Vier doden bij twee ongelukken Nog een generaal neemt ontslag ATHENE. Moeders mooiste komt van de Philippijnen. Het is Maria Marga rita Mordn, die in Athene werd g kozen tot „Miss Universum 1973". YEXLO, 23-7. Door een voorrangs- fout zijn maandagmiddag op een wegkruising in Venlo een personen auto bestuurd door de 44-jarige II. VV. uit Grubbenvorst en een vracht auto bestuurd door een 25-jarige H. V. uit Dreest tegen elkaar gebotst. De 42-jarige mevr. M. Nelissen- Grubben uit Vénlo, die naast de be stuurder in de personenauto zat en de 11-jarige Caroline Haens die ach ter in de auto zat. werden beiden op slag gedood. Twee andere inzittende kinderen werden gewond, waarvan één zeer ernstig. VENRAY. Een voorrangsi'out heeft maandagmiddag op een kruising in Venray aan twee mensen het léven gekost, terwijl een derde ernstig ge wond naar een ziekenhuis werd ge bracht. Volgens de politie beging de heer A. Govaert (69) uit Maastricht de verkeersfout. Zowel hij als zijn naast hem zittende broer Th. Govaert (61) uit Oss werden op slag gedood. De bestuurder van de andere auto werd naar het ziekenhuis in Venray ge bracht. VOORNAAM EN STIJLVOL Cllppertassen rII|J U I Attachékoffers Kffl. AMSTERDAM. Het nieuwe Van Goghmusewrri in de hoofdstad kreeg deze week reeds de 100.000ste bezoe ker. Het waren drie vrienden uit Westduitsland, die namens de direk- tie \>an het museum een boek over Van Gogh kregen aangeboden. Op de foto v.l.n.r. Rosmitha Jeschke, Nor- bert Linn en Ursula Brand. DEN HAAG. 23-7. Luitenant-ge neraal N. Berghuijs (57), opper-offi- cier personeel koninklijke land macht, heeft om ontheffing uit zijn functie en om ontslag uit de mili taire dienst per 1 september ver zocht. Generaal Berghuijs heeft overwe gende bezwaren tegen het gevoerde beleid ten aanzien van de gebeurte nissen rond luitenant-generaal F. E. Meijnderts. commandant van het eer ste legercorps, zo heeft de Leger- voorlichtingsdienst maandag meege deeld. Generaa l Berghuijs vindt het met name onaanvaardbaar dat op grond van de in het rapport van de com- nussie-Langemeijcr beschreven ge beurtenissen. die hij als een ernstige aantasting van de krijgstucht be schouwt. geen maatregelen worden getroffen. Ook is generaal Berghuijs het per soonlijk oneens met de conclusie van de commissie-Langemeijer dat onder de door de kabinetswisseling gewij zigde omstandigheden een herstel van de goede verhoudingen binnen de leiding van de koninklijke land macht niet onmogelijk zou zijn. Op grond van een en ander meent generaal Berghuijs niet langer mede verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de koninklijke land macht te kunnen aanvaarden. Inbraken in Rotterdam ROTTERDAM. 23-7. De Rotter damse recherche heeft een 22-jarige student D. H. uit de Maasstad gear resteerd in verband met een' serie van 23 inbraken in het gebouw van de Nederlandse Economische Hoge school, in een studentenbal- en in hét clubhuis van de tennisclub Vic toria. Volgens de politie stal de stu dent in totaal voor 1' 8.000,aan geld. girokaarten en bankcheques. Van een gemeenteterrein aan de Vlaskade in Rotterdam hebben die ven 60 meter electriciteitskabel met een waarde van f 25.000.gestolen. De politie van de Maasstad stelt een onderzoek in. Venetië wil zijn duiven kanji - VENETIË. 23-7. De duiven op het beroemde plein San Marcos in Vene- tië zijn in de loop van de tijd zo ver wend en doorvoed geraakt, dat er veel exemplaren rondlopen die kort zichtig, slap en gedegenereerd zijn. Hun uitwerpselen zijn niet alleen ont.sierend, maar veroorzaken ook schade aan de oude gebouwen. Het stadsbestuur heeft nu besloten dat volgend jaar geen voer meer mag worden verkocht, waar de mil joenen toeristen de dieren mee vol stoppen. Het voer zal nu in andere stadsdelen van minder historische waarde worden gestrooid, waar de duiven niet zoveel kwaad kunnen. Het zaad zal worden gemengd met. een onvruchtbaar makende stof. Tenslotte zullen de vogels - 180.000 stuks - worden gevangen. De zieke dieren worden afgemaakt en 10.000 exemplaren worden geschonken aan steden die graag een duif uit Venetië willen. Die moeten dan wel minstens 500 km van Venetië liggen. Overval op theehuis AMSTERDAM, 23-7. Drie nog on bekende jongens van ongeveer 15 tot 17 jaar oud hebben maandagmiddag een theehuis aan de Sloterplas in Amsterdam-west overvallen. De zoon van de exploitant, Ernst de Boer (22) werd met een broodmes bedreigd en kreeg een klap in zijn nek met een halfvolle wijnfles, zodat hij even bewusteloos raakte. De overvallers sneden de telefoonverbinding dooi en lienen weg met de kasinhoud. on geveer f 150. Boos op Marokkanen UTRECHT. 23-7. Zo gebeien waren twee Utrechters op een hen volko men onbekende Marokkaan die ze ..zo maar' in elkaar wilden slaan dat ze de man tot in het Utrechtse hoofd bureau van politie nazaten. De Utrechters, die flink in het glaasje hadden gekeken, hadden even tevoren twee andere Marokka nen vlak bij het hoofdbureau afge tuigd waarna ze hun woede wilden koelen op een derde Marokkaan die toevallig passeerde. Toen de man het politiebureau binnen vluchtte kwam het duo doldriftig achter hem aan en eiste zijn „uitlevering". Zeven agen ten slaagden er eerst na een enorme knokpartij in de twee. de 23-jarige K, R. en de 21-jarige E. H. C. de R., van hun agressieve voornemens af te brengen en in de boeien te slaan. Ze zitten voorlopig vast. WASHINGTON. Gordon Strachan. voormalig staflid van het Witte Huis, heeft maandag ten overstaan van de Watergateeommïssie van de senaat, gezegd dat zijn onmiddellijke chef, H. R. Haldeman. op de hoogte was van politieke spionage die door de Repu blikeinen bedreven werd voor de in braak in Watergate op 17 juni van het vorig jaar. Nationale moto-cross Ie Haamstede VERZOEK AAN ONZE ABONNEES Wilt U het abonnementsgeld uit sluitend betalen met onze ac ceptgirokaart; óók als U per bank, per giro of aan het post kantoor betaalt. U maakt het nog nóg gemakke lijker als U ons machtigt de abonnementsgelden automatisch van uw postrekening af te schrij ven. Vraag een"'machtigingsformulier aan: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Abonnementenadministratie Antwoordnr. 12 - Zierikzee (Geen postzegel) Te Haamstede werden - als gemeld - tionale motor-crosswedstrijden ge- len. die een grote indruk maakte, in door „De Koppeling" geslaagde na- houden. Hier de rijder Matje Ghie- aktie. Spektakulair waren de races bij de zijspannen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft het vaste voornemen, waar mogelijk impulsen te geven aan pogingen om vorderingen te maken op het gebied van wapenbe heersing en ontwapening, aldus heeft minister Van der Stoel op een pers bijeenkomst in Den Haag verklaard. ROTTERDAM. Een onbekende heeft tien dagen geleden geprobeerd brand te stichten in de polytheenfa- briek van I.C.I.-Holland in Euro poort. Deze fabriek staat op het complex, waar zich onlangs onge vallen met gifgas hebben voorge daan, HAARLEM. Jan de Rooij is Ne derlands kampioen rallycross ge worden. Nu na afloop van de pro testtermijn. de uitslag van de wed strijd 'op 8 juli in Valkenswaard definitief is geworden, staat vast dat hij in het klassement niet meer kan worden ingehaald. DEN HAAG. De Westeuropese af delingen van Amnesty International hebben hun „scherpe afkeuring" uit gesproken over voornemens de Rus sische kernphysicus prof. Andrej Sacharov te straffen in verband met zijn openhartige uitlatingen over het functioneren van het politieke sy steem in Sovjet-Rusland. DEN HAAG. De regering zal een interdepartementale werkgroep in stellen om te onderzoeken of de wet telijke maatregelen die zijn getroffen ter uitvoering van de sancties tegen Zuid-Rhodesië voldoende waarbor gen bieden. Per huifkar j naar Australië I BRUSSEL. 21-7. Een Engels i echtpaar (Simon en Carmel (f Dowling) rijdt op het ogen- f blik met een huifkar door Bel- f gië, op weg naar Australië, j Het Britse echtpaar Icivam (f vrijdagavond, in Zeebrugge uit Engeland in België aan. Hel f hoopt over zes jaar, na grote t delen van de wereld met zijn i huifkar te hebben bereisd, in t Australië aan te komen. i Simon Dowling is 30 jaar. t Hij is journalist en was aan f een aantal Britse bladen ver- i bonden. Carmel Dowling is 29. i Zij was voor haar vertrek uil t Engeland lerares. Dat vak zal f ze onderweg zeker nog kun- t nen uitoefenen, want de i Dowling's reizen met hun twee f kinderen, de drie jaar oude f Kale en de IS maanden oude i Sophie. f SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht op 14 juli vanaf Sur- villiers met oude duiven. Afstand: 308 km. Combinatie Wesdorp 1, 4; I. Catsman 2; J. M. Kloet 3; A. J. Flikweert 5. Wedvlucht op 14 juli vanaf St. Quentin met jonge duiven. Afstand: 214 km. H. Slager 1, 2. 3, 13. 18, 19, 22: J. de Haan 4: G. Flikweert 5; Combinatie Wesdorp 6. 7, 8, 10. 11, 15. 16, 21; Joh. Pankow 9; Joh. Flik weert 12. 14; I. Catsman 17, A. J. Flikweert 20. A.s. donderdag inkorven voor tweede africhting St. Quentin. Diefstal van bijen LONDEN, 23-7. het Noorden gelse dorp Great Core? 's de politie in de weer om een fi»lf pïiljoen bijen op te sporen. Een plaatselijke imker kwam maandagochtend tot de ont dekking dat vijf grote korven met bijen en honing waren verdwenen. Volgens hem moeten de dieven eerst de vlieggaten hebben dichtgestopt, voordat zij hun gevaarlijke buit op een wagen zetten en verdwenen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalburg: A. Talsma, Brandwijk. Bedankt voor Ee, Oostrum-Jous- wier: J. Jeltema, kand., Groningen. Geref. Kerken Beroepen te Bunschoten-Spaken burg: J. G. J. van Echten, Hemen- oord. Aangenomen naar Dedemsvaart: R. E. v. d. Wal, Nieuwegein (v.h. V rees wij k - J u t phaa s Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Smilde-Diever: W. Scherff, kand., Wittewierum. Protest tegen „Hiimanae Vitae" UTRECHT. 23-7. Een aantal Rot terdamse leden van Dolle Mina wil woensdag bij de ambassade van het Vaticaan in Den Haag van 's mor gens acht uur lot 's avonds acht uur demonstreren tegen het voortbestaan van de „huwelijksrichtlijnen" uit de pauselijke encycliek „Humanae Vi tae". die woensdag 5 jaar geleden werd afgekondigd. In deze encycliek worden zwangerschapsbelemmeren- de maatregelen afgewezen. Dolle Mi na is van plan de pauselijke nuntius een open brief aan te bieden. Óm (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) twaalf uur 's middags1 wil men een manifestatie houden waarbij boven dien een „ivoren toren" wordt aan geboden. De Wereldraad van Kerken GENEVE, 23-7. Mét. een bijzon dere dienst in de St. Petrus kathe draal te Geneve, waar J. Calvijn zijn reformietleer heeft gepreekt, zal op zondag 26 augustus de stichting van de wereldraad van kerken, 25 jaar geleden worden herdacht. Het 120 man tellende centraal comité van de wereldraad en een meer dan 100 man tellende afvaardiging van ver schillende aangesloten kerken zullen deze herdenking opluisteren, waar bij de belangrijkste uitspraken en beslissingen van de oprichting zelf en van de daaropvolgende assem blees in herinnering zullen worden gebracht. Eurovisie zal het gebeuren in de huiskamers bréngen. Zonnehuis in de V.S. NEW ARK (Delaware)', 23-7. In de V.S. is een nieuwe stap gedaan in de richting van huishoudelijk gebruik van zonnewarmte: de universiteit van Delaware heeft vorige week een zonnehuisgetoond waarin de zonnestraling niet alleen voor ver warming en koeling maar voor het eerst ook voor de elektriciteitsvoor ziening wordt gebruikt. Deze „wereldprimeur", „Solar one" genaamd, is een huis waarvan hel dak met een helling van 45 gra den op het zuiden gericht staal en de zonne-energie opvangt in cellen van cadmiumsulfaat. Deze cellen zetten de energie in warmte en gedeelte lijk in electricileil om. Aan de muur onder het dak zijn hulppanelen aangebracht. De cellen zorgen voor 80 procent van de dagelijkse energie-behoefte van het. huis. Bovendien kan een voorraadje voor een a twee dagen worden aangelegd met behulp van batterijen en speciale opslagbuizen voor warmte en koude Er zijn een aantal verbeteringen toegepast en het gebruik van ead- niium is ook nieuw, maar de belang- rijkste vinding is die van opwek king van elect riciteit. Over de hele wereld staan al huizen die van de zon gebruik maken voor verwar ming. nadat de eerste waren ontwor pen in 1958 door hel Instituut voor Technologie in Massachusetts. Het gebruik van cadmium was al door de NASA onderzocht, vooral met het oog op het Skylab-program- ma. De NASA stapte echter over op siliciumcellen, die twee a driemaal doelmatiger maar ook veel duurder zijn. De ontwerpers menen echter dat legen het jaar 1980 de massapro- duktie van cadmiumcellen de bouw van het huis nog veel goedkoper kan maken. Cadmium is een nevenpro- dukt van de zinkwinning. De bouw van deze zonnehuizen wordt dan economisch mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6