TARWEPRIJZEN STIJGEN STERK OVER HELE WERELD AUSTIN MORRIS M'SCHOUWEN'S NIEUWE BURGEMEESTER E. BAERENDS ESpIO TUINMAN Nixon en de bandopnamen Schietpartij in Rosmalen Skylab-mannen bestuderen bet milieu FELKE AANBOUWKEUKENS RfBEÜUSiELfli&llffiA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)-2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie, 4 V» B.T.W. Vrijdag 10 augustus 1973 129ste jaargang Nr. 21332 vNAAHIN opgenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 In dit nummer: iVog eens het Domein-vliegtuigivrak Amerikaanse schuren vrijwel leeg AMSTERDAM, 9-8. De tarweprijzen stijgen over de liele wereld sterk. Daardoor wordt het brood duur der en vervolgens zullen ook de prijzen van vlees, eie ren en melk stijgen. Het eind van de prijsstijging op de wereldgraanmarkten is nog niet in zicht en zelfs als er de volgende maand, wanneer de oogst binnen komt, een zekere stabilisatie zou intreden, zullen de prijzen op geen stukken na gelijkenis tonen met die van zes maanden geleden. In Chicago zijn de tarweprijzen in dri eweken tijd veertig procent gestegen tot ongeveer het drievoudige van vorig jaar, toen de Sowjet-Unie contracten sloot voor de aankoop van twintig miljoen ton Amerikaanse tarwe ter waar de van ruim twee miljard dollar (omstreeks zes miljard gulden). Die trans actie wordt veelal genoemd als de oorzaak van de crisis op de wereldmarkt voor tarwe. Deze verkoop en verkopen aan China hebben de Amerikaanse graanschuren vrijwel beroofd van hun exportmogelijkheden. De we reldvoorraden tarwe zijn in geen twintig jaar zo klein geweest. Van de grote vijf graanexportlan- den hebben Argentinië, Canada en Frankrijk (als lid van de EEG) de uitvoer van tarwe verboden en heeft Australië weinig ten verkoop be schikbaar. Argentinië probeert- zelfs tarwe uit de Verenigde Staten te be trekken. Het wereldverbruik van tarwe neemt jaarlijks met naar schatting 2,5 procent toe. Voor het seizoen 1973-1974 wordt een recordoogst van 321 miljoen ton verwacht maar ver moedelijk zal dat nog niet voldoende zijn om in de vraag te voorzien. Stijging vleesprijzen Het tekort aan tarwe heeft nog ernstiger vormen gekregen door de stijging van de vleesprijzen, die voor de boeren aanleiding is meer tarwe voor voederdoeleinden en minder voor consumptie te verbouwen. De produktie van veevoeder was al in een crisissituatie gekomen doordat Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 de Peruaanse vismeelindustrie kwam stil te liggen als gevolg van het weg blijven van de ansjovis uit de vis wateren. Dat heeft geleid tot vraag naar graan als vervanging van vis meel met het gevolg dat de prijs ver der steeg. Om hun eigen voorziening met veevoeder te waarborgen hebben de Verenigde Staten de export van sojabonen verboden, hetgeen op nieuw de graanprijzen opdreef. Stijgingen van de kosten voor het voederen van dieren leiden naar vanzelf spreekt tot prijsstijgingen vo^or het uiteindelijke produkt, zoals vlees, kip en zuivel. Deskundigen spreken van een vicieuze cirkel. Binnen de EEG hebben grote spe culatieve aankopen de opwaartse druk op de tarweprijzen nog ver groot. Zachte tarwe Handelaren doen aankopen om ge bruik te kunnen maken van export vergunningen voor bijna een miljoen ton zachte tarwe die de Europese au toriteiten begin deze maand hebben afgegeven. Enkele dagen geleden be sloot de Europese Commissie dat er geen uitvoervergunningen meer voor zachte tarwe zouden worden gege ven om te voorkomen dat de graan voorraden van de Gemeenschap uit geput zouden raken als gevolg van verkopen waarmee men gebruik wil- de maken van de hausse op de we reldmarkt. Vergunningen die al zijn verstrekt gelden tot het eind van de maand. De sterke kooplust die daar mee in verband staat heeft de prijzen sterk doen stijgen, vooral in Frank- (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode) Agrarisch gestempelde man MIDDENSCHOUWEN, 10-8. Zoals donderdag ge meld, is tot burgemeester van Middenscliouwen benoemd de heer E. Baerends, wethouder van de gemeente Borsele op Zuid-Beveland. De heer Baerends wordt opvolger van burgemeester S. Francke, die recentelijk werd ge-installeerd als burgemeester van Valkenisse (Walcheren). Met de benoeming van de heer Baerends is het einde gekomen aan een zeer korte vakature-periode. Een lange zou ook niet gun stig zijn geweest voor een gemeente als Middenscliou wen, die vooral ook recreatief steeds meer gaat bete kenen. De heer Baerends is voor Schouwen-Duiveland niet geheel een onbekende. Als secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. was hij wel als spreker aanwezig op vergaderingen van de Kking Schouwen-Duiveland van die landbouworgani satie. Onze mening dat de heer Baerends (de „ae" in zijn naam deed zulks gemakkelyk vermoeden) van Zeeuwse origine is, blijkt onjuist. De heer Bae rends werd in 1937 te Westervoort geboren, een duidelijke landbouwgemeente in Gelderland „bij de splitsing van de Rijn". De heer Baerends is derhalve qua afkomst en gelet op zijn funktie bij de georganiseerde landbouw, duide lijk agrarisch gestempeld en dat zal hem te pas komen in zijn nieuwe en eerste gemeente, die hij als burge meester gaat dienen. Juist de §e~ meente Middenschouwen draagt nog altijd een duidelijk agrarisch ken merk en de problematiek in deze ge meente, is de - zeg maar - aanstor mende i-ecreatie, waarbij het er om ging en zal gaan de zaken in even- streden symbool van de daar opruk kende industrie, is Borsele moeilijk te vergelijken met Middenschouwen. Het is ook een grotere plaats trou wens (meer dan 15.000 inwoners), maar de „botsing" van .belangen ginds zal Middenschouwens eerste burger genoeg slagkracht hebben ge geven om ook hier oj? Schouwen- Duiveland nuttig werk te kunnen doen. Over de installatie datum van bur gemeester Baerends werden wij nog niet geïnformeerd. wicht te houden. Zo gezien wacht de nieuw benoemde een belangrijke taak. Bestuurservaring Sinds 1970 deed de heer Baerends bestuurservaring op als wethouder van de gemeente Borsele, zo fre- kwent in het nieuws in verband met de zich daar bevindende kerncentra le. Juist door die centrale, wat om- stoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten Zierikzee - Telefoon 2887 LUTON. De Britse bladen melden vrijdag dat de politie een plan van het Ierse Republikeinse Leger heb ben verijdeld om een hoge Britse legerofficier te ontvoeren. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm Droog en in het algemeen zonnig weer; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; minimum temperaturen omstreeks 12, maxima morgen van .21 graden aan zee tot ongeveer 28 gi-aden in het zuidoosten van het land. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 of meer. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van 0 tot 5 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 aug. Zon op 5.17, onder 20.12. Maan op 18.49, onder 2.19. 12 aug. Zon op 5.19, onder 20.10. Maan op 19.13, onder 3.27. 13 aug. Zon op 5.20, onder 20.08. Maan op 19.33, onder 4.38. Volle maan: 14 aug. (3.17). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 11 aug. 1.24 13.48 7.22 19.53 12 aug. 2.17 14.34 8.03 20.31 13 aug. 2.55 15.11 8.38 21.04 Springtij: 16 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-8. Het K.N.M.I. deelt mee: De vooruitzichten zijn gunstig. Een depressie trok in de nacht van donderdag op 'vrijdag langs Schot land naar het noordoosten. Achter deze depressie stijgt boven Schot land en de Noordzee de luchtdruk snel. Tussen dit gebied met hoge ba rometerstanden en een hoge drukge- bied boven Oost-Europa is nog een front aanwezig. Dit lag vrijdagmor gen juist ten noorden van de Wad deneilanden. Het zal het komende etmaal verder in betekenis afnemen. We mogen dan ook droog en in het algemeen zonnig weer verwachten met geleidelijke stijging van tempe ratuur. rijk, de voornaamste producent van zachte tarwe in de Gemeenschap. De prijzen die daar voor levering van tarwe in augustus worden betaald zijn tenminste een'halve dollar per ton hoger dan voor levering septem ber, terwijl ten tijde van het oogsten normaal is dat de prijzen voor leve ring augustus lager zijn dan voor la tere levering. Gerst, tarwe, rogge; granen in het algemeen zwaar in de belangstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON, 9-8. De Senaats commissie die zich met het Water- gateschandaal bezig houdt, heeft donderdag besloten een districts rechtbank te vragen, president Nixon te dwingen die bandopnamen met zijn gesprekken over de Watex-gate- zaak ter beschikking van de commis sie te stellen. ROSMALEN, 10-8. Een nog onbe kende man heeft vrijdagmorgen in alle vroegte twee personen in Ros malen ernstig verwond, toen hij schietend met een karabijn door de straten van het plaatsje liep. Op de vlucht voor de politie heeft hij zelf moord gepleegd door fïch met zijn karabijn dood te schieten. Van tien voor half vijf tot onge veer half zes rende de man door de straten van Rosmalen, links en i-echts door de ramen schietend. De twee mensen die daarbij gewond werden, moesten voor een spoedope ratie naar een ziekenhuis in Den Bosch. Op zijn tocht gijzelde de on bekende een bakker, die echter on- gedeerd is gebleven. De rijkspolitie van Rosmalen en van het district Den Bosch en de gemeentepolitie van Oss en Den Bosch werden on middellijk ingeschakeld, maar kon den de man niet te pakken krijgen. Zijn identiteit is nog onbekend. De juiste toedracht van het voox*val is ook nog niet geheel duidelijk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Op de fouten van anderen richten wij het oog; onze ei gen fouten keren wij de rug toe. Seneca HOUSTON, 9-8. De Skylab-astro- nauten Alan Bean, Owen Garriott en Jack Lousma hebben donderdag vanuit hun baan op 434 km boven de aarde onderzoekingen verricht ten dienste van de milieubescherming. Met camera's en radarapparatuur verzamelden zij gegevens betreffende de gevolgen van open mijnbouw in de Amerikaanse staten Ohio en In diana voor het milieu. Voorts maakten zij opnamen van Noord-Carolina die zullen worden gebruikt bij de opstelling van een nieuw structuurplan voor deze staat. Ook fotografeerden zij vanuit de ruimte de baai van Chesapeake, een veel bezocht toeristengebied aan de Amerikaanse oostkust, om na te gaan welke veranderingen het leven in de zee daar ondergaat. Vluchtleider Donald Puddy ver klaarde in Houston, dat de drie ru imteva a r ders „geweldig werk" doen. Het was de zesde van een reeks van 26 verkenningen van de aarde die op het program van de tweede Sltylab-bemanning staan. bij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1