BIOSCOOP ASTERIX EN DE HELDEN Raketaanval op Phnom Penh IN ANGOLA IS HET OOK MIS VAKANTIE- „PROBLEEM" Japanse vliegtuigen in Libië Regen en sneeuw in Frankrijk JE LEFSCHOPPER" AGENDA KiNDERROGRAMMA Donderdag 26 jui2.30 uur Dinsdag 31 juli, 3.30 uur TILBURG. Het Safaripark „De Beekse Bergen" te Tilburg heeft een unieke bezienswaardigheid in haar park, een vrouwelijke witte neus hoorn met een „voetbalknietje" (vocht in de meniscus). Het dier heeft deze knie waarschijnlijk opge lopen tijdens stoeipartijen met haar soortgenoten. Men zeil proberen de knie ie genezen door het toedienen van een aantal injekties en een mid del om het vocht te verwijderen. Op de foto krijgt het dier een van deze injekties. PHNOM PENH, 25-7. Bij een communistische raketaanval op de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zijn woensdag vijf mensen om 'het leven gekomen en tenminste vijftien gewond. Naar schatting werden, vijtien ra ketten afgeschoten op de stad en de mernationale luchthaven Potsjen- tong aan de westelijke stadsrand. Geen van de projectielen van het kaliber 122 mm kwamen op het vliegveld zelf terecht. Wel werden vluchtelingenhutten langs de hoofd weg naar de luchthaven getroffen waardoor doden en gewonden vielen Braziliaanse Indianen worden ingeënt EIO DE JANEIRO, 2G-7. Hel In- lernationale Rode Kruis gaat volgen de maand een grootscheepse cam pagne beginnen om de Braziliaanse indianen voor uitsterven te behoeden door hen in te enten tegen ziekten die de blanke overbrengt naar hun gebieden. Het programma duurt vijf jaar en kost een miljoen dollar. De Braziliaanse regering heeft er mee ingestemd. Afgelegen nederzettingen in het oerwoud zullen met een vliegtuig en twee hospitaalschepen, die de Ama zone opvaren bezocht worden. Het Rode Kruis hoopt met deze campag ne 70.000 a 100.000 indianen te be reiken. DEN HAAG, 25-7. „Portugal begaat niet alleen wandaden in Mozambique maar ook in de grootste kolonie in Afrika Angola. Bij de beschieting van een eerst in brand gestoken dorp in Kibashi in Angola zouden 130 mensen zijn omgekomen, een aanval op twee missiedorpen van Italiaanse paters Capueijnen zou aan nog eens zestig mensen het leven hebben gekost." Dit zeiden twee Nederlandse mis sionarissen, pater Verdijk en pater Pijnenburg, die jaren in Angola ge werkt hebben, zondagmiddag in de KRO radiorubriek „Kruispunt". Bei de missionarissen hebben zich in verband met dit Portugese optreden in Angola uil hun missiegebied te rug getrokken. Newyorkse politie rolt drugbende op NEW YORK, 25-7. De New Yorkse politie heeft woensdag het oprollen van een internationale drugbende met een omzet van 500 miljoen dol lar bekendgemaakt. De officier van justitie van het kanton Bronx, Mario Merola, zei dat de bende was gespecialiseerd in co caïne en hasjiesj die vanuit heel de wereld, maar vooral Zuid-Amerika, naar de Verenjgde Staten werden ge smokkeld. Hij noemde een 27-jarige acade micus en ex-sociaal werker van de gemeente New York als de bende leider en de 29-jarige televisie-ac- teur Michael Arlen als een van zijn voornaamste helpers. Vrouwelijke koeriers transporteerden de drugs in hun onderkleding. „Praten met de minister" HILVERSUM, 25-7. In het pro gramma „praten met de minister', dat de NOS-radio zaterdag 28 juli van 14.45 lot 15.20 uur uitzendt via Hilversum 1. zal de minister van binnenlandse zaken en de west prof. mr. W. F. de Gaay Fortman met een aantal Nederlanders discusieren. In deze discussie komen onder meer aan de orde het optreden van de ge meentepolitie, de west, de filmkeu ring, een nieuwe polilie-apparaat de gewestvorming, de grondwetsher ziening en de B.B. Ontslagen in Amersfoort AMERSFOORT, 25-7. Hadva-de Vries, een groothandel in technische produkten (onder meer haarden en kachels) in Amersfoort, ziet zich ge noodzaakt 45 van de 180 personeels leden te laten afvloeien. Vorig jaar heeft Hadva ook werknemers ont slagen. De vakbonden hebben dinsdag een eerste bespreking met de directie gevoerd. Het overleg wordt maan dag voortgezet Hadva is een onderdeel van het Ogem-concern. Kogels vlogen rond in Amsterdam AMSTERDAM, 25-7. Revolver kogels zijn woensdag door de vrij drukke tweede Oosterparkstraat in Amsterdam gevlogen zonder iemand te raken. De schutter was de 35-ja- rige L. E. Ch., die zich bedreigd voelde door de 30-jarige fineerder K .T. Deze mannen, beiden afkom stig uit Suriname, in de verte aan elkaar verwant en onderhuurders van een woning in de Kruegerstraat, hadden onenigheid gekregen over licht- en gasrekeningen. Duits echtpaar verongelukt DRONTEN, 25-7. Een Duits echt paar is woensdagochtend op een kruispunt in Dronten bij een botsing tussen twee personenauto's om het leven gekomen. Acht andere perso nen raakten bij dit ongeluk zwaar gewond. Twee van hen verkeren in levensgevaar. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van de Duitse auto zon der snelheid te minderen een voor- rangsweg opreed. Nadere bijzonderheden omtrent de identiteit, van de slachtoffers zijn niet bekend. Op het zelfde krüispunt kwamen dinsdag bij een auto-ongeluk ook twee personen om het leven. Overval op Nptsspaar- bank te Beverwijk BEVERWIJK 24-7. Dinsdagmiddag is een overval gepleegd op het by- kantoor van de Nutsspaarbank aan de van Riemsdijklaan te Beverwijk. In het kantoor was op dal ogenblik een vrouwelijke employé aanwezig. Volgens de eerste berichten is alle aanwezige geld geroofd. De overval lers zijn verdwenen in een witte Volkswagen met het kenteken 50-67 BX. Dit is een vals kenteken want dit nummer behoort volgens de po litie bij een Renault 4. De buit bedraagt naar schatting f 20.000. De overval werd gepleegd door twee mannen die waren gewa pend. Gemeente subsidieert ophalen van oud papier BOLSWARD, 25-7. B. en w. van Bolsward willen verenigingen die oud papier ophalen om de clubkas sen te spekken aanmoedigen er mee door te gaan, ondanks de lage prij zen die oud papier op het ogenblik opbrengen. Ze willen het ophalen subsidiëi-en uit het oogpunt van mi lieubescherming. B. en w., die nog een subsidiesy steem moeten vaststellen, vermoeden dat de lage prijzen van oud papier tijdelijk zijn. Deze zijn gedaald door het grote aanbod van stormhoUt bij dc papierfabrieken. SCHIPHOL. De 40-jarige Hoensbroe- ker C. Roos en zijn 12-jarige doch ter Ans zijn op Schiphol aangeko men uit de Noorcl-Franse stad Rijs- sel. Ze raakten eerder - met andere familieleden - ernstig gewond bij een ontploffing in een bunker te Ca lais. Hier wordt het meisje de am bulance ingedragen op de luchtha ven. Het unieke transport werd ver zorgd. door de A.N.W.B. Wie - afgezien van het thans niet zo fraaie weer - de vakantie bezetting in de regio eens cijfer matig inspekteert, weet snel dat de top ligt in juli en de eerste helft van augustus. Het is het resultaat van een destijds aangebrachte wij ziging in het tijds-vakantiepatroon Voorheen was feitelijk de hele maand augustus met de vakanties gemoeid en in veel mindere mate juli. Is met de nieuwe regeling de steen der wijzen gevonden? Velen vinden van niet, want juist in de genoemde zes weken vindt er toch nog of toch altijd een opeen hoping van mensen plaats in de typische recreatiegebieden. Van overaj is al overstelpende drukte gemeld. Men ontkomt niet aan de indruk dat de begeerde spreiding in de praktijk niet klopt. Welis waar zijn er wijzigingen gekomen in de tijden van de schoolvakan ties. maar men ziet in dezelfde „gevoelige" weken toch ook heel wat bedrijven sluiten en zelfs he le bedrijfstakken, als de bouw en de metaal. Dit is niet bevordelijk om een ongewenst samentreffen te ontlopen. Het probleem houdt velen be zig; de V.V.V.'s het horecawezen, het georganiseerde onderwijs en zelfs - naar blijkt - de Stichting van de Arbeid, die recentelijk ge komen is met de suggestie althans de vakanties van het kleuter- en basisonderwijs met nog eens twee weken te verlengen, teneinde voor de ouders van kinderen grotere spreidingsmogelijkheden te ver krijgen. We geloven niet dat met deze suggestie een verstandige greep is gedaan. Niemand misgunt het kind en het onderwijzend per soneel een lange vakantie, maar zelfs vakanties kunnen te lang zijn. Noch. de ouders, noch organisaties zijn in staat het kind zo lang be zig te houden. Hierbij komt nog dat verkorting van het cursusjaar zich toch, (op nieuw) licht zal gaan wreken op de studieresultaten, want in ver gelijking met vroeger wordt er al heel wat minder school gegaan (vrije woensdagmiddag en (hele) zaterdag). Psychologisch verschijn sel is verder, dat „men" doorgaans geen rekening houdt met grote drukte in de vakantie. Er zijn nu eenmaal talrijke mensen, die de grote drukte gezellig vinden en niet graag een stille tijd voor va kantie reserveren. Men kan dat be treuren, maar beter is het er reke ning mee te houden. Twee weken op het totaal van de zomer, maakt derhalve op de totale zomervakantie niet veel uit. Die „twee weken" van de Stich ting van de Arbeid, lijken ons dan ook geen vrucht van lang naden ken, maar ingegeven door een soort impulsiviteit, die noch voor de vakantiespreiding en in dit ge val noch voor het kind erg nuttig is. Feitelijk moet het hele ,vakan- tieproblecm's maai- dan bezien in de jaarcirkel (herfst, kerst, pasen, pinksteren) eens op de helling om te zien, wat er aan te sleutelen valt. Opgepast dient ook te wor den dut de verschillen in vakantie perioden tussen diverse bevol kingsgroepen niet al te dwaas ver uit elkaar gaan lopen. Er zijn nog mensen die het met één week moe ten doen; hoe voelen die zich te genover hen, die in kaders van zeg maar maanden gaan denken? DEN HAAG. Een aantal werken van Simon Vestdijk is in het Rus sisch vertaald en door de Moskouse uitgeverij „Progress" in een verza melbundel uitgegeven, aldus een be richt in het weekblad van de Sow- jetambassade in Den Haag. Mensen boos chauffeurs weg BRIGHTON, 25-7. De gemeentelij ke busonderneming in de Britse- stad Brighton kamt; met pex-soneeis- tekort en heeft daardoor de dienst moeten inkrimpen. De onderneming zegt dat er een groot verloop is on der de chauffeurs, die het zat zijn de hele dag uitgescholden te worden door voornamelijk vrouwelijke pas sagiers die door het wachten bij de bushalten humeurig zijn geworden. TRIPOLI. 25-7. In dc Libische hoofdstad Tripoli zijn woensdag twee extra toestellen van Japan Airlines aangekomen die vandaag (denderdag) de passagiers van de ge kaapte Boeing zullen ophalen. De vliegtuigen vertrekken vandaag om 7.30 uur naar Benghazi. Een van de toestellen zal donderdag via At- henen, Karatsji en Bangkok naar Tokio vliegen. Het andere zal de route via Amsterdam-Schiphol en Anchorage nemen. In een vraaggesprek met het te levisiejournaal van United Press In ternational heeft een van de Japan se passagiers verteld dat de kapers hadden gezegd dat zij hun aktie wa ren overgegaan uit protest tegen „Amerikaanse en Japanse imperia lisme en het Israëlische zionisme". Zweedse toeristen in Tunesië besmet niet cholera MALMO, 25-7. In het acade misch ziekenhuis van de Zweedse stad Lund is bij twee vrouwelijke patiënten cholera geconstateerd. Zij hadden met een groep toeristen een vakantiereis naar Tunesië gemaakt. Vijf andere leden van het gezel schap zijn in het zelfde ziekenhuis opgenomen omdat zij ook cholera- verschijnselen vertonen. Op 18 juli had de groep Zweedse toeristen een bezoek gebracht aan de Tunesische stad Sousse, waar vol gens plaatselijke autoriteiten vijftien gevallen van dholera waren geregi streerd. PARIJS, 25-7. Frankrijk heeft woensdag een van de koudste zo merdagen uit zijn geschiedenis be leef. In grote delen van het land werden uitzonderlijke lage tempera turen gemeten, regende het of viel sneeuw. Veel vakantiegangers werden dooi de regen gedwongen de campings te ontvluchten en elders een droog on derkomen te zoeken. Uit (het departement Savoie werd hevig noodweer gemeld. In de Fran se Alpen ligt op een hoogte van 2500 meter een sneeuwlaag van 25 tot 30 centimeter. Alleen de vakantiegangers aan de Noordzeestranden en aan de Cote du Roussillon. in het zuiden bij Perpig- nan langs de Middellandse zee, waar het 28 graden in de schaduw was. hadden woensdag nie,t over het weer te klagen. Niet meer ballonblazen J f LONDEN, 25-7. - De Britse f politie zal waarschijnlijk spoe- r dig een nieuw apparaat in ge- t f bruik kunnen nemen om te on- r f derzoeken of een weggebruiker f f teveel heeft gedronken. t f De raad voor medisch onder- f zoek heeft een metertje in zak- J formaat getest dat nauwkeurig f J aangeeft hoeveel procent al- f cohol iemand, in zijn lichaam f f heeft. Het lijdend voorwerp t 'J hoeft dan alleen maar even te- f gen het metertje te ademen. 4 Het bekende ballonblazen zal f tot het verleden gaan beho- t ren. „DE CONCERTZAAL" - ZBERIKZEE TELEFOON 01110-2770 Het is weer lachen geblazen Dwazer dan ooit Alle leeftijden. DEZE WEEK juli, 8.00 uur juli, 8.00 uur Donderdag 26 juli Haamstede Hervormde kerk, 8.30 uur. Massale zangavond. Scharend ij ke Raadhuis, 8 uur. Vergadering ge meenteraad. Renesse Hervormde kerk, 20.00 uur Middel burgs Kamerkoor. Zaterdag 28 juli Zierikzee Meester Breetvelt-speeltuin 14.00 uur: kinderspelletjes. Maandag 30 juli Haamstede Ger. Kerk, 8 uur. Orgelspel en sa menzang. Dinsdag 31 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Woensdag 1 augustus Renesse Improvisatie-orgelconcert door Arie Keyzer in de Herv. Kerk, 20.00 uur. Lugubere vondst langs spoorlijn BRUSSEL, 25-7. Arbeiders Van dc Belgische spoorwegen hebben dins dag, zo is woensdag pas bekend ge worden, langs de spoorlijn bij Bla- regnies, het onthoofde lijk van een ongeveer 25-jarige jongeman aange troffen. Uit een onderzoek dat door hel parket van Bergen is ingesteld bleek dat de man reeds ettelijke dagen geleden omgekomen moet zijn. Soldaten lieten prak staan UTRECHT, 25-7. Bijna alle (600) dienstplichtigen op de Bernhard ka zerne in Amersfoort hebben woens dag demonstratief hun avondeten la ten staan uit protest tegen de naar hun mening onverteerbaar slechte kwaliteit van de maaltijden en de weinig hygiënische manier waarop de eetwaar zou worden bereid en ge presenteerd. Volgens het afdelingsbestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in Amersfoort zitten er re gelmatig kakkerlakken in het eten. Op 18 juli troffen de soldaten vol gens de VVDM behalve bloemkool zelfs rupsen en luizen op hun bord aan. VIM UQT PC &U-T Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend koel Wisselende bewolking en plaatselijk een bui; matige, aan de kust af en toe krachtige noordelijke wind; mi nimumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima omstreeks 18 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 uur. Min.-temperaturen: van normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 juli. Zon op 4.54, onder 20.38. Maan op 1.41. onder 18.59. Nieuwe maan: 29 juli (19.59). HOOC,- EN EAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laag water 27 juli 0.08 12.51 6.07 18.4(5 Springtij: 31 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-7. Het K.N.M.I. deelt mee: tussen een lagedrukgebied waarvan het cent-rum boven dc Oostzee ligt en een rug van Iboge luchtdruk boven de Britse eilanden woi-dt boven de Noordzee een krach tige noordwestelijke stroming in stand gehouden. Met deze stroming wordt koele en vochtige lucht naar onze omgeving gevoerd, waarin veel bewolking voorkomt. In deze situatie komt maar weinig verandering, zo- dal vrijdag op een voortzetting van het huidige weertype moet worden gerekend. Koele lucht is boven vrij wel geheel noord- en midden-Euro pa aanwezig. Alleen in de landen rond de Middellandse zee is hel warm en zonnig zomerweer. In Ar- dalusia. Zui.d-Spanje. werden woens dag maxima gemeten tot 42 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2