-DIREKTEUR J. COUMOU MET PENSIOEN Dodelijk ongeluk op rijksweg 18 (Bosweg) STREEKNIEUWS Orgelconcert in Zierikzeese Gastliuiskerk CIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag G augustus 1973 Nr. 21329 fscheid na 44 jaar ris en met in Zierikzee vier en der tig bakkers". „Nu gaat stilaan het roer over in andere handen. Het afscheid is daar; wees dankbaar voor herkregen ge zondheid en doe nu maar waar u zin in hebt. Hartelijk dank voor alle vriendschap ook van vrouw en kin deren". Een driewerf „hoera" op de scheidende direlcteur besloot deze lovende toespraak. „Nuchterheid" noemde de heer W. Tijnagel, hoofd van de verkooporga nisatie van de Kon. Zeelandia in Ne derland, als voornaamste eigenschap van de heer Coumou: „het is wel ze ker dat het bedrijf U zal missen. Voor U betekent het een afsluiten van een tijdperk en het overgaan op een andere generatie". Geïnspireerd De heer Tijnagel vond het duide lijk dat de heer Coumou durend was geïnspireerd voor de principes van de oprichter van het bedrijf, „nog al tijd richtinggevend voor hel beleid in het bedrijf". Op deze wijze gaf de heer Coumou gestalte aan de facade, die het bedrijf met ere siert. Voor diens aandeel in propaganda en verkoop, dankte hij de heer Cou mou, verwijzend naar diens aktivi- teiten op dit gebied, prijzend zijn be langstelling voor het detail. De heer Tijnagel hoopte dat de scheidende direkteur in diens nieu we levensfase nog vele jaren verder iets kan doen voor de Zierikzeese gemeenschap, waarvoor hij in een niet-alledaagse loopbaan al veel heeft gedaan, samengevat onder het hoofd: „veel andere aktiviteiten." Veelzijdige rol Een hartelijk „dank U wel" van de algemeen Zeelandia-direkteur, de heer M. Doéleman H. J. Zn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 3-8. In een voor de gelegenheid van stoelen ontdane Concertzaal, hebben leiding en per soneel vrijdagmiddag op hartelijke wijze afscheid ge nomen van de direkteur van de Kou. Zeelandia B.V., de heer J. Coumou, die - na vier en veertig jaar werken hij het bedrijf - de pensioensgerechtigde leeftijd per 1 augustus bereikte. Dc heer Coumou wilde men duidelijk niet „zo maar" laten vertrekken, maar de schijnwerper kwam op zijn persoon en werk te staan, die belangrijk zijn geweest voor dit Zierikzeese bedrijf bij uitstek. De heer Coumou - aanwezig met echtgenote en kinderen - onderging de vele lofuitingen met een bepaalde nuchterheid, die hem door één van de sprekers als één van zgn eigenschappen werd toegeschreven. I „Het is prettiger een jubileum te vieren, dan afscheid te moeten ne men van een goede vriend en mede werker. Maar ons bedrijf bestaat nu zeventig jaar en onherroepelijk ko- men er 65-jarigen. De heer Coumou I is de eerste niet", aldus de algemeen direkteur van de Kon. Zeelandia de heer M. Doeleman in zijn geciseleer- j de toespraak, waarin hij een goed evenwicht vond tussen de zakelijke en persoonlijke elementen, die bij zo'n afscheid spelen. Bij het afscheid nemen wordt bij j „Zeelandia" nooit zo lang stil ge staan; het is een kort woord en een handdruk, maar na vier en veertig jaar werken voor het bedrijf, komt deze gepensioneerde „er niet zo maar onderuit". I De heer Coumou is ooit als vakan- I tiehulp begonnen in het bedrijf, toen I nog geleid door wijlen de heer H. J. I Doeleman, „maar men kan wel met I mooie plannen de fiets bestijgen, in 1 de praktijk blijkt vaak de wind te- gen en is het hard trappen; soms ook steken de omstandigheden een spaak in het wiel, De thans scheidende I heer Coumou heeft het allemaal on dervonden. Hij heeft de hele ontwik keling van het bedrijf meegemaakt j en alle facetten met alle „ups en downs" leren kennen. Vooral de grafiek, het vorm en kleur geven aan de zaken, waren dc sterke punten van de direkteur. die toenmaals Zeelandia. „een nieuw fijn smoeltje gaf", de gestyleerde Zeeuw se leeuw, die de vooruitstrevendheid symboliseert en nu - na al die jaren - nog ijzer sterk blijkt te zijn. De heer Doeleman duidde hierna de fasering aan in de carrière van de heer Coumou: de bouw, het over nemen van belangrijk werk, het ope nen van de weg naar een verdere I expansie, de oorlog met zijn typische moeilijkheden van distributie en on zekere grondstoffenvoorziening, de evaltuatie met de spreiding van het bedrijf over Rotterdam, Leeuwarden, Weesp en nog een klein kerntje te Zierikzee. Voor bedrijf en mensen „Altijd hebt u zich ingezet voor het bedrijf en vooral voor de men sen in het bedrijf. De leeuw in het "wapen was wel eens ziek en zwak, maar behield de wil om te ontzwem- men. Midden in een proces van ver nieuwing" en andere vormen van sa menwerking, kwam het overlijden van de stichter van het bedrijf (1948); de heer Coumou moest nieuwe taken aantrekken en dat betekende een zwaardere last. Toen heb ik gezien tot welke prestaties u in staat was", zo vervolgde de algemeen direkteur, die daarna nog stil stond bij het gou den jubileum van Zeelandia en de watersnoodramp van 1953, de nieuw bouw aan de Fonteine, de bouw van de Zuidhoekloods, verbouwingen, de uitbreiding aan de Zuidhoek, de computeraanschaf en de indeling" van depóts in Nederland. „Bij dit alles was u nauw betrokken en u mag dan ook met gerechtvaardigde trots de deur achter u sluiten in de overtui ging dat de jaren goed besteed zijn. U heeft met uw talenten gewoekerd en ieder in het bedrijf heeft daar van geprofiteerd". Her ïimermg Tot slot herinnerde de heer Doele man aan de samen doorgebrachte tijd op de toenmalige H.B.S., een tijd „met een romantisch Slingerbos een fiets en een boerenwagen in de stad, muziek „op de tent", de stap in de straat van de kandidaat no la- Omstreeks kwart voor elf vrijdag- morgen 3 augustus kwam de heer Prins.(65) wonende te Velzen, verge- j zeld van zijn echtgenote, per auto van de richting Grevelingendam ge reden, toen hij op het einde van de vierbaansweg op rijksweg 18 (Bos weg) dicht bij de boerderij van de heer W. Biemond, een personenauto, bestuurd door de heer J. H. uit Am- j sterdam, in wilde halen, Er ver scheen plotseling een tegenligger, en de heer Prins stuurde onmiddellijk j weer naar rechts. Zijn wagen schampte nog juist die van de Am-, I sterdammer, en hij raakte in een slip. De auto vloog de noordelijke paral lelweg op en sloeg op zijn kant. De II - bestuurder wérd eruit geslingerd en was waarschijnlijk op slag dood. Dokter Speelman uit Oosterland die onmiddellijk gewaarschuwd werd. kon slechts de dood constateren. Mevr. Prins liep slechts lichte ver wondingen op, ze had rugklachten. Het stoffelijk overschot van de om gekomen automobilist, zowel als de geWonde vrouw werden naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. De zwaar be schadigde auto werd per takelauto van garage Ista alhier weggesleept. De rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de toedracht van het g'ebeu- Sprekend namens het personeel wees de hedr Willemse op het ver schijnsel dat bij jubilea en een af scheid als dit, de betrokkene wel „als de grote lieverd" wordt afgeschil derd. Het gebeurt ook dat men hem belaagt met een spervuur van grie ven. maar dit vond hij maar „een goedkope manier van zelfbevredi ging". Het was logisch dat ook de heer Wilimse het accent legde op de vele positieve eigenschappen van de scheidende „baas", die hij roemde om zijn belangrijke en veelzijdige rol, die Zeelandia maakte tot wat het werd. „Zeelandia is een zaak van ons al lemaal en daarom dank aan de heer Coumou voor diens inbreng in het belang van ieder van ons", aldus de Zeelandia-man van de voorlichting, die de scheidende feliciteerde met diens herstel van gezondheid. „Ook al zult u niet gaan „niksen", daar hoop ik toch dat 1 augustus het begin zal blijken van een periode met meer rust dan tot nu toe". Vlaamse stem Aanvullend sprak namens het personeel de fabriekschef .de heer C. Kloet, die dankte voor het vele dat hij van de scheidende direkteur heeft geleerd. Hij meende dat de nieuwe periode voor de heer Coumou wel de nodige aanpassing zal vergen. Niet zonder enige weemoed, gaat dit afscheid thans gepaard. Tot slot sprak de direkteur van G. Trohg van Zeelandia A. Trogh in België, die zich in sappig Vlaams aansloot bij de vele goede woorden, die de scheidende al waren toege voegd. Hij gewaagde van een vijf tig jarige goede relatie, jaren die aangenaam en interessant waren. Hij noemde de Zeelandia-direkteur dé typische Benelux-figuur en gaf goede wensen voor de toekomst door. Inhakend op gemaakte opmerkin gen en relativerend dankte tenslotte de heer Coumou voor de huldiging, die in zo duidelijke mate mede zijn afscheid stempelde. RENESSE Geslaagde taptoe Hoewel het weer zaterdagavond niet meewerkte - er stond een vrij harde wind en het was tamelijk kil - had zich om 9 uur een grote menigte op het dorpsplein verzameld, om de jaarlijkse taptoe bij te wonen. Aan de voet van de toren hadden het fanfarekorps Luctor et Emergo o.l.v. de heer J. H. Blom en het tam boerkorps o.l.v. de heer A. J. Pad mos plaatsgenomen en op de toren trans stonden muzikanten van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" o.l.v. de heer E. A. de Loof'f. Wanneer deze kopergroep speelde, werd de toren met een schijnwerper verlicht. Voor het publiek werd een zeer af wisselend programma gebracht, waarbij weer opviel dat het Renes- sese korps zich een zekere bekwaam heid in het uitvoeren van moderne muziek heei't eigen gemaakt. Bij nummers als Lastima van Malando en het bekende A. Banda klapte het publiek mee. Het korps sloot de taptoe af met het Wilhelmus, maar daar het pu bliek er kennelijk nog niet genoeg van had, werd nog een mars als toe- gilj; gespeeld. Dezelfde taptoe zal op zaterdag 18 augustus in Bruinisse worden gehouden. NOORDGOUWF. Concert „Con Amore" Woensdagavond a.s. zal op het terrein van de camping „De Stern" bij gunstig weer een populair con cert gegeven worden door de Mu ziekvereniging „Con Amore". OOSTERLAND Bouw (32) woningwetwoningen Van de bouwstroom van 32 stuks woningwetwoningen die hier ter plaatse in het z.g.n. plan „Stouten" worden gebouwd door de woning bouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee, door het Bouw- en Aan nemersbedrijf Den Hartog B.V. te 's-Gravendeel-Zierikzee, is er mo menteel een blok van zes woningen (de noordelijkste) waar de betonnen zolders op de binnenmuren gestort zijn. Vervolgens staan van 1 blok van zes en één van drie woningen de bin nenmuren overeind, en is men bezig om de bekistingen te stellen voor het sorten van de betonnen zolder. Van blok van drie woningen staan de bin nenmuren overeind, en verder liggen van de rest van deze bouwstroom de funderingen er in en de onderste be- tonvloeren. en gaat men beginnen om de binnenmuren op te bouwen. Van de bergschuurtjes van al deze wo ningen liggen nog slechts de funde ringen en betonvloeren. Het is zo doende een hele bedrijvigheid in de nieuwbouw hier ter plaatse. Geslaagd dubbel concert Begunstigd door mooi zomerweer gaven twee gecombineerde muziek gezelschappen, nl. „Crescendo" uit Dreischor, en „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk, donderdagavond 2 au gustus gezamenlijk een concert in de muziektent aan het Marktplein al hier. Er bestond voor dit muziekeve nement dat. onder leiding stond van de directeur de'heer J. van der Weij- de te Dreischor, vrij goede belang stelling. Alleen is het betreurens waardig dat de vele kinderen voorde muziektent zich vaak verre van rus tig gedroegen, zodat er van het mooie concert veel verloren ging voor de liefhebbers. Ook was het een géctoag komen en gaan van brom mers en autos'. wat ook n et bevor derlijk is om het goed gebrachte concert te kunnen volgen. RRIMNISSK Muzikale uitvoering De muz'kale uitvoering c.q. de voorbereiding op de „Taptoe Bru", die zaterdagavond door de gezamen lijke muziekgezelschappen van Niëuwerkerk en Bruinisse op de Bruinisser muziektent werd uitge voerd, trok nogal belangstelling. De dirigent de heer Radewalt wist zijn mannen tot goede prestaties te bren gen. Het programma bevatte veel be kende nummers en dat betekende dat velen van het gebodene konden ge nieten, want bekende stukken spre ken altijd beter aan, dan onbekende. Majorettes en drumband droegen bij om de uitvoering te doen slagen. Alarm om steekvlam Vrijdagmiddag kwart voor zes bracht de waarschuwende brand weersirene in Bruinisse buitenge woon veel volk op de been, die op het nieuws „brand in de Lange weg", zich per fiets, bromfiets en auto daarheen' begaven en er ettelijke verkeersopstoppingen veroorzaakten. Van brand was gelukkig weinig te bekennen, Op de boerderij „In 't Kraaiennest" voorheen bewoond door de heer Boogert, thans als tweede woning in gebruik, was na een knal een steekvlam uit de meter kast van de elektriciteit' geschoten. De bewoonster had direct de brand weer gebeld, die buitengewoon vlug ter plaatse was, maar geen dienst behoefde te doen, omdat de lcprstlui ting gelukkig geen brand had ver oorzaakt. De heer L. Huibers maakte vakkundig de zaak weer gevaarloos, Verkoop helft industrieterrein De helft van een perceel industrie terrein van de gemeente Bruinisse aan de Dorpsweg is verkocht aan de heren C. Bolijn en gebrs. Muller, Bruinisse. Genoemde heren zullen er. als re sultaat van desbetreffende bespre kingen met het gemeentebestuur een loods onder één dak bouwen echter in het midden van elkaar gescheiden. Gebrs. Muller hebben de loodsruimte nodig voor opslag en boeten van pa lingfuiken en netten, de heer C. Bo lijn jr. gaat er uitbreiding geven aan zijn handel in en eigenhandige fabri cage van kasten, kisten, meubelen souvenirs enz., waarbij houtsnijwerk te pas komt, die hij verkoopt in zijn souvenier en antiekzaak „Het Mos seltje". De heer Bolijn heeft voor een en ander al een orderportefeuille. De concertgever Dirk Jansz. Zwart heeft het zich niet gemakkelijk ge maakt op dit vrij kleine, doch prach tig geïntoneerde neo-barokorgel, voorzien van weinig romantisch klankmateriaal, een zeer gevarieerd programma af te werken. Hij is hierin echter zeer overtui gend geslaagd. Dit programma om vatte werken van de 18' - 19' - en 20' eeuw. Stijlperioden van drie eeuwen heeft hij op lofwaardige wijze ver tolkt-.op genoemd instrument, dat in feite een 18' eeuwse dispositie heeft. Hij ving aan met een koraalfanla- sie over psalm 24 en andante reli- gioso over psalm 25; composities van zijn onvergetelijke vader, wijlen Jan Zwart, wiens werken nu nog altijd een lust voor het oor zijn.. Hierbij aansluitend noem ik met een no. 9 van het programma: ..ko raalfantasie" van de concertgever zelf, die zich in deze kunst een waar dig zoon van zijn vader toonde. No. 2 bracht een aria en een giga van de vroegbarokke franse meester Loeillet, lieftallig en wat de giga be treft tevens transparant en licht voetig. Daar de componist nooit voor or gel componeerde (hij was clavecinist en fluitist) moet dit een arrangement voor orgel zijn, wat de meer geïn teresseerde luisteraar opgevallen zal zijn. De organist gebruikte dan ook in de rechter hand een fluitregister en met de linker hand een begelei ding die oorspronkelijk voor clave- cimbel was. Vervolgens wijden we de aandacht aan no. 3 en 4. Dit waren echte ba- rokwerken. Krebs 'en Bach wil ik hier in één adem noemen, omdat eerstgenoemde een lievcl ngsleerling van Bach was. Dit vrij korte Praelu- dium et Fuga en het trio waren dan ook prachtige specima uit genoemde stijlperiode. No. 5: Schmücke Dich van de laatromantische Merkel had de sen timentaliteit die vele. minder naar voren tredende, stukjes uit die pe riode kenmerkten. No. 6: Suite Gothique van de laat- romanticus Boëllmann was een dei- hoogtepunten uit het gebodene. Als tijdgenoot kan hij zich meten met componisten als Franck, Widor e.a. Bij het aanhoren dezer suite denkt men aan de voor die tijd gedurfde harmonisaties van bovengenoemde tijdgenoten, zonder Boëllmann's ori ginaliteit afbreuk te doen. Groots verhAven, blij en een zeer devote „Prière". No. 7 van Max Reger, met An- driessen ook nog 20' eeuwer. hoor den we „Benedictus", dat in schone vroegmoderne harmoniën op ons neerdaalde, het was echter een klein werkje van een zeer groot all-round componist. Rest ons nog no. 8: Toccata van H. Andriessen, ongetwijfeld een tweede hoogtepunt. Met zeer moderne har moniën, gedurfde dissonanten en modulaties die als een schitterend tapijt van klankgamma's voor onze oren werden uitgeweven. Tot slot: hulde aan de concertge- ver die een vrij talrijk publiek een uur lang in zijn muzikale ban hield. Ad. Int. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank l' bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en Jie taal cheques NOOBOWEjh.E: tegenover Dorpshuis, woens dags ^3n 11.00-12.00 uur. Hersenschudding na botsing Zondagmorgen reed de 52-jarige B. v. H. uit Middelburg in zijn Fiat 124, komend uit de richting Oude Tonge tussen Westkop en de brug van de Grevelingensluis plotseling zonder aanwijsbare oorzaak uit de file Het was onverklaarbaar dat hij het tegemoetkomende verkeer niet zag, want bijna direkt daarna bot ste hij op de V.W. van J. D. uit Nieuw en St. Joostland. Deze pro beerde hem nog te ontwijken, wat gedeeltelijk gelukt is en waaraan hij waarschijnlijk zijn leven te danken (had, want kil kwam met de schrik vrij. De Fiat schoot door de botsing naar links, over het bermslootje en de Parallelweg heen, en kwam aan de Grevelingenzij.de onder aan de steenglooiïng terecht. Van H. werd met een zware hersenschudding naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis vervoerd. De beide auto's wa ren „total loss." Kesteloo in Admiral Cup Het eiland Wight, zo ongelukkig in het nieuws gekomen, is de gheele zomer een centrum van de zeezeil- sport, maar er zijn evenementen die dan weer boven de andere uitsteken. Tot deze bijzondere wedstrijden, be hoort dan de races om de Admiral Cup. waarnaar' ieder land maar drie jachten macht afvaardigen. Bij de 48 schepen uit 16 verschillende landen behoort dan ook, de Polka Mara, van de bekende zeiler Wim Kesteloo. Deze eer viel (na zorgvuldige se- lektie) de bemanning van de Polka Mara ten deel samen met de jachten Standfat II en Nymphea. Aan boord van het Zierikzeesche jacht Polka Mara bevindt zich de volgende bemanning: Wim en Bea Kesteloo, Piet de Leege, Peter van der Sneppen, Kees Nelisse, Leendert Maas en Henk Hoeksema, alle men sen die goed weten wat zeilen is en die met hun eigen boten ook al me nige prijs in de jvacht sleepten. Dat men alleen goede zeilers nodig heeft bij deze wedstrijden bleek wel, bij de overstek jaar Engeland. Deze overtocht moest, omdat het stormde bij windkracht 8. worden gemaakt, een omstandigheid, die veel zeeman schap vereiste om veilig over te ko men. Deze week 6, 7, 8, en 9 augustus, is een zeer belangrijke week, de z,g. Cowes week en het zal er deze week om gaan, hoe Wim Kestelo zijn Polka zal weten te classeren. Auto's in sloot: Twee doden DOKKUM, 4-8. Bij een ongeluk op een wegkruising nabij Dokkum zijn twee broers om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten na een botsing in een sloot terecht kwam. De 73-jarige Dirk Bijlsma en zijn 70-jarige broer Sikke kwamen om het leven. De bestuurder van de an dere auto, die ook in de sloot was beland, werd niet gewond. Beide slachtoffers waren afkomstig uit Damwoude (gemeente Dantumadeel). De politie vermoedt dat het onge luk veroorzaakt werd door Dirk Bijlsma, die geen voorrang zou heb ben verleend. VERZOEK AAN ONZE ABONNEES Wilt U net abonnementsgeld uit sluitend Natalen met yonze ac ceptgirokaart: óók afls U per bank, per g\o of apn het post kantoor beta\t. U maakt het ncV nóg gemakke lijker als U oris machtigt de abonnementsoëldeN) automatisch van uw postj^kenin^ af te schrij ven. Vraag /en machtigir aan: «formulier IIERIKZEESCfl NIEUWSBOD E> AbonnementenadministratN Antwoordnr. 12 - Zierikzee\ (Geen postzegel) SEROOSKERKE. Zaterdagmiddag reed een auto over de provinciale weg, toen plotseling een achterwiel van het vehikel finaal afbrak. De be stuurder belandde met zijli onbe stuurbaar geworden auto in de sloot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5