ZEELANDBRUG TOLTARIEF: f 3,50 VOOR PERSONEN- EN 5,00 VOOR DE LICHTE VRACHTAUTO'S Tinoccfuo Braderie te Nieiiwerkerk weer een succes Verton's Schoenen Navo-lmlp aan Afrikaanse landen Vliegtuig kwijt na smokkelen T AGENDA VVV Brouwershaven sloot goed seizoen af Voorstel Raad van Commissarissen: MIDDELBURG. 4-8. In een schrij ven van de Raad van Commissaris sen van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij, aan de algemene vergadering van aandeelhouders, wordt medegedeeld dat een voorstel van 17 juli van gedelegeerde com missarissen onderwerp van uitvoe rige besprekingen heeft uitgemaakt, maar de raad Iaat weten het voorstel alleen te moeten overnemen, voor wat betreft de verhoging van het enkelvoudig tarief voor de personen auto van f 3,tot f 3.50, met hand having van het 10-rittenkaartenta rief van f 25, De raad schrijft verder: ..Ten aan zien van de vrachtauto's hebben wij besloten u voor te stellen, het tarief voor de lichte vrachtauto's te bren gen van 4,50 op 1" 5,dat voor de zware vrachtauto's ongewijzigd te laten en de huidige 10-rittenkaarten- tarieven voor beide categorieën vrachtauto's eveneens niet te wijzi gen. Berekeningen hebben aangetoond, dat het voorstel van gedelegeerde commissarissen en het voorstel, zoals het thans aan u wordt aangeboden, in financieel opzicht weinig verschilt In beide gevallen moet na 1980, het jaar waarin naar verwacht wordt, de weg over de Oosterscheldedam voor hel verkeer zal zijn opengesteld, voortgegaan worden met het heffen van tol van de gebruikers van de brug. Het zijn voornamelijk overwegin gen van psychologische aard ge weest. die ons hebben geleid niet verder te gaan dan de voorgestelde lichte nominale verhoging van de enkelvoudige tarieven voor de per sonen- en de lichte vrachtauto's en het ongewijzigd laten van het enkel voudig tarief voor de zware vracht auto's en de bussen. Anders dan bij de provinciale stoombootdiensten maakt het bij de brug geen verschil uit of een zware of een lichte vracht auto er van gebruik maakt, zodat er geen zwaarwegende argumenten voor een voortduren van het verschil in tol tussen de beide categorieën aan te voeren zijn. Zware vrachtauto's niet Een verlaging van het tarief voor de zware vrachtauto's is echter, af gezien van andere redenen, in ver band met de financiële positie van de brug, die juist aan meer midde len behoefte heeft, niet mogelijk. Gelijktrekken met de tarieven voor vrachtauto's zou evenwel een te ster ke stijging van het tarief voor de lichte vrachtauto's betekenen. Wij vinden het daarom verantwoord het verschil in tarief te verkleinen, door naast de genoemde verhoging voor de lichte vrachtauto's, de tarieven Snelheidsbeperking helpt in Bondsrepubliek WrESBADEN, 4-8. Tussen 1 okto ber 1972 - de datum waarop in West-Duitsland een snelheidsbeper king van 10o km per uur op bepaal de wegen van kracht werd - en maart van dit jaar is het aantal ver- keers ongelukken verminderd met 13 procent vergeleken met dezelfde periode daaraan voorafgaande (ok tober 1971-maart 1972), zo heeft het Federale Bureau voor de Statistiek in Wiesbaden vrijdag bekendge maakt. Op de autowegen waarop geen snelheidsbeperking geldt is liet aantal doden met 13 procent geste gen. iel hetCPinOCc/2o meik!_ voor de zware vrachtauto's en de bussen op het huidige peil te hand haven. Bij de overwegingen inzake de hoogte van de tarieven hebben wij tevens betrokken de principiële toe zegging van gedeputeerde staten om aan provinciale staten voor te stellen de jaarlijkse bijdrage van de pro vincie, ingaande 1 januari 1972, te verhogen met f 250.000,per jaar. Het tijdstip van invoering van de tariefsverhoging is reeds gemoti veerd in het voorstel van de gedele geerde commissarissen. Aangezien het nog niet helemaal zeker is, dat op 1 oktober a.s. de Ha ringvlietbrug tolvrij zal zijn, stellen wij voor de verhoging van de tolta rieven te doen ingaan op het tijdstip waarop de Haringvlietbrug tolvrij wordt of uiterlijk 1 januari 1974. Resumerende stellen wij u voor om met ingang van het tijdstip, waarop de brug o^er het Haringvliet vrij van tol wordt of uiterlijk 1 ja nuari 1974: 1. het enkelvoudige tarief voor een personenauto te verhogen van f 3,— tot i' 3,50 en 2. het enkelvoudige tarief voor een lichte vrachtauto te verhogen van f 4,50 tot; f 5,—." NIEUWERKERK, 4-8. Zaterdag jl. weid op de Ring in Nieiiwerkerk de laatste braderie van dit seizoen gehouden. De georganiseerde mid denstand met de verenigingsraad hadden 's morgens vroeg hun kraampjes neergestald. Evenals op de vorige Braderies, was er weer van alles te koop. Olie bollen, gebakken door leden van de verenigingsraad, werden aan de lo pende band verkocht. De V.V.V. was op deze Braderie ook aanwezig, verder waren aanwezig Bloemisterij Van Dijke, Foto en sigarenmagazijn S. J. de Feiter, Kapper Boudeling, Cash en Carry (Flikweert), Electro Resten paleis gevonden -O TEL AVIV, 4-8. In Afeq bij Tel Aviv zijn de resten bloot gelegd van een groot paleis uit dè tijd van de bijbelse aarts vaders. Dr.. Mosje Koehavï, die belast is met opgravingen voor de universiteit van Tel Aviv, deelde mee dat zijn honderd studenten-vrijwilligers ook de overblijfselen vonden van werkplaatsen en andere ge bouwen uit de tweede en derde eeuw na' Christus. Afeq, aan de bron van de ri vier de Yargan, lag aan de hoofdweg die Egypte en Baby- Ion verbond, de twee grote ou de beschavingen. Volgens Ko ch avi werd daarom zo'n groot paleis gebouwd, dat vermoede lijk ook als vesting gebruikt werd. Noprdierse vluchtelingen LONDEN, 4-8 Ongeveer 60.000 Noordieren hebben de laatste vier jaren onder de druk van bedreigin- igen alleen al in Belfast en omgeving hun woningen verlaten. Vo lgens een vrijdag gepubliceerde officieel rapport valt er geen veran dering in deze toestand te verwach ten. In februari van dit jaar lieten meer mensen huis en haard in dg steek dan. eind 1972. In eerste instantie zijn het rooms- katholieken die zwichten onder de druk van. de campagne van bedrei gingen door de Noordierse terroris ten. Lievense, Bromfiets en fietsenhan- del Y. T. Wandel. Végé (A. P. de Bil), Van Rossum (kleding). Een speciale attraktie voor de jeugd was het ballengooien dat bij zonder in de smaak viel. Ditmaal ontbrak ook de muzikale omlijsting van de Braderie niet. Muzikale rondgang De drumband „Excelsior" uit Rot terdam met zijn majorettes maakten rond half drie een rondgang door het dorp. Het gezelschap, dat enorm veel publiek trok, gaf in de rust van de wedstrijd SKNWK-Borsele op het sportveld een prachtige show weg van een hall' uur. Het in grote getale aanwezige publiek heeft geweldig genoten van dit muziekgezelschap en ook mag wel worden vermeld, dat dit tevens voor de Verenigingsraad (Midd. Ver.) een groot succes is ge weest. De verenigingsraad, die op al le Braderies zorgde voor een muzika le show, heeft zich bijzonder ingezet voor het. doen slagen van de brade ries. het publiek zal het dan ook wel waarderen wat deze verenigingsraad hen geboden heeft. Gezien de drukte die er op de Bredëries' was mogen wij stellen dat de Middenstandsver eniging en de Verenigingsraad best: tevreden zullen zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Ruim 40.000 militai- ren uit verschillende landen zullen van 10 tot en met 22 september deel nemen aan een internationale leger- cefening, „Big Ferro" geheten. Het gehele Eerste Nederlandse Leger korps, totaal 24.000 militairen, zal 'hierbij worden ingezet. HEERLEN. In de Oranje Nassau- mijn III in Heerlen is vrijdag offi cieel de produktie gestaakt. Daar mee is de laatste fase begonnen van het sluitingsproces van de Oranje Nassaumijnen, waarvan nu alleen nog de Oranje Nassau I in gebruik Adderplaag in Italië Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Gebroken kaken in Schotland DUNDEE, 6-8. Professor A. D. Kitchen van de tandheelkundige fa culteit van de universiteit van Dun dee in Schol land heeft zondag ver klaard dat huwelijkssleur de enige verklaring is die hij kan vinden voor het feit dal er een stijging is in het. aantal Schotse vrouwen tussen de derig en veertig met gebroken kaken Hitchen heeft voorts geconstateerd dat. er twee maanden - april en sep tember - zijn, waarin gebroken .ka ken meer dan anders vorkomen. Hij merkte op dat in genoemde maanden het Britse voetbalseizoen sluit en opent, ROME, 6-8. Door vermindering van het, aantal natuurlijke vijanden - egels en roofvogels - neemt het aan tal adders in Italië schrikbarend toe. Zaterdag, trof men zo'n reptiel aan op de verdieping van een flatgebouw in Rome. Veel mensen hebben een fles je serum in hun koelkasten staan om bij een beet dadelijk een tegenmaat regel te.kunnen nemen, De politie in Rome heeft de bevolking aangeraden hun tuinen zo overzichtelijk mogelijk te houden en vooral niet te laten verwilderen. Roofoverval in Dublin l li DUBLIN, 4-8. Bij een overval op een geldtransport in een buitenwijk van de Ierse hoofdstad Dublin is de - bestuurder van de geldauto gedood, terwijl een bijrijder ernstig werd gewond. Vier gemaskerde mannen ramden met hun auto de bestelwagen waar mee geld voor de autofabriek Ley- land, werd vervoerd. Toen de be stuurder van deze wagen weigerde het geld af te staan, openden de overvallers het vuur. Zij verdwenen met 15.000 pond (ongeveer 100.000 gulden). Aantal vluchtelingen c uit Oost-Duitsland HANNOVER, 4-8. In de eerste helft van dit jaar zijn 718 mensen over de prikkeldraadversperringen en mijnenvelden van de D.D.R. naar West-Duitsland gevlucht. In 1.972 was het aantal volgens de grensbe- wakingsdienst in Hannover 1.245. Het totaal aantal gevluchten langs alle mogelijke wegen was in de eer-/ ste zes maanden van dit jaar 2.973, ln 1972 was hun aantal 5537, BRUSSEL, 4-8. De NAVO-landc-n hebben ruim 200 miljoen gulden in geld en hulpmiddelen verstrekt aan de door de droogte getroffen landen in de Sahara in Afrika. Dit heeft de NAVO vrijdag meegedeeld. De 15 NAVO-landen stelden 31 militaire vliegtuigen en 240 vracht wagens beschikbaar voor het ver voer van belangrijke hulpgoederen. NEW YORK, 4-8. Ee»i Amerikaan se federale rechter heeft als zijn me ning te kennen gegeven dat een DC-8 van de maatschappij Braniff Jn beslag moet worden genomen en verbeurd verklaard, omdat dit toe stel drie Columbianen had vervoerd die cocaine en marijuana de V-S. probeerden binnen te smokkelen. Volgens rechter Jack Weinberg uit Brooklyn in New York lean dit geval vergeleken worden met de verplichte inbeslagname van motor voertuigen als daarin verdovende middelen worden aangetroffen. Hij gaf een officier van justitie opdracht de gerechtelijke procedure voor de inbeslagneming van het lijntoestel te beginnen. Het is de eerste maal dat een dergelijke maatregel ten aanzien van een vliegtuig wordt ge last. Geen Portugese bodems naar Amsterdam DEN HAAG, 4-8. Eind augustus zal een NAVO-smaldeel tijdens een bezoek aan Nederland in Den Helder afmeren omdat minister Vredéling van defensie het minder gewenst acht dat Amsterdam wordt aange daan. Als reden voor dit „minder ge wenst" noemde minister; Dë Gaay Fortman, die donderdag optrad als voorzitter van de. rninisteiTaad,, de omstandigheid dat een Portugese oorlogsbodem déél uitmaakt' van dit smaldeel.' Het betr.eft hiér één smaldeel mij nenvegers, dat tussen Noorwegen en de Franse kust werkzaam; is, Wraak van de Maffia ROME, 4-8. Een bloedige straf-ac- tie van de Maffia heeft zaterdag avond laat de bewoners van een wijk aan de rand van de Sieiliaanse hoofdstad Palermo, opgeschrikt. Alles ging bliksemsnel in' zijn .werk: vier mannen sprong' eniiif een stoppende auto en schoten drie win keliers dood die naast elkaar op. het trottoir liepen,„Wérk yah vaklui'!, zóverklaardé de politie. Zij meent dat het. eèn wraakoefening isV-vpö-f het- niet .bétalen van bijdragen aan de Maffia.- Drie zusters gedood in het verkeer ZWOLLE, 3-8. Een ongeluk op de weg Deventer-Zwolle, nabij Windes- heim, gemeente Zwolle, heeft het le ven gekost aan drie vrouwen. De drie vrouwen, zusters, zaten in een auto die vermoedelijk ten gevolge van een klapband van de weg raakte en tegen een links van de weg staan de boom botste. De 66-jarige Agnes de Groen uit Deventer was op slag dood. De beide andere vrouwen, de 71-jarige Maria J. de Groen uit Grave en de 59-ja rige Theresia B. M. de Groen uit Zutfen, die de auto bestuurde, over leden enkele uren na het ongeluk in een ziekenhuis te Zwolle. Vrijwilligerstijd van 2 jaar naar 4 jaar DEN HAAG, 3-8. De maximale vrijwilligerstijd wordt van. twee op vier jaar gebradjit. Dit betekent, al dus de Stichting Nederlandse Vrij willigers, dat in het veld werkzame vrijwilligers voor twee jaar kunnen bij tekenen. In Nederland teruggekeerde oud- vrij willigërs kunnen zich nog een keer aanmelden voor nieuw contract van twee jaar. Het hoofdbestuur van de stichting heeft dit deze week besloten. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers zendt vrijwilligers uit naar ontwik kelingslanden in het kader van. de totale Nederlandse inspanningvoor ontwikkelingssamenwerking. Advertentie In beperkte mate verkrijgbaar in stenen of aardewerk kruik, voorlopig zonder prijsverhoging BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 PROGRAMMA DEZE WEEK: dinsdagavond 7 augustus 8.00 uur Zeg maar ja tegen het leger Te gek opbaar te zijn een popgrdfep cta het oorlogspad Dinsdagmiddag? augustus (Touristgfidag) om Ï30 uur donderdagmiddag 9 augustus (marktdag) om 2.30 uur Pippi gaat van boord Heerlijk bioscoopplezier voor de jeugd. Iedere bezoeker ontvangt gratis een mooie foto! Dinsdag 7 augustus Zierikzee Concertzaal-bioscoop. 8 uur. Concertzaal-bioscoop. Kindervoor stelling. 2.30 uur. Woensdag 8 augustus Renesse 2Q.OO uur concert door het Duive- lands Barokensemble in de herv. kerk. Noordgouwe Terrein „De Stern". Concert, 8 uur. Donderdag 9 augusts Zierikzee Concertzaal-bioscoop, Kindervoor stelling. 2.30 uur. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Belcanto Trio. Woensdag 15 augustus Renesse 20.00 uur concert door de Brassband Excelsior uit Kloetinge in de herv. kerk. De fatale brand op Man DOUGLAS, 4-8 In de puinhopen van het donderdagavond door brand gedeeltelijk verwoeste vermaaks centrum Summerland op het eiland Man had de politie zaterdagmorgen de merendeels verkoolde resten van 46 bezoekers gevonden Hiervan heeft men er nog sleclit's zes kunnen iden tificeren, De lijst vermisten telt 52 na men, allen Britten. Gevreesd wordt dat de meesten van hen bij de brand om het leven zijn gekomen. Doden door explosie in hotel te New York NEW. YORK, 4-8. Een zware ex plosie hééft;'het'; uit 1871 daterende 'hotel „University" aan Broadway in ''liet/hartje van New York voor een •groot déél iii puiri gelegd. Reddings^ ploegen hebben de gehele vrijdag nacht, bij het licht van schijnwerpers ,'zéér behoedzaam -naar. slachtoffers ezocht- dié misschien nog onder meer dan 200ton puin liggen. Aanvanke lijk was ér sprake van deftig, ver misten. Laterwerd gemeld dat er naar tiea mensen - negen volwasse nen en een kind - werd: gezocht. Veertien mensen liepen- .verwondin gen op. De verontreiniging van de Berltel DOETINCHEM, 4-8. Het Zuive- riiigssehup Oostélij k- Gelderland heeft de coop, fabriek van melkpro- dukten Mel Ami in Borculo tot dins dagochtend de. tijd gegeven om in te gaan op de voorwaarden van het schap, die een eind moeten maken aan verontreiniging door deze fa briek van de Berkel, Door lozingen van afvalwater in deze rivier werd het water zodanig verontreinigd dat veel vissen, stierven. TWEEDE KAMER P.T.T.-tarief maatregelen voor brieven, pakjes en postpaketten DEN HAAG, 4-8. De aangekon digde tariefmaatregelen bij de PTT hebben in hoofdzaak betrekking op brieven, pakjes en postpakketten. Van de losse post zullen de tarie ven worden verhoogd, voor de brie ven tot 20 gram van 35 cent. naar 40 cent, met daarop aansluitend een verhoging van de hogere gewichten van gemiddeld 15 procent. Voor de pakjes en de postpaketten geldt een tariefverhoging van gemiddeld 7 procent. Ook zullen enkele rechten voor bijzondere diensten worden aangepast, zoals het aantekenrecht en het tarief voor spoedbestellingen. Het ligt in de bedoeling' deze verho gingen te doen ingaan op 1 septem ber aanstaande. Met ingang van de-^ zelfde datum zullen tevens worden verhoogd het maandabonnement voor de telefoon dat met een gulden zal stijgen en het basistarief dat van 15 cent naar 16 cent zal worden ver hoogd. Ook de tarieven voor de openbare telegrafie en de telexzul len op een aantal punten worden verhoogd. Fraaie optocht met lampions BROUWERSHAVEN, 4-8. Zater dagavond heeft de V.V.V. te Brou wershaven het seizoen afgesloten met een feestavond, die muzikaal werd onderstreept door de boeren- kapel uit Zonnemaire o.l.v. de heer H. Everwijn. Er was vooral van toeristische zij de een grote belangstelling voor dit festijn, dat begon met het oplaten van een groot aantal ballonnen door de jeugd. De verstkomenden kunnen weer op een prachtige prijs rekenen. Nadat de boerenkapel met vrolijke muziek het geheel had opgeluisterd werd koers gezet naar dé loswal via de nieuwe jachthaven. Tegenover de loswal op de droog- liggende vlakte naast de vaargeul ontstak men het vreugdevuur, welk onderdeel was verzorgd door de jeugdsoos „Zenith". Ook hier werden enige pittige nummers geblazen, waarna men intussen .de vele lam pionnen had ontstoken. Met de boe renkapel voorop ging hét weer via de jachthaven terug, wat een sprook jesachtig geheel opleverde;, een lang lint van twinkelende lichtjes. In de stoet werden helaas ook enige tra nen geplengd door kleintjes wier lampion plotseling in de fik ging. Te rug op het Marktplein werd dooi de boerenkapel in de tent het talrijke publiek met vrolijke muziek bezig gehouden. Het bleef gelukkig droog, zodat V.V.V. met deze vrolijke avond kan terugzien op een goede afslui ting van een eveneens goed seizoen. DODELIJKE ONGELUKKEN MIJDRECHT, De 79-jarige G. Kemp uit Rotterdam is bij een ver keersongeluk in Mijdrecht (U.) om het leven gekomen. De heer Kemp werd door een personenauto gegre pen toen hij voor een autobus langs, waar hij net was uitgestapt, de weg wilde oversteken. ROTTERDAM. Bij schilders werk zaamheden aan een brugkraan in het Beefkanaal in Europooi-t is de 25- jarige schilder G. Velthuis uit Rot terdam van 22 meter hoogte in het water, gevallen-en vermoedelijk ver dronken. De politie zoekt naar het lichaam van de man. HILVERSUM. .De 34-jarige vefze- kéfmgsinspe.cteur W. J. van den Hóeve uit Amsterdam is in Eemnes om het leven gekomen. Op de .weg Höeveiakeh-Amstérdam werd hij ge sneden dóór een automobilist,die daarbij, de auto van de heer Van .dei- Hoeve raakte. De ingehaalde auto vloog over de kop. Dé inhalende au tomobilist is doorgereden. -MIDDELBURG, De 81-jarige E. Roegiei-s uit Middelburg is op een kruispunt in Oostkapélle (gem. Dom burg) verongelukt. De bejaarde man verleende met zijn auto geen voor rang aan een over- een voorrangsweg aansnellende personenauto, waar door een botsing ontstond. De be stuurder van dé ander auto bleef ongedeerd. LOSSER. De 80-jarige H. Egberink uit het Overijsselse De Lutte (ge meente.-Losspr) is op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg in Losser door een D-trein aangereden, toen hij te voet de over weg overstak. De man was op slag dood. AMSTERDAM. Bij haar aankomst bij flat 1105 aan de burgemeester Hogguerstraat in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer is de 43-jarige werkster mevrouw H. C. C. Middel man -Kraaikam uit Amsterdam van de elfde verdieping gevallen. De vrouw, die een zoon van ongeveer 14 jaar heel't was op slag dood. DRONTEN. De 58-jarige mevrouw I,. Schepers uit Dusseldorp (West- Duitsland is zondagmiddag in het Veluwemeer van een motorcruiser eevallen en verdronken. Vermoede lijk is zij op het dek uitgegleden en overboord geslagen. BREDA. In het Brabantse Ter- heijden is in de nacht van zondag op maandag de 24-jarige C. 1VI. de Ko- nng uit Breda om het leven geko men, toen de auto waarin hij zat door onbekende ooi-zaak van de weg raakte en tegen een lantaarnpaal botste. EIBERGEN. Bij een verkeersonge luk op de Borculoseweg in de Gel derse gemeente Eibergen zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen om het leven gekomen en werden twee anderen zwaar gewond. De slachtoffers zijn de achttienjarige N. A. G. Jannink en de 23-jarige H. G. J- Brughuis, beiden uit Hen- geveld (O.). De twee zwaar gewon den zijn in een ziekenhuis te En schede opgenomen. DORDRECHT. In een ziekenhuis te Dordrecht is zaterdagmiddag de 20-jarige Tineke Wierks uit Dord recht overleden aan de gevolgen van een botsing tussen de bromfiets van haar zusje, bij wie zij achterop zat, en èen auto. WIJDEWORMER. Zaterdagmiddag is de vierjarige Hans Prins uit Wij- dewormer (N.-H.) nabij zijn ouder lijke woning spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Na uren dreggen wisten duikers het stoffe lijk overschot van het jongetje boven water te brengen. LOPIK. In Lopik bij Utrecht zijn zondagavond twee mensen om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten op een kruising botste met een andere auto. Drie andere mensen werden gewond. De heer A. H. Worbs (68) en zijn echtgenote E. A. Worbs-van Haaften (66) afkomstig uit het Gelderse Waardenburg, verloren het leven. De heer Worbs zou het ongeluk veroor zaakt hebben. Hij beging een voor- rangsfout. De drie inzittenden van de andere personenauto liepen lich te verwondingen op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2