BEA WINT HET PLEIT KREDIET VOOR VERBETERING HEUVELS- EN WEELWEG MOSSELZAAD IN GREVELINGEN VRIJ IN NOVEMBER Natuurgebied op Flakkee gaat teloor door dom C.RAL-verajim Gemeenteraad Middeiischoiiwen SCHARENDIJKE, 27-7. De raad van Middeiischoiiwen kwam bijeen onder voorzitterschap van loco-burge- meester J. Boot. De voorzitter deelde mede dat raads lid L. C. Hart bij loting is aangewezen om met zijn echtgenote een onlmoelings-bijeenkomst met H.M. de koningin bij te wonen, op 6 september a.s. in Den Haag, ter gelegenheid van het 25-jarig regerings jubileum. Verder werd medegedeeld dat tegen de verwachting in geen krediet kon worden geopend in het kader van aanvullende werkgelegenheid voor ver betering van de Heuvelsweg en Weelweg te Kerltwerve en de aanleg van een riolering langs de Elkerzeesewcg te Scharendijke. Door het hoofd van district-zuid van de Dienst voor aanvullende civiel technische werken te 's-Hertogen- bosch is medegedeeld dat deze wer ken bi.i het weer beschikbaar komen van gelden, het eerst aan de beurt komen wat de provincie. Zeeland be treft. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat het college tot 1 januari 1S74 heeft benoemd tot leidster in tijdelijke dienst aan de openbare kleuterschool te Kerkwerve: mej. D. J. Verstraten te Scharendïjke. De be noeming moest voorlopig tijdelijk ge schieden. omdat de tweede leidster als ..boventalliggeldt, zij het dai het rijk het 'salaris vergoedt. Aan de ingekomen stukken was nog toegevoegd een motie van de raad der gemeente Duiveland aan Ged. Staten van Zeeland, om voor de bewoners van Schouwen-Duive- land het toltarief voor de Zeeland- brug niet te verhogen. Mevr. Kloet deelde mede de bezwaren tegen ver hoging van het toltarief te onder schrijven en 'stelde voor adhesie te betuigen. De raad besloot aan de motie van de raad der gemeente Dui veland adhesie te betuigen. Verbuur steigers Burgemeester en wethouders had- Duitser steekt barkeeper neer ROTTERDAM, 30-7. Een 29-jarige Duitser heeft zondagnacht in 'een bai rn de Maasstad de 25-jarige Rotter damse barkeeper F. Denie met een mes in de hartstreek en het onder lichaam gestoken. De verwondingen bleken niet levensgevaarlijk, Aan leiding tot de steekpartij was een ruzie. Hoewel omstanders er buiten de bar in slaagden de Duitser te overmeesteren, zag deze toch kans zich los te rukken en via een sprong in het water van de Nieuwe Maas te ontkomen. De politie zoekt hem nog. Verdovende middelen in houtsnijwerk gevonden ASSEN, 29-7. De politie in Assen lieeft in samenwerking met de doua nerecherche in Amsterdam een han del in verdovende middelen opge spoord. Aangehouden is de 22-jarige mejuffrouw M. B. uit Assen. Dit heeft de Asser politie maandagmor gen meegedeeld. De douane in Amsterdam had in een aan haar gezonden stuk hout snijwerk een kilo hasjiesj aangetrof fen, afkomstig 'van D. P uit Kuala Lumpur in Maleisië. Mej. B. had de invoerformulieren reeds aan de dou ane in Amsterdam gestuurd, waarop stond vermeld „houtsnijwerk ter waarde van 30 gulden". Toen zij dooi de Asser politie aan de tand werd gevoeld bekende zijn in juni j.l. een eerste, zending uit Maleisië te hebben ontvangen. Het waren de verdovende middelen'hasjiesj (250 gram), ginseng' (anderhalf kilogram), wat tijgerbal sem en biedies. Zij had deze voor raad voor 2500 gulden in Amsterdam verkocht, waarna ze voor de tweede keer voor 600 dollar in Maleisië had besteld. den een voorstel aan de raad gedaan de jachtsteiger en loopsteiger in de haven Kloosternol te Scharendijke. te verhuren aan de watersportver eniging Scharendijke, voor een be drag van f 14.000,per jaar. In het huurbedrag is een bedrag opgeno men voor algemeen toezicht door de havenmeester. De heer I. C. Padmos verklaarde niet goed te begrijpen in welke mate de havenmeester werkzaamheden am de haven moet verrichten. Tij dens de bouwvakvakantie is bv ge bleken dat geen havenmeester ge mist kon worden aan de haven. De voorzitter antwoordde hierop, dat de havenmeester, wat de boten van de watersportvereniging betreft, belast moet blijven met het „alge meen" toezicht. De heer I. C. Padmos stelde hiertegenover dat algemeen toezicht niet voldoende is; hij zou gaarne uitgebreider toezicht willen zien. De voorzitter deelde mede, dat de kosten voor de watersportvereniging dan belangrijk hoger zouden moeten zijn. Overigens had de voorzitter wel begrip voor het feit dat tijdens het hoogseizoen een uitgebreider toezicht nodig is dan anders. De raad besloot de steigers tegen het vorengenoemd bedrag te verhu ren aan de' watersportvereniging" Scharendijke. Besloten werd van de Hervormde gemeente Kerkwerve het vereni gingsgebouw te huren voor het cur susjaar 1973/1974, voor het onder brengen van een tweede ideuterklas van dë openbare kleuterschool, te Kerkwerve, voor een bedrag van f 70,per week, inclusief kosten van schoonhouden, water en verlichting. De heer Wessels betwijfelde of de aanwezige gaskachels wel voldoende zouden zijn voor verwarming van het lokaal. De voorzitter deelde mede dat hieraan aandacht zal worden ge schonken. Overdracht woningwetwoning De raad besloot tot overdracht van de woningwetwoning Platteweg 23 te Scharendijke, aan de bewoonster/ huurster mevr. J. Dorreman-Bom. Mevr. Kloet zou gaarne zien dat het recht van wederinkoop van de woning niet gebonden zou worden aan een termijn van tien jaar. De voorzitter antwoordde dat het recht van wederinkoop in dit geval niet gelimiteerd is tot een termijn van tien jaar. Besloten werd tot het garanderen van rente en aflossing van een dooi de heer C. Dorreman te Scharen dijke aan te gane geldlening voor de aankoop van woningwetwoning Ire- nestraat 6. In de akte tot overdracht van de woningwetwoning Kapelleweg 30 aan de heer L. J. Steketee, gepas seerd in 1963. is opgenomen dat deze de woning bij vervreemding te allen tijde aan de gemeente te koop moet aanbieden. B. en w. hadden voorge steld van het recht van wederinkoop geen gebruik te rriaken, mits de wo ning zal worden bestemd voor per manente bewoning. Voorgesteld was tevens b. en w. te machtigen onthef fing te verlenen van de bestemming tot permanente woning, wanneer geen serieuze belangstelling zou be staan voor aankoop van de woning voor permanente bewoning Mevr. s- - J .'->1 A*' Kloet zou liever zien dat de ge meente wél gebruik zou maken van haar recht tot wederinkoop van de woning, om de woning voor perma nente bewoning te behouden. De voorzitter wees er op, dat het ook de bedoeling van b. en w. is de wo ning voor permanente bewoning te behouden. Mevr. Kloet wenste de moglijkheid tot het verlenen van ontheffing door b. en w. te laten ver vallen. Haars inziens dient de wo ning, die een woningwetwoning' is geweest, te allen tijde voor perma nente woning te worden behouden. De raad besloot akkoord te gaan met het voorstel van b. en w., met uitzondering van wat de ontheffings mogelijkheid betreft. Wanneer hier van gebruik gemaakt zou moeten worden, dient de raad hierover zelf te beslissen t.a.v. de betreffende wo ning. (Zie verder in ons nr. van dinsdag) Na compromis met sporlvisserij ZIERIKZEE BRUINISSE, 28-7. De palingvissers op de Greveliogen hebben deze week ongetwijfeld een moeilijke beslissing moeien nemen. Bekend is dat zich in bet Grevelingenmeer een uitgebreide bank mossel zaad bevindt, waarnaar door de mosselkwekers, die percelen in Zeeland hebben, begerig wordt gekeken, omdat vorig jaar nergens mosselzaadval plaats vond dan alleen in bel Grevelingenmeer. Dit zaad zou dus uitstekend van pas ltomcn, om op de percelen te worden uitgezaaid om er mosselen van te kweken, maar dit voorjaar beriep de sport vissersorganisatie zich op de pachtovereenkomst die men had en werden de mosselkwekers van de Grevelingen geweerd omdat het zaadvissen nadelig zou zijn voor de sportvisserij. vergadering werd dan ook tot een compromis besloten en werd de zaadvisserij verdaagd naar novem ber. Het op de Grevelingen voorko mende mosselzaad is kerngezond en goed gegroeid, maar de natuurlijke vijanden de zeesterren komen nu ook opdagen. Er zijn veel zeesterren in bet Grevelingenmeer. Nieuw jong mosselzaad is ook ge vallen in Krammer en Volkeralv, maar dit zaad is nog' niet rijp om te yissen. Nu het contract met de sportvis sers niet is verlengd of, de verbods bepalingen voor de mosselzaadvisse rij niet meer daarin zijn opgenomen was de weg vx-ij voor de mosselkwe kers en werden al en enkele data genoemd (8 en 13 augustus) waarop het mosselzaad zou mogen worden weg gevist, mits de tien palingvis sers, die een vergunning voor de palingvisserij hebben, daarin toe stemden. Maar dit „ja", was voor hen een uiterst moeilijk woord, want toestemming geven tot het vissen van mosselzaad betekende met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid, dat schade zou ontstaan aan de overal onder water staande pa ling netten en palingfuïlcen, niet op- zeltelijk, .maar door het verward ra ken van de mosselkorren in het net werk van de palingvissers. Op een vrijdag 27 juli gehouden MIBBELHARNIS, 28-7. Zestien h.a. buitendijks natuurgebied tussen Stad aan het Haringvliet en Den Bommel (cp Gceree Overflakke) in 1971 definitief aangewezen als be schermd natuurmonument op grond van art. 7 van de Natuurbescher mingswet, dreigt verloren te gaan door een fout va nhet ministerie van CRM, terwijl ook de natuurbe schermers. die eveneens in de gele genheid zijn geweest beroep aan te tekenen het lieten afweten. De veehouder de heer Arensman voelde zich gedu-peerd, toen hij be licht kreeg, dat volgens de natuur beschermingswet het weiland bui tendijks op de gorzen, dat hij voor zijn veehouderij dringend nodig had, als zodanig niet méér mocht worden gebruikt. Hij. reklameei'de tegen de beslis sing en vroeg om de bewerkingen van de grond, die men tot goed gras- Machine-af wasm iddelen zijn gevaarlijk DEN IIAAG, 28-7. Machine-af- wasmiddelen zijn schadelijk voor het milieu en meestal gevaarlijk voor kinderen. Dit zijn enkele van de con clusies, waartoe een onderzoek van de consumentenbond heeft geleid. Terwijl hand-afwasmiddelen door gaans niet schadelijk voor het milieu zijn? zijn machine-afwasmiddelen dat wel, want deze bevatten fosfat- ten, die via de riolering in open wa ter terecht .komen. Gnze hoop, al dus de consumentenbond, clat. de fa briekanten sinds ons vorig onder zoek van april 1972 het fosforgehalte van hun middelen omlaag zouden hebben gebracht, bleek ijdel: er was nauwelijks iets veranderd Grole heroïnevangst land wilde omwerken, toch te mogen uitvoeren. Hij kreeg nimmer ant woord en: kon toen aan art. 14 4e lid van de Natuurbeschermingswet het recht ontlenen om de door hem no dig geachte werkzaamheden te be ginnen, want in ditartikel wordt bepaald, dat bij niet tijdige beslis sing, de vergunning geacht wordt te zijn verleend. DODELIJKE ONGELUKKEN ERMELO. De achtjarige Cornelis van Wijngaarden uit Bergambacht (Z.H.) is in een ziekenhuis te Har derwijk overleden. Het jongetje was een paar uur eerder gegrepen door een personenauto, toen hij in Ennelo plotseling de weg opliep. WOERDEN. De 80-jarige A. J. Heij uit Mijdrecht is in Wilnis cm het leven gekomen, toen hij met zijn auto op een kruising geen voorrang verleende aan een auto die op een vooiTangsweg reëel'. ROOSENDAAL. In het St. Fran- ciscusziekenhuis te Roosendaal is de 45-jarige Germaine van de Eeken uit Bonheiden (België) overleden aan de gevolgen van Verwondingen die zij woensdag jl. opliep bij een brand op het pleziervaartuig „Jessyuit Gent, op het Hollands Diep bij Wil lemstad. VENRAY- De 68-jarige J. H. Hen driks uit Overloon is in Venray met zijn fiets op een kruising aangereden door een personenauto. De man, die geen voorrang verleende, is enkele uren later in het ziekenhuis te Ven ray overleden. HAARLEM. De 61-jarige P.T.T.-er C. Band uit Heemstede is in Haar lem met zijn bromfiets op een auto bus gebotst. De heer Band raakte daarbij zo zwaar gewond, dat hij op weg naar een ziekenhuis overleed. Hij droeg geen valhelm. Zwijndrecht. Op Rijsiveg 16' lussen Rotterdam en Breda, slipte ter hoogte van Zwijndrecht een tank wagen met 20.000 liter uiterst brand baar propaangas. De wagen kantel de. In verband met explosiegevaar werd'de Rijksweg voor het verkeer age'sloten. Pas na uren kon de weg weer worden opengesteld. Oudste francaise overleden AVIGNON, 28-7. Madame Mar- güerite Clement-Morin, naar alle waarschijnlijkheid Frankrijk's oud ste burgeres, is vrijdag in haar woon stad1 Avignon op 108-jarige leeftijd overleden. Ze was op 11 juli jarig geweest. Madame Clement was afkomstig uil. Marseille. Ze werkte lange jaren in de tuin- en wijnbouw en was tot haar 107de jaar goed ter been. Belgisch schip gezonken te Wemeldingé WEMELDINGE, 28-7. Het Belgi sche motorschip „Karina" uit Gent is zaterdagmorgen in de buitenha-' ven van Wemeldinge gezonken, na dat het schip kort tevoren in aan varing was gekomen met een Duits binnenschip. Volgens een mededeling van de rijkspolitie te water uit Wemeldinge hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Tante en nicht WARLEY, 2S-7. De 17-jarige Annette Hadley is de nieuwe locoburgemeester van Warley m Engeland. Ze kreeg de func tie nadat haar tante, mevrouw Elsie Kontowski, burgemeester geworden Was. De echtgenoot van mevrouw Kontowski is te ziek om zijn vrouw in haar officiële plich ten bij te staan. Daarom doet haar nichtje Annette Harley het voor een jaar. Het betekent dat ze aan zo'n tweehonderd officiële diners en lunches zal aanzitten. 111 Mexico RENESSE. Nog een beeld van het Gospel-festival. De presentator interviewt een der. aanwezigen. (Foto; Zierikzecsche Nieuwsbode) MAZATLAN. 28-7. De Mexicaanse politie heeft beslaggelegd op ruim tien kilo zuivere heroïne, die waar schijnlijk voor de Amerikaanse markt was bestemd. Iiet was de grootste vangst van deze aard in Mexico. Amerikaanse kringen in Mexico noemden de vangst een „doorbraak". De inbeslaggenomen heroïne heeft een marktwaarde van ruim vijf mil joen dollar. Woordvoerder van de politie van Muzatlan, Luis Sergio Garcia, zei dal de heroïne dinsdag werd ontdekt en dat de twee mannen werden gear resteerd bij een routinecontrole op de grote autoroute naar het noorden. „Maar mens. dat brengt u weer nieuwe moeilijkheden! Sangelaar zal woest zijn, als er niet bij bent." ,,'t Zal me zwaar zitten, denkt u ook niet? Ik heb de namen en adres sen van de negen heren en ze kun nen er op rekenen, dat ze allemaal een net kaartje krijgen. Maar mij zien ze op Nieuwjaarsdag niet in Elshoven." Miep haalde haar schouders op. en liep zonder verder een woord te'zeg gen de trap af, Maar toen Bea een half uur later met een handdruk van haar coilega Van Schagen afscheid nam, hield deze even haar hand vast en zei: ..Tot Nieuwjaarsdag." Bea lachte spottend. ..Dat denkt u misschien, maar ik kom pas de 4e te rug. En geen dag eerder." Van Schagen keek haar hoofd schuddend aan. „Heeft Miep u niet verteld, wat voor narigheid' daaruit kan ontstaan? Voor u? Hét is tra ditie, dat „Ha, dat weet ik," viel Bea hem onbeleefd in de rede, „maar het is ook mijn .vakantie en daarover heb ben de negen .schoolbestuursleden in vereniging zelfs niets te zeggen. Doe ze me de complimenten." Van Schagen zuchtte. „Wat hebt u er aan, juffrouw Van Laar, om over al dwars tegen in te gaan?" Bea plofte neer op een stoel en fronste haar wenkbrauwen. „Maar m'n waarde collega wat is dit hier voor een gemeenschap in Elsho ven? Het djkt wel een halve gevan genis. Ze kunnen wel als traditie be palen, dat we in de vakantie de boe ren helpen moeten met het melken. Of in dé vakantietijd. d" school moe ten schoonmaken en opschilderen. Ja kom nu, hoe krijgen ze me zo gek. Ik ben hier indertijd benoemd lot onderwijzeres van de klassen 1 en 2. F.n ondanks alle strubbelingen, die er lot op-heden gepasseerd zijn, neem ik aan, dat er op mijn manier van onderwijsgeven geen aanmerkingen te maken zijn. Mijn klassen zijn rus tig en de kinderen mogen me alle maal graag. Misschien op een enkele uitzondering na, maar die bevestigt de algemene regel. Dë vorderingen van de meeste kinderen zijn zeer be vredigend. Ik vul altijd zeer cons ciëntieus de rapporten in en stond in Amsterdam bij m'n collega's ervoor bekend, dat ik niet gauw hoge cijfers gaf. Maar ik heb slechts sporadisch een onvoldoende moeten plaatsen. Dus ook in dit opzicht kan het hoofd en het bestuur tevreden zijn. Overi gens, daarvan heb ik verschillende malen bevestigingen ontvangen. Maar nu is er vakantie, tot en met 4 januari. En ik zou wei eens willen weten, wie mij zal beletten mijn va kantie door te brengen waar en hoe- ik zelf wil. Stel u eens voor, dat ik naar het buitenland ging, dan zou ?fc voor die krankzinnige traditie zeker op Nieuwjaarsdag even moeten te rugkomen om de heren een handje te geven, gelukkig nieuwjaar te preve len en een kopje thee met een koekje te consumeren? Ik denk er niet aan. Ik heb zelf altijd alle respect gehad voor bepaalde tradities, maar als ze mij iets opdringen of mij tot iets dwingen willen, dan wordt ik koppig en trotser in alles. Zelfs de heer1 San gelaar. Er zijn nog meer scholen be halve in dit clorp. Als u dat maar weet". Van Schagen trok bedachtzaam aan zijn pijp. „Tja, u moet het zelf weten. Wat dit laatste betreft, zou ik als verweer kunnen aanvoeren: u maakt misbruik van de situatie, want want u weel. 'heel goed. dat onder wijskrachten zo wal niet, te krijgen zijn. En zeker niet naar een dorp als hel onze. Maar er komt ook weer een andere tijd." Bea stond weer op en trok haar FEUILLETON DOOR HENK VAN HEESWIJK hoed recht. „Hoor eens hier, collega, als de heren nu of na Nieuwjaarsdag niet tevreden over me zijn-, dan moe ten ze me dat maar zeggen. En als ze liever hebben, dat ik weer verdwijn, even 'goeie vrienden, dan 'verdwijn ik. Maar ik laat me vast niet koeje- neren door een zogenaamde traditie. Op 4 januari ben ik er weer, bij le ven en welzijn. En als ik na Nieuw jaar niet meer terug hoef te komen - ik zal m'n adres hier laten - dan moeten ze het me maar schrijven, want dan behoeven ,ze zich helemaal niet te houden aan de opzegtermijn, dan blijf ik meteen weg. Zeg de he ren dat maar uit mijn naam. Het beste, plezierige feetsdagen en ik stuur wel een kaartje. En weg was Bea. 12 - Builen wachtte haar echter een nieuwe verrassing. Enkele dagen voor de vakantie begon, was zë Maas Zijp legen gekomen in het dorp en ■had ze hem gevraagd, of hij haar met de paard en wagen naar het station wilde brengen. Het hoefde niet voor niets, ze wilde er wel wat voor beta len. Maas had geknikt en gevraagd, met welke trein ze wilde vertrekken. „Met de trein van half twaalf. „Goed. Ik ben er om half elf." En dat was meteen een uitgemaakte zaak. Bea had niet verwacht, dat hij zo vlot bereid zou zijn haar weg te brengen. Spontaan had ze zijn hand gegrepen en gezegd: „Dat vind ik aardig van je. Maas. Dank je wel." „O," had hij rustig geantwoord, „ik heb van m'n zusje al gehoord, hoe fijn het bij u in de klas is. En voor zo'n aardige schooljuffrouw heb ik En toen had Be; gebloosd i werkelijk even (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6