ERIC DE NOORMAN GESPREK MET DUITSE THEOLOGE DOROTHEE SOLLE m Zeer kleine peren-oogst verwacht Bijdrageregeling omscholing gewijzigd Tienduizend-loterij voor de kerkrestauratie te Burgh KERKNIEUWS Vaknn.Iie-ontniort.iiig t<> Zierikzee DÖKiSTHlt SÖLLt HET GEDEFK 1VATISEERDE GEBED Dt roorfWjtóielt) vin «t bttSaal tiwrfs dat uiljpralteti in tea W<t ipp#eji: rahaen del j heiil do*l «cl> btj h« Wddin M.t hop: rtv kat fwwniflike rodMdugi* j»twd «is »s bat tin prëmJ kanktet ovti&xi, wer.ktte, fe&Mt* (ch«5. I HfTCrv.aAR V.\>i HET ALIBI De overdruk van: „Het gedeprivatiseerde gebed". ZÏERÏKZEE, 16-7. De figuur van vakantie-huizenverhuur, brengt - evenals andere vormen van reereatiehuisvesting - uiteraard ook allerlei mensen in Zierikzee. Onder hen bevindt zich in de maand juli ook de beroemde - en veel besproken - Duitse theologe Dorothee Sölle uit Keulen. Doel van dit stukje is uiteraard niet mensen die hard aan rust toe zijn, in de vakantie lastig te vallen, maar - door bijzondere omstandigheden - waren wij in de gelegenheid met haar in contact te treden. Enkele opmerkingen hier mogen niet beschouwd als een interview, maar de ontmoeting vonden wij te merk waardig om onvermeld te laten. Zelfs in. de vakantie kruipt het theologisch, bloed waar het niet gaan. en Dorothee Sölle - hier met man en kind - was zeer geïnteresseerd in de- kerkelijke en godsdienstige verhou dingen op Schouwen-Duiveland in het algemeen en Zierikzee in het bij zonder Daar viel uiteraard wel het een en ander van te vertellen. Op vallend moeilijk bleek het ook dit maal allerlei verschillen in kerkfor- maties precies duidelijk te maken. In meiiioriam ds. S. Greving (Van 1946-1951 te Zierikzee) Ds. S. Greving, emeritus 'puedikant van de Gereformeerde Kerken in Nederland, die woensdag 11 juli 1973 na een ziekte van ongeveer twee maanden op bijna 66-jarige leef tijd te zijnen huize te Westerbörk in de provincie Drenthe is overleden, is maandagmiddag 16 juli 1973 op de begraafplaats Eshof te Haren bij Groningen begraven, nadat vooraf in de Gereformeerde kerk van Ha ren een rouwdienst was gehouden, waarin voorging ds. A. Nagelkerke, predikant van de Gereformeerde Kerk van Haren bij Groningen. Sweis Greving werd op 5 augustus 1907 te Assen geboren. Hij bezocht eerst het gereformeerd gymnasium te Huizum bij Leeuwarden en stu deerde vervolgens aan de theolo gische hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij 12 maart 1934 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Greving negen dagen later op 21 maart 1934 na praeparatoir exa men. door de classis Franeker was beroepbaar verklaard in de Gere formeerde Kerken in Nederland en hij van september 1934 tot april 1935 eerst nog een half jaar bij nu wijlen ds. J. D. Wielenga, toen nog predi kant van de Gereformeerde Kerk van Franeker, speciaal voor het cate chetisch onderwijs werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 29 november 1936 door nu wijlen ds. R. W, Huizing, toen nog predi kant van de Gereformeerde Kerk van IJsselmuiden-Grafhorst, beves tigd als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Dirkshorn in de provincie Noord-Holland, welke hij sinds 1 september 1935 toen reeds ongeveer vijftien maanden als hulp prediker had gediend. Op 5 mei 1946 verwisselde de thans overledene de ze kerk met die van Zierikzee, van waar hij op 18 maart 1951 naar die van Wildervank vertrok en op 6 september 1964 werd hij door zijn ambtsvoorganger, ds. L. Touwen, aan wie met. ingang van 1 juli 1964 emeritaat was verleend en die thans als .emei'itus predikant te Ede woon achtig is. bevestigd als predikant van. de Gereformeerde Kerk van Haren bij Groningen, waar hij was beroepen voor de geestelijke verzor ging van het sanatorium „Beatrix- oord" te Haren. Deze zijn vierde en laatste gemeente diende ds. Greving tot: 1 september van het vorige jaar (1972), toen hem op vijfenzestig ja rige leeftijd emeritaat werd verleend Na zijn emeritaat vestigde ds. Gre ving zich metterwoon te Westerbörk in de provincie Drenthe. In de afge lopen winter heeft hij een bezoek gebracht aan zijn kinderen in Zuid- Afrika. Duitser won miljoen aan de roulette WENEN, 14-7. Een onbekende Duitser heeft aan de roulettetafel in het casino van Riezlern in Vorarl- berg, Oostenrijk, een miljoen schil ling gewonnen, Volgens de in Wenen verschijnen de „Kurier" beschikte de speelzaal daardoor niet meer over kapitaal en moest naar de bank. De Duitser incasseerde zijn winst, nam een taxi naar Munchen en vloog van daar naar Monaco, waar hij ook een gokje wilde wagen. Riezlern wordt door hem eind juli weer met een bezoek „vereerd". Wie bedenkt welke variaties er b.v. zijn op het thema „gerefor meerd", zal dit wel begrijpen. Dorothee Sölle bezocht in Neder land verschillende kerkelijke confe renties en ook het werk in het kader van de Wereldraad van Kerken bracht haai- hier. Ze kent persoon lijk o.m. prof Wiersinga, de man die - met prof Kuitert - enkele nieuwe theologische gedachten heeft 'ge- póusseed en -de. vroegere predikant van Brouwershaven, .thans prof. dr. Sperna Weiland. Mevr. Sölle bood ons "een'afschrift van haaf essay: „Het, gedeprivati seerde gebed", w.o. hier één citaat: Politiek bidden „Heeft het,zin té zeggen: „Vermin der de uitgaivén voor de bewapening, Heer, en verhoog in ons land het budget voor de ontwikkeling?" Klaarblijkelijk zal. er wel niémand meer zo naïef op los praten. En toch zijn veel gangbare kerkelijke gebe den voor de wede even naïef, recht streeks. gedaohtenloos en - omdat zij op een houding van magische ver wachting steunen - onchristelijk. Een tweede trap van .politiek bid den ziet er zo uit dat mén voorzich tig probeert dé in het gebed gefor muleerde .wens met de realiteit in contact te brengen. Men zegt. dan misschien: „Geef de machtigen in zicht, Heer, opdat zij de uitgaven voor de bewapening verminderen en degenen die honger lijden niet ver geten!" Maar het is voor mij nog een vraag .of hier de valse hoop op een rechtstreeks ingrijpen van de boven natuurlijke macht al overwonnen is en of zo'n gebed al' christelijk is. Want nog altijd wordt in deze be woordingen de realiteit zelf als iets dat met het noodlot te maken heeft opgevat, als iets wat die daarboven doe. Bij het bot waaraan wij onder worpen «zijn, past de bovennatuur lijke, almachtige God. Een verlicht en steeds helderder wordend begrip van de realiteit kan met zo'n God niets beginnen. De realiteit wordt in zo'n gebed van de tweede, bemiddel de trap oppervlakkig bereikt; naai de motieven die de machtigen zou den kunnen hébben of ook naar hun belangen 'bij de enorme begroting Loten voor goed doel voor de bewapening en het kleine budget voor de ontwikkeling wordt niet gevraagd. Wanneer dan nog, zo als meestal het geval is, het eerste deel van het gebed, dat tenminste de ontwikkelingshulp nog in een af hankelijkheidsverhouding met de be wapening brengt, wordt weggelaten, misschien uit angst voor burgerlijke kerkgangers die door de toenemende lasten van de bewapening een gevoel van veiligheid krijgen, misschien ook omdat men in politiek opzicht niet weet hoe alles samenhangt of omdat men deze wetenschap onder drukt, dan wordt liet in deze vorm uitgesproken gebed „voor degenen die honger lijden" niet alleen poli tiek naïef, maar in de eerste plaats juist theologisch naïef. LAND- EN TUINBOUW Kopersulfaat in varkensvoer DEN HAAG, 17-7. In de negen landen van de Europese Gemeen schap wordt veelvuldig kopersul faat aan varkensvoer toegevoegd als een groeibevorderend middel, aldus heeft de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap meegedeeld. Zij zegt dit in antwoord op een vraag die ir. Vredeling, als lid van het Europese parlement, had gesteld ovèr het besluit van de Amerikaanse Food and Drug Administration, het toevoegen van kopersulfaat aan var kensvoer te verbieden om het opho pen van koper in bodem en water tegen te gaan. In de EEG mag maximaal 125 mg" aan een kilo volledig veevoeder worden toegevoegd, aldus blijkt uit het antwoord van de commissie. De gevolgen van het toevoegen van ko persul i'aat aan veevoeder voor de milieuhygiëne worden thans onder zocht. SCHEEPVAART Abida, 13-7 vertr. Yokohama naar Singapore. Afga, 16-7 aank. Valparaiso. Acmaea, 14-7 verw. Belfast. Area, 14-7 540 m. o.n.o. Mombasa. Camitia, 14-7 Ounta Cardon naar Stanlow. Laarderkerk, 16-7 120 m. wzw Lissa bon Passen op de boom ENSCHEDE, 16-7. Leden van een actiegroep in Enschede hebben laten weten zonodig in de honderdjarige kastanje boom op de markt te gaan zit ten om te voorkomen dat deze wordt omgehakt. De kastanje boom moet verdwijnen om plaats te maken voor een ge bouw. De bewoners bewaken de boom angstvallig. Ook ,s nachts. Dan zetten zij er het licht van schijnwerpers op. ATHENE. De journalisten in At hene hebben bekendgemaakt dat ze voor onbepaalde tijd in staking gaan om kracht bij te zeiten aan salaris eisan. Ze willen volgens hun federa tie 35 procent venhoging'. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ÖOSTERBEEK. Het museum voor wildbeheer „Het Nederlands Jacht- museurn" in kasteel „De Doorwetlv' in Oosterbeek heeft deze zomer een expositie tot 1 oktober. Het kasteel is daarmee voor het eerst na 30 jaar weer, zij -het gedeeltelijk, voor pu-, bliek opengesteld. Het eigenlijke muséum zal volgend jaar worden ge opend. RIJEN (N. Br.) De lederwarenfa- brielc van de heer H. Coremans aan de Margrietstraat in Rijen (gem. Gilze en-Rijen) is bijna, geheel door brand' .verwoest; ARNHEM. Ongeveer 1.600 kinde ren uit West-Berlijnzijn op initiatief van. de Pax-Christi-beweging in Ne derland aangekomen om ef drie we ken vakantie té houden-. De kinderen, afkomstig uit sociaal zwakke gezin,- nën, zijn onderbfacht bij families in Twente, de Gelderse Achterhoek, de Randstad 'en enkele anderedelen van het-land. GOUDA; De Internationale Fun- deringsgróep I.F.G. van Verenigde Bedrijven Nederhorst heeft belang rijke opdrachten geboekt in Nigeria, België en Indonesië. Met de drie werken is een bedrag gemoeid van ongeveer f 20 min, aldus Nederhorst. DÉN HAAG.Alvorens een besluit te nemen over het Pakistaanse ver zoek, voorlopige maatregelen te ne men om de berechting van Paki staanse krijgsgevangenen te voor komen, zal het internationaal ge rechtshof beslissen of het competent is de zaak tè behandelen. Dit heeft het hof maandagochtend meege deeld. SPORT DUIVENSPORT P.V. Duiveland Nieuwerkerk Wedvlucht van Survilliers (oude duiven) dd. 14-7-'73. Afstand plm. 303 km. In concours 106 duiven. Ge lost 6.40 uur. Aankomst eerste duif 11.36 uur, laatste prijswinnende duif 12.36 uur. De uitslag was: C. P. Zar- dijk 1. 4, 10, 13, 16, 20 ,22, 24, 26; J. Quist 2, 14 .18; L. J. de Bruine 3, 5, 19; H. P. van Noorden 6, 9, 12. 15, 21; C. Bal 7; T. M. Dalebout 8, 17, 25; L. Smalheer 1.1; P. Dooge 23, 27. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie is op zoek naar de identiteit van een ongeveer 65-jarige man, die in restaurant Engels bij het Cen traal- station in de Maasstad onwel werd en later in een ziekenhuis overleed. De man had geen papieren bij zich, waaruit zijn identiteit kon worden opgemaakt. Hij was in het bezit van een treinretour Ede-Wage- ningcn-Rotterdam. DEN HAAG. De Nederlandse mi nister van Defensie, Ir. H. Vredeling heeft een kennismakingsbezoek ge bracht aan zijn Franse collega mi nister Des Armees R. Galley. SEROOSKERKE. In het (omstre den) natuurgebied „De Schelphoek" tè Serooskerke, viert als het mooi weer is de recreatie hoogtij. Veel rubberbootjes 'worden in het water gesignaleerd en zwemmers en zon nebaders bevolken hel unieke ge bied. (Foto: Zierikzeesché Nieuwsbode) EINDHOVEN. Drie gewapende mannén hebben een filiaal van de bank van Brussel in Kerkhoven, een gehucht vlakbij Lommei in Bel gië, overvallen en beroofd van b.frs. 286.000.- of wel ruim f 20.000.-. LAND-. EN TUINBOUW DEN HAAG,-16-7. De Nederlandse perenoogst zou dit laar wel eens meer dan de helft kleiner kunnen zijn dan vorig jaar. Eerste taxaties van de fruitteelt-- Consulentschappen van het ministe rie van landbouw en visserij, door het centraal bureau voor de stati stiek tot landelijke cijfers verwerkt, komen op een totale handelproduktie van 45 miljoen kilo, tegen 95 mil joen kilo vorig jaar. Voor appelen wordt een ongeveer -even grote han- delsproduktie verwachtals in 1972, namelijk 400 miljoen kilo. De cijfers kunnen, naar het. mini sterie van landbouw er met nadruk bij meedeelt, nog; slechts beschouwd worden als een eerste indicatie. Van een oogstraming, gebaseerd op on derzoekingen. op bedrijven en perce len, is nog geen sprake. Zo'n offi ciële raming komt half augustus en de uitkomsten ervan kunnen half' september worden verwacht. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft, besloten tot een aantal wijzigingen van de bijdrageregeling hij omscholing samengaand met beroepsovergang uit de landbouw. In het kader van deze bijdrageregeling bestaat voor ondernemers, meewer kende kinderen en werknemers in de land- en tuinbouw de mogelijkheid tot het verkrijgen van een aanvullende bijdrage van fondswege indien zij ge bruik maken van één van de omscholingsregelingen van het minsterie van sociale zaken. BURGH, 16-7. Voor de restauratie van de Ned. Hervormde kerk te Burgh is een loterij volop aan de -gang. Met deze restauratie is een bedrag gemoeid van f 225.000, Toezegging van het rijk 50 procent, van de gemeente 35 procent en het wachten is nog op de provincie. Er moest ondertussen f 100.000,ge leend worden, wat inhoudt dat daar een rente over betaald moet worden van f 8000,en om dit bedrag bij een te krijgen is een loterij op touw gezet met 10.000 loten. Inmiddels zijn er ongeveer 3500 lo ten verkocht. Hoofdprijs in deze lo terij is een radio-cassette recorder. Tweede prijs een vouwfiets, derde prijs een handstofzuiger en diverse kleinere prijzen. De gemeenteleden zitten niet stil en doen hun best zoveel mogelijk loten te Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Herkingen en Sorn- melsdijk (toez.): B. Schroten te Lan- geral. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Leeuwarden A. J. G. Dronkeri. te Geesteren en Gel- selaar, die bedankte voor Hoorn; naar Delft-AbtswoudeJ. W. Genuït te Vlissingen. die bedankte voor Dokkum. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Eemdijk: W. Scherff, kaïid. te Wittewierum. De classis Appingedam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard: W. Scherff, kand., Meen- denweg 10, Wittewierum, post Ten Boer. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Werkendam: C. de Ridder te Nunspeet. „Arbeid Adelt" stond enige weken geleden op de markt te Renesse en verkocht voor f 574,15. Dit bedrag werd aangevuld tot f 1000,Bij verschillende leden in de gemeente zijn de loten te verkrijgen. Eén meisje heeft namelijk al kans ge zien negen boekjes van vijftig loten te verkopen en is aan haar tiede boekje begonnen. Het is te hopen dat meerdere gemeenteleden aan dit aantal boekjes komt. Tienduizend loten is erg veel, maar het is voor een bijzonder goed doel. Het is heel wat waard deze prachtige kerk in Burgh gerestam-eerd te bezichtigen. Tot nu toe was aan de verlening van deze fondsibijdrage de voorwaar de verbonden dat het bedrijf van be trokkene respectievelijk het bedrijf waarop betrokkene werkzaam was binnen twee jaren moest worden be ëindigd. Thans heeft bet fondsbestuur ech ter besloten dat de bijdrage ook aan een agrarische werknemer kan wor den verleend indien hij ten genoegen van het bestuur aantoont dat hij om structurele redenen het landbouw bedrijf waarop hij werkzaam, is moet verlaten. Daarnaast heeft het bestuür een tweetal wijzigingen aangebracht die beogen meer gelijkheid te brengen in de voorwaarden die worden ge steld in het kader van het met in gang van 1 november 1972 van kracht geworden Beëindigingsver- goedingsbesluit en de omscholings bijdrageregeling. Bepaling Zo is aan de omscholingsbijdrage regeling de bepaling toegevoegd dat voor de aanvullende omscholing'sbij- drag'e van fondswege niet meer in aanmerking kan komen een onder nemer, meewerkend kind of agra rische werknemer die werkzaam is op een landbouwbedrijf dat wordt uitgeoefend. Op percelen, die voor meer dan de helft een andere bestemming dan voor de landbouw hebben verkregen krachtens een. uitbreidingsplan c.q. dat ter visie is gelegd, vastgesteld of goedgekeurd Op percelen, die voor meer dan de helft in een onteigeningsplan, dat ter visie is gelegd, als te onteigenen percelen zijn opgenomen. Eveneens is de bepaling uit het Beëindigingsvergoedings besluit toe gevoegd dat het degene, die een om scholingsbij drage heef ontvangen alsmede diens echtgenote of weduwe verboden is na de beëindiging van zijn bedrijf (ondernemer) danwel de voltooiing van de opleiding (meewer kend kind, werknemer): Bedrijfsmatig de landbouw uit te oefenen; i N In loondienst in 9e ïandHouw werkzaam te zijn Aanvragen voor de aanvullende omscholingsbijdrage van fondswege moeten worden ingediend bij de districtbureaubouder van de Stich ting tot Uitvoering van Landbouw- maatregelen in wiens werkgebied aanvrager woonachtig is. Het offer van Svitjold 24. De valwind heeft het schip gevaarlijk dicht in de buurt van de rotsen gebracht. „Stuurboord, aanhouden!" schreeuwt Eric naar de roerganger en wijst naar de open. zee. De roerganger heeft het gevaar echter be grepen en duwt reeds met alle macht tegen het roer. Schex-p kijkt Eric naar zijn ander schip. Dit heeft echter reeds eerder het roer' gewend en vaart nu ook ver uit de kust. Intussen is de storm in volle kracht opge komen. Woest beuken de golven tegen de wanden van het schip en slaan over de schil den, die aan weerszijden bevestigd zijn. Zó snel is de storm opgekomen, dat men geen tijd heeft gehad het zeil te strijken. De Noorman heeft nu zelf de stuurriem ter hand genomen en houdt het schip dat door de medogeloze stormwind wordt voortgejaagd op gevoel in de koers. De avond valt en nog zakt de storm niet; ja in de loop van de nacht neemt hij zelfs nog in kracht toe. Het wordt een bange nacht; doornat en koud zitten de mannen, laagneergedoken dicht bijeen. Alleen Eric, staat en tracht met zijn staalblauwe ogen de duisternis te doorboren, vechtend voor het behoud van zijn schip. Pas in' de loop van de volgende dag wordt het rustiger en durft hij het roer uil; handen te geven. Hij wankelt op zijn benen van vermoeienis. Maar nog is het leed niet geleden.het schip maakt water. De laatste uren zijn. de mannen voortdurepd. aan het hozen geweest.. Van het ander schip is niets meer te zien, de twee schepen zijn elkaar in de storm volkomen kwijt geraakt. „Wij moeten snel ergens voor anker gaan," denkt Eric bezorgd. „Maar waar?" Hij heeft geen. flauw idee van waar zij zich op het ogenblik bevinden. Gelukkig ziet hij op dat ogenblik in de vallende avond het schijnsel van een vuur. „Een baken" roept hij opge lucht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6