NIXON GAAT ROND HALF AUGUSTUS IN OP AFFAIRE Bosbrand in Spanje RESTEN GEALLIEERD VLIEGTUIG IN DOMEINBOSSEN Jongen dankt leven aan overwegboom ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 juli 1973 129ste jaargang Nr. 21326 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z'erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 <7o B.T.W. In dit nummer: De gemeenten en (le Zeeuwse Muziekschool Ontwikkeling in Watergate WASHINGTON, 30-7» President Nixon komt met een openbare verklaring over het Watergate-schandaal binnen een week tot tien dagen nadat de betrokken senaatscommissie de eerste fase van de hoorzittingen heeft afgesloten. Dit lieeft de republikeinse leider van de Senaat, Hugh Scott, maandag bekendgemaakt. Hij zei terzake te be schikken over „eerste klas-informatie". Als de ont wikkelingen volgens plan verlopen, kan de verklaring van de president tegen 20 augustus worden verwacht. De senaatscommissie van Sam Ervin, die aanvankelijk deze week nog de eerste fase van de hoorzittingen had willen beëindigen, besloot juist maan dagochtend haar werkzaamheden tot het midden of het einde van volgende week voort te zetten. Senator Scott vertelde dat hij president Nixon had aanbevolen zijn verkla ring in een of ander publiek forum af te leggen zodat er sprake kan zijn van een vraag- en antwoordperiode. Zijn suggestie was echter nog niet goedge keurd. Het Witte Huis heeft tot nu toe geweigerd in te gaan op vragen die tijdens de hoorzittingen van de com- missie-Ervin naar voren zijn geko men. De redenering luidde dat Nixon wel in een voor hem passende vorm zou antwoorden als de hoorzittingen zouden zijn beëindigd. In Amerika GRANADA, 30-7. In de nacht van maandag op dinsdag hebben bijna 3.000 mensen geholpen bij het blus sen van een bosbrand die zaterdag in de Sierra Nevada bij Lanjaron, niet ver van Granada, was uitgebroken. Brandweerlieden, militairen en in woners bestrijden de brand over een lengte van 15 kilometer. Er worden tévens drie tankvliegtuigen van het Instituut tot Natuurbehoud gebruikt. Schadeloosstelling voor ■Softenon-kinderen LONDEN, 30-7. De Britse hoge raad heeft maandag een schadeloos stelling van ongeveer 140 miljoen gulden toegewezen aan 433 kinderen die voor het leven in ernstige mate misvormd en invalide zijn doordat hun moeders tijdens de zwanger schap het kalmerende middel Sof- tenon hebben gebruikt. De schadeloosstelling moet worden betaald door de „Distillers Company Ltd.", die in het 'begin van de jaren zestig het geneesmiddel produceerde en op de markt bracht. Van de 140 miljoen gulden is ongeveer 42 mil joen rechtstreeks voor de kinderen, die inmiddels 12 en 13 jaar zijn, be stemd. De overige 98 miljoen wor den in een fonds gestort om de toe komst van de Softenon-slachtoffers te verzekeren. WESTERSCHOUWEN. Van onder het zand komen de trieste restanten van het oorlogsvliegtuig ie voor schijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) en elders kijkt men met spanning uit naar de reactie van de president op de beschuldiging van oud-adviseur John Dean dat Nixon reeds vorig jaar september afwist van het ver doezelen van de inbraak in het hoofdkwartier van dé democraten. Volgens senator Scott heeft Nixon ook nog geen enkele belangstelling getoond leden van de senaatscom missie of de speciale Watergate-aan- klager Archibald Cox toe te staan op het Witte Huis naar de omstreden af luister-bandjes te komen luisteren. De Kemiedy-periofle Oud-adviseur van het Witte Huis John Ehrlichman heeft zich aange sloten bij degenen die beweren dat ook het Kennedy-bewïnd zich heeft schuldig gemaakt aan illegale prak tij ken. Tijdens de vijfde dag in de getui- genstoel voor de senaatscommissie haalde Ehrlichman congresstukken tevoorschijn waarin wordt beweerd dat zes dagen nadat John Kennedy president werd diens assistent Car mine Bellino een „intensief onder zoek begon naar de gelden van vele belastingbetalers". Ehrlichman had vorige week reeds getuigd dat het Witte Huis de laatste jaren honderden „belasting-contro les" liet uitvoeren. De bedoeling daarvan was echter alleen uit te zoe ken of personen die op de lijst ston den voor regeringsfunkties wellicht belastingproblemen hadden. Dat er politieke doeleinden aan ten grondslag lagen ontkende hij perti nent. De republikeinse partijvoorzit ter George Bush had eerder Bellino ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij afluisterpraktijken van de democratische partij tijdens de campagne voor de presidentsverkie zingen van 1960 toen Nixon door Kennedy werd verslagen. Afgelopen zaterdag vroegen 21 republikeinse senatoren de senaatscommissie van Sam Ervin Bellino te schorsen in af wachting van een onderzoek naar de beschuldigingen. Bellino is een van de naaste medewerkers van de se naatscommissie: „Bestandsschendingen" zegt Saigon O' O SAIGON, 30-7. Het Zuidvietna- mese opperbevel heeft de afgelopen 24 uur kennis gekregen van 97 be- standss^hendingen. Deze deden zich voor in de pro vincies Binh Dinh, Binh. Thuan, Tuyen Due en Binh Duong. In de kustprovincie - Binh Dinh werden, drie burgers gedood en 17 gewond, bij Ben Cat in Binh Duong werd een burger gedood en 4 ge wond. as m Vr*. Luguber oorlogssouvenir WESTERSCHOUWEN, 30-7. In de bossen van liet Rijksdomein zijn de resten van een geallieerd (Engels) vliegtuig aangetroffen, dat in de slotfase van de oor- Iog( 1944-45) hier is verongelukt of neergeschoten door Duits luchtafweer. Hel betreft hoogstwaarschijn lijk een zgn. Liberator, met een bemanning die moge lijk destijds om bet leven kwam en door de bezetters werd geborgen. Het bestaan van de resten van het verongelukte toestel was. bekend. De zaak is destijds bij elkaar gevoegd; er ging zand overheen en er werden dennetjes op geplant. Thans echter zijn de wrakstukken weer aan het licht gekomen en de bedoeling schijnt te zijn het vliegtuig - of wat er van over is - definitief te bergen. Geen stoffelijke resten Of de bijzonderheden bekend zijn over de toenmalige inzittenden van het toestel, wordt door de bij de ber ging betrokkenen niet medegedeeld. Normaliter wordt de Dienst Identifi- katie en Berging gewaarschuwd, als met enige zekerheid mag worden aangenomen dat zich in een gevon den vliegtuigwrak nog stoffelijke resten van de bemanning bevinden. In dit geval is zulks persé niet het geval. Het heeft er alle schijn van dat destijds die berging heeft plaats geliad en dat de resten van het vlieg tuig zijn begraven in het zand. De autoriteiten zijn op de nog aanwezige wrakstukken ge-atten- deerd door spitaktiviteiten van jon gelui, die resten van het vermorzeld toestel mee naar huis namen. De Bergingsdienst van de Kon. Lucht macht werd gewaarschuwd, die zich thans over de wrakstukken ontfermt. Moeilijk bereikbaar De plaats naar het wrak is moei lijk bereikbaar en een deel van de beplanting (bomen) werd daarom ge rooid om een soort pad te verkrijgen, waarlangs de materialen kunnen worden afgevoerd. Het onderzoek naar het wrak is nog niet zo minutieus geweest., dat met zekerheid de afwezigheid van bommen of ander explosief materiaal kan worden gemeld. De strengste beveiligingsmaatregelen zijn daarom getroffen, mede op verzoek van Wes- terschouwens burgemeester, de heer H. P. Ever wijn. Welke bemanning? Intrigerend is uiteraard de vraag welke mannen ooit dit toestel heb ben gevlogen.1 Een antwoord hierop zal echter - indien de vraag al wordt ingesteld - een uitgebreid onderzoek vergen. Men weet ook niet of de be manningsleden het toestel hebben verlaten, voordat het omlaag stortte. De praktijk (Noordoost-polder en Flevopolder) heeft wel uitgewezen dat naspeuringen als bovenbedoeld niet gemakkelijk zijn, temeer niet daar in het onderhavige geval alleen de wrakstukken van 't vliegtuig zijn gevonden en men - voorzover ons bekend - niet op de hoogte is van de preciese datum van het omlaag storten. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 31-7. Het K.N.M.I. deelt mee: De afgelopen dagen zorgden noordelijke winden voor aanvoer van lucht van de Noordzee. Hierdoor bleef er veel bewolking waarbij de temperaturen maandag in ons land niet hoger kwamen dan gemiddeld 19 graden, Ook in de ons omringende landen was het niet veel beter. Aan zienlijk beter bleef het in Oost- en Zuid-Europa waar de zon voor tem peraturen van 25 tot 30 graden zorg den. Intussen is de luchtdruk in ons land en Duitsland aanzienlijk geste gen, terwijl ten westen van de Britse eilanden een depressie is aangeko men. Dit heeft tot gevolg dal in onze omgeving de wind naar het oosten is geruimd zodat drogere lucht van uit Duitsland ons land binnen kan stromen. Hierin komen flinke opkla ringen voor een hogere maximum temperaturen. Het blijft daarbij droog. ZIERIKZEE. Ditmaal nog een heel aparte fotografische kijk op de witte brug te Zierikzee, met Noord- en Zuidhavenpgort. Ook in dit seizoen stellig één der meest gefotografeerde objeklen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT. 30-7. De 16-jarige Wil lem J. G. A. Hadden Jansen uit het Utrechtse Kamerik, heeft maandag avond een ongeluk met zijn brom mer, op een overweg in het Veluwse dorp Voorthuizen overleeft, dank zij de aanwezigheid van een overweg- boom. De boom ving de eerste- klap op toen Willem met zijn brommer, waarvan de remmen weigex-den, in het avondlijk duister op de met auto matische halve overwegbomen be veiligde overweg afstoof. Na tegen de overwegboom te zijn gebotst, tuimelde.de jongen op de grond vlak voor eén voorbijrazende trein, die hem even schampte. Willem liep slechts enkele schram metjes op. maar kwam verder mei de schrik vrij. De „reddende" over wegboom ging finaal aan splinters.' Verwachting tot woensdagavond: Wanner Droog weer met flinke zonnige pe rioden en maxima rond 25 graden, in het Waddengebied enkele graden lager; vannacht hier en daar mist en minima rond 12 graden; eerst weinig wind, morgen zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Voor donderdag: Aantal uren zon 2 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer noi-maal tot 3 graden boven normaal. Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 90 pi-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 aug. Zon op 5.01, ónder 20.30. Maan op 8,42, onder 21.11. 2 aug. Zon op 5.03, onder 20,29. Maan op 10.01. onder 21.28. Eerste kwartier: 5 aug. (23.27). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laag water 1 aug. 5.02 17.14 10.20 22.51 2 aug. 5.40 17.50 10.59 23.33 Springtij: 31 juli.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1