BIOSCOOP JittÊ THE VISBOOTBEDRIJVEN MOETEN GRIJSOORD BETALEN AFRIKAANSE DROOGTE RUKT OP DE JUSTITIE EIST BANDOPNAMEN VAN PRESIDENT LAATSTE NIEUWS AGENDA Uitspraak Hoge Raad SCHOUWEN-DUIVELAND, 23-7. De Hoge Raad der Nederlanden lieefl dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van J. L. Gebraad, eigenaar van een visboten- verbuurbedrijf te Nieuwe Tonge, tegen de eigenaren van de Heerlijkheid Grijsoord (graaf J. M. L. H. G. P. de Chambure e.s.) te Woensdreclit. Gebraad betaalde in 1966/67 evenals andere eigenaars van sport vissersbe- drijven ol' visboten, een bepaald jaarlijks recht om op de buitendijkse slikken van de Heerlijkheid Grijsoord, bevloeid door het water van de Grevelingen en de Krammer te varen of te ankeren of te laten varen of te laten ankeren (lees vissen). Gebraad betaalde dit bedrag maar bestreed het recht om deze retributie te heffen. Hij betaalde het volgende visseizoen dan ook niet meer. De Kan tonrechter te Sommelsdijk stelde bij vonnis van 7 mei 1969 Gebraad in het gelijk. In punt 5 stelde de kantonrechter dat Krammer en Grevelingen wate ren zijn als bedoeld in art. 577 van het Burgerlijk Wetboek, da( luidt „Insgelijks behoren aan den Staat de wegen en straten, welke te zijnen laste zijn, de stranden der zee, de be vaarbare en vlotbare stromen en ri vieren met. hun oevers, de grote en de kleine eilanden, en de platen wel ke in de rivieren opkomen, gelijk ook de havens en reeden: onvermin derd de door titel of bezit verkre gen regten van bijzondere personen of geméenschappen. Verder werd door de kantonrech ter gewezen dat volgens de visserij- wet 1963 schriftelijk visverguningen moeien worden afgegeven, Grijsoord tekende tegen dat vonnis beroep aan bij de rechtbank te Rotterdam, die het vonnis van de kantonredhter vernietigde. Gebraad stelde op zijn beurt opnieuw dat Grijsoord geen eigenaar van de rivier is. want de ge- Passagiers voor de maan LONDEN23-7De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC ontvangt geregeld, aanvragen voor een reisje naar de maan. Zij meent dat op een vraag antwoord moet worden gege ven en dat een kandidaat- ruïmtereiziger daar eveneens recht op heeft. Die krijgt dan ook het volgende antwoord: „Wij danken u ten zeerste voor uw aanvraag om een BOAC-kuartje naar de maan. Vooralsnog echter zijn wij niet voornemens een geregelde dienst naar die planeet in te richten. Afgezien van de nog niet opgeloste technische pro blemen is ook de kwestie van het tarief nog niet rond. Maar in ieder geval mag u van nu af aan als zeker aannemen, dat niet alleen de vlucht maar ook de prijs van astronomische aard zullen zijn. Niettemin zullen wij u graag op onze wachtlijst inschrijven en wij zullen niet nalaten zodra wij over vastere gegevens beschik ken met u opnieuw contact op te nemen. Met de meeste achting Roof in Vondelpark AMSTERDAM, 23-7. Met een bloedende kaak, waarin zich een 5 cm lange snede bevond, is de 18-ja- rige Zweed Ulrik Stenson uit Kung- songen het politiebureau van het Leidseplein binnen gelopen. Hij was kort tevoren in het Vondelpark van zijn geld (200 Duitse marken) en een kapmes beroofd. Stenson werd van achteren aange vallen, zo verklaarde hij. Hij poogde zich met zijn mes te verweren, met als enig resultaat, dat hij er zelf mee in zijn kaak werd gestoken. CAIRO. De Egyptische president Sa- dat ontving een met bloed geschre ven petitie van een delegatie van duizenden Libïërsdie naar Egypte kwamen om aan te dringen op een onmiddellijk samengaan van de bei de landen. hele rivier is eigendom van de Staat en het is ondenkbaar naar Neder lands recht dat de eigendom van een stromende rivier aan enig bijzonder persoon zou kunnen toebehoren In een uitvoerig betoog, worden de gronden warop de rechtbank vonnis heeft gewezen aangevallen. Uitspraak Hoge Raad De Hoge Raad heeft tenslotte be paald, dat: A. de rechtbank er te recht van is uitgegaan dat de publie ke bestemming van een openbaar vaarwater mee brengt dat de eige naar moet dulden, dat het gewone verkeer van dit vaarwater gebruik maakt, daaronder begrepen het an keren dat met dit verkeer in zo danig verband staat dat het geaoht moet worden daarvan deel uit te ma ken en welk ankeren de rechtbank kennelijk op het oog heeft als zij spreekt van „ankeren voor strikte verkeers doeleinden. Dat de rechtbank terecht heeft aan- men dat daartoe niet gerekend kan kan worden het. ankeren voor recre- ve doeleinden en met name ter be- be oefening van de hengelsport. De rechten die Grijsoord ontleend aan de uitgifte brief van hertog Jan van Beieren bij verleijbrief 17 fe bruari 1420 worden door de recht bank erkend omdat bij een eerder plaats gehad hebbende daging, deze rechten ook zijn erkend, zodat Ge braad cs. niet ontvankelijk worden verklaard in hun beroep en worden veroordeeld in de kosten. De rechten van de eigenaren van een onverdeeldheid de Ambachts heerlijkheid Grijsoord, gezegd de Oude en Nieuwe Tonge, alsmede van de Halsheerlijkheid van Klinker- land en als zodanig rechts opvolgers van Gheryt van Buschusen en Pieter Bartelmeuszn, zijn ontleend aan de verleijbrief van 17 februari 1420, waarbij door hertog Jan van Beieren in twee helften in eigendom is uit gegeven „tot enen vrijen eygen erf- lic end ewelic te hebben ende te be- sittenalle alsulke gorssen, landen ende slijke geheten Grijsoorde, Du- venwaere die Tonge, Hugevliet Hel le. Vremsgat ende Battenoorende alle andere hen die genoemt mogen wezsen, als 'hier besereven staet en de gelegen sijn tusschen desen be palingen ende mareken hier be schreven, eert te welen Hontslo noert oestwaerts of. dat heydiepvan Bomer zuutwaert of, dat heydiep van Grevelingen, zuutwestwaert of, Willevliet Herkinge ende die Riei'e noert oestwaert of, mit andere allen toebehoren also groot ende also eleyn, als die daer nu gelegen sijn óf hiernamaels mogen worden, om dia- rof te bediken als 't hem genuecht, also vele als hem nut ende oirbaar sal duuncken tot een corer.lande en de tot enen moirlande tot sijnre oir- bair ende profijt". De schrijver die dit gewichtige stuk heeft opgesteld zal niet hebben gedacht, dat 550 jaar nadien nog processen zouden worden gevoerd, om de rechtsgeldigheid van zijn do- kument aan te tonen. Luchtschip boven Amsterdam SCHIPHOL, 23-7. Tussen liet 9e- weid van de binnenkomende DC-S en DC-9 machines is maandagmiddag op het oude plalformgedeelte van Schiphol, nauwelijks hoorbaar voor de belangstellenden, het zilverkleu rige luchtschip „Europa" neergestre ken. Als onderdeel van zijn West- Europese tournee brengt de „Ev.ro- pa" deze week een Goodwill-bezoek aan de hoofdstad voor zijn eigenaar Goodyear. Het luchtschip dat in vakjargon blimpwordt genoemd, onder scheidt zich van zijn historische voorgangers door een veld van 7560 gekleurde lampjes, die aan beide kanten van de luchtreus zijn aange bracht. Met deze lampjes kan het ef fect van een lichtkrantworden ge maakt, dat nog goed waarneembaar is op een afstand van meer dan dui zend meter. Deze lichtinstallatie zal tijdens de avondrondvluchten boven de hoofdstad beschikbaar worden gesteld voor het Koningin Willielmi- najonds, de Nederlandse Hartstich ting en het Rode Kruis. Echtpaar toegetakeld VELSEN, 24-7. Dinsdagmorgen vroeg is de politie van Velsen te hulp geroepen voor een geweldda dige aanslag op het echtpaar Kloos terman dat aan de Wijkerstraatweg in Velsen-noord woont. De man en vrouw waren tussen half vier en vier uur dinsdagmorgen in hun slaap verrast en met een zwaar voorwerp ernstig toegetakeld. Noch omtrent de dader noch om trent zijn motief kon de politie op het ogenblik iets zinnigs zeggen. Men staat voor een compleet raadsel me de doordat ook de slachtoffers niet in staat zijn aanwijzingen te geven. Milieuvergif tiging door jagen ARNHEM, 23-7. Een bijzondere vorm van verontreiniging door de jacht is volgens de Heidemaatschap pij de vergiftiging van het milieu en ook van de watervogels door de lo den hagel van jachtpatronen. Ook waterwildjagers vervolgen, evenals vissers, vaak roofwild dat zij scha delijk achten voor de wildstand. Hierdoor beïnvloeden zij, zegt de Heidemaatschappij, uiteraard de bio logische evenwichten van de water levensgemeenschappen. „DE CONCERTZAAL" - ZIERIKZEE TELEFOON 01110-2770 DEZE WEEK Dinsdagavond 24 ju[U— (Toeristendag) 8.00 uur i - HM VERKUIL PRODUCTIE JEAN-PAUL OMAR BELM0ND0 SHARIF •INBREKERS' HENRI VERNEUIL ÖYANCANNON ROBERT HOSSEIN NICOLE CALFAN RENAT0 SALVATORI Toegang 14 jaar. Voor deze lange film gel den verhoogde toegangs prijzen nl 4,50 en 5,50. Kinderprogramma: Dinsdagmiddag 24 juli (Toeristendag) 3.30 uur 1\CHIU Donderdag 26 juli (Marktdag) 2.30 uur „Asterix en de helden' Entreeprijzen 2,50 en 3,00 ROME, 23-7. De droogte die in zes vvest-Afriaanse staten tot hongers nood heeft geleid, heerst nu ook in een zevende staat, Nigerië, Dit is maandag bekendgemaakt door de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties, F.A.O., in Rome. Bij het opdringen van dc droogte in oostelijke richting zyn nu de noordelijke gebieden van Nigerië bereikt, aldus de F.A.O. In de zes al eerder getroffen landen is de vee stapel uitgeroeid en lijden tussen de Nieuwe trending Watergate W ASHINGTON, 23-7. - De senaatscommissie voor Watergate lieeft maandag eenstemmig besloten de jnslitie in te schakelen om in hel bezit le komen van de bandopnamen in het Witte Huis, die president Nixon niet ter beschikking wil stellen om opheldering in het afluisterschandaal te verschaffen. De commissie nam haar besluit direct nadat een brief van dc president in antwoord op een verzoek van commissie voorzitter Ervin was ontvangen, waarin dc president de opnamen rangschikte onder het geheime presidentiële archief. Ook de speciale officier van justi tie die naar juridische aspecten van de zaak een onderzoek instelt, Ar chibald Cox, verklaarde maandag dat hij het Witte Huis langs juridi sche weg zal proberen te dwingen tot het beschikbaar stellen van de op namen^ Er is nu een conflict tussen de uitvoerende macht, de president, en de wetgevende macht, het congres, ontstaan, dat waarschijnlijk door het opperste gerechtshof opgelost moet worden. Aanvechten Officier van justitie Cox zei dat Nixon's standpunt „van alle rechts grond ontbloot" is. Hij zal het voor de rechtbank aanvechten. Het besluit van de senaatscommis sie en Cox zal betekenen dat de pre sident. op straffe van vervolging gesommeerd wordl de bandopnamen in hel Witte Huis ter beschikking te stellen. Aangezien het congres echter niet de bevoegdheid heeft de opnamen in het Witte Huis in beslag le nemen, moet de justitie en in laatste instan tie het opperste gerechtshof inge schakeld worden. Museumdiefstal le Maastricht MAASTRICHT, 23-7. Uit het Bonnefanten museum in Maastricht zijn twee 17de eeuwse schilderijen gestolen. Het zijn een winterland schap van Jan Griffie en een stilleven van C. de Bryer, waarvan de waar de wordt geschat op f 20.000. Het er.e schiderlj bevond zich op de par terreverdieping van het museum het andere op de eerste verdieping in de seinklerijena[deling waar zich ook werken bevinden van Rubens cn Breughl die de inbreker heeft laten hangen. zes en tien miljoen mensen honger en dorst. Hoewel Nigerië nog niet zo zwaar getroffen is als de andere staten, heeft Lagos al alle voedselexport bij het afnemen van de graanvoorraad moeten verbieden. De F.A.O. maakte bekend dat 1.300 metrieke ton graan in Senegal, een van de getroffen staten, wordt over gebracht naar Tsjaad, „waar de voedselsituatie rampzalig is". Sene gal leent het graan aan Tsjaad en krijgt zelf een nieuwe voorraad van de F.A.O. De andere door droogte getroffen Westafrikaanse landen zyn Mali, Mauretanië, Niger en Oppervolta. De F.A.O. heeft gewaarschuwd dat de droogte ter plaatse de ergste in zestig jaar is en bij uitblijven van hulp op grote schaal de ergste ramp uit dc Westafrikaanse geschiedenis zou kunnen worden. Geen strafvervolging van Amsterdamse politie DEN HAAG, 23-7. Er zal geen strafvervolging worden ingesteld te gen leden van de Amsterdamse ge meentepolitie tegen wie in het ver leden klachten waren ingediend we gens onjuist optreden tegenover Su- rinamers en gastarbeiders. Minister van Agt justitie) noemt deze beslis sing van het openbaar ministerie „verantwoord". „Watergate" in Stadskanaal UTRECHT, 23-7. Tijdens de sta kingen van het afgelopen voorjaar heeft Philips in Stadskanaal met be hulp van technische apparatuur te lefoongesprekken van vakbondska derleden afgeluisterd. Deze beschul diging wordt geuit in „Wik", het le den-weekblad van de Industriebond- NVV. Mensen binnen en buiten de Philips-vesliging in Stadskanaal zou den volgens „Wik" spottend spreken over „Het Watergate-schandaal van Stadskanaal". Vier Nederlanders in verongelukt vliegtuig AUCKLAND, 24-7. Naar in Auck land (Nieuw-Zeeland) is vernomen, behoorden vier omgekomen Neder landers, aan boord van het bij Pa peete in zee gestorte vliegtuig, tot het gezin Priemus, bestaande uit Jo han Gerard (52), Cornelia (47), Joke (14) en Margaret (7). Het gezin was zes maanden gele den naar Nieuw-Zeeland geëmi greerd en had zich in Mosgicld (Zui- derciland) gevestigd. Daar het werk en het icven hem in zijn nieuwe land niet. beviel, besloot dc vader naar Nederland terug 'te keren. Dinsdag 24 juli Zierikzce Toeristendag, (kunst- en antiek markt; 10.00 uur vertrek rondvaart boot; 13.30 uur kinderprogramma; 14.00 uur straattekenwedstrijd; 15.00 uur klederdrachlenshow; 15.30 kin derfilm en 20.00 uur hoofdfilm in de Concertzaal. Luitje, 10.45 uur optreden Fins Jeugd Hai-monie Orkest bij aan komst zeemeermin. Woensdag 25 juli Burgh-Haamstede 20.00 uur lampionoptocht. Start W. G. Bootlaan. Donderdag 26 juli Renesse Hervormde kerk, 20.00 uur Middel burgs Kamerkoor. Zaterdag 23 juii Zierikzce Meester Breelvelt-speeltuin 14.00 uur: kinderspelletjes. Dinsdag 31 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Woensdag 1 augustus Improvisatie-orgelconcert door Arie Keyzer in de Herv. Kerk, 20.00 uur. Doden bij hotelbrand OBAN, 24-7. Bij een hevige brand in Hotel Esplanade in Oban in Schotland zijn in de nacht van maandag op dinsdag negen mensen om het leven gekomen en veertig ge wond. De brand werd om 03.30 uur ont dekt. Veel hotelgasten raakten ge wond toen zij uit de boven-etages van het zes verdiepingen tellende ho tel sprongen. Na drie uur was de 'brandweer de brand meester. Volgens een brandweerman is er- zeker één vermiste, maar „kunnen" meer slachtoffers nog in het gebouw zijn." KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PUTTEN. Op de Nijkerkerstraat in Putten zijn door nog onbekende oorzaak twee personenauto's fron taal met elkaar in botsing gekomen. Een van de bestuurders, de 20-jarige Arnold E. van de Bor uit Putten, werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse is overleden. GRONINGEN. De 27-jarige L. V. uit de Van Mesdaginrichting in Gro ningen is niet teruggekeerd van on begeleid verlof. De patiënt wordt ge rekend tot categorie 2, die als niet gevaarlijk wordt beschouwd. LAND Nu hoorde ik pas over Argentinië van een man, die daar „zat" sinds 1959. Nu, zitten is er niet zo bij, want - zoal heeft een mens toch een vreemde voorstelling over een vreemd land - er wordt daar best hard gewerkt. De studenten bijvoor beeld; velen werken overdag en stu deren 's avonds aan de universiteit en dat is niet eens zo kwalijk, als men ten onzent hel gemier over de collegegelden kent. Maar goed, Ar gentinië is ook een heel ander land, zeg maar een soort pntwiklcelings- la.nd. Kenmerkend daarvoor is altijd de stuitende tegenstelling tussen rijk en arm. Man gaat op vakantie en klaagt dat de zaken niet meer zo best gaan, „want ik kan dit jaar maar honderd duizend gulden opmaken". En dan te bedenken dat als een gordel van ar moede de benzineblikhutlen van de armsten rond de hoofdstad liggen gegroepeerd, arme drommels die niet veel te verteren hebben. Argentinië heeft zo'n vijftien mil joen inwoners, maar 8 miljoen wo nen in Buenos Aires; toch is het land immens groot en het beslaat alle kli- maatgordels; van de tropen in het noorden tot de pool in het zuiden. Tot 1932 zijn de Indianen in Patagonië uitgemoord; toen mocht, het niet meer. De daar wonende stammen bestonden uit ijzersterke mensen, die in het barre klimaat geheel naakt liepen. Ze zwommen in water van nul graden, maar tegen het lood van de blanken waren ze kennelijk toch niet bestand. Politiek is het een onvolgroeide natie, maar wat is een politiek, vol groeide natie? Maar verschillen zijn er uiteraard tussen de landen; ove rigens is de verwarring in dat Zuid- Amerikaanse land zo groot dat ie dereen maar op Peron heeft gestemd, die ooit - in de begintijd - ook een heleboel goede dingen heeft gedaan. Zijn terugkeer gaf aanleiding lot af schuwelijke taferelen, waarbij wel honderd mensen omkwamen; heel xval meer c/.an de officieel opgegeven twaalf. Er loopt nog een lijntje van Schou- wen-Duiveland naar Argentinië, want nogal ivat boeren van hier zijn ooit naar dit land geëmigreerd. Doorgaans hebben ze bloeiende be drijven. Ze wonen in Tres Arroyos, z'n 400 km-van de hoofdslad. Kon- takt met de Argentijnen, althans assimilatie blijkt er niet veel te zijn. Nog dit: toeristisch is Argentinië het grote toverland van de ivereld, vooral het zuiden met. zeeleeuwen en zee-olifanten en prachtige natuurta ferelen: een. der laatstc paradijzen, maar weinig mensen komen kijken, want Zuid-Argentinië is een beetje ver weg. SCIIIEREIL ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2