OVERHEIDSPERSONEELSBONDEN STAKEN OP CURACAO Goedaardig verloop paratyfus Huissen Skylab-mannen weer fit NIEUWE KUSTVORMING KOMT VOOR BROUWERSDAM Oostduits staatshoofd Ulbricht overleden Europa krijgt ruimtevaartcentrum Geen grote reduktie V.S.-troepen overzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlenlag 2 augustus 1973 129ste jaargang Nr. 21327 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie. '4 o/o B.T.W. In dit nummer Identifikatie van „Liberator"-wrak in Domain Twee dagen vóór verkiezingen WILLEMSTAD, 2-8. Twee dagen vóór de verkiezingen hebben de bonden van overheidspersoneel op Curacao een staking uitgeroepen legen de prijspolitiek van de Antilliaanse regering. Ook andere bonden op het grootste eiland van de Nederlandse Antillen hebben sympathie-acties gehouden. Zo riep de Horecabond zijn leden op het werk een uur neer te leggen. De staking was echter de eerste dag niet unaniem. Het meest werd er ge staakt door de arbeiders in overheidsdienst. De ambtenaren op de minis teries en op de kantoren van de eilandelijke overheid verschenen voor het merendeel op hun werk. De Arubaanse vakcentrales, evenals de Havenbond van Papa Godett heb ben het af laten weten. De Arubaanse vakbondsleiders verklaarden: „Wij ondernemen geen acties die de werknemers kunnen duperen". Advertentie EE3 deze week bij GOLDEN WONDER paprika jztr of potato M familiezak 69 spaar mee voor 6 gevel kop en schotels Cholerageval in Engeland LONDEN, 1-8. In een ziekenhuis in de Britse stad Leicester is een man opgenomen, van wie men ver moedt dat hij aan cholera lijdt. Dit is woensdag in Londen bekendge maakt. De patiënt is van 16 tot en met 30 juli met vakantie in de Tunesische toeristenplaats Hammameth geweest. Het ministerie van volksgezondheid hee,ft een dringend beroep gedaan op de 170 passagiers die met hetzelf de vliegtuig naar Londen zijn ge reisd, zich onder medische behande ling te stellen. Vorige week zijn in Zweden zeven toeristen die uit Tunesië terugkeer den, met choleravers.chijnselen in een ziekenhuis opgenomen. HUISSEN, 1-8. Tot dusver heeft de in het Over-Betuwse Huissen op gro te schaal uitgebroken paratyfus een goedaardig verloop. Het opsporen van de besmettingsbron is echter een moeizaam karwei. De keuringsdienst van waren in het ressort Nijmegen is thans bezig met het houden van een enquête onder de besmette pa tiënten. Hierdoor hoopt men bepaal de artikelen op te sporen die op een en hetzelfde adres gekocht zijn. Ook wordt nog een algemeen onderzoek uitgevoerd onder de winkeliers te Huissen. De Arnhemse GG en GD is bij het onderzoek ook ingeschakeld. Wel gestaakt werd er bij de elek triciteitsmaatschappij Ogem, maar volgens de direktie kwam de stroom voorziening niet in gevaar door het inschakelen van de staf en uitzend krachten. Ook bij de dienst water distributie werd woensdag gestaakt, maar zo werd van officiële zijde ver nomen, de watervoorziening op Cu racao is niet in gevaar omdat het aantal stakers hier gering is. Verder wordt er gestaald; bij de reinigings dienst, openbare werken, de tele foondienst en de posterijen. Tegen kostenstijging De staking is uitgeroepen in het kader van de akties van de vakbon den tegen de gestegen kosten van levensonderhoud. De bonden willen dat de prijsstop die per 18 juli is af gekondigd door de Antilliaanse re gering wordt vervroegd. Zij willen dat de prijzen van 13 juli als maat staf worden genomen. Het Antilli aanse (regeringsgezinde) dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten" schreef woensdagavond in een commentaar: „Het is nog steeds niet duidelijk wat de vakcentrales hopen te bereiken. Zij beschuldigen de regering in een pamflet ervan de belangen van de handel te beschermen". Gemakshalve vertelt de vakcen trale niet, dat de regering bijna alle eisen van de vakbonden heeft inge willigd. Er komt een stringente prijscon trole (die er eigenlijk al was), er komt een inkoopcentrale en er wordt aan een consumehtenraad gewérkt. Het ehige waarin de regex-ing de vak centrales niet ter wille kan zijn be treft het ongedaan maken van een ministeriële beschikking van 18 juli door deze te vervangen door een met ingang van 13 juli", aldus de Beurs. Drankverbod De gezaghebber van Cux*acao, de heer Kibbelaar, heeft als plaatselijk hoofd van de politie een drankver bod afgekondigd, zodat Curacao sinds woensdagmorgen 11 uur 'is drooggelegd. Het bestuui-scollege van Curacao heeft bekendgemaakt dat aan de stakei-s geen loon zal.woi'den aitbetaald. De schipbrug die de twee stadswijken van Willemstad Punda en Atrabanda verbindt wordt niet geopend voor het scheepvaartver keer. Toeriste bad het (te) warm LUXEMBURG, 1-8. Een jeugdige toeriste uit Nederland die blijkbaar last had van de wax-mte heeft zich woensdag midden op een plein in het centrum van de stad Luxembui'g voor de ogen van talrijke voorbij- gang'ei-s spiernaakt uitgekleed. Met een bundeltje kleding onder de arm vervolgde ze doodkalm haar wan deling. gevolgd door een allengs gro ter wordende groep nieuwsgierigen. Een politieagent die vond. dat dit niet door de beugel kon liet een ovei-val- wagen komen waarin het meisje, wier naam niet bekendgemaakt is, naar een politiebureau werd ver voerd. HOUSTON, 2-8. De bemanning van de Slcylab heeft woensdag laten we ten dat zij voor 'het eerst na het ont bijt zich niet misselijk en zeeziek voelen. Tot dusver hadden zij slechts plichtmatig gegeten „om op krachten te blijven". Bean, Garriott en Lousma hebben opdracht gekx-egen zich met het da gelijkse programma niet te overhaas ten, al zijn zij een dag op hetvlucht- plan achter. BERLIJN, 1-8. Het Oostduitse staatshoofd Walter Ulbricht is woensdag op 80-jarige leeftijd over leden Hij had op 19 juli een beroerte gehad. De man die de Berlijnse muur liet bouwen en ondermeer daax-mee een sleutelrol speelde bij het vormen van de na-oorlogse Oostduitse staat is volgens het medisch bulletin van zeven artsen om 12.55 uur overleden aan een hartverlamming. Ulbricht had in november 1970 ook i'eeds een hartaanval. Volgens officiële Oost duitse berichten verbleef Ulbricht sinds 19 jiuli in een weelderige villa vlakbij de stad Liepnitz. Duinrijen met breed strand? ZIERIKZEE, 1-8. Aan cle zeezijde van de Bron wers- dain, tussen Goeree en Schouwen, mag een nieuwe ont wikkeling voor de kust worden verwacht. Wal er ech ter precies zal gebeuren en wanneer liet zover zal zijn, is nu nog moeilijk te voorspellen. Het is mogelijk dat zich aan de zeezijde van de dam één of meerdere duin- rijen, met daarvoor een breed strand zullen vormen, zodat een gesloten kustboog van de kop van Goeree naar de kop van Schouwen zal ontstaan. Het is echter ook mogelijk dat zich een strandhaak met daarop een dui nenrij zal vormen op enige afstand en ten westen van de Brouwersdam, zodat achter deze duinenrij een lagune of een haf zal kunnen ontstaan. Uiteraard zal dan door de ge tijdenwerking een verbindingsgeul met de zee open blijven. Een dex-ge- lijke situatie zal dan iets lijken op de huidige situatie in het Zwin of de Verdronken Zw.arte Polder. De bouw van een inlaat- en spuisluis in de Brouwersdam is misschien een gun stige factor voor het ont-staan van laatstgenoemde toestand. Wat mogen we nu verwachten van de planten- en dierenwex-eld in een dergelijk gebied? De duinen De duinen leunnen een interessan te ontwikkeling vanaf de jongste stadia naar geleidelijk hogei-e dui nen te zien geven. Het zou kunnen lijken op hetgeen grotendeels bin nendijks is komen te liggen. Ook de ■plantengroei zal het jonge ontwikke lingsstadium aangeven: kenmerken de soorten zullen bijvoorbeeld helm, blauwe zeedistel en duindoorn kun nen zijn. Rustige binnenzee Een eventueel achter de duinenrij gelegen haf zal vermoedelijk niet snel dichtslibben, omdat het water voor de Brouwersdam meestal slechts weinig slib bevat. Misschien dat we voorlopig een ondiepe en rus tige binnenzee mogen verwachten, met slechts hier en daar aan de i-an- den wat vorming van schorren en groene stranden. Ongetwijfeld zal een dei-gelijke lagune een grote vo gelrijkdom kunnen herbergen, waar alle bekende sooi-ten kustvogels le venskansen leunnen vinden. Door de veel kleinere oppei-vlakte zal een der gelijk gebied echtei- geen compen satie voor de afgesloten Grevelingen vormen. Tenslotte moet er op gewezen wor den dat op het ogenblik de veran deringen voor de kust voor de Brou wersdam slechts langzaam verlopen. Het zal daarom nog jaren duren voordat ook maar iets van het hier boven geschetste natuurgebied bo ven water is gekomen. Het bovenstaande is ontleend aan een artikel: „Kustvorming voor de Bi-ouwei'sdam", opgenomen in een uitgave van de Stichting Het Zeeuw se Landschap. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f f t Men is snel verloren als men f teveel lijd krijgt om aan zich f zelf te denken. Lichtenberg DREISCHOR. Te Dreischor is de restauratie van een historisch pand in de Slotstraat in zijn laatste fase gekomen. De foto geeft een beeld van de fraai herstelde gevelpartij (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aanrander aangehouden ARNHEM, 1-8. De politie is er in geslaagd de man aan te houden, die zich in Twente verscheidene- malen schuldig heeft gemaakt aan ontuch tige handelingen met minderjarige meisjes. Het is de 28-jarige B. C. P. M. W. uit Enschede. Hij heeft be kend. dat hij vier keer in Almelo, twee keer in Hengelo en vier keer in Enschede met een meisje ontucht heeft, gepleegd. De politie kwam hem op het spoor doox-dat een van de slachtoffers, een veer tien jarig meis je uit'Almelo, het autonummer van de man wist te noteren. Bommen op Cyprus NIXOSIA, 1-8 Een Grieks-Cypri sche politie-officier is woensdag om het leven gekomen toen hij samen met een politieman in friet dorp Morphou, op 30 kilometer van de hoofdstad Nixosia, een kneedbom onschadelijk trachtte te maken. Het is volgens de politie de eerste maal dat tijdens de nieuwe golf. van gewelddaden gebx-uik wox-dt gemaakt van kneedbommen lot dusver wei'd de „bommenoox-log" gevoex-d met staven dynamiet. In het dorp Mor phou ontploften er woensdagmox-gen vijl'. Er werd gx-ote schade toege bracht aan twee winkels die worden gedreven door aanhangers van gene i-aal Grivas en aan vijf auto's. Deze explosies worden toegeschre ven aan de volgelingen van presi dent Makarios die na de Ontvoering van minister Valeis een 'tegenaktie van geweld zijn begonnen. De Brouwersdan naar noord. gezien van zuid Hoewel Ulbricht in 1971 van cle hoogste Oostduitse troon werd ge stoten hebben de autoriteiten ge meend hem in de laatste jaren en ook in zijn dood te moeten behande len als een gex-espec teerde oude bolsjewiek en een nationale held. Bij de aankondiging van zijn dood is de gehele communistische leiding be trokken. Jongen omgekomen in cementoven MAASTRICHT, 1-8. In Maas tricht is de 15-jarige Coi-nelis Tette- x-o uit het Belgische Lanaken op gruwelijke wijze om het leven ge komen. De jongen die bij de Ensï (Maastrichtse cementïndustx-ie) va kantie werk deed,, moet via een transportband zijn terecht gekomen in de mex-gelmeeloven die in directe verbinding' staat tot de roterende trommel van de cementoven. Aan vankelijk werd de jongen als vex-- mist opgegeven. Tijdens een zoek actie in het bedrijf werd de silo van de oven geopend en ontdekte men de stoffelijke resten van het slachtof fer. BRUSSEL, 1-8. West-Europa krijgt een eigen ruimtevaartbureau, een gemeenschappelüke organisatie die een aantal projecten van ruimte-on derzoek op stapel gaat zetten. Het bureau wordt Europees Ruim tevaartbureau (E.S.A.) genoemd en is een samensmelting van de Esro, de organisatie voor ruimte-onder zoek. en de Eldo. de organisatie voor de ontwikkeling van een raket. WASHINGTON. 1-8. Het Huis van Afgevaardigden heeft de Ameri kaanse regering gemachtigd 20,45 miljard dollar uit te geven voor mi- litaii-e doeleinden. Dit gebeurde met 367 tegen 37 stemmen, Eerder had het Huis een voorstel van de- leider van de Democratische meerdex-heid, O'Neill, om voor het eind van het lo pende belastingjaar de troepensterk te overzee met 100.000 man te ver minderen afgewezen. Wel besloot het Huis met 242 tegen 163 stemmen de militaii*e commissie een gedetailleei'd onderzoek naar deze troepenkwestie te laten instellen. Overeenkomstig dit voorstel van de Republikein Pey ser zal de commissie voor 1 april a.s. haar vei'slag indienen. Verwachting tot vrijdagavond: Minder warm Vannacht hier en daar mist en wei nig wind met minimumtemperatui-en omstreeks 13 graden; moi-gen vrij veel bewolking met plaatselijk een bui; zwakke tot matige zuidweste lijke wind en maxima rond 20 gra den. Voor zaterdag: Aantal ui-en zon: 3 tot 11. Min.-temperatui-en: van ongeveer normaal tot 4 gx-aden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge période van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 11.18, onder 21.46. Eerste kwai'tïer: 5 aug. (23.27). HOOG- EN LAAGWATER ZIEtflKZEE: Hoogwater Laagwater 3 aug. 6.14 18.26 11.39 Springtij: 8 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 2-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht trok een onweerstoring van België over ons land naar het nooi'doosten weg. Het bi'acht voornamelijk in het midden en oosten van ons land op enkele plaatsen 3 tot 4 regen. Veel meer viel er in België en Frankrijk waar uit sommige buien 15 tot 21 mm re gen viel. Boven Ierland en Schotland is in tussen een oceaanfront aange komen. Dit fi-ont trekt vei'gezeld van veel bewolking en wat regen naar ons land. Voor het front uit echter zullen er donderdagavond en nacht nog flinke opklaringen vooxitomen waai'door er in de nacht plaatselijk mist gevormd kan wox-den. CASABLANCA. In de Marokkaan se havenstad Casablanca is een nieuw politiek massaproces begon nen tegen 81 vei'dachten die tei'echt moeten staan wegens „aanslag op de binnenlandse veiligheid".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1