Schrijven b. en w. bestemmingsplan inzake „Dam-Oude Haven" puch Hemo Wel dan voor zo'n f 400 per uur Dieven gijzelden militairen in de Sinaï Kon. Ned. Watersport Verbond tegen afsluiting Oosterschelde Turks Fruit AGENDA Zeer kostbare kunstdiefstal Grote opdracht voor I.H.C. laatste nieuws De Zierikzeese binnenstad ZIERIKZEL, 4-8. In verband met de voorbereiding van een bestemmings plan „Dam-Oude Haven", richten b. en w. zich met een uitvoerig schrijven tot de gemeenteraad. De inhoud van het schrijven nemen we hier - in verband met de belangrykheid - in cxtenso over. „Zoals u bekend is, wordt momen teel door onze stedebouwkundige, de heer ir. V. R. A. van Hezik, een be stemmingsplan voor de binnenstad voorbereid. In overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft de stedebouwkundige de binnenstad als het ware in drie zones verdeeld, te weten een zeer gevoelige zóne A. ge legen tussen de beide havenpoorten en de St. Lievens Monstertoren, dus met zeer veel monumenten, voorts een zóne B, met nog veel monumen ten, doch van minder monumentaal karakter dan zóne A en tenslotte een zóne C, waar geen aanwijsbare bij zondere omstandigheden aanwezig zijn, met andere woorden een zóne die zich niet of nauwelijks onder scheidt van andere nieuwe bestem mingsplannen. Met name de zones A en B vallen ook in het „beschermd stadsgezicht", dat ook op zijn beurt weer in een bestemmingsplan moet worden vastgelegd. In verband met de mogelijkheid om ongewenste ontwikkelingen te kunnen tegengaan is het noodzake lijk, dat zo spoedig mogelijk een be stemmingsplan wordt vastgesteld. In overleg met ir. Van Hezik zal eerst het gedeelte van zóne A, begrensd door de Dam, de Schuithaven, de Hoge Molenstraat, Wandeling, de beide havenpoorten, Karsteil, St. Domusstraat en Korte St. Janstraat worden geïnventariseerd en in een bestemmingsplan worden geregeld. Inventarisatie U zult begrijpen dat hiervoor een intensieve inventarisatie zal moeten plaatsvinden. Voor dit omvangrijke werk kan de medewerking worden verkregen van een studentenprak- tikant van de Technische Hogeschool te Delft, als tenminste dit werk in de vakantietijd grotendeels kan wor den uitgevoerd. De inventarisatie zal anders voor de gemeente aanzienlijk duurder uitvallen, terwijl voorts de gunstiger weersomstandigheden een inventarisatie in de zomermaanden wenselijk maken. Echter in verband met de vakan tieperiode achtten wij het niet wel doenlijk hiervoor een raadsvergade ring te beleggen. Gelet OP het kostenaspect hebben we in onze vergadering van 27 juni jl. besloten in te stemmen met het verlenen van de opdracht voor die inventarisatie, zonder dat het college Advertentie 2 en 3 versnelling 50 tot 100 GULDEN goedkoper ZIE ETALAGE Weststraat 5-7 - Zierikzec daarvoor een krediet heeft geopend, mits de Commissie Publieke Wei'ken daartegen geen bezwaar zou maken. Deze commissie was in haar ver gadering van 6 juli jl. unaniem van oordeel, dat op de hiervoor gestelde wijze aan het bestemmingsplan ..Dam-Oude Haven'' moest worden voortgewerkt. De kosten van het onderhavige plan worden geraamd op f 34.200, exclusief B.T.W.. te weten voor in ventarisatie f 18.000,(waaronder f 12.000.aan kosten medewerkers) f 12.000,aan kosten ontwerpbe- stemmingsplan (deze kosten komen bij alle bestemmingsplannen voor) en voorts nog f 4.200.aan kosten voor het Ingenieursbureau voor Verkeers kunde. tezamen inclusief B.T.W. rond f 40.000, Het wordt voorgesteld dan ook om ten behoeve van de uitvoering van TEL AVIV, 6-8. Vier vermoede lijke dieven zijn in de woestijn de Sinai met twee gegijzelde Israëlische soldaten en een gekaapte bus op de vlucht voor hen achtervolgende hef- schroefvliegtuigen van het leger, zo- heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv maandag meegedeeld. Vervolging Griekse oud-ministers wegens optreden in „Achter liet nieuws" HILVERSUM, 6-8. De twee Griek se oud-ministers, die afgelopen za terdag in Vara's actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws" hun mening gaven over het Griekse referendum, zoals dat de dag daarop is gehouden, zijn bij de politie in Athene ontbo den. Tegen hen zal waarschijnlijk een strafvervolging worden inge steld. Ab Courant, correspondent van de Vara in Athene zei dat maandag avond in het Nos-radio programma „Komt u maar", waarin luisteraars telefonisdh kunnen reageren op ac tuele gebeurtenissen. Ab Courant zei ook, zeker te we ten, dat zijn telefoongesprek vanuit Athene naar Hilversum werd afge luisterd, opgenomen en vertaald, zoals al zijn telefoongesprekken. Automobilist levend verbrand AMSTERDAM, 6-8. De 59-jarige Amsterdammer E. Verveer Is maan dagavond op de Buitenveldertse Laan in de hoofdstad met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. De auto, een lotus sportwagen, raakte bij het inhalen in een slip en kwam to} stilstand tegen een boom. De wa gen vatte onmiddellijk vlam- De be stuurder, die beklemd zat in de brokstukken, kon niet meer gered worden. bovengenoemde werkzaamheden als nog een krediet van f 40.000,be schikbaar te stellen. Bij brief van 13 juni 1973 is de Rijksdienst voor de Monumentenzorg verzocht om in het kader van werk- verruimingsverband medewerking te verlenen bij de inventarisatie. Reke ning houdende met de mogelijkheid dat hierop niet op korte termijn kan worden beschikt, en voorts de werk gelegenheid in deze regio (gelukkig) thans geen aanleiding biedt snel op het verzoek in gunstige zin te be slissen. op 9 juli jl. werd een ver zoek gericht aan dezelfde instantie om alsdan aan de gemeente een al gemeen subsidie ten laste van het Rijk te willen toekennen in de kos ten van deze inventarisatie. Ook op dit verzoek is nog geen respons ontvangen. Voor goed begrip wordt nog mede gedeeld. dat voor hel ..Havenkwar tier" een apart bestemmingsplan dient te worden vastgesteld. Dit ont- werp-plan is vrijwel gereed voor de procedure ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Ordening." Volgens de jongste berichten zijn de vluchtelingen, drie mannen en een vrouw, met de bus tussen Santa Caterina en Ddhab, een plaats aan de golf van Akaba, halverwege Ei- lat en Sjarm el Sjeikh. Hel is niet bekend of zich in de bus nog meer gegijzelden bevinden. Het begon zondagavond laat toen een groep toeristen bij een bezoek aan het Santa Catexdna klooster klaagden dat zij door het viertal wa ren bestolen. De beschuldigden, Is raëliërs. werden gearressteerd en gevangen gezet. In de ochtend wis ten zij te ontsnappen. Zij pleegden een inbraak in een wapenkamer bij het klooster, namen lo Uzzi-machi- nepistolen mee en gijzelden twee soldaten. Met hun gijzelaars vlucht ten zij in een politie-auto. Latei- legden zij beslag op de bus. Het viertal heeft zich later over gegeven aan de helikopterbemannin gen. De gijzelaars zijn in vrijheid. UTRECHT, 7-8. De Stichting Ge- miva, die voor bijna 4Q0 zwakzinnige geestelyk gehandicapte kinderen die zij verzorgt tandartsen zoekt, onder vindt daarbij grote problemen. Een van de benaderde tandartsen sugge reerde f 400,a f 500,per uur als mogelijk honorarium. Hij baseerde dal bedrag op zijn huidige inkomen: werken op zieken fondsbasis „met wat vlotte gevallen" levert Kern,, zei hij, f 300,- tot f 400,- per uur op. Drs. G. P. J. Arts, directeur-psy choloog van Gemiva in Gouda, ver telt dit verhaal in „Klik", het maandblad van het Nationaal Or gaan Zwakzinnigenzorg, ter illustra tie van zijn moeilijkheden. Be stich ting heeft internaten en dagverblij ven in Gouda, Leiden, Dordrecht en Zwijndrecht. DEN HAAG, 6-8. Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond heeft verklaard, dat de Ooster schelde niet moet worden afgeslo ten. Het bestuur van het Verbond is tot deze uitspraak gekomen na in gewonnen advies bij haar sectie pla nologie. OOSTERLAND. De auto betrokken bij het ongeluk tussen Oosterland en Bruinisse, waarbij één dode viel te betreuren. Foto: de beschadigde wa gen wordt weggesleept. Het bestuur heeft uitdrukkelijk ge steld dat bij zijn overwegingen de veiligheid van de bevolking rond de Oosterschelde primair heeft gestaan. Er is echter reeds vast komen te staan dat die veiligheid kan worden bereikt door het verbeteren en ver hogen van de dijken, aldus het Ver bond. Dit wat genoemd wordt unieke in het Deltaplan tot dusver nog over gebleven vaarwater, is zowel voor de watersport als voor de visserij van bijzonder groot belang. De Oos terschelde is voorts wellicht de be langrijkste van de aan de Noordzee overgebleven broed- en voedselge- bieden van talrijke vogelsoorten, die de Oosterschelde bovendien als uit- gebied gebruiken, aldus het Verbond, wijkgebied gebruiken, aldus het Verbond. Rijk natuurgebied Het feit dat de regering een her beschouwing over het te nemen be sluit heeft toegezegd en zovele in stanties pleiten voor een nieuw on derzoek - voornamelijk ook in ver band met milieu-overwegingen - maakt het K.N.W.V. optimistisch ten aanzien van het uiteindelijke be sluit, dat volgens het Verbond on getwijfeld rekening zal worden ge houden met alle argumenten, die tellen voor het onveranderde behoud van dit grootse en rijke natuur- en watei'sportgebied. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERiKZEE telefoon (01110) 2770 PROGRAMMA DEZE WEEK: dinsdagavond 7 augustus 8.00 uur Zeg maar ja tegeiV het leger Te gek op waar te zijn een „„.i-a-,i donderdagmiddag 9 augustus (marktdag) om 2.30 uur Pippi gaat van boord Heerlijk bioscoopplezier voor de jeugd. Iedere bezoeker ontvangt gratis een mooie foto! A.s. donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond: Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar Dinsdag 7 augustus Zicrikzee Concertzaal-bioscoop. 8 uur. Woensdag 8 augustus Rcnessc 20.00 uur concert door het Duive- lands Barokensemble in de herv. kerk. Noordgouwc Terrein „De Stern". Concert. 8 uur. Donderdag 9 augustus Zicrikzee Concertzaal-bioscoop. Kindervoor stelling. 2.30 uur. Drcischor Herv. kerk. Orgelconcert. 8 uur. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Belcanto Trio. Woensdag 15 augustus Renesse 20.00 uur concert door de Brassband Excelsior uit Kloetinge in de herv. kerk. ROME, 6-8. Kunstvoorwerpen en kostbare edelstenen van een on schatbare waarde, waaronder een briljant van het formaat van een duive-ei, zijn in de naclit van zondag op maandag gestolen uit de oude kloosterkerk van TrisuUa, Latium, 150 km ten zuidwesten van Rome. De rovers, die zich hadden laten insluiten, stalen o.m. smaragden, ro bijnen, twee agaten, bezet met bril janten, twee cibories en een kelk. Met een schaar hebben zij voorts edelstenen uit het ciborium van hel hoofdaltaar gehaald. Volgens de politie die een onder zoek instelt naar deze 54ste kunst diefstal in Italiaanse kerken sedert het begin van het jaar, waren de dieven deskundig te werk gegaan maar hadden zij"in hun haast verge ten handschoenen aan te trekken waardoor er vingerafdrukken kun nen worden genomen. ROTTERDAM, 6-8. Heerema Inge nieursbureau B.V. in Den Haag heeft aan I.H.C. Holland opdracht gegeven tot de bouw van een reusachtige kraan, die door I.H.C. zal worden ge monteerd op het werkschip Thor van Heerema. Met de order is een be drag gemoeid van f 16 miljoen, al dus I.H.C. in het voorlichtingsblad „Ports and dredging". Heerema zal de kraan (hijscapaci-. teil 2000 ton) onder meer gaan ge bruiken in het moeilijke en storm achtige nooi'delijk deel van de Noox-dzee, waaxTn de olie- en gas- exploitatiegebieden liggen. BEZOEK Nu hadden wij een week een Ame rikaanse familie op bezoek en dal was even gezellig als vermoeiend. Er was wel een afspraak: niet praten over Nixon en Watergate, want niets mocht de vriendschap bederven. Mevrouw - erg lief mens - stelde echter iedere keer de intrigerende vraag: houden de Europeanen (nog) van Amerika?". Je kunt daar geen antwoord op geven, want Watergate is Amerika niet en „Amerika" be staat wel, maar ook niet. In Chica go wonen b.v. duizenden mensen, die niet of nauwelijks Engels praten. Het zijn pure Italianen gebleven; ze spreken Italiaans en hebben eigen (Italiaanse) kranten. Natuurlijk wilde de Amerikanen i?i drie weken, behalve Nederland ook nog een stuk Duitsland en Zwit serland zien, maar dat vliegertje kon niet opgaan. Verbazingen te over intussen bij de mensen van over de grote haring vijver. Eén ervan: „delicious food", lekker eten. Als je 'l mij vraagt zijn ze ginds druk in de weer met de blikopener en in de vrieskist steekt ook van alles. Andere verbazing: de sterrenlucht. Voor grote stads-Amerikanen echt iets bijzonders, want boven de ste den koepelt zich een lichtparaplu, die het zicht op de sterren wegneemt. De Amerikaanse kranten zijn dik, maar het betekent niet dat men daar „all round" is geïnformeerd over de Europese politieke verhoudingen. Minister president Den Uyl kwam niet over, wel Willy Brandt, maar men dacht een beetje dat het een Ne derlander was. Derde verbazing: Nederlandse jonge jenever, alweer „delicious", maar onze gast dook snel in de keu ken om een Yankse variant te pro duceren, luisterend naar de naam: „Manhatten". Er gaat van alles in: scheutje van dit en dat en bruine suiker bij elkaar een mooi cock- tailtje en - zo bleek - men moet daar wel even mee oppassen, want hel is geen priklimondde. Het. was echter een goed middel tegen heimwee. We hebben om die kans helemaal weg te nemen toen ook nog maar een plaat van Bill Haily „and his comets" ge draaid en -.o kwam rr ren heel grap pig sfeertje in huis. Men moet dat nu niet iedere avond hebben natuurlijk. Maar zo'n keertje SCHIER EI LA NDMAN ZIERIKZEE. In de Zoete Gracht werd een dood varken aangetroffen. Het kreeg belangstelling van een charmant meisje, dat echter - zo lollig was de vondst niet - het hoofd afwendde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Veel hoger aantal slacht offers in stad Neak Leuiig PHNOM PENH, 7-8. Volgens de laaste onofficiële schattingen zijn ze ker 700 meixsen gedood of gewond bij het bombardement dat dc Ame rikaanse luchtmacht maandag bjj vergissing uitvoerde op de Cambod jaanse stad Neak Leung. De stad ligt aan de rivier de Mekong. 50 km ten zuidoosten van de hoofdstad Phnom Penh. Alle beschikbare cijfers zijn tot nu toe onbevestigd, maar functionaris sen van de Amerikaanse ambassade- vertelden dat ze in ieder geval veel hoger zijix dan de 100 doden en 300 gewenden waarvan in eerdere be richten sprake was. Het Cambodjaanse opperbevel en dc Amerikaanse ambassade zullen naar verwachting, in de loop van dinsdagmiddag de officiële cijfers geven. Dreigement van Noord ierse groep DUBLIN, 7-8. Een nieuwe Noord ierse groepering, die zich het Ierse burgex-leger noemt, heeft dinsdag gedreigd een serie bomaanslageir in Londen te beginnen tenzij aan twee in Belfast gevangen zittende marxis ten de status van politieke gevange nen wordt vexieend. Michael Farrel en Tony Canava, leiders van de Volksdemocx'atie een mai'xistisch republikeinse organisa tie in Noord-Ierland, zijn veroor deeld tot acht maanden wegens ver storing van de orde. Zij zijn ver scheidene weken in hongerstaking geweest en liggen nu in een zieken huis in Belfast. Het Ierse burgerleger. waarvan men aanneemt dat het een splintex-- groep van de Volksdemocratie is, dreigt nu de aanslagen donderdag te beginnen als Farx-ell en Canava niet voor die tijd als politieke gevange nen zullen woi'den beschouwd. Plet dreigement kwam in de vorm van een brief aan een krant in de Ierse hoofdstad Dublin. De Britse regering weigei t tot nog toe de Nooi'diei-en die wegens acties gevangen zitten als politieke gevan genen te beschouwen. i „Arabella" t t 1 J aan liet weven J 1 HOUSTON, 6-8. De wijljes- j a kruisspin Arabella" aan j f boord van de Amerikaanse f A Skylab is begonnen met het f weven van een nel. Naar de a f Skyldb-astronaut Owen Gar- f riott maandag heeft gemeld, is f f het net wel niet zo nauwkeu- f f rip gemaakt als spinnen dit op f f aarde plegen te doen, maar in f grote trekken lijkt het er wel f f op. ..Arabella" heeft veel moe- f A ten improviseren en wacht nu f opj het ogenblik, dat er iets in f haar net. verstrikt zal raken. f Lang zal zij waarschijnlijk niet f behoeven ie wachten, want de f huidige bemanning van hel f Amerikaanse ruimtestation 4 f heeft ook vliegen naar de Sky- f jl lab meegenomen. f 4 Hel experiment-Arabella j) he,-ft lm flnel, Uil Ie gaall line f f een spin zich gedraagt, in een j t toestand van gewichtloosheid, (f t f GOMA, 6-8. Een ongeluk met een Iweemotorig vliegtuigje in Zaire heeft vorige week aan zeven mén sen - zes Belgen en één Deen - het leven gekost.. Het toestel stortte neer in de heuvels tussen Boekavoe en Goma, in het oostelijk merengebied van Zaire. Omdat de plaats van het ongeluk erg afgelegen is. werd het ongeluk pas vijf dagen na het neei-storlen be kend. Kiiiderverzorgster prinses Margriet DN IJAAG, 6-8. Mej. A. Sloon uit Rotterdam zal met ingang van 20 au gustus a.s. mej. M. Hofland opvolgen als kinderverzoi'gster van de kinde ren van prinses Margriet cn de heer Van Vollenhoven, zo heeft dc Rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. Mej. Stoon behaalde in juni j.l. de akten 20 (kinderverzoi'ging en op voeding) te Rotterdam, nadat zij daar de MMS had gevolgd. Oude man dood door botsing tegen autobus NUNS 1'EET, In Nunspoet is dc 72- jarige H. Groothuis uit Doornspijk in botsing gekomen met een lijnbus van de Veluwse aulodienst. De man was op slag dood. Advertentie Zeven doden bij vliegtuigongeluk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2