NIEUWE STADHUIS-CIJFERNOTA VAN COLLEGE B. EN W. Dodelijke kastijding Doden bij mijn- ontploffing in DDR Ongeflnorideerd of gefluorideerd water AGENDA Dura Woningbouw B.V. moet sluiten Zes zwaar gewonden door voorrangsfout Prijsindexcijfers gezinsconsumptie Gemeenteraad Brouwershaven V 8 f £- BROUWERSHAVEN, 8-8. De eindbestemming van het in restauratie zijnde stadhuis van Brouwershaven, blijft de bestuurlijke gemoederen bezig houden en zal zich opnieuw manifesteren op de maandag 13 augustus a.s. te houden vergadering van de gemeenteraad, on der voorzitterschap van burgemeester A. P. Schouwe- naar. Het college van b. en vv. zond de raad een stuk, waarin nauwkeurige calculaties staan vermeld, die een inzicht geven in de kosten van ,,full em- plyment" van het stadhuis of het partieel gebruik met handhaving van de secretarie te Dreischor. Het college spreekt zijn voorkeur uit voor de eerste oplossing; volledig orr,r- r *TTr ÏTW/O gebruik dus van het fraaie stadhuis van Brouwershaven en toont met cijfers Sll\Il;!l/l\jNJllilJWS aan dal de kosten van beide mogelijkheden niet veel uit elkaar liggen. Om k 1 de belangrijkheid van de zaak geven wij het b. en w.-schrijven hier extenso weer. Voor hol gebouw le Dreischor heb ben wij nog geen bestemming. Wel licht dal hiervoor een oplossing ge vonden kan worden. Wij hebben ge meend nog niet op een beslissing vooruit te mogen lopen. Wij stellen u voor gelezen het vo renstaande, tot verbouw van het pand Noorddijkstraat 1 over te gaan en het stadhuis voor de zetel van be stuur en administratie van het ge meentebestuur in te richten. De tekeningen liggen bij de stuk ken ter inzage. Wij verzoeken u voor deze aangelegenheid de gelden, zoals genoemd, hiervoor ter beschikking te stellen. HAAMSTEDE Reeds bij de nota behorgnde bij de begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1973 hebben wij medegedeeld, dat wij de mogelijkheid hadden bezien om het stadhuis te Brouwershaven in te richten, overeenkomstig zijn vroegere bestemming, namelijk als zetel van het gemeentebestuur met de administratie. Wij hebben daarbij ook gesteld welke motieven geleid hebben tot deze conclusie. Als wij er van uitgaan, dat het stadhuis te Brouwershaven alleen gebruikt zou worden voor represen tatie, hetgeen zou kunnen inhouden: raadzaal, trouwzaal en museum, dan is in de eerste plaats het pand Noorddijkstraat 1, hetgeen naast het stadhuis staat, niet nodig. Het be treffende pand zou eventueel ver kocht kunnen worden waardoor voor altijd de mogelijkheid tot uitbrei ding van het stadhuis is uitgesloten. Laatste taak Het is namelijk moeilijk om in de toekomst te kijken en welke ontwik kelingen zich exact zullen voordoen. Alleen is het in de gemeentelijke praktijk veelal zo, dat als men een maal een pand, dat voor eventuele uitbreiding zou kunnen zorgen en verkocht is, later met veel moeite weer aangekocht moet worden of dat het geheel onmogelijk is om nog aan te kopen. Een geheel ander aspect is dat men het stadhuis als representatieve ruimte gaat gebruiken. De volgende kosten zullen dan toch gemaakt moe ten worden: verwarming, verlichting (museum), schoonhouden, onderhoud, personeelskosten (museumbewaar der) en niet te vergeten rente en aflossing. De secretarie te Dreischor blijft in dat geval gehandhaafd. Een eerste vereiste is, dat dit gebouw aange past zal moeten worden aan de eisen voor permanent gebruik. De uitga ven voor dit gebouw gaan ook door. Er komt nog een factor bij, namelijk de decentralisatie; de raadsvergade ringen, de huwelijksvoltrekkingen en de ontvangsten zullen dan in het stadhuis te Brouwershaven plaats vinden, terwijl de administratie in Dreischor is gevestigd. Zoals u uit het vorenstaande' wel moge blijken, is het geen oplossing om het stadhuis alleen als represen tatieve ruimte te gebruiken. Bij de ter inzage liggende stukken ingevoegd een begroting voor de ver bouw van het perceel Noorddijk straat 1, een begroting van voorzie ningen in het stadhuis te Brouwers haven in verband met wijziging be stemming en een begroting voor de inventaris. De cijfers zijn respectie velijk de volgende: f 65.662,76, f 32.468,40 (waarvan f 6850,di- rektiekosten en BTW subsidiabel is) en f 37.000,— (afgerond). Totaal derhalve een bedrag van f 135.000. Als wij nu alleen de kosten van rente en aflossing naast elkaar zet ten van de diverse mogelijkheden blijkt hieruit het volgende; Representatie: stadhuis Brouwers- WOLF AARTSDIJK. In de haven van Wolfaartsdijk ligt ivat triest te wachten de voormalige provinciale boot de „Koningin Emma", die - vóór de aanleg van de Zeelandbrug - regelmatig in de Zierikzeese haven kwam. Hel schip deed nog enige tijd dienst als restaurantmaar heeft thans nog geen nieuwe bestem ming gevonden. haven f 55.250,— secretarie Drei schor f 17.313,10. Bij dit laatste punt dient aangete kend te worden, dat de berekening wordt gedaan volgens de begroting 1973 en dat de secretarie niet is aan gepast aan de eisen voor permanent verblijf. Bestuur en administratie in stad huis: stadhuis Brouwershaven en pand Noorddijkstraat 1 f 66.922,63. Het laat zich verstaan, dat de kos ten voor verlichting, verwarming e.d. voor de secretarie le Dreischor zul len vervallen. Hiervoor in de plaats komt dan verlichting, verwarming, onder houdskosten e.d. voor een gebouw stadhuis -f Noorddijkstraat 1 samen. MELBOURNE, 8-8. Ten prooi aan seksuele obsessies, had een Austra lisch meisje van 18 jaar aan drie mannen en een vrouw gevraagd, haar een pak slaag te geven teneinde •naar lichaam te „bevrijden van het kwaad". Het meisje kreeg wat zij vroeg en soms enkele keren per dag Maar de slagen waren van dien aard dat zij tenslotte eraan bezweek. De rechter van instructie heeft thans besloten de vier mensen, die de slagen uitdeelden niet te laten vervolgen wegens moord maar we gens doodslag door onvoorzichtigheid De magistraat was van oordeel, dat de vier „uitdelers van slagen" niet uit kwaadaardigheid gehandeld had den en niet de beoèling hadden, het meisje te verwonden. DÜSSELDORF, 8-8. Woensdagmid dag heeft zich in de steenkoolmijn „Sachsen" te Heessen bij Hamn in de. Westduitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen op een diepte van 1.040 meter een mijngasontploffing voorgedaan, die aan twaalf mijn werkers het leven heeft gekost. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat twaalf mijnwerkers in het ge heel om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn zes lijken geborgen. Vijf mijnwerkers zijn gewond. Vier mijn werkers hebben zichzelf in veiligheid gebracht. Van de ploeg mijnwerkers die door de explosie werd getroffen maakten verscheidene Marokkanen deel uit. DEN HAAG, 8-8. De waterleiding bedrijven hebben minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) gevraagd er in de aangekondigde nieuwe wet op de fluoridering van drinkwater, waaraan op het minis terie van volksgezondheid en mili euhygiëne wordt gewerkt, vanuit te gaan, dat drinkwater slechts in één kwaliteit kan worden geleverd: ge fluorideerd of niet gefluorideerd. Aan een eis tot het leveren van twee kwaliteiten - gefluorideerd en ongefluorideerd kan binnen aan vaardbare grenzen niet worden vol- De „Zeeuwse haai" Een haai die vorige week elders in de provincie zich presenteerde voor de kust, heeft zich ook voor het strand te Westenschouwen laten zien. Een aantal zwemmers werd ge waarschuwd voor deze vertegen woordiger van het geslacht der Se- lachiers en die bleven toen wel uit de buurt. De strandreddingsboot. ging er ook op af, maar slaagde er niet in de haai in te rekenen. Het heeft er alle schijn van, dat de haai van Cadzand dezelfde is als de haai van Westenschouwen, maar zeker is dat natuurlijk niet. MIDDENSCHOUWEN Nieuwe burgemeester Als opvolger van burgemeester S. Francke, die vertrok naar Valkenisse is bij K.B. benoemd tot burgemeester van de gemeente Middensc|iouwen, de heer E. Baerends, te 's Gravfcn- pclder, wethouder van de gemeente Bcrsele, sinds de herindeling in 1970. De heer Baerends is o.m. secreta ris van de C.B.T.B. De nieuwbe noemde is 36 jaar, is gehuwd en heeft twee zoons en twee dochters in de leeftijden van 12, 11, 10 en 6 jaar. De heer Baerends is lid van de A.It.-partij, Kuiistlmifl voor iepen DEN HAAG, S-S. In op dracht van Rijkswaterstaat is een partikulier bedrijf begon nen 160 iepen langs de Bergse Maas voor de ondergang te be hoeden. Aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. In samenwerking met Staatsbos beheer worden deze tachtigja rige iepen op de plaatsen waar dat noodzakelijk is, voorzien van een kunsthuid, om verdere aantasting door de iepziekte te voorkomen. De iepen staan langs een rijks weg. Sommige bomen werden in het verleden zivaar bescha digd bij aanrijdingen. Ook de ze schade wordt hersteld. daan. De VEWIN, waarin de water leidingbedrijven zijn verenigd, ba seert deze visie mede op een recent onderzoek onder de 29 bedrijven die gefluorideerd water leveren. Van deze 29 bedrijven met. in to taal 853.955 aansluitingen hebben er acht (100.566 aansluitingen nooit een aanvraag tot verstrekking van onge fluorideerd water ontvangen en zij verstrekken dit dan ook niet. Vijf bedrijven (228.224 aansluitingen) hebben een aanvraag tot verstrek king van ongefluorideerd water ont vangen maar zijn daartoe niet over gegaan. PHNOM PENH. Dit jongetje is een van de honderden slachtoffers van hel bombardement op Neak Long, dat per vergissing door Amerikaanse B-52 bommenwerpers is weggevaagd. Volgens de laatste berichten zijn zeker 700 mensen gedood of gewond. De stad ligt aan de rivier de Mekong, ongeveer 60 km ten zuidoosten ucm Phnom Penh. UTRECHT, 8-8. De directie van Dura Woningbouw B.V. acht sluiting van de fabriek aan de Eemhaven in Rotterdam per 1 oktober as. onont koombaar. Daardoor komen 250 werknemers, o.w. 150 gastarbeiders (meest Spanjaarden en Turken), op straat te staan. De bouwbonden van N.V.V. en C.N.V. gaan praten over een afvloeiingsregeling. Dit blijkt uit een mededeling van de drie bouwbonden. De directie geeft als reden voor de sluiting op, dat het onmogelijk is gebleken nieu we opdrachtgevers te vinden. De onder meer door bemiddeling van districtsbestuurders van de drie bouwbonden en minister Gruyters in mei j.l. verstrekte extra opdracht voör 260 woningen in Nijmegen en 100 in Vlissingen heeft de levens kansen van de woningbouwfabriek niet vergroot. In plaats van de aan vankelijk geplande datum van 1 au gustus voor de geleidelijke sluiting wordt nu 1 oktober genoemd. Het „Gruyters-projekt'' is bijna afgewerkt. De sluiting van de fa briek moet tussen half oktober en begin november worden gerealiseerd. Flitsen uit het buitenland CORDOBA De achthonderd inwo ners van de gevangenis van Cordo ba in Argentinië zijn aan het muiten geslagen en hebben dertig bewakers en andere personeelsleden gegijzeld. Ze eisen toepassing van een in juli goedgekeurde wet over invrijheid stelling en strafvermindering. SANTIAGO. De Chileense rege ring is woensdagavond afgetreden. De minister van mijnbouw, Felipe Ramirez, deelde mee dat alle'minis- ters hun portefeuilles beschikbaar hadden gesteld om president Salva dor Allendp in de gelegéniheid te stellen het kabinet te reorganiseren. NEW YORK. Het Amerikaanse hof van beroep heeft woensdag ver klaard dat de bombardementen op Cambodja door kunnen gaan tot 15 augustus, de tijdslimiet die door het. congres is vastgesteld. ANKARA. De Turkse minister van arbeid, Ali Naili Erdem heeft ver klaard dat hij zijn bezoek aan Turk se arbeidersgemeenschappen in West-Duitsland had afgebroken om dat hij met ontvoering werd be dreigd. CARACAS. Grote beroering is in brede katholieke kringen in Vene zuela ontstaan, doordat de 58-jarige pastoor in een arme vclksparocliie in Caracas, zich lijstaanvoerder heeft laten maken voor de komende gemeenteraadsverkiezingen, van de communistische partij. OOSTSTELLINGWERF, 8 -8. Op de provinciale weg in Appelscha (ge meente Oost stellingwerf) in Fries land zijn woensdagavond door een voorrangsfout twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij zes personen ernstig gewond raakten. Vier anderen liepen minder ernstige verwondingen op. De zwaar gewonden zijn de 49- jarige echtgenote van een van de bestuurders, mevr. K., een 12-jarig zoontje uit Erica (Dr.), de 49-jarige schoonzuster mevr. A. G. M. K-van der V. en haar 1-jarig zoontje F. Donderdag 9 augustus Zierikzee Concertzaal-bioscoop. Kindervoor stelling. 2.30 uur. Dreischor Herv. kerk. Orgelconcert. 8 uur. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Beicanto Trio. Dreischor Combi-tentconcert. Aanvang half acht. Dinsdag 14 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. Concert Zeeuwse Koorschool. Aanvang 8 uur. Woensdag 15 augustus Renesse 20.00 uur concert door de Brassband Excelsior uit Kloetinge in de herv. kerk. Advertentie UI 1111111111111111111 11111111111111111111111111 IJ I BIOSCOOP fi I DE CONCERTZAAL 1 ZIERIKZEE lelef/on| (01110) 2770 W. M. K„ uit Naaldwijk, evenals de bestuurder van de andere wagen, de 42-jarige H. van der L. uit Mussel- kanaal en de 24-jarige mede-inzit tende E. K. uit Nieuw-Buinen. Zij zijn overgebracht naar het Wilhel- minaziekenhuis in Assen en het Academisch ziekenhuis in Groningen De 53-jarige F. L. uit Stadskanaal en de 17-jarige W. K. uit Musselka- naal zijn minder' ernstig gewond naar (hun woningen vervöerd. Twee dochtertjes van de familie K. kregen weinig letsel. De 51-jarige L. .J. A. K. mankeerde niets. f/orj (01110 AMM\ DEZ PROGRAMMA, DEZE WEEK: Heden- (donderdag), vrijdag- en zaterdagavond. zo deelde de heer Pechtold, directeur van Dura Woningbouw B.V. desge vraagd mede. Mu skusrat ten in Gelderland ARNHEM, 8-8. Ook het jaarver slag van de Provinciale Waterstaat van Gelderland maakt in haar jaar verslag melding van een aanzienlijke stijging van het. aantal muskusratten Het aantal in Gelderland in een jaar gevangen exemplaren bedraagt 461 stuks, een toename van 432 ten op zichte van het vorig jaar De mus kusratten blijken al te zijn doorge- drongen tot de rivier de IJssel en met een verdere toeneming vanuit het oosten moet volgens de Provin ciale Waterstaat ernstig rekening worden gehouden. Vissterfte in Roosendaal ROOSENDAAL, 8-8. In een vijver in het Brabantse Roosendaal is de laatste dagen op grote schaal vis sterfte geconstateerd. Er wordt reke ning mee gehouden dat illegaal een. giftige stof in het water is gegooid. Vooral Voorntjes, Brasems en Kar pers zijn bij tientallen gedood. De" gemeentelijke plantsoenendienst stelt een onderzoek in. Man stichtte brand ROERMOND, 8-8. De 20-jarige losarbeider A. van K. uit Deurne, die in het afgelopen weekeinde dooi de Rijkspolitie van Horst gearres teerd werd, heeft bekend dat hij in de nacht van 26 op 27 juli jl. tegen betaling een loods van Van der Griendt's Agrarische Landbouwex ploitatie Maatschappij B.V., gelegen te Horst, in.brand gestoken heeft. De schade beliep enkele tonnen. Meelhandelaar overleden na bedrijfsongeval AALTEN. 8-8. De 29-jarige G. W. Ooiman uit Aalten is woensdagmid dag bij een gecompliceerd bedrijfs ongeval om het leven gekomen. Met enkele medewerkers was de heer Ooiman, die mede-eigenaar was van een besloten vennootschap in melen en granen, in een schuur bezig met het verdelen van graan dat via een transportband werd aangevoerd. Waarschijnlijk door de grote druk van het losgestorte graan, begaf een buitenmuur het. De vallende muur trof een silo, waarin ongeveer zeven ton mais was geborgen, Het gevaarte kantelde in de richting van ,de schuur en verpletterde de heer Ool- rr TONNYHUURDEMAN WIMVAN DEN BRINK - Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar E immiiiiiiimiiiiiimiiiimimiiiimiiimï Afrekening ambtenarensalarissen DEN HAAG, 8-8. In de salarisbe taling van het burgerlijk overheids personeel over de maand augustus wordt voor de eerste maal de, met ingang van 1 januari 1973 ingevoer de, salarisverhoging (1 Va procent plus f 25,per maand) verwerkt. De afrekening hiervan over de eerste zeven maanden van dit jaar zal naar dezelfde verdeling plaatsvinden in september aanstaande. De afrekning over de periode van 1 januari tot 1 augustus 1973 en de nacalculatie voor het burgerlijk overheidspersoneel is aan de orde geweest in de vergadering van het Centraal Georganiseerd Overleg in de ambtenarenzaken die op vrijdag j.l. is gehouden onder voorzitter schap van de minister van binnen landse zaken, mr. De Gaay Fortman. Het beraad over de techniek van de verrekening is nu eerst afgesloten. Nerl. Spoorwegen krijgt eerste conductrice UTRECHT, 8-8. De 25-jarige mevr. A-. L. A. Zoon-Kuypers uit Zaandam wordt waarschijnlijk de eerste vrou welijke. conducteur bij de Neder landse Spoorwegen. Bij NS werk zaam als lokettiste gaf zij zich enige tijd geleden op voor de conductéurs- opleiding, die vier tot vijf maanden duurt. Volgens een NS-woord voerder is mevr. Zoon toegelaten omdat zij aan alle eisen voldoet waaraan ook de mannelijke conducteurskandida ten dienen te voldoen. DEN HAAG, 8-8. Hef prijsindex cijfer voor de gezinsconsumptie zo als liet Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samen stelt, is van medio juni tot medio juli gedaald met 0,2 procent. De da ling was volgens het ministerie van economische zaken geheel een gevolg van de uitverkopen in juli. Het in dexcijfer voor kleding daalde hier door evenals bij schoeisel. Ook wer den dalingen geregistreerd voor aardappelen, groenten en eieren. Fruit, margarine, hulsbrandolie, elektriciteitstarieven, ziekenhuista rieven, weekbladen, luister- en kijkgelden en benzine werden duur der. Over de periode half december 1972 tot half juli 1973 is volgens het ministerie van economische zaken het prijsindexcijfer gestegen met 4,5 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2