VRIJKOMENDE MOSSELPERCELEN BIEDEN NOG NIET VOLDOENDE COMPENSATIE AAN GEDUPEERDEN „deslof" Verton's Schoenen Israël onderschept Arabisch toestel Zorg om zieke werknemer Drie en twee doden in het verkeer AGENDA Aanklacht tegen Israël Belangrijke lijst verscheen BRUINISSE, 11-8. Enkele jaren lieeft men in de mosselkwekersbranelie aangedrongen op het weer in cultuur geven van braak liggende mosselpercelen voor kwekers die het bedrijf nog wensen voort te zetten en beschikbaar gekomen doordat anderen bun bedrijf staakten. Dat zyn in de eerste plaats de zes mosselkwckcrs die op de palingvisserij overschakelden, met enkele anderen, die in de schadevergoedingsregeling ex art. 8 aanleiding vonden om. mede wegens gebrek aan een opvolging, het bedryf te staken, maar dit laatste aantal is tot heden uiterst rend bij een bepaald bedrijf. Men kent percelen, die dienen om het mosselzaad tot halwas mosselen te laten opgroeien, naast percelen, die alleen consumptiemosselen bevatten. Maar de grootste grief was toch wel, dat men meer dan 50 percelen absoluut niet aanvaardbaar achtte om als vervangend perceel in aan merking te komen, percelen die ab soluut elke waarde voor de mossel kweker misten. Aan de heer Kofman van het, ministerie van landbouw en visserij, die deze week naar Bruinis- sekomt zal dit onder ogen worden gebracht. Voor de goede vrij komende per celen bestaat natuurlijk vooral be langstelling bij' die mosselkwekers, die percelen kwijt laakten door de afsluiting van de Grevelingen (300 percelen) of door andere Deltawer ken. Vorige week arriveerde de betrok ken lijst, waarnaar zo lang was uit gezien vergezeld, van. de lijst van die kwekers die het meest gedupeerd wa ren. Op de lijst staan 47 bedrijven, ter wijl 108 percelen beschikbaar komen (74 op de Waddenzee en 34 in Zee land). Originele PINOCCHIOcröalIe, onvoorstelbaar makkellfk, gezónd en niet te verslllten. Alleen écht met hel Tinocdïïo mer^I Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Drie generaties Oranje in beeldhouwwerk ALMELO, 11-8. De Almelose kun stenares Janny Brugman-de Vries heeft van een Almeloos comité op- dracht gekregen een relief te maken vöor het nieuwe gemeentehuis in de ze stad, voorstellend wijlen koningin Wilhelmina, koningin Juliana en prinses Beatrix. Het zal de eerste keer zijn dat drie generaties oranje op deze wijze gezamenlijk in een beeldhouwwerk worden vereeuwigd. Het relief zal ongeveer een meter hoog en tachtig centimeter breed worden. Het wordt een cadeau aan de Almelose bevolking ter gelegen heid van de gereedkoming van het stadhuis, dat op 8 september door de minister van binnenlandse zaken zal worden geopend. SCHAREND1JKE, 13-8. In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks 4.30 uur -is op de splitsing Baken- Elkerzeeseweg te Scharendijke een personenauto met vier jongelui uit Rotterdam door onbekende oorzaak rechtdoor gereden en in plaats van op de rijbaan in de sloot terechtge komen. De bestuurder, P. van M., en de drie inzittende jongeren, werden allen vrij ernstig gewond overge bracht naar het Rode Kruis zieken huis te Zierikzee, nadat dokter Bruel uit Brouwershaven de eerste hulp had verleend. Mé,j. S. D., eveneens uit Rotterdam was er het ernstigst aan toe: zij werd later overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis te Rot terdam. De voorzittei-, de heer W. Okkerse, van de mosselkwekersverenigïng" „Algemeen Vissersbelang" lichtte een en ander toe, maar de heer H. Schot lid van de commissie Verdeling vis serijpercelen Waddenzee, naar wie de voorzitter verwees, kon diverse bijzonderheden nader uiteen zetten. Onvoldoende compensatie Ailén kwamen echter tot de con clusie. dat dethans voorgestelde toe te wijzen grote percelen, niet vol doende zijn om het verlies dat men geleden heeft te compenseren. In de eerste plaats, moet wanneer een kweker bepaalde percelen heeft in gegeven, dit worden gezien als beho- De (grote) bosbranden aan de Costa Brava MADRID, 11-8. Deze zomer zyn bij meer dan vijftig grote bosbranden aan de Costa Brava ruim 6200 hecta re bos en struikgewas verloren ge gaan. Bij de zaterdag meester geworden bosbrand in de omgeving van La Bisbal en Palamos is een areaal van 250 hectare een prooi der vlammen geworden. Zeven brandbestrijdings- vliegtuigen hebben 24 uur lang het kilometerslange vuurfront bestreden. Militairen, bijgestaan door ongeveer 300 vrijwilligers, hebben bij een tem peratuur van 35 graden 48 uur lang nagenoeg onafgebroken een verbeten strijd tegen het vuur gevoerd. Bij Las Gabarras is een oerwoudachtig stuk bos verloren gegaan, dat bekend was door de jacht op wilde zwijnen. Geen gratie bij regeringsjubileum DEN HAAG, 13-8. Er zal geen collectieve gratie worden verleend ter gelegenheid van (het 25-jarig re geringsjubileum van koningin Julia na. Het voornaamste argument voor dit kabinetsbesluit is dat de laatste 'twintig jaar de strafrechtspleging veel meer gericht is op het individu Daarom past collectieve gratiering niet meer in deze tijd. Er kan een grote mate van onrechtvaardigheid van; uitgaan door de willekeur die collectieve gratie met zich mee brengt, aldus een woordvoerder van het, ministerie van justitie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Staatssecretaris J. L. N. Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft voor de restauratie van een aantal histori sche panden in de Jordaan een rijks bijdrage van f 624.000,aan de ge meente Amsterdam toegekend. DEN HAAG, 11-8. De NV Bank voor Nederlandse gemeenten heeft besloten de onlangs aangekondigde 8,5 pet. 25-jarige obligatielening a pari terug te nemen. Dit besluit is genomen, in verband' met de ongun stige ontwikkeling- op dé geld- en kapitaaalmarkt die gevolgd is op de door de Nederlandse bank bekend gemaakte discontoverhogingen, aldus de bank. RAADSVERGADERING BRUINISSE (Vervolg van pag. 1) Wethouder Jumelet wilde de zaak eerlijk spelen. Was Van de Velde de laagste geweest, dan was iedereen tevreden geweest, nu dit niet zo is (Van de Velde is de laagste niet) kan toch maar niet zonder meer worden gezegd, tegen Van de Velde: „maak het maar". Hij zou zich willen hou den aan het advies van Witteveen en Bos en de genoemde firma die toch volgens de inlichtingen van het ad viesbureau het werk aan kan.. An ders gooit de raad f 7500,gemeen schapsgelden te grabbel. Hij vond dat de heer Groeneveld helemaal niet had behoeven te bel len naar de K.v.K. Dat hadden an deren al gedaan. De heer M. J. van de Velde con stateerde, dat een aantal raadsleden nogal vriendschappelijke relaties heeft met aannemer Van de Velde. Hij vond het absurd, dat door deze personen wordt geadviseerd het werk aan aannemer Van de Velde te geven. Sedert wanneer en waar is dat gebruikelijk? Het verlenen van een opdracht aan Meeuwesen en van Bragt door Rijkswaterstaat spreekt hem aan. Sluizen en Stuwen is een onderdeel van Rijkswaterstaat, waar men zijn uit te voeren werken niet opdraagt aan onvolwaardige vak mensen. Hij stelde voor om, vesti gingsvergunning of niet, het werk zonder restrictie aan de laagste in schrijver te gunnen. Niet eensluidend B. en w. gingen vervolgens nadat de vergadering werd geschorst, in be raad. Na afloop daarvan deelde de voorzitter mee, dat b. en w. geen eensluidend advies uitbrengen. Wet houder Jumelet wilde zich houden aan de letterlijke tekst van het schrijven van Witteveen en Bos. De heer Groeneveld wees er wet houder Jumelet op, dat hij om goed geïnformeerd te zijn, wel meer de zaak minïtueus onderzoekt. Hij is als raadslid verplicht op de hoogte te zijn van de feiten en hij heeft aan stoot genomen de uitlating van het raadslid Van de Velde, betreffende de vriendschappelijke relaties tussen hem en Vair de Velde. Hij behartigt het Gemeentebelang en vond het in het belang van de gemeente, dat Van de Velde het werk uitvoert. Mevrouw Van Leeuwen en de an dere raadsleden sloten zich hierbij aan. De heer Bolier voelde meer voor het standpunt van wethouder Jume let, eerst nog een week wachten met de gunning, zoals Bos en Witteveen adviseren. De voorzitter bracht het meerder- heiasvoorstel in stemming, waarbij in principe werd besloten, het werk aan Meeuwesen te gunnen, mits hij niet later dan donderdagavond 16 augustus zijn vestigingsvergunning kan tonen. Voor stemden de heren Van de Velde, Bolier en de beide wethou ders, zodat het voorstel met 4-3 werd aangenomen BUSSUM. Het vier-jarige jon getje René van, der Kamp uit, Hil versum, is in de speelvijver in het Naardense recreatiegebied verdron ken. Het ongeval gebeurde toen het bij deze speelvijver zeer druk was en het jongetje even aan de aan dacht van zijn ouders was ontsnapt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Ter afsluiting van de Zierikzeese Touristendagen draafde nog eenmaal de zeemeermin op. Maar dat „draven" mag men niet letterlijk ne men, want er zijn natuiLrlijk altijd gewillige mannenarmen om zo'n tere last te torsen. Hier roordt de meermin uit hei schip gedragen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN, 11-8. Israëlische jagers hebben een door „Iraq Airways" ge charterde Caravelle van de Libanese luchtvaartmaatschappij „Middle Air ways" onderschept, kort na de start op het vliegveld van Beiroet werd het toestel gedwongen te landen op een militair vliegtuig in |iet noorden van Israël. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv is op dit vliegveld dé identiteit van de 74 pas- sagiers gecontroleerd, waarna het vliegtuig met alle passagiers naar Beiroet mocht terugkeren. In Bei roet is echter meegedeeld, dat'vier SPOOKTREIN DOOR FRANKRIJK PARIJS, 11-8. Een spook trein'heeft in de nacht 48 ki lometer door Midden-Frdnk- rijk geraasd, alvorens op hel station van het plaatsje Bal- bigny tót stilstand te komen. Niemand liep letsel op tijdens de 25. minuten durende tocht van de onbestuurde trein. Al leen werden een boer en zijn vrouw onzacht gewekt toen een van de wagons zijn toer- nee in Kun huiskamer beëin digde. De trein was door nog on bekende oorzaak op hetsta tion van Saint Etienne op hol geslagen en had in het glooi ende gebied steeds meer snel heid gekregen. Hij raasde lahg.s enkele stations tot hij vlak voorbij Balbigny bij een heuvelachtig gebied tot stil stand kwam en terugrolde. De stationschef had echter tevo ren in zijn tegenwoordigheid van geest, de xoissels zo gesteld dat hij de „spooktrein" op een zijspoor kon leiden waar deze door een stootblok werd te gengehouden. Twee verkeersdoden op Noord-BeveSand WISSENKERKE, (ZLd.), 12-8. Bij een v frontale botsing tussen twee personenauto's op de provinciale weg 8 onder Wiss.enke.rke op Noord- Beveland zijn zondagmiddag twee mensen om het leven gekomen. Het zijn de 24-jarige mej. Naja Schnei der uit Gelsenkirchen (Dtsl.) en de 26-jarige heer Wolf Wulien uit Breitscheid (Dtsl.). passagiers, onder wie Arabische guerrillaleiders, door de lsx*'aëliërs zijn gearresteerd. Dit is echter met nadruk ontkend door de Israëlische militaire woordvoerder. UTRECHT, 12-8. Toon Riemen, in het bestuur van het Nederlands Katholiek Vakverbond deskundige op het gebied van de sociale verze keringen, wil de werkgevers via; de ziektewet dwingen tot betere werk omstandigheden en een zorgvuldig sociaal beleid. In een vraaggesprek met „Servio", het ergaan van de NKV-voedingsbond AVG, bepleit de heer Riemen een soort eigen risico voor rekening van de werkgever, uitbreiding van |het tot nu toe ge hanteerde begrip „ziekte", indivi duele (en zonodig psychologische) begeleiding van de zieke werknemer en afschaffing van het systeem van de controlerend arts. De heer Riemen signaleert een toenemend aantal gevallen van werkverzuim, waarbij voor de ziekte van de werknemer niet direct licha- melijk-medische oorzaken zijn aan te géven. Het zijn veelal klachten die voortvloeien uit o.m. spanningssitu- atiés öp het werk. Overval op winkelierster HEERLEN, 11-8. In het centrum van Heerlen is zaterdagmiddag een roofoverval gepleegd. Twee mannen dwongen de eigenaresse van een kousenzaak in de Stationstraat on der bedreiging' van een wapen tot het afgeven van de -kas. Hoe groot- het bedrag is, is nog niet bekend. De daders zeiden de vrouw zich vijf mi nuten rustig te houden. In die tijd hebben zij zich uit de voeten ge niaalst. Museuinbaas boven baas ARNHEM, 13-8. Het Afrikamu- seum in Berg en Dal bjj Nijmegen lrceft met ruim 20 000 bezoekers in één maand een rekord geboekt sinds de oprichting. Van een klein missiemuseum is het Afrikamuseum uitgegroeid tot een instelling die ook buiten de landsgrens grote bekendheid gèniet. Een totaal van 100.000 bezoekers in één jaar werd in 1972 al ontvangen. Het d'oor rijk en provincie gesub sidieerde Afrikamuseum werd toen uitgeroepen tot het museum van het jaar. In de loop der jaren is het mu seum. drie keer uitgebreid. Er zijn plannen voor een vierde uitbreiding. BAARN, 12-8. Een frontale botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg Amsterdam-Hoevelaken heeft zondagavond drie slachtoffers gecist. By het Eemviaduct in Baarn haalde een auto vanuit de richting Amsterdam met een door de politie geschatte snelheid van 130 a J.40 km ccn andere auto in, Na dc inhaalma noeuvre kwam deze auto via de vry brede middenberm op dc andere ry- baan terecht. Daar ontstond een bot sing met een tegenligger. De bestuurder van de inhalende auto, de 65-jarige F. de G. uit Amersfoort en zijn 55-jarige vrouw J. de G.-H. kwamen om het leven. De echtgenote van de bestuurder van de tegenligger, de 50-jarige G. W. de K.-de K. uit Haarlem overleed even eens ter plaatse. Haar man en een Veertienjarige jongen die in de auto zat, werden zwaar gewond naar zie kenhuizen overgebracht.. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Belcanto Trio. Dreischor Combi-tentconcert. Aanvang half acht. Dinsdag 14 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Concert Zeeuwse Koorschool. Aanvang 8 uur. Woensdag 15 augustus Renesse 20.00 uur concert door de Brassband Excelsior uit -Kloetinge in de herv. kerk. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur. Raif- feisenbank. Maandag 20 augustus Westerschouwcn 19.30 uur gemeenteraadsvergadering. BEIROET, 13-8. Libanon zal van daag - maandag in de Veiligheids raad Israël aanklagen n.a.v. het on derscheppen van een vliegtuig van de Middle East Airlines. Het volks front voor de bevrijding van Pales tina, wiens leider, dr. George Ha- bas j, het doel was van het Israëli sche optreden, heeft Amerika ervan beschuldigd betrokken te zijn bij de kaping en Syrië heeft gevraagd om een grootscheepse actie tegen Israël uit vergelding van wat het noemde „de Israëlische terreur". De Ameri kanen hebben inmiddels ontkend betrokken te zijn geweest bij het in cident. Schietpartij in A'tlam AMSTERDAM, 11-3. D'e 20-jari ge kippenslachter A. van der L. wordt ervan verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag op het Fre- driksplein in Amsterdam met een pistool zes scholen 'te hebben gelost op drie jongelui. De 18-jarige kel ner G. Merkensteih werd in het rechter bovenbeen geraakt, de 19- jarige J. Nauto in het rechter onder been en de 26-jarige sportleraar J. Reinartz in de rechtervoet. BEDRIJE TE VUIL: ONTSLAG ROTTERDAM, 11-8. De 30- jarige oliewerker F, F. W. Nooitlust uit Rotterdam heeft bij hel t.ankschoonmaakbedrijf Booyclean in het Botlekgebied ontslag genomen. Hij is tol dit besluit gekomen, omdat zoals hij beweert „het riet langer kan aanzien dat hel bedrijf doorgaat met het lozen van olie, chemicaliën en vergif in de Oude Maas". Hij is van plan alles te ondernemen om het. bedrijf aan de kaak te stellen. Het bedrijf ontkent de aan- lijgingen van de heer Nooit lust. Het bevestigt het ontslag, maar 'onthoudt zich van elk commentaar ointre.nl de aan leiding tot beëindiging van de dienstbetrekking. uiiimimiimmimimmmmmimmmi I BIOSCOOP I DE CONCERTZAAL 1 1 ZIERIKZEE E telefoorL (01110) 2770 E E Wegens lenarm succes E E braagen wij dinsdagavond 14 augustus E E om 20.00 uur E E nog eèn extra voorstelling van E ■Tl i 1111111111111 i 1111111111111 i 1111111111111111111 Toegang 18 jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2