Gedachten bij vondst BÖMEIN-PRÖJEKT BRACHT GEEN ZWEET OP RUGGEN AGENDA Zuid-Vietnam wil troepen zenden naar Cambodja AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT Middenschool-cxperimenl kan faeginoen Het vinden van wrakstukken van een bombardementstoestel in de domeinbossen van Wester- soliouweiij roept zichtbaar de her innering terug aan een voorbije tijd, die» na zoveel jaren, nog zijn sporen heeft achtergelaten. Vooral deze regio - die later een storm vioedramp beleefde - ont komt misschien sneller aan de ver leiding het oorlogsgebeuren maar snel te, vergeten. In de veeleisend heid van deze tijd, in de drukte van vakantie en toch al weer zich gereed maken voor een nieuw sei zoen, is de marge om terug te den ken aan die wrede, vervlogen tijd niet groot. Een mens wil ook wei eens écht vergeten en bovendien is het heden beladen met allerlei nieuwe vraagstukken, zorgen en problemen, zo geheel andersoortig en in weinig meer samenhangend met die totale ontreddering, die de oorlog met zich bracht. Ziende op zo n hoop schroot be seft men plotseling, dat die oorlog echt verleden tijd is geworden, hij- gezet in het met tranen doordrenk te boek van historie, dat al zoveel oorlogen en rampen heeft gekend. Maai? ook na de verschrikkelijk ste aller oorlogen, hield het leven niet op. Er was geen ruim zicht na 1945, maar de toestand - ook die dingen komen in de herinne ring - was zo geschonden en ont zet, dat eigenlijk iedereen - hetzij bewust, hetzij onbewust - maar begon te sleutelen aan de restau ratie van het eigen bestaan én de gemeenschap. Daar zijn toen. geweldige ver schijnselen uit voortgevloeid: spe- cima van menselijk doorzettings vermogen, de wil er boven op te komen, inventiviteit en vooral ge loof in een goede,zaak, in een be tere wereld zo men wil. Die zakenmag men niet licht achten, want gelijktijdig kwam een nieuw stuk energie en zelfs levens vreugde terug, hetgeen niet velen in de donkerste jaren van de oor log, voor mogelijk zullen hebben gehouden. We wensten wel veel van dit al les terug, want - ook een ontdek king - die spankracht bleek veel minder dan tegenwoordig afhan kelijk, van materiële welvaart. Thans 'zijn wel symptomen van een vroegtijdige levensmoeheid te bespeuren, al moet dat woord dan meer worden verstaan, als afwe zigheid van liet heilig vuur, dat toen wel nodig was om de schou ders er onder te zetten. In niet minder sterke mate gold dit trou wens voor de periode na de ramp van 1953. Deze opmerkingen willen niet meer zijn dan hetgeen jn gedach ten schiet als de bodem nog resten prijs geeft uit die waanzinnige oorlogstijd. Een andere gedachte geldt de mensen die ooit zo'n toe stel vlogen en bedienden. Het ei genlijk niets weten van hen rela tiveert het mensenbestaan. Dat was typisch voor de (een) oorlog; het naamloze- van degenen die - overwonnen of verloren. Geen applaus en geen bloemen. Dat staat ook al weer in scherp contrast met deze tijd die eer, soms teveel eer, aandraagt voor de enkeling. Hatfield-jongelui le Zierikzee Tandems in trek AMSTERDAM1-8. De le veranciers van lanclems kun nen de vraag naar deze Iwee- zitsfietsen bij lange na niet bijhouden. Dit blijkt uit een publikatie in het vakblad Tweewieler, dat een aantal le veranciers naar hun resultaten heeft gevraagd. Het gaat om honderden aanvragen, vooral van particulieren, aldus de RAI in Amsterdam. De tandem was voor de Tweede Wereldoorlog een ge liefd recreatiemiddel. Daarna is zij m het vergeetboek ge raakt, aldus de RAI. DU voor jaar toonde het publiek weer serieuze belangstelling voor de tweezitter. Volgens de RAI heeft de tweewielerrai voor wal stimulans gezorgd. ZIERIKZEE, 1-8. Om nu voortdurend te roepen: wat zijn de Engelse jongelui uit Hatfield bard bezig om alles uit te zoeken en te bekijken, zou overdreven zijn liet blijkt veel meer dat ze mensen en dingen met het nodige Engelse flegma bekijken., Ze houden niet van overprogrammering en bet moet ook gezegd: vakantie is tenslotte vakantie. Een succes blijken de volksdansen, die onder leiding' van een tweetal Zierikzeese dames worden uitgevoerd. Dat gebeurde dinsdag op slot „Moer- mond" te Renesse en heden (donderdag) avond in de Vierschaar van het stadhuis. Koninklijk paar weer naar Porto Ercole DEN HAAG, 1-8. Koningin Juliana er. prins Bernhard zijn woensdag middag van hei Zuidslavische vlieg veld Pula vertrokken na drie dagen te gast te zijn geweest bij president Tito en zijn vrouw Jo van-ka-. De ko ningin en de prins hebben verbleven op het eiland Brioni. Het koninklijk paar zet Êijii vakantie voort in Porto Ereole in Italië. Onbekenden vernielden boomgaard! "GELDESMALSEN, 1-8. De fruit teler A. Uittenboogaard te Gelder- malsen zit niet zijn handen in !het haar. Onbekenden hebben 1000 jon ge vruchtbomen die een jaar geleden gepoot zjjn met een vergif bespoten. De jonge bomen staan te sterven in dé boomgaard. Drie jaar geleden heeft de heer Uittenboogaard zelf dodelijk vergif op 10G0 bomen gespoten, Onbeken den hadden het in de grote tankwa gen van de heer Uittenboogaard ge daan, die op 'het terrein stond. Deze bomen zijn grotendeels dood gag'aan Vorig jaar werden weer een dikke 1000 bomen door onbekenden met vergif bespoten. „•Het is cm gek te worden", zegt de héér Uittenboogaard, bedrijfsleider op „Klein Westenhout" te Gel der mal sen. De schade bedraagt volgens - hém zéker f 80.000,- Dr. H. Witleveen directeur I.M.F. IÏEN HAAG, 1-8. Dr. H. J. Witte- veen, cud-ministcr van financiën in het kabinet-De Jong, is in Washing ton benoemd tot directeur van ihet Internationale Monetair Fonds. Hij zrl per 1 september de Fransman Pierre Paul Schweitzer opvolgen, die dan het fonds verlaat. De Amerikaanse minister van fi nanciën, C-eorge Sfihullz, maakte vórig' jaar september bekend dat de Verenigde Staten de 61-jarige Schweitzer riet zouden* steunen bij eeri;:poging voor ü'e derde maal als „rrfënaging director" benoemd te worden. Schweitzer had zich in 1971. bij" de Amerikanen onbemind ge maakt door zich uit te spreken vóór eén: devaluatie van de* dollar. Enige maanden, later werd in december 197.1 de dollar inderdaad met 8,57 procent gedevalueerd. Eerder waren de jongelui' te Mid delburg. maar verder dan wat „sightseeing" kwam het niet. Voor vandaag (donderdag) staan gepro- grammeerd: nóg een bezoek aan het Domeingebied en zwemmen in „On derdak". Zwaar (duur) transport mislukt VL A ARD1N GEN1-8. De reis!' .van' eën zwaar transportmet een machine' voor 'het persen van auto- velgen van Vlaardingen naar Turijn is reeds twee kilometer na het ver trek abrupt ten einde gekomen. Om dat het zwaartepunt te' hoog lag viel het gevaarte bij het nemen van een bocht-van de truck. De schade loopt tegen de een miljoen' gulden. De ravage was groot. Het duurde enkele uren voordat de rijbaan weer voor het verkeer was vrijgemaakt. De velgenpersmachine was vervaar digd door machinefabriek Fontijne in Vlaardingen. WASHINGTON. De Ver. Staten zullen in Azië zoveel man troepen gestationeerd houden als nodig zijn om de vrede in dit deel van de we reld te verzekeren. Deze toezegging 'heeft president "Nixon gedaan in een communiqué dat hij samen met de Japanse premier Kakoeei Tanaka woensdag heeft uitgegeven na hun tweedaags tepoverleg op het Witte Huis. De jongelui aan de schop in een deel van de Domein-bossen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vrijdag wordt o.m.- een- boottocht op de Oosterschelde gemaakt. Am sterdam als ..swinging'city" blijkt te trekken, reden voor de leiding om zaterdag - oorspronkelijk aange merkt als vrije dag - een tocht in te lassen naar de hoofdstad. Zwaar ongeluk treft bui'gemeestersgeziii van Terneuzen - Drie doden LELYSTAD, 1-8. Bij een ver keersongeluk op de Gooïseweg in de polder Zuide'ijk-Flevoland zijn de 55-jarige echtgenote van burgemees ter J. C. Aschoff van Terneuzen, diens 13-jarige zoon Rijk en de heer A. P. F. Beyt'elaar uit Santpoort op slag gedood. De burgemeester, en zijn 8-jarige dochtertje Jeanetfe werden zwaar gewond in 'het ziekenhuis opgeno men. Het meisje verkeert in levens gevaar. Het ongeluk gebeurde volgens de rijkspolitie toen dé bestuurder van een personenbusje. dat uit de rich ting Muiderberg kwam, naar de Tin- kerweghelft uitweek omeen op de rijbaan stilstaande personenauto te passeren, Het busje reed frontaal op de tegemoetkomende personenauto van het burgemeesterseehtpaar. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 PROGRAMMA DEZE WEEK: zalerdaovond 4 augustus 0..ÖÖ uur'" d'ncdagavond 7 augustus 8.00 uur Zeg maar ja tegen het leger Tel gek opVaar te zijn een pcNagroep ob het oorlogspad Dinedacjtïfittelag 7 augustus (Töuristendag) orn 3.30 Uur donderdagmiddag 9 augustus (marktciag) om 2.30 uur Pippi gaat van boord Heerlijk bioscoopplezier voor de jeugd. Iedere bezoeker ontvangt gratis een mooie foto! Donderdag 2 augustus Renesse Terrein Kooymansweg, 8 uur. „The Hell Drivers". Oostcrland Combi-concert. Muziektent, 8 uur. Vrijdag 3 augustus SJierkzee Malta. .Speeltuin-zomeravond-jeugd programma. 7.30 uur. Scharendijke Tentconcert „Kunst en Eer'. Brouwershaven Grote' kerk. Zeeuwse Koorschool. 8 uur. Woensdag 8 augustus Renesse 20.00 uur concert door het Duive- lands Barokensemble in de herv. kerk. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Belcanto Trio. Woensdag 15 augustus Renesse 20.00 uur concert door de Brassband Excelsior uit Kloetinge in de herv. kerk. Politie in hoofdstad pikt zakkenrollers AMSTERDAM, 1-8. Met c^e arres tatie van drie jonge Zuidslavische zakkenrollers hoopt de Amsterdamse politie de golf van zakkenrollerij in de binnenstad enigszins 'beteugeld te hebben. De Zuidslaven (de-22-jarige V. Z„ de 16-jarige K. en de 19- jax-ige O. B., alien uit Belgrado) wer den woensdag aangehouden óp aan wijzing van een slachtoffer. Deze was bij het instappen in dé tram op de vzeer drukke halte op het Munt plein zijn portemonnee kwijtgeraakt. De bestolene merkte het pas toen de tram al wegreed. Bij de volgende halte stapte hij uit en ging met een paar agenten op zoek haar de daders. Die werden op hun arbeidsterrein aangetroffen. Zij waren nog steeds bezig op de tramhalte. Grote afzet van bedrijfswagens AMSTERDAM,2-8. De afzet van bedrijfswagens, bp de Nederlandse markt is 'blijkens cijfers van de RAI in Amsterdam in het eerste halfjaar van 1973 met ruim 11 .px-ocent ge stegen ten opzichte van dezelfde pe riode van 1972. Er wei-den in totaal 23.712 bedrijfswagens verkocht tegen 20.833 het vorig jaar. De grootste toeneming werd geboekt in de cate gorie trekauto's, 34 procent. SAIGON,. 1-8. Zuid-Vietnam over weegt troepen naar Cambodja, te sturen als de hoofdstad Phnom Penh zou vallen. De Zuid Vietnamese regerings woordvoerder Bao "Trub zei donder dag op een persconferentie dat de „kwestie van het zenden van Zuid- vietnamese troepen om Cambodja (de regering Lon Nol) te helpen aan de orde zal komen als Phnom Penh valt.. Wij kunnen hu' niet in bijzon- dexheden ti'.eden". Bao Truc zei dat de Zuidviètiia- mese veiligheid afhankelijk is van dé; veiligheid van Cambodja. Er zijn reeds geruime tijd specu laties dat de Zuidvi.etnamesé lucht macht de bombardementstaak van de Amerikanen zal overnemen ais de Amerikaanse luchtsteun 15 au gustus zal eindigen. BOSTON, 1-8. Bij het veronge lukken van een Amerikaans passa gierstoestel zijn dinsdag op het vliegveld Logan van Boston waar schijnlijk 87 van de 89 inzittenden oin het léven gekomen. Twee uren na het ongeluk-had de politie weliswaar 63 doden en twee overlevenden geteld, die ernstig ge wond in een ziekenhuis zijn opgeno men, maar de hoop was uiterst klein dat onder de 24 vermisten nog men sen in. leven zouden zijn. De DC-9. van de „Delta Airlines" was in dichte mist. bij een landing op de instrumenten blijkbaar aan het uiterste eind van de' landings baan tegen een xnuur gevlogen die het vliegveld van de-haven van Bos ton scheidt. De meeste inzittenden werden uit liet vliegtuig geslingerd, enigen kwamen in de haven terecht. Hoewel uit het water hulpgeroep werd gehoord is niemand daar le vend uitgehaald. - Het vliegtuig was met 84 passa giers en vijf bemanningsleden uit Montreal aangekomen, na tussenlan dingen in Burlington exi Maxichester. Beslissing van minister DEN HAAG, 1-8. Hel, ministerie van onderwijs en wetenschappen gaat in de loep van september plan nen voorbereiden voor een zoge naamde middenschool, die in de plaats komt van dc eerste drie of vier jaar voortgezet onderwijs. Op tien scholen zal in het school jaar l974-'75 met de experimenten een begin worden gemaakt. Het gaat om leerlingen van circa 12 tot circa 15 jaar. die door een systeem van keuzevakken op deze middenschool de mogelijkheid krijgen xia enkele jaren uiteenlopende eindniveaus te bereiken. Minister van Kemenadë van on derwijs erx wetenschappen heeft, na vier jaar diskussie besloten het ex- pex'imeni. met de middenschool een kans to geven. Op de begroting voor 1974 zuilen hiervoor dan ook dc no dige financiën wórden uitgetrokken. Het ministerie zal zeer binnenkort in overleg treden met de tien schok.i, waar het expex-imem van start zal gaai:. De aimgc bt irbe; experimenten, ten nauws betrokken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ELTEN. De Ellenaren vierden woensdag feest. Toen was het name lijk tien jaar geleden dat Elten weel bij Duitsland kwam. Na de capitula tie van Duitsland wapperde er 18 jaar lang de Nederlandse vlag. AMSTERDAM. Op het politiebu- l-eaü Singel, dat een groot deel van Amsterdams binnenstad bestrijkt, zijn aangiften gedaan van zakken en tassenx-ollerijen en diefstallen uit auto's* hotels en woningen waarbij in totaal ruim 25.000 gulden is ver dwenen. HILVERSUM. In de VARA-studio is vergeefs gezocht naai- twee bom men, die zich daar volgens een ano niem telefoontje zouden bevinden. DEN HAAG. De Nederlandse rege ring zal op de algemene vergadei-ing van de Verenigde Naties aandringen op „universele naleving" van het verbod wapens aan Portugal te leve ren, die zijn te gebruiken in de over zeese gebieden. AMSTERDAM. In een ijssalon in de Kinkerstraat in Amsterdam is een oude man onwel gewoi'den en over leden. Tof, dusver heeft de politie zijn identiteit niet kunnen vaststel len omdat hij geen papieren bij zich had. ARNHEM. Twintig gevallen van paratyfus zijn geconstateerd in de Huissen bij Arnhem. Het onderzoek naar de besmettingsbron is in han den van de GG en GD uit Arnhem en de keuringsdienst van waren in het ressort Nijmegen. DEN HAAG. Staatssecretaris Ste- merdink (defensie) heeft verklaard dat het toet de bedoeling is de mu nitie-opslag van de NedeiTandse strijdkrachten tot twee a drie plaat sen te beperken. De munitie-voorra den blijven op vele plaatsen. DEN HAAG. De Nederlandse afge vaardigde in de economische en so ciale raad van ,de Verenigde Naties, R,. Fack, heeft in Genève gepleit voor meer en sneller hulp aan de Afx-i- kaanse bevrijdingsbewegingen door de gespecialiseerde instellingen van de Verenigde Naties. DEN HAAG. Nederland heeft in de Geneefse ontwapeningscommissie een voox-stel ingediend, dat beoogt een intex-nationaal orgaan op te ï'ichten om de naleving van een ver bod van chemische wapens te con- ti'olereri. Flitsen uit het buitenland SANTIAGO. De Chileense presi dent Salvador Allende en leiders van de oppositievoerende christendemo cratische partij hebben in de nacht een tweede gespreksronde gevoerd in een poging het gevaar van een burgeroorlog af te wenden. GUATEMALA. Stakende onder wijzers en ziekenhuispersoneel in Guatemala bereiden zich voor op een krachtmeting met de regering, die hen met ontslag heeft bedreigd en hun demonstraties met traangas uit elkaar heeft gedreven. De staking van onderwijzers duurt al een maand en het ziekenhuispersoneel sloot zich maandag uit' solidariteit bij hun ak- tie aan. Hoogleraren en ander onder wijzend personeel ovex'wegen zich ook aan te sluiten. PAPEETE. David Moore, de Ame rikaanse schipper van het px-otest- jacht Fri, en di-ie leden van zijn be manning hebben hun hongerstaking beëindigd nadat de Franse overheid had laten weten dat zij weer aan boord van hun schip mochten gaan. SAIGON. Alle militairen van de Canadese afvaax-diging bij de inter nationale controlecommissie voor het' bestand in Vietnam zijn naar Van couver vertrokken. BCNN. De Westduit.se bondsrepu- bliek heeft de Verenigde Staten op heldering gevraagd over krantebe- rieht'en dat de Amerikaanse militaire inlichtingendienst Westduitse tele foons afapte zonder daar de Westduitse autoriteiten van in ken nis te stellen, aldus verklaarde maandag een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2