Grevelingenbekken Gemeente wil liet Waaggebouw verkopen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 augustus 1973 Nr. 21331 Uitbreiding NS-plaatsbewijzen- verkoop op RTM-station Thans zijn op het RTM-station te Zierikzee naast NS-plaatsbewijzen van Goes af ook NS-plaatsbewijzen (enkele reis- en dagretourbiljetten en weekendretours) verkrijgbaar, geldig van het NS-station Rotter- dam-CS af. Concert Zeeuwse Koorschool Op dinsdag 14 augustus verzorgt - zoals al eerder gemeld - de beken de Zeeuwse Koorschool, o.l.v. Evert Heyblok, een concert in de Gast hui skerk. De verkeersdrukte De verkeersdrukte die zich deed gelden in de maand juli en die alle tot dusver gevestigde records sloeg, was ook te merken aan de tol over de Haringvlietbrug. Daar passeerden in' juli 457.543 motorvoertuigen, ter wijl was gerekend, (naar analyse van vorig jaar) op 430.000. Vorig jaar waren er 429.142 motorvoertuigen geregistreerd. WESTERSCHOUWEN Nieuwsvoorziening Wij maken er onze lezers op at tent, dat sinds geruime tijd al, de Bejaarden maakten uitstapje De bejaarden van Burgh - 33 in totaal - maakten woensdag jl. hun jaarlijkse reisje. Ditmaal ging. het richting Spakenburg. Men vertrok om zeven uur met een bus van de firma Van Oeveren, met, als bestuur der de heer M. Tuinman. Via de Van Brienenoordbrug ging het naar Montfoort. waar gestopt werd voor een kop koffie. De warme maaltijd werd in Spakenburg genut- Advertentip NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U b£rM wejkom bij uw Iwitsspaarbank Buitenlands geld Reischeques KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. Wat vooral interessant is met betrekking tot het Grevelingen bekken, is het natuurwetenschap pelijk aspekt, want opnieuw is - met het ontstaan van bet Gre- velingenmeer - een brokstuk Ne derland ontstaan, dat „van de een op de andere dag", fundamenteel karakteriologisch van type is ver anderd, ook al blijft veel van hei- oude uiteraard geruime tijd door spelen. Het is een langzame ontwikke ling, maar de belangrijkste vraag is natuurlijk hoe de mens inspeelt op het zich wijzigend natuurlijk patroon. In de totaal-planning van het Grevelingenbekken is de na tuurwetenschappelijke inbreng in banden van de „Natuurweten schappelijke Adviesgroep Greve- lingen" en deze zal er voor moeten zorgen, dat in het onderwerpelijke gebied een zo groot mogelijke verscheidenheid aan „natuurwaar den" ontstaat, om in dit verband eens een nieuw woord te gebrui ken. Er zijn in dit opzicht Voor de Adviesgroep enkele duidelijke uit gangspunten, die terecht ook wor den vernoemd in een opstel in het juli-uummer van Delta Land schap, een uitgave waarin met Zuid-Holland, ook de Stichting „Het Zeeuwse Landschap" parti cipeert. Er bestaat in het Grevelingen bekken een verscheidenheid in grondsoorten. Daar kan (en moet) men niet aan tomen. Eerder die nen waardevolle karakteristieken een accent te krijgen. De wijdheid van het (water)landschap dient be houden en tussen de verschillende elementen die het gebied typeren moet een goede onderlinge corre latie bestaan. De eilanden krijgen de kans het totaal te profileren o.rn. door be groeiing, het doen aanstuiven van duintjes die kleine dalen als met gezellen kunnen krijgen. Of de Grevelingen wel zoet wordt is een vraag. Zoetwaterpias sen echter zouden een goede kans bieden voor een alweer typische flora en een geschikte biotoop bie den aan de vogels. Het dier (koe en schaap) krijgen ook een kans. Zij kunnen door het proces van beweiding belangrijk bijdragen tot wat - met een algemene term - wel natuurbeheer wordt genoemd. In dit verband heeft de Advies groep reeds omlijnde plannen voor de eilanden Hompel voet, Veermansplaat en Stampersplaat, bij elkaar zo'n 1000 ha. Interessant is het onderdeel schorren gebied, dat men wil laten zo het is, zodat hier een waardevolle kans voor vogels (sterns) overblijft. Intussen blijkt wel - ook het Zeeuws Landschap wijst daarop - dat de mogelijkheden om het goed te doen, maar ook om het fout te doen, zo groot zijn, dat alles van het bekleen niet in één plan is te stoppen. Die gedachte verzoent ons inziens ook met de ervaring, dat het met de aanpak van het Grevelingenbekken allemaal niet zo vlug gaat, als wel wordt ge wenst. De problemen zijn te inge wikkeld. Hier alleen is „planning" op lange termijn zinvol, wil men het nieuwe gebied niet verknoeien. NIEUWERKERK, S-S. - Woensdag avond omstreeks half zeven vond op de kruising Burg. v. V eenstraat-Del- lastraat een aanrijding plaats waar bij de Renault van C. A. P. zeer zwaar werd beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen een combine bestuurd door C. v. P. uit Nieuwerkerk over de Burg. v. Veenstraal richting Kerk- ring reed en daarbij de van rechls- komende C. A. P. in het geheel niet opmerkte. Een botsing 'was het ge volg, waarbij de Renaull tegen het rechter voorwiel van de combine botste. De auto iverd aan de voor zijde totaal vernield. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tigd, waarna de bejaarden de kans kregen iets van het plaatsje te zien, waar dan ook druk gebruik van ge maakt werd. Vervolgens zette men koers naar Bussum. Hilversum, met de bekende t.v.- en radio-studio's. Ook werd een bezoek gebracht aan de Loosdrechtse plassen, waar te vens de gelegenheid bestond een kopje thee of iets dergelijks te ge bruiken. Voor de laatste maal werd gestopt in Haastrecht voor een kopje koffie en vandaar ging het weer huiswaarts. Het weer was de bejaarden goed gezind. Om ongeveer half negen ar riveerde de bus te Burgh, waar de „oudjes" werden verwelkomd door de muziekvereniging „Witte van Haamstede", die de bus voorop ging voor een kleine rondgang door het dorp. Ook vele familieleden en/of kennissen stonden de bejaarden op te wachten, waarna men zeer vol daan huiswaarts keerde, na zo'n ge zellig dagje uit. Inbraak in zomerwoning Door het vernielen van een kamer raam hebben onbevoegden zich toe gang' verschaft in een zomerwoning in de Westerenbanweg te Haamstede. J. M., die tijdelijk in deze woning verblijft, deed dinsdag aangifte van de inbraak. Bij nader onderzoek bleek 1' 15,te worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. NOORD WELLE Concert „Excelsior" Op woensdag 15 augustus wordt het seizoen alhier afgesloten met een concert van de brassband „Excel sior" te Kloetinge, onder leiding van Ko den Toonder. DREISCHOR Tentconcert „Crescendo" en „Nieuw Leven" De plaatselijke harmonie „Cres cendo" en „Nieuw-Leven" te Ou- werkerk geven zaterdagavond a.s. een concert in de mobiele tent aan de Ring. Het programma voorziet in de volgende nummers: 1. Up in the air, mars, Alb. Kappert; 2. Joyeur Prmtemps, fantasie, Alfred Delbecq; 3. Egerlander mars, W. Kopetzky, arr. Jog v. d. Veken; 4. Ouverture Italiënne. E. Deneufboors;; 5. Men of Music, mars, King-Walters; 6. Dorpszwaluwen uii. Oostenrijk, wals, Jos. StrausS, arr. Adr. J. Maas; 7. Bright Outlook, mars, Albert Kap pert; 8. Ouverture de Chasse, Lau rent Delbecq; 9. Wij zijn wij, mars, Adr. J. Maas; 10. Die al te Heimat, wals, Peter Fihn; 11. ZJM mars, H. J. Everwijn. KERKWERVE Aanrijding tussen auto en bromfiets Dinsdagmiddag om kwart over twaalf, had op de Provinciale weg Zierikzee Serooskerke een aanrijding plaats tussen een personenauto be stuurd door G. T. uit Middelburg en een bromfiets, bestuur door H. A. V. uit Zierikzee, T. komende uit de richting Zierikzee, wilde rechtsaf- slaan, maar had daarbij te laat in de gaten dat er een bromfiets na derde. V. moest: zich onder dokters behandeling stellen. De voertuigen liepen weinig schade op. Daders inbraken gepakt Van de inbraken die begin juni bij M. C. Doeleman, Prijsslag Plermans en de openbare basisschool werden gepleegd zijn de daders"" gepakt. Het. zijn M. de G. en T H.. beiden zon der vaste woon- of verblijfplaats. De twee zijn ingesloten in het Huis van Bewaring te Utrecht. De daders na men bij Jac. Hermans 200 over hemden mede. bij M. C. Doeleman twee dozen sterke drank, een telma chine en wat kleingeld. Bij de O.b.s. was de buit slechts f 9, Combi-concert Zaterdag 11 augustus a.s. treden de muziekverenigingen uit Bruinisse en Nieuwerkerk, resp. ..Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning", ge zamenlijk op te Nieuwerkerk. Na een rondgang door het dorp, die om half acht begint, zal men in de mu-. ziektent enkele stukken ten gehore Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 8-8. De raad der gemeente Brouwershaven komt op maandag 13 augustus in openbare vergadering bijeen in het Plaatsenhuis OOSTERLAND Collectebusjes In de maand juni van dit jaar werd ook hier ter plaatse weer ge collecteerd ,met de busje ten bate van de Mbuina-zending, door Arie de Bruine, Ina Dooge, Wim Goud zwaard, Anja van Haaf ten, Hans en Saar Joppe en Kees Meerman, zulks onder leiding van de heer L. Meer man. De opbrengst bedroeg f 136,15. Hiervoor past een dankwoord aan diegenen, die dit werk steeds willen gedenken, en niet minder aan de leiding en de collectanten. BRUINISSE Ds. A. v. d. Berg naar Amerika Ds. A. van den Berg, predikant van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland houdt zondag 12 augustus zijn laatste diensten, voor zijn ver trek naar Amerika, in de week van 13-17 augustus. Het ligt in de bedoeling, dat hij 13 september daarvan terug keert. Ds. Van den Berg zal in Canada en de Ver. Staten van Amerika de ge meenten bezoeken, waarmee men in Nederland nog geregeld contact Fabriekshal wordt verlegd De fabriekshal van de 'firma P. Maaskant en Zonen, machinefabriek (scheepsmotoren, lieren en gereed maken van Noordzeekotlers annex reparatieafdeling wordt met 12 me ter verlegd, terwijl van de gelegen heid gebruik wordt gemaakt om een ander reeds bestaand oostelijk ge- deene te verbreden. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. Gebr.s Van Oeveren, aanne mersbedrijf te Bruinisse. OUWERKERK. Idyllisch plaatje on der Ouwerkerk bij Viane. Hier gra zende schapen in een opnieuw har monisch landschap. Op de achter grond het oude gemaal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) heeft. Paterson, Chiliwack (waar on der andere ds. J. Pannekoek is ge weest), Grand Rapids, Michigan enz. Ds. Van den Berg is daarheen af gevaardigd door de Synode der Ge reformeerde Gemeenten in Neder land. Aanbesteding industrieterrein In het Dorpshuis te Bruinisse werd woensdag voormiddag aanbe steed, door het bureau Witteveen en Bos, voor rekening van de gemeente Bruinisse, het bouwrijp maken van een gedeelte van het industrieterrein aan de Dorpsweg te Bruinisse, door het leggen van bestratingen en riool- werken ten behoeve van de firma's Gomavi en Booy, die ter plaatse in dustrieën zullen vestigen. Laagste inschrijver was de firma Meeuwesen en van Bragt te Made f 119.500.—. Overige inschrijvers: Aannemers bedrijf v. h. M. van de Velde en Zoon. Bruinisse f 127.000,3. Kom- binatie voor Landbouwverbetering Heinenoord 1' 130.000,4. Aanne mersbedrijf Stegink B V.. Vlissingen f 132.600,5. Aannemersbedrijf P. Vermeer, Hoofddorp 1' 134.000,6. Fa. J. de Ruiter en Zoon, Noordgou- we f 138.000,7. Aannemersbedrijf P. van Dongen. Haamstede f 140.000,8. Aannemersbedrijf Schouwen-Duiveland f 141.000,9. Leenhouts Aannemersbedrijf Sluis f 143.000,10. Aannemersbedrijf Van Dijk Petit, Bergen op Zoom f 143.700,11. A. Mans en Zoon aannemersbedrijf Melissant f 144.000, Fa. J. Moerland en Zonen. St. An- naland. De gunning is aangehouden. te Dreischor. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de lieer R. de Haan te Zonnemaire zal per 1 september een nieuwe ambtenaar by gemeentewerken dienen te worden benoemd. Er is een vijftal sollicitaties binnengekomen. B. en w. hebben de volgende voordracht: 1. C. van Ast te Brouwershaven, 2. M. Quist te Dreischor en 3. A. de Jonge te Brouwershaven. Vastgesteld dient te worden de verordening geldelijke steun door stroming. Er is een voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening van f 49.000,voor de financiering van grond in het plan Delingsdijk. Wanneer de raad akkoord gaat zal een stuk grond worden gekocht rondom de Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven voor de prijs van f 1275,Deze grond is nodig voor de ontsluiting van het wandelpark de Voorburglaan en de Grachtweg. De raad krijgt vervolgens een ver zoek te béhandelen inzake verkoop grond aan de heer J. v. d. Zande, Lageweg 19 te Burgh, welke grond gelegen is aan de wethouder Dek kerstraat te Brouwershaven voor de bouw van een bungalow. De prijs bedraagt f 14.250, Verkoop Waaggebouw De raad wordt gevraagd over te gaan tot verkoop van- het Waagge bouw te Brouwershaven aan de heer F. H. v. d. Wolk te Bruinisse voor de prijs van f 10.000,Er zijn ech ter wel enige voorwaarden gesteld n:L dat het gebouw moet worden gerestaureerd overeenkomstig een in te dienen plan, goed te keuren door Monumentenzorg en de gemeente. Het gebouw zal na de restauratie geëxploiteerd worden in de horeca- sector. Een krediet zal worden gevraagd voor de verbouw en inrichting nood- lokaal openbare kleuterschool te Brouwershaven groot f 14.488,74 voor 'het verbouwen van een lokaal van de oude openbare lagere school en een krediet groot ruim f 9500, voor de inrichting van dit lokaal. Verder staat op de agenda aanwij zing vertegenwoordiger en plv. ver tegenwoordiger in bestuur gemeen schappelijke regeling Beatrixschool; aankoop perceel grond en pachtont- binding perceel grond bij de Zuid- wal te Brouwershaven; aanvraag Kleuterschool in plan West Per 1 september zou de nieuwe kleuterschool in plan West worden geopend. Er is echter - door omstan digheden - een kink in de kabel ge komen. Naar ons van officiële zijde wordt medegedeeld zal de school op een nader vast te stellen datum wor den geopend. om garantie als bedoeld in art 10 van de Wet Bezi'tvormingsfonds; verle ning éénmalige bijdrage Commissie Gereformeerd Verenigingsgebouw te Zonnemaire; verlening krediet be- stratingswerk aardgasvoorziening te Schuddebeurs. Vaststelling He en 12e wijziging gemeentebegroting 1973. heer C. Boot te Burgh niet meer (d.w.z. noch direkt, noch indirekt) als correspondent werkzaam is voor de Zierikzeesche Nieuwsbode. De in de praktijk hier en daar gesigna leerde onwetendheid van dit feit, heeft in diverse gevallen tot vergis singen en frikties in de nieuwsvoor ziening geleid. Tips, berichten, aankondigingen, verslagen e.d. dienen uitsluitend ge meld en doorgegeven aan de redak- tie Z.N. (Jannewekken 11, Zierikzee. Tel. 01110-2255), of aan het adres Weeldeweg 25, Burgh. Tel. 01115- 1637. RED. De „Vloedgolf" In een berichtje maakte wij dins dag melding van een elders versche nen mededeling over een „vloed golf", die baders tegen pieren smakte en verwondingen teweeg bracht. Achteraf gebleken is hier al leen sprake van een hoge waterstand geweest (maandagmiddag) gepaard gaande met een fikse wind, waar door een situatie ontstond, die de Strandreddingsbrigade noopte tot ingrijpen en hulpverlening. Door gebruik van het woord „vloedgolf" en de ten aanzien hier van vorige week geconstateerde loze meldingen, werd volledig de sugges tie gewekt, dat het hier ging om de nog oude (uitgebleven) calamiteit. Dit vermoeden werd bevestigd door de politie te Westerschouwen, die in dit verband eveneens sprak van een oud bericht. De Strandreddingsbrigade voelt zich nu tekort gedaan, maar in we zen gaat het hier om een duidelijke communicatiestoornis. De Brigade heeft door een enkelvoudig nieuws- sluisje was losgelaten, met als gevolg dat niet in breder vlak duidelijk werd, wat er precies aan de hand was. De Strandreddingsbrigade heeft - naar wij aannemen - wel contact met de Bereden Politie, maar niet - althans niet in dit geval - met de Rijkspolitie te Haamstede. Zo ontstond - tot onze spijt - een voor gevormd misverstand. RED. BURGH RENESSE. 7-8. Dinsdagavond omstreeks kwart over negen, reed een Fiat- personenauto in de Mauritsweg tegen een lantaarnpaal. Na de aanrijding verlieten twee jongens de auto en renden hard weg. Een onderzoek van de Rijkspolitie wees uit, dat de auto gestolen was op het parkeerterrein aan de Oude Moolweg. Eigenaresse bleek mevr. J. K. M. K.-R. te Rotterdam, die haar vakantie te Renesse doorbrengt. De jongens hadden de auto opengebro ken en door verbindingen van enkele contactdraden de wagen kunnen star ten. De auto werd aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd. Sleepbedrijf J. de Jonge te Zierikzee ontfermde zich over de auto. De jongelui zijn spoor loos. De politie stelt een verder onderzoek in. FotoZierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5