PILS Nog een ruimte schip naar Mars Skopje herbouwd Valse munterij in Engeland Witte Huis-post geschrapt TOUWTREKKEN OM BEHOUD V.S.-TROEPEN IN EUROPA deze week bij 2 halve liters] 42^1 OPNIEUW GERESTAUREERDE RUIMTE IN STADHUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 14,50; per maand 5,per jaar J 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 °/o B.T.W, Donderdag 26 juli 1973 129ste jaargang Nr. 21323 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 In dit nummer: Bank reflekteert Oost-Duivehmd economie MOSKOU, 26-7. De Sowjet-Unic heeft woensdagavond een tweede ruimteschip naar Mars gelanceerd, zo is donderdagochtend vroeg be kendgemaakt. Het eerste ruimteschip van deze reeks, de Mars 4 vertrok op 21 juli, waarschijnlijk van de basis Baïko- noer in Kazakhstan, waar de meeste Russische ruimtevluchten van start gaan. De Russische sondes hebben zes maanden nodig om Mars te. be reiken, de afstand naar de rode pla neet bedraagt 460 miljoen km. De Russische lanceringen naar Mars waren vorige week al aange-. kondigd door Kenneth Gatland, voorzitter van de Britse interplane taire vereniging, die met Sowjetrus- sische ruimtevaartfunctionarissen had gesproken. Volgens hem zouden tussen 20 juli en 9 augustus twee of drie ruimtevaartuigen naar de pla neet Mars worden gezonden. BELGRADO, 25-7. (Donderdag 26 juli) vandaag is het tien jaar ge itden dat Skopje, de hoofdstad van de Zuidslavisclie deelstaat Macedo nië, door een aardbeving werd ver weest. Het was de grootste natuur ramp die zich ooit cp het Europese continent heeft voorgedaan. Op 26 juli 1963 om 5.17 uur werd de stad door een sterke aardbe ving getroffen. Van de 200.000 in woners werden 140.000 dakloos. Uil 'liet puin van de ingestorte en zwaar beschadigde huizen werden 1070 do den en 3500 gewonden geborgen. Van de woningen was 80 procent on bruikbaar geworden. De internationale hulp was blon der groot .Bij de reddings- en op- ruimaktie hielpen 82 landen, die ook meehielpen met het tegengaan van epidemieën, het onderdak verschaf fen en verzorgen van de daklozen en de wederopbouw van de stad in het algemeen. De buitenlandse hulp bedroeg aan geld en goederen 500 miljoen dinars (f 87,5 miljoen). In tien jaar tijd is Skopje eigen lijk niet herbouwd, er is een heel nieuwe stad gekomen. Die telt nu 416.000 inwoners en is na Belgrado en Zagreb nu de derde stad van het land. ZIERIKZEE. De St. Lievensmonster- toren hier in volle glorie. Zoals reeds eerder gemeld is de belang stelling voor het beklimmen van de toren enorm. Het zou geen verwon dering rvekken als in de komende dagen een typische mijlpaal in het bezoekerstal zou worden gepasseerd. (Foto:. Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie komt om te praten, neemt geen. mes mee. BROMLEY, 25-7. In een villa in een deftige buurt in de Engelse stad Bromley (Graafschap Kent) is een grote partij valse bankbiljetten met een nominale waarde van ongeveer 70 miljoen gulden ontdekt. Scotland Yard die dit woensdag morgen bekend maakte, zegt in verscheidene tientallen" kisten nagemaakte Engelse ponden, Franse francs, Amerikaanse en Australische dollars |,e hebben aangetroffen. In'de villa bevond zich een valse munterswerkplaats, die „een van de belangrijkste" werd genoemd die ooit in Europa werd ontdekt. De po litie heeft in de villa twee mannen aangehouden, wier namen niet zijn bekendgemaakt WASHINGTON, 25-7. De commis sie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis' van Afgevaardig den heeft woensdag een post van an derhalf miljoen dollar van de begro ting van het Witte Huis geschrapt, omdat het Witte Huis weigerde mee te delen of er iets van dit geld was ■uitbetaald aan de inbrekers in het democratische hoofdkwartier in hel Watergate-gebouw.' De post was omschreven als voor „speciale projecten". Dé begroting van het Witte Huis maakte deel uit van een Wetsvoorstel om 4,8 miljard dollar toe te wijzen ten behoeve van het ministerie van financiën, de pos terijen en verscheidene regerings bureaus. Houden zo of verminderen WASHINGTON, 25-7. De leider van de democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, Mike Mans- field, heef.t woensdag aangekondigd dat hij de Senaat zal voorstellen de sterkte van de Amerikaanse troepen overzee in drie jaar tijd tot de helft te verminderen. Op een hoorzitting van de ondercommissie van de Se naat voor wapencontrole betoogde de senator dat de V.S. ook dan hun internationale verplichtingen kun nen nakomen. alleen de komende onderhandelingen in Wenen in gevaar brengen, maar ook het delicate diplomatiekeoverleg om de spanningen in Europa te ver minderen. Minister van defensie James Schlesinger verklaarde op een bij eenkomst van de jeugdorganisatie van het Amerikaanse veteranenle- gioen, dat Amerika graag zijn troe pen in de NAVO wil verminderen, maar alleen als de organisatie van het Pact van Warschau haar sterkte dienovereenkomstig reduceert. Volgens hem zijn circa 500.000 Amerikaanse militairen in het buitenland -gestationeerd. Daarbij komen dan nog 100.000 man op oorlogsbodems. Hier mee was bijna 30 procent van de Amerikaanse strijdkrachten overzee gele gerd, een situatie die zich in de geschiedenis sinds de periode van het Britse imperium of het Romeinse rijk niet meer had voorgedaan. Mansfield maakte duidelijk dat zijn voorstel tot „eenzijdige" troepenver mindering vooral betrekking heeft op de rond 300.000 militairen in Eu ropa. Hij toonde zich pessimistisch nuerieniie 89 spaar mee voor 6gevel kop en schotels f8,95 +35sterretjes ten aanzien van de kans op een snel succes van de onderhandelingen tus sen Oost en West over een evenwich tige troepenvermindering in Europa die op 30 oktober in Wenen begin nen. Volgens hem rekenen deskun digen er op dat dit overleg na twee of drie-jaar zal leiden tot verminde ring van. niet meer dan 10 tot 15 pro cent. Geen koude oorlog „De tijd. is aangebroken dat de VS zich. moetén realiseren dat de span ningen tussen Oost en West zijn af genomen - en dat deze ontspanning een gezonde en wenselijke verande ring betekent. Het is tijd de retoriek vari 'de koude oorlog opzij te zétten die. gebruikt werd om een status quo van militaire betrokkenheid van Amerika in de gehele wereld te rechtvaardigen", aldus de democra tische leider in de senaat. De onderminister van buitenlandse zaken Kenneth Rush waarschuwde echter voor een eenzijdige troepen- vermindering in Europa, Volgens hem zou een dergelijke reductie niet Ouders en drie kinderen verbrand BRUSSEL, 24-7. Bij een brand in het Belgische Anderlecht zijn vijf le den van een Marokkaans gezin - de ouders en drie kindören - omgeko men. Vier kinderen ontvluchtten het brandende huis door uit een raam te springen. De overige bewoners konden worden gered. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Toen de brandweer arriveerde, stond de keuken van het huis al in lichterlaaie. De vier kinderen die wisten te ontkomen, zijn in een zie kenhuis opgenomen. Twee van hen hebben brandwonden; de overigen liepen gebroken ledematen op. Weer ongeluk niet Starfighter DUSSELDORF, 25-7. Een Star fighter van de Belgische luchtmacht is woensdag in de omgeving van' Sundern in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen in de lucht ont ploft. De wrakstukken kwamen in een bos terecht. De piloot kwam om het leven. 'Aanvankelijk was gemeld dat het een Westduitse Starfighter was. Dat zou dan het 160ste toestel van dil type geweest dat de Westduitse luchtmacht verloor. Funktie als commissie-kamer Het ligt in de bedoeling deze ruimte ook ter bezichtiging open te stellen. Aan toeristisclhe belangstel ling ontbreekt het overigens nu al niet, voor inwoners van Zierikzee is 'liet misschien ook wel interessant in de Meelstraat even „binnen te wip pen,,. Kunstwerken gingen met Jumo te loor DBENG'HAZI, 25-7. Tol; de pas sagiers van het vrijdag gekaapte en opgeblazen Japanse verkeersvlieg tuig behooorde een 32-jarige Japan se antiquair, Sam Hómeva. Hij was dolgelukkig met de goede afloop van het kapingsdrama. Maar zijn bagage zal hij niet terugzien. Daarin bevon den zich enkele Japanse kunstwer ken waarop hij. op de bekende Lon- dense veiling Sotheby de hand had kunnen leggen en die een waarde van ruim een miljoen gulden verte genwoordigden. Zoals het is.- De gerestaureerde ruim te, die zotoel uil praktisch als uit es thetisch oogjmnt een aanwinst ge noemd mag worden. „Vleeschhal", die tijdens de recente restauraties van het stadhuis, jaren in gébruikt is geweest als werkplaats heeft nu ook een uiteindelijke be stemming gekregen. Gemeente-opzichter C. van der Werff uit Haamstede, nu bezig met de restauratie van de Nobelpoort, toonde' ons met gerechtvaardigde trots, het nieuwe gerestaureerde ge deelte. Driekwart van dit onderko men werd tot een stijlvolle kleine vergaderzaal, ten stadhuize spreekt men van de Commissiekamer. Het achterste gedeelte bleek een welko me uitbreidingsmogelijkheid voor het archief. Het oude muurwerk, gedeeltelik bestaande uit kloostermoppen ver bergt zich achter een laag gewit stucwerk, des te opvallender is de oudeïken balkenlaag die de zolde ring vormt. Zwaareiken muurstel lingen en grote moerbalken schragen de kinderbalkjes. Had men al eerder het jaartal 1614 in houtwerk aangetroffen, dit keer kwam ook uit deze ruimte een balk met inscriptie van dit jaartal te voorschijn. Uit 1614, dateert dan ook een restauratie, waarbij de oor spronkelijke ruimte verhoogd werd. Apart plaatsje Stadsarchivares de heer W. H. Keikes vond het de moeite waard de inscriptie een apart plaatsje te ge ven in de kleine vergaderzaal. De vloer 'bestaat voor een groot gedeelte uit tegels die werden aangetroffen onder de houten vloer van de burge- meest er kame rDe inrichting van de nieuw verworven Commissiekamer is voor het merendeel afkomstig uit eigen bezit. Schiderijen, een 18e eeuwse scheepskist, een z.g. Com- pagniekist, destijds door de gemeen te aangekocht uit de boedel van wij len de heer J. Kosters, verder qua sfeer goed bij deze kist passend .ko loniaal" meubilair, en een curieus bouwfragment uit de 16e eeuw. Ko peren kronen en een onopvallend aangebrachte moderne verlichting completeren het geheel. (Foto: Zierikzeesche Nie ZIERIKZEE, 25-7. Opnieuw is een ruimte van liet stadhuis gerestaureerd geïntegreerd in het thans reeds zo fraaie geheel. Hel is de voormalige Vleeshal, vroe ger verbonden met de Waag en tijdelijk gebruikt als werkplaats in het kader van de algehele stadhuisres tauratie. De nieuw ingerichte vergaderruimte krijgt een bestemming als commissie-kamer. Ook bij de inrichting van deze nieuwe ruimte komt weer in herinnering- dat het stadhuis over belangrijke mogelijkheden beschikt dergelijke fraaie, antieke lokaliteiten in te richten. Feitelijk in elke kamer - en dus ook hier - is het meubilair op evenwichtige wijze aangepast aan de gerestaureerde omgeving. Ingaande door de linker deur van het stadhuis, krijgt men een door kijkje, op het een dezer dagen gereed gekomen, fraai gerestaureerde, oud ste gedeelte van dit gebouw. De-uit de veertiende eeuw daterende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1