LAATSTE NIEUWS AGENDA TARIEVEN „in-k Bijzondere diensten in Hervormde Kerk te Renesse werden een groot succes GROEI SPAARGELDEN RUIMSCHOOTS OP NIVEAU 1971 - - 1 Vier doelen in Axel AXEL, 17-7. Bij een ernstig ver keersongeval in Axel (Zl.) zijn dins dagmorgen minstens vier personen om het leven gekomen. Twee per sonenauto's zijn met elkaar in bot sing gekomen, waar-op een der auto's in brand is gevlogen. De politie die een uur geleden nog bezig was de slachtoffers te bergen weet nog niet zeker of er vier volwassenen en een kind of drie volwassenen en een kind zijn omgekomen. Dinsdag 17 juli aan dood ontsnapt Concertzaal, 15.30 uur, filmvoorstel ling Kuifje in de Zonnetempel. Toeristendag, (kunst- en antiek markt; 10.00 uur vertrek rondvaart boot; 13.30 uur kinderprogramma; 14.00 uur fietstochtenopdracht; 16.00 uur gekostumeerd boegsprietlopen en bordjes duiken in de Oude Ha ven; 15.30 uur kinderfilm en 20.00 uur hoofdfilm in de. Concertzaal. Woensdag 18 juli Herv. kerk 20.00 uur Internationale Zangdienst, m.m.v. jeugdgroep Wup- pertal, Zuidmolukse gospelgroep en kopergroep. Donderdag 19 juli Haamstede N.H. kerk, orgelbespeling door de heer Pols, zang dames Zierikzeesche Ora torium vereniging. Vrijdag 20 juli EL FERROL. Een passagierstrein is in het noordwesten van .Spanje ontspoord toen hij door een bocht reed. Drie. mensen kwamen om het leven en 47 werden gewond, van wie twaalf ernstig. TEI'PEH. De regering van Tai wan heeft Japan gewaarschuwd dat zij de landingsrechten van de Japan se luchtvaartmaatschappij JAL zal intrekken als Tokio om Peking een plezier te doen het luchtverkeer tus sen beide landen staakt. Speeltuinvereniging; 19.00 uur, hut ten bouwen op het grasveld Ca- landweg-Caustraat. Dinsdag 24 juli Zicrikzee Toeristendag, (kunst- en antiek markt; 10.00 uur vertrek rondvaart boot; 13.30 uur kinderprogramma; 14.00 uur straattekenwedstrijd; 15.00 uur klederdrachtenshow', 15.30 kin derfilm en 20.00 uur hoofdfilm in de Concertzaal. Donderdag 26 juli VATIKAANSTAD. Paus Paulus h'eëft voor twee' maanden zijn intrek genomen in zijn zomerresidentie te Castelgandolfo, 25. km ten.zuiden van Rome. In de Algaanse bergen werd de Paus verwelkomd door de bur gemeester van Castergandolfo en door de bisschop Maeario van Alba- no Renesse Hervormde kerk, 20.00 uur Middel burgs Kamerkoor. Zaterdag 28 juli Zierikzee Meester Breetvelt-speeltuin 14.00 uur: kinderspelletjes. SAIGON. De twee Canadese of ficieren van de internationale con trole-commissie die bijna drie weken door de Vietcong werden vastgehou den, zijn opgehaald in het gebied van Xoean Loc, 60 km ten oosten van Saigon. Dit heeft een Canadese woordvoerder meegedeeld. Dinsdag 31 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Dirk Jansz. Èwart. MOSKOU. Volgens Joodse lcrin-- gen in Moskou zijn acht joden hard geslagen door gevangenisbewakers toen ze een straf van 15 dagen uit zaten wegen een demonstratie voor immigratie naar Israël. De acht, zijn vrijgelaten DURBAN. Een zondagsblad in Durban schrijft dat duizenden Afri kaanse landarbeiders in de provin cie Natal in afschuwelijke armoede leven en dat veel -''Zoeloe-pachters ,,niet beter ai' zijn dan middeleeuwse lijfeigenen". WASHINGTON. De Amerikaanse regering overweegt de huidige tac tische kernwapens in Europa te ver vangen door een veiliger en accura- ter type kernwapen. Die vervanging, uitgesmeerd over een periode van tien jaar, zou ongeveer tweemiljard dollar gaan kosten. ONTHAND KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. Alle typen perso nenauto's van DAF zullen van 5 augustus af gemiddeld 2,8 pet duur der worden. De prijsverhoging is volgens een woordvoerder van de DAF-fabrieken in Eindhoven het ge volg van de gestegen prijzen van grondstoffen en van materialen. DEN- HAAG. De Nederlandse Textielindustrie (de wolindustrie buiten beschouwing gelaten) heeft in 1972 haar export, die reeds op een hoog niveau was beland, nog verder kunnen uitbreiden. Aldus het jaarverslag van de Vereniging Ka- toen- Rayon, Linnen- en Juteindus- trie over 1972. STADSKANAAL. In de Gasselter- nijveens mond bij Stadskanaal is een vrachtauto met ongeveer vijftig postzakken voor Stadskanaal en om geving, te water geraakt. Hierbij zijn veel poststukken ernstig beschadigd. HAARLEM. De Haarlemse politie heeft twee Hagenaars aangehouden toen zij bezich waren gestolen kle ding waaronder suède jassen in een auto te laden. De kleding ter waarde van ruim f 10.000 was afkomstig uit een zaak in het winkelcentrum te Schalkwijk. DEN HAAG. Radio Nederland Wereldomroep blijkt volgens een recent onderzoek vande „American Shortwave Listeners Club" veruit het populairste kortegolfstation te zijn. De Wereldomroep scoorde 8.66 punten. BBC World Service kreeg 479, Radio Canada International 445 en de Voice of America 429 punten. DEN HAAG. De Nederlandse am bassade in de Dominicaanse Repu bliek zal binnenkort uit bezuini gingsoverwegingen worden gesloten, maar verder zijn in Latijns-Amerika geen spectaculaire sluitingen te ver wachten, dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in antwoord op vragen meegedeeld. ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam kan slechts weinig inbrengen tegen het plan een kerncentrale op de Maa'svlakte te bouwen. Men is met handen en voeten gebonden aan de beslissinge van het Provinciale Elektriciteitsbedrijf, dat op zijn beurt weer afhankelijk is van de samenwerkende Elektriciteits-Pro- duktiebedrijven (S.E.P.). Dit is een beetje - zeg maar veel - een onthande tijd: Je wilt de heer Van Laarikshoven dringend iets vra gen, maar de man zit op een West hoek-camping en niemand weet welke. Je wilt wel eens gezellig con tact met vrienden hebben, maar die stappen over de bergweiden in Oos tenrijk of bewonen een huisje in de duinen. En hoe lang duurt dat en wat doen ze daar? Je weet eigenlijk niets meer van elkaar. De verenigingen lijken wel niet meer te bestaan. De leden zijn uit gezwermd en de vergaderlokaliteiten staan leeg. Alleen nog wat muffe rook van alweer heel wat weekjes geleden, verraadt het oorspronke lijke funktionéle gebruik. Verjaar dagen in deze tijd vallen helemaal in het water. Rond de komst van gas- en hangt de grootste onzeker heid, want de potentiële gasten zwerven overal, maar zijn niet in de buurt. Enkelingen doen pogingen om toch nog te komen en dat is dan schattig, maar het zijn grensfiguren. Met één been even in de „normale" samenleving en met het ander er gens buiten. Op de bedrijven zijn allerlei lie den plotseling zo maar verdwenen. Vakantie. Het is echt niet zo, dat er nog hartelijk afscheid wordt geno men. Dat was vroeger, maar dat ge beurt niet meer. Over het thuisblijvende areaal kan men ook niet beschikken, want die mensen hebben het veel te druk. Ze werken voor twee of drie, „want de collega's zijn met vakantie" of „er zijn zoveel toeristen". Een bruikbaar motief, want ieder van elders inge komen, moet zijn of haar natje en droogje hebben. Brood kopen - een alledaags voor beeldje - is moeilijk geiuorden. Huis- vrouwen kijken nerveus op de klok:, vlug opschieten anders is het uitver kocht: Was er vorige week toch wel een bakker, die er nog een oventje tegen aan gooide in uurtjes afge knabbeld van zijn toch al zo korte nachtrust. Zo'n man verdient een standbeeld of een maquette aan de muur van zijn soms al te zomerse bakkerij. Jeugd is ook onbereikbaar. De jongelui werken een paar weken dag en nacht, strijken wat vakantie- centjes op en dan foetsj verdwenen. Wie het allemaal optelt, gaaf ein deloos naar september verlangen. Dan is het all over" en kom.t er weer een beetje regelmaat in het be staan, maar intussen wensen we toch „de metaal" en alle vakantie gangers veel plezier, (ook) rust en mooi weer! SCHIÈRE1LANDMAN Zoals reeds eerder aangekon digd, wordt op 31 augustus te Middelburg een vergadering van aandeelhouders gehouden van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij (P.Z.B.M.). Op de agenda staat o.m. het punt: vcr- keersprognose/tarieven en dat prikt de aandacht op de mogelijk heid van een eventuele tariefsv er- verhoging, want een verlaging zou een zomer verrassing zijn, aan de mogelijkheid waarvan wel nie mand gelooft. Het kan echter ook best zijn. dat de tarieven blijven zoals ze zijn. Er zijn weliswaar ge ruchten over verhogingen en som migen weten zelfs al hoeveel, maar meer dan geruchten zijn het niet. Hopelijk zullen liet loze geruchten blijken te zijn. want met name - het is dezerzijds al een oude stel ling - voor de bevolking van deze regio is en blijven de bruggelden een zware belasting. Men moet ten aanzien van het vraagstuk op zich uitgaan van een eenvoudige stelling. Als men el ders op het Nederlands grondge bied zich - zeg over een afstand van 50 km - wil verplaatsen, dan kost dat niets extra's boven de kos ten van liet vervoer. Als men hier vijl tig kilometer (over de brug) wil reizen, kost dit - om het tareif van de auto aan te honden - tel kens 1 6 extra. Hoe men het ook wendt of keert, het blijft een on gezonde situatie, want het is im mers niet zo dat regio-bewoners voor deze gedwongen extra belas ting, op andere wijze schadeloos worden gesteld. Teruggrijpend naar het begin stadium van de brug, herinnert men zich het argument „maar Schouwen-Diiiveland heeft dan toch maar een brug gekregen." De waarde van die brug echter is niet in diskussie, maar het tol-probleem moet gekoppeld aan een al veel ouder probleem, lil. altijd weer de zelfde noodzaak extra te betalen voor verplaatsing van mensen en goederen, terwijl Noord-Zeeland toch. normaal deel uitmaakt van het vaderlandse territoir. Gezien de provinciale noodzaak tot betaling, zien wij op korte ter mijn het tolgeld niet verdwijnen. De rijksoverheid prakkizeert er niet over'deze last over te nemen. Den Haag heeft al moeite genoeg zelf de eindjes aan elkaar te kno pen. maar er zou tolvrijdom c.q. tariefsverlaging moeten komen voor de bewoners van de onder- werpelijke streek, die uitzichtsloos aan het betalen blijven van vrij grote bedragen. Reeds voor een middelgrote zaak lopen de tollen in de duizenden en het is ons ook nooit duidelijk gemaakt, dat b.v. bezoek aan een instelling of zie kenhuis te Goes, moet worden „af gestraft" met het betalen van tol gelden. Mocht er derhalve ooit aan de tarieven worden „gemorreld", dan zou a fortiori de streekbevolking moeten worden vrijgesteld van wijzigingen in ongunstige zin, an ders kan men hier met de werke lijk niet populaire regeling hele maal niet meer uit de voeten, fi nancieel niet. maar ook ethisch niet. GRONINGEN, 16-7. De 41-jarige Groninger chirurg dr. E. W. Sauer vertrekt op 2 augustus voor drie weken naar Bangladesh. Dr. Sauer doet dat op verzoek van de stichting „Terre des Hommes". ZIERIKZEE. In het jongeren-café „De Vlinder" te Zierikzee, is weer werk van een jonge kunstenaar te zien. Als expositieruimte doet. „De Vlinder" het wel. Wij komen nog nader terug op dit werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WESTERSCHOUWEN. Aan de Moer- mondweg kwam maandagmor gen een auto heel duidelijk op zijn kop in.de sloot terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar een reddingsoperatie was no dig om het voertuig weer in nor male stand op liet. droge te krijgen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Scharendijke 20.00 uur, optreden Boerenkapel uit Zonnemaire. Zaterdag 21 juli Haamstede Vroonweg, 13.30 uur nat. kampioen schappen motocross; (aanvang trai ning 10.00 uur). Maandag 23 juli Zierikzee UTRECHT. 16-7. De 41-jarige mevr. li. I. van Hoeck uit Helden is, aldus NS, maandagmorgen op spec taculaire wijze op het nippertje ont komen aan een sneltrein. Zij wilde met haar auto een met automatische knipperlichten bevei ligde overweg tussen Blerick en Ilorst-Sevenum op de lijn Venlo- Eindhoven passeren, toen zij op het laatste moment een trein met volle snelheid zag naderen. Er .was geen mogelijkheid meer voor de overweg te stoppen. Met een wanhoopsnik aan het stuur wist de vrouw de auto zo te draaien dat deze in het spoor terecht kwam en over rails en biel sen hobbelde terwijl de trein haar over het andere spoor met grote snelheid passeerde. Met enig gema noeuvreer reed mevr. Van Hocck haar auto vervolgens weer van de spoorweg op de gewone weg. Man <loo<l<le zijn vrouw UTRECHT, 16-7. De 49-jarige Utrechter A. B. heeft zich maandag avond bij de politie in de Gelderse gemeente Buren gemeld met de me dedeling dat hij maandagmorgen zijn 51-jarige echtgenote Gijsberta B.-van Mourik heeft neergestoken. De politie heeft de vrouw maan dag dood in bed aangetroffen in de woning van 't echtpaar aan de Mar- copololaan 52 in de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Zij was doodgebloed als gevolg van steken in de hals. De man heeft volgens de politie verklaard na een echtelijke ruzie zijn vrouw te hebben gestoken met een scherp voorwerp. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie weet men nog niet wat de aanleiding voor de daad van de man is geweest. Men heeft hem nog niet uitvoerig kunnen verhoren. Fatale hoeking VLAARD1NGEN, 16-7. De J politie in Vlaardingen heeft i J maandag proces verbaal opge- i J maakt tegen een 20-jarige f jongen uit Vlaardingen, die f het afgelopen halfjaar debloe- i m,etjes flink buiten zette van i een bedrag, dat ten onrechte i op zijn spaarbankboekje was gestort. Het ging om 20.000 f gulden. Pas nu ontdekte de j spaarbank de foutieve boeking J al in december van het vorig jaar gemaakt. De spaarbank heeft nu de jongen aange- klaagd wegens verduistering, f omdat van het geld intussen weinig meer over is, De jongeman nam 19.000 f gulden op, blij als hij was m,et f dit financiële buitenkansje, Hij heeft, naar zijn zeggen, na f de boeking meteen bij de j spaarbank geïnformeerd of al- f les ivel goed zat. Hij kreeg te j horen, dat alles in orde was. j i RENESSE, 16-7. De eerste twee van de serie bijzondere diensten in de Ilerv. kerk te Renesse zijn een groot succes geworden. In de eerste bijzondere diensten zong het Herv. Kerkkoor van Renesse, het Chr. Ge- ref. Koor van Zierikzee en hel jeugdkoor Sjaloom van Zierikzee. Allen onder leiding van C. Groen- leer. Een groot, aantal liederen werd door de koren gezongen, waarbij vooral „Geprezen zij'de. Heer', dat door. de 3 koren, samen gezongen werd, een dankbaar onthaal vond, zoals.uit de wijze waarop het refrein door alle aanwezigen werd meege zongen duidelijk bleek. Dé tweede; avond, onder dé titel Intermezzo, wérd een succes dooi- prachtig orgelspel van Jan van Dijk in enkele korte-eenvoudige muziek stukken, en onverwacht verfijnde zang van de amateur-sopraan Lenie van Dijk-Verschoor uit Rotterdam. Het Laudate Dominum was een ju weeltje van zangkunst. Trompettist Hans v. d. Brug wist de aanwezigen uitstekend mee te krijgen bij enkele proeven uit het. 'nieuwe liedboek. Op beide avonden werd een korte medi tatie uitgesproken door ds. L. de Wit. Derde avond Voor de derde avond op woensdag 18 juli zijn de verwachtingen weer hooggespannen. Er is dan een Inter nationale Zangdienst, waaraan een jeugdgroep uil. Wuppertal mede werkt, alsook de Zuidmolukse gos pelgroep „The Beth Vherem Sin gers", terwijl de samenzang bege leidt wordt door een kopergroep uit Renesse. Een korte Nederlandse en Duitse meditatie, vormen de kern van het geheel; De toegang is vrij, aanvang 8 uur. Flitsen uit het buitenland KANSAS CITY. In Kansas City ih de Amerikaanse staat Missouri zijn 50 ton dynamiet die in twee pakhuizen opgeslagen waren in de lucht gevlogen. Er werd een krater van tien meter diep geslagen. Twee mensen kwamen om het léven. TEL AVIV. De Sowjetrussische oudheidkundige en deskundige op het gebied van antieke wapens en wapenuitrustingen dr. Leonid Ta-- rasuk is maandag als nieuwe emi grant. aangekomen in Israël. MOSKOU, Eén Noordvietnamese partij- en regeringsdelegatie is maandag na een week van bespre kingen in Moskou verder gereisd naar Hongerije. Ze hebben met de Russische leiders onder meer de toe komstige hulpverlening aan Hanoi en de politieke toestand in Indo- Ghina besproken. LONDEN. Het Britse zondags blad „The Observer" heeft een rap port gepubliceerd van een Italiaanse missionaris waarin melding wordt gemaakt van nog een massamoord door Portugese troepen in Mozambi que. Jaarverslag RABO-bank Oosl-Duivelaiul BRUINISSE, 16-7. In het vorige week verschenen jaarverslag over 1972 van de RABO-bank Oost-Duiveland, wordt herinnerd aan de ondertekening van de fusie-akte tussen de banken Oosterland en Bruinisse, op 15 juni 1972, waarbij als nieuwe naam Coöp. Raiffeisenbank Oost-Duiveland werd aange nomen. Voor het zover was moest zeer veel werk worden verzet, door be stuur, directie en medewerkers van de bank. Het bestuur bestaat nu uit 5 leden, de Raad van Toezicht uit 7 leden. Daardoor moesten enkele bestuurs leden afvloeien. De groei van de spaargelden be reikte in 1972 ruimschoots hel ni veau van 1971, dat toch een zeer goed spaar jaar was. De heersende onzekerheid over de sociaal econo mische ontwikkelingen had vooral in de eerste helft van hei; verslag jaar een positieve invloed op de be sparingen. In de tweede helft van het. ver slagjaar zwakte de spaardrang enigszins af, en veroorzaakten de te verwachten prijsstijgingen een ster kere neiging tot vervroegde aanko pen. De verstrekking van niéuwe le ningen lag in het verslagjaar op een belangrijk hoger niveau dan in de beide voorafgaande jaren. De ver- strekkngen naar sectoren, verschilt, maar weinig van die in het vooraf gaande jaar. Het niveau van de kre dietverlening" aan de middenstands- bedrijven steeg eveneens in het ka der van de ter plaatse aanwezige mogelijkheden. Privé-rekeninghouders De groei van het aantal privé-re- keninghouders verminderde ten op zichte van vorige jaren, daar het aantal bedrijven dat tot girale uit betalingen van de salarissen over ging, afnam. Toch zijn ook dit jaar weer talrijke nieuwe relaties van deze uitgebreide dienstverlening ge bruik gaan maken. De rente voor direct opvraagbaar spaargeld handhaafde zich in het verslagjaar op 4 procent, de hogere rentende spaarvormen handhaafden zich tenslote op een. maximum van 7 procent. Het boeken van vakantiereizen via de bank bleek in een grote behoefte te voorzien. Ook vakantiebungalows kunnen via de bank worden ge huurd. De ontwikkeling in de assu rantiebemiddeling gaf aanleiding tot het aanstellen van een assurantie adviseur. Door de medewerkers van de bank werd in 1972 regelmatig deel genomen aan speciale instructieda- gen die door de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank G.A. werden verzorgd. De werkzaamheden met betrekking tot het spaarbankbedrijf en het bankgiroverkeer namen ook in 1972 verder toe. Dit was voor de bank aanleiding gebruik te maken van de diensten van het Computer centrum van de Coöperatieve Raif- feisen-Boerenleenbank G.A., alsme de van de diensten van de bankgiro centrale. In het verslag wordt ook aandacht besteed aan de fusie tussen de Coöp. Centrale Raiffeisenbank in Utrecht en de Coöp. Centrale Boerenleen bank te Eindhoven, die thans samen de roepnaam RABO-Bank voeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2