CATASTROFALE BRAND IN CENTRUM OP EILAND MAN AUSTIN M0EMS DE TOESTAND OP CYPRUS TUINMAN Overstromingen EGYPTISCH HISTORISCHE EXPOSITIE TE ZIERIKZEE m Bihar (India) Vietcong waarschuwt Saigon Pijpleiding door Egypte FELKE AANBOUWKEUKENS ME.U LR AIV1 A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 augustus 1973 129ste jaargang Nr. 21328 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77 Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z'erikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vri|dag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 B.T.W. In dit nummer: Vloedgolf aan Schouivse stranden kwam niet Minstens 37 slachtoffers DOUGLAS, 3-8. Duizenden radeloze vakantiegangers vertrapten elkaar op de vlucht voor de brand die don derdagavond het enorme ontspanningscentrum Smn- merland, op het eiland Man, totaal in de as legde. Volgens hoofdcommissaris van politie Frank Weedon bedroeg het aantal doden in de vroege vrijdagochtend minstens 37. Het aantal gewonden lag toen al boven de 100, waarvan er minstens 30 ernstig aan toe waren. Hij zei te vrezen dat het aantal dodelijke slachtoffers nog zal stijgen. De brand brak donderdagavond rond 20.00 uur uit en had het gigantische (complex ter waarde van 14 miljoen gulden al grotendeels verwoest toen de (brandweer twee uur later het vuur onder controle kreeg. Het centrum, dat 'twee jaar geleden was geopend, herbergde zwembaden, bars, discotheken, saunabaden, speelzalen voor kinderen en andere attracties. Terwijl de brand- 'weer het vuur met alle beschikbare materieel bestreed vorderde de politie 'privé-auto's voor gebruik als ambulances en zond de radio van het eiland 'Man dringende oproepen uit om bloeddonors. Prince vertelde dat ze rook zag en onmiddellijk alle baden langs snelde om de mensen te waarschuwen. „Toen zag ik opeens een grote vuurkolom, ik slaagde erin naar be neden te vluchten en via de nood uitgang naar buiten te komen". William Padgett uit Bradfort was juist met zijn vrouw aan het dansen toen iemand „brand" riep. „Het ge beurde zo snel dat het een wonder mag heten dat er nog zoveel mensen een veilig heenkomen konden zoe ken. We renden naar een deur die echter aan de buitenzijde gesloten was. Aan de andere kant hoorden we het geluid van een auto en was die nu maar achtruit gereden dan was er een opening voor ons gefor ceerd. Hij reed echter weg". Over de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid te zeggen. De politie ontkende aanvankelijke berichten dat zich voor de brand een explosie had voorgedaan. De brand weer was berichten aan het checken dat de brand buiten het gebouw was oegonnen nadat enkele kinderen die met lucifers speelden een speelgoed- windmolentje in vlam hadden gezet. AHv ar f ïstn Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114] 1495 NICOSIA, 2-8. De voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland ijveren de generaal Georgios Grivas heeft donderdag via een proclamatie aan aartsbisschop/president Makarios be vestigd dat de vorige week ontvoerde Cyprische minister van justitie Christos Wakis zich in zijn macht be vindt. Grivas noemt vijf voorwaarden voor de vrijlating van Wakis: 1. Politieke vrijheden voor de Griekse Cyprioten, opdat zij vrij en zonder druk uitdrukking kunnen ge ven aan hun wensen op nationaal gebied en een regeling van het vraagstuk-Cyprus zonder instem ming van het volk onmogelijk is. 2. Verkiezingen voor het president schap. 3. Beperking van de macht van president Makarios tot of de kerk of de staat. 4. Algehele amnestie voor politieke gevangenen en vrijlating van dege nen die om politieke redenen in voorarrest zitten. 5. Herstel in hun functie van on langs ontslagen politiefunctionaris sen >en bepaalde ambtenaren. Albasten vaatwerk uit het Oude Rijk, vijfde dynastie, c.a. 2500 v. Chr. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vierduizend mensen Op het moment dat de brand uit brak bevonden zich naar schatting '4.000 mensen in het centrum, onder meer ook omdat het kort tevoren 'flink was gaan regenen. Terwijl de vlammen zeer snel om zich heen grepen vlogen velen in paniek naai de uitgangen waarbij vooral kinde ren letterlijk werden vertrapt. Aan gezien de uitgangen in de chaos spoedig waren geblokkeerd zochten tientallen mensen zich een weg dooi de grote glazen ramen van het ge bouw. Naar verluidt bevonden zich een groot aantal mensen in de saunaba den op de zevende verdieping van het centrum. De badjuffrouw Wyn SI ploeg stoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten) Zierikzee - Telefoon 2887 DREISCHOR. Tot de fraaiste molens van Schouioen-Duiveland behoort de molen „De Koekoek", of - zoals vroe ger en nu weer - de naam luidt: Aeolus" De molen is van 1739 en in partikuliere handen. Het tnonument bevindt zich in goede staat en was nog tot 1962 in bedrijf. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Dodenkunst als levenskunst' ZIERIKZEE, 2-8. In een koel Gravensteen werd don derdagmiddag de reizende tentoonstelling „Doden kunst als levenskunst" geopend. Deze door de Ten toonstellingsdienst van Roerende Monumenten opge zette expositie, bestaat uit meest kleine voorwerpen in thematische rangschikking. De collectie wordt niet als kunst getoond, maar als liet tastbaar bezinksel van een lang voorbije lijd. In dit verband komen zowel een paar gevlochten sandalen tot hun recht als wel voor werpen van artistieke waarde. Loco-burgemeester C. Bij de Vaate opende de tentoonstelling en zei blij te zjjn dat Zierikzee als eerste in staat werd gesteld de reizende tentoonstel ling onderdak te bieden. Stads-archivaris de heer Keikes legde vooral de nadruk op het feit dat het Gravensteen in de funktie van expositieruimte ccn belangrijke rol speelt in Zierikzee. Hij gaf een klein overzicht van de geschiedenis van dit histories pand en zei te hopen dat het Gravensteen in de toekomst een wat duidelijker omlijnde functie zal krijgen, daar Zierikzee, mede door het bezit van een verscheidenheid aan monumen tale gebouwen, tot dusver de voor malige gevangenis een beetje heeft „verwaarloosd". Loco-burgemeester Bij de Vaate beloofde overigens een opknapbeurt in de komende winter. Blij met entourage De heer De Haas van het Bureau voor Roerende Monumenten was in ieder geval blij met de entourage en dankte o.a. de heer drs. H. D. Schneider en de heer P. L. van Roon voor hun bijdragen tot de totstand koming van deze tentoonstelling. Een originele catalogus in de vorm van een papyrusrol geeft, vergezeld gaande van de nodige explicatie, een beeld van de diverse voorwerpen. De opstelling van de expositie geeft blijk van een weloverwogen vorm geving. De grafvondsten bestaan uit een verscheidenheid van voorwer pen uit het dagelijks gebruik,siera den, vaatwerk, mooie kleine amulet ten, verder zijn er diverse stele's die een beeld geven van de religieuze voorstelling van de oude Egyptena- ren. Prachtige kleine bronzen van dier figuren, en dat alles moet men dan eigenlijk zien binnen het kader van de Egyptische cultuur. De naam die de tentoonstelling meekreeg „Doden kunst als levenskunst" past inder daad volkomen bij deze door de tijd gespaarde voorwerpjes. Het is gelukt het leven te vereeu wigen", dat komt ook tot uitdrukking in de verkleinde modellen van werk plaatsen die in het graf waren mee gegeven om de overledene ook in het hiernamaals de beschikking te laten houden over zijn personeel. Ook de mummies ontbreken niet, maar ge lukkig ontkwam deze expositie, zoals de Heer De Haas bij de opening ook zei, aan het stereotype beeld van het oude Egypte. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hel menselijk hart is de laat- stplaats van begraven f verwachtingen. Sirius WAT 1EQT DE BILT NEW DELHI, 2-8. Als gevolg van zware onweerbuien is in de Indiase staat Bihar de Ganges buiten haar oevers getreden In het district Poer- nea hebben naar schatting 70.000 mensen hun woning moeten verlaten In het aangrenzende gebied van KabhJhar zijn talrijke rijstvelden verwoest waardoor de voedselvoor ziening van circa 30.000 mensen ge vaar loopt. PARIJS. 2-8. Het Nationale Be vrijdingsfront van Zuid-Vietnam heeft donderdag de regering in Sai gon gewaarschuwd geen troepen 'te sturen naar Cambodja, waar het be wind van president Lon Nol wordt bedreigd door de oprukkende Pathet Lao. „Als president Nguyen van Tfcieu troepen stuurt naar Cambod ja zal dat een slag zijn voor het Vietnamese vredesakkoord en zullen wc daar alle noodzakelijke konse- kwenties uit trekken. Aldus de Vietcong-minister Nguen van Hieu, voor het begin van de 19de zitting van de onderhandelingen tus sen Vietcong en Saigon over de po litieke toekomst van Zuid-Vietnam. Bij deze besprekingen, die worden gehouden ter uitwerking van het vredesakkoord van januari, ig nog geen enkele vooruitgang geboekt. De Zuidvietnamese vertegenwoor diger Nguyen Luu Vien stelde Noord-Vietnam verantwoordelijk voor de verslechtering van de stïtua- tie in Zuid-Vietnam omdat Hanoi nieuwe troepen zou sturen door de gedemilitariseerde zone. Verwachting tot zaterdagavond: Iets koele Veel bewolking met plaatselijk re gen maar morgen overdag van het westen uit opklaringen: matige, tij delijk krachtige wind ruimend naar zuidwest tot west; minimumtempe raturen omstreeks 13 graden, maxi ma morgen rond 20 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempera turen: ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug. Zon op 5.06. onder 20.25. Maan op 12.33, onder 22.06. 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.23. Maan op 13.46, onder 22.299. 6 aug. Zon op 5.09, onder 20.22. Maan op 14.55, onder 22.59. Eerste kwartier: 5 aug. (23.27). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 4 aug. 6.52 19.04 0,10 12.24 5 aug. 7.29 19.42 0.52 13.12 6 aug. 8.11 20.27 1.37 14.07 Doodtij: 8 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 3-8. Het K.N.M.I. deelt mee: De depressie aktiviteit nabij IJsland wordt weer groter. Fronten van deze storingen dringen tol bo ven de Britse eilanden door. Ons land bevond zich in-de nacht van donderdag op vrijdag in een gebied dat nog niet door fronten bereikt werd. Wel was de aanwezige lucht erg vochtig waardoor tijdens opkla ringen op diverse plaatsen dichte mist onlslond. Deze mist ging over in lage bewolking waardoor in de ochtenduren het weer een herfstach tige indruk maakte. Door de groter worden depressie-aktiviteit bij IJs land dringen fronten geleidelijk ver der West-Europa binnen. Hierdoor zal het weer ook in ons land minder standvastig worden, waarbij de mid- dagtemperaturen lager zullen blij- CAIRO, 2-8. De nu al jaren in voorbereiding zijnde aanleg van een pijpleiding door Egypte, van de Golf van Suez naar de Middellandse Zee, zal mogelijk niet gebeuren door het consortium van Europese maat schappijen dat er in beginsel nu mee is belast maar door een groep Ame rikaanse en Arabische ondernemin gen. Dat komt doordat Saoedi-Ara- bië en Koeweit hebben aangeboden in de financiering van hel. naar schatting 800 miljoen gulden kosten de project deel te nemen als Egypte het werk gunt aan een Amerikaans consortium onder leiding van de Newyorkse investeringsbank Kidder Pea body. „Popart" Zo is er eeh beschilderd aardewer ken sfinx van ca. 200 jaar voor Chr. te zien, die in haar eerlijk naïeve plompheid bijna aan de hedendaagse popart doet denken. Een aantal foto's van verschillende voorwerpen geeft een beeld van de verscheidenheid binnen deze toch gestyleerde Egyp tische vormgeving. Het is boeiend te zien hoe de ambachtelijke kunste naar van deze tijd kans ziet hieraan te ontkomen. Een erg interessante expositie van een tijd die dankzij de heersende religieuze opvatting inder daad in staat is gebleken ons nog een beeld te geven van het dagelijks leven van toen. bij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1