BIOSCOOP WOORD MAXIMALISERING VALT TEN AANZIEN VAN DE ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL „DE LEFSCHOPPER" ASTER9X El DE HELDEN Beveilingssysteem in Engelse mijn kon catastrofe niet voorkomen Zware regenval in Japan Omgekomen in het buitenland AGENDA NIXON BLIJFT BIJ WEIGERING Varend stuk techniek H.A. 74 verliet haven van Bruinisse Het spel om de begrotingen ZIERllvZEE, 30-7. Voor de gemeen tipjes turen breekt de tijd van het opstellen van de begroting weer aan en dat betekent in deze tijd voor lien die ermee belasl zijn, veel hoofdbrekens. Het gaat er 0111 de beschik bare middelen zo efficiënt mogelijk te verdelen en dat zo te doen dat er toch nog een batig saldo over blijft, of - indien dat niet mogelijk is - het tekort zo klein mogelijk te doen zijn. „DE CONCERTZAAL" - Z1ERIKZEE TELEFOON 01110-2770 DEZE WEEK Dinsdagavond 31 juli, 8.00 uur NORMAN WISDOM in Het is weer lach^n--§eblazen Dwazer dan ooit Alle leeftijden. KINDERROGRAMMA Dinsdag 31 juli, 3.30 uur Alle uitgaven worden nauwlettend bekeken en aan het vorige jaar ge toetst en vergeleken. En waar men een forse stijging constateert, wordt zo mogelijk het mes in die uitgavenpost gezet. Een dergelijke uitgavenpost be treft die van de Zeeuwse Muziek school. De gemeenten in Zeeland hebben zich verbonden het gezamenlijk te kort nadat rijk en provincie hun bij drage hebben gegeven, te dragen, maar in de praktijk blijkt dat dik wijls niet mogelijk. De inflatie is oorzaak, dat ook de salarissen van de talrijke docenten van de school, steeds stijgen en daar is op zichzelf niets tegen. Maar het tekort van de school, dat voor reke ning van de gemeenten komt. De salarislasten stegen in 1972 met bijna een ton tot f 616.581.55, de bijdragen I van de gemeenten met bijna 50.000, tot f 446.347.05. „Uit het koffiepot je" UTRECHT, 30-7. „Ik ben cle bewaker. Maak dat je weg komt en maak geen moeilijk heden. Jij gaat deze kant op en ik die". Zo probeerde een inbreker een echte bewaker van een Utrechtse nachtveiligheids dienst af te poeieren toen die hem, zaterdagavond in een kantoor van de Nederlandse Middenstands Bank in de Utrechtse binnenstad tegen het lijf liep. De veiligheidsman nam het veilige voor het on veilige en maakte zich inder daad conform het verzoek van zijn pseudo-collega uit de voe ten. Hij alarmeerde echter wel de politie die later constateer de dat de nepbewaarder er met vijf gulden uit het koffiepotje tussenuit was geknepen. BRUINISSE, 28-7. Vorige week vertrok uit de haven van Bruinisse de nieuwe motorkotter H. A. 74, door de firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse gebouwd voor de gebr. van der Veen uit Harlingen. Het casco van het schip werd ge bouwd op de scheepswerf Velthuis te Zuïdbroek, De afmetingen zijn 29x 7x3.55 hol. In het schip werd een Stork Dieselmotor geplaatst 900 pk/ 750 toeren type 8 FB. H. D. 240, met Brevo keerkoppeling reductie 1 3.92. Tot de uitrusting bovendeks be- De Zeeuwse Muziekschool is een instelling die zeer veel betekent in de samenleving van Zeeland wat be treft verbetering van het cultuur pa troon op muzikaal gebied, maar veel gemeenten werden door de precaire toestand van de gemeentelijke finan ciën gedwongen hun bijdrage op een bepaald bedrag te handhaven. Deze uitgaven c.q. hun bijdrage aan het tekort hield daardoor geerl gelijke tred meer met het. werkelijke tekort. Men voerde hiervoor het woord maximalisering in en tegen deze maximalisering laat directeur G. W. Bergman van de Muziekschool een ernstige waarschuwing horen. Maksimalisering (nieuwe spelling) vaft de gemeentelijke bijdragen be dreigt het voortbestaan van de Zeeuwse Muziekschool, heeft in som mige gemeenten het ontwrichtings- proces al op gang gebracht en maakt het voeren van een verantwoord be leid op angstwekkend korter wor dende duur onmogelijk. Temeer daar de Zeeuwse gemeen telijke bijdragen laag zijn, als men deze met andere delen van Neder land vergelijkt, aldus een der con- clusies van het rapport. Enkele bedragen Ter vergelijking worden enkele bijdragen genoemd. Over 1972 droe gen bij: Goes f 2,34 per inwoner, Middelburg f 3,70, Vlissingen f 2,11, maar Terneuzen f 6,55, Bergen op Zoom f 6,50, Roosendaal f 6,90 en Breda f 4,90. Maar Geldrop en Velt-' hoven twee Noord-Brabantse steden kwamen tot resp. f 11,87 en f 11,65 per inwoner. Reeds nu moest worden overge gaan tot selectieve toelating van de leerlingen; het stellen van strengere eisen voor de overgangsexamens, het weren van volwassenen (leerlingen) het verkorten van de lestijden, ver laging van de reiskosten aan de do centen, besnoeiing in de aanschaf van muziekinstrumenten resp. ver paupering van het aanwezige mate riaal. Gehoopt wordt intussen ook, dat de rijksbijdrage die in geen verhou- hoort verder een Ridderrinkhof vis- lier, elektrisch pneumatisch aange dreven (Sempress bediening). Als alle schepen van dit type is het schip voorzien van een Seffle stuurmachine. Voor de voortstuwing wordt gebruik gemaakt van een van Voorden schroef, met een kort straalbuis, met een diameter van 2200 mm. Verder is er een Padmos ankerlier; een Daf hulpmotor van 52 pk. met Indor generator. Op de brug Op de brug het gebruikelijke in- strumentrarium: Intercom, Radar Decca en Plotter van I.N.A. Rotter dam, echolood en spoetnik van Radio ding staat, tot de bijdragen voor het bibliotheekwezen, zal worden ver hoogd. Het leerlingenaantal was per 31 december 2132. voor de gemeenten op Schouwen-Duiveland was dit: Brouwershaven 25, Bruinisse 22, Duiveland 26, Midden Schouwen 2, Westerschouwen 13 en Zierikzee 133. TOKIO, 30-7. Grondverschuivin gen die door hevige regenval werden veroorzaakt hebben op het Japanse eiland Kioesjoeaan minstens zeven mensen het leven gekost, zo heeft de Japanse politie dinsdag meegedeeld. Zes doden werden geteld in de prefectuur Foekoeoda, waar 18 men sen worden vermist en 21 gewond zijn. Meer dan 18.000 huizen staan onder water. Er zijn 27 aardver schuivingen gemeld. Israëlische politie onderschept bombrief JERUZALEM, 30-7. De Israëlische politie hèeft maandag meegedeeld dat zij een bombrief heeft onder schept die was gericht aan een Ara bische leraar in het departement van onderwijs'in Toelkarm op de bezette westelijke Jordaanoever. In de brief zaten zestig gram springstof en eén slaghoedje. Hij was verstuurd vanuit Nabloes, eveneens op de westelijke oever. Het was de vijfde bombrief die deze maand in Israël is ontdekt. „Zwarte doos voor auto's TOKIO, 30-7. Een Japanse aulofa- briek (Toyota) heeft maandag mee gedeeld dat zij binnenkort een elek tronische „zwarte doos" op de markt zal brengen die een automotor auto matisch doet afslaan zodra de wa gen bij verkeerslichten of een krui sing e.d. tot stilstand komt en weer aanslaa,t wanneer de wagen kan op trekken. Een woordvoerder zei dat er veel benzine mee kan worden bespaard en dat vooral in stadsverkeer, waarin meestal voortdurend moet worden gestopt, de luchtvervuiling er mee kan worden verminderd. De doos kan op elke wagen worden aangebracht. Het apparaat gaat 20.000 yen kosten. Holland. Onderdeks de koel instal latie met schrijfmachine beide van Seffle Zaltbommel. De pompen (bal last en lenspompen) van Kuhl en Rottinghuis te Rotterdam. De heer C. Bal zorgde voor de be timmering; de heer Gerrie Bal voor de stoffering, terwijl de firma ITui- bers de elektriciteit verzorgde. Behalve het schilderwerk binnen boord, dat door eigen personeel werd uitgevoerd, zorgde de firma Corne- kisse en 'van Luijk te Vlissingen voor buiten boords schilderwerk en grit- bestraling. Aan dek staat de gebrui kelijke Leba spoelmachine opge steld. Het schip is na een geslaagde proefvaart aan de eigenaars over gedragen. CHESTERFIELD (ENGELAND) 30-7. Een elektronische installatie die was aangebracht om menselijke fou ten op te heffen bleek dat niet met eigen fouten te kunnen doen en is er oorzaak van geweest dat een mijnlift maandag omlaag stortte. De lift in de mijn Markham bij Chesterfield was voorzien van een beveiligingssysteem met 14 verschil lende noodprocedures elk gesteund door twee volkomen betrouwbare in strumenten, aldus mijnfunktionai'is- sen. Het ongeluk kostte aan 14 mijn werkers het leven. De 14de stierf maandagavond laat in het ziekenhuis De overige 15 mijnwerkers in de lift zijn gewond. Stookolielaag op strand van Oostende OOSTENDE, 30-7. Aan het strand van Oostende is in de nacht een stookolielaag .aangespoeld die op sommige plaatsen een breedte van 10 meter heeft. De olievlek strekt zich uit over een lengte van 10 kilometer De civiele bescherming zal zondag morgen trachten de olie te verwijde ren. Ook 't strand bij Blankenberge en Middelkerke is „zij het mindere ma te" met.olie bevuild. Chili wil wijnindustrie nationaliseren SANTIAGO, (Chili), 30-7. Presi- dent Allende en dè Chileense wijn producenten hebben 'het '"net, elkaar aan de wijnstok omdat de president de wijnindustrie wil nationaliseren. De regering is van plan de wijngaar den en het merendeel van de op brengsten in wijnverwerkende maat schappijen om te zetten. Woordvoer ders van de wijnindustrie zijn de mening toegedaan dat het regerings- pragramma Chili's internationale wijnmarkten zal rüineren. De ontwerpers van de liftkooi hebben deze de veiligste vorm van tran sport in de wereld genoemd en zei den dat verongelukken uitgesloten was. Deskundigen zijn nu aan het vaststellen wat er precies verkeerd gegaan is. Kantoor Suikerunie in 1976 naar Breda BREDA, 30-7. De direktie van de coöperatieve vereniging Suikerunie u. a. heeft besloten het kantoor, dat nu in Rottrdam is gevestigd begin 1976 te verplaatsen naar Breda. In het nieuwe kantoor, waarvoor de Suikerunie 1.9 hectare grond heeft aangekocht, zullen aanvanke lijk 130 mensen werken. De meësten zullen vanuit Rotterdam mee over gaan naar Breda, omdat zij al in Breda of randgemeenten wonen. Binnen enkele jaren na de opening van het nieuwe kantoor wil de di rektie het personeelsbestand uitge breid hebben tot 180. In het hoofdkantoor zullen geves tigd worden alle centrale afdelingen van het bestuur en van de agrari sche, technische, commerciële en ad ministratieve direkties met hun stafmedewerkers alsmede het com putercentrum en de dochteronderne ming Limako, het handelshuis van de Suikerunie. De moord te Nederweert NEDER WEERT, 30-7. De Rijkspo litie in Nederweert heeft bij het on derzoek naar de gewelddadige dood van de 58-jarige mevr. J. E. Soeters- Bombeek uit Heerlen (L.) bijzondere belangstelling voor een man. die een zwervend bestaan leidt. Hij heeft de zondag voor de moord nog met de vrouw gesproken. Zijn verblijfplaats is niet bekend. Deze man komt bij getuigenverhoren steeds meer naar voren, zo verklaarde de Rijkspolitie maandag. Mevr. Soeters verbleef wel eens in het gezelschap van de man, die re gelmatig aan de Noordervaart zat te vissen. DEN HAAG, 30-7. De 62-jarige mevrouw van Duinen uit Amster dam-oost is om het leven gekomen en haar echtgenoot en 24-jarige dochter werden, zwaar gewond, toen hun auto bij Sinsheim (Batenwürt- temberg) in een slip raakte en tegen de vangrail botste. De wagen is ge slipt doordat het wegdek nat was en twee banden te ver waren afgesleten aldus de Duitse politie. De 19-jarige J. Visser uit Oosthui zen, die in Remich in Luxemburg kampeerde, is omgekomen toen hij daar in de omgeving met zijn auto uit een bocht vloog. Vissterfte in de Berkel BORCULO, 30-7. In het Gelderse riviertje De Berkel by Borculo is het afgelopen weekeinde een massale vissterfte geconstateerd. Duizenden vissen als brasem, baars, voorn en snoek zijn de laatste dagen waarschijnlijk door zuurstofgebrek omgekomen. Alleen een honderdtal zilten kon den nog tijdig naar ander viswater worden overgebracht door leden van de plaatselijke hengelsportvereniging Volgens de heer Bielderman, se cretaris van het sportvisfonds „De Berkel" is de oorzaak te zoeken in een schadelijke lozing op de Berkel. In het gedeelte waarin de vissterfte ontstond loost volgens hem alleen de coöperatieve weiproduktenfabriek „Mcl-Ami". De heer Booi, hoofd van het laboratorium van deze fabriek, verklaarde echter dat zijn bedrijf slechts niet verontreinigd koelwater op de Berkel loost. Dinsdag 31 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Woensdag 1 augustus Zierikzee Terrein Groene Weegje, 8 uur. „The Hell Drivers". Renessc Improvisatie-orgelconcert door Arie Keyzer in de Herv. Kerk, 20.00 uur. Donderdag 2 augustus Renesse Terrein Kooymansweg, 8 uur. „The Hell Drivers". Woensdag 8 augustus Renesse 20.00 uur concert door het Duive- lands Barokensemble in de herv. kerk. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Belcanto Trio. Er kooit maandelijks een Staatsloterij DEN HAAG, 30-7. De Nederlandse staatsloterij start volgende week maandag (6 augustus) met de loten- verkoop voor een maandelijkse lote rij uitgezonderd in dc vakantiemaand juli. De nieuwe opzet van .deze staats loterij is mogelijk geworden door een wijziging van de wet op de kans spelen. De staatsloterij zal elf maal per jaar worden gehouden, maar het is wel noodzakelijk geworden de ver koopperiode van de loten te verkor ten tot tien dagen. Ook zullen de trekkingen niet meer uitsluitend op woensdag vallen. Bij de eerse en derde trekking gebeurt dat wel, maar de tweede trekking valt op maandag. Het begin van de lotenl verkoop valt °P de eerste maandag van iedere maand. WASHINGTON, 30-7. President Nixon blijft weigeren de geluids bandjes met zijn gesprekken over de Watergate-zaak aan de commissie van onderzoek ter beschikking te stellen, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis Gerald Warren maandagavond meegedeeld. Hij zei dat niet alleen de voorma lige stafchef van het Witte Huis, Haldeman, maar ook nog twee ande ren, de speciale raadsman van de president Fred Buzhardt en Nixons assistent Etephen Bull van de in houd van de bandjes kennis !hebben genomen. OOSTVOORNE Nu was ik wel even in Oostvoorne en dat zal U een zorg zijn, maar het is daar een wonderbaarlijke zaak vrienden, want iets van de oude vroegere romantiek, die gerenom meerde badplaatsen als kenmerk droegen, is daar nog bewaard geble ven. Of „iets", zeg maar veel. Stille duinen, fraaie lanen met óf zonder bebouwing óf een gevarieerde be bouwing, die grotendeels schuil gaat achter uitbundig struweel. Kern van Oostvoorne is een aardig pleintje met de kerk, die - dunkt ons - deels oud, deels van later tijd is. Vast staat, in ieder geval dat de aangebouwde consistorie uit 1905 dateert en de ge brandschilderde ramen kitsch zijn, maar dat zij terloops opgemerkt. Oostvoorne zo dichtbij Europoort, zo dicht bij de Randstad en toch zo stil en hoe dat. kan? De encyclopedie vermeldt nog driftig dat Oostvoorne badplaats is, maar na afdamming van de Brielse. Maas is het strand aan een verslikkingsproces onder worpen en nu is het voor baders niet zo lollig meer. Van badplaats Werd Oostvoorne woonforensenplaats en er staan heel wat lieve huisjes, die ook wel een lieve cent gekost zullen hebben. De duinen van Oostvoorne zijn (terecht) nog even beroemd als vroeger. Er wordt een variatie aan planten gevonden en hoe dat dan weer kan? Alweer vrienden heeft deze plaats heel veel geluk gehad. Er wordt geen water meer uit 'de duinen gepompt en er is dus geiuoon een beter vochtigheids gehalte met zelfs nog enkele fraaie duinmeertjes, langs de herorden waarvan hel allemaal wel wil groeien en bloeien. En de Maasvlakte dan en Euro poort met zijn industrie? Zal dal niet stinken in Oostvoorne? Als het een- slecht jaar is ruikt men de centrale „aan de overkant" en een chemisch bedrijf misschien vier keer, maar het mag geen naam hebben. Onbezorgde toekomst dus voor Oostvoorne:, dat nu ook weer nietwant er wordt ge weldig touwgetrokken lussen 'ihdu-~ strie en natuurbescherming. De eer ste wil insteekhavens: de bescher mers willen strekdammen in zee om- de opdringende industrie af te rem men en een zandaanzet. mogelijk te maken voor nieuwe, zuiverder sir andvorming. Het is wel eens goed naar Oost voorne te gaan midden in het sei zoen om ie ontdekken, wal een rust en stijl daar nu nog heersen. En dan zo dicht bij hel geweld van de wes terse agglomeraties; een Schouw en- Duivelander kan het gewoon niet be grijpen. Dit stukje is niet geïnspi reerd door <lc V.V.V. van Oostvoorne: wie hel allemaal niet zo gelooft, gual zelf maar kijken! SCHIEREILANDMAN Geslaagde proefvaart

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2