BOOT STICHTING VARENDE RECREATIE IN DE HAVEN Oudheidkundige Egyptische tentoonstelling in Gravensteen Herder (120) overleden Noodweer boven zuid-Londen Autobus in rivier Verdeling rijkssteun woningbouw Bescheiden onthaal van patiënten „Dodeukunst als levenskunst" Een kijkje in hel interieur van het schip, tijdens de projektie-demon stratie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tracteefd op een fleurig ingepakte fles jus d'orange. Mede dankzij het mooie weer en het vrolijke vakan tievertier op de Nieuwe Haven heerste aan boord een gezellige sfeer ende zestig opvarende gasten uit Breda gaven dan ook geen moment blijk van verveling. Men zat volop in de vakantiesfeer, want na in de loop van de week de havens van Breda, Willemstad en Zierikzee te hebben aangedaan, worden ook Mid delburg, Rotterdam en Breda nog bezocht. De woonwagenbewoners NIJMEGEN, 2-8. Het beeld van de woonwagenbewoners moet worden verbeterd. Dan zullen de vooroor delen tegen woonwagenbewoners bij burgerij, gemeenteraden en politic uit de weg worden geruimd. Deze aanbeveling wordt gedaan in een rapport, samengesteld door het insti tuut voor Sociale Pedagogiek en Andragogiek van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen. Het onderzoek werd verricht in het Gelders rivie rengebied. Voorwaarde voor het accepteren van de woonwagenbewoners door de burgerij is, dat de gemeenteraden zich laten voorlichten, zodat zij hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de woonwagenbewoners in (voor die mensen) gunstige beleidsbeslis singen kunnen omzetten, zo staat in het rapport. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de voorkeur van de woonwagen bewoners uitgaat naar kleine kam pen of vrije staanplaatsen. Het regi onale kamp te Ticl wordt een mis greep genoemd. Aan kleine kampen geven de woonwagenbewoners de voorkeur, omdat: de beroepsmoge lijkheden dan groter zijn de onder wijssituatie beter is, men meer con tact heeft met familie en kennissen, het contact met de burgerij beter is. De studiegroep bepleit verder on derzoek naar de gewenste grootte van de kampen. LONDEN, 2-8: Een hevig onweer dat zich woensdagavond boven het zuidelijk deel van Londen ontlastte, heeft voor miljoenen guldens schade aangericht. Talrijke straten kwamen blank te staan en honderden wonin gen werden beschadigd. Door het on derlopen van kelders ging een grote hoeveelheid goederen verloren. vingen, ze waren de werkelijkheid zelf. Het was geen kunst omwille van de kunst, het werk had een dui delijke functie/Daarom is het beter te spreken van een handwerk, ge richt op het blijvende en eeuwige, maar meer nog op een vurige aan hankelijkheid aan het leven. De kunst werd zo een ontkenning van de dood. Dodenkunst werd levenskunst. Reizende tentoonstelling Deze tentoonstelling behoort tot de collectie reizende tentoonstellingen, die worden georganiseerd door de Tentoonstellingsdienst van het Bu reau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten in Den Haag. Zij kwam tot stand in samenwerking van deze dienst met het Rijksmuse um van Oudheden te Leiden. Dit museum stond hiervoor tevens een groot aantal voorwerpen in bruik leen af. De collectie werd aangevuld met bijdragen van het Rijksmuseum KrÖller-Müller te Otterloo. Een geïllustreerde catalogus (in de vorm van een papyrusrol, die later te gebruiken is als poster) is op de tentoonstelling verkrijgbaar. ROME, 2-8. Vannacht is een lucht haven-autobus in de buurt van de Italiaanse stad Turijn in een rivier terechtgekomen. Het ongeluk kostte het leven aan de neo-fascistische afgevaardigde in het Italiaanse par lement. Aldo Maina. Vijf inzittenden werden gewond. De bus was tijdens een onweer op een brug geslipt en door de afschei ding gereden. Gevechten steeds dichter bij Phnom Penh PHNOM PENH, 2-8. Donderdag zijn uit de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh gevechten gemeld op slechts zes kilometer afstand van de stad. Een woordvoerder van het Cam bodjaanse opperbevel zei dat com munistische troepen de belangrijke verbindingsweg no. 1 hebben afge sneden op 24 km van de stad. Deze verbindingsweg is al vièr maanden afgesneden, maar dc nieuwe operatie betekent dat het deel van dc weg dat nog in handen is van regerings troepen, opnieuw is bekort. Er zijn donderdag ook gevechten uitgebroken bij de plaats Dey Eth, zes km ten zuidoosten van de hoofd stad en op drie km ten zuidoosten van hoofdweg nr. 1. De communis tische troepen hebben met deze ope raties een boog om Phnom Penh ge trokken van het noorden tot dc ri vier de Mekong ten zuidoosten van de hoofdstad. De Mekong vormt een natuurlijke verdedigingslijn voor het oosten van de stad. Ondanks de gevechten zijn toch twee konvooien vrachtwagens erin geslaagd veilig de hoofdstad te be reiken. Een konvooi van 206 vracht wagens voerde rijst en ander voedsel aan en een tweede van 119 vracht wagens bracht andere goederen, al dus een mededeling van het opper bevel. Woensdagnacht hebben Ame rikaanse F-lll gevechtsvliegtuigen van de Pathet Lao ten zuiden van de hoofdstad aangevallen. De inwo ners van Phnom Penh zagen vanaf hun balkons de duikvluchten van de Amerikaanse toestellen, op zichzelf ook een aanwijzing dat de commu nistische troepen de hoofdstad dicht genaderd zijn. De vluchten waren gericht tegen infiltranten die tot op drie km van het centrum zjjn door gedrongen. Bij Dey Eth bouwt de Pathet Lao bunkers om zich tegen de luchtaanvallen te beschermen. ZIERIKZEE. Dinsdag rond 11.15 uur vond aan de Oude Tol een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door M. v. T. te. Tilburg en een vrachtauto, bestuurd, door C. J. B. te Schiedam. De chauffeur van de partikuliere auto verleende geen voorrang aan de vrachtauto, met als gevolg dat een botsing ontstond en het: voorste gedeelte van de (DAF) personenauto werd afgerukt. De chauffeur liep lichte verwondingen op. De politie stelt een onderzoek in en maakte proces verbaal op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Nog een stuntrijder aan hel werk op het terrein aan het Groene Weegje. vjoensdagavond. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BELGRADO, 2-8. In een dorp bij Gusinje in de Zuidslavische deel staat Montenegro is donderdag een herder van 120 jaar gestorven. Vol gens het blad „Novosti" was de man Vaso -Jovovic, waarschijnlijk de oud ste inwoner van Zuid-Slavië. In zijn lange leven had hij slechts eenmaal de hulp van een arts nodig. Jovovic had acht kinderen van wie de oudste zoon 86 jaar is. Cocaïne uit ziekenhuis vermist ENSCHEDE. 2-8. Uit het zieken huis ..Ziekenzorg'1 in Enschede wor den twee potjes mei. elk 25 gram co- caïne-ohloride vermist, een stof die dient voor lokale verdoving. Ook bij de bereiding van oogdruppels wordt er gebruik van gemaakt. Bij onoor deelkundig gebruik kunnen er ern stige vergiftigingsverschijnselen op treden. De inspectie van de volksge zondheid is van de vermissing in kennis gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verhoging drempel aftrekbaarheid ziektekosten DEN HAAG, 2-8. Het kabinet Den Uyl heeft bij dc Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de drempel voor dc aftrekbaarheid van ziektekosten en dergelijke bij de loon- en inkom stenbelasting te verhogen. Dit ter aanpassing aan de gestegen premies van ziekenfonds en dergelijke verze keringen. Het kabinet stelt voor de wet per ingang van 1 januari 1974 te laten ingaan. De voorgestelde, drempelverhoging houdt in dat uitgaven voor ziekte kosten en dergelijke als buitengewo ne last kunnen woi-den afgetrokken voor zover zij bij-een inkomensbe drag tot f 24.000 meer bedragen dan 12.5 procent van dit bedrag (thans 10 procent tot f 18.000) bij een inko mensbedrag, dat ligt tussen f 24.000 en 1' 55.000 meer bedragen dan f 3.000 (thans f 1.800 voor inkomens- bedragen tussen f 18.000 en f 40.000) bij een inkomênsbedrag boven f 55.000 meer bedragen dan f 4.000 (thans f 2,500 voor inkomensbedra gen boven f 40.000). Voor de loonbe lasting geldt als inkomensbedrag het geschatte jaarloon, voor de inko mensbelasting liet onzuivere inko men. De regering wijst „erop, dat de drempelverhoging verband houdt met de stijging van de premies voor ziekenfonds en ziektekostenverzeke ring, waardoor - zonder drempelver hoging - bij vrijwel iedereen voor komende uitgaven voor ziekte en dergelijke tot een -aftrekpost zouden gaan leiden. Volgens het kabinet heeft de voorgestelde maatregel nau welijks gevolgen voor de belasting opbrengst: DEN HAAG, 1-8. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft in het eerste halfjaar van 1973 subsidie toegezegd voor de bcuw van 56.566 woningen. Dat is 53 procent van het totaal aantal van 106.250 woningen, waarvoor dit jaar subsidic kan worden verleend. Ter vergelijking: eerste halfjaar 1972 wérd subsidie verleend voor 64.910 weningen, ol 57 procent van het programma van 114.476 woningen. In het aantal van 56.566 woningen zijn begrepen 21.998 woningwetwo ningen (44 procent van het pro gramma ad 50.325) en 34.568 particu lier gesubsidieerde woningen (62 procent van het programma ad 55.949 woningen). Verder 7.431 be- jaardenwöningen en bejaardente huizen met in totaal 1.097 woningen. Het aantal in aanbouw genomen woningen in bet eerste halfjaar van 1973 was volgens voorlopige cijfers van 'het CBS 75.135. Vorig jaar in dezelfde periode waren dat er 79.403. Voltooid werden 77.795 woningen (eerste helft 1972: 70.685). Deze cij fers zijn donderdag bekendgemaakt door het ministerie van volkshuis vesting. De vraag ol' het sterven werkelijk het eindpunt is van het menselijk bestaan, of dat daarna een tweede, eeuwig leven begint, heeft de Egyptenaren duizenden jaren voor onze jaartelling al bezig gehouden. In de Egyptische literatuur komen ook twijfelaars en nee-zeggers aan het woord. Hun levens filosofie wordt bepaald door „pluk de dag want niemand is ooit teruggekeerd uit het rijk van de dood om de achterblijvers te vertellen hoe het daar is". De onuitwisbare ijver van de oude Egyptenaren zich veilig te stellen voor het hiernamaals wordt getoond in de tentoonstelling „Öodenkunst als levenskunst", die van 2 aug. t/m 2 september zal worden gehouden in het Gravensteen te Zierikzee. De collectie van 168 voorwerpen, die op de tentoonstelling te zien is, is geen kunst in de betekenis, die wij nu geneigd zijn er aan te geven en was destijds ook meestal niét als zo danig bedoeld. In verband met wat hem wachtte na de dood, liet de Egyptènaar zichzelf, zijn personeel, zijn vrienden en overwonnen vijan den afbeelden op de wanden van het .graf. Zijn lichaam werd gebalsemd en tevens kreeg de dode alle dage lijkse gebruiksvoorwerpen mee voor „onderweg". Realiteit Grafgebruiken en dodenlileratuur bewijzen, dat voor de meeste mensen in Egypte het hiernamaals een rea liteit was. Hoezeer hun meningen over het leven na de dood en over het beeld van het paradijs ook ver schillen, de ja-zeggers waren het er ailen over eens, dat de dood als het ware e.en tussenstation, een nie mandsland was tussen het aardse leven en het leven in de eeuwigheid. Die nieuwe wereld was voor de dode pas toegankelijk na zijn triomf over de dood. Het graf was het ver trekpunt voor de verre reis. Het was het nieuwe huis waarin de dode de voor het hiernamaals benodigde voorwerpen had opgeslagen. In dit hirnamaals zou hij een soortgelijk bestaan leiden als op aar de. Deze „handbagage'' van de Egyp tenaren geeft thans een uitstekend beeld van het dagelijks leven van toen. Het is 'één historisch sleutelgat geworden waardoor je kunt gluren naar zestig eeuwen, her. De tentoonstelling is in feite zp'n sleutelgat. Je ziet er de relatie van Egyptenai*en met hun góden en de schakel daartussen: het dier. Levenskunst Ik open je mond, opdat je ermee kunt spreken, je ogen opdat je de zon ziet, je oren, opdat je de zaligsprekingen hoort. Ik maak dat je je benen weer hebt om te lopen, je hart en je armen om je vijanden af te weren. De Egyptische kunstenaar gaf met deze woorden' zijn werkstuk leven mee. Een laatste handeling, nodig voor het bewaren van de levende en onvergankelijke werkelijkheid. Een grafwand beschilderd met scènes uit het dagelijks leven of de uitgesneden hiërogliefen op een beeld waren niet zo maar afbeeldingen en beschrij- „Flitsen" uit het buitenland TEMARAN. Bij een massale viering van de overneming van de westelijke olie-industrie in Perzië zijn dinsdagavond vier personen om het leven gekomen en negen ernstig gewend. TEHERAN. De sjah van Perzië heeft dinsdag de wet ondertekend die de Iraanse staat enig eigenaar en exploitant van de olie-industrie op zijn grondgebied maakt en opsporing, winning, bewerking en verkoop van olie overdraagt aan de Iraanse Na tionale Oliemaatschappij (NIOC), ZIERIKZEE, 30-7. Dinsdagavond werd op bescheiden wijze de boot van de Nationale Stichting Varende Re creatie, de m.s. „Prins Willem Alexander", door Zie rikzee ingehaald. Daar pas vrij laat hekend werd dat het schip de. haven zou aandoen, was het vrijwel on mogelijk op zo korte termijn en bovendien in de vakantie-periode, een aardig programma in elkaar te draaien. Daar bovendien het draaiorgel Neptunes van de familie C. Rossen verstek moest laten gaan wegens „draaiorgelmoehëid" kwam eigenlijk alles neer op de schouders van Rode Kruismensen en mevrouw A. W. K. Lokker-Meijering. De laatste ver zorgde een combinatie van dia- en klankbeelden, waarbij ée-n gesproken verklarende tekst, over Zierikzee. Vooral voor degenen die 's middags niet in staat warén een. wandelinge tje door de stad te maken, was het prettig zich toch een beeld te kun nen vormen van de fraaie plekjes van de stad. Prentbriefkaarten Helpsters van het Rode Kruis on der leiding van mevroviw L.. van der Sluis.-Bij de Vaate boden prentbrief kaarten aan van Zierikzee en. de be woners van het Verpleeg:- en verzor gingstehuis St. Elisabeth werden ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6