BEA WINT HET PLEIT WATERGATE: Het terugvorderen van misbruikte macht Mozambiaanse strijders gedood Afgevaardigde wil aftreden van Nixon Duits basisverdrag is grondwettig DE CHOLERA IN TUNESIË ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 augustus 1973 Nr. 21327 VENSTER BUK DOOR HET WERELD De kernvraag in de Water gate zaak is al lang niet meer of president Nïxon nu al of niet heeft afgeweten van de inbraak in het Watergate- kantoor van zijn politieke tegen standers tijdens de verkiezingsstrijd. Het zou loei interessant zijn hierover met zekerheid uitsluitsel te krijgen, maar die kans is betrekkelijk gering geworden. De geluidsbanden met ge sprekken in diverse vertrekken van het Witte Huis zouden onthullend kunnen zijn. Dat Nixon zo tegen stribbelt om ze af te geven wekt ui teraard de verdenking dat ze voor hem belastend zijn. Zelfs heeft hij er dl over gezegd dat hij er enige be luisterd heeft en dat ze zijn bewering van onschuld wel slaven, maar dal anderen bij het luisteren een ander idee kunnen krijgen doordat 'sommi ge zaken voor tweeërlei uitleg vat baar zijn. Al te sterk bewijsmateriaal kun nen de banden toc.li al niet meer vor men 'voor' zijn onschuld, want intus sen kunnen ze onzichtbaar en on hoorbaar zijn bijgewerktdoor ge luidstechnici. Dan zal men zich erbij neer 'moeten leggen dat men het niet zeker weet, maar dat het angstig vernripedem gewettigd blijft dat de president meer heeft geweten dan hij toegaf. Zijn morele gezag is reeds nu nagenoeg onherstelbaar beschadigd, wat niet: wegneemt, dat hij teel rus tig in fxmktie zal kunnen blijven tot 1976 - geen aantrekkelijk vooruit zicht voor de V.S., die er meer mee gebaat is dat in Washington krachtig wordt geregeerd en dit is nu eenmaal ■uitsluitend de taak van de maxi in het Witte Huis. Verhoren Van groter belang is intussen ge worden dat door de verhoren van de senaatskommissie van Sam Ervin een steeds duidelijker beeld naar vo ren komt van de sfeer die in het Wit te Huis is ontstaan. Vooral ex-minis ter Mitchell en ex-assistent voor binnenlandse zake Ehrlichmaii heb,- ben door de wijze waarop ze de vra gen van de senatoren beantwoordden'-- een arrogantie aan de dag gelégd je gens hun ondervragers, die haast grenst aan minachting. Die minach ting gold ook de wetten die naar hun oordeel kennelijk alleen maar voor de gewone man hoeven te gelden, maar die zij naar believen konden overtreden en schenden als dit naar hun oordeel b.ete.r xoas voor de pre sident en deze zijn macht daardoor beter kon uitoefenen. Wanneer men dit vergelijkt met fascistische neigingen, dan is dit ge heel juist. Dit houdt niet in dat men Nixon direkt diktatoriale neigingen a la Hitler- of jyiussolini aanwrijft - dit zou wel absurd zijn. Maar de sfeer die in zijn Witte Huis ontstond - en waarvoor 'mén hem zonder meer verantwoordelijk mag stellen - was zodanig, dat daardoor de basis van de demokratie werd ondermijnd die toch als kenmerken heeft dat er rechtszekerheid is voor alle burgers. Bedrog bij Griekse verkiezingen STOCKHOLM, 1-8. De leider van een delegatie Zweedse waarnemers - die de gang van zaken bij het zondag in Griekenland gehouden referen dum heeft gevolgd heeft verklaard dat in talrijke stembureaus geen bil jetten verkrijgbaar waren waarmee de kiezers de. voorgestelde grond wetswijziging konden afwijzen. De Zweed, Anders Wijkman, zei maandag in Stockholm telefonisch talrijke klachten te hebben ontvan gen dat er geen ,,neen"-biljetten wa ren. BROUWERSHAVEN. Toeristisch uitje voor Brouwershaven is de ■mogelijkheid met een pony en huif kar een tweetal routes te rijden en zo in alle rust, van het landschap te genieten. De exploitant, verhuurbe drijf „De Hanzestad" (eigenaar de heer J.è C. Hanse) hier met een sjees; er achler een huifkar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wat men nu zag waren dingen als het oprichten van een eigen, onkon- troleerbaar korpsje geheime recher cheurs wanneer de - door het kon- gres gestichte en roei degelijk wets- getrouwe - FBI niet wenst te doen waf Nixons adviseurs wensen. En deze „loodgieters" worden kennelijk door niemand gekontroleerd. Tegenstanders worden automatisch vijanden en instituten als de belas tingdienst, die hiervoor bepaald niet in het leven geroepen zijn, worden gebruikt om hen hel leven zuur ie maken. Een man als Ehrlichma'% ziet bijvoorbeeld ook niet in waarom het onfatsoenlijk zou zijn een rechter te benaderen voor een zeer belang rijke baan - direkieur van de federa le recherche FBI - als hij net de Ellsburgzaak onder handen heeft ■waarin een voor Nixons regering on gunstige uitspraak onvermijdelijk lijkt. Dit is geen soort omkoperij, meent hij - als zodanig is ze ook niet gelukt, maar de schijn zelfs van een. poging had vermeden moeten ivor- den. „Bevocghcden" Het een en ander is een uitvloeisel van de steeds grotere bevoegdheden die het Witte Huis zich heeft toege- eigend, een proces dat al begonnen is vóór Nixon. De konsekwenlie dat door leugen en bedrog die macht is bevestigd, is overigens wel een pri meur van Nixons team. Niet alleen ■wat Watergate en Ellsburg betreft. Treffend is ook het nu geopenbaarde bedrog over de bombardementen op Cambodja, toen dit land nog neutraal was, in de boeken en rapporten werd valselijk aangegeven dat de bombar dementen in Vietnam waren geweest. Het hooggerechtshof dat uiteindelijk uitspraak moet doen over de kwestie van de geluidsbanden, zal in wezen over een belangrijker zaak beslissen, nl. over een stuk macht dat Nixon zich heeft toegeëigend en dal de se naatskommissie Weer terug wil ver overen voor de volksvertegenwoor diging. Hasj (22 kg) in Frankfort FRANKFORT, 1-8. De Westduitse politie heeft in Frankfort in de ka mer van een 26-jarige Turk 22 kilo hasjiesj ter waarde van 110.000 mark in beslag genomen. De man werd al enige tijd van handel in hasjiesj verdacht en ge schaduwd. LOURENCO MARQUES, 1-8. Por tugese troepen hebben bij gevechten met guerrillastrijders in Mozam bique 90 van hen gedood, zo bericht het legerhoofdkwartier in Lourenco Marques. De gevechten vonden plaats in. het noorden bij de rivier de Rovuma, bij Mueda en in Tete, in de buurt van de Cabora Bassa stuw dam. Over de eigen verliezen van het Portugese leger wordt in de be kendmaking niets gezegd. Ook zou het leger een wapenopslagplaats van de guerrilla met een grote hoeveel heid wapens ontdekt hebben. Anüii richt zich tot Engelse koningin LONDEN, 1-8., President Idi Arnin van Oeganda heeft dinsdag in een telegram aan koningin Elizabeth van Engeland als hoofd van het. Geme nebest, gevraagd om een' vliegtuig ,.en lijfwachten uit Schotland", voor zijn reis naar-Ottawa in Canada ter bijwoning van de Gemenebestconfe rentie. J Amin heeft bezorgdheid uitgespro ken over zijn persoonlijke veiligheid wanneer hij zich naar de donderdag beginnende conferentie begeeft. Men weet van hem dat hij een bewonde raar is van de Schotse keurregimen ten van de Britse koningin. DEN HAAG, 1-8. Minister Bocr- sma en staatssecretaris Mertens van sociale zaken hebben de sociale-eeo- nomische raad (SER) advies ge vraagd over minimum loon en mini mum vakantiebijslag. Zij willen, weten of het wenselijk is het minimum loon structureel te verhogen, dit met het oog op de ni- velleringstendenzen in de c.a.o.'s voor het contract jaar 1973. Zij wijzen op loonsverhogingen die geheel of gedeeltelijk in centen tot stand zijn gekomen en op de prijscompensatie regelingen die naar loonhoogte ver schillen. Zij willen de mening van de SER over een verhoging van de minimum vakantiebijslag van 6 tot 7 procent weten, omdat deze bijslag in de cao.'s voor 1973 ten minste 7 procent be draagt. Nu Perzische militairen naar Vietnam SAIGON, 1-8. Perzië zal Canada opvolgen als lid van de internatio nale controle-commissie voor toe zicht op de naleving van het bestand in Vietnam. Dit hebben Zuidvietna- mese regeringskringen woensdag meegedeeld. De andere leden van d'e commissie zijn Hongarije, Polen en Indonesië. De Canadezen hebben zes maan den voor de controlecommissie ge werkt. Canada besloot' twee Aiaanden geleden zich terug te trekken. WASHINGTON, 1-8. De demo cratische afgevaardigde van Massa chusetts. pater jezuiet Robert Dri- nan, heeft dinsdag in het huis van afgevaardigden een wetsontwerp tot afzetting van president Nixon („im peachment"), ingediend. Hij gaf als redenen voor de Watergate-zaak, het installeren van afluisterappara tuur in het Witte Huts en het geheim houden van de bombard'émenen op Cambodja in de jaren 1969 en E970. Gekwetste ijdelheid NEW YORK, 1-8. Een 61-jarige man die laat een eetgelegenheid in New York wilde beroven, werd zo kwaad toen de eigenaar berispend tegen hem zei dat hij, daarvoor toch wel wat te oud" was, dat hij een van zijn revolvers trok en de eigenaar in de maag, schoot. De Would-be dief kwam er ook niet zonder kleerscheuren af, want de overvallen restaurateur, de 57- jarige Alfredo Rays, wist. hem de an dere revolver te ontfutselen en hem te verwonden. De overvaller - die zijn slag sloeg toen Rays de deur wilde sluiten achter een kelnerin t is. bekeurd voor poging tot moord, poging tot diefstal en ongeoorloofd wapenbezit. Zij wilde lavendel kweken ALEXANDRIA Lousiana, 1- 8. Mevrouw Arthur Laborde, een plantenminnèmd,e oude da me in Alexandrië,' Lousiana, kwam tot de. ontdekking- dat de lavendel die zij in haar tuin had geplant, 'een vreemde geur had. Een politieman \lie werd geraadpleegd, wist Haar te ver tellen dat hel' marijuana, was De vrouw zal niet .vervolgd worden maar der- z'aadhande- laar zal .uitleg moeten ver schaffen. WASHINGTON. Na twee dagen van ministeriële Oesjprekingen in Washington is het'mogelijk gewor den de laatste hand te leggen aan een nieuw internationaal geldstelsel dat minder aan monetaire crisis on derhevig zal zijn dam het huidige, zo hebben ingewijden .in Washing ton meegedeeld. v- BONN, 1-8. In het met spanning verwachte unanieme oordcel zeggen de zeven rechters van het hoogge rechtshof dat het basisverdrag „geen delingsverdrag" is. Het sluit noch vandaag noch voor de toekomst uit dat de bondsrepu bliek al het mogelijke kan doen voor een hereniging van Duitsland. De rechters zeggen verder wel dat alle wettelijke organen van de bondsre publiek verplicht zijn. in hun politiek te werken naar een hereniging en dat zij „met dit doel de herenigings aanspraken die in de grondwet zijn vastgelegd moeten ophouden en vastberaden naar buiten moeten uit dragen". De bondsrepubliek mag de staatkundige eenheid van Duitsland als politiek doel niet opgeven. TUNIS, 1-8. Na het uitbreken van een choleraepidemie tien dagen geleden in Gasfa en Gabes in het zuiden van Tunesië zijn 25 mensen aan de ziekte overleden. Van de 188 geregistreerde geval len werden er elf, waarvan een do delijk, geconstateerd in Tunis. Dit is van officiële zijde meegedeeld. De directeur van de diensten voor preventieve geneeskunde heeft mee gedeeld dat in Gafsa en Gabes een campagne van systematische inen ting in ondernomen. De betrokken gebieden zijn van de buitenwereld afgesloten. Hij noemde „de algeme ne situatie nogal bevredigend". Zaterdag 4 augustus, 20.20. Nedei o.a. Willem Nijholt. Op het Ramblersbal. Met Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 3 AUGUSTUS NED. I: De VARA maakt hel zich ivel erg gemakkelijk vanavond. Voor het journaal hoogtepunten van hel Popgala 1973, dat zich in maart in ons land afspeelde, en na het jour naal tot tien uur een aflevering van de Franse serie „De laatste vijf mi nuten". Tot slot nog een uitzending van de aklualiteiienrubriek Achter het Nieuws. Aan het popgala van maart jl. heeft de VARA loenderlijd een hele tv-avond gewijd. Voor de liefhebbers een herhaling van het optreden van Rod Stewart, Ry Coo- der, Colin Blunstone en Country Ga- zette. Honderd minuien spanning zitten verpakt in het. verhaal „Hou nooit je ogen in je zak" uit, de Franse serie De laatste vijf minuten, met een vriendelijke commissaris Bourrel, die de kijkers kort voor de afloop van het verhaal uiinodigd. zelf de d.ader aan te wijzen. Daarvoor hebben zij kunnen zien, dat de directeur van een poppen! abriek dood wordt aange troffen en de commissaris zich in de wereld van de speelgoedfabrikant begeeft. Het allerlaatste xvogrd is tenslotte toch aait commissaris Bour rel. NED. II: De TROS begint zijn uit zending met aexi splinternieuwe se rie die de titel „Arthur" draagl. De serie speelt in de zesde eeuw, de tijd van de Basken en de Kelten, die el kaar hevig bestrijden. Ook voor acht uur kan men kijken naar een afle vering van „Op safari in Argenti nië". Na het journaal brengt de TROS zijn aanhang in misdnadsfeer met een aflevering van de serie „De F.B.I.". Een misdadige accounlant ontsnapt een dag voordat het proces tegen hem moet beginnnen. Met zijn zwangere vrouw vertrekt hij in een privé-vliegtuig. Maar door een nood landing loopt het. voor deze man een beetje anders af dan hij verwacht had. En hoe dat afloopt is om tien over negen bekend, wanneer Zomer '73 begint: Een luchtig amusements programma met show, muziek en zang. De TROS verlaat om tien voor elf .hel scherrp, dat wil zeggen nadat de rubriek TROS Sport zijn vijf en dertig minuten zendtijd heeft opge maakt. VRIJDAG 3 AUGUSTUS NED. I: 19.05 Popzien; 20.20 La da me aux cathélias; 22.05 Achter het Nieuws NED. 11: 1SA5 Kiri de Clown; 19.05 Koning Arthur: 19.25 Op safari, in ^Argentinië; 20.20 FBI; 21.10 Zo mer '73; 22.15 Sport.. Londen in spanning door zelfnioordpiloot LONDEN, 1-S. De historisdhe Tower-brug in Londen moest uren lang gesloten worden gehouden na dat eep 27-,jarige piloot had ge dreigd zich met zijn sportvliegtuigje op deze brug over de Theems te zul len storten. Wat de jongeman bezielde is duis ter. 'Later liet hij zich vlakbij een volle parkeerplaats in het noorden van Engeland inderdaad te pletter vallem Hij is dood. De politie en veiligheidsdienst in Londen waren in staat van groot alarm gebracht toen de onbekende eerst in een duikvlucht tussen bei de torens van de brug door vloog. De man had wegens bedrog voor de rechter moeten verschijnen en was zonder toestemming met een vliegtuigje van een vliegveld in het graafschap Surry bij Londen opge stegen. FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK Bea glimlachte vertederd. „Maas, je verwent me. Hij ladhte en keek haar goedmoe dig' aan. „En dat is nu juist m'n be doeling. Vergeet Elshoven nu maar eens een poosje en als u straks op uw plaats van bestemming bent aangekomen, geniet dan maar eens fijn van uw vakantie." Toen ze even later van de koffie dronken en Bea van haar koek knab belde, maakte ze in stilte een kleine berekening en daarna keek ze haar metgezel aan. „Wat kost je die auto, Maas?" Hij haaide zijn schouders op. „Wat doet dal er nu toe?" Ze schudde haar hoofd en zette het kopje neer. Daarna leunde ze achterover en keek hem nadenkend aan. „Beste jongen, je hebt me zelf verteld, dat je maar een karig zak geld hebt. Ergens zul je dus op moe ten bezuinigen, om dit alles te kun nen betalen. Waarom doe je dat?" Elij kleurde en keek haar een beetje verward aan. „Och, juffrouw u bent altijd zo goed voor onze klei ne Grada. Ze is een nakomertje en dus danig verwend. Thuis is er mei haar soms geen land te bezeilen. We zijn met °n$ zessen broers en na tuurlijk allemaal even gek op haar. Dus ze is onderhand een kleine ti ran geworden. Maar u bent haar op school de baas en dar oyer waren we allemaal verwonderd. En zeg geen kwaad van juffrouw van Laar, want dan vliegt me dat wicht op en ze zou in staat zijn ons de ogen uit het hoofd te krabben. Ze is gewoon weg van u. juffrouw. En daarom mogen we u op de boerderij allemaal graag, ziet u? Ik natuurlijk ook. Dus dacht ik, toen u vroeg of ik u met paard en wagen naar het station wilde brengen: WeL, laat ik de juf nu eens belonen voor alles, wat ze voor G-ra- da doet, Vandaar die auto." Ze knikte. „Betalen je broers er aan mee?" „Waaraan mee?" „Wel, aan die auto. Twee keet- acht is zestien kilometer. Misschien wel twintig alles samen Twee koffie, koek. Dat zal je portemonnaie van daag wel plat maken, Maas." Hij haalde zijn schouders op. „Als ik daar nu plezier in heb.." Ze glimlachte en legde haar hand op zijn arm. „Je bent. een fijne jon gen, Maas. Zal ik je eens een goede raad geven?" „Allicht. Daar ben ik altijd open oor voor." „Vraag aan je vader om een vast wekelijks bedrag. Zeg.,gewoon, dht je als acht en twintigjarige. „Ik ben intussen, al negen en twin tig, juf." „Goed. Dal je als negen enVtwin tigjarige meer geld wilt hebben. En als je dat niet krijgt, dan ga je er gens anders werk zoeken. Ik weet uit het dorp. dat je het boerenvak in al zijn geledingen onder de knie hebt. Je kunt gemakkelijk een gul den of zestig, zeventig verdienen.." Hij keek haar ongelovig aan. „Ja, werkelijk. Hoe is de situatie thuis? Ik bedoel finanicieel. Mis schien is het een onbescheiden vraag, maar dan geef je er geen ant woord op. Ik bedoel dit: Kan er een paar tientjes meer in de week voor jullie, broers, af?" Hij keek haar spottend aan. „Wat dacht u? Na Sangelaar is vader de rijkste boer van het dorp." Ze knikte; „En hoe oud is je va der?" „Bijna vijftig." „Wel, als hij gezond blijft, kan hij nog best een jaar of twintig of mis schien zelfs langer mee. Maar daar na? Hij kan al zijn geld toch niet meenemen in het graE. Jullie, als zoons, hebben recht op een behoor lijke vergoeding, als jullie elke dag hard meewerken In het bedrijf. Denk daar maar eens over na, Maas" Toen ze terugreden naar het sta tion, Het Bea ongemerkt twee briefjes van een rijksdaalder in zijn over jaszak glijden. 13 Op de vierde januari stond Maas weer bij het station op haar te wadhten. Het had gesneeuwd en ze was diep in haar hart blij, dat ze niet een half uur op de bus behoef de te wachten Ze begroette hem har telijk. maar onmiddellijk zag ze, dat hij nog stiller was dan gewoonlijk. Hij borg haar koffers weg, keek be wonderend naar haar nieuwe win termantel en schoof toen achter hel stuur. ..We gaan eerst een kopje Uhee drinken," zei 'hij kort, „want ik moet u wat vertellen, voor u naar Elsho ven gaat." „Narigheid?" vroeg ze verschrikt en ze dacht meteen aan de traditie, die ze doorbroken had. Hij haalde de schouders op. „Je kunt het noemen, zoals je wilt. Wacht maar tot straks." Zwijgend reden ze naar het res taurant en eerst nadat ze thee en gebak voor zich 'hidden staan en de kastelein vertrokken was, boog hij zich naar haar toe en zei: „Ik ben T huis uitgelopen." Bea keek hem ontzet aan. „Maar Maas. Waarom?" „O, heel gewoon: ruzie gehad. De een of ander heeft het thuis overge briefd, dat ik u met de wagen naar het station heb gebradht. (wordt vervolgd) In dit verband stellen de bewinds lieden de vraag o[ het wenselijk is de vakantiebijslag AOW-AWW te verhogen van 6 tot 7 procent, met dien verstande, dal. eén verhoging van deze uitkering, niet tol gevolg zal mogen hebben, dat per 1 januari 1974 het netto AO W-pensioen voor gehuwden (inclusief een verhoogde vakantie-uitkering) zou uitgaan bo ven het. netto minimum loon, ver meerderd met de netto minimumva- kantieuitkering. t Heel hoog vliegen l MOSKOU, 1-8. Een straal- i vliegtuig van de Sowjetrussi- i sche luchtmacht van hel type Mig-23 heeft een nieuw hoog- i terecord gevestigd door te stij- f gen lot 36/240 meter hoogteal- dus een bericht in de Russische pers, die schreef dater geen f ander toestel in deze klasse ter t wereld is. Met het toestel zijn volgens de Russische kranten, sinds 1965 records gebroken die zijn opgetekend door de Internatio- t nale Vereniging voor' 'lucht- f vaart. Zo wist de Mig-23 tot een f hoogte te komen van 35.200 t meter eerst niet een vracht van 1 en daarna met een vracht f van 2 ton.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7