Verdere strijd voor behoud van een open Oosterschelde Ook Venezuela-olie in prijs verhoogd de Gasthuiskerk IJsland wil een zóne van tweehonderd mijl Dirk Jansz. Zwart concerteert op orgel van Brouwershaven weer in teken van „De Kaag"-zeilwedstrijden STREEKNIEUWS ZTERTKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag- 30 juli 1973 Nr. 21325 GOES, 28-7. Zeeland gaat de krachten in de strijd voor het be houd van een open Oosterschelde bundelen. Er is deze week een co mité Samenwerking Oosterschelde (S.O.S.) opgericht. Daarin hebben enkele verenigingen uit het bedrijfs leven en uit de milieu- en recreatie sfeer zitting. Het comité zal voorlo pig een halfjaar opereren. Nog niet. alle deelnemende vereni gingen hebben toestemming gekre gen van hun achterban. De provin ciale en landelijke verenigingen die zeker meedoen zijn onder meer de Studiegroep Oosterschelde, de aktie- schap „Exelsior" uit Rotterdam zal in de namiddag een muzikale rond gang door het dorp houden. Deze keer zal een groep van de vereni gingsraad met een consumptie - tent present zijn. Al met al hoopt de middenstandsvereniging weer op een goede dag". In de dinsdagkrant wordt nog gedetailleerder bericht ovqr de laatste Braderie-dag. BRUINISSE Op heterdaad betrapt Een jongen die nog- laat op de Bruinisser haven was, beweerde dat een motorbootje afmeerde achter de loods van de firma Maaskant. De op varende van het bootje, stapte aan land en begon broodjes ballastijzer die tegen de loods van de firma van Duivendijk lagen in te laden. Via de eigenaar van de loods, werd de po litie gewaarohuwd. De zeven broodjes ballastijzer, die 25 kilo per stuk wogen, waren ei gendom van de firma L. Padmos en Zoon. De heer B. M. K. uit 's Herto genbosch, die zich nogal gebelgd toonde, over het optreden van de burgers, die hem vroegen wat hij eigenlijk deed, verklaarde tegenover de politie, dat hij varende op de Zuid-Grevelingen samen met zijn verloofde, in de harde wind moest constateren, dat zijn bootje eigen lijk te rank was en te licht op het water lag, zodat het noodzakelijk was het te ballasten. Hij was bij de haven van Bruinis- se (niet. in de haven) aan land ge gaan en beschouwde het als een bui tenkansje, dat hij juist vond wat hij zocht, toen hij een tien tal meters had gelopen. Een mooi verhaal, maar toch ongeloofwaardig genoeg om de marechaussee te waarschuwen, die de zaak nu verder onderzoekt. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U b&it welkom bij uw Jtuts&&aarbank voor Aan- en verkoop en bewaameming effecten DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. PRETORIA. De pas gekozen leider van de militante zwarte Zuidafri- kaanse studenten-organisatie (S.A-. S.O.). Henry Isaacs, heeft beperking van bewegingsvrijheid gekregen en is onder huisarrest geplaatst. ZIERIKZEE, 28-7. Aanstaande dins dagavond - 31 juli - is het tweede concert in de serie kerkconcerten in de Gasthuiskerk te Zierikzee. Het wordt verzorgd door de bekende or ganist Dirk Jansz. Zwart. De aan vang is 8.00 uur. Programma's gel den tevens als toegangsbewijs. In de Gasthuiskerk bevindt zich, als bekend, een prachtig orgel, ge bouwd' door. de firma Marcussen uit groep Oosterschelde Open, Zevibel (Zeeuwse Visserij Belangen), Ver- voex (Vereniging van Oesterkwekers en -Exporteurs), de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (V.M.Z.) en de Nederlandse Onderwatersportbond (N.O.B.). Het comité belegt op 1 september a.s. in de Grote Kerk van Middel burg een grote openbare bijeen komst- Verder houdt het zich bezig met het opstellen van een uitvoerige Oosterseheldenota. De nota zelf moet half november klaar zijn. Bnnenkort verwacht het comité een reactie te geven op de nota van minister Westerterp van verkeer en Vrouw verkracht en beroofd DEN HAAG, 29-7. De politie in Den Haag heeft zondagavond twee jonge Hagenaars aangehouden, die ervan worden verdacht zaterdag avond in een park in Den Haag de 20-jarige mevr. C. L.-van der N. uit Den Haag te hebben verkracht en beroofd van tachtig gulden. De jongen, de 19-jarige visser S. D. en een 17-jarige slager, werden op aanwijzingen van de vrouw aan gehouden in een jeugdsociëteit. De vrouw was zaterdagavond op' weg naar haar tante, toen zij werd aange sproken door de jongens, die haar vroegen mee te gaan naar de socië teit. De vrouw stemde na wat aan dringen toe, maar weigerde - een maal daar aangekomen - naar bin nen te gaan. De jongens namen haar daarop mee naar het Westbroekpark in Den Haag. CARACAS, 28-7. Venezuela heeft de exportprijzen van olie en olie- produkten met drie procent ver hoogd. Olie die in augustus uitge voerd wordt, gaat nog eens met ne gen procent omhoog. Blijkens een bekendmaking van de Venezolaanse regering zullen dp ex portprijzen van olie en oliepróduk- ten voortaan iedere maand worden herzien, teneinde ze in overeenstem ming te brengen met de monetaire wereldsituatie. VIENTIANE. Tussen de Laotiaan- se regering in Vientiane en de com munistische opstandige beweging Neo Lao Haksat is in grote lijnen een akkooi'd bereikt over alle poli tieke en militaire vraagstukken, zo is zondag vernomen uit de regering na staande kringen en de Neo Lao Haksat. REYKJAVIK, 28-7. Op IJsland is een campagne aan de gang om de visserij grenzen, die onlangs zijn uit gebreid tot een 50-mijlszöne. verder uit te breiden tot 200 mijl. 50 Vooraanstaande figuren uit de visserij-industrie - verreweg de be langrijkste inkomstenbron van het eiland - overhandigden vrijdag aan minister van buitenlandse zaken Ei- nar Augustsson een verklaring waar in stond dat een 50-mijlszöne lang niet voldoende was om de vis-voor- raad in de IJslandse wateren op peil te houden. De minister voor visserij, Ludvik Josefsson, schaarde zich zaterdag achter de oproepen voor een 200- mijlszóne. Hij zei dat de regering op Denemarken, in 1964. Het bezit ne gentien stemmen verdeeld over hoofdwerk, rugpositief en pedaal. Het spijt de organist Dirk Janz. Zwart echter zeer dat het niet mo gelijk is dit concert op het indruk wekkende, tweemaal zo grote ro mantische orgel van de Grote" kerk te geven, maar dit laat de situatie van de niet meer in gebruik zijnde kerk niet toe. waterstaat over de Oosterschelde. Volgens de S.O.S. is de ministeriële nota zeer tendentieus. MUM I BI KICIITEN I II HIT RIN1MF.NI.Wn ZUTPHEN. De 20-jarigc A. S. en de 19-jarige W. Th. N.. die slapend in een auto werden aangetroffen en foor dè politie zijn aangehouden blij ken zeven auto's te hebben gestolen sinds 18 juli, de dag waarop ze uit de Zutphense jeugdgevangenis wer den ontslagen. HAARLEM. De gemeente Haarlem wil 'voor het Frans Hals museum, het „Tulpenboek" van Judith Ley- ster (1609-1660) aankopen. Het boek dat in particuliere handen is, kost f 250.000. De gemeenteraad zal zich volgende week over het voorstel tot aankoop van b. en w. uitspreken. DEN HAAG. Twee inwoners van Den Haag en een uit Rotterdam zijn aangehouden voor diefstal van in totaal 18 dure personenauto's, die via twee Belgische helers voor een deel naar België zijn gegaan. De ar restanten zijn: de 29-jarige koopman B. O. uit Rotterdam, de 28-jarige au- tospuïter R. J. K. uit Den Haag en de 35-jarige W. J. B. zonder beroep uit Den Haag. "SCHIPHOL, In opdracht van mi nister Van Agt zal de rijksrecherche, ressorterend onder de procureur-ge neraal, een onderzoek op Schiphol instellen naar bepaalde gebeurtenis sen, die zich op de luchthaven heb ben afgespeeld voordat de Boeing 747 van Japan Air Lines werd gekaapt. AMSTERDAM. In Nederland zijn nog 1035 molens, namelijk 947 wind molens en 88 waterradmolens. Deze cijfers worden vermeld in het jaar boekje 1972 van „De Hollandsche Molen", vereniging tot behoud van molens in Nederland, gevestigd te Amsterdam. DEVENTER. In Deventer is de 48- jarige H. J. S. aangehouden op ver denking van een poging tot doodslag op zijn 19-jarige zoon. De man heeft volgens ooggetuigen in de nacht van maandag op dinsdag getracht met zijn auto voor- en achteruitrijdend de zoon te overrijden. UTRECHT. Kardinaal Alfrink heeft namens de Nederlandse bis schoppen kardinaal Roy gevraagd of de Heilige Stoel de stappen van missionarissen in Mozambique „ten gunste van fte onderdrukten" niet kan steunen, aldus de persdienst van de R.K. kerkprovincie. een vergadering ter voorbereiding van de internationale conferentie over het zeerecht had voorgesteld dat kuststaten over het algemeen ge rechtigd moeten zijn een visserijzöne van 200-mijl in te stellen. MCALESTER. Politiemannen, ge wapend met geweren en machine pistolen, hebben zondag zonder slag of stoot de rokende puinhopen bezet van de staatgevangcnis van Okla homa, waar drie dagen tevoren een opstand was uitgebroken. Volgens functionarissen heeft men de ruim 800 gevangenen „goed onder contro le". Het programma De organist begint met twee psalm bewerkingen van zijn vader Jan Zwart. Daarna volgen werken van Loeillet, Krebs, Joh. Seb. Bach, G. Merkel, één der meest bekende or gelstukken, de „suite gothique" van Boëlmann; voorts werken van Reger, Andriessen en van de organist zelf. Muziek te Zierikzee Van 1 lol 12 augustus BROUWERSHAVEN, 28-7. Van 1 tot en met 12 augustus staat Brou wershaven weer in het teken van zeilwedstrijden welke worden gehou den op de Grevelingen, georgani seerd door de Koninklijke Water sportvereniging „De Kaag" insamen- werking met de Watersportvereni ging „Brouwershaven" en met me dewerking van het gemeentebestuur van Brouwershaven. O.p 1 én 2' augustus is ér een' wed strijdevenement voor de 'Vaurien- klasse. Op vrijdag 3. zaterdag 4 en zondag 5 augustus wordt gezeild in de klasse Yngling, 420, Laser en Vau- rien. Verder op 6, 7 en 8 augustus is er een wedstrijdevenement voor de Ynglingklasse en op 9, 10, 11 en 12 augustus gaat het om de Neder landse kampioenschappen voor de Hornetklasse. Olympische baan Op de Grevelingen wordt evenals vorig jaar weer een gewijzigde Olympische baan gezeild. Voor iede re wedstrijd wordt een eerste prijs toegekend, voor de gehele serie wor den serieprijzen toegekend, waarvan het aantal afhankelijk is van het aantal inschrijvers. In de 420-klasse wordt een wissel beker uitgereikt, welke ter beschik king is gesteld door het gemeente bestuur van Brouwershaven. Wan neer de weersgesteldheden goed zijn mag er weer een gezellige drukte worden verwacht. BURGH, 28-7. Op de Hoogeweg te Burgh is het 12-jarige jongetje J. G. Braams, afkomstig uil Driebergen, zaterdagmorgen rond tien uur ge schept dóór een uit de richting Wes- tenschpuwen komende auto, be stuurd door D. de B. te Rotterdam, elf meter meegesleurd en in een sloot terecht gekomen. Het knaapje werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis en later naar een .ziekenhuis te Utrecht, waar hij is overleden aan de bekomen verwon dingen. Het ongeluk ontstond door een in haalmanoeuvre, die met hoge snel heid door De B. werd uitgevoerd omdat tegenliggers naderden. Als ge volg hiervan raakte de chauffeur in een slip, ramde een boom, draaide een kwart slag om en kwam met- de linkerzijde Legen een tweede boom tot stilstand. Het knaapje hield zich op de plaats, en loerd geraakt en irieegesleurd, met Het bovengenoemd, triest gevolg. De politie stelde een onderzoek in. De auto werd zeer zwaar beschadigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Meisje omgekomen bij hotelbrand BRUSSEL, 29-7. Het véëtiënja rige Belgische meisje Linda van dei- Linden. uit Oudenaarde is zondag omgekomen bij een hotelbrand i n Gent, Het kind werd door brand weerlieden aangetroffen in de dak goot. Ze was gestikt. Bij- de brand liepen zeven hotel gasten lichte .verwondingen op. In totaal wist een 20-tal gasten het brandend hotel te verlaten met be hulp van een springzeil. Lift stort in mijnschacht LONDEN, 30-7. Zes mijnwerkers zijn gedood en een twintigtal gewond -toén maadagochtend een liftkooi met 28 man in een mijnschat in het Britse Derbyshire was losgeraakt en te pletter sloeg. Vrijdag 3 augustus a.s. zal het be kende Zeeuwse Jongenskoor weder om te beluisteren zijn in de Ned. Hervormde Kerk. Het koor dat on der leiding staat van de heer Evert Heiblok heeft pas een succesvolle tournee gemaakt door Engeland. Gezien het welslagen van vorig jaar mag ook nu weer op een grote pu'bUèke belangstelling worden ge rekend. Nagroei ,in aardappelen Als na een droogte periode, de re gen overvloedig gaat neer vallen zo als we de laatste weken beleven, is de landbouwer-aarappelteler ervan verzekerd, dat een euvel gaat optre den, dat hij ongaarne ziet, namelijk de wat in onze streken nagroei, in andere nawas wordt genoemd. Tus sen de volwassen of bijna volwassen aardappelknollen ontstaan nieuwe vruchten annex sterke ondergrondse wortels, die het tarra percentage niet onaanmerkelijk verhogen en het rooien bemoeilijken. Nagroei in de aardappelen komt thans overal op de Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden voor. RENESSE Geslaagd concert Middelburgs Kamerkoor voor weinig publiek Vorige week concerteerde het Middelburgs Kamerkoor onder lei ding van Bart Leijnse in de Her vormde Kerk te Renesse. Waar schijnlijk door de concurrentie van het Gospelfestival waren er slechts honderd belangstellenden. Men begon met een stuk voor or gel de Sonate in D van Baldassare Galuppi, uitgevoerd door de organist Adri Karman. Het werd een voor treffelijke uitvoering, waarbij vooral hoogtepunten vielen te noteren in de langzame gedeelten van het stuk. Het tweede stuk, een muzikale be werking van Psalm 113. het Laudate Pueri werd gezongen door de so praan Francine Fregeres met bege leiding van Marian Leijnse op orgel. Het werd ook een goede uitvoering, goede zang en een bijzonder goede begeleiding op orgel. De avond werd besloten met de Suite in G van Benedetto Marcello. Een dankbaar applaus beloonde het orkest met zijn solisten na afloop. Volgende week heeft men in de hervormde kerk wederom een goede muziekavond op het programma staan. Dan zal de bekende organist van de Rotterdamse Doelen komen improviseren op thema's die hem door het publiek zullen worden op gegeven. SCHARENDIJKE De brandweer Het gemeentebestuur van Mid- densc'houwen heeft zich wat gesto ten aan de uitdrukking „museum stuk" t.a.v. de brandweerauto van Seharendijke/Elkerzee, waarover wij publiceerden in het vrijdagnummer. Het gemeentebestuur moge weten, dat een dergelijk journalistiek wat jonglerend gebruikt woord, niet de nigrerend is bedoeld. Het moet ge lezen (en gewaardeerd) worden in de context, waarin het stond ge schreven. Het artikeltje had geen andere be doeling dan de aandacht eens te ves tigen om in de toekomst groeiende noodzaak, dat - over de gehele re gionale lijn - het brandweermate riaal eens op de korrel wordt geno men en - zoals ook wérd opgemerkt - verbeterd als in de toekomst sprake zal zijn van schaalvergroting ook op dit terrein. RED. DTJIVELAND Aktiviteiten V.V.V. Duiveland Dat het nieuwe bestuur van de „V.V.V. Duiveland" goed aan het werk is blijkt al uit het feit dat de ze vereniging op vele plaatsen, op campings en in winkels, bakjes heeft neergezet en/of opgehangen met een boekje, vermeldende de evenementen en akties geboden in dit ressort. Op deze bakjes met folders is een spaarvarken geplaats om eventueel een vergoeding' in te deponeren bestemd voor de V.V.V. Ook in de komende tijd mag men nog meer ak fiviteiten van de „V.V.V. Duiveland" verwachten. NIEUWERKERK Oefening en Uitspanning speelde in Bruinisse Zaterdagavond gaf de muziekver eniging „Oefening en Uitspanning" o.l.v. de heer A. Radewalt in de mu ziektent van Bruinisse een concert. Het Nieuwerkerkse korps bestaande -uit achttien man, bracht enkele mooie- stukken ten gehore, o.a. A good day, Glorie, glorie hallelujah, To a wild rose, Euro-ouverture en Les Montagnards en April Evening. Het concert, dat zeer goed in de smaak viel, duurde ruim een uur. De muziekverenigingen „Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk en „Nu met Hope" uit Bruinisse komen maandagavond (hedenavond) weer bijeen in Bruinisse om te oefenen voor de op 25 augustus a.s. te houden „taptoe" die in Bruinisse wordt ge houden, vrijdagavond oefent men in Nieuwerkerk. Torentje van Geref. Kerk in reparatie Het torentje van de Geref. Kerk aan de Ooststraat is momenteel in reparatie. Reeds enkele weken is men aan dit karwei bezig. Aan de ene kant van het torentje is men nu klaar en binnen enkele weken hoopt men de gehele reparatie aan de kant te hebben. De laatste Braderie-dag Dezer dagen werd in „Hotel de Meebaal" te Nieuwerkerk een ver gadering gehouden deor de Midden stands vereniging Nieuwerkerk. on der voorzitterschap van de heer L. C. Boudeling. Na de gebruikelijke zaken werd een terugblik geslagen op de gehou den Braderie-dagen en gesproken over de laatste Braderiedag van dit seizoen, op 4 aug. a.s. Besloten wordt, om de deze laatste een fees telijk te doen zijn. Als afsluiting dus! Ook deze braderie wordt za terdag weer in samenwerking met de verenigings-raad een muzikale attractie geboden. Het muziek gezel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5