Optreden Dnivelands Barok Ensemble Het Nationaal Geschenk STREEKNIEUWS Nieuwe keuringsregeling vierwielers Tas niet spullen voor bom Oost-politiek toch „een München" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 augustus 1973 Nr. 21332 Bijzondere dienst Renesse RENESSE, 9-8, Woensdagavond 8 augustus werd in de hervormde kerk van Renesse wederom een bijzondere dienst gehouden. De heer A. S. van de Roest verwelkomde namens de commissie die de bijzondere diensten voorbereidt de ongeveer 200 belang stellenden. Vervolgens memoreerde hij het feit dat het gezelschap dat deze avond optrad, het Duivelands Barok Ensemble, in 1971 is opgericht en dat het sindsdien steeds meer bekendheid in de regio heel't gekre gen. Daarna bracht het Duivelands Ba rok Ensemble o.l.v. de heer W. Ju- melet. een gemeleerd programma van 16de en 17de eeuwse muziek. Bij de nummers voor alt blokfluit en basso continuo viel vooral Trio Sonate in B van G. Ph. Telemann op. bij de nummers voor koor a cappella wat het motet .,Selig sind die Toten" van H. Schütz, het meest opvallend. Het gezelschap dat zeer muzikaal en beschaafd musiceerde, besloot zijn optreden met de cantate voor drie stemmig koor, twee altblokfluiten en basso continuo „Lauda Sion" van D. Buxtehude. Aan het slot van het optreden bracht het publiek het ensemble een staande ovatie. Ook was het opval lend dat de aanwezige kinderen ge durende de hele avond het program ma even stil en aandachtig beluis terden als de volwassen. De heer Van de Roest bedankte het gezelschap voor hun zeer geslaagde optreden. DEN HAAG, 9-8. Een deel van het bedrag dat het Nederlandse volk bijeen zal brengen voor het natio naal geschenk aan koningin Juliana, die in september haar zilveren rege ringsjubileum zal vieren, zal worden bestemd voor het tot stand brengen van een kinderdialysecentrum voor jonge nierpatiënten. Er bestaat in Nederland slechts één dialysecen trum voor kinderen, waarvan de ca paciteit echter ontoereikend is om alle jongeren die aan een nierziekte lijden, tc kunnen helpen. De opbrengst van het nationaal ge schenk zal ook ten goede komen aan kinderen in nood buiten Nederland, in het bijzonder voor de opbouw van geïntegreerde kinderzorg in een aan tal ontwikkelingslanden. In 1966 is voor dit werk, op initiatief van de koningin, de Stichting Nederlands Kinderhulpplan in het leven geroe pen. Voorzitter is mr. V. G. M. Ma- rijnen. Slechts een klein deel van het in gezamelde geld zal worden besteed voor een persoonlijk geschenk aan de koningin. Advertentie NUTSSPAARBANK uw ideale gezinsbank U bentNwdlkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN BBOUWERSIIA VEN Markt, donderdags van 9.00 10.30 uur. BROUWERSHAVEN. Het Waagge bouw in het centrum van de Smal- st ad. dat mogelijk verkocht zal worden aan een partikulier. zulks onder goedkeuring van de gemeen teraad. Het gebouw zal - ook in par- tiküliere handen zijnde - worden ge restaureerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Volgende week wordt de.slotavond in de reeks van bijzondere diensten gehouden. Er zal dan worden opge treden door de brassband Excelsior' uit Kloetinge. Garmalemboot De* foto van een vissersschip bij Burghsluis, opgenomen in het num mer van donderdag, was een garna- lenboot en dus geen mosselschip, zoals abusievelijk gemeld RED. ZIERIKZEE Malta-vuur Heden (vrijdag)-avond wordt in Malta uitgaande van de speeltuinver eniging, een vuur ontstoken, als symbolisch afscheid van de zomer vakantie. De Verrenieuwstraat Wij vernemen dat de afsluiting van de Melkmarkt, in het kader van het stedelijk loopstratenplan, toch wel moeilijkheden blijft geven voor de Verrenieuwstraat, inzonderheid voor het ter plaatse gevestigde hotel Van Oppen, dat niet meer door gas ten per auto kan worden bereikt. Bekend is in dit verband het standpunt van de gemeente, dié reeds van tevoren wist,: dat de invoe ring van het plan hier en daar tot knelpunten zou leiden. Anderzijds is het standpunt van .de Van Oppen- direktie en de eigenaren van andere zaken hier begrijpelijk, dat men her-» innert aan de vroegere toestand, die geen problemen opleverde en zeker de aldaar bestaande zaken ten goede kwam. De hotelgasten kunnen weliswaar parkeren pan het Beddeweeg, maar in het. drukke seizoen is deze par keerplaats doorgaans vol. Koint men in casu nog verder van hel hotei met de auto terecht (koffers), dan is de toestand van potentiële hotelgasten er niet eenvoudiger op geworden. Te hopen is - en wij verwachten zulks - dat bij het natrekken van voor- en andelen van het lo'opslra- lenplan, door de stedebouwkundige ook dit stadsdeel kritisch onder de loep; zal worden genomen. DUIVELAND De bloemzaadieeR Aan de vele kleurige landbquvv- percelen in'de polder, die vaak'een lust zijn voor het oog. blijkt dat ook de blöemenzaadteelt meer en meer. ingang vindt ook in deze streken. Het is een mengeling van allerlei kleuren hu de percelen in volle bloei staan. Ledenvergadering RaiReisenbank Op woensdagavond 15 augustus e.k. zal er een ledenvergadering plaats hebben van de Coop. Raiff'ei- senbank „Oost Duiveland" in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk alhier, onder voor zitterschap van de heer Jac. de Jon ge. De agenda vermeld o.m. Wijzi ging van de statuten, na het ope ningswoord door de voorzitter. Ver der wijziging van het huishoudelijk reglement etc. en wat er verder ter sprake zal komen, ook in de rond vraag. DEN HAAG, 9-8. Minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygi ëne heeft een nieuwe regeling opge steld over de keuring van bepaalde lypes motorrijtuigen inzake de lucht verontreiniging. De regeling is thans in de vorm van een koninklijk besluit, mei bij behorende nota van toelichting van de minister, opgenomen in het staatsblad. De inwerkingtreding van Geslaagd Onze dorpsgenoot, de heer Th. Sinke alhier, slaagde dezer dagen te Middelburg voor het diploma: Mo derne bedrijfsadministratie. De heer Sinke is. werkzaam ten kantore van de Coöp. Raiffeisenbank „Oost Dui veland", te Bruinisse, BRUINISSE Jongens slopen auto De ouders van een viertal jongens (lagere/schooi leerlingen) zullen deze dagen een gepeperde rekening thuis bezorgd krijgen. De heer C. Deurloo had op een ter rein waar hij zijn opslagplaats heeft van bouwmaterialen een auto gepar keerd, geen nieuwe maar toch nog goed genoeg om er wat aan te sleu- telen en op te knappen. Toen genoemde jongens de auto zagen staan, meenden zij met een sloopobject te doen te hebben en zelf voor sloper te gaan spelen, ze deden dit zo grondig, dat er weinig over schoot, dan een hoop gedeukt blik op wielen, met alle assesoirs grondig vernield. Misschien vonden zij hei een aardig spel, maar het zal wel wal duur uitvallen. Verenigingsleven Ger. Gem, in Nederland De Gereformeerde Gemeenten in Nederland, kent de laatste jaren een opgewekt verenigingsleven. Niet al leen is er een bloeiende vrouwen vereniging, die ijverig voor de zen ding werkt, er is ook een jeugdclub „Deo Juv.an.te", weer onderverdeeld in studieverenigingen. Deze studievereniging hield een alitie om te komen tot uitbreiding van de bibliotheek en deze aktie bracht f 500,op. .Die bibliotheek bevat thans 400 boeken. Geen hondenshow De door de V.V.V.-Bruinisse voor zaterdag 11 augustus uitgeschreven dressuur hond'enshow, komt wegens omstandigheden te vervallen. Advertentie Centrale verwarming en zelfbouw een 1 rafèjwmw arming Vraagt vrjfjblijvend offerte SAMAN-DEURLOO Sint Domusstraat 43 - Zierikzee Telefoon 3260 DODELIJKE ONGELUKKEN DEVENTER. De 72-jarige G. Stam- Jurriens uit Bathmen bij Deventer is om het leven gekomen toen zij in haar woonplaats met haar bromfiets frontaal op een vrachtauto botste. Mevrouw Stam ovei'leed ter plaatse. NIEDORP. De anderhalf jarige Pa trick de Winter is in een sloot achter het ouderlijk huis in het Noordhol landse Niedorp verdronken. Het kind moet in een onbewaakt ogenblik op de dikke krooslaag zijn gestapt. Na een half uur zoeken trof een buur man de kleine in de ondiepe sloot aan. het besluit zal op een nog nader door de minister te bepalen tijdstip worden vastgesteld. Het besluit bevat een regeling, waarbij motorrijtuigen worden on derworpen aan keuring inzake de luchtverontreiniging, die zij veroor zaken. Een regeling op dit punt is reeds tot stand gekomen in het ka der van de Europese Gemeenschap pen, De regeling zal voorlopig alleen gelden voor vierwielige motorrijtui gen met benzinemotoren. Tegen de vervuiling Nederlandse hulp J voor Nigeria DEN HAAG, SS. Bijna 1 4 tweeëneenhalf miljoen gulden 4 izal Nederland bijdragen aan 4 de bouw van een proefpolder 4 voor de rijstcultuur in Nigeria. 4 Hiertoe werd besloten tij- 4 dens het kabinetsberaad dat 4 donderdag werd gehouden. 4 Vice-premier Van AgL deel- 4 f de mee dat de proefpolder 4 f destijds werd verwoest tijdens 4 het Biafra-conflict. 4 HIPPOLYTUSHOEF. De 79-jarige H. Bais uit Hippolytushoef is don derdagochtend bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De man stak zonder op te letten met zijn bromfiets de rijksweg 9 - Den Hel der-Afsluitdijk - over en werd door een aankomende auto gegrepen en op slag gedood. SCHIERMONNIKOOG. Op de kwelders bij Schiermonnikoog is het stoffelijk overschot gevonden van de 67-jarige mejuffrouw S. van der Kaap. AMSTERDAM. Bij een aanrijding tussen twee vrachtauto's in het in dustriegebied van Amsterdam-West is de 63-jarige chauffeur F. H. Kools- bergen uit Amsterdam om het leven gekomen. De man verleende op een kruising geen voorrang aan een vrachtwagen met aanhanger die na de botsing kantelde. De materiële schade was groot. DEN HAAG. De 19-jarige mej. A. Smeets uit Den Haag is op de Rijs- wijkseweg in haar woonplaats om het leven gekomen. Toen zij bij het oversteken werd aangereden door een personenwagen. Het meisje over-" leed ter plaatse. 'S-HERTOGENBOSCH. In het zie kenhuis te 's-Hertogenbosch is'de 8- jarige R. van Gaal uit Heeswijkdin- ther (N. Br.) overleden ten gevolge van een hem in zijn woonplaats overkomen ongeval. MAASTRICHT. De 6-jarige Jo-' banna Corzeliu's. u'it Schaesberg is in haar woonplaats verongelukt. Het meisje, dat door een personenauto gegrepen werd toen het de weg overstak, overleed in het ziekenhuis aan de verwondingen. HARDERWIJK. Een gevaarlijke manouevre met een bromfiets op een overweg in Harderwijk heeft het leven gekost, aan de.6-jarige Gerrie H. uit El'burg. Zij kwam onder de trein Zwolle-Amersfoort. Haar 16- jarige broer Jan reed volgens de spoorwegen zigzaggende tussen de gesloten halve-overwegbomen door. Het meisje dat achterop de brom fiets zat was op slag dood. LAND- EN TUINBOUW Amerikaanse produktie van granen en sojabonen kleiner dan verwacht WASHINGTON, 9-8. Er zullen dit. jaar in de Verenigde Staten minder granen en sojabonen worden gepro duceerd dan oorspronkelijk werd verwacht. Het Amerikaanse ministe rie van landbouw zal onmiddellijk een studie maken van de situatie die nu is ontstaan en vervolgens vast stellen of beperking van de uitvoer noodzakelijk is. Volgens onderminis ter van landbouw Richard Bell kan over enkele dagen een voorspelling worden verwacht betreffende de ontwikkeling van het aanbod. Bell wilde zich niet uitlaten over de vraag of èr verandering zal komen in het oorspronkelijke standpunt van hel ministerie dat de uitvoer niet zal worden beperkt, maar hij zei wel er niet langer van overtuigd te zijn dat exportbeperking niet noodzakelijk is. KERKNIEUWS Ncd. Hervormde Kerk - Oosterland De collecten in de Ned. Hcrv. kerk bedroegen over de maand juli van dit jaar de volgende bedragen: Voor de kerkvoogdij f 1015,93; voor de diakonie f 336,98; voor de centrale verwarming f 182,62; pastoraat Bui tenland f 168,24 en voor de kerk en ziekenzorg f 145,65. Het totale be drag in de maand juli bedraagt do mooie som van f 1849,42. Ballonvaarder Sparks geeft op HALIFAX. 9-8. De Amerikaanse ballonvaarder Bob Sparks-heeft zijn droom, als eerste met een ballon de Atlantische Oceaan over te steken, geen werkelijkheid zien worden. Nog geen 24 uur nadat hij met zijn „Yan kee Zephyr" van het vliegveld Bar Harbor in de Amerikaanse staat Maine was opgestegen, pikte een reddingsvaartuig van de Canadese kustwacht hem donderdagmiddag op uit het water van de Atlantische Oceaan. Zijn blauw-witte hete lucht ballon gevuld met helium dreef in noordoostelijke richting verder. Sparks kwam in moeilijkheden door een onweersbui. LOS ANGELES, 9-8. Bomdeslcun- digen van de politie van Los Angeles hebben donderdagavond in een ba- gagekluis op de luchthaven een tas met ingrediënten voor een helse ma chine gevonden en een brief waarin van Western Airlines een bedrag van 631.000 dollar (ruim anderhalf mil joen gulden) wordt geëist. Als dit geld niet wordt betaald, zou een „echte" bom tot ontploffing worden gebracht. Wordt het bedrag wel ge deponeerd, dan wordt de maatschap pij meegedeeld waar de bom zich be vindt. NI EU W ERKERK. Er wordt thans driftig gewerkt aan een betere krui sing Rijksweg-Stolpweg onder Nieu- werkerk, teneinde hier een voor hel verkeer veiliger afslagmogelijkheid te verkrijgen. Het kruispunt is vrij berucht, om de ernstige onge lukken, die hier plaats vonden in het verleden. Het ziet er thans naar uit, dal een belangrijke verbetering op komst is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 4 Oudheidkundige 4 4 vondst bij Dalfsen 4 i1 DALFSEN, S-S. In de buurt- 4 i' schap Welsum. bij het. Over- 4 ijsselse plaatsje Dalfsen zijn 4 i' beenderen ontdekt, van men- 4 sen die daar rond- 7000 voor 4 11 Christus moeten hebben ge- 4 11 leefd. Volgens welenschaps- 4 11 mensen van de Rijksuniversi- 4 1 teit i?i Groningen, die de 4 1 vondst hebben onderzochtis 4 I het in Nederland voor hel 4 eerst, dal menselijke botten uit 4 dit tijdperk (het MesQlithicum, f ofwel de Midden-steentijd) f aan de oppervlakte zijn geko- 4 II men. Normaal verleren de 4 I beenderen namelijk in zandla- 4 t gen. Door een speling der na- 4 II tuur lagen de beenderen die 4 1 nu gevonden zijn echter inge- 4 1 pakt in een oerlaag. 4 MOSKOU. 9-8. De Russische kri tische schrijver Wladimir Maximov, heèft in een „open brief", die don derdag in Moskou de ronde deed. een felle aanval gedaan op de Oost-Euro- pa-politiek van bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland.. Hij ver wijt Brandt dat hij eenzijdige con cessies aan de So.wjet-Unie doet. „ondanks de bittere ervaring van München". „Men heeft de Nobelprijs voor de vréde toegekend aan de middelma tige apologeet van een nieuw Mün chen, die zichzelf voor een groot po liticus houdt", 'schreef Maximov. au teur van de „De zeven dagen van de schepping" en in juni uitgestoten uit de Russische schrijversbond. „Alleen de Allerhoogste kan weten tegen welke bloedprijs wij dit dui velse spel van de botteriken van de moderne diplomatie moeten betalen", aldus 'Maximov. Maximov heeft zijn open brief ge adresseerd aan de Weslduilsë radi cale schrijver en Nobelprijswinnaar 'voor letterkunde. Heinrich Boell. HAAMSTEDE. Je weet natuurlijk nooit of een paard toch niet eens de boe tiek binnen wil stappen. Het leek er erg veel op donderdag aan de Haam- steedse Ring. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5