ippelshp vumnriL)^. m Restaurant „De ScÓphoek" AFRIKANEN (13 MILJOEN) DOOR HONGER BEDREIGD Generaal eist deel van gevonden schat op Vlucht door tunnel uit D.D.R. deze week bij Drugs en vals geld De slopershamer wacht in Columbia DE „KRAMMER" HEEFT ASSEPOESTERSROL GESPEELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 augustus 1973 129ste jaargang Nr. 21331 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max, 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 B.T.W. In dit nummer: Naar volledig gebruik stadhuis Smalstad Serooskerffë«(Schouvven) Telefoon (01117) 212 Vanaf heden is het restaurant iedere donderdag GESLOTEN. Noodkreet van Rode Kruis BURGHSLUIS. Mosselkotter vissend op de Oosterschelde, onder Burgh- sluis. Een zeer karakteristiek plaat je, dat nog altijd valt te maken. Op de achtergrond kranen en werktui gen op één der Delta-eilanden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) GENEVE, 8-8. Er zijn thans 13 miljoen mensen in Afrika die door honger, als gevolg van droogte, wor den bedreigd. Dit heeft de Liga van Rode-Kruisvereni gingen in Genève woensdag meegedeeld. De helft van deze mensen betreft kinderen onder de 15 jaar, aldus de Liga in een nieuwe oproep aan de hele wereld 0111 hulp te verlenen. Niger: van de 4,5 miljoen inwoners hebben 1,5 miljoen, van wie 750.000 kinderen, onmiddellijk, hulp nodig. Senegal: daar worden 2,5 miljoen bedreigd, onder wie één miljoen kinderen onder de 15 jaar. Opper-Volta: van de 5,5 miljoen inwoners is één miljoen ernstig ge troffen. Van de 2,9 miljoen stuks vee zijn 2,4 miljoen dieren omgekomen. Ethiopië: van de 26 miljoen inwo ners is één miljoen ernstig getroffen. Maar de spectaculaire tochten door het ijs, werden in de winter van 1963 door de „Zijpe" gemaakt. De Kram mer had er geen deel aan. Wel was het de Krammer'7 die door een de fect aan de stuurinrichting enkele jaren geleden op de steenglooiing te recht kwam bij het invaren van de Tramhaven te Zijpe. Het was ook de „Zijpe", die werd uitverkoren om te worden omge bouwd tot motorschip, dat thans nog de dienst op het veer waarneemt. Maar de weg via het Hellegatplein en andere mogelijkheden om van Schouwen-Duiveland af te komen, roomden de drukte op het veer danig af. De „Krammer" bleef Assepoes ter en heeft zijn taak volbracht. De Krammerhier in het haventje van Viane, wachtend op de slopers hamer. (Foto: Zïcrikzeesche Nieuwsbode) ACCRA. Naar men aanneemt zijn ruim 40 mensen verdronken toen de bcot waarin zij zaten, op het meer van Volta: in het oosten van Ghana in brand vloog en kapseisde. Er zijn drie lijken geborgen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een witte kal met een zwart puntje aan haar staart, spreekt veelvuldig over hermelijn. Russisch spreekwoord Verwachting tot vrydag: Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motregen; ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen onge veer 13 graden, maxima morgen van 18 graden in hel noordwesten tot rond 22 in het zuidoosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturenvan 1 tot 6 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 aug. Zon op 5.15, onder 20.14. Maan op 18.20, onder 1.16. Volle .maan: 14 aug. (3.17). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 10 aug. 0.15 12.50 6.26 19.04 Springtij: 16 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-8. Het K.N.M.I. meldt: Voor vrijdag zijn de* vooruitzichten wat zon betreft, niet gunstig. Don derdagochtend koerste een oceaan depressie in de richting van Schot land. Een koufront van deze depressie zal vrijdag dichtbij of over ons land komen te liggen. Na een aantal dagen met regen is het vandaag in Scandinavië mooi weer. maar fris. Mooi en standvastig is het weer ten zuiden van ons land. Veel zon en in Frankrijk, Zuid- Duitsland, en Zwitserland middag- temperaturen rond 25 graden. In Spanje is het heel, in het bin nenland lopen daar de temperaturen op lot bij de veertig graden celsius. ST. MAIIY'S (Scilly-eilandcn), 8-8. De Nederlandse generaal A. J. Baron Bentinck is woensdag op het eilandje St. Mary's, een van de Scilly-eilan- den ten zuidwesten van Engeland, aangekomen in verband met zijn aanspraken op een deel van de scihat van de in 1743 bij deze eilanden ge zonken Oostindiëvaarder „Hollan- dia". Baron Bentinck ontleent zijn aan spraken aan het feit dat zich aan boord van het verongelukte schip, dat zijn eerste reis maakte, twee zusters bevonden die tot zijn voor ouders behoren. Het wrak van de „Hollandia" werd twee jaar geleden door Britse duikers onder leiding van de voormalige Londense advo caat Rex Cowan gevonden. Zij haal den uit het wrak onder meer 120.000 zilveren munten van verschillende waarden naar boven. Baron Ben- tinck heeft bij de Britse regering een officiële claim van tussen de twee en drieduizend pond sterling aan gouden en zilveren juwelen en voorwerpen ingediend. Een woordvoerder van het minis terie van handel en industrie in Londen zei woensdag geen commen taar op de aanspraken van Baron Bentinck te willen geven. „Het is in het algemeen moeilijk de eigendoms rechten op dergelijke schatten te be wijzen", zo voegde hij eraan toe. WEST-BERLIJN, 8-8. Een onbe kend aantal Oostduitsers is onlangs via een tunnel uit de D.D.R. naar West-Berlijn gevlucht. Een woord voerder van de Westberlijnse politie die dit meedeelde, kon niet. zeggen hoeveel mensen bij deze vlucht be trokken zijn geweest of wanneer en waar het gebeurde. De laatste maal dat een tunnel als vluchtweg diende, was vorig ,,aar 9 januari toen drie Oostduitsers naar het westen ontkwamen. Een jaar eerder - op 25 februari 1971 - ontdekten Oostduitse grenswachten een uitgegraven vluchtgang kort voordat deze in gebruik zou worden genomen. Record in Rotterdamse haven ROTTERDAM, 8-8. Het ziet er naar uit dat in de Rotterdamse ha ven dit ïaar meer dan 300 miljoen ten goederen zullen worden over geslagen. Het gemeentelijk havenbedrijf van de Maasstad rekent daarop, nu dui delijk is dat de aan- en afvoer per zeeschip gedurende de eerste maan den van dit jaar sterk is toegenomen ten opzichte van dezelfde periode van het jaar daarvoor. In de maan den januari en februari bereikte de Rotterdamse haven het record van 50 miljoen ton goederen. Daai-bij moet volgens het havenbedrijf reke ning gehouden worden met het feit dat de maand februari een „erkend" zwakke maand is. Het vorig jaar scoorde de Rotterdamse haven een totale aan- en afvoer van 268 mil joen ton goederen. Advertentie Het herziene cijfer van degenen die in het gebied ten zuiden van de sahara ook wel de Sahel genoemd is het dubbele van het .eerder geschatte cijfer. Van de in totaal 24 miljoen mensen die in de zes landen van deze zone leven, lijden 12 miljoen thans ernstig van de droogte. Daarbij komen de zeker één miljoen slachtoffers van de droogte in Ethiopië dat in feite geen deel uit maakt van genoemde zone. Ofschoon de gespecialiseerde hulp van het Rode Kruis van het grootste belang wordt geacht in deze nood- situatie, kunnen alleen regeringen Advertentie ze^ met steun van de gespecialiseer de instanties een bevredigende op lossing op lange termijn hopen te vinden voor de vraagstukken en het menselijk lijden als gevolg van de droogte", aldus de liga. gezond en lekker fles 0,68 liter "j* 79 spaar mee voor 6gevel kop en schotels f8,95 +35 sterretjes Macabere cijfers De cijfers van land tot land zijn volgens de liga: Tsjaad: van de totale bevolking van 3,7 miljoen mensen zijn twee miljoen getroffen, van wie 300.000 kinderen. Er zijn 100.000 mensen in onmiddellijk gevaar. Tachtig pro cent van het vee is verloren gegaan. Mali: van de bevolking van vijf miljoen zielen, zijn er vier miljoen getroffen. Vijf-en-negentig procent van het vee van de nomaden is om gekomen. Mauretanië: van de 1,2 miljoen inwoners is zeker een miljoen men sen getroffen. Tachtig procent van het vee stierf. Turken uitgewezen PUTTEN, 8-8. De Rijkspolitie in Putten (Gld.) heeft woensdagmorgen vroeg een inval gedaan in een pen sion van gastarbeiders in die plaats. In het pension, dat in september ge heel zal worden gesloten, verblijven normaal vijftien Turkse gastarbei ders. Nu haalde de politie er nog eens 22 Turken uit, die illegaal in Nederland verblijven. Vijftien van hen zullen donderdagmiddag van Schiphol weer naar hun land ver trekken. Van zeven anderen zijn de papieren nog niet in orde. Deze zul len later op transport worden ge steld. Passagier van veerboot verdronken ROTTERDAM, 8-8. Een passagier van de veerboot Saint George tussen Hoek van Holland en Harwich is dinsdagnacht overboord geslagen en verdronken. Het slachtoffer is de 21- jarige Duitser J. Koch uit Liibeken (Westfalen). De jongeman viel even ha vertrek uit Hoek van Holland overboord. Volgens een vriend was hij naar de reling gelopen om over te geven. Toen de vriend even latei- kwam kijken, was zijn makker ver dwenen. Het lijk van de Duitser is nog niet gevonden. ZIJPE, 8-8. Hel s.s. „Krammer", van de veerdienst Zijpe—Anna Jacobapolder, zal nooit meer zijn rook pluim door de wind over het Zijpe laten waaien, nu de veerboot terecht is gekomen bij de firma Van der Marei te Viane, die reeds zoveel seliepen onttakelde en lot schroot versneed en brandde. Met de „Krammer" verdwijnt weer een schip dat tot voor kort karakteris tiek was voor het veer Zijpe, omdat er niet zoveel stoomvecrponten in Nederland meer varen. De „Krammer" heeft als Moerdykpont beter dagen gekend, want bij de R.T.M. was het schip eigenlijk tot een soort Assepoester gedegradeerd. Het kwam alleen in de vaart als het s.s. „Zijpe" hem nodig had. of als de „Zijpe" naar de werf was. Maar toch had de Krammer werkelijk de oudste rechten. BOGOTA, 8-8. De Zuidamerikaan- se republiek Columbia, die al enige jaren een van de belangrijkste tus senstations in de internationale han del in verdovende middelen is, be gint ook steeds meer een centrum van valse munters te worden. Uif een langdurig onderzoek dat Columbiaanse en Amerikaanse po litiefunctionarissen hebben ingesteld, is gebleken, dat vorig jaar ongeveer 80 procent van de valse dollarbiljet ten die in de Ver. Staten in omloop kwamen, in Columbia is vervaar digd. In de meeste gevallen waren het buitenlandse toeristen die het valse geld in Bogota in handen kre gen en het in goed vertrouwen mee het land uitnamen. Volgens deskundigen zijn de dol larbiljetten - en ook de Venezo laanse Bolivars - zo goed nagemaakt dat zelfs de banken het nauwelijks van echt geld kunnen onderscheiden. Toen na de dijksluiting van 6 no vember 1953 de toestand op Schou wen-Duiveland weer normaal wex-d, kwam de veerpont „Krammer", de boot met een koplading, waarom zo lang bij de R.T.M. was gevraagd, dienst doen op het veer Zijpe-An- na Jacobapolder. Het schip had na zijn Moerdijkse tijd, ook nog dienst gedaan bij de provincie, naar wij menen op de Westerscheldeveren, maar - als ge zegd - zijn komst betekende heel wat voor Schouwen-Duiveland. Een veerboot, waar men op en af kon rij den, was een lang gekoesterde wens en het woord „koplading" stond vóór 1953 in menige brief en in menig in gezonden stuk. In februari 1954 kwam het schip voor het eerst in dienst, aanvankelijk onder kapitein W. Zondervan, op wiens aanwijzing de stuurinrichting was gemoderni seerd en voor het gebruik op het Zijpe en in de tramhavens geschikt gemaakt. Tweede boot De roep om „een tweede boot" werd sterker naarmate het verkeer toenam, en dat verkeer werd steeds intensiever omdat eerst Brabant en later het Roergebied, de stranden in de Westhoek hadden ontdekt. Het zusterschip „Zijpe" kwam in 1960 in dienst. Kapitein Zondervan stapte over op de Zijpe en de „Kram mer" kreeg een vervangende rol. Als invaller, als tweede schip met de paas- en pinksterdrukte, met de vakanties in juni, juli en augustus en in de bietentijd. En ook nog als de chef Zijpe oor deelde dat de wachtende file voor de veerpont, nu toch heus te lang werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1