Boeing 747 van Japan Airlines opgeblazen Egypte, Israël en de Ver. Staten VLIEGTUIG NEERGESTORT Perzische olie voor Duitsland Amerikaanse Boeing- FINS JEUGDORKEST HAD GEEN PUBLIEK IN DE ZAAL 707 in zee gestort De Pakistaanse krijgsgevangenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 juli 1973 129ste jaargang Nr. 21322 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 tEDAKTIE EN ADMINISTRATIE •hoiK-wekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, 'ia 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 7677. Redakteur: M, J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onie contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 B.T.W. m au nummer: Voorbereidiiigsbesluit vuurtoren/Watergal Einde van kapingsdrama CAIRO, 24-7. De kapers van de Boeing 747 van Japan Airlines (JAL) hebben dinsdagochtend om 7.30 uur, kort 11a de landing op het vliegveld van Benghazi, het toestel opgeblazen, nadat alle passagiers en beman ningsleden in veiligheid waren, zo meldt het pers bureau voor het Midden-Oosten. Het vliegtuig kwam uit Damascus waar het tijdens een tussenlanding brandstof had ingenomen. Het was vrijdag kort na het vertrek van Schiphol gekaapt. Na een lange tocht was het op het vliegveld van Dubai aan de Perzische Golf aan de grond gezet waar de meer dan 140 passagiers en bemanningsleden drie dagen in het vliegtuig werden gehouden. Ook de kapers zijn in veiligheid. Dit heeft Japan Airlines in Tokio meegedeeld. De vlieger van een toe stel van de British Caledonian Air ways in Benghazi, d'ie ooggetuige is geweest, heeft dit aan Londen door geseind. CAIRO, 23-7. President Anwar Sadat van Egypte heeft maandag verklaarde dat de Verenigde staten en Israël pogen de huidige situatie in het midden-oosten te „bevriezen" teneinde het vraagstuk in het voor deel van" Israël op te lossen. Hij zei dit op een gezamenlijke bijeenkomst van 'het parlement en het centrale comité van de Arabische socialisti sche unie (de enige politieke partij) t.g.v. de 21ste verjaardag van de re volutie van 1952 waarbij koning Fa- roek werd verdreven. Achtendertig doden ST. LOUIS, 24-7. Achtendertig mensen zijn maandag om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk in de omgeving' van St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri. Een 2-motorige Fairchild 127 van de luchtvaartmaatschappij „Ozark Air Lines" met 45inzittenden aan boord stortte tijdens een hevig nood weer kort voor de landing in St. Louis neer. Het toestal brak in vier of vijf stukken toen'het op een leeg staand huis in de voorstad Ferguson, dicht bij de campus van de universi teit van Missouri, terecht kwam. Het Fins Jeugd Harmonie Orkest op mars op de Oude Haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het vliegveld van Benghazi is na de explosie gesloten. BONN, 23-7. Iran is bereid West- Duitsland 25 miljoen ton olieproduk- ten per jaar te leveren (twintig pro cent van het Westduitse oliever- bruik). De Sjah van Iran heeft dat verklaard in een interview met het Westduitse Bildzeitung. Aan deze transactie is slechts één voorwaarde verbonden, nl. dat Iran de olie ver werkt alvorens tot export over te gaan. DEN HAAG. Tijdens de besprekin gen die de ministers van buitenland se zaken der negen EEG-landen in Brussel zullen voeren met vertegen woordigers van Afrikaanse landen over de aard van de betrekkingen die Afrika met de Europese Ge meenschap wil onderhouden, zal opnieuw de kwestie van de zgn. om gekeerde preferenties ter sprake komen. Aantal doden: 78 PATEETE, 23-7. Bij het neer storten van een Boeing-707 van de Pan American Airways hij het ei land Tahiti in de Stille oceaan zijn vermoedelijk alle 79 inzittenden op één na om het leven gekomen. Muzikale manifestatie ZIERIKZEE, 23-7. Tijdens een avondlijke rondgang van het Jeugd Hannonie-orkest uit Finland heeft Zie rikzee kunnen genieten van de vrolijke tonen van deze uit 80 jongens en meisjes bestaande groep, maar of het hieraan te wijten is dat voor het optreden in de Concertzaal maandagavond zo bedroevend weinig be langstelling bestond, blijft de vraag. Aan de musice rende gasten beeft het in ieder geval niet gelegen. Onder leiding van dirigent Pentti Jalonen bracht het gezelschap een gevarieerd populair programma, waarin zelfs solistische hoogtepunten niet ontbraken. Burgemeester Th. de Meester heette de buitenlandse gasten wel kom, waarby behulpzaam een in Finse klederdracht gestoken tolk. Bij het aanbieden van een oude prent van Zierikzee wees hij op het feit dat de op de prent afgebeelde poorten dezelfde waren als die men 's middags had kunnen bewonderen. Op verzoek van „Kunst en Eer"' werd als eerste nummer Finlandia van de bekende Finse componist Si belius vertolkt, waarop volgde de Finland Rapsodia. In de Solo Polka excelleerde de dertienjarige Kirsi Makkonen, deze fluitiste nam een moeilijke solo voor fluit en piccolo voor haar rekening. Na 't Hootenan- ny Festival, waarin diverse thema's verwerkt, een Zuidamerikaans ge tinte Rumba Guanita. Tot besluit stond National Emblem op het pro gramma. Hopelijk maakte het staan de applaus nog iets goed voor de jeugdige muzikanten .en hun dirigent Het Zierikzees publiek schitterde, wat wel meer voorkomt, voorname lijk door afwezigheid. Teleurstellende ervaring Waarschijnlijk was het aantal or kestleden groter als dat van de toe hoorders, een wel teleurstellende ervaring voor een groep enthousiaste jonge muzikanten. In ieder geval was het harmonie orkest vandaag nog te beluisteren. De muzikanten haalden vanmorgen ile Zeemeermin op het „Luitje" in, en met het Finse gezelschap op kop, ging het via de Nieuwe Haven naar de kunst- en antiekmarkt bij de Vismarkt. Tenslotte werd een .programma afgewerkt voor het bejaardentehuis „Borrendamme". Hiermee kwam een eind aan het onder auspiciën van het V.V.V. staande Finse bezoek, waar aan overigens ook „Kunst en Eer" zijn medewerking verleende. Het Jeugd Harmonie Orkest vertrekt vanmiddag om de in Finland begon nen tournee, die tot dusver voerde door Noorwegen, West-Duitsland en Nederland, af te ronden in Engeland. Meisje verdronken DRACHTEN, 24-7. De 2-jarige Ilo- na de Brouwer uit Drachten is maandagmiddag in het water langs de Ringweg verdronken. Het kind speelde in de tuin, die was afgesloten met een hek. Waarschijnlijk is de kleine erin geslaagd door de spijltjes naar bui ten te klauteren. Ze is toen aan de wandel gegaan en enkele straten verder te water geraakt. Het toestel dat van Auckland in Nieuw Zeeland op weg was naar Los Angeles, verdween kort. nadat het van de moderne luchthaven bij de hoofdplaats van Frans Polynesie Papeete was opgestegen in zee die daar ongeveer duizend meter diep is. Dit gebeurde maandagochtend vroeg. Volgens een ooggetuige maak te de machine bij het opstijgen plot seling een scherpe bocht naar links, de piloot zou hebben willen terug keren voor een noodlanding nadat de voorruit van zijn cabine was ge sprongen. Reddingsboten pikten kort na het ongeluk een Canadese passagier op die met verwondingen in een zieken huis werd opgenomen. ISLAMABAD, 23-7. „De Paki staanse regering is bereid haar bij drage te leveren tot normalisering van de toestand op het subcontinent Maar een conditie sine qua non is de vrijlating van de Pakistaanse krijgsgevangenen door India. Die se dert december 1971- in Indiase kam pen opgesloten Pakistaanse soldalen en burgers mogen, kunnen en zullen niet als ruilmiddel worden gebruikt voor de erkenning van Bangla Desj of wat dan ook. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken te Isla mabad laat er, in een vraaggesprek met een Belga-redacteur geen twij fel over bestaan dat het standpunt van zijn land terzake onherroepelijk ZIERIKZEE. Vorige week op deze plaats de stadhuistoren in schijnwer- perlicht; nu dezelfde toren gezien van de St. Lievensmonsterloren af. Een fraai stadsgezicht, dat deze zo mer al vele honderden hebben be- ivonderd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Laat geen gras groeien op de weg der vriendschap. f f Madame Geoffrin Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Meest matige wind tussen west en noordwest. Minimum temperaturen van ongeveer 12 gra den aan zee tot rond 8 graden plaat selijk in het binnenland. Maxima morgen omstreeks 18 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. HET WEEKOVERZICHT ZON-EN MAANSTANDEN DE BILT, 24-7. Het K.N.M.I. meldt: Niet alleen in ons land maar in vrij wel geheel noordwest Europa komt de laatste dagen een weinig zomers weertype voor. Boven zuid-Scandi- navië ligt het centrum van een lage drukgebied. Hiermee samenhangend kwamen vooral in Duitsland flinke buien tot ontwikkeling. Op de Duit se Waddeneilanden viel in de nacht van maandag op dinsdag plaatselijk 60 mm neerslag. In zuid-Engeland en Frankrijk wordt het weer door oce aanstoringen bepaald, die over de ingang van het Kanaal in de richting van de Alpen trekken. Deze storingen blijven ook het komende etmaal een vrij zuidelijke koers volgen, zodat ze voor het weer in ons land van geen belang zijn. Ook woensdag zal boven onze omgeving tamelijk onstabiele lucht aanwezig zijn zodat opnieuw op een locale bui gerekend moet worden. Daarnaast zullen echter ook flinke zonnige perioden mogelijk zijn 25 juli. .Zon op 4.51, onder 20.41 Maan op onder 16.57. 26 juli. Zon op 4.52, onder 20.40. Maan op 0.38, onder 18.03. Nieuwe maan: 29 juli (19.59). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: .Hoogwater Laagwater 25 juli 10.02 22.35 3.27 16.07 26 juli 11.30 4.43 17.31 Doodtij: 25 juli. PARIJS. De Verenigde Staten en Noord-Vietnam hebben maandag bekendgemaakt dat de reeks bespre kingen over de Amerikaanse econo mische hulpverlening aan Noord- Vietnam zonder resultaat is geble ven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1