Grevelingenbekken NIET VOORUITLOPEN OP BESLISSING INZAKE DE OOSTERSCHELDE PUCH HEMO Aanslag in Noord-Ierland Proces in Athene OVERSTROMING IN SIBERIË Kopervondst in Noord-Sibei'ië Mosje Day an over de veiligheid -AGENDA Man vermoordde vijftien jongelui Zoon minister Boersma bij omgekomenen LAATSTE NIEUWS 1 Rotterdam kan nog veel mensen gebruiken ^sssasy^^ssssssssffi (Slot) Behalve de natuurwetenschap pelijke aspekten, zitten er aan de ordening van het Grevelingenbek- ken uiteraard ook planologische. Het GreveJingengebied valt onder het (herziene) Streekplan Schou- wen-Duiveland, dat nog geen rechtskracht heeft, maar wel dui delijk is afgestemd, met name wat het onderwerpelijk gebied betreft, op de recreatie. Afgaande op de bestaande situatie, wordt een grote variatie in natuurlijke ontwikke lingen verwacht. De recreatie (de natuurbelangen mogen niet uit het oog worden verloren) zal zich con centreren bij de bewoonde centra en de dammen, deels ook op de ei landen. Het is een ontwikkeling die - zonder al teveel dirigisme (met uitzondering van aangelegde en aan te leggen) jachthavens, al bezig is. Planologisch ziet men in de praktijk een soort bijsturen in de richting van hetgeen in groter verband is bedoeld. Het komt allemaal wat frag mentarisch over, maar het is er en gebeurt al wel. Bruinisse nam reeds geruime tijd geleden een „be schermend voorbereidingsbesluit" voor de gronden en wateren in het Grevelingenbekken. De gemeente Brouwershaven nam ook zo'n be sluit. De gemeente Middenschou- wen sleutelt nog aan zo'n voorbe reidingsbesluit. Het wordt mede een taak voor de in deze gemeente nieuw benoemde magistraat. Er zijn dus wel plannen en ze komen er aanvullend ook, maar het heeft allemaal nog geen rechtskracht. De indruk bestaat (dat is ook de mening van de Stichting „Het Zeeuws Landschap" dat de aan het bekken grenzende gemeenten van Zuid-Holland (wat) verder zijn in de voorbereidingen dan de Zeeuwse gemeenten. Dit op zichzelf is toch nogal een ernstige zaak. Het Grevelingen bekken is een zo duidelijke één heid, dat er ook éénheid in bena dering en aanpak zou moeten zijn. Het is ook noodzakelijk dat éénheid aan de „Zeeuwse kant" be staat eri blijft bestaan, zodat iedere vorm van concurrentie, zo die al bestaat, ondergeschikt wordt ge maakt aan het grote doel: een aanvaardbare inrichting van het Grevelingenbekken. Als aanteke ning hierbij dient weer gemaakt dat de belangen van alle gemeen ten rond het bekken, niet gelijk waardig zijn. Zo kreeg - begrijpe lijk - de bestemming in de gemeen ten Duiveland en Middenschou- wen de kwalifikatie „water", op zich interessant gevonden, maar dat wijkt dan toch wel af van de gemeenten die iets willen of kun nen met eilanden, gorzen, havens en dat soort zaken. Ook bij sondering van deze stand van zaken, concludeert men gemakkelijk dat het Grevelingen bekken een zaak op lange termijn is. Of en hoe de rijksoverheid in dit alles moet en kan participeren, vooral financieel, is een zaak die belangrijk genoeg is, maar juist op lange termijn moeilijk valt te voor spellen. Jongeman dood in huis gevonden LEEUWARDEN, 10-8. Buren heb ben vrijdagmorgen de alleenwonen de 22-jarige Tabe Tardy dood in zijn woning te Peins bij Franeker aange troffen. De jongeman lag levenloos op de vloer van zijn woonkamer. Volgens de officier van justitie in Leeuwarden, mr. G. R. Nube, is het mogelijk dat. de jongeman door elek triciteit om het Jeven is gekomen. TWEEDE KAMER DEN HAAG. 9-8. Minister Wester terp van verkeer en waterstaat moet bevorderen dat rijkswaterstaat geen enkele actie onderneemt die vooruit loopt op de beslissing ten aanzien van het al dan niet openblijven van de Oosterschelde en daarmee straks het parlement voor voldongen feiten zou den kunnen plaatsen. Aldus de Tweede-Kamerleden Walt- mans en mevrouw Van der Heem- Wagemakers (beiden P.P.R.) in don derdag aan de bewindsman gestelde schriftelijke vragen. Gevraagd wordt aan minister Wes~ terlerp of hij kan meedelen of reeds begonnen is met het uitgraven van een bouwput als voorbereiding voor de aanleg van een spui s'l'uis in de monding van de Oosterschelde op het werkeiland NoordlanÜ. De Kamerle den willen weten of met dit begin Advertentie 2 en 3 versnelling 50 lot 100 GULDEN goedkoper Z I E (]L^HA LAGE Weststraat 5-7 - Zierikzee BELFAST, 9-8. Gewapende man nen hebben donderdag op een weg op 22 kilometer ten noorden van Bel fast, een autobus met arbeiders in een hinderlaag gelokt en beschoten. Een inzittende kwam om het leven en twee werden gewond. Enkele uren tevoren had het Ierse republikeinse leger een bomaanslag gepleegd op een kwartier van het Britse leger in Lisanelly, waarbij zestien vrouwen en kinderen werden gewond en zware schade werd aan gericht. In een verklaring deelde het I.R.A. mee dat verblijven van Britse mili tairen beschouwd zouden worden als militaire doelen en dat aanslagen er op niet van tevoren aangekondigd zouden worden. ATHENE, 9-8. Voor een militaire rechtbank in Athene is donderdag een proces begonnen tegen zes per sonen die ervan worden beschuldigd een verzetsbeweging, de „Ean" (Griekse anti-dictatoriale jeugd) te hebben gesticht en een samenzwe ring tegen de regering te hebben be raamd. Zij zouden zestien bomaan slagen hebben gepleegd op huizen en auto's van buitenlandse diploma ten, en moordaanslagen hebben wil len plegen op politici en militairen. vooruitgelopen wordt op de conclu sies van de onlangs ingestelde Oos- t er sehcldecom missie. MOSKOU, 9-8. Bcor regenval met een hevigheid zoals deze eeuw nog niet was voorgekomen zijn in 't zui den van Siberië twee rivieren, de Vitim cn de Selega, overstroomd. De stad Ulan Ude en 27 andere plaatsen zijn onder water komen te staan, zodat 18.500 mensen met be hulp van militairen elders moesten worden ondergebracht. Ulan. Ude heeft ongeveer 200.000 inwoners. Het overstroomde gebied ligt in de omgeving van het Bailkal- meer. De geëvacueerden zijn naar een speciaal opgericht kamp ge bracht. Militairen 'hebben, ook 200.000 stuks vee en „een grote hoeveelheid materiaal" gered. Gok is schade aan de oogst ontstaan, maar hoe groot die is wordt niet vermeld. MOSKOU, 9-8. Op het Tajmyr schiereiland in Noord-Siberië zijn koperertsrëserves met een zeer hoog gehalte aangetroffen, zo is donder dag in de „Prawda" bekendgemaakt. Op bepaalde plaatsen is het koper gehalte van de reserves 99,65 pro cent (ter vergelijking diene dat re serves met een gehalte van minder dan twee procent ook worden ont gonnen), zodat dagbouw mogelijk is. Het vondstgebied moet nog verder worden onderzocht maar de aanwe zigheid van een ader van twaalf ki lometer is al aangetoond. Een geo loog heeft volgens het Sowjet-partij blad het oprapen van het erts „bijna koperproduktie" genoemd. TEL AVIV, 9-8. De Israëlische mi nister van defensie, Mosje Dayan, heeft zijn landgenoten donderdag voorgehouden dat zij voor hun vei ligheid niet moeten vertrouwen op de grote mogendheden of vredes- korpsen van de Verenigde Naties. „In vredestijd zijn vredeskorpsen zinloos en in een crisistijd zijn ze van geen nut", zei Dayan tegen af gestudeerde kadetten. Minister Dayan signaleerde een „belangrijk streven" in de Arabische wereld,- „in het raam waarvan de leiders van Jordanië en Saoedi-Ara- bië openstaan voor een vredesver drag met Israël". „Wanneer de Arabieren klaar zijn met ons aan de vredestafel te gaan •zitten, zullen wij proberen de tegen woordige wapenstilstandsgrenzen te veranderen in permanente grenzen, ook als we daarvoor compromissen moeten sluiten en concessies doen", zei Dayan. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Belcanto Trio. Dreischor Combi-lenlconcerl. Aanvang half acht. Dinsdag 14 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Concert Zeeuwse Koorschool. Aanvang 8 uur. Woensdag 15 augustus 20.00 uur concert door de Brassband Excelsior uit Kloetinge in de herv. kerk. BUENOS AIRES. De 13-jarige Al berto Martin Weber wordt door zijn moeder gekust, nadat hij weer vei lig terug is na kidnapping. De jon gen werd vrijgelaten na een losgeld van 70.000 dollar. Dit jaar zijn in Argentinië meer dan 100 mensen ge kidnapt. Het losgeld leverde be dragen op variërend van enige dui zenden lot miljoenen dollars. Twee doden hij „crasli" HOUSTON, 9-8. De. politic van Houston heeft de stoffelijke resten gevonden van 15 jonge mensen die in de afgelopen jaren door een 33-jarige man zijn vermoord. De misdaden kwamen aan het licht toen een 17-jarige, jongen be kende dat hij op een feestje, waar verdovende middelen werden ge bruikt, een man van het leven had beroofd die hem met martelingen en de dood bedreigde. Hij brac'ht de po litie naar een jachtwerf waar inmid dels acht lijken zijn opgegraven. Men acht he|, niet onmogelijk dat nog meer stoffelijke overschotten zullen worden gevonden. De politie heeft nog niet alle slachtoffers kunnen identificeren. Ze moeten in de loop van enkele jaren zijn vermoord. Van de meesten is al leen het geraamte opgegraven, er was geen kleding meer aanwezig. Men vermoedt dat een van de lijken dat van een 13-jarige jongen is die sinds mei 1971 wordt vermist. Twee andere slachtoffers zijn wellicht twee 17-jarige .jongens van, wie men sinds vorige maand niets 'meer heeft gehoord. Het verhaal Het verhaal van 'dé jongen, Elmer Henley, die de zaak aan het licht heeft gebracht luidt als volgt: hij, een 15-jarig meisje en een 20-jarige jongeman waren naar het huis van een zekere Bean Corll in Pasadene, bij Houston, gegaan voor een feest je. Ze snoven er verdunner waardoor de drie gasten bedwelmd raakten Toen Henley uit zijn roes ontwaakte was Cor^l bezig het drietal vast te binden. Hij, zei dat hij ze alle drie zou vermoorden maar eerst nog wat plezier wilde maken. Henley verzon een list om vrij te komen. „Ik praat te met Corll en stelde hem voor dat ik de andere twee zou vermoorden als hij me zou laten gaan". Hendev zei dat Corll op- zijn voorstel inging. „Ik ging naar de badkamer en toen ik terugkwam had hij zijn revolver neergelegd. Ik liep, wat heen en weer en zag kans bet wapen te pak ken. Toen ik Corll gelastte de ande ren los te maken weigerde hij, waar na ik hem neerschoot", aldus hel relaas van de 17-jarige Henley, Volgens de politie stond Corll be- EINDHOVEN, 9-8- De 20-jarige kornet J. R. Boersma uit Zeist, zoon van de minister van sociale zaken, is om het leven gekomen bij een on geluk met een militair vliegtuigje. Ook de vlieger, de 22-jarige 2e lui tenant A. P. J. Bijkerk uit Zwolle is omgekomen, hij was gehuwd. Het ongeluk gebeurde donderdag middag op cle Oirschotse heide ten oosten van Ooslelbeers bij Eindho ven. Het' vliegtuigje, een Piper-cup afkomstig van het vliegveld Deelen, was bezig mei, een zogenaamde foto opdracht. tijdens een bivakoefening van de landmacht. Volgens de luchtmacht heef): het vliegtuigje een te steile bocht ge maakt, waardoor het overtrokken raakte. Het toestel raakte een boom en sloeg te pletter. Daarna is het in brand gevlogen. De beide inzittenden moeten op slag dood geweest zijn. I-Iet is normaal, aldus de voorliclvtïn- gendienst van de luchtmacht, dat toestellen met een dergelijke op dracht vrij laag vliegen. Hel type super Piper Cup, dat on: laag stortte. „Lekker zitten" in Bouwcentrum ROTTERDAM, 9-8. „Lekker Zitten" is de naam van een tentoonstelling, die van 22 au gustus tot en met 22 septem ber in het bouwcentrum te Rotterdam zal worden gehou den en waaróp alle in Neder land aan de markt zijnde „la ge" of gemakkelijke stoelen, 175 in totaal, te zien zullen, zijn. De expositie is opgezet, om dat gebleken is, dal er bij de consument duidelijk behoefte bestgat aan een overzichts tentoonstelling, Er zijn arm stoelen, ligstoelen, fauUeuils, en uit elementen bestaande zit-lig' combinaties te zien, uitgevoerd in hout, metaal en kunststof. DJAKARTA. President Soeharto van Indonesië heeft vrijdag een plechtigheid voorgezeten bij het be gin van de restauratie van de Boro- bccdoer, de uit de twaalfde eeuw stammende tempel bij Djokjakarta. ROTTERDAM, 9-8. Ofschoon de vraag naar mannelijk personeel in Rotterdam het niveau na eind juli van vorig jaar nog niet heeft bereikt (3.869 tegen 4.060), ontwikkelt de ar beidsmarkt zich gunstig, zo meent de directie van het Gewestelijk Ar beidsbureau van Rotterdam. De vraag naar arbeidskrachten blijft sterk toenemen. Dit is volgens het G.A.B. niet alleen te danken aan de sterk toegenomen vraag naar jeugdig personeel. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 feisenbank. Advertentie miimmiimmiimiiiiimiiimmmimiy. I BIOSCOOP" 1 I DE CONCERTZAAL ZIERSE4ZEE telefoon (01110) 2770 PROGR :E WEEK: kend als een nette rustige man. Ach teraf is gebleken dat hij „bizarre seksfeestjes" gaf waar drugs werden gebruikt en sadistische handelingen plaatsvonden. Verkeersweg in E Cambodja is weer open E PHNOM PENH, 10-8. Cambodjaan se regeringstroepen zijn er voor het eerst in vier maanden in geslaagd verkeersweg no. 1 tussen de hoofd stad Phnom Penh en Neak Luong te openen, zo heeft het opperbevel in Phnom Penh bekend gemaakt. Er is tussen Phnom Penh en Neak Luong alleen maar militair verkeer mogelijk omdat sluipschutters nog actief zijn. de verbinding met Neak Luong is voor de hoofdstad van le vensbelang omdat uit Zuid-Vietnam over de Mekong aangevoerde voor raden en troepen verder over de Weg moeten als Zuidvietnam zou beslui ten Phnom Penh te hulp te komen na de staking van de Amerikaanse bombardementen op 15 augustus. "Volgens diplomatieke kringen heeft president Lon Nol van Cambodja de Zuidvietnamese ambassade verzocht cm een duidelijk standpunt van Sai gon bij een beslissende aanval van de Rode Khmer op Phnom Penh. De ambassade zou hebben laten weten er volledig vertrouwen in te hebben dat de regeringstroepen een aanval zouden kunnen afslaan. Inmiddels is de Zuidvietnamese luchtmacht vrijdag begonnen met de evacuatie van Zuidvietnamese bur gers uit de Cambodjaanse hoofdstad. :ani;m,uni GEWH>-Ofu'v.vj t PtULVWHOtVEN iROBHOUWiK Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag- ll en zondag 12 augustus Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrydagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Te Haamstede, Renesse en Brou wershaven houden de artsen deze zomer eigen praktijk. Dat wil dus zeggen dat dienst doen: de artsen G. A. M. Sten- ger, Haamstede tel. (01115)- 1861, H. J. Simons, Renesse tel. (01116)-1280 en L. A. M, Bruel, Brouwershaven tel. (01119)-280. Dokter H. Speelman, Oosterland, (01114) 1280, neemt waar voor voor dokter'De Bruin. De artsendiensl OOSTERLAND BRUINISSE gaat in op vrij dagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neemt waar voor dokter Van der Zande en dokter Visser. Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180. heeft diens! voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. De daling van de arbeidsreserve heeft zich volgens verwachtingen voortgezet. Er werden in juli 2.196 mannen ingeschreven en 2.521 ge plaatst en afgevoerd. Procentueel is de werkloosheid onder de mannen gedaald tot 3.10. Het niveau van juli 1972 is thans weer bereikt, met dit onderscheid, dat de werkgelegenheid vorig jaar een neergaande lijn vertoonde, ter wijl die thans opgaande is.' iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiimiiiiiimiim KAARTEN Altijd word ik sen beetje senti menteel bij het- ontvangen van va kantiekaar ten. Ach,"die Jos en die Piet en Annie; ze hebben aan ons - gedacht. Die kaarten worden mooi bewaard. Het zijg, er stapels in de loop der jaren. Heel Zeeland, Neder land en (bijna) heel Europa is er bij. De P.T.T. is er maar goed mee. Het sortiment is gevarieerd ook op het punt oarr de thematiek. Vanmorgen was er een kaart uit Renesse; op de kaart nog helemaal een paradijs. Ge kleurd (groen, blauw) zeetje, bre kende. bewolking met neerplensend zonlicht oj) de verre horizon, klein piertje in zee. Te mooi allemaal na tuurlijk. Uit Oostenrijk kwam dit jaar het portret van een dame, die zich heeft .gespecialiseerd, in het aannemen van verwrongen gelaatstrekken. Ze heeft geen toneelervaring, maai heeft het tot een soort nationaa kampioenschap gebracht in dat ver re Jodelland. Het is een kaart va ongelofelijk menselijk optimisme. Als er thuis spanningen dreigen, trek ik die kaart wel eens plotseling U voorschijn en dat helpt reusachtig, want die mevrouw is zo ontwape nend dat men moeilijk boos kan blijven. Een humeur-herstellende re- ceptenkaart dus. Dan natuurlijk - van een vriendin - de obligate kaart met hel dikke mens, ergens aan een niet bestaand strand. Er is altijd wel een stout jongetje of een insekt bij de hanci. die op hel punt staat met speld of angel in haar uitbundige delen ie prikken, Maar deze „ansichten"- humor doet ons minder; me zijn er redelijk op getraind. De kaart met de mooie juffrouw zal stellig nog roei komen; meestal van dé Rivièra en vlak de Balkan-stranden ook niet uit. Zo'n onbekend wicht steekt in een klein driehoekje, terwijl zij in hogere regionen prijkt met een roya le, fraaie boezem, die zij siert met een soort lint, dat opzettelijk niet toereikend is. Eens zag ik de post bode aarzelen zo'n kaart in de bus te stoppen, maar hij was een brave P.T.T.-er en deed zijn plicht. Zo bij elkaar ben ik „wild" op kaartenhet seizoen is nog niet voor bij, buitenlandse P.T.T.'s sparen ze waarschijnlijk op, zodat er nog wel iets te verwachten valt. Helemaal aan het slot van het seizoen gaan ze in de grote doos en wie weet wie later al die kaarten nog eens door de handen zal laten glijden. Hij of zij wordt geconfron teerd met een scala van menselijke aspekten en misschien is er psycho logisch best nog wat voer uit te ha len. Hel voornaamste blijft, echter, ach, die Jos, die Piel, die Annie ze denken aan ons. SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2