ELEKTRONISCHE OPNAME APPARATUUR IN WITTE HUIS Kamerleden naar Mozambique Naar overcapaciteit in scheepsbouw Straks een auto-binnenstad belasting Arrestaties van Egyptische soldaten Bisschop in Jeruzalem in hongerstaking Rusland en China sluiten overeenkomst ftll-T ZEEUWSE KOORSCHOOL NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE eMi NIEUWSBODE I I VIA-F W7 ^CJ J Dinsdag 17 juli 1973 129ste jaargang- Nr. 21318 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Janitewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lak.enman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 14,50; per maand 5,per jaar J 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie. 4 B.T.W. In dit nummer Brouwse reddingboot van 1890 Nieuwe ontdekking in Watergate WASHINGTON, 16-7. President Nixon had elektro nische opnameapparatuur in het Witte Huis waarmee hij elk gesprek dat hij met wie dan ook voerde regi streerde. De apparatuur was circa drie jaar geleden geïnstalleerd. Dit heeft Alexander Butterfield, voormalig mede werker van Bob Haldeman, leider van de staf van het Witte Huis, maandag voor de Watergate-senaatscom missie verklaard. Butterfield zei dat naar zijn weten de geluidsbanden waarop de gesprek ken tussen de president en anderen in de afgelopen drie jaar zijn vastgelegd nog steeds bestaan. De belangrijkste betekenis van Butterfield's verklaring is dat er geluidsbanden zijn van de gesprekken die Nixon vorig jaar had met zijn later ontslagen adviseur John Dean. DEN HAAG, 16-7. Op uitnodigig van de Portugese ambassadeur in Nederland, dr. Carlos Augusto Fer- nandes, zullen een aantal Tweede Kamerleden de komende weken Portugese gebieden in Afrika be zoeken. Het Tweede Kamerlid H. P. H. Waaïkens (VVD) is maandagochtend vertrokken, evenals enkele Neder landse journalisten. Zijn fractiege noot mr. A. Geurtsen vertrekt bin nenkort, het Anti-Revolutionaire Tweede Kamerlid M. W. Schakel op 13 augustus. De Portugese ambassadeur ver klaarde dat hij de fractieleiders van enkele partijen, „die tot nu toe een min of meer onafhankelijk stand punt hebben ingenomen" betreffen de Angola, Mozambique en Guinee- Bissau, had uitgenodigd om op kos ten van dé Portugese regering deze gebieden te bezoeken, of een ander lid van hun fractie aan te wijzen. De kamerleden mogen, indien zij dit willen, trachten het dorp Wiriyamu in Mozambique te vinden, (waar volgens de Engelse pater Hastings Portugese troepen ca. 400 mensen hebben vermoord), aldus dr. Fernan das. BRTJSSEL, 16-7. In 1973 zal de produktiecapaciteit voor nieuwe schepen in de wereld 40 miljoen bru to registerton bedragen. De gemid delde behoefte aan nieuwe schepen wordt tegen die tijd geraamd op 28,8 miljoen bruto registerton. Dit wil zeggen dat er in 1975 een over capaciteit in de scheepsbouwwereld van 11,2 miljoen ton ofwel 28 pro cent van de capaciteit zal zijn. Dit blijkt uit studies die de diensten van de Europese commissie momen teel uitvoeren. Deze Dean heeft voor de senaats commissie verklaard dat hij, op ba sis van een gesprek dat hij op 15 september vorig jaar met de presi dent voerde, gelooft dat deze op dat moment afwist van de pogingen het afluisterschandaal in de doofpot te stoppen. Uiteraard zou de senaats commissie deze band graag eens afluisteren. In antwoord op een vraag ant woordde Butterfield het zeer on waarschijnlijk te achten dat Dean wist dat zijn besprekingen met de president op de band werden vast gelegd. „Historische doelen" Butterfield, die thans hoofd is van het federale bureau voor de burger luchtvaart, zei dat de apparatuur in 1970 was geplaatst in zowel het „ovale kantoor" van de president in het Witte Huis als zijn „vluchtkan- toor" aan de overkant van de straat. BRUSSEL, 16-7. De kans bestaat dat automobilisten in de -Europese Economische Gemeenschap een bij zondere belasting gaan betalen als ze perse in de centra van de grote steden willen rijden. Dit is volgens ingewijden in Brussel een van de voorstellen die de Europese Commis sie doet in een ontwerpprogramma voor een gecoördineerde bestrijding van de milieuverontreiniging in de gemeenschap. De commissie stelt voor dat groepen deskundigen voor de zomer van 1974 bijeenkomen om na te gaan of een extra belasting kan worden ingevoerd voor automobilis ten die gebruik maken van de stads centra. Hoe die belasting moet wor den geïnd en door wie of om welk bedrag het zou moeten gaan heeft de commissie nog in het midden gela ten. Dü is een foto van één der zeven fraaie scheepsportr et-ten die een plaatsje kregen in het Maritiem Mu seum te Zierikzee en in bruikleen teerden gegeven door de heer E. D. de Crane van Westenschouwen te Leidseheiidatn en diens moeder, me vrouw G. de Crane van Westen- schouwen, geb. Reynolds, te 's-Gra- venhage. Het schilderij stelt voor een afbeelding van de schoenerkof „Cadzandria", gebouwd in 1854. Het museum bezit ook een model van de „Cadzandria". (Foto: Ziorilc/eesche Nieuwsbode) Wat was de reden voor het besluit van Nixon om elektronische regi- stratie-apparatuur te laten aanbren gen? Volgens Butterfield was de president van mening dat er his torische doelen mee waren gebaat om het doen en laten van de presi dent vast te leggen". Ook telefoongesprekken die Nixon voerde werden opgenomen. De band recorders gingen automatisch wer ken als ze geluiden opvingen in de ruimte waarin ze geïnstalleerd wa ren. Volgens Butterfield was het systeem constant in bedrijf en had de president nooit gevraagd het buiten werking te stellen. Aage M. deed nog meer LEEUWARDEN, 16-7. De mees- ter-inbreker Aage M., de 31-jarige metaalbewerker uit Den Haag, die voi-ige week woensdag zijn aandeel in een groot aantal brandkastkra- ken in ons land heeft bekend, heeft tegenover de Leeuwarder recherche toegegeven, dat hij de dader is ge weest van de grootste brandkast- kraak, die ooit in Nederland is ge pleegd. Zondag bekende hij namelijk, na voortgezette verhoren, dat hij in de nacht van 25 op 26 september 1972 de Nederlandse Middenstandsbank in Helmond heeft bezocht, waar hij ruim f 675.000 vond. Aage M. heeft deze inbraak gepleegd samen met een aantal anderen, van wie hij de namen niet heeft genoemd. Mortiergranaten gevonden VENRAY, 16-7. Bij graafwerk zaamheden op het erf van het land bouwbedrijf van M. Swinkels aan de Spurk te Venray heeft de land bouwer oorlogstuig ontdekt. De ex- plosievendienst van de Koninklijke Landmacht werd van de vondst in kennis gesteld. Deze vond vrijdag een 60-tal mortiergranaten van Duitse makelij. Omdat het personeel onvoldoende springstof bij zich had werd met springen gewacht tot maandag. Maandag werden nog 143 granaten ontdekt. Drie van deze granaten werden, omdat ze te gevaarlijk wa ren, reeds tot ontploffing gebracht. Voor het tot ontploffen brengen van de rest zullen 25 springladingen nodig zijn. Flitsen uit het buitenland ROME. Tijdens slecht weer is een verkeersbrug over de Stura bij Turijn bezweken juist toen er twee auto's over reden. De wagens ver dwenen met de brokstukken in de diepte. De vier inzittenden vonden de dood. In dezelfde omgeving begaf een spoorbrug het. Een aansnellende trein kon nog net op tijd tot stil stand worden gebracht. JERUZALEM. De diensttijd voor mannelijke dienstplichtigen in Israël zal met ingang van 1 april volgend worden verkort van 36 tot 33 maan den. Vrouwen zullen 20 maanden moeten blijven dienen. Dit heeft de minister van defensie, Mosje Dejan, bekendgemaakt na de wekelijkse kabinetsraad. Onrust aan Suez-front BEIROET, 17-7. Het Egyptische leger heeft een golf van arrestaties onder zijn soldaten aan het Suez- front ontketend. Het in Beiroet in het Frans verschijnende dagblad l'Orient-le Jour dat dit berichtte, schreef dat zijn bron „in Beiroet ontvangen informatie" was. Aan de arrestaties zouden verga deringen van aan het Suezfront ge legerde officieren van lagere rang vooraf zijn gegaan „ter bespreking van de politieke en militaire situatie in Egypte". Het Libanese dagblad gaf geen na dere bijzonderheden, Het voegde wel aan zijn bericht toe dat onlangs in Cairo vakbondsleiders en in Cairo en Alexandrië minstens 42 studen ten waren gearresteerd. SAIGON. De twee Canadese leden van de Internationale Bestandscotn- missie, die sinds 20 juni tijdens een routine-controle door de Vietcong werden vastgehouden, zijn eindelijk vrijgelaten. Hier worden zij, kapi tein Thomson (m) en kapitein Pat ten (r) begroet door de Canadese ambassadeur in Zuid Vietnam, Michel Gauvin. HET WEEKOVERZICHT Dit nnmmer bestaat nit 12 pagina's JERUZALEM, 16-7. De Griek- katholieke aartsbisschop Jospeh Ra- ya is maandag voor het gebouw van de Knesseth (het Israëlische parle ment) in Jeruzalem in (hongerstaking gegaan. Hij wil de aandacht van de publie ke opinie vestigen op de zaak van de vroegere inwoners van de dorpjes Ikrit en Biram. Deze Palestijnen wer den in 1948 uit dorpen bij de Liba nese grens verdreven „om veilig heidsredenen". Ze wonen nog steeds in tijdelijke onderkomens en hebben een schadevergoeding van de Israë lische regering geweigerd omdat ze terug willen naar hun dorp. Verscheidene dorpelingen hebben zich al aangesloten bij de honger staking van de aartsbisschop. DE BILT. 17-7. Het K.N.M.I. meldt: Een wisselvallig weertype met ge matigde middagtemperaturen komt nu in deze omgeving voor en het ziet er niet naar uit, dat hier de komen de 24 uur veel verandering in komt. De van oorsprong oceanische lucht die ook in een groot deel van Fran krijk de temparaturen maandag niet boven 22 graden deed oplopen, is nu tot in Oosteuropa doorgedrongen. Een frontale storing uit het zuiden trok met grote snelheid naar ons land en bracht voornamelijk in de nacht van maandag op dinsdag bij na overal regen. In Vlissingen is daarbij nog 12 mm gevallen. De weerkaarten geven nog steeds een gebied van lage luchtdruk te zien boven de Britse eilanden, Zuidscan- dinavië en het Alpengebied. Boven de oceaan bevindt zich een omvang rijk hoge druksysteem bij de Azo- ren. Aan de noordflank wordt het nu aangetast, door een nog in diepte toenemende depressie tussen Zuid- Groenland en IJsland. Naar ver wacht wordt zal deze depressie in de richting van de Golf van Biskaje koersen. Als gevolg daarvan blijft bij ons lucht uit Frankrijk toestromen. MOSKOU. De Sowjet-Unic en China hebben maandag in de Rus sische hoofdstad een overeenkomst getekend voor een directe luchtver- binding Moskou-Peking. Dit heeft het Russische perbureau Tass be kendgemaakt. Het is even verkeerd een slecht mens te prijzen, dan van een goed mens kwaad te spreken. Da Vinei VAT 1EQT 01 p ■gj Geslaagd Engels toernee afgesloten (Van onze redakteur) GOES, 14-7. Eind vorige week is de Zeeuwse Koorschool - voor de gelegen heid tijdelijk herdoopt in Zeeland Boys Choir - teruggekeerd van een uiter mate geslaagd veertiendaags toernee door Engeland. Het koor - onder leiding van de vaste dirigent E. Heyblok - verbleef en zong in de steden: Londen, Burton on Trent, Soli Hull, Liverpool en tot slot nog een maal Londen. Opgetreden werd in de prominente kathedralen. Hét gold hier de derde Engelse toernee van het vermaarde Zeeuwse jongenskoor, dat nieuwe lau weren oogstte en een „abonnement" op het Verenigd Koninkrijk lijkt te heb ben. In ieder geval weet men daar optreden, klankkleur en programmakeus van het koor bijzonder te waarderen. De reis werd gemaakt per bus naar Zeebrugge. „Aan de overkant" stond een bus gereed, die het koor veertien dagen heeft rondgereden. Te Burton on Trent werd geconcer teerd met een brassband-koor en een orkest. Tussentijds werd Birming ham bezocht, waar de koorjongeren een concert gaven in het „Music Art Centre". De programmering was zwaar, want ook schoolconcerten moesten worden uitgevoerd, maar „uitjes" waren er ook, als een eten tje met de burgemeester van Soli Hull en de nodige „teas". In deze stad werd een gala-concert verzorgd Een bezoek werd gebracht aan de Shakespeare-stad Stratford, waar in de concertzaal werd opgetreden. In Liverpool werd een „klein concert" verzorgd en in de middaguren van zondag 8 juli werd in de nieuwe ka thedraal van die stad opgetreden. Yorks'hirc-dalcn In Dewöberry kregen de koorleden een lunch aangeboden in het stad huis, hetgeen werd „beloond" met een avondconcert in de technische hogeschool. Van Dewsberry uit werd een bustocht gemaakt door de dalen van Yorkshire. De terugreis werd gemaakt per hoovercraft van Rams- gate uit. Slechts één knaapje van Schou- wen-Duiveland maakt deel uit van het Zeeuws Jongenskoor; het is Ernst Peter de Lange te Zierikzee, die de rest van de vakantie no dig heeft om over alle ervaringen na te denken. Wij vernemen intussen dat het koor in augustus naar Schou- wen-Duiveland komt; op 3 augustus treedt het op in de grote kerk van Brouwershaven en op 14 augustus in de Gast/huiskerk te Zierikzee. Verwachting tot woensdagavond Wisselvallig In het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen of een bui. Overwe gend matige, in hoofdzaak zuidelijke wind. Minimumtemperaturen onge veer 12, maxima morgen van 17 tot 21 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2-10 uur. Min.-tempera turen: van ongeveer nonnaal tot 3 graden onder normaal. Max-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nonnaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.50 Maan op 21.43, onder 8.01 19 juli. Zon op 4.43, onder 20.49 Maan op 21.58, onder 9.13 Laatste kwartier: 23 juli HOOG- EN LAAGWATEK Zierikzee: 18 juli 5.06 17.15 10.34 22.58- 19 juli 5.37 17.43 11.06 23.29 Springtij: 18 juli. Kikkers in opmars BORGER, 16-7. Het Hunzcdal in het Drenkhse Borger beleeft momen teel een invasie van .jonge kikkers. Bij honderden tegejijk trekken ze vanaf de rivier de Hunze de brede groenstroken over in de richting van de woningen. Zover komen ech ter maar heel wenig omdat ze eerder terugkeren. Bij het oversteken van de wegen worden ze by tientallen doodgereden. De jeugd probeert nu zoveel mogelijk kikkers nog vóór of op de wegen te vangen en weer te rug te brengen in de Hunze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1