mini viugjes Hi bijdevaate reizen Op 5 april 1945 - even na 12.00 uur - werd Liberator neergeschoten ^cimb&er DE MISDAAD IN DE V.S. „Olympische pope'" in moeilijkheden M.S. „Poeldijk" verkocht Nog eens liet vliegtuigwrak WESTEKSCHOUWEN, 8-8. Uit sommige krantenberichten over de vondst van een vliegtuigwrak, type liberator, in de Domaniale bossen te Wester- schouwen in het eind van de vorige maand, krijgt de lezer de indruk dat het hier zou gaan om een niet geregistreerd wrak. De aanwezigheid van de resten die later in 1945 onder het zand werden begraven, was echter bekend. Ondergetekende was met anderen op 5 april 1945 vanaf Burgh ooggetuige van het neerschieten van het betreffende vliegtuig. Uit notities, gemaakt uit eigen waarneming en deels ook berustend op verklaringen van anderen is het onderstaande samengesteld. In de ochtend van 5 april 1945 tussen 7 en 9 uur vlogen veel vlieg tuigen binnen over Burgh en Haam stede, Zij trokken in zuidoostelijke richting. Door het zware wolkendek waren ze onzichtbaar, maar te horen aan het geluid waren het bommen werpers,. Gedurende d;e voormiddag kwa men - met tussenpozen ook weer bommenwerpers terug. Even na 12 uur kwam er één erg laag (misschien 200 a 300 meter) over Westenschou- wen Het. vliegtuig werd beschoten door Duits luchtafweergeschut te Westensehouwen en stortte neer in de duinen vanuit Burgh gezien op enkele honderden meters ten noor den van de Hogeweg. Even latei- volgde een hevige explosie en een tijdlang hing er een zwarte rookko lom boven de omgeving. Tot ongeveer 14.30 uur bleven er steeds nog laagvliegende bommen werpers vanuit zuidelijke richting over de Oosterschelde langs Westen- schouwen, en ook over land. terug komen. Ze werden hevig beschoten, waarbij projectielen en scherven uit. het Duitse geschut soms gevaarlijk dicht bij de woonhuizen tussen Burgh en Haamstede neerkwamen. In de avond van 1 april konden op last van de Duitse weermacht 7 geheel verkoolde lijken door de ge meentewerklieden van Burgh en Haamstede van de vliegtuigresten worden weggehaald en té Haamstede begraven. Het ophalen van lijken va» ge sneuvelde militairen gebeurde in die tijd 's avonds of 's nachts, in ver band met beschietingsgevaar over dag. Enerzijds door boordgeschut van geallieerde jachtvliegtuigen, an derzijds- door geschut vanaf het be vrijde Noord-Bevela-nd. Op een van de lijken bevond zich een identiteitsplaalje waarop ver meld „Robert L. Calbraith. o.vv. 17182000 - T 4444 A".. Vliegtuig bij Brouwershaven Dezelfde middag (van 5 april) werd door de bevolking bet neerstorten van een bommenwerper waargeno men tussen Brouwershaven en Zon- nemaire (niet, ver van de boerderij van de familie v. d. Bout). Uit dit vliegtuig werden op 7 april 7 deer lijk verminkte lijken geborgen (on der wie Robert King) en begraven te Haamstede. Er bleken ook nog een aantal bommen aan boord te zijn, die later in 1945 tot ontploffing zijn gebracht. Verder (nog steeds op 5 april) werd door de bevolking waargeno men dat een door het geschut van Westenschouwen geraakte bommen werper brandend in de richting Walcheren verdween. Op dezelfde dag werd te Scharen- dijke door afweergeschut of boord- vvapens van terugschietende vlieg tuigen een meisje gedood en een an der gewond. Wat het ingezonden bericjit van de heer .T. J. de Bruijne te Apeldoorn betreft kan nog worden vermeld dat de aanval op de éénmans-duikboot- jes in de haven van Burghsluis (die van hieruit opereerden tegen geal lieerde schepen die bij Vlissïngen de Schelde opvoeren, met bestemming Antwerpen) plaats vond. op 8 decem ber 1944. De in hetzelfde bericht genoemde datum 5 januari 1945 was een zeer zwarte dag voor Haamstede. In twee aanvalsgolven die tesamen ongeveer 20 minuten duurden werd, even na 12 uur, vooral het zuiden van de De gevonden wrakstukken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dorpskom gebombardeerd en be schoten door jachtbommenwerpers (Jabo's). waarbij 14 inwoners wei-den gedood en 15 gewond. (Pas aangeko men Duitse troepen waren onderge bracht in 'het westen en noorden van het dorp!) In Burgh kreeg de kerktoren een voltreffer en vielen voorts bommen aan de Dreef en ten zuiden van de Hogeweg. (De spits van de toren werd dus niet door een vliegtuig geraakt). Cok vielen diezelfde middag bom men in Renesse en Noordwelle en wérd Zierikzee zwaar aangevallen (omgeving „Zeikehof", waarvan de heer De Bruijne eveneens gewaagt). Haamstede, 8 augusti MUNCHEN, 9-8. Timofee Bjei'er- mow, de „olympische pope" die bij de voorbereidingen voor de Olympi sche Spelen in München weigerde zijn kluizenaarswoning in de omge ving van de Beierse hoofdstad te verlaten, zit weer in moeilijkheden. Nadat maandag de Beierse justitie een onderzoek had geopend omdat hij bigamie zou hebben gepleegd, volgde woensdag een aanklacht dat hij ten onrechte geld van de sociale bijstand had ontvangen en zich aan belastingfraude had schuldig ge maakt. Het pai-ket in 'München heeft ont dekt dat de 79-jarige Russische emi grant die al 30 jaar als kluizenaar aan de rand van de stad woont waar hij ook een kapel heeft ingericht, dure geschenken placht te sturen aan een familielid in de Sow.,et-Unie In 1971 zou hij daarvoor zeker 30.000 gulden hebben uitgegeven. In die- "N Account ant skantorr administratie en dutuLtJ^faken economisch advies en begeleiding Telefoon 01870-3477 DEN I1AAG. In het vroege najaar zullen de ministers van justitie en van verkeer en waterstaat een ge-, meenscliappelijke nota aan de minis terraad aanbieden inzake de beveili ging van de luchthaven Schiphol. DEN HAAG. Het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond heeft voor zaterdag 15 september een schoonmaakactie op touw gezet met de bedoeling in het gehele land alle bij de watersport in gebruik zijnde plassen, rivieren en andere water wegen na het seizoen een goede schoonmaakbeurt te geven. DEN HAAG. De vissersboot „Vier Gebroeders", de Arn-6, is donder dagochtend vroeg door onopgehel derde oorzaak bij het Wassenaarse Slag op de kust gelopen. De schip per vroeg om assistentie van een reddingboot. ROTTERDAM. De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid in Zuid-Holland gaat. een onderzoek instellen naar de dood van de 42- jarïge Finse zeeman A. K. Rautia- nen, zo is woensdag bekend gewor den. HENGELO. De economisch ad junct-directeur H. J. Kevelham en de adjunct-directrice zuster E. P. R. Broekhuyzen zijn per 1 januari aan staande ontslagen door het dagelijks bestuur van het Algemeen Koningin Julianaziekenhuis te Hengelo (O.). GILZE. Inbrekers hebben in de nacht voor 57.000 gulden aan suede- en nappa- dames- en herenkleding gestolen uit de Latex Sylvia B.V. te Gil ze. Zij kwamen het bedrijf bin nen door een ruit tebreken. De Rijkspolitie van Gilze heeft nog geen enkeL spoor van de daders. s 1973. J. P. C. BOOT ze zijn et weer. u heeft nu al de mogelijkheid om te boeken (01110 2577). wacht niet te lang. mini vlugjes zijn nl. erg vlug vol. begrijpelijk! RHODOS ~4 o7\ dgjincl. volI. pens. va. 286,p.p. COSTA DEL SOL 4 or^ïïg..ji^l. voll. pens. va. 265,- p.p. MALLORCA 4 of 5^dg., if)él. voll. pens. va. j 223,— p.p. BENIDORM 4 of 5 dg., incl. voll. pens. va. 237,- p.p. nieuwe haven 105 zierikzee WASHINGTON, 9-8. Voor de Amerikaan is het risico slachtoffer van een misdaad te worden sedert 1967 met bijna de helft toegenomen. Zijn leven is meer in gevaar of schoon het absolute cijfer van ern stige misdaden in 1972 voor het eerst sedert 17 jaar afnam en 94 grote steden - waaronder New York, De troit en Washington - een verminde ring van het aantal misdaden meld den. Dit heeft de Amerikaanse minister van justitie, Elliot Richardson, mee gedeeld bij de indiening van het jaarboek 1972 van de federale re cherche. zelfde tijd ontving hij van de bij stand 450 gulden per maand, omdat hij armlastig zou zijn. De sociale dienst onderzoekt nu of de pope nog andere bronnen van inkomsten 'heeft ge'had. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In de Palmstraat in Utrecht is een bovenhuis uitgebrand. De bewoners, een 58-jarige con structiewerker en zijn vrouw, kon den zich op het nippertje redden. De poes van de familie kwam om. De brand is waarschijnlijk ontstaan in een vuilnisemmer. De schade wordt geraamd op f 30.000, DEN HAAG. In de rijksgroepsre geling oorlogsslachtoffers 1940-1945 zal een aantal verbeteringen worden aangebracht. WASHINGTON. L. Patrick Gray, mer van, 1972 opdroegen, dokumen- voormalig toaarnemend hoofd' van de F.B.I. heeft ten overstaan van de Watergate commissie van de Ameri kaanse senaat, verklaard dat hij de indruk had dat de twee topadviseurs van het Witte Huis „optraden voor de president", toen zij hem in de zo len in het bezit van de F.B.I. met betrekking lol het afluister schandaal te vernietigen. Gray is één van de peinzers in het proces (foto); nie mand schijnt iets echt. zeker te toe ten. 250 miljoen Russen Steun voor Afrika Na jaarlijkse stijgingspercentages variërend van 17 tot 7 procent van 1968 tot 1971 was eV in het afgelopen jaar met name een vermindering van het aantal ernstige eigendoms delicten met. 2 procent. Het. aantal moorden, aanrandingen en gevallen van gebruik van geweld steeg daar entegen met een percentage van vijf tot elf procent. Alleen het aantal roofpartijen daalde met drie pro- cent. In totaal werden bij de FBI rond 5,9 miljoen zware misdaden gemeld. Er werden in 1972 112 politieman nen gedood tegen 126 in 1971. Vo.ór 66 procent, van de vorig' jaar gepleeg de moorden werden vuurwapens gebruikt. ROTTERDAM, 9-8. De Holland Amerika Lijn heeft het m.s. Poeldijk verkocht aan The Nigerian National Shipping Line Ltd. in Lagos. Hel vrachtschip (draagvermogen 5241 ton) zal in december worden opgele verd. Het vaartuig heeft nagenoeg uitsluitend in de Mexicodienst. van de H.A.L. gevaren. Pony's op vrijersvoeten NIJMEGEN9-8. De politie in Nij megen heeft hel donderdag zeer druk gehad met „verliefde" pony- 1 hengsten. De hengsten probeerden hardnekkig om merries in nabijge legen weiland met een bezoek te vereren. De politie voerde de heng sten meg van hun geliefden. Maar op het moment dat de politie de hie len had gelicht waren de ponyheng- sten al weer op vrijersvoeten. Uit eindelijk konden de hengsten en merries voorgoed woréén geschei den. MOSKOU, 10-8. In. de Sow jet- Unie is donderdag de 250 miljoenste inwoner geboren. Het is niet bekend waar deze „onbekende staatsburger" ter wereld is gekomen in het land waar ieder uur zorn 500 kinderen worden geboren. Aldus het persbu reau Tass naar aanleiding van een mededeling van het Centrale Bureau voor de Statistiek. Om internationale aanpak Waddenzeègebied DEN- HAAG, 9-8. De KVP- Tweede-Kamerleden ir. Cornelissen en Peijnenburg achten - gelet op de grote waarde van het Waddenge bied en de veelsoortige, ernstige be dreiging van de flora en fauna daar - op korte termijn een gemeenschap pelijke aanpak van Denemarken, West-Duitsland en Nederland voor het behoud van het gehele zo unieke gebied dringend gewenst. Zij hebben daarvoor dan ook gepleit in schrif telijke vragen aan minister Van Doorn van CRM en diens collega Westerterp van verkeer en water staat. Vakantiecentrum gehandicapten nodig ARNHEM, 9-8. De stichting van één specifiek vakantiecentrum voor gehandicapten is op korte termijn noodzakelijk. Tot deze conclusie komt een stu diegroep, die indertijd op verzoek van het Drentse provinciebestuur door de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk werd ingesteld om te peilen of er behoefte is aan een dergelijk project en of het levensvatbaar zou zijn. De afdeling Drenthe van de Bond van Neder landse militaire Oorlogsslachtoffers (B.N.M.O.) nam destijds het initia tief voor een onderzoek naar de vraag of de oprichting van een spe cifiek vakantie- en recreatiecentrum voor lichamelijk gehandicapten bij Zwiggelte in Drenthe gewenst en mogelijk zou zijn. DEN HAAG, 9-8. Het Nederlandse 'Rode Kruis zegt met klem de oproep té ondersteunen die de Liga van Rode Kruisverenigingen woensdag avond tot de gehele wereld heeft ge richt om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de droogte in zeven Afrikaanse landen. Volgens de jong ste ramingen worden thans bijna dertien miljoen mensen door de droogte geteisterd: in Tsjaad twee miljoen, in Mali vier miljoen, in Mauritanië 1 miljoen, in Niger 1,5 miljoen, in Senegal 2,5 miljoen, in Opper-Volta 1 miljoen en in Ethio pië 1 miljoen. SCHEEPVAART Abida, 9-8 te Bangkok naar Priok Acila, 8-8 Ploüston naar Baytown Acmaea, 8-8 Lissabon naar La Goü- ïètte Acteon, 11-8 te', B.ukom verwacht Arca, 18-8 te Noumea verwacht Atys, 11-8 Bombay naar Madras Camitia, 8-8 te Cardon verwacht Hermes, 8600 m ,Z.. Flores Dïloma, 25-8 te Martinez verwacht Dione, 19-8 in de P.G. verwacht Kelletia, 8-8 te Geelong Kermia, 20-8 te Shellhaven ver wacht Koratia, 10-8 te Singapore yerwacht MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 9-8. Coöp. Veluwse Eierveiling - Aanvoer: 2.625.395 stuks. Volgens veilingslijst '1.289.160 stuks. Stemming: rustig. Prijken (per 100' stuks): eieren van 50-51 gram f 10,96-11,59; 55-56 gram f 13,00-13,46; 60-61 gram f 15,24-15,87; 65-66 gram f 17,02-18,32. Eierveiling - Aanvoer: 1.251.330 stuks. Stemming: vlot. Prijzen, (per 100 stuks): eieren van 51-52 gram f 11,44; 56-57 gram f 13,52;', 61-62 gram f 15,70; 64-65 gram, kg-prijs f 2,70-2.64; witte eieren f 0,25-1,25 per 100 stuks lager. „Zul je altijd zien: mieters weertje en nu moet er ingepakt. Jammer, maar thuis zon is ook fijn".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6