Watergate-proces is duur Zendschip voor kust van Zandvoort Parijsi-Pekmg in dertien uur De militair en de strijdmacht JE LEFSCHOPPER" ASTERIX II IE HELDEN AGENDA Noodweer boven Rüdesheim WEER FRANSE KERNPROEF Kon. harmonie „Kunst en Eer" verzorgde een mosselfestijn Püimsteentapijt op Stille Zuidzee Brandt over Europese kernmacht ZjUËRIKZfeE, 28-7. Ten bate van het liniformen- en instrumentenfonds hield de Koninklijke Harmonie j.I. zaterdag een „mosseldag" in de Beurs op hét Havenplein. Onder leiding van de heer H. Schot werden de mosselen smaakvol bereid én velen hebben de gelegenheid te baat genomen om met Vólle teugen van dit éminente Zééuwsé produkt te genieten. De organisatoren van dit festijn achten deze dag een redelijk fi- nanciëel succes, zodat het unifor- jjnëh- èn instrumentënfónds Wéér verrijkt wér<3." Een groép muzikanten van „Kunst en Eer" zorgde o.l.v: de dirigent Êduard de Looff srlyóor' "een vrolijke muzikale omlijsting Van het geheel. Vélp malen .mochten de met plezier spélende muzikanten samen met hiin dirigënj één gul klinkend applaus in ontvangst nem,ëtt. Medé dafik zij de firma G. J. Schot CJzrt., wéikè %>ór; de niössèlën zorg de eïi de ËLB. fikkkerij dié voor de kostelijke ibroodj.es bij de mosse len gézord had en de vele Vrijwillige WASlil&GTÖN, 18r7. liet Watèr- gate-onderzoek in Washington is een van de duurste van zijn soort uit de Amerikaanse geschiedenis aan het worden en heeft al bijna twee mil joen dollar gekost. De schattingen liggen al ruim twee maal zo hóóg alsde kosten vari het jaarlange- Pentagon-Papérsproces, dat in zijn tijd als één van de duurste openbare processen werd beschouwd. Hét 'vooruitzicht "óp ëpri langdurige behandeling Voor rechtbanken naar aanleiding^ van président Nixons weigering archiefstukken en band- ópnarnen in zijn bézit Voor hét on derzoek .af -téstaan, zal de kosten nóg meer opvoeren.. Een miljoen dollar zal niet voldoende zijn. Mexicaanse jongens dood dóór instorten grot MEXICO, 28-7. Negen Mexi caanse' jongens van vijf tot vijftien j'aèr,. dié zich aa:ji het omkleden wa ren; voor een voetbalwedstrijd,zijn Zondag onder stenen bedolven door het instorten van de uitgegraven grot waarin zij. dat deden. Acht jon gens vonden daarbij de dood. De grót was ontstaan doof hét winnen van. zandsteen en is waarschijnlijk ingestort doordat andere kinderen ef boven aan het spelen waren. helpsters en helpers kan „Kunst en Eer" óp een geslaagde dag terug zien De groep van de harmonie in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De rusthuizen en het ziekenhuis en andere behulpzame instanties wer den zeker niet vergeten want zij kre gen aan het eind van de dag een hoeveelheid mosselen thuisbezorgd. Kaalheid jongerenprobleem LONDEN28-7. Kaalheid wordt een echt probleem on der de jóngeren. Meer dan de Helft van mijn patiënten in de afgelopen twee jaar wasjon-' ger dan dertig jaar. Dit zegt yievr. Betty Roriey, hoofd van een instituut voor hoofdhuid- ziekt'éit in Londen. Zij wijt deze ontwikkeling voornamelijkaan liet feit. dat jonge 'mensen onder steeds grotere druk komen te staan in hun siudiè én hun werk. Daar-, bij. komt vol'gens haar nog de druk üan, „seksuele mededin ging'' ónder dé jongelui van vandaag, r sinds zondagavond een vierde zee zender, diè over ongeveer een week ondèr de naam Radio Condor van 9 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds „gèzellige muziek" zal gaan uitzen den. Daar tussendoor zullen spotjes worden uitgezonden die de aandacht hebben van idealistische groeperin gen, die wèrkzaam zijn op humani tair, sociaal óf religieus gebied. Ook de „verdrukte minderheden" (die vroeger een onderdak vonden bij de H.I.R.Ó.) zullen aaii het woord kun nen komen. Deze groèpèrihgen zul len bij Radio Condor zendtijd kun nen hürèh. De niéuwe zeezènder zal géén reclame én geen politiek uit zenden. Jüngen bijna gewurgd CHAAM, 28-7. Een onbekende man hèeft getracht in Chaam (N.B.) een elfjarige jongen uit die plaats te wurgen. Het kind ligt met ernstige verwondingen in een zikehhuis in Bréda. De man, tussen de 30 en 40 jaar, heeft de jongen meegenomen in een kelder van de vroegere melkfabriek. Hij. moet wónden hebben opgelopen toen hij zich verzette. De jongen wist te ontsnappen. Zijn ouders waren met vakantie in het buitenland. Hij logeerde bij ken nissen. jongen dood door explosie in liotel ARNHEM, 30-7. De 15-jarige Maik Ludorf uit Wuppertal in Duitsland is zondagavond overleden aan de ge volgen van zware verwondingen, die hij opliep bij een explosie zaterdag in hotel Rèmbrandt in Arnhem. Na de ontploffing brak er brand uit. Hij was de stiefzoon van het gezrt Stahl. De 40-jarige mevrouw Chris- tal Stahl-Wirtz verkeerde maandag ochtend nog in levensgevaar. Haar 34-jarige echtgenoot en 12-jarige dochter Longinë werden ernstig ge wond. Zij zijn evenwel buiten le vensgevaar. PARIJS, 28-7. De Franse lucht vaartmaatschappij „Air France" zal met ingang van 3 september een rechtstreekse dienst van Parijs naar Peking openen. Dit is vrijdag in Pa rijs meegedeeld. De in Peking tot stand gekomen overeenkomst moet eerst nog door beidé regeringen Worden goedge keurd. De vluchten zullen worden uitge voerd met tóestellen, van het type Boéing 707. De route Parijs-Peking wordt in 13 uur en 20 minuten ge vlogen,' met alleen een tussenlanding in Karatsji. Het schip, de voormalige, 17 jaar oude IJslandvaarder Condor, is zon dag de haven van IJmuiden uitge sleept. Eigenaren va nhet schip zijn de radio- en televisietechnicus S. Willemse en de scheepsberger Gerrit Elferink, beiden uit Haarlem. De laatste is de berger van het Chinese schip dat indertijd bij Schoorl op het strand werd géslingèrd. AMSTERDAM, 28-7. De Algeme ne Vereniging van Nederlandse Mi litairen, een organisatie die een half jaar geleden is opgericht ter behar tiging van de belangen van dienst plichtigen, heefteen enquête ver richt, waaruit is gebleken dat de Ne derlandse dienstplichtige „zich over het algemeen positief opstelt tegen over de krijgsmacht". Dit wordt verklaard door de voor zitter van de A.V.N.M., de dienst plichtig soldaat eerste klas B. Ver- waayen uit Driebergen. Voor het onderzoek waren 1500 vragenlijsten uitgedeeld, terwijl en quêteurs bovendien enkele duizen den dienstplichtigen ondervroegen. Zonnebril en kaarten RENSSELAER, 28-7. Drogist Ralph Fendig in Rensselaer in de Ameri kaanse staat Indiana kreeg een jon ge vrouw in zijn zaak die hem. tien dollar gaf zonder iets te kopen. „Een paar jaar geleden", zei ze „heb ik een zonnebril en een pa-ar kaarten uit uw zaak weggenomen. Hoeveel het allemaal waard was, weet ik niet, maar dit dekt hei wel". Dat meende Fendig ook en hij ac cepteerde het gewetensgeld. Vrouw nipt gered bij brand AHSTERDAM, 29-7. Koelbloedig ingrijpen van twee brandwachten heeft mevrouw Groenestcin in Am sterdam minstens voor ernstige ver wondingen befiioed. De vrouw probeerde zondagmiddag als laatste haar brandende woning in de Eerste Jan Sleenstraat te ver laten maar durfde het niet aan om van de derde verdieping van het pand in het vangzeil van de brand weer te springen. Inmiddels waren twee brandwachten over het dak tot vlakbij haar gekomen. Toen zij de vrouw omhoog wilden hijsen werkte deze niet mee. Ten einde raad slin gerden de brandwachten, die iéder een hand van de vrouw vast hadden, haar niet een boog over een uitste kende versperring van waslijnen naar beneden. De vrouw kwam in het vangzeil terecht en liep slechts enkele schaafwondjes op. Man omgekomen „DE CONCERTZAAL" - ZIEKiKZEE TELEFOON OHIO - 2770 DEZE WEEK Dinsda\avpna\3T juli, 8.00 uur NORMAJy WISDOM in riet is weer lachen geblazen Dwazer dan ooit Alle leeftijden. K8NDERROGRAMMA Dinsdag 31 juli, 3.30 uur Maandag 30 juli Haamstede Ger. Kerk, 8 uur. Orgelspel en sa menzang. Dinsdag 31 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Woensdag 1 augustus Ren esse Improvisatie-orgelconcert door Arie Keyzër in de Herv. Kerk, 20.00 uur. Zaterdag 11 augustus Haamstede Strandkerk, 8.15 uur. Belcanto Trio. Doodgeschoten vrouw gevonden NEDERWEERT, 29-7. In Neder- weert is zaterdagmorgen het stoffe lijk overschot gevonden van de 58- jarige weduwe J. E. Soeters-Bom- beek u[it Haelen, die door een kogel in het hart om het leven is gekomen Wie de kogel heeft afgevuurd was zondag toen de rijkspolitie in Roer mond melding van de zaak maakte, nog een raadsel. Familieleden van de vrouw vonden het lijk zaterdagmorgen langs de Noordervaart, op enkele honderden meters van de plaats waar donder dagmiddag de bromfiets van de vrouw gevonden was. De vrouw was dinsdag voor het laatst thuis geweest zo vernam de politie donderdag van een dochter van de vrouw, die bij haar moeder woont. Volgens de dochter bleef haar moeder wel vaker enkele dagen van huis weg. Boerderij in de as gelegd LEEUWARDEN, 28-7. In Lange- zwaag (gem. Opsterland, Fr.) is een honderd jaar oude boerderij door brand verwoest. De bewoners, ge waarschuwd door buren, wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. De schade wordt geschat op enkele ton nen. In het vuur gingen ondermeer een nieuwe hooiblazer en de vopr- raad hooi voor tweeëndertig koeien verloren. Hooibrand is vermoedelijk de oorzaak van de brand geweest. Veehouder omgekomen STEENWIJK, 28-7. De 46-jarigè veehouder M- Dekker uit Oldenmarkt is zaterdagmiddag verongelukt. De man was met zijn zoon bezig uit een gierkelder de tank vol te pompen om dezê mest over het land te bren gen. De opzuigslang raakte hierbij verstopt. Toen zij van mening waren, dat men de stop er uit had en de moter weer aanzetten wilde de heer Dekker het deksel van de tank weer openmaken Dit klapte door de luchtdruk met een dodelijke klap tegen zijn borst. FRANKFORT, 28-7. Het gebied van 'Rüdësheim in de deelstaat Hes sen is zondagmiddag getroffen door een hevig noodweer dat met een wolkbreuk gepaard ging. Er werd in korte tijd voor miljoenen guldens schade aangericht. De wijnoogst - het gebied is bekend om zijn witte wijnen - werd naar schatting voor de helft vernield. De straten van de schilderachtige stad aan de Rijn werden overdekt met een dikke modderlaag, afkom stig van de omringende bergen. Ver scheidende mensen liepen verwon dingen op. Politie op de fiets ATLANTA, 28-7. De gemeente politie van Atlanta in de Ameri kaanse slaat Georgia wil de ener giecrisis te Iyf gaan door een rij wielkorps in te stellen. Commissaris John Innan zei dat de eerste zes a tien „bereden" agenten eind augustus zouden gaan surveilleren. Hij 'hoopt er vrijwilli gers uit het korps voor aan te kun nen trekken. Aanschafkosten zijn er niet, want de politie van Atlanta zit met grote aantallen verloren en nooit meer op gevraagde fietsen. Innan ziet in een rijwielkorps het voordeel dat de milieuvervuiling wordt tegengegaan en de agenten geruisloos inbrekers kunnen nade ren. WELLINGTON, 28-7. De kern proef die Frankrijk zondag drie mi nuten na middernacht boven het ei land Mocroeroa in de Stille Zuidzee heeft genomen, was zwakker dan de eerste in de nieuwe serie een week .geleden, zo deelde het Nieuwzee- land.se ministerie van defensie in Wellington zondag mee. De Nieuwzeelandge minister Col man. die zich aan boord van het Nieuwzeelandse protestfregat Can terbury bevindt, vertelde dat er een vertraging van een uur of vier in de uitvoering van de tweede proef was. dat de explosie geen vuurbal pro duceerde en dat er wel een padde stoelachtige wolk oprees, „maar niet van het ontzagwekkende type van kernproeven in de atmosfeer". Colman zei dat. er bij al de teleur stelling over het doorgaan van de Franse proeven, „opluchting" was dat de explosies klein zijn. „Mis schien dankzij onze aanwezigheid hier", zei hij. Zeebanket had gretig aftrek PAGO PAGO, 28-7. De schipper ■van een Nieiiivzeelandse boot heeft donderdag bericht dat als gevolg van vulkanische werking op 257 kilome ter ten zuidwesten van Amerikaans Samoa, op minstens tachtig vierkan te mijl van de Stille Zuidzee een laag puimsteen is ontstaan. Kapitein John Jenkins van de Unión South Pacific van de Union Steamship Company, zei dat zijn schip zeven uur door het. puimsteen- tapijt op ongeveer 32 kilometer ten noordoosten van het eiland Nioeafoo van de Tonga-groep, gevaren had en dat het rotsachtige puimsteen beslist- risico's voor de scheepvaart ter plaatse oplevert. Een radaronderzóek loonde aan dat.de'puimsteenstroom dertien kilo meter breed en zestien kilometer lang is en een dikte heeft, van vijfen veertig centimeter. ZUTPHEN, 28-7. De 26-jarige G. J. Karsemakers uit Deventer is zon dagmiddag omgekomen bij een brand aan boord vari een motorjacht, dat aan de kade van de IJssel te Zut- phen lag gemeerd. De oorzaak van de brand zoekt de politie in het vlam vatten van een benzinedamp, ontstaan bij het vullen van een tank, terwijl een gasstel brandde. Zijn 23- jarige broer liep brandwonden op en sprong daarna overboord. Na behan deling in een ziekenhuis kon hij naar huis gaan. Twee andere broers wa ren tijdens het uitbreken van de brand al op dé kade. BONN, 28-7. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland meent dat het in juni gesloten akkoord tus sen de Verenigde Staten en de, Sow- j et-Unie over het voorkomen van een kernoorlog ook het gevaar op een conflict in Europa heeft vermin derd. Maar hij sluit de mogelijkheid niet uit dat een verenigd West-Euro pa er een eigen kernmacht op na gaat houden als de internationale situatie zich niet zo gunstig ontwik kelt als nu het geval schijnt. Maar hij bleef hopen op aanzienlijke vor deringen op het gebied van de ont wapening, die een Europese kern macht overbodig zouden maken. Mooi plekje - veel lawaai PRAAG, 28-7. Een van de aantrek kelijkste toeristencentra van Europa, de hoge Tatra (Tsjecho-Slowakije), wordt bedreigd door het lawaai van auto's. Uit metingen op de bergwegen bleek volgens persberichten van vrijdag dat het lawaaipeil 80 lot 85 decibel bedroeg, hetgeen overeen komt met het kabaal in een machi nepark. Op het spitsuur passeren op de bergweg bij Stary Smókovec bijna 1000 auto's per uur. DEN BOSCH. De officier van jus- titia bij de rechtbank in Den Bosch heeft wegens verduistering van 31.000 gulden door de beheerster van het PTT-agentschap in Waalwijk acht maanden cel tegen haar geëist, waarvan zes voorwaardelijk. Nederlanders omgekomen in liet buitenland DEN HAAG, 29-7. - De 19-jarige Peter Schras uit Hilversum is vo rige week bij Saint Tropez, in zuid- Frankrijk, om het leven gekomen. Hij is met zijn auto uit een bocht gevlogen en op een tegenligger ge botst Hij was met vakantie. Bij Hamar (Noorwegen) zijn twee 'Nederlandse meisjes met hun auto op een Noorse vrachtauto, gebotst. De 23-jarige E. Kleintjes uit Blari- cum was op slag dood; de 21-jarige Christina P. J. M. van den Dries uit Nijmegen is kort daarna in een zie kenhuis overleden. De 11-jarige Bart Mudde uit Rot terdam is van het balcon van een flat op de elfde etage in Malaga ge vallen. Hij was op slag dood. De jon gen was met kennissen van zijn ouders met vakantie. Het adntal ongelukken in het bui tenland, waarbij Nederlanders zijn betrokken, is dit jaar opvallend groot, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandseza ken. Vooral uit Frankrijk worden veel verkeersongelukken gemeld. Ziektegevallen in de bouw UTRECHT, 28-7. De premie-ont vangsten van het Soc. Fonds Bouw nijverheid zijn vorig jaar met tien procent gestegen tot ruim twee mil jard gulden. De uitkeringen gingen met 30 procent omhoog tot ruim 1,8 miljard gulden en de administratie kosten bedroegen 82 miljoen gulden. Dat meldt het jaarverslag van de Stichting over 1972. Hoewel het aantal ziekmeldingen daalde van 367.000 tot 362.500, steeg de gemiddelde duur der ziektegeval len en werd er 5,6 procent meer aan ziekengeld uitgekeerd dan in 1971. BROUWERSHAVEN, 28-7. De kennis te Brouwershaven heeft- met het weekeinde veel publieke belangstelling genoten. Was het: druk in de auto scooter en aan de diverse gokk.romen, een speciale attractie vormde het reu zenrad. dat hoog boven de huizen torende en een prachtig schouwspel bood over hei stadje ver'de Schouwse polders in. Vooral in de avonduren toen de verlichting een apart cachet gaf aan dit gigantische kermisattribuut. was dit v-an ver te zien, zodat het als een goede trekpleister gold. bij brand op motorjacht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2