BEA WINT HET PLEIT Gemor in Portugal over de koloniën ONZE PUZZELRUBRIEK C. Wandel en Zn BLIK DOOR HET WERELD Steeds meer details worden nu we reldkundig over moordpartijen in de Portugese koloniën in Afrika. Na de eerste publikatie van de Britse pa ter Hastings, die zijn gegevens kreeg van Spaanse missionarissen, zijn er vele gevolgd waaronder sommige ■van veel vroegere datum. Sommige ook waren al eerder openbaar ge maakt en het is onverklaarbaar waarom toen geen enkele ophef ont stond en nu heftige verontwaardi ging. De vraag is nu: wat doet Por tugal er aan? De eerste berichten werden afge wimpeld als onjuist - inderdaad zijn er aspekten die jniet helemaal klop pen in het verhaal van Hastings over de naam. van de plaats, de aan tallen mensen, dé datum, maar in grote trekken is het inmiddels niet één, maar verscheidene malen be vestigd. Lissabon zal niet kunnen volstaan met de opmerking dat het allemaal gelogen is. Daarbij komt dat Portugal meer en meer in moeilijkheden komt door de oorlo- gên die* ze in Afrika moet voeren. Typerend is bijvoorbeeld dat gene raal Spinola, die de troepen kom- mandeert in Guinee-Bissau, openlijk heeft verklaard dat 175.000 man troepen en 200.000 man militie de bevrijdingsbeweging niet kunnen in tomen. Een opmerking die ertoe leidde dat hij van zijn post werd ont heven. Zulke dingen zegt een Por tugese officier niet - de officiële leer is, dat Portugal de zware last bm iiï Afrika de Westerse kuituur ver- breiden met vreugde op de schou ders neemt. Spinola is niet de enige hoge mili- tair die onlangs werd vervangen. De belangrijkste andere is generaal Kaulza de Arriaga, de opperbevel hebber in Mozambique. Ook hij heeft ketterse uitspraken gedaan: dat het niet mogelijk is de bevrij dingsbeweging op de duur tegen te houden. En hij weet waarover hij spreekt. Toen hij nog geen vier jaar geleden het bevel kreeg in Mozam bique 2*ei hij in twee jaar de rebel len te zullen uitroeien. Vorig jaar, toen die termijn was verstreken, was hij al wat pessimistischer: nog een jaar of drie had hij wel nodig en bij zijn afscheid vorige maand kreeg men niet de indruk dat hij al die be loften voor een derde had ingelost. Dat kon ook niet, zei de generaal - en dat was wat hem zijn baan kostte Hij zei dat- het niet. mogelijk was al leen door militaire maatregelen te U) inn en Sociale maatregelen Door de bevolking gedwongen sa men te brengen in „aldeamento's" - een kruising tussen fort, dorp en Iconsentratiekamp, had men het de guerrillastrijders wel een beetje moeilijker gemaakt, maar bepaald niet onschadelijk. Daartwor zou het ook nodig zijn de opleidingskampen in het buitenjland aan te vallen en uit te roeien, maar al kijkt Portugal in dit opzicht niet al te nauw zoals enige bombardementen duidelijk maakten, aanvallen met grondstrijd krachten was Lissabon te link. Ook nog, zeï de "generaal dat de bevolking ook door sociale maatregelen voor fret.- Portugese bestuur gewonnen ■moet worden, maar daarvoor was geen geld. Ook al steekt Portugal 44 procent van de staatsinkomsten in de strijdkrachten, dan nog is er geen geld om alle belangrijke wegen in Mozambique te asfalteren - iets wat het leger niet. wenst omdat het verkeer dan makkelijker rijdt, maar omdat dan het aanbrengen van mij nen moeilijker gaat en zeker gauw zichtbaar wordt. De generaal had ook zo zijn idee over het optreden over de grens: als Portugal dit niet durfde, waarom zou Mozambique dan niet net als Rhodesië eenzijdig de onafhankelijk heid uitroepen en doen wat het wil? Tenslotte had hij toch al niet zoveel aan de onwillige rekruten uit het voderlamd die hem gestuurd werden. Dienstweigering komt meer en meer voor. Dan gebruikt hij liever Afri kaanse overlopers en huurlingen. Kortom niet bepaald taal die erop cluidt dat president Caetano door zijn opperofficieren blindweg ge hoorzaamd wordt - ook onder hen komen rebelse gedachten voor die weliswaar anders zijn dan onder de gewone soldaten die dienstweigeren, maar daarom niet minder hinderlijk Waar in dit geval nog bijkomt dat Kaulza de Arriaga niet alleen zo maar een generaal is. Hij was kandidaat uoor het presi dentschap waarbij hij kan steunen op de keiharde aanhangers van wij len Salazar. Zijn terugkeer naar Lissabon betekent dat daar voor het eerst een man in de politiek gaat opereren die openlijk erkent dat met behoorlijke middelen de Afrikaanse koloniën onhoudbaar zijn iwor een arm land als Portugal. Nu bijna aan het eind van" de stei'kste vakantiedrukte, is het met de puzzel van vorige week wat mjn- der geweest. De belangstelling was niet zo groot als normaal, maar eens per jaar is dat ook niet zo erg. In ieder geval een dankwoord aan de genen die wél meededen. De eerste prijs is ditmaal bestemd De heer W. E. G. Vink Rozemarijn 167 WATERINGEN De tweede prijs is bestemd voor: Mevr. Berman-de Rjjke Esepelerweg 34 EMMELOORD De oplossing van de puzzel is de volgende: "Horizontaal: l. kaas; 4. straf; 7. pats; 10. mout; 11. roet; 12. alom; 14. Aruba; 17. Rome; 19. aar; 20. c.a.o.; 21. Amp.; 23. lei; 24. nu; 25 Portu gees; 28. L.K.; 29. warm; 31. tin; 32. dolk; 35, kopie; 37. Osaka; 40. sla; 41. re; 42. eg; 43 .til; 44. Noors; 47. store; 49. stom; 50. alt; 52. gors; 54. K.O.; 55. mismoedig; 58. ha; 60. rek; 62. sub; 63. nee; 64. bar; 65. epos; 67, marge; 69. page; 70. Peru; 71. nier; 72. krijn 73. kolos; 74. kind. Verticaal: 1. kraan; 2. Amor; 3. som; 4. staar; 5. reu; 6. frame; 7. per; 8. atol; 9. sjeik; 13. lauw; 15. Rotte; 16. bagno; 18. melk; 20. compromis; 22. pedagogie; 25. pro; 26. ui; 27. sok; 30. akant; 33. later; 34. esp; 36. Ier; 38. set; 39. elf; 45. oom; 46. samba; 47. steng; 48. rog; 49. soep; 51. L.O.; 53. shag; 54. kreek; 56. sumak; 57. Deens; 59. arend; 61. kopij; 64. Bari; 66. sen; 68. rol; 69. pek. De nieuwe puzzel Horizontaal: 1. niet dikwijls; 7. vreemde munt; 13. eivormig; 14. ten aanzien van (afk.)16. roofdier; 17. elk der grootheden waarvan de ver houding in een verhoudingsvorm is uitgedrukt; 18. roofdier; 20. produkt v.h. varken; 21. muzieknoot; 22. te vreden; 24. voegwoord; 26. familielid 28. Europeaan; 31. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 33. nummer (afk.); 34. tenen mand; 36. soort onderwijs (afk.); 37. lidwoord; 38. bepaald var kensvoer; 40. hoofd v.e. monniken klooster; 42. tijding; 44. dwaas; 45. projectieplaatje; 46. mannelijk dier; 47.1okspijs; 48. rijstbrandewijn; 50. meubelstuk; 52. kist van open lat werk; 53. titel (afk.); 54. overblijfsel bij verbranding; 56. zoogdier; 57. muzieknoot; 58. volksnaam van de kauw; 59. sport v.e. ladder; 6.1. deel v.e. vliegtuig; 63. insekt; 64. middel punt; 67. trekdier; 69. deel van Afri ka; 71. watervogel; 72. lassoachtig werptouw; 74. gebouw waarin oud tijds muzikale wedstrijden werden gehouden; 76. gezichtseinder; 77. dragend deel in bruggen; 78. plat dak v.e. huis; 79. dik vloeibare op lossing van harsen in vluchtige oliën Verticaal: 1. dwaas; 2. wild zwijn 3. plaats in 't Gooi; 4. waterkering; 5. oude lengteëenheid; 6. vrucht; 8. voorzetsel; 9. niet bevestigd; 10. oor v.e. haas of konijn (jagei'staal); 11. slotwoord van gebeden; 12. recht stuk v.e. vaarwater tussen twee bochten; 14. korte tijdsduur; 15. langs, over; 18. besmettelijke ziekte; 19. houten drinkkom; 22. afgelegen; 23. ongerooide stomp v.e. gevelde boom; 25. haarzalf; 27. boomloot; 29. familielid; 30. in de meeste gevallen; 32. soort schoeisel; 34. vrucht; 35. edelaai'dig; 37. melodramatisch to neelstuk; 39. bladplant; 40. zaadkor rel in een vrucht; 41. uit een toneel stuk geschreven partij voor één spe ler; 43. bloeiwijze; 49. voertuig; 51. kunstmatige springbron52. ge wrichtsholte; 55. wijnsooi-t; 57. van weinig verstand getuigend; 59. roof dier; 60. rivier in Utrecht; 61. in gx-o- ve trekken; 62. vreemde taal; 63. boodschapper; 65. deel van. de hals; 66. alcoholische drank; 68. voertuig zonder wielen; 69. voox-zetsel; 70. ringvormig handvat; 72. hakwerk- tuig; 73. lichaamsdeel; 75. voorzetsel 77. per adres (afk.). Flitsen ilit liet buitenland WASHINGTON. Margaret Carrol, een oud-kamergenote van Mary Jo Kopechne, de seci-etaresse van se nator Edwaixl Kennedy die bij een ongeluk met diens wagen vei-dronk. heeft een px-oces voor schadevergoe ding aangespannen tegen drie voor malige adviseurs van het Witte Huis, die haar telefoon zouden heb ben afgetapt. HOUSTON. Nu Owen Garriot en Jack Lousma er in geslaagd zijn een nieuw hitteschild aan de buitenkant van het Amerikaanse ruimtelabora torium Skylab te monteren, is men bij NASA er optimistisch over dat de bemanning van Skylab de op 59 dagen gerekende missie volle dig zal kunnen uitvoeren. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers heeft tegen studen ten die in de zomermaanden stage lopen in zijn departement, gezegd dat het huidige systeem van finan ciering van verkiezingscampagnes in de Verenigde Staten „door en door rot is., „zo rot dat in de grond eer bare mannen ei'door gecorrumpeerd kunnen wox-den". LONDEN. De Russische geleex-de en politieke dissident Zhores Me- dwedew heeft bevestigd dat de Rus sen hem hebben verbannen. Hij is van plan tegen het besluit in beroep te gaan. De 48-jarige Medwedew is sinds januax-i in Londen voor een studie bezoek van een jaar aan het Britse Nationaal Instituut voor medisch onderzoek. BONN. De Westduitse sociaalde mocratische pai'tij van bondskanse lier Willy Brandt heelt Portugal be schuldigd van „overduidelijke schending" van de beginselen van de NAVO en. heeft opnieuw aangedron gen op een verbod op de leverantie van wapens aan Portugal. LONDEN. De toevoeging van fluor aan drinkwater heeft geen enkele zin en kan zelfs gevaarlijk zijn. Tot deze conclusie komt een woensdag gepubliceerd rapport van een groep van vijftig Britse deskundigen die zich tien jaar met dit vraagstuk heeft bezig gehouden. NEW YQRK. In New York is een 35-jarige bewoner van Taiwan, Tzoe Tsai-Tsjeng, tot vijf jaar ge vangenisstraf verooi-deeld wegens een poging tot mooi'd op de zoon van maarschalk Tsjiang Kai-Sjek op 24 april 1971. PHNOM PENH. De Amerikaanse ambassadeur in Phnom Penh, Emory Swank, is woensdag op zijn stand plaats teruggekeerd. Of dit was in verband met de bombardementen bij vergissing of de militaire situatie, wilde de ambassade niet zeggen. HAMBURG. De Westduitse politie is van mening, dat de bankx-oof die in Hamburg is gepleegd en waarbij eeii bedrag van 60.000 mark werd buitgemaakt door dile gewapende mannen en een vrouw, het werk is van linkse extx-emisten. WASHINGTON. Een Amerikaanse ex-piloot heeft ten overstaan van de stx'ijdkx-achtencommissie van de se naat in Washington verklaard dat het „de px-aktijk" was ziekenhuizen in Cambodja en Laos waarvan men aannam dat ze van de vijand wa ren, te bombarderen, althans toen hij er in de jax-en 1969 en 1970 gelegerd was. BELGRADO. Extremisten zijn vex-antwoordelijk voor de ontploffing die heeft plaatsgehad op het cen- traal station van Belgrado, waax-bij een beambte werd gedood en zeven pex'sonén welfden gewond, zo deelde de officier van justitie van Belgrado woensdagavond mee. OTTAWA. Zambia heeft °P de conferentie van Gemenebest-leiders in Ottawa gewaarschuwd voor een mogelijke rassenstrijd op grote schaal in zuidelijk Afrika. LOESAKA. In januari van dit jaar zijn volgens het blad „Zambia Daily Mail" in Chimoyo in het noordoosten van Rhodesië „doi-pelingen in het wilde weg neergeschoten en zijn hun huizen door Rhodesische zwaile en blanke soldaten in bx-and gestoken". WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben hun bombardementen op Cambodja opgevoerd vanwege de toegenomen bedreiging van de 'hoofdstad Phnom Penh door de Rode Khmer, zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie in Washing ton woensdag bekendgemaakt NICOSIA. Tijdens een donderdag ochtend in Limrssol gehouden raz zia heeft de politie een aantal leden van de ondergrondse beweging ge arresteerd. Een van hen is Stavros Stavron, bekend als Syros, die on langs door president Makarios de plaatsvervanger van de ondergrond se leider geneaal George Grivas is genoemd. Advertentie Cilroën-ajreiil voor Schouwen-Duivoland GARAGE Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 12 AUGUSTUS NED. I: Vanaf half vier op het scherm, liet week journaal, Paulus de boskabouter, en een aflevering van de Partridge Family. Rond half 5 de film Waterstaat verhuist. Een docu mentaire over de pogingen van Ame rikaanse biologen de bever tegen de opdringende beschaving te bescher men. Vandaag gaat in de betaalde sector de voetbal weer rollen, Frits van Turenhout vertelt tegen vijf uur met welke resultaten.. Nederland I is overigens ook 's morgens in de lucht met esn Eucharistieviering vanuit de St. Martinus kerk in Dom melen. EI el avondprogramma van de AVRO start met een aflevering van de misdaad serie Columbo. Een chi rurg die zich door zijn chef gepas seerd voelt krijgt zijn kans op het moment dat lvij die chef aan een hartkwaal moet opereren. Een as sisterende zuster heeft lucht van de bedreven praktijk en moet daarom ook maar verdwijnen. Fans van het duo Grienfield en Cook kunnen hun hart ophalen want dit duo zingt tien minuten vol op de buis. Verder een t.v.-spel. De dramatische produktie Nocturno, een Duits spel gebaseerd, op een Vlaamse roman, ten tijde van de Belle Epoque, in Brugge gesi tueerd. Van een gelukkig echtpaar komt de vrouw te sterven en de man vervalt in een melancholieke passi viteit. Het leven krijgt toeer zin op het moment, dat hij een tneisje ont moet dal sprekend op zijn overleden echtgenote lijkt, hoewel de twee la ter door innerlijke conflicten weer uiteen worden gedreven. Bovendien heeft de jongeman een concurrent die hij tenslotte voor een duel uit daagt, Simon van Collems Avro- skoop is voor de gelegenheid omge doopt lot Horrorkoop. Men kan ruim een half uur griezelen met fragmen ten uit Dracula- en Frankenslein- films van Peter Gushing en Chris- toffer Lee. Bijzonder vrachtje UTRECHT, 9-8. Uit de Rotterdam se haven vertrekt vandaag (donder dag) het m.s. Meyenbui'g naar Hsin- kang in de volksrepubliek China. Aan boord bevindt zich een bijzon dere vracht van Van Gend en Loos: 700 kubieke meter tentoonstellings goederen. Het zijn de inzendingen van de Nederlandse industi'ie voor de Nederlandse industrieel-techni- sche tentoonstelling en een sympo sium, die van 20 november tot 2 december in. Peking zullen worden gehouden. NED. II: Om half acht uitgebreide verslagen 'van de voelbalgebeurte- nissen van de eerste competities, in Studio Sport. Daaraan voorafgaand deel 6 uit de Franse serie Thiery la Fronde. Ditmaal draait alles om een schat van tweeduizend goudstukken die op transport is naar een kasteel. Na Studio Sport 1. om tien voor half negen een nieuwe serie die speelt in de Griekse oudreid. Aeneas, geba seerd op het heldendicht van Ver- gilius, dat de lotgevallen van deze Trojaan beschrijft. Aeneas moet f/e- durende zeven jaar vele beproevin gen doorstaan. Na deze kennisma king volgen nog eens 25 minuten Studio Sport. Tenslotte Een uur Griekenland waarin o.a. de laatste opnamen van het Trio Elellenique, voor hun auto-ongeluk. Voorts im pressies van de Griekse folklore, fragmenten uit een treurspel, muziek en dans. ZONDAG 12 AUGUSTUS NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 15.30 Nieuws; 15.32 Weekjournaal; 15.52 Paulus de boskabouter; 16.02 The Partridge Family; 16.27 Water staat verhuist; 16. 55 Toto; 18.55 Kiri de Clown: 19.00 Columbo; 20.10 Greenfield and Cook; 20.20 Nieuws; 20.25 Marathon kwis; 20.26 Nocturno; 22.05 Horrorsko.op; '22.40 Journaal. NED. 1: 18.55 Kiri de Clown; 19.00 Nieuws; 19.05 Thierry -la Fronde; 19.30 Studio Sport; 20.20 Aeneas; 21.20 Studio Sport; 21.45 Een uur Griekenland; 22.45 Journaal. MAANDAG 13 AUGUSTUS NED. 1: Vanavond zijn de eerste twee programma's voor de jeugd. Een grappige tekenfilm met Lippy de Leeuw en daarna Charlie Chap lin. Tot acht uur een deel van de se rie De Lieverdjes, avonturen van een Frans gezin. Na het Journaal een af levering van Een man van formaat, waarin Anthony Quinn als burge meester Tom Alcala, De volgende vijftig minuten zijn voor het pro gramma Gamma, waarin de Britse documentaire Olie. De film houdt zich bezig met de oliewinning uit de bevroren bodem van Alaska, en de funktie die deze zou kunnen hebben om de bevolking 'van Alaska op een hoger peil te brengen. Met een klein half uur Britse humor verlaat de KRO de buis. In de Marty Feldman Comeny Machine, die rond de klok van half elf te zien is, kan de kijker zich iveer te goed doen aan een reeks dolkomische en dwaze sketches. NED. II: Toomai en zijn olifant openen dit AVRO-programma op deze zender. Voor de klok van acht uur ook een aflevering van Het wonder der natuur. De camera wordt gericht op de kangaroe, 'en men ziet dit springbeest in zijn natuurlijke omgeving. Met de bewoners van Vrijdag 17 augustus, 20.20, Neder land I: My siceet Charlie. Een scen< uit deze bijzondere film. Peyton Place is het weer niet best. Dokter Rossi wordt verdacht van hei mishandelen van Fred Russell. Ste ven Cord wil hem wel juridisch bij slaan. Van de jongen Leio Miles krijgt men niets dan de waarheid te horen. Vervolgens gaal de AVRO op de spelleljesloer met Wie van de drie. Alben Mol, Mart ine Bijl, Sonja Barend en Guus Oster zullen weer hun best doen om er achter te ko men wie de enige echte is. Als dat bekend is komen de verslaggevers van Televizier-Magazine de kijker zijn wekelijkse portie aktualiteiten opvoeren. MAANDAG 13 AUGUSTUS NED. I: ISA5 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws: 19.05 Lippy de leeuw; 19.10 Charlie als violist19.30 De Lie verdjes; 20.00 Journaal: 20.20 Een man van gezag; 21.10 Gamma; 22.00 Marty Feldman; 22.25 Journaal. NED. II: 1SA5 Kiri de Clown; 18.55 Nieuws; 19.05 Toomai en de olifant; 19.30 Het wonder der natuur; 20.00 Journaal; 20.20 Marathon kiois; 20.22 Peyton Place; 21.10 Wie van de drie?; 21.40 Televizier; 22.30 Jour naal. ERG 'o^alle doe hefr&ulartikelen op sanitair gebied Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. „Ja, maae.... als de voorzitter- nu denkt...." begon Holwex-da op schuchtere toon. Maar Ver-woerd dx-aaide zich met een ruk naar Hol- werda en beet hem toe: „De voor zitter behoeft niet alleen en voor ons te denken.... we hebben zelf ook nog een goed stel hereens. En nu wil ik wel eens zien, wie in Elshoven zo flink is om vandaag de dag een on- dex-wijzeres eruit te gooien, die een voorbeeld is voor ons allen. Voor beeld van plichtsbetrachting en vak kennis. En 'n juffertje met karakter. Die zich niet door zo'n stelletje men sen als wij zijn op de kop laat zitten, als zij in haar recht staat, Hoe den ken jullie, dat de ouders zullen x-ea- geren, als ze op staande voet wordt ontslagen? Want van schorsing komt natuurlijk ontslag, dat kennen we. Wij zijn door de ouders van de kin deren van onze school als bestuurs leden gekozen. Niet als dictators. We zij>n in dienst van onze leden, de ou- dex-s. We hebben hun vex-tx-ouwen, andex-s hadden ze ons niet gekozen. Onze plicht is de belangen van onze leden te behartigen. Niet om spijkers op laag water te zoeken en motieven, die kant noch wal raken om zodoen de een onderwijzeres te doen ver dwijnen. omdat ze niet van plan is precies aan onze leiband te lopen. Ik geef dat kind groot gelijk, dat ze op Nieuwjaarsdag weg gebleven is. En ik zal er hear vast niet lelijk om aankijken. Integendeel, ik wil het best weten: ik heb respect voor juf frouw Van Laar en ik wil haar niet. kwijt. We weten wel wat we hebben maar nooit wat we krijgen. En nu stemming. En een beetje gauw, want morgen is het weer vroeg dag en ik wil op tijd naar bed." Sangelaar begreep, dat hij voor het eerst in zijn negenjax-ige loopbaan als voorzitter van het schoolbestuur eeix verliespunt moest incasseren. Hij beheex-ste zich volkomen en gaf Hoo- geboom een zwijgende wenk. Deze vertrok en kwam even later met een paar velletjes papier uit een schrift terug, die hij netjes in gelijke stuk ken sneed: de stembriefjes. Het werd een nederlaag voor Sangelaar: zes tegen drie. Juffrouw Van Laar kon aan de school verbon- den blijven als onderwijzeres. En Sangelaar puzzelde onderweg naar huis, wie de derde voorstemmer was geweest. Hij en Zijp waren er twee. Misschien Van Lagen, de arbeider. Gi' Holwerda. Maar wat gaf het alle maal? Hij had de strijd verloren. Elij de machtigste boer van Elshoven, bestuurslid van vele verenigingen, commissaris van de coöperatie, wet houder en waarnemend burgemees ter. Watergraaf van het Waterschap, eigenaar van vele bunders bouw- en weiland, tot voor kort min of meer onbeperkt heerser in de kleine dorpsgemeenschap. Nu was hij ver liezer tegenover een zes en twintig jarige onderwijzeres uit de stad. Een grietje, een onbenullige hoofdaefce- bezilster, een schooljuf had hem, zonder 'hei zelf te weten, de voel dwars gezet. Met welwillende mede werking van het schoolhoofd en zes van de negen bestuurders. En tot diep in de nacht zat San gelaar te peinzen over de maatrege len, die hij kon nemen tegen zijn zes opstandige medebestuurders. Maar veel was het niet. De tijden veranderen en de mensen ook. Hij was op zijn hoogtepunt van zijn macht geweest. Nu ging die tanen. En dat. alleen door een schooljuf. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK 15 Hoogeboom begreep nog diezelfde avond, dat het een pyri-hus-over- winning was geweest voor zijn vrou welijke collega, want Sangelaar was er de man niet naar om een verlies punt zonder meer te acceptex-en. Dit zou een hax-de strijd worden voor het arme kind en Sangelaar kennende, vreesde hij dat de man rustig een gelegenheid zou afwachten, waarop hij juffrouw Van Laar op goede gronden zou kunnen ontslaan. Doch de strijdlust' die al sinds jaren in hem gedoofd was. laaide weer op dank zij de moed en de wilskracht van het onderwijzeresje. In ieder ge val had Sangelaar deze avond ver loren: Van Laar werd niet ontsla gen. Althans nog niet. Dat haar een lang leven aan deze school be schoren was, betwijfelde hij, ten zij Tenzij hij nu niet weer te- xugviel in zijn oude sleur van de af gelopen jaren. Hij had deze avond op de schoolbestuursvergadering a gezegd -iets', wat Sangelaar hem ze ker nooit zou vergeven - nu was hij ook verplicht b te zeggen. De in specteur moest van de huidige toe stand op de hoogte gebhichl worden. Zijn medewerking had hij bij voor- baal. want Kleijer was ook niet be paald een vriend van Sangelaar. En ten tweede moest juffrouw Van Laar weten, hoe de toestand van het ogen blik was. Ze was per slot van reke ning iemand, die voorzichtig kon zijn als dat nodig was. Ze moest voorlo pig maar geen risico's nemen en er voor zorgen, dat Sangelaar noch een ander ook maar op enige wijze vat op haar kon krijgen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7