst dal geval mei Ëleinlje, Hel stuurse 'kind bleek nici. veer de liefde, die Bea voor haar voelde, vatbaar. Alles,, wat ook maar leek op toenadering, bezag, ze met wantrouwen en loerende blikken. En na de Kerstvakantie bemerkte Bea al dra, dat Pleintje op al haar doen en iaten- lette. Ze was door I-Ioog.e- boom van de situatie op de hoogte gesteld en derhalve wa.s ze op haar hoede. En hel: kind had natuurlijk instructies van haar lieve pa gekre gen. dacht ze. Bea, kijk uit kind. Pu gebruikt zijn oogappel als nieuws bron van de school. Er was evenwel niet veel over te brieven. De januarimaand verliep voor wat de school betreft zo rustig, als het maar kon en de vorderingen, van de beide klassen waren zeer be vredigend. ledereen mocht de nieu we juf nu wel en ze had met geen kind moeilijkheden van enige bete kenis. Straf hoefde ze praktisch nooit te geven, terwijl Van Schagen iedere week minstens drie stokjes kapot sloeg op de achterwerken der recalcitrante jongens. Want slaan was; volgens Piet v&n Schagen, een der meest doelmatige opvoedingsme thoden. Hetgeen Bea bij iedere gele genheid, als dit ter sprake kwam, in olie toonaarden tegensprak. En clan smaalde Van Schagen over de zoge naamde Montessori-methoden, die van de kinderen halfzachte dwinge landen maakte, die alles- mochten, ■behalve te worden aangeraakt. Dan wees Bea rustig naar haar lokaal en zei: „Kom maar eens kijken in mijn klassen en zie maar eens, hoe ik hel klaarspeel zonder lijfstraf Wat ik als jong ding van zes en.twintig jaar klaarspeel, móet -u als ouwe rot in het vak toch zeker kunnen." "„Je moet maar eens een maandje mijn béide klassen nemen, beste col lega. Dan ben je aan hét einde rijp voor een zenuwinrichting. Het zijn me nogal lieverdjes, die derde en vierde klassers. Praat me. ér niet van." Weinig vermoedde Van Schagen, dat zijn vrouwelijke collega binnen korte lijd inderdaad' zijn.,beide klas sen onder zidh zou krijgen. Maar 'laten we., niet afdwalen. Want Heintje, 'het. zure, nors-kijken de kind, zou er oorzaak van worden dat de verst antihouding tussen .Bea en Sangelaar wëer in orde kwam. Het Vas op een avond in februari en er lag al enige dagen sfieeuw. Tot. grote vréugde van de schooljeugd. Welke vreugde overigens niét, dooi de ouderen werd gedeeld. Béa had thee gedronken en wilde nog even het dorp door. En omdat het glad op de weg. was, durfde ze niet op de fiets te gaan, dus besloot ze een wan deling' te maken. Even een frisse neus halen. Ze zal toch immers ie dere dag binnen vier muren. Aan het einde van het dorp. - hel was inmiddels schemerig geworden - hoorde ze gehuil van een kind. Onmiddellijk liep 'ze .in de richting van het geluid en kwam ze tot de ontdekking, dal, hel. van een zijweg getje kwam. Het pad was slecht te begaan, zodat .ze slechts langzaam liep om niet uit te glijden. Na énkele tientallen meiers zag ze een kinc! FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK aan de kant van de we| zitten Het was een meisje, dat hartverscheu rend zat te huilen. Bea was meteen bij haar. knielde neer en zag tot haar schrik, dat het. Heintje Sangelaar was. „Maar Heintje, waarom huil je zo? Wat is er gebeurd?" „Ik ben uitgegleden, juf, en geval len. En nu kan ik niet meer lopen. Bea trok haar handschoenen uil en betaste een voet. „Het is de ander, juf." De andere voel: bleek dan ook erg pijnlijk te zijn, want als Bea maar even voelde, gilde het kind het uit. Gebroken, was 'haar oordeel. Ze kwam overeind en keek even rond. Heintje was ongetwijfeld op weg naar huis geweest, want dit pad voerde naar de,,„Ruige Eloeve" Het was vanuit, het dorp een binnenweg getje. Bea kende het wel. Ze. was et- zelf in het afgelopen, voorjaar ook eens over gefietst. Thuis brengen was misschien wel het beste. Hoewelhet was zeker nog twee kilometer, terwijl de dok ter op nog geen di-ie minuten af stand woonde. Ze nam haar besluit, en trok de handschoenen weer aan. Zonder verder een woord te zeggen, tilde ze het huilende kind voorzich tig van dé grond en hield het in haar stevige armen. „Zo, Heintje, je hebt je voet oen beetje bezeerd, maar dat komt wel weer in orde, hoor. Het doet natuur lijk' pijn en. dat begrijpt de juf ook wel. Weet je wat we doen? We gaan eerst even naar de dokter, he? Die moet het eens bekijken. En dan brengen we ,e netjes met een auto thuis. Hoe vind je dat?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6