RENESSE BELEEFDE SPANNING AAN AUTOCROSS 1973 Mr. Klaasesz voorzitter van de Oosterschelde-commissie Nixon's raadsman: president wist niets Reuze-buizenpost Nixon is aan de beterende hand Gestolen schilderij ontdekt STANLEY KRAMER TARIEFSVERHOGINGEN BIJ NS EN PTT GAAN NIET VOLLEDIG DOOR AGENDA Jong meisje beschuldigd van drievoudige moord Onderzoek naar foutieve declaraties Chinezen zwemmen weer Racer nil Goud ii winnaar RENESSE., 14-7. Zaterdagmiddag organiseerde de Eerste Zuid-Hollandse Autocross Organisatie in sa menwerking met de muziekverenigingen „Luctor et Entérgo" uit Renesse en Witte van Haemstede" uit Haamstede een autocross op een terrein te Renesse. Mede door het niet duidelijke strandweer was er een goede opkomst van het publiek. Zo'n 4500 toeschouwers omzoomden het parkoers en beleefden een op windende middag aan deze cross, waarbij de deelnemers zich in hun races naar de overwinning geenszins ontzagen. Er werden allereerst drie man ches gereden. Deze werden na felle strijd gewonnen door Sendler Brabant, Bas van Vliet uit Capelle a.d. IJssel en Nol v. Vliet uit Nieu- werkerk a.d. IJssel. Hierna werden de halve l'inales afgewerkt, waarbij het'vaak nog heter toeging dan bij de eerste manches. De finale bracht natuurlijk het hoogtepunt van de middag. Tenslotte werd Martin van Eyk uit Gouda winnaar van de Re- nessese autocross 1973. Tweede werd Jack Blom uit Zaltbommel en derde Jan Bouw uit Dodewaard. Een hierna als sluitstuk gehouden afvalrace werd door Adrie Kooiman uit Zwïjndrecht gewonnen. Het was jammer dat de prijzen werden uit gereikt nadat het publiek alweer lang in tent, caravan of huisje zat. Overigens viel de cross op door de uitstekende organisatie. Zo was er bijzonder veel aandacht aan de vei ligheid van coureurs en publiek be steed. Overigens gelasten de organi satoren dit jaar al 4 crosses af omdat het parkoers hen niet veilig genoeg was. Ook burgemeester Everwijn toonde zich zeer tevreden met de vlotte gang van zaken. Veel mede werking hadden de organisatoren ondervonden van brandweer, E.H.- B.O., politie, b. en w, en de muziek verenigingen die intussen beiden een fiks bedrag in hun clubkas zagen vloeien: Arabieren veroordeeld HEBRON, 14-7. Een Israëlische krijgsraad heeft twee Arabieren uit Hebron tot levenslange gevangenis straf en in totaal nog 395 jaar ver oordeeld wegens sabotagedaden en het doden van twee Amerikaanse toeristen en twee Israëlische solda ten in 1969 en 1970. De 44-jarige Mohammad Garaid Al-Kawasma en de 30-jarige Rasjid Abdal-Karim waren schuldig bevon den aan in totaal zeven tenlasteleg gingen. DEN HAAG, 14-7. De oud-commissaris der koningin in de provincie Holland is tot voorzitter benoemd van de Oosterscheldecommissie, die de regering advies zal uitbrengen over de problematiek rond de Oosterschelde. Mr. Klaasesz. zal een team van zes deskundigen leiden. Dat zijn de waterbouwkundige prof. ir. J. L. Klein. buitengewoon hoogleraar Waterbouwkunde in Delft, de milieudeskundige prof. dr. P. G. Fohr, hoogleraar waterzuivering in Wageningen, de bioloog prof. dr. D. J. Kuenen, directeur Rijksinstituut voor natuurbeheer, visserij déskun- dige prof. dr. P. Kon-inga, directeur van het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek. Als econoom zal aange zocht worden prof. P. de Wolff, De Waterga te-zaak WASHINGTON, 14-7. Richard A. Moore, speciaal adviseur van presi dent Nixon, heeft tegenover de se naatscommissie voor Watergate in Washington verklaard dat het zijn „stellige overtuiging" is dat president Nixon pas iets over de inbraak in Watergate en het in de doofpot la ter hoorde, toen John Dean het hem op 21 maart vertelde. WASHINGTON, 15-7. In de ge zondheidstoestand van president Ni xon is zondag een lichte verbetering ingetreden. Sinds hij donderdag met een vi rus-longontsteking in het marinehos pitaal van Bethesda, een voorstad van Washington, werd opgenomen, heeft hij een „rustige nacht" gehad, aldus een zondag middag uitgegeven medisch communique. Nixon zal volgens de arts van het Witte Huis, dr. Walter Tkach, zeker nog tot en met vrijdag in het zieleen- huis moeten blijven. Dorpsbewoners stemmen tegen recreatie-plan DONIAWERSTAL, 16-7. Verre weg de meeste inwoners van Ouw- sterhaule, Ouwster-Nijega en Olde- ouwer in de Friese gemeente Donia- werstal zijn tegen het recreatieplan- Trijegaastermeer. Dat plan omvat de bouw van twee duizend bungalows cn de aanleg van een 230 ha groot meer. Het totale project, dat voor f 80 miljoen gefinancierd zal worden door Philips pensioenfonds beslaat 520 hectare. Deze plannen hadden onder de plaatselijke bevolking nog al wat onrust veroorzaakt. Daarom heeft het bestuur van de vereniging van dorpsbelang Ouwster-Trijega en alle inwoners boven de 18 geenque- teerd. Van de in totaal 257 verzon den formulieren werden er 231 te- ontvangen, Hieruit bleek dat 212 tegen en 18 personen voor het voorgestelde plan waren. Een persoon had geen mening. Van de 212 tegenstemmers hebben 158 hun mening met redenen omkleed. MEPPEL. Lijn in.de sport. Hansje Bunschoten en daarachter Ineke Wolthuis starten op de 200 meter vrije slag meisjes onder de 16 jaar tijdens de Nederlandse kampioen schappen in Meppel. Moore, die voor de commissie was verschenen op aandrang van. Leo nard Garment, de raadsman van het Witte Huis, zei Watergate te zien als „een avontuur op eigen houtje van mensen die gek zijn op biljetten' van honderd, dollar en die geheel op eigen initiatief handelden". De voor zitter van de senaatscommissie, Sam Ervin, verklaarde in een televisie interview dat hij vastbesloten is president Nixon tot terbeschikking stelling van de documenten in het Witte Huis te dwingen. Aangezien president Nixon even vastbesloten is het niet te doen, be staat de mogelijkheid van een con frontatie tussen congres en president voor het opperste gerechtshof. ROME, 15-7. De Italiaanse politie heeft vrijdag in een vrachtauto een schilderij gevonden van de Italiaan se meester Mattia Preti (1613-1699) dat in mei 1972 gestolen was uit een kerk te Catanzaro in het zuiden van Italië. Het doek, dat Christus voor stelt, is zeker 4,7 miljoen, gulden waard. De chauffeur en de bijrijder van de vrachtauto zijn gearresteerd. SCHEEPVAART Dione, 16-7 z. Djakarta naar Sydney. Ganymedes, 15-7 te Ponce. Thailander kaapte olifant BANGKOK. 14-7. De politie in de Thailandse provincie Chiang Rai zoekt naar een man die van een lid van de Karenstam een olifant stal en voor de teruggave een losgeld van 3.000 gulden eiste. Man en olifant waren toen- ze voor het laatst gesignaleerd werden, op weg naar Laos. DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus zijn zondag van hun zo mervakantie in Porto Ercole in Ne derland teruggekeerd. BRUSSEL, 14-7. Eind 'augus tus zullen in Brussel proeven genomen wórden met een gi gantische buizenpost. Tussen, het Muntplein en het Scfvu:- manplein in de Belgische hoofdstad heeft then in de mé tro buizen van gewapend poly ester aangebracht waardoor men met behulp van perslucht continers kan sturen clie elk twee normale postzakken kun nen bevatten. De perslucht wordt verkregen met behulp van een turbine die een vermogen van 96 pk heeft. Eind augustus zal men eerst de leiding uittesten om- er vervolgens de twee meter lange containers doorheen te gaan sturen. Bioscoop „De Concertzaal"' Zierikzee - Tel. (01110) 2670 DEZE WEEK: Dinsdagavond 17 juli 8 uur PRESENTEERT hoogleraar in de wiskundige econo mie aan de universiteit te Amster dam, die op het ogenblik in de V.S. verblijft. Als planoloog voor de commissie is ir. F. H. van der Linden van Sprankhuizen, directeur van de pro vinciale planologische dienst Gelder land aangezocht. Hij heeft'dit ver zoek in beraad gehouden, zo heeft een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. Toegang a.L Kinderprocrafama: Dinsdagmiddag 17 juli half 4 Een grote tekenfilm voor de jeugd van 7-77 jaar in kleur. „Kuifje in de Zonnetempel" Entree 2,50 en 3, Flitsen uit het buitenland MUNCHEN. De Westduitse politie heeft beslaggelegd op een hoeveel heid hard drugs ter waarde van bij na 500.000 dollar, bestemd voor de verkoop aan Amerikaanse soldaten in Duitsland. TEL AVIV. Zes Syrische tanks drongen de gedemilitariseerde zone ten oosten van Rafid in de heuvels van Golan binnen en openden het vuur op Israëlische stellingen, zo deelden Israëlische militaire kringen in Tel Aviv mee. TOKIO. De burgemeester van Hi- rosjima en Nagasaki, de twee Ja panse steden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door atoombommen werden verwoest, hebben het Franse plan tot het nemen van kernproeven in de Stille Oceaan misdadig ge noemd. KOEWEIT. Koeweit wil tegen het einde van de' maand onderhandelin gen met de Westerse oliémaatschap- pjjen beginnen over een nieuwe overeenkomst voor deelneming in de exploitatie van zijn oliereserves, zo is van betrouwbare zijde vernomen. ASJDOD. Drieduizend Georgische emigranten uit de Sowjet-Unie heb ben de Israëlische havenstad Asj- dod ten zuiden van Tel Aviv gedu rende enkele uren totaal ontwricht bij wijze van protest tegen het ont slag van 70 seizoenarbeiders. DEN HAAG, 14-7. Het kabinet heeft besloten tie voor genomen ta riefverhogingen bij de Nederlandse Spoorwegen en de PTT niet) voor de volle omvang te verwezenlijken. Deze beslissing vloeit zowel voort uit het uitgangspunt dat het open baar vervoer gestimuleerd moet worden alS' uit de in de regerings verklaring opgenomen gedragslijn dat de overheid zich in haar tarie venpolitiek zal matigen. Premier Den Uyl zei na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat in de bijdrage van het rijk aan NS, die in 1973 f 280 miljoen beloopt, reke ning gehouden was met een tarief- vérhoging van gemiddeld 10 procent per 1 september. Het kabinet kwam overeen dat de verhoging die NS per 1 september zal invoeren niet meer mag belopen dan 7 procent, hetgeen lager is dan de vermoedelijke stij ging van het algemene prijspeil. PTT Ih de PTT-begroting voor het lo pende jaar 1973 was een tariefverho ging opgenomen die dit jaar nog f 92 miljoen moest opbrengen. Deze voorgenomen vei'hoging vond het kabinet thans te groot. Een meerop brengst van ca. 50 miljoen guldén over het lopende jaar vindt de rege ling voldoende, Dit betekent dat een aantal voor genomen wijzigingen in de tarieven ongedaan worden gemaakt. Zo zul len alle drukwerktarieven, zowel van de losse post als van de partij- enpost, ongewijzigd blijven. Het Man uit trein gevallen RIJSSEN, 15-7. De 49-jarige Hil versummer M. F. Pelgrim is zondag avond ter hoogte van Rijssen uit de sn'eltrein van Almelo naar Hilver sum gevallen en gedood. De man die met zijn vrouw en drie kinderen op reis was stond een sigaret te roken in het gangpad. 'Zijn 13-jarig zoon tje stond bij hem. De jongen zag zijn vader plotseling door de deui-opening verdwijnen, terwijl hij pogingen deed om zich vast te klampen. Over de oorzaak is nog niets bekend. De spoorwegpolitie stelt een onderzoek tarief voor drukwerken tot 20 gram blijft dus 25 cent, en briefkaarten blijven 30 ct. kosten. Wel is het noodzakelijk per 1 sep tember het porto van brieven tot 20 gram te verhogen van 35 naar 40 cent. Het telefoonabonnement wordt op 1 september 1' 1,per maand duur der. De zgn. impulsprijs bij de tele foon gaat van 15 naar 16 cent. Het entreegeld voor nieuwe telefoonaan sluitingen wordt niet verhoogd. Bekentenis in moordzaak DEN HAAG, 15-7. De 24-jarige Haagse timmeiman B. G. M. Z. heeft zondag aan de politie in Den Haag bekend dat hij donderdagmorgen vroeg de 53-jarige nachtportier van het Scheveningse hotel-rest.au rant „Bali", de heer A. Boon, met een mes heeft gestoken. De portier was door een krantenbezorger dóód ge vonden, enkele uren nadat Z. hem had gestoken. Record naai de haaien DOVER, 14-7. Lange af stand- zwemmer Graham- Mclntyre heeft zijn poging om in record- lijd het Kanaal over te zwem men letterlijk naar de haaien zien gaan. Na negen van de 33 kilometer te hebben afgelegd l&vam Mclntyre in botsing met een vier a vijf meter grote haai. Hevig geschrokken, maar ongedeerd werd hij aan bOord van zijn volgboot geholpen en naar Dover teruggebracht. Schipper Brickell van de volgboot zei zich niet te kun nen herinneren ooit iets der gelijks in zijn 21-jarige loop baan te hebben meegemaakt. ,,Ik heb nog nooit een zwem mer zo snel aan boord zien klimmen", aldus Brickell. Dinsdag 17 juli Zierikzee Concertzaal, 15.30 uur, filmvoorstel ling Kuifje in de Zonnetempel. Toeristendag, (kunst- en antiek markt; 10.00 uur vertrek rondvaart- boot; 13.30 uur kindei-programma; 14.00 uur fietstochtenopdracht; 16.00 uur gekostumeerd boegsprietlopen en bordjes duiken in de Oude Ha ven; 15.30 uur kinderfilm en 20,00 uur hoofdfilm in de Concertzaal. Woensdag 18 juli Renesse Hei-v. kerk 20,00 uur Internationale Zangdienst, m.m.v. jeugdgroep Wup- pertal, Zuidmolukse gospelgroep en kopergroep. Donderdag 19 juli Haamstede N.IT. kerk, orgelbespeling door de heer Pols, zang dames Zierikzeesche Oratoriumvereniging. Maandag 23 juli Zierikzee Speeltuinvereniging; 1.9.00 uur, hut ten bouwen op het gi-asveld Ca- landweg-Caustraat. Zaterdag 23 juli Zierikzee Meester Breetvelt-speeltuin 14,00 uur: kinderspelletjes. Dinsdag 31 juli Zierikzee Gasthuiskerk 20.00 uur orgelbespe ling door Dirk Jansz. Zwai't. Gasthuiskerk, 20.00 uur orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. BRISBANE, 14-7. Een zeventien jarig meisje in Australië is maan dag voor de officier van justitie ge leid en beschuldigd van moord op 3 jonge lifters. Het voorarrest van Sonia Borlese uit Mackay in Noord-Queensland, is verlengd tot 30 augustus. De lijden van de drie jongeman nen werden vrijdag brandend ge vonden in een droge rivierbedding op 80 kilometer ten noorden van Mackay. Volgens de politie waren de slachtoffers in het hoofd gescho ten en vervolgens met benzine over goten en in brand gestoken. Een tweede beklaagde, de 23-jarï- ge Sean Patrick Ö'Hara, werd zon dag dood in zijn cel gevonden. Vol gens de politie had hij zelfmoord ge pleegd. Ook in 1971 onregelmatigheden EINDHOVEN, 14-7. Uit het on derzoek en de bestudering van de declaraties van de twee röntgenolo gen P. K. en J. van Z. is gebleken, dat ook in 1971 onregelmatigheden zijn gepleegd. Momenteel is nog niet bekend over welk bedrag het gaat. Bij de vier ziekenfondsen leeft hel sterke vermoeden dat de decla ratiezaak al veel langer loopt. Mr. J. Peijnenburg. officier van justitie in Den Bosch, die op eigen initiatief een justitieel onderzoek laat instel len, deelt deze mening. Hij is van plan in zijn onderzoek ook voor gaande jaren te betrekken, voor zo ver bij de ziekenfondsen de admini stratieve bescheiden bewaard blij ven. De waarnemend directeur van het centraal ziekenfonds in Tilburg, de heer B. Weustink, deelde desge vraagd mee dat met mogelijke on regelmatigheden in de jaren voor 1972 beslist niet zulke grote bedra gen gemoeid kunnen zijn als de bij na zeven ton van vorig jaar. De nieuwe codering voor de declaraties, die is gebruikt bij het indienen van de te hoge en onjuiste nota's, is nar melijk pas in'1971 ingevoerd. Bovendien lagen de ziekenfonds honoraria en onkostenvergoedingen in 1972 aanzienlijk hoger dan enke le jaren daarvoor. De heer Weustink voorziet, dat het zoeken van de declaraties een „hei dens karwei" zal worden. PEKING, 17-7. Rond 5.000 Chine zen hebben maandag een duik in het Kumming-meer in Peking genomen om de zevende verjaardag van de voorzitter Mao's roemruchte zwem partij te vieren. Begeleid door muziek van cymba- len en gongs zwommen de Chinezen in formatie het meer over, met een portret van Mao en spandoeken met communistische leuzen. Duizenden mensen stonden op de kant toe te kijken, onder het genot van schijfjes watermeloen. In China wordt jaarlijks met massale zwem feesten herdacht dat Mao Tse Toeng, die toen 72 jaar was, in 1966 bijna 15 km in de rivier de Jang Tse Kiang zwom. Hij zou dat hebben gedaan om het Chinese volk en de wereld te demonstreren dat zijn ge zondheid nog uitstekend was en dat hij nog goed in staat was leiding te geven aan de culturele revolutie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM, Tot besluit van de herdenking van het feit, dat Haar lem vier eeuwen geleden door de Spanjaarden werd belegerd, heeft mejuffrouw J. P. A. Ham, lid van de wijkraad Burgwal, het beeld „Kenau met Haarlemse vrouwen" van Theo Mulder onthuld. AMSTERDAM. Bij een gewapende overval op een tankstation in de Bijlmermeer bij Diemen is ruim f 1500,ontvreemd. Een man met donkere huidskleur bedreigde de pompbediende en nam de kasinhoud mee. DEN HAAG. Afgaande op de be richtgeving in „The Times' en op nader ingewonnen informatie vindt premier Den Uyl de massamoorden in Mozambique een afgrijselijke, schokkende en misdadige zaak". UTRECHT. Onbekenden hebben voor ongeveer f 55.000 aan horloges en sieraden gestolen uit een vitrine van juwelier Schaap in hei Utrecht se Holiday Inn hotel. Van de dader? ontbreekt elk spoor. EZINGE (Gr.). In het Groningse Garnwerd (gem. Ezinge) is de land- bouwschuur van de landbouwer II. Mulder aan de Hunzeweg door brand verwoest. De schade bedraagt 2,5 ton COEVORDEN. In Coevorden heeft een felle brand de boerderij van de familie Bakker aan de Krimweg gro tendeels verwoest. De schade be draagt bijna twee ton. Van de inboe del kon niets worden gered. - ii-»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2